FILATELIE Haarlems Krelagehuis herschapen in dorado voor dahlialiefhebbers Lichamelijk volwaardige jeugd maakt in Arnhem stadionspel voor poliofonds onmogelijk „De sterken voor de zwakken in tegendeel verkeerd 5uat"twda ïlwèE^WP 7 Commissaris der Koningin opent tentoonstelling „Economy class" werd een succes voor de KLM A ant al passagiers met rond 40 pet. gestegen Nieuwe directeur der n.v- Wereldbibliotheek TRUTH 3 Drie doden in het verkeer Huidige zitting van de Staten-Generaal gesloten Kerkelijk Nieuws m CANADA Eervol ontslag aan vlagofficieren ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 „De opening van een bloemententoon stelling is een waar genot. En zeker van deze dahliaexpositie met haar prachtige bloemenweelde door een rijkdom van kleur en soort. Bloemen behoren tot de rijkste gaven van de mensheid. Want het zijn de bloemen, die de fijnste snaren van een mensenhart beroeren". Aldus sprak de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, bij de opening van de internationale dahliaten toonstelling, die dit weekeinde in het Haarlemse Krelagehuis wordt gehouden. Ter gelegenheid van haar gouden jubi leum heeft de Nederlandse Dahliaver eniging deze tentoonstelling georgani seerd in samenwerking met de afdeling Haarlem van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. De grote en kleine zaal van de bloembollen- beurs zijn omgetoverd in een bloemen- paradijs, waar meer dan honderdduizend dahlia's in de meest uiteenlopende vor men en de rijkste kleuren te bewonderen zijn. De Commissaris der Koningin deed zich in zijn openingstoespraak kennen als een bloemenliefhebber bij uitstek. Hij roemde de dahlia a's 'n bloem - mjnen en olan- soenen hun schoonheid kunnen geven. „Bloemen brengen vreugde", aldus dr. Prinsen, die er blijk van gaf het een en ander over de dahlia te weten. Niet altijd heeft deze bloem in de gunst gestaan. Na dat zij honderdvijftig jaar geleden vanuit Mexico in Europa is ingevoerd, heeft de dahlia vele jaren weinig bekendheid gekre gen. Zelfs werd vijftig jaar geleden een rechtzaak gevoerd, daar een koper weiger de een bloemstuk te betalen, omdat een bloemist er dahlia's in had verwerkt. De rechter sprak als zijn mening uit, dat het gebruik van dahlia's in betere bloemstuk ken niet geoorloofd was. Intussen is de waardering voor deze bloem ten gunste veranderd. Hoewel in vakkringen nog wel de klacht wordt gehoord, dat de dahlia als snijbloem te laag wordt aangeslagen. „De dahlia is onze sympathie waard. En gelukkig geniet zij die ook in grote kring", aldus dr. Prinsen, die erop wees dat behalve de vakmensen in ons land niet minder dan veertig amateurvereni- gingen zich met de teelt van dahlia's be zighouden. „Voor deze liefhebbers vormt de teelt een niet te onderschatten bron van mensenvreugde", zei de Commissaris der Koningin, die tenslotte de jubilerende ver eniging zijn gelukwensen aanbood en de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Tevoren had de voorzitter van de afde ling Haarlem van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, mr. J. Hage de genodigden welkom ge heten en dank gebracht aan allen die hun medewerking aan de voorbereiding der tentoonstelling hadden verleend. De voorzitter van de Nederlandse Dahlia- vereniging de heer J. F. Ch. Dix haalde herinneringen op uit de geschiedenis van de jubilerende vereniging en vestigde daarbij de aandacht op de resultaten welke bereikt zijn ten gunste van de cultuur en de kwekers. De meer dan honderdduizend dahlia's zijn in decoratieve groepen en perken op gesteld, waarbij de kleuren harmonisch zijn geschikt. Ónder leiding van de direc teur van de dienst Hout en Plantsoenen van de gemeente Haarlem, de heer J. A. Dorresteyn, waren gisteravond en van nacht vele dames en heren aan het werk om de bloemen in mooie partijen op te stellen. Vele nieuwelingen Meer dan vijfhonderd variëteiten zijn op de expositie aanwezig. Groot is het aantal nieuwelingen, waarvan er zelfs nog niet op de markt zijn verschenen. Daar is bij voorbeeld Grand Style, eerv