Nieuwe Duitse delegatieleider voor overleg naar Nederland PHILIPS Konvooien naar Quemoy een mislukking r Macmillan geeft nadere uitleg stereofonische muziekweergave Amerikaans transportvliegtuig in Sovjet-Armenië neergestort Van dag tot dag j Bondgenoten Minister Luns in New York Dr. R. Lahr volgt prof. Kaufmann op Indonesië zal zware wapens „elders" kopen Amerikaans escorte doet vuren der communistische artillerie toenemen <~&ra.a.tóto<zl ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 3 Bonn vol interesse in Senaatsrapport in V.S. Ontwapening-hereniging Londen verplicht tot hulp om oplossing te vinden PHILIPS NEDERLAND EINDHOVEN Na Britse weigering Moskou meldt 6 doden in plaats van 17 inzittenden Op de Nederlander in Zurich gearresteerd Polygoon en Profilti met apart journaal Premier Macmillan heeft gisteravond in een rede in Bromley het Britse stand punt inzake het Verre Oosten toegelicht tegen de achtergrond van de opwinding verwekt door zijn gesprek met Randolph Churchill en diens onvolledige weergave daarvan. Randolph Churchill had het ge vaarlijke misverstand gewekt, dat Londen Washington door dik en dun zou steunen. In werkelijkheid zou Macmillan alleen uit drukking hebben gegeven aan een alge meen gevoelen dat een waarachtig bond genootschap vereist dat men in moeilijke tijden op elkaar moet kunnen rekenen. Het is echter door een reeks officiële verkla ringen, die vooral bestemd waren om de publieke opinie te kalmeren, duidelijk ge worden dat Groot-Brittannië zich zijn vrij heid van handelen volledig voorbehoudt. Dit neemt niet weg, dat Macmillan zich vrijwel zonder risico in dit stadium, waar in de nadruk op diplomatieke onderhande lingen valt, moreel achter Washington stelt. Beide bondgenoten hebben elkaar totnutoe ontzien, vooral omdat Peking er kennelijk op uit is Washington te isoleren van zijn geallieerden. Eensgezindheid is een onverbiddelijke voorwaarde voor het behoud van de vrede. Vooral omdat ech ter ook de Verenigde Staten zelf nog mo gelijkheden zien voor diplomatiek ma noeuvreren, zou het zacht uitgedrukt hoogst onvoorzichtig van Engeland zijn om de dingen onnodig te verscherpen. Zo iets is bovendien volledig in strijd met de traditionele Britse politiek, welke bijna al tijd de nodige slagen om de arm houdt. De kern van de gehele kwestie, zo on derstreept het Britse departement van Buitenlandse Zaken, is niet de tegenwoor dige of toekomstige status van de kust- eilanden, maar dat een conflict van deze aard niet door geweld mag worden opge lost. Op dit punt staat Engeland inder daad volledig achter de Verenigde Staten. Minister-president Macmillan heeft gis teravond verklaard dat juist, omdat En geland in het omstreden gebied geen en kele automatische militaire verplichting bezit behalve die voortvloeiende uit het handvest der UNO het zich te meer zal moeten inspannen om voor het probleem een vredelievende oplossing te vinden. Het is ook duidelijk dat Engeland kritiek op Amerika en Tsjang Kai Tsjek openhartig uit Het Foreign Office had al eerder ver klaard, dat Engeland president Eisenho wers verstandige voorstel om onderhan delingen te beginnen, met alle krachten steunt Overigens overheerst ook in Lon den de mening, dat een onderscheid ge maakt moet worden tussen de kusteilan- den en Formosa. De eerste zijn een sym bool geworden van Tsjang Kai Tsjek's met alle werkelijkheidszin strijdige ambitie voor een tegenrevolutie op het Chinese vasteland, terwijl Formosa zelf een sym bool heet te zijn van de westelijke weer stand tegen communistische agressie. De hoop wordt uitgesproken op de tot standkoming van een demilitairisering van de omstreden gebieden, welke wel licht oor door de Verenigde Staten zal wor den toegejuicht, omdat deze daardoor ver lost zouden worden van de ondraaglijke verantwoordelijkheid voor de kusteilan- den. