HEEMSTEEDS In de polders rond Haarlem kondigt het najaar zich aan r f 279.- -* Haarlems Dagblad G.G. en G.D. constateerde in 1957 grote stijging van gezinshulp Voortreffelijk kerkconcert door Die Haerlemsche Musyckcamer KQLENBEDRIJF Nieuwe minimumprijzen voor bollen zouden te hoog zijn Landerijen zijn geen oase van rust meer zoals in vroeger dagen SLOT DEFECT? A anmeldingsfo rmuiier Ziekenauto's maakten 16000 ritten ELNA naaimachine S Reclassering 11 m wÊmXIÊ 1 originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN Markt in Diezestraat krijgt permanent karakter Evangelisatiemiddag van de Waalse Gemeente Buurtbelang Aerdenhout- Bentveld opent seizoen Begrafenis Cas Ruffelse Ruim 16 mille voor Louise de Colignyschool gevraagd Telefoon 59000 R.-k. bollenkwekers voor uitbreiding tulpenteelt ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT De wanne, zonnige dagen, die ons na vele maanden van koud, regen en wind hebben verrast, gaven ons eigenlijk een beetje het idee dat de zomer nu pas komt. Het zijn echter niet alleen de korter wordende dagen en de nu en dan herfst achtige regenvlagen die vertellen dat het tegenovergestelde het geval is. Wie een fietstocht door de polders rond Haarlem maakt, zal nog meer bewijzen zien. Want stukje bij beetje hult het landschap zich daar in het najaarskleed. Overal liggen de stoppelakkers in de nazomerzon. Op andere landerijen staan de hokken en tollen van goudgele graanschoven stram in het gelid als vervolmaking van een jaar boerenarbeid. En er zijn zelfs al velden waarop de ploeg de aarde heeft blootgewoeld, als de eerste stap voor de oogst van volgend jaar. In deze weken, nu de late vakantie gangers nog langs de buitenwegen gaan, is de polder echter niet meer de oase van rust, die daar vroeger in deze tijd heette te heersen. Want door de ver doorgevoer de mechanisatie is de oogsttijd een dave rend slot geworden van een jaar land- bouwerswerk. Het geluid van de maaiers en het gezang van de hen op de voet vol gende schovenbindsters, is reeds lang ge leden verstomd. En op vele bedrijven werd het werk van de graanmaaimachine overgenomen door de maaidorser, die als een felgekleurd monster grommend baan na baan in het gouden landschap kaal vreet. Verloren romantiek Veel romantiek ging hierdoor verloren, maar de efficiënte landbouwbedrijfsvoe ring werd erdoor bevorderd. Dit blijkt bij voorbeeld uit cijfers van het „Instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie". Toen alles met de hand werd geoogst, duurde het gemiddeld vijftig uur eer een landarbeider een hectare graan had ge maaid. De bindsters, die het losse graan tot schoven bonden, hadden hiervoor twintig uur nodig; het op hopen (in de polder spreken ze, al naar gelang het model van „hokken" of van „tollen") zet ten vroeg nog eens tien uur. Tenslotte volgden het vervoer naar de boerderij en het dorsen. Wanneer de boer nu de korrels van die ene hectare in zakken in zi.in schuur had liggen, kostte hem dit gemid deld 350. Toen deed de graanmaaier zijn intrede die, getrokken door een paar sterke paarden en later door de tractor, met rikketikkende messen het gewas maaide en het tegelijkertijd tot bossen bond. Dit verlaagde de oogstkosten tot 275 per hectare. Maar de grootste ommekeer geschiedde na de tweede wereldoorlog, toen de „com bines) of (in slecht Nederlands) „maai dorsers" op de Nederlandse akkers ver schenen. Deze maaien het graan, dorsen het en leveren de korrels, desgewenst in verschillende sorteringen, boven op de ma chine in zakken af. Een paar man zijn voldoende om een dergelijke kolos te be dienen. Nu komt het graan van één hec tare op ongeveer 165, inclusief het dro gen hiervan en het ophalen van het stro, dat de maaidorser op het veld achterlaat. In ons land gelden andere maatstaven dan bijvoorbeeld in Amerika. Daar is het stro vrijwel waardeloos en blijft achter. In ons land is het daarentegen