donker-rose forse cactus-dahlia, die in een indrukwek kende boeket staan opgesteld bij de rode Night Editor, een bloem van het Ameri kaanse sortiment. Bij de veertien inzen dingen van de vakmensen ziet men ook de donker-rose Royalty, eveneens nieuw. De gele Cleopatra pronkt naast de zalm rode Up to Date. Prachtig is ook de nieu weling Paljas. De rijk gekleurde decoratie ve „sterren" zijn soms drie dm. in door snee en staan soms op stelen van 1.50 m. Maar er staan niet alleen forse „sterren" in de rijkst geschakeerde kleuren, ook ziet men er de kleine „pompoms" en dahliatjes die slechts een doorsnee van twee cm. hebben. In het midden van de tweeduizend vier kante meter bloemenzee ziet men staal tjes van bloembindwerk. Ernaast trekt een aardige vijverpartij met pergola de aandacht. De dienst voor Hout en Plant soenen heeft in de grote zaal een dahlia- tuin aangelegd. Behalve de op hoog peil staande inzendin gen van vakmensen, ziet men de resultaten van de teelt door particulieren. In de klei ne zaal hebben zij de staaltjes van hun kweekkunst ter bewondering opgesteld. Deze inzendingen uit alle delen van het land tonen wel aan, dat de dahlia een dankbare bloem is om te kweken. De ver scheidenheid is daarom ook bij de ama teurs bijzonder groot. Iedere nieuwe oogst biedt de kweker primeurs in kleur en vorm. Rondgang Een schier feilloze kwaliteit staat er in het Krelagehuis. Het was op het kantje af. want. ware de temperatuur deze week zo hoog geweest als in de voorgaande week, men zou alle moeite hebben gehad om bloemen van „tentoonstellingskwaiteit" te vinden. Zeer leerzaam is de inzending van de Duitser F. P. Specht uit Andernach/Rhein. Deze heeft namelijk niet de zijknoppen weggesneden, zoals de Nederlandse kwe kers en liefhebbers wel doen. De hoofd- bloem valt daardoor niet zo op als in de Nederlandse inzendingen, de stelen zijn ook korter. Men noemt de Nederlandse methode bedrog, omdat deze stand niet natuurlijk zou zijn. Maar kijk eens naar de bloemen van „bedrogen" amateurs in de Keuringszaal. Er is moeilijk aan te nemen, dat het wegsnijden van de zijknoppen de heer J. Deen uit Naarden heeft verdroten. Hij legt zich toe op het kweken van grote bloemen. Sommige hebben een doorsnede van 75 sm.! Zie eens de prachtige bloemen van de Volkstuinvereniging „Eigen Tuin" uit Haarlem? Al deze amateurs snijden de zij knoppen ook weg. De jury liep vanmorgen om 33 apart gestoken vazen heen te draaien. Daar moest, de bekerwinnaar tussen zitten. De beslissing was moeilijk, want ook niet jury leden konden wel zien dat de kwaliteit van deze aanwinsten elkaar niet veel ontliepen. De beste grootbloemige buitenlandse is Mrs. MacDonald Quill van J. Ballego en Zn. te Leiden; deze is bloedrood-wit bont. Ze is van Amerikaanse oorsprong. De beste grootbloemige bleek eveneens van de inzender J. Ballego en Zn. Deze „The Colonel" is een prachtige gele semi- cactus dahlia. Dit is de belangrijkste prijs. De beste middelgrote is de cactus Pretty Less van de Firma D. Bruidegom uit Baarn. Deze is donker lila. White Pearl van Lud- wig en Co. te Hillegom is de beste witte Pompon. Baby Daughter ontving de plaquette voor de beste kleinbloemige; Ballegj was hiervan de inzender. De stands zelf werden ook op hun deco ratieve opstelling beoordeeld. C. S Weyers en Zn. te Hillegom ontving de medaille van Koningin Juliana. De firma K. Maarse Dzn. te Aalsmeer ontving de medaille van Prins Bernhard en C. Geulings uit Heemstede die van het ministerie van Landbouw. Meen niet dat. deze bloemen de bezoekers onmiddellijk opvallen tussen de andere. Men zal verwonderd staan kijken naar de witte decoratieve Jos. Minse. Zie de hals kraag dahlia's, die soms net als sterren in de kerstboom u aankijken. Vergelijk de uit stekend gebouwde kleine decoratieve don ker lila Waterlelie in de stand van C. Geurlings te Heemstede, die midden in de hal een ruime stand heeft opgebouwd. De liefhebbers van heesters, coniferen en kleine boompjes zien deze met. de namen staan. De dahlia's die maandag als de best houdbare op water