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Van onze correspondent in Bonn Op een gisteren te Bonn gehouden pers conferentie is officieel meegedeeld, dat de Westduitse regering grote belangstelling aan de dag legt voor de voorstellen van de ondercommissie voor ontwapening van de Amerikaanse Senaat. Deze commissie heeft dezer dagen gezegd dat de eenheid tussen Oost- en West-Duitsland tot stand kan komen door een serie stappen op weg naar algehele ontwapening. De Westduitse regering zal instemmen met een overeenkomst tussen Rusland, Amerika en Engeland over een staken van de kernproeven. Dat zou volgens de rege ring te Bonn evenwel niet betekenen, dat er door de drie machten geen verdere kernwapens zouden kunnen worden gepro duceerd. De Westduitse regering tneent voorts nog altijd, dat hereniging met de ontwapening verbonden is, omdat een on derling overeengekomen ontwapening moet leiden tot een ontspanning in de we reld, die het klimaat voor de Duitse her eniging kan scheppen. West-Duitsland gaat derhalve ook gaarne akkoord met de instelling van een eventuele Europese zo ne tot bescherming tegen onverwachte aanvallen, waarbij men heeft opgemerkt, dat een dergelijke zone vrijwel alleen zin kan hebben voor conventionele wapens. Dit alles komt er op neer, dat de West duitse regering slechts de volgende mo gelijkheid ziet: ontwapening, ontspanning en de Duitse hereniging zijn alleen te be reiken in etappes. De sociaal-democrati sche oppositie te Bonn toonde zich giste ren verrast door de houding van de re- gering-Adenauer, omdat haars inziens tot- dusver alle voorstellen van de Amerikaan se senaat ten deze had verworpen en nu plotseling „ja" zou hebben gezegd. heeft op een bijeenkomst van de conser vatieve partij te Bromley in Kent ver klaard, dat Groot-Brittannië verplicht is de Verenigde Staten bij te staan in het vinden van een vreedzame oplossing voor de spanningen in het Verre Oosten. De premier, die vandaag met vakantie gaat, legde er de nadruk op dat Groot-Brittan nië militair niet is betrokken in de situatie rondom Formosa. De woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken zei dat Eisenhower's beroep op China, de kwes- tie-Formosa door onderhandelingen te re gelen, Groot-Brittannië's „volledige instem ming" heeft. Geen commentaar werd ech ter geleverd op Eisenhower's waarschu wing dat de Verenigde Staten geen „Mün- chen"-politiek zullen voeren. De minister van Defensie in het „scha duwkabinet" van de Labour oppositie Brown, heeft er bij de regering op aange drongen de Verenigde Staten zonder om wegen mede te delen dat Groot-Brittannië niet bereid is tegen China te vechten. „Bij een bezoek dat ik onlangs aan de Verenigde Staten bracht is mij gebleken dat de meerderheid van het Amerikaanse volk de regeringspolitiek ten aanzien van China niet steunt", zo zei hij. NEW YORK (Reuter) Mr. J. M. A. H. Luns, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, is vrijdag met het passagiersschip Liberté in New York aan gekomen. Hij zal de leiding op zich nemen van de Nederlandse delegatie naar de bij eenkomst van de Algemene Vergadering der UNO, die dinsdag begint. Minister Luns zal 30 september een on derhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot John Foster Dulles. Minister Luns verklaarde bij zijn aankomst niet op timistisch te zijn over de internationale