een be langrijk bijprodukt, dat marktwaarde heeft. Zo was in de afgelopen week het combine-stro uit de Noordoostpolder een gevraagd artikel voor de strokartonfa brieken en er werd zelfs stro naar Duits land geëxporteerd. Wanneer het weer hiervoor gunstig is, zullen binnen zeer korte tijd de akkers in de polder leeg zijn. Hieraan wordt met man en macht gewerkt, soms zelfs in de nacht bij het licht van sterke schijn werpers. Het is namelijk voor het oogsten met de maaidorser van belang dat de korrel goed droog is en daarvoor waren de weersomstandigheden verleden week wel bij uitstek geschikt. Het zal daarom niet lang meer duren of de velden met aardappelen, bieten en witlof zullen nog de enige, begroeide percelen zijn. In tuin en veld Voor de mussen is de oogsttijd een gou den tijd. Men ziet ze nu alleen bij de hui zen om daar de nacht door te breneen. In de vroege morgenschemering vielen ze reeds hun eetfestijn in de ruisende hal menzee en pas tegen de schemering komen ze vrolijk sjilpend terug. De overgang van de zomer naar de herfst voltrekt zich trouwens afwisselend in zeer geleidelijk, alsook in plotselinge hanen. In de tuinen krioelt het nog van de vlinders. De buddleyabloesem, de rose schermen van de hemelsleutel, de grote gele zonnebloemen en vele andere plan ten die ons met hun veeltintige bloemen pracht begeleiden tot de eerste nachtvorst er een abrupt einde aan maakt., worden bezocht door een schare van bonte vlin ders. Atalanta's, distelvlinders, kleine vossen, daanainvogen en zandoogjes dar telen van bloem tot bloem of zitten met open-en-dicht-klappende vleugels re zun- nen op het warme zand alsof het hartje zomer is. In de vogelwereld heeft echter weer de Van maandag 15 tot cn met zaterdag 20 september zullen collectanten by de Haarlemse ingezetenen aandacht vra gen voor het werk van de reclassering. Er zullen lijsten worden aangeboden met het verzoek de reclasseringsarbeid te steunen, waarbü niet alleen gedacht wordt aan hen die op het ogenblik in een gesticht moeten verblijven, maar ook aan hen die kort geleden met de justitie in aanraking zjjn gekomen. Er is echter een tekort aan collec tanten om alle Haarlemmers in de ko mende week te bezoeken. Wie aan de lijstencollecte of aan de straatcollecte op zaterdag 20 september willen mee werken, kunnen zich melden bij het secretariaat van het plaatselijk comité van de Nationale Reclasseringsdag, per adres U.V.V. (Grote Houtstraat 144) of bij mevrouw Baart, Canincfatcn- straat 36 in Haarlem-Noord. iMii Osl: Advertentie Denk O** sd na!' HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 12472 B. en W. van Haarlem zijn van mening dat de proef, die zij in april van dit jaar hebben genomen door de algemene zater dagse weekmarkt voor Oud-Schoten te ver plaatsen van de Jan Luijkenstraat naar de Diezestraat, geslaagd mag worden ge noemd. Ofschoon de ruimte voor het hou den van een markt in de Diezestraat be perkt is, blijkt de markt daar wel levens vatbaarheid te bezitten. B. en W. stellen de raad voor de markt in de Diezestraat een permanent karakter te verlenen, of schoon bij een belangrijke uitbreiding van de bevolking in Delftwijk tengevolge van de voltooiing van de nieuwbouw, opnieuw zal moeten worden bezien of verlegging van de markt naar één van de nieuwe ruime wegen aanbeveling verdient. Zondagmiddag om twee uur wordt op het buiten Ipenrode aan de Herenweg 75 in Heemstede een bijeenkomst van de Waalse Gemeente van Haarlem gehouden, die gewijd is aan de evangelisatie en waar op ook degenen, die zich voor dit onder werp interesseren, welkom zijn. De bij eenkomst wordt geleid door drie Waalse predikanten, pasteur G. Forget uit Den Haag, „chapelain" van het Koinklijk Iiuis (vanouds is er aan het Huis van Oranje een Waalse „chapelain" verbonden, door wie het contact wordt onderhouden met de protestanten in Frankrijk), pasteur A. Pierredon uit