zijn bekroond, kunnen de bezoekers ook bewonderen. De vereni ging van Haarlemse Bloemist-Winkeliers heeft uitstekend bindwerk opgesteld. Neem voor deze tentoonstelling de tijd. Er staan bijzonder mooie bloemen van gro Er staan bijzonder mooie bloemen van grote decoratieve, cactus, semi-cactus, tot de allerliefste super-top-mix, die maar nauwelijks in het. knoopsgat passen Met elkaar vormen zij de beste dahlia's ter wereld. De K.L.M. heeft met de invoering van de goedkopere klasse (economy class) op de beide Noordatlantische routes totnu- toe een duidelijk succes. Op de lijn naar New York werden van 1 april tot 1 septem ber jl. precies 44.000 passagiers vervoerd, waarvan 10.600 passagebiljetten voor de toeristenklasse en 33.400 voor de economy- klasse. Vorig jaar telde men, maar dan uiteraard voor de toeristenklasse alleen, 32.000 luchtreizigers in de overeenkomsti ge periode. Waaruit blijkt, dat dit seizoen een toename van 37 procent viel te consta teren. Voor de beide routes dus voor New York en Montreal tezamen, liggen de re sultaten zelfs nog gunstiger. Van 1 april tot 1 september 1957 werden op beide lij nen 38.800 passagiers toeristenklasse ge boekt. Dit jaar, in die zelfde vijf maanden, steeg het aantal tot 54.700 (economy- en toeristenklasse tezamen), een stijging dus van 41 procent. Het is dus niet zo. dat de toeristenklasse werd „doodgedrukt." door de economy class, hetgeen men aanvankelijk had ver ondersteld. Aan de andere kant blijkt, dat de economy-klasse een nieuwe categorie van reizigers heeft aangetrokken, hetgeen met bewijzen kan worden gestaafd uit de antwoorden op de enquêteformulieren, die de K.L.M. bij elke vlucht in de machi nes laat uitdelen en die prompt door de mensen worden ingevuld. Uit de antwoor den blijkt, dat er heel wat K.L.M.-passa giers dit seizoen de oceaan zijn overge stoken, die dat nog nooit hadden gedaan. Dan is er de categorie van hen, die vroe- „enev d- oceaan overstoken en nu het vliegtuig namen, en tenslotte zijn velen in 't toest") „gevlucht" van de toe risten- naar de economy-klasse. Dit laatste slaat vooral op de Amerikaanse toerist, die de daarmede uitgespaarde be dragen besteedt aan een langer verblijf in Europa, of aan het kopen van geschenken in Europa. In de aandeelhoudersvergadering van de n.v. „Wereldbibliotheek" te Amster dam is, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend aan de directeur, J. C. Winterink. Tot zijn opvolger is benoemd L. Reinalda, thans onderdirecteur van de vennootschap. Advertentie Roos verdwijnt met anti-roos. Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apclium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. vraag TRAITAL 3. Prachtige dahlia's slaan te pronken in het bloemenparadijs, dat het Haarlemse Krelagehuis vandaag en zondag is. (Van onze correspondent) ARNHEM Het stadionspel „De ster ken voor de zwakken" dat vanmiddag in het Vitessestadion te Arnhem ten bate van bet Prinses Beatrix Poliofonds zou worden opgevoerd is tot nader order uitgesteld. De oorzaak hiervan is, dat het gisteravond tijdens de generale repetitie tot ongeregeldheden is gekomen. Enkele honderden .jeugdige kijkers, die met het massaspel als zodanig niets te maken hadden, begonnen met het verwekken van agitatie. Zij vielen de medespelenden las tig. hieven allerlei schampere kreten aan en infecteerden tenslotte ook tallozen on der de vijftienhonderd, merendeels jeug dige medespelenden. Het gevolg was een dusdanig rumoer, dat zelfs de enorme luidsprekers, die tot de outillage van het stadion behoren, het lawaai niet meer kon den overschreeuwen. Pogingen om de rust te herstellen faalden jammerlijk. In de algemene verwarring werden decorstuk ken beschadigd en ging de zo noodzake lijke discipline onder de spelers verloren. Een en ander heeft het bestuur van het Poliofonds Arnhem genoopt het spel af te gelasten. Of een opvoering later nog mo gelijk zal zjjn, wordt overwogen. Het is wel bijzonder betreurenswaardig, zo werd gisteravond op een inderhaast door het bestuur van de afdeling Arnhem