Winkeliers benadeeld in „loonzakjesactie" Nationale lijfrente CPanda en de protoinplopper Wereldnieuws Koeler weer met buien KAUWEN 2 Liefdadige instellingen eisen geld via de rechter geeft uw zenuwen rust Zes doden in het verkeer Helikopter kreeg torenkruis bijna niet van de grond Minister Zijlstra meent: Ook voor kleinere bedrijven biedt Euromarkt kansen Drie mogelijkheden Utrecht krijgt instituut voor verkeersopvoeding Verplichte heropvoeding voor verkeerszondaars Drie gezinnen met tien kinderen uit bouwvallige woning gezet Rusland wil in de V.S. consumptiegoederen kopen „Geen wapens die hebben we zelf genoeg" Felle prijzenoorlog in Zweden Mijnen protesteren tegen verlaging kolenprijzen in West Duitsland AKU-aandeel in winst van kunstvezelconcern Nog f 9 miljoen onverdeeld Apart landbouwverdrag voor vrijhandelszone bepleit Indonesische critiek op de Euromarkt II gS MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 (Van onze correspondent in Den Haag) Talrijke winkeliers in den lande voelen zich ten zeerste benadeeld door de gang van zaken by de „loonzakjes-actie", die sinds enkele maanden door de stichting Verenigde Charitatieve Instellingen ge voerd wordt. De verontwaardiging der winkeliers bereikte een hoogtepunt, nu de stichting hen voor de Haagse kantonrech ter gedagvaard heeft, hun bijdrage te blijven betalen ten bate van de stichting Zorg voor Gerepatrieerden, het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding en de vereniging Zorg en Bijstand te Utrecht. De winkeliers hebben allen 20.druk kosten betaald. Zij hebben zich voorts ver plicht, een jaar lang wekelijks twee gul den af te dragen aan de stichting Verenig de Charitatieve Instellingen voor een actie, waarbij de genoemde stichting loonzakjes laat drukken, waarop advertenties vooi- komen van de betrokken winkeliers en die door alle medewerkende werkgevers we kelijks aan het personeel worden uitge reikt. De stichting garandeert dat zo in één jaar ten minste 30.000 loonzakjes m"t reklame voor de winkeliers in handen van Haagse loontrekkers komen. De clou van de zaak is dat de werk nemers, indien zij iets kopen bij een van de adverteerders, een stempeltje op het loonzakje kunnen krijgen. Tien stempeltjes geven recht op een cadeau van de stich ting. Bovendien doen de werkgevers met deze loonzakjes nog mee in een loterij. Deze bijzonderheid, welke voor de winke liers van doorslaggevend belang was, om dat zij beloofde veel klanten op te leveren, staat echter onvolledig en met zeer kleine lettertjes onder aan de loonzakjes vermeld. De loterij wordt in het geheel niet ge noemd met het gevolg dat de overgrote meerderheid van de winkeliers nog nim mer in de gelegenheid is geweest ook maar één stempeltje te plaatsen, met andere woorden, dat het deelnemen aan de actie Advertentie ontspant en is zo lekker zo fris zo gezond Op de rijksweg Nijmegen'sHertogen- bosch bij het dorp Nederasselt is zater dagochtend een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 28-jarige mo torrijder P. W. Dobbelsteen uit Nijmegen. Op onverklaarbare wijze was de motor rijder op de linkerkant van de weg ge raakt waar hij tegen een autobus uit de richting Den Bosch botste. De bestuurder werd zwaar gewond en overleed enkele uren later. Zijn broer, die op het duo zat, liep een dubbele beenbreuk op en zijn moeder, in het zijspan, kreeg ernstige schaafwonden. Oude vrouw onder tram Op de Bergselaan in Rotterdam is za terdagmiddag de 81-jarige mevrouw H. J. Thijssen-Van Zoest uit de Raaphorststraat door een tram aangereden en meege sleurd. 's Avonds is zij in het ziekenhuis overleden. Wielrijdster verongelukt Zaterdagmiddag is op het kruispunt Schaersbergerweg-Sophiaweg te Heerlen de 50-jarige wielrijdster mevrouw Moonen uit Heerlen door een auto aangereden. Zij is zondag aan haar kwetsuren bezweken. In totaal hebben in Heerlen gedurende het weekeinde 15 aanrijdingen plaats gehad, waarbij acht mensen naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Brommer tegen vrachtauto Op het Julianaplein te Amsterdam is za terdagmiddag de 51-jarige bromfietser J. J., die vermoedelijk niet goed uitkeek, door een vrachtauto aangereden. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De 82-jarige mevrouw W. C. Huysmans- Bauer van de Essenburgsingel te Rotter dam is zondag in de Vierambachtsstraat door een scooter aangereden. In een ziekenhuis is zij vanochtend aan haar ver wondingen overleden. Weer een bromfietser Heden, maandagochtend, is de 54-jarige Utrechtse schoenmaker C. de Lange op de Koningsweg te Utrecht bij de uitgang van de begraafplaats „Kovelswade" door een ziekenauto van de G.G. en G.D. aange reden. Hij overleed ter plaatse. De' zieken auto was met grote snelheid op weg naar een arbeidsongeluk in Werkhoven en liet daarbij de sirene loeien. Plotseling kwam de schoenmaker op een bromfiets van rechts uit de uitgang van de begraafplaats de Koningsweg oprijden. Uitwijken en he vig remmen baatte niet meer. De brom fietser werd geschept en sloeg met zijn hoofd door de voorruit van de ziekenauto. De bestuurder van de ziekenauto liep een hersenschudding op. wel geld gekost heeft, maar geen enkele klant oplevert. Betaling gestaakt De winkeliers hebben nog meer grieven tegen de stichting. Zij menen te zijn mis leid, omdat hen werd gegarandeerd dat op de loonzakjes slechts één winkelier uit een bepaalde branche per wijk zou ad verteren. Later zou zijn gebleken, dat de namen van concurrenten uit de buurt op dezelfde zakjes voorkwamen. Voorts zou de actie door de stichting veel mooier zijn voorgesteld dan zij is. De colporteurs van de stichting zouden hebben gezegd dat de actie zo veel succes heeft, dat de deelne mende winkeliers handen tekort zouden krijgen om alle klanten te helpen. In feite is de actie een volkomen fiasco, zo menen de winkeliers, die voor een groot deel verdere betaling aan de stichting hebben gestopt. De stichting heeft thans, twee Voor- burgse winkeliers voor de Haagse kanton rechter gedagvaard. De winkeliers voeren verweer en de zaak zal dus verder schrif telijk worden afgedaan. Of alle winkeliers die betaling gestaakt hebben, door de stich ting zullen worden gedagvaard, is nog niet bekend. Helikoptervliegtuig Eelco Schuller is er zaterdag niet in geslaagd het kruis voor de kerk van Nispen op de torenspits te plaatsen. Na vier vergeefse pogingen, waarbij het 300 kilo wegende kruis slechts enkele meters van de grond kwam. werden de pogingen opgegeven. De heer Schuller zei. dat de geringe luchtdichtheid een normaal verschijnsel bij warm weer, er oorzaak van was. dat de helikopter geen hoogte kon krijgen, al thans niet met het zware kruis. Men zal nu proberen een helikopter met een groter hefvermogen te charteren. Dinsdag of woensdag hoopt men de pogingen met meer succes te herhalen. ,.De vraag, of de kleine en middelgrote ondernemingen in de komende Euromarkt bestaansrecht hebben, mag onmiddellijk met ja worden beantwoord. Doch beslis send voor de toekomst van deze bedrijven zal de houding van de ondernemer zijn. Hij zal zich dienen aan te passen aan de gewijzigde marktverhoudingen", aldus sprak zaterdagmiddag de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, bij de viering -van het 225-jarig bestaan van de n.v. koninklijke Dobbelmanfabriek te Nijmegen. De minister concludeerde, aat voor h'ët kleine en middelgrote bedrijf drie moge lijkheden voor ontwikkeling bestaan: 1. Wanneer de bedrijfsgrootte tot dusver wezenlijk werd bepaald door de beperkt heid van de nationale markt, zal de komst van de Euromarkt een doorbraak naar het grootbedrijf betekenen. Samenwerking door middel van ondernemersovereen komsten, kan hier belangrijk zijn. Ver snelde groei van sommige ondernemingen met eliminering van andere, respectieve lijke bestaande ondernemingen, zal hier de oplossing zijn. Nauw hiermee samen hangt de vraag, in hoeverre fiscale be palingen dergelijke fusies belemmeren. Hier wordt gezocht naar een oplossing van de moeilijkheden. 2. Andere ondernemingen behoeven be paald de weg van het grootbedrijf niet op. Vooral zij die gespecialiseerde consumptie artikelen produceren, waarvoor als het ware een eigen publiek is gekweekt door kwaliteit en verkoopcampagne, kunnen bij gezond ondernemersbeleid als middel grote onderneming blijven bestaan. 3. Tezamen met de tendens naar het grootbedrijf treedt ook de specialisatie in de toeleveringsbedrijven op. De auto industrie bijvoorbeeld, zal grootbedrijf zijn, doch de basis vormen voor een ge specialiseerde toeleveringsindustrie, die gezond en levenskrachtig kan bestaan, ook in het kleinere bedrijf. Nooit was de behoefte aan persoonlijk initiatief, aan vindingrijkheid, aan geeste lijke paraatheid, groter dan thans, want in de komende paar jaren zal worden be slist, of wij in economisch en sociaal opzicht deze plaats in de wereld kunnen behou den en uitbreiden, of dat wij op een la gere rang moeten gaan zitten, aldus be sloot minister Zijlstra. (Van onze correspondent in Utrecht) Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen (volgende week zal de acte worden gepasseerd) de oprichting tot stand komen van het Utrechts centraal instituut voor verkeersopvoeding. Dit instituut zou nitt alleen de volledige medewerking genieten van het gemeentebestuur, maar ook van de rechterlijke macht en van de politiële in stanties. Het instituut moet beschouwd worden als een instelling voor heropvoe ding in het verkeer. De figuur is bijvoor beeld denkbaar, dat de justitiële instan ties in geval van ernstige verkeersover tredingen de betreffende delinquenten va de hun opgelegde straffen kunnen dwin gen een bepaalde verkeerscursus te volgen Drie gezinnen met tezamen tien kinde ren zijn in de afgelopen nacht ijlings ver wijderd uit twee percelen van vier ver diepingen in de Jac. van Lennepstraat te Amsterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds in 1955 ontruimde belenden de perceel met een daverende klap alle plafonds waren ingestort. Reeds 2Vs jaar geleden was dit huis op de hoek van de .Tac. van Lennepstraat en de Nicolaas Beetsstraat zo bouwvallig ge worden, dat Bouw- en Woningtoezicht - het gevaar van instorting duchtend - de betrokken kruising van straten voor alle verkeer liet afslunten. Pas nadat het hoek huis met stalen balken was gestut, werd de kruising weer vrijgegeven. Nadien werd aan het perceel niets meer gedaan, hoewel de gevel steeds meer naar voren begon over te hellen. Intussen begonnen ook de percelen ter weerszijden van dit huis bouwvalliger te worden, hetgeen tot resultaat had, dat drie van de zes aldaar woonachtige families verhuisden. Voor een vierde gezin met 6 kleine kinderen was voor de volgende week een nieuwe woning gevonden. De laatste twee gezinnen kwamen vannacht op straat te staan zonder dat er een an dere woning voor hen beschikbaar was. De 10 kinderen werden vannacht bij buurt genoten ondergebracht- Op verzoek van Bouw- en Woningtoe zicht zette de politie vannacht opnieuw de kruising en het betrokken deel van de Jac. van Lennepstraat voor het verkeer af. Advertentie DAAROM is Mascotte 3x beter! De Russische plaatsvervangende minis ter-president Mikojan heeft in een inter view met de Amerikaanse NBC-televisie verklaard, dat de Sovjet-Unie Amerikaanse consumptiegoederen wil kopen - „geen wapens, die hebben we genoeg, u kunt ze zelfs van ons kopen". Mikojan werd ge ïnterviewd door Amerikaanse studenten en het (gefilmde) interview verscheen in het NBC-programma „De jeugd wil we ten". Mikojan verklaarde, dat Rusland bereid is met Amerika een handelsverdrag te sluiten voor de uitwisseling van niet- militaire goederen. Rusland heeft gehele fabrieken voor de produktie van consump tiegoederen nodig en kan mangaanerts, chroomerts, asbest, wollen goederen en grondstoffen leveren. De Sovjet-Unie heeft ook Amerikaanse gerede produkten nodig, zolang het huidige zevenjarenplan niet is voltooid. „We kunnen het zelf wel maken, en we hebben het tot nu toe zonder buitenlandse aankopen kunnen stellen, doch de vraag naar consumptiegoederen is soms groter dan onze produktie. We hebben tijd nodig om de produktie op te voeren. In die tijd zouden we kunnen kopen. (UPI). Advertentie ira tra ira OW r gt :b: tot tst g^j.b.v. bej.zorg; zorg voor geest, minder valid, massaieugd enz. Giro 433^ Een meisje van drieënder tig jaar won in de vorige Bijstand-actie een woon- tgt huis. Waarde vyfentwin- e1"* tig duizend gulden. Zij liet een huis bouwen en ont vangt haar gehele leven van haar zwager en zuster, die het huis bewonen, meer dan tien gulden huur weke lijks. Zij kocht 2 Bijstand- loten en verleende bjjstand. tel t S J ts: t£3 t "i ttfj tra tra tra tra tra t Verzeker u-zelf ook van een dergelijke lijfrente en ga nog