Utrecht en pasteur -T. F. Bau- draz van de Haarlemse gemeente. Mode. In ons verslag van een mode show bij Treslong in Hillegom werd ver zuimd te vermelden, dat het de firma De Groot van de Binnenweg te Heemstede was, die daar haar collectie toonde. Dezer dagen kon men dit landschap in de Haarlemmermeer bewonderen. Het duurt niet lang meer, of de grootste oogstdrukte is voorbij. Dan zullen de velden kaal onder de donkere najaars wolken liggen. beweging van elke nazomer plaats, maar daar gaat alles nu nog zwijgend en onop vallend. Men bemerkt ineens, dat de leeuwerikken al een heel tijdje niet meer hebben gezongen en dat de gierzwaluwen, die trouw elke avond luid roepend over de ringvaart scheerden op insectenjacht, verdwenen zijn. De tureluurs en grutto's zijn bijna alle van de weilanden vertrokken. De kieviten, die in de afgelopen maanden in ons land hun broedsels grootbrachten, koersen in kleine groepjes met kalme vleugelslag zuidwaarts, in de richting van hun over- winteringsgebieden. Hun plaats in onze omgeving wordt ingenomen door vogels uit meer oostelijk gelegen landen. Al deze tekenen in het polderlandschap wijzen erop dat de overgang van het zo merse hoogseizoen naar de komende rust van herfs'; en winter zich aan het vol trekken is. Advertentie „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Het bestuur van ..Buurtbelang Aerden- hout-Bentveld" opent het winterseizoen 1958-1959 met een lezing op woensdag avond 24 september in de bovenzaal van hotel „Boekenroode". Mevrouw L. Evers- dijk-Smulders zal dan spreken over „Twee culturen in het Heilige Land". Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van Bloemendaal bestaat er voorts op zaterdag 27 september gelegenheid on der deskundige leiding een wandeling te maken door het nog niet voor het publiek opengestelde landgoed Elswout. Ver zamelen om 's middags twee uur bij het poortgebouw in de Elswoutlaan. Advertent DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGU( ZIJLWEG 63 -TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie I 1 pei jaar voor he' gehele gezin, met restitutie bij overlijden van hei lid Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAART.FMSCHE COURANT a 7.65 per kwartaal/of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy die zich met ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Het aantal stadspatiëntcn, dat in 1957 gemiddeld per maand stond ingeschreven by de Haarlemse Gemeentel yke Genees kundige Dienst, was ook ditmaal gering, namelijk vier a vyf. De betrokken artsen ontvingen gezamenlijk 37 bezoeken op het spreekuur tegen 41 in 1956. Dat wil zeggen, dat een ingeschrevene gemiddeld ruim acht maal op het spreekuur kwam. Het aantal huisbezoeken door de artsen was relatief groot: 89 (45) of bijna 20 (ongeveer 9 in 1956) visites per ingeschrevene per jaar gemiddeld. Aldus kan men lezen in het jaarverslag over 1957 van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst in Haarlem. Opnieuw valt een belangrijke stijging te constateren bij de gevallen, waarin gezins hulp in verband met ziekte en invaliditeit werd verleend, alsmede wat betreft het aantal dagen, gedurende welke hulp ge geven werd. Een enorme toeneming zelfs vertoont de hulpverlening gedurende ge deelten van dagen. In 1957 werd 819 keer gezinshulp ver leend (498 keer in 1956) en wel in totaal op 12.804 (9988) hele, 17.158 (9997) halve en 385 (0) driekwart dagen. Op dit terrein zijn werkzaam de stichtingen Katholieke Ge zinszorg, Christelijke Gezinszorg, Humani- tas afdeling Haarlem en Gezinshulp „Haar lem". Gezinsverzorging, waarbij zoveel moge lijk de hele taak van de vrouw in het gezin door de gezinsverzorgster wordt overgeno men. werd in het verslagjaar in totaal 6570 (6420) hele en 215 (372) halve dagen ver strekt. De Haarlemse ziekenhuizen tezamen na men in 1957 drieëntachtig patiënten op. Dit beeld is over het algemeen gunstiger dan in 1956, toen 109 patiënten werden opgeno men. Het aantal verpleegdagen bedroeg 3328 (4237 in 1956). Verhoudingsgewijs was de daling van het aantal verpleegdagen het grootst in sanatoria voor tuberculose. De dalende tendens in de getallen der ver pleegden in krankzinnigengestichten heeft zich in het verslagjaar voortgezet. Al kwam dan in oktober 1956 de vijfdui zendste naoorlogse woning in Haarlem ge reed, de spanning tussen vraag en aanbod op het terrein der volkshuisvesting is geenszins verminderd, hetgeen moge blij ken uit de toeneming van het aantal keren, dat een beroep op de Gezondheidsdienst gedaan werd om een attest in gevallen, dat onvoldoende huisvesting een bedreiging vormde althans geacht werd te vormen voor de gezondheidstoestand van één of meer personen. Het aantal gevallen, dat de dienst ter beoordeling werd voorgelegd en afgehandeld, bedroeg 799 tegenover 691 in het jaar daarvoor. In 631 (546) gevallen bleken de geuite gezondheidsklachten gegrond te zijn. In 21 percent der gevallen bleken de klachten niet steekhoudend te zijn. Ziekenvervoer De capaciteit van de afdeling ziekenver voer werd belangrijk opgevoerd door de ingebruikneming op 12 april van een mo bilofoon-installatie. Het aantal ritten nam belangrijk toe: 16.519 (14.835) dat is een vermeerdering van elf percent. In deze getallen zijn eveneens de ritten voor on gevallen begrepen: 1532 (1442). Volgens het overzicht van de gezond heidstoestand was het sterftecijfer in Haar lem in 1957 iets gunstiger dan 1956: 8,7 (8.9). (Het sterftecijfer voor Nederland was 7,5 (7.8).) Opvallend is de daling van het aantal overledenen aan de zogenaamde ouderdomsziekten. In 1957 overleden 1460 Haarlemmers tegen 1485 in het jaar daar voor. Het geboorte-overschot steeg van 8.6 tot 9,2. In totaal werden 2995 (2925) Haarlem mers geboren. Op 1 januari 1957 bedroeg het aantal inwoners der gemeente 167.264; op 31 december 1957 was dit aantal 167.950. De strijd tegen de kinderverlamming stond in het brandpunt der belangstelling. Ruim 11.000 kinderen werden opgeroepen om te worden ingeënt. In het verslagjaar overleden zes Haar lemmers aan tuberculose, dat is vier min der dan in 1956. Hoe verheugend hei ook is te constateren, dat het aantal sterfgevallen steeds meer afneemt, er dient toch ernstig tegen gewaakt te worden, dat de aandacht op dit terrein verslapt, aldus het verslag. Schoolhygiëne Nu men van verschillende kanten meer en meer tot de overtuiging komt, dat het kind een psycho-socio-somatisch geheel is, lichamelijke oorzaken psychische gevolgen kunnen hebben, psychische moeilijkheden zich ook lichamelijk openbaren en sociale achtergronden een grote invloed hebben op de ontwikkeling van het kind, is het nood zakelijk, aldus net verslag, dat de school arts zeer nauw gaat samenwerken met bij voorbeeld onderwijzers, psychologen, jeugd- psychiaters en sociale werkers(sters) Op de spreekuren werden 4116 kinderen gezien, een groter aantal dan vorig jaar. Tijdens de A-griepepidemie in het najaar van 1957 viel het hoogste ziekteverzuim in de week van 7 tot 12 oktober. Toen lagen 8550 kinderen (een kwart van het totaal aantal) ziek. In totaal heeft zeker 75 per cent van de Haarlemse schooljeugd de A- griep gehad. Het aantal bij de psychiatrische voor- en nazoi'gdienst steeg van 629 tot 682. Over het geheel genomen verschilden de resul taten van de dienst niet veel van die van het voorgaande jaar. Het aantal reclas- seringsgevallen liep dit jaar nog verder terug. Op de algemene begraafplaats Crooswijk in Rotterdam heeft gistermiddag onder zeer grote belangstelling de teraardebe stelling plaats gehad van het stoffelijke overschot van Cas Ruffelse, die zijn familie en Sparta zo plotseling was ontvallen. Be halve de bestuursleden van Sparta waren er ook zeer vele leden en ereleden aan wezig en voorts verschillende oud-inter nationals en vele andere belangstellenden. In de aula heeft Sparta's voorzitter, de heer J. Salters, de verdiensten van Cas Ruffelse voor zijn vereniging gememo reerd en dank gebracht voor al hetgeen deze tijdens zijn leven voor de Rotterdam se club heeft gedaan. Namens de vereniging van oud-inter nationals heeft dr. Hans Tetzner gevoel volle woorden gesproken ter nagegdach- tenis van Cas Ruffelse, die hij een van de pioniers van deze vereniging noemde- Aan de groeve betuigde een broer van de overledene de talrijke aanwezigen de erkentelijkheid van de familie voor de eer, aan de overledene bewezen. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad 16.453,-- om aan het bestuur van de vereniging voor christelijk uitge breid lager onderwijs in Haarlem te ver strekken voor het aanschaffen van school- meubelen en leer-en hulpmiddelen ten dienste van de Louise de Colignyschool aan het Marianne Philipsplantsoen 1. Verder vragen B. en W. de raad 2600,- voor de verbetering en de uitbreiding van de verlichtingsinstallatie in de scholen van de vereniging der Zusters van Liefde aan de Kleine Houtweg 24. Nog geen goedkeuring voor uitkering-ineens aan politie In antwoord op vragen van het Haar lemse raadslid de heer J. Prikkel (Arb.) delen B. en W. van Haarlem mee, dat de uitkering ineens met betrekking tot de zesde loonronde voor het Haarlemse poli tiepersoneel, nog niet kan worden uitge keerd, omdat de goedkeuring op de wijzi ging van de begroting 1957 nog niet is ver kregen. B. en W. nemen aan, dat de be slissing van Gedeputeerde Staten van Noordholland met betrekking hierover binnen afzienbare tijd kan worden tege- moetgezien. Het bekende kamerorkest „Die Haer- voering der hoekdelen, allegro en menuet. lemsche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart wa* lot nu toe nog niet in Vel- sen opgetreden. Vrijdagavond echter liet het orkest, dat zich toelegt op het vertol ken van kamermuziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, zich in de oude, stem mige Engelmunduskerk horen. Het zal de uitvoerenden tot tevredenheid hebben ge stemd. dat de belangstelling voor hun mu siceren groot was. Het publiek heeft hen bij hun culturele arbeid niet in de steek ge laten en getoond, dat het streven van dit orkest: vervlakking in de muziek tegen te gaan, waardering vindt. Men kwam met een zorgvuldig samenge steld programma, waarop als eerste num mer J S. Bach's suite in b. stond. Van Bach zijn slechts een gering aantal wer ken voor klein ensemble bekend. Ge noemde suite, nummer twee, voor fluit, strijkorkest en continuo, schreef hij in zijn gelukkige jaren te Anhalt-Cöthen voor prins Leopold, voor wie hij grote waarde ring had. omdat de vierentwintigjarige vorst „zo veel van muziek hield en deze zo goed begreep" (zoals Bach boven het werk schreef). De prins was een bereisd en ont wikkeld man, uiterst vriendelijk van aard. Hij begreep de serieus werkende compo nist volkomen. De suite, welke in dezelfde periode als de beroemde Brandenburgse concerten tot stand kwam, werd eerst naar Franse mode een ouverture ge noemd en is in feite een echte voorloper van de latere symfonie. Zij telt acht delen. Het orkest, dat uitmuntte door voorbeel dig- klankevenwicht en verantwoord spel, -jat er 'n artistieke vertolking van die doze oude muziek weer fonkelnieuw deed zijn. De solist Peter van Munster, solofluitist van het Residentie-Orkest, verrichtte uit nemend werk en boeide door de volle toon en een feilloze techniek. Het was een waar genot de Musyckcamer in deze vertolking te volgen. De bekende claveciniste Gertrude Maclaine-Pont speelde daarna een con cert voor cimbalo en strijkorkest van de achttiende-eeuwer Nicola Lentz. waarvan slechts weinig bekend is en wiens concert inderdaad zoals het motto van de Mu syckcamer luidt „uit stoffige bibliothe ken opgediept aan de vergetelheid is ont rukt" Al had Lentz dan in het adagio geen opzienbarend nieuws te vertellen, de uit- Advert entie 1e soort ANTRACIET IV voor trechterhaarden 8.80 per hl BINNENWEG 9 (naast Iwemsche Bank) HEEMSIEDE (Va.n onze medewerker voor bloembollencultuur) De voorzitter van kring bloembollen streek van de vereniging de Tulp, de heer P. A. van Saase, heeft in zeer bedekte ter men de geruchten bevestigd, dat de Com missie voor Bijstand van het Produktschap voor Siergewassen de binnenlandse en de buitenlandse minimumprijzen heeft vast gesteld. In vele kringen wekken deze hefti ge verontwaardiging. Ze zijn te hoog. Ne gen gulden per honderd voor alle tulpen, die straks in het buitenland moeten wor den gevraagd is voor een aantal variëtei ten funest, omdat de buitenlanders ze veel goedkoper kunnen aanbieden. De kwestie van de minimumorijzen vormt een zeer onplezierige lijdensweg. Men stapt van het ene compromis naar het andere. In het kort komt de kwestie hierop neer: de Nederlandse organisaties dienen er voor te zorgen, dat de exporteurs van bloembollen hun produkten niet tegen te lage prijzen kunnen aanbieden. Men dient de prijzen zo te stellen, dat zij een zekere rust op de buitenlandse markt ga randeren. Volgens de voorzitter van het Produktschap, dr. A. J. Verhage, is de kostprijs plus exportmarge voldoende. Ook het bestuur is in meerderheid deze mening toegedaan. De kostprijs wordt be rekend door 't Landbouw-Economisch-ln- stituut, de exportmarge door een specia le accountantsdienst. Men werkt uiteraard met gemiddelden. Verleden jaar bedongen de exporteurs, dat een aantal variëteiten een hogere prijs zouden krijgen. Zij zouden de kwekers hel pen bij de opkoop van het surplus, als dit groter zou zijn dan vijf procent van het to taal. Van de overschotten van de variëtei ten op de uitzonderingslost zouden zij de verhoging geheel voor hun rekening nemen. Deze uitzonderingslijst werd als com promis geaccepteerd, liever was men haar kwijt. Volgens de inlichtingen, die wij van verschillende zijden kregen, vervalt nu de ze lijst en hebben de exporteurs een door- snee-minimumprijs van negen gulden per honderd voor alle tulpen uit de onderhan delingen gesleept. Het surplus komt weer geheel voor rekening van de kwekers. Deze negen gulden zijn voor vele betere rassen beslist niet te laag, maar de „mas sasoorten", die bij miljoenen worden ge teeld en verkocht krijgen ook die prijs. F-n juist deze, die hard groeien, kunnen ook in het buitenland in behoorlijke kwaliteit worden geteeld. En nu goedkoper dan de Nederlandse aanbiedingen, waarbij nog komt dat er geen invoerrechten op be hoeven te worden betaald. Men is dus zeer bevreesd, dat de Nederlandse exporteurs niet voldoende zullen kunnen concurreren en dus de kwekers hier met hun produk ten blijven zitten. Nog erger is, dat een binnenlandse mini mumprijs van vijf gulden per honderd ook voor de telers van deze hardgroeiende variëteiten een bijzonder mooie prijs is. Zelfs al blijven de bollen over. De Stich ting Bloembollensurplusfonds betaalt de minimumprijs uit. verminderd met kosten cn dan nog is er winst voor de kwekers door de hoge opbrengst van deze variëtei ten. Het geld komt bij alle kwekers van daan. Dus ook van hen, die geen bol „in het surplus" hebben. Men draagt elkan ders lasten om een bodem in de markt te hebben. Dat dit grote ontstemming wekt laat zich gemakkelijk begrijpen. Die kwe kers, die telen wat de export vraagt, moe ten dus betalen voor die kwekers, die produkten aanbieden die in overvloed aan wezig zijn. Men vreesl dus dat de over- was des te interessanter en daarbij fraai geïnstrumenteerd. zodat deze, mede dank zij de fluwelige verklanking door het strijkorkest, bleven boeien. De soliste be heerste haar veeleisende partij in elk op zicht. Dat het orkest zijn programma der ';ik had voorbereid en een klankrijk samen spel heeft weten te bereiken bewees het eveneens met drie andere concerten, te weten dat van Telemann voor twee flui