van het fonds belegde persconferentie ver klaard, dat juist de lichamelijk gezonde jeugd de generale repetitie in de war heeft laten lopen. Men verzekerde echter met nadruk, dat de vijftienhonderd mede spelenden niet rechtstreeks aansprakelijk kunnen worden gesteld voor de misluk king. Enkele honderden opgeschoten jongelui, die zich aanvankelijk als nieuws gierigen om het speelveld hadden ge schaard. zijn begonnen met het verwekken van onrust. De „generale" was even geregeld be gonnen als de gewone repetities, die in de afgelopen weken waren gehouden. Wel waren er even moeilijkheden met de ge luidsinstallatie. doch deze werden spoedig verholpen. Toen de verlichting aanging en de deelnemers op het veld stonden, bleken er nog enkele honderden jongelui op de tribunes te zitten. Terwijl de groepen op het veld de voorgeschreven figuren uit voerden. mengde een aantal ongenode kij kers zich onder hen. Het is waarschijnlijk begonnen met kleine plagerijtjes, zonder direct boze bijbedoelingen. Er ontstond ru moer en de heer Ben ter Hall. de voor zitter van het Poliofonds Arnhem, be sloot tot een kwartier pauze, hopende dat de gemoederen zouden bedaren. Tien mi nuten na deze pauze ontstond er opnieuw onrust, welke echter ditkeer de vormen van een chaos begon aan te nemen. Blijk baar werkte de agitatie aanstekelijk op de deelnemers. Er ontstond een dusdanig la waai, dat men het zelfs met de luid sprekersbatterijen niet meer kon over schreeuwen. Intussen was wel duidelijk geworden, dat de rel van buitenaf verwekt werd. Men had hier en daar jongens en meisjes aangetroffen, die niets met het spel te maken hadden en die bezig waren met het verwekken van onrust. Enkelen had den het bijvoorbeeld gemunt op de meis- te op de Wilhelminabrug te Maastricht is de 65-jarige wielrijder J. W. Brands uit Limmel door een vrachtauto overreden en vrijwel op slag gedood. Wegens herstel werkzaamheden aan de brug is het weg dek ter plaatse sterk versmald. De wiel rijder heeft vermodelijk zo uiterst rechts gereden, dat hij met zijn voorwiel de ijze ren trottoirband raakte, de macht over het stuur verloor en vlak voor de hem achter op komende vrachtauto viel. Het 10-jarig jongetje M. L. van der Lugt uit de Rembrandtstraat in Den Haag heeft een poging een clandestien tramritje te maken met de dood moeten bekopen. De jongen probeerde op het Hobbemaplein aan de gesloten zijde van lijn elf op de treeplank van een tramwegen t:e sprin gen. Hij viel tussen de motorwagen en de aanhangwagen en werd enige meters mee gesleurd. Toen het knaapje onder de tram vandaan was gehaald, bleek het reeds overleden te zijn. In een ziekenhuis te Amersfoort is over leden de 53-jarige handelsreiziger J. de Leeuw uit Epse. die enige dagen geleden met zijn scooter in Voorthuizen tijdens een inhaalmanoeuvre tegen een trekker met oplegger was gebotst. Hij laat een vrouw en acht kinderen na. Capitulanten. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 29 november 1935, van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet, strekkende tot intrekking van het capitu- lantenstelsel. FAMILIE In de Leeuwarder Courant stond deze: Zaterdag 30 aug. hopen onze lieve ouders en grootouders HENDRIK KNOP en HINKE DE VRIES hun 12V2-jarige echtvereniging te gedenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Leeuwarden aug. 1958 Dat de kinderen van Henk en Hinke dankbaar zijn, laat zich horen. Maar de kleinkinderen.... KLASSIEK In de Groninger Agenda roept Reformhuis Aptroot (Gelkinge- straat 30) mij toe: „VRAAGT PROS- PECTI". Ik zal dat zeker niet doen. want ik ben op het gymnasium geweest. BAAN Het Parool vertelt dat de vierling- vader uit Leeuwarden „hoopt spoe dig bevorderd te worden tot water- vitter Niet om te vitten, maar is een watervitter Iemand, die spijkers op laag water zoekt? CONCLUSIE Het Algemeen Dagblad deelt mede, dat de Amerikaanse professor Sin-E ger van oordeel is „dat de stralings- gordel om de aarde dodelijk voor het menselijk organisme is". E „Hij komt tot de conclusie", zo vervolgt het blad „dat