toestand. „Ik ben nu zes jaar lang minis ter van Buitenlandse Zaken van Neder land geweest en elk jaar zien wij de in ternationale situatie slechter worden." (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat dr. R. Lahr de Westduitse delegatie zal leiden bij de komende Nederlands-Duitse onder handelingen over vraagstukken als de Eemskwestie, de Nederlandse schadever- goedingseis inzake de slachtoffers van het nazi-regime en de grenscorrecties. De vo rige Duitse delegatieleider, prof. Kauf mann, heeft zich wegens ziekte terugge trokken. Dr. Lahr heeft de rang van ambassa deur. Hij leidde negen maanden lang met een zeker succes de moeizame onderhan delingen met de Russen betreffende een Duits-Russisch consulair verdag en een mondelinge overeenkomst over de repa triëring van in Rusland wonende Duitsers. Dr. Lahr heeft zich de laatste tijd reeds op zijn nieuwe taak voorbereid door te Hannover met de regering van Nedersak- sen te spreken over de Dollart-Eemskwes- tie. Lahr staat bekend als een taaie en zeer intelligente onderhandelaar, die met de Russische onderminister van Buitenland se Zaken, Semjonov, tot een akkoord kwam en die op prof. Kaufmann voor zou hebben, dat hij een bijzonder grote ervaring bij de oplossing van politieke problemen heeft. Dat Bonn hem benoemde tot delegatielei der kan betekenen dat de Westduitse re gering het komende overleg met ons land als beslissend beschouwt. Officieel werd in Bonn ook meegedeeld, dat de kwestie van de schadevergoeding aan de Neder landse nazislachtoffers een belangrijk punt bij dit nieuwe Nederlands-Duitse overleg zal zijn. De Westduitse regering is kennelijk niet bereid, zoals van zekere zijde in Bonn is betoogd, deze schadever goedingskwestie geheel in te kapselen in de desbetreffende eisen van andere landen. Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei: „Voor ieder land gelden ten deze andere maat staven". Dit kan men in zekere zin als hoopgevend voor de komende onderhan delingen opvatten. Wie de Nederlandse de legatieleider bij het komende overleg zal worden, is nog niet bekend, evenmin wan neer de besprekingen zullen beginnen. Advertentie Wat is stereo? Buiten het gezichtsveld van het grote publiek hebben in de achter ons lig gende jaren de geluidstechnici zich in tensief beziggehouden met de ontwik keling van de stereofonische geluids weergave. Hierbij wordt het ruimtelijk geluidseffect van de muziek, in de con certzaal of studio door minstens twee microfoons opgenomen, via gescheiden versterkers en twee of meer luidsprekers onverkort weergegeven en beleefd. In de professionele sector, zoals bioscoop zalen, heeft men de toepassing van deze techniek reeds leren kennen. Ook in de Philips laboratoria worden reeds sinds het begin der dertiger jaren demonstra ties van stereofonische geluidsweergave gegeven. Nieuw is stereo dus niet. Stereo in huiselijke kring Hoewel de ontwikkeling van de stereo techniek allerminst als afgesloten mag worden beschouwd, is het nu mogelijk ook in huiselijke kring stereofonische muziek ten gehore te brengen. Philips presenteert reeds thans voor dit doel een volledige reeks van nieuwe appara ten en bijbehorende elementen, waar mede stereofonische muziekweergave vanaf stereo-grammofoonplaten kan worden beluisterd. Hiertoe behoren Philips stereo-platenspelers, stereo-plar ten wisselaars, stereo-opnemerelemen- ten, stereo-radiogrammofoons en stereo „Hi-Fi" versterkers met -luidspreker- combinaties. Bestaande Philips apparaten eenvoudig geschikt te maken voor stereo-weergave Daar voor stereofonische weergave twee versterkers en twee luidsprekers nodig zijn, heeft Philips het zich in het bijzonder tot taak gesteld, voor de be staande Philips wisselstroom-radiotoe stellen en radiogrammofoons speciale aanpassingsapparaten beschikbaar te stellen. Hiermede wordt voorkomen, dat oudere toestellen niet voor stereo- weergave gebruikt zouden kunnen wor den. Dank zij de vooruitziende blik van de ontwerpers der huidige Philips pla tenspelers en -wisselaars is het Philips thans eveneens mogelijk aan de bezit ters van deze apparaten de gelegenheid te bieden deze grammofoons tegen een redelijke vergoeding bij de Philips Technische Diensten geschikt te laten maken voor stereoweergave. Normale langspeelplaten behouden hun waarde De collecties langspeelplaten met een snelheid voor 33 1/3 en 45 toeren zullen hun waarde ten volle behouden. Op een Philips stereo-weergavecombinatie zal ook de muziek van deze platen voller en klankrijker tot de luisteraars komen. Met de Philips stereo-opnemer-elemen- ten kunnen zowel platen voor 45 en 33 1/3 toeren als stereo-grammofoon platen worden gespeeld. Philips stereo-demonstraties op de Firato Op de a.s. Firato te Amsterdam zal men de uitstekende kwaliteit van de Philips stereofonische muziekweergave kunnen beluisteren en de uitgebreide serie nieuwe Philips stereoweergave-appara- ten kunnen bezichtigen. Ook de aan passingsapparaten, die in combinatie met een bestaand Philips wisselstroom radiotoestel of radiogrammofoon een prachtige stereo-muziekweergave bie den, zullen op de Firato worden gede monstreerd. Bij deze demonstraties zal gebruik worden gemaakt van Philips stereofonische grammofoonplaten. Tevens is vanaf de openingsdag van de Firato op aanvraag verkrijgbaar bij Philips Nederland n.v., Eindhoven, een vouwblad met een volledig overzicht van de Philips apparatuur waarmede combinaties voor stereofonische weer gave kunnen worden samengesteld. N.V. DJAKARTA (Reuter) Indonesië heeft vrijdag laten doorschemei-en, d&t het „el ders" wapens wil betrekken na Engelands weigering, grote militaire uitrustingsstuk ken naar Indonesië uit te voeren. Donder dag heeft het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt, dat En geland, rekening houdend met de opvattin gen van „vrienden en deelgenoten" voor het ogenblik geen grote militaire uitrus tingsstukken naar Indonesië zal uitvoe ren. (Naar in doorgaans welingelichte kringen verluidt, worden met „vrienden cn deelgenoten" Australië en Nederland be doeld). Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag een korte verklaring van zijn mi nisterie gepubliceerd. Hierin wordt ge zegd, dat de Britse regering het soevereine recht heeft geen zware wapens aan Indo nesië te verkopen. Maar aan de andere kant heeft Indonesië het soevereine recht deze wapens elders te betrekken, aldus de verklaring. MOSKOU-WASHINGTON (Reuter-AFP- Tass) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten in een nota meegedeeld, dat op 55 kilometer afstand van Jeravan in Sovjet- Armenië het wrak van een Amerikaans vliegtuig en zes verminkte lijken van in zittenden zfjn gevonden. In de Sovjet-nota wordt geprotesteerd tegen opzettelijke schending van het Sovjet-luchtruim en worden maatregelen geëist om dergelijke schendingen in de toekomst te voorkomen. De nota heeft in Washington bevreem ding gewekt, omdat het toestel, dat sedert 2 september op een vlucht boven Oost- Turkjje werd vermist, niet zes maar zeven tien man aan boord had. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft dan ook opdracht gekregen naar het lot van de andere elf inzittenden te informeren. In Washington is officieel bekendgemaakt, dat het verdwenen vliegtuig, een C-130, ongewapend was. Op 6 september heeft de Amerikaanse regering aan de Sovjet-Unie en Perzië gevraagd of zij iets wisten over het lot van het vliegtuig en de bemanning. Een onderzoek van de Amerikaanse lucht macht in Europa heeft berichten opge leverd, dat het toestel op 2 september nabij de Turkse stad Kars, in het Turks-Russi sche grensgebied, door Russische vliegtui gen is onderschept. De Russen dirigeerden het Amerikaanse vliegtuig naar Russisch gebied. Toen de C-130 achter een heuvelrug was verdwenen, en van Turks gebied af niet meer gezien kon worden, heeft men een ontploffing gehoord en een rookpluim gezien Het vliegtuig is blijkens de Sovjet nota ongeveer veertig kilometer van de Turkse grens neergekomen. UPI meldde op 3 september uit. Wies- baden, dat het transportvliegtuig dat op die dag op het vliegveld Adana in Turkije moest aankomen, vermist werd Het vlieg tuig, dat was ingedeeld bij de luchtbasis Rhein-Main in West-Duitsland, verrichtte boven Turkije waarnemingen ten behoeve van een over de gehele wereld uitgevoerde bestudering van de voortplanting van radio-golven. TAIPEH (UPI) De nationalistisch - Chinese Raad van Toezicht, die het recht heeft elke regeringsfunctionaris, tot de president toe, te berispen en wijzigingen in de regeringspolitiek te eisen, heeft op zijn zitting van heden ernstige critiek ge oefend op het bevoorraden van Quemoy met behulp van grote konvooien onder Amerikaans-nationalistische escorte. „Onze schepen varen recht op een communistisch bombardement in. Dit is belachelijk en onredelijk", aldus een der leden van de raad. Naar zijn oordeel zou het beter zijn, als de bevoorradingsschepen zouden trachten hun ladingen 's nachts zonder escorte af te leveren. Een under lid zei, dat de aanwezigheid van Amerikaanse escorteschepen het communistische ar tillerievuur klaarblijkelijk nog doet toe nemen. Hij noemde de situatie zeer ern stig. Geen enkel lid van de raad ver dedigde het konvooiensysteem. Verschei dene leden waarschuwden, dat de val van Quemoy nabij zou kunnen zyn, als de com munistische artillerieblokkade niet wordt doorbroken. WASHINGTON (Reuter) George Yeh, de nieuwe ambassadeur van nationalis tisch China in de Verenigde Staten, heeft bij zijn aankomst te Washington gezegd, dat een doelmatig konvooistelsel in de Straat van Formosa moet worden toege past om voorraden naar Quemoy te krij gen. De kwestie werd volgens hem be sproken met Amerikaanse vlootautori- teiten op Formosa. Ooggetuige: Nooit weer! TAIPEH (UPI) Het bevoorraden van Quemoy met konvooien is op een misluk king uitgelopen. Dat is de mening van een Britse journalist, die donderdag in een landingsvaartuig de tocht naar het eiland heeft meegemaakt. Andere ooggetuigen stemmen met hem in. Vijftien Chinese soldaten en een Amerikaanse marinier slaagden erin aan land te komen, voordat het schip door het communistische ge schut gedwongen werd in allerijl het strand te verlaten. Vrijdagavond keerde het met de 29 overgebleven militairen en alle rijst en medicamenten die op Quemoy zo nodig zijn, terug op de Pescadores. „De Amerikaanse torpedobootjagers ga ven een schertsvertoning", vertelde de journalist. „Zij bleven mijlen uit de kust, een ervan drie mijl, de anderen twaalf, toen wij op het strand afgingen. Veel cri tiek had hij verder op de wijze van ont laden. Toen de landingsvaartuigen voor de kust kwamen, begonnen soldaten van het eiland een dam van zandzakken te bouwen, waarover de lading vervoerd zou worden, een karwei dat 2 tot 3 uur geduurd zou hebben, als het niet door de com munistische granaten was onderbroken. De twee landingsvaartuigen die aan het strand gemeerd hadden trokken zich on der een regen van granaten terug. De twee andere landingsvaartuigen van het kon vooi, dat werd begeleid door vier Ameri kaanse en vier nationalistische torpedo bootjagers, waren niet eens op het strand aangekomen. Plotseling waren we inge sloten door de granaten", aldus de journa list. „We gaan er nooit, nooit meer naar toe". Alleen luchtaanvallen Hoge officieren aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Midway" hebben verklaard ervan overtuigd te zijn, dat alleen zware luchtaanvallen de blok kade van de Quemoy-eilanden kunnen doorbreken. Deze taak zou uitsluitend toe vallen aan de luchtmacht van nationalis tisch China, behoudens een besluit van Washington. Schepen en vliegtuigen van de zevende vloot hebben strenge orders ervoor te zorgen buiten de gevechten te blijven, tenzij zij worden aangevallen. Konvooi aangekomen (AFP en Reuter) Vandaag werden meer dan zevenduizend granaten afge schoten om landingen van vliegtuigen of de aankomst van schepen met voorraden te verhinderen. Door deze beschieting kon een transportvliegtuig, waarmee behalve voorraden ook zes journalisten werden vervoerd, niet landen. Het toestel cirkelde twintig minuten boven de landingsbaan waar de granaten uiteenspatten voor het naar Formosa terugvloog. Eerder in de nacht had een ander nationalistisch vlieg tuig boven Quemoy voorraden uitge worpen. Bij de Pescadoren-eilanden, 160 Alleen voor ouders T De vakanties zijn voorbij. Te zeggen dat menig ouder vanwege die omstandigheid eindelijk weer eens ontspannen achterover gaat zitten met een zoete, milde glimlach op het gelaat, is stellig geen nieuws. Want het zijn, in velerlei opzicht, vreselijke da gen geweest! Slechts oneerlijke ouders, of ouders met een overgevoelige instelling van „zeg-zo- iets-nou-maar-niet-straks-wor-je-ervoor- gestraft" ontkennen dat de vakantietijd. voor Va en Moe een droeve tijd is. Een tijd vol verschrikkelijke spanningen. Vol ang sten. Vol cholesterine uitstortingen in bloed baan en interne organisatie. En gij weet, lezer, hoe funest cholesterine is! Het leidt tot manische toestanden met kleine man netjes die tegen de muur oplopen en dier tjes die op uw bordje lijken te zitten. En tot gemene krampen en stuiptrekkingen tijdens de slaap. Daarom ook gaat menig ouder nu, nu de vakanties écht voorbij zijn, nu alle les roosters muurvast in de gloednieuwe agen da's staan en de tredmolen van het school bestaan heerlijk soepel draait met mooi huiswerk en keurig-op-tijd de deur uit 's morgens, telkens overdag éven, genie tend, in de grote stoel zittend en laat Max van Praag over zich komen of die beste babbelaars van de radio-ochtenduurtjes en geen drup cholesterine stroomt toe. Geen vaatkrampje treedt op. Geen stuiptrekking doet zich gelden. Het ganse korpus ligt puntgaaf voor de radio, voor het venster, voor de koffiepot en de vogelijnen zingen- De straatorgels parelen en de koekoek roept; wat kan het ons schelen: de koekoek roept. Het is maar voor het figuurlijke, het symbolische: de koekoek roept Va is een mooi, innig man geworden en Moe een zachte, weelderige vrouw. Ieder een is zo fris als had hij zich juist gebaad in de nieuwste lotions uit Amerika en de lach is niet van de lucht, de blijde zang niet van de balkons en de trapetages: de vakanties zijn voorbij en de kinderen zit ten weer in de bank. De rotan ligt er weer lekker over, lui. De zwiepert gaat weer op de ribben! De duimschroefjes-voor- schoolgebruik worden weer mooi aange draaid door rector, amanuensis en pas serende lezingenhouders. De galeiriemen bewegen keurig in de maat en alles is weer fijn bij het oude: joecheisasa, de va kanties zijn voorbij! Voorbij deidei! Wel dit: u moet dit stukje voor uzelf houden. Niet aan de kleintjes laten lezen- Die zijn namelijk zo gevoelig tegenwoor dig! Dat hebt gij toch wel gemerkt in de vakantie? Toen hadden zij immers ook zo véél en zo'n innige consideratie met u en geen wensje kon u uiten of daar renden zij reeds om het in te willigen. Laat u het ze maar niet lezen: de bengels worden te genwoordig toch al zo schielijk gefrus- teerd in het harde leven bij jukebox en cola. Kijk en dat zouden wij van deze stoel af niet graag willen veroorzaken. De enge len! Lekker dat ze weer zitten. In de boei en. Kom, laten wij tezaam zingen, ouders. Mét Max en mét Annie en de Spelbrekers desnoods; wij zijn door het dolle heen. Duif Op het ogenblik dat hij, in zijn vakantie, bij een bank in Zürich van zijn privéreke- ning een bedrag van 167.000 dollar wilde opnemen, is de 26-jarige Nederlandse em ployé D. H. van het kantoor der Hollandse Bank Unie te Haifa (Israel) gearresteerd. Gebruikmakend van de kennis, die hij verworven had als adjunct-chef van de af deling sleutelcontrole had de man door middel van code-telegrammen, „namens de H.B.U. Haifa", aan Newyorkse bank instellingen opdracht gegeven, op zijn pri- vérekening in Zwitserland te storten 167.000 dollar bij de Société de Banque Suisse en 52.000 dollar bij de Crédit Suisse te Zürich. Tegelijkertijd had hij het gebruikelijke code telegram „namens de Nationale Bank van Israel" naar de Newyorkse banken gezonden. In dit laatste telegram had H. echter een foutje gemaakt. De Newyorkse banken stelden zich daarom in verbin ding met de Nationale Bank van Is- - rael. Bij deze bank was niets van de bedoelde transacties bekend. Onmid dellijk werden maatregelen getroffen. De Israëlische politie richtte via Inter pol een arrestatieverzoek tot de Zwit serse politie. Deze heeft prompt aan dat verzoek voldaan, zodat deze po ging tot fraude van formaat is mis lukt. Van 1 januari aanstaande af zullen drie verschillende Nederlandse filmsjournaals in de bioscopen draaien. Het „Nederlands nieuws" van Poloygoon-Profilti wordt dan gesplitst in een Polygoon-journaal en een Profilti-journaal, dat evenals voor de oorlog onder de naam „Nederland in klank en beeld" wordt vertoond. Naar men ons bij informatie mededeelde, houdt deze splitsing niet in, dat ervagdrrennei komt in de hechte samenwerking tussen Polygoon en Profilti, welke belangenge meenschap sinds kort in Hilversum is ge vestigd. Men zou er toe hebben besloten, teneinde de bioscoopexploitanten meer va riatie te bieden. Deze kregen reeds meer variatie doordat de „Spiegel van Neder land" van Haghe- en Trio-film op de mark verscheen. Voordien nam Polygoon-Pro- filti wat het Nederlands filmjournaal be treft, een monopolie-positie in. Het verschijnen van het nieuwe jour naal brengt mee, dat de staf van mede werkers moet worden uitgebreid. Het Pro- filti-nieuws wordt in Hilversum geredi geerd en voor vertoning gereed gemaakt. km van Quemoy, worden geladen lan dingsvaartuigen gereed gehouden. In de afgelopen dagen moesten twee konvooien onverrichter zake terugkeren. Volgens de nationalisten zijn de voorraden op Que moy toereikend voor drie maanden. Voor het eerst sinds zondag hebben vandaag vier landingsvaartuigen „enige lading" aan land gebracht. De schepen waren on der zwaar vuur ruim twintig minuten aan de kust gebleven en hadden zich daarna teruggetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3