ten, Vivaldi's werk voor twee hobo's en een concert voor fluit van Johann Quantz, de leraar van de keurvorst Frederik van Pruisen. Vivaldi schreef een concert in de ware zin van het woord. De rustige eenheid van stijl en evenwichtigheid in klank wisten de hoboïsten Ton van den Berg en Kees Kui pers knap tot uitdrukking te brengen. Het concert van Quantz, een der vijfhon derd composities voor fluit van deze hof musicus, is vol virtuoze techniek en was daarmee een kolfje naar de hand van de solist, die bewees een fluitist van de eer ste rang te zijn en voortreffelijk door het orkest ter zijde gestaan werd. De Katholieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf heeft vrij dagmiddag in hotel De Leeuwerik in Haarlem vergaderd ten einde haar stand punt te bepalen betreffende de vaststelling van het teeltrecht voor volgend jaar. Voor 15 september dient de vereniging haar ad vies over de vaststelling van de areaal grootte voor bloembollen aan het Produkt schap voor Siergewassen kenbaar te ma ken. Het bestuur van het produktschap heeft in juli het voorlopige besluit geno men het teeltrecht voor hyacinten, tul pen en narcissen te stellen op negentig per cent van dat voor het teeltjaar 1957/'58. Als de verschillende organisaties hebben geadviseerd, zal een definitief besluit wor den genomen. Wat betreft het teeltrecht voor tulpen konden niet alle leden meegaan met het voorstel van het hoofdbestuur te advise ren het areaal met drie percent uit te brei den. Voor het invoeren van een nieuwe meetwijze van de percelen zal voor de ver schillende oppervlakten bloembollen een compensatie worden gegeven. Terwijl 313 met een uitbreiding van de tulpenteelt met drie percent akkoord gingen, waren er 102 die het huidige areaal liever gehandhaafd zien. Het hoofdbestuur meende dat de tul pen volgend jaar in nog groter mate kun nen worden afgezet, zodat een kleine uit breiding van het areaal wenselijk is. De voorstanders voor handhaving van het huidige areaal zagen hierin een mogelijk heid een volgend jaar ook de surplus-soor- ten af te zetten, wat echter door andere leden werd betwijfeld. Behalve deze twee standpunten, werd nog een derde stand punt ingenomen, namelijk: méér vrijheid bij de teelt. Ten aanzien van de hyacinten ging de vergadering in haar geheel mee met het standpunt van het hoofdbestuur te advi seren de teelt van hyacinten niet uit te breiden. Men zag namelijk geen perspec tief om de omzet van de hyacinten in het komende jaar op te voeren. Wat betreft de arenalgrootte van de narcissen was men eveneens voor handhaving van het huidi ge teeltrecht. Enerzijds nam men dit standpunt in omdat er onvoldoende plant goed van de narcissen is, anderzijds was men van on>Ho<»i. Hat uitbreiding van het teeltrecht geen zin heeft daar het recht voor het vorige plantseizoen zelfs niet is verbruikt. Toen bleef 107 ha. teeltrecht, ongeveer tien percent, onbeplant. Van de 157 narcissenkwekers waren er echter 29 vóór uitbreiding van het areaal. Advertentie ALLEENVERKOOP WOLLANA - Tempeliersstraat daar dat de heer Van Saase ook zei: „De kwekers van snelgroeiende soorten behoe ven niet beschermd te worden". De vergaderingen van de Commissie van Bijstand zijn geheim en niemand weet pre cies te zeggen, wat haar argumenten zijn. Ir. dien een serieuze voorzitter als de heer Van Saase, die de waarde van de geruch ten ook kent, echter zij het in bedekte termen een aanval doet op de beslis singen in deze commissie dan mag men wel aannemen, dat de geruchten beslist niet loos zijn. Het gehele bloembollenvak wacht nu met spanning op de vergadering, van het Pro duktschap voor Siergewassen, die zeer binnenkort zal worden gehouden. Men zal echter pas een oordeel over het geheel mogen vellen als men de toelichtingen op vloed volgend jaar nog groter wordt. Van- de voorstellen heeft bestudeerd.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5