het niet on- E gewenst is, bemande kunstmanen de E ruimte in te zenden, zolang het tegendeel van zijn theorie niet is i aangetoond". E Ik vind dit een wrede conclusie van die professor. e TAAL B. en W. van Wormerveer zonden een gestencilde circulaire, onder- E tekend door gemeentesecretaris M. van Krieken, rond, waarin: „daar e wij van mening zijn. dat het voor E uw kind nu reeds van nut is met de E studie van het Frans aan te vangen of er rn.ee te beginnen, verzoeken e wij u onderstaande strook in te E vullen". Overigens lijkt het mij wel nuttig dat B. en W. van Wormerveer met dit soort taalgebruik eindigen, uit- scheiden, ermee ophouden en er een e eind aan maken. e TALARIUS jes, die aan het spel meededen. Anderen maakten moeilijkheden bij de geluids cabine. De op de tribune zittende ouders rapporteerden de vreemde gedragingen van wat volgens hen medespelenden wa ren aan de leiding. Deze is te lang on kundig van het feit geweest, dat er herrie schoppers in het stadion waren. En zo spitste de situatie zich toe. Er vielen har de woorden en zelfs klappen. Enkele on ruststokers werden buiten het stadion ge zet. maar het getij was niet meer te keren. Volgens beschrijvingen van ooggetuigen werd het een oploop van gillende en schreeuwende kinderen en volwassenen. In de grote verwarring werden decor stukken omvergelopen en onherstelbaar beschadigd. Alleen al aan materiaal is er voor honderden guldens vernield. Tenslotte wist men niets beters te doen dan de politie te waarschuwen. Deze kwam zeer snel, doch had slechts het na kijken. Het was trouwens onmogelijk om op het eerste gezicht bokken en schapen te scheiden. De droeve restanten overzien de heefi het bestuur van het Prinses Bea trix Poliofonds moeten besluiten het sta dionspel voor onbepaalde tijd uit te stel len. Het is niet met zekerheid te zeggen of het nog wel tot een opvoering zal ko men. Behalve veel materiaal is immers ook de eenheid zoek geraakt. Het is in laatste instantie het poliofonds, dat ern stig is gedupeerd. In hoeverre alles, wat gebeurd is, te voorkomen ware geweest, kunnen wij niet beoordelen. Wel mogen wij aannemen dat de goede wil bij alle direct bij het spel betrokkenen aanwezig was. doch dat de zaak door onvoorziene invloeden uit de hand is gelopen. Hedenmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en D beide Kamers van de Staten-GeneM mr. A. A. M. Struycken. daartoe gemach tigd door de Koningin, de zitting der Sta ten-Generaal gesloten. De beide Kamers van de Staten-Gene raal waren in de vergaderzaal van de Eerste Kamer bijeengekomen onder voor zitterschap van de president van de Eer ste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Minister Struycken reed in een gala- Berliner, bespannen met twee paarden, voorafgegaan en gevolgd door een escor te van in ceremonieel tenue geklede rijks politie te paard, van het paleis Noordein de naar het Kamergebouw. Hier was een erewacht van de rijkspolitie met drum band opgesteld. Nadat de vergadering was geopend, hield minister Struycken een rede. Hij zei ondermeer: „De Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. In het parlemen taire jaar, dat heden wordt afgesloten, is wederom aan de dag getreden, hoe om vangrijk en veelzijdig de arbeid van de leden der beide Kamers is. Verscheidene belangrijke wetsontwerpen werden door u aanvaard, dikwijls na diepgaande be handeling en uitvoerig overleg met de re gering. Daai-naast heeft de toenemende arbeid op internationaal gebied van ve len uwer het uiterste gevergd. Het stemt tot voldoening, dat de werkzaamheden van de Nederlandse Kamerleden in de in ternationale parlementaire organen een waardevolle bijdrage hebben geleverd tot een betere samenwerking tussen de wes telijke democratieën. De Koningin heeft mij opgedragen u voor de betoonde ijver en toewijding bij de behartiging van 's lands belangen dank te zeggen. In naam der Koningin verklaar tk deze zitting van de Staten-Generaal te zijn ge sloten". Nadat de minister uitgeleide was ge daan, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veendam (toez.) (vac. J. van Ravenswaay) W. van Hoogevest te Den Hulst (O.); te Vreeswijk K. Schipper te Waspik. Geref. Kerken Beroepen te Heerlen (2de pred.pl.) A. ter Hoeve te West-Terschelling. Examens: De classis Haarlem heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. van der Deyl. kand. te Overveen. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Middelburg-Vlissingen dr. J. A. Stellwag te Amsterdam. Rem. Broederschap Toegelaten tot. het Seminarium mej. W. Soer en de heren H. Adriaanse. T. v. Dijk, P. 's-Jacob. J. J. Mijnssen en J. R. Nien- huis. Geref. gemeenten Beroepen te Dordrecht M. Blok te Rijs- sen. WEST-DUITSLAND. De jaarlijkse wel dadigheidsserie Helpers der mensheid" zal op 1 oktober in omloop worden ge brachtDitmaal is de serie gewijd aan de landbouw. Op de 7 3 pf. (licht bruin, donkerbruin en rood) is het por tret van Friedrich Wilhelm Raiffeisen (1818-1888, econoom en grondlegger van de boerenleenbanken afgebeeld; 10 3 pf- (groen, rood. en geel) en 20 10 pf. (rood, geel en blauw) vertonen elk een F 1 LA i r i i i ander boerenmeisje en de 40 10 pf. (blauw, geel en rood) een boer. De ont werpen zijn van Erich Meerwald uit Darmstadt. In het Saarland, verschijnen de zegels in de waarden 6 4 fr., 12 6 fr., 15 7 fr. en 30+10 fr. VER. ARABISCHE REPUBLIEK. De Egyptische postadministratie geeft op 15 september een postzegel van 10 mills (bruinviolel) uit ter herdenking van de TTAK 35ste sterfdag van een van de grootste Arabische componisten Sayed Darwich (1892-1923). De zegel vertoont zijn por tret met notenschrift. CANADA. 2 oktober is het 200 jaar ge leden, dat het eerste gekozen Huis van Afgevaardigden van Nieuw-Schotland in de stad Halifax bijeenkwam. Hier mee werd de grondslag gelegd van een democratische regering in Canada. Op - .g mm die dag zal een herinneringszegel van 5 c. (donkerblauw) worden uitgegeven met als voorstelling de twee meest po pulaire symbolen van het parlementaire systeem: de staf en de stoel van de voor zitter van de assembleeDe zegel is ontworpen door Gerald Trottier uit Ottawa en Carl Dair uit Toronto PORTUGAL. Het 6de internationaal medisch congres over tropische ziekten en malaria, dat in Lissabon werd ge houden, was aanleiding tot uitgifte van twee postzegels in de waarden 1 esc. (groen en beige) en 2.50 esc. (blmiw en grijsblauw). Op beide zegels ziet men de voorzijde van het nieuwe gebouw van het instituut voor tropische ziekten te Lissabon. FINLAND. Honderd jaar geleden werd de eerste Finstalige hogere school, het lyceum in Jyvaskyla gesticht, hetgeen o.m. zal worden gevierd met een post- WR* zegel van mk., ivaarop het. zegel van het lyceum, voorkomt. De zegel is ontwor pen door Aulis Blomstedt. en gegraveerd door B. Ekholm, De oplage bedraagt 2 miljoen exemplaren. NED. NIEUW-GUINEA- Binnenkort zal door de postadministratie van Ned, Nieuw-Guinea een serie postzegels wor den uitgegeven, waarvan de toeslag ten goede komt aan het Nieuwguinese Rode Kruis. De serie, ontworpen door André van der Vossen uit Overveen, bestaat uit vier waarden in twee ver schillende tekeningen. Op de 5 5 ct. (blauw, roodbruin, zwart en rood) en 25 10 ct. (groen, roodbruin, zwart en rood), is een voorouderbeeld (noordkust van Nieuw-Guinea en op de 10 15 ct. (oudrose, geel, zwart en rood) en 30 10 ct. (sepia, geel, zwart en rood) een ha.kje in de vorm van een mensenfiguur (Asmat-Papoea-gebied) afgebeeld. De- zegels zijn van 1 oktober af aan de fila telistenloketten in Nederland verkrijg baar tegen de prijs van 1,— per serie. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de schout bij nacht G. Koudijs, aan wie op zijn daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag uit de zeedienst is verleend wegens langdurige dienst, onder dankbe tuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Voorts is aan de generaal-majoor der ma riniers H. O. Romswinckel op zijn daar toe gedaan vei'zoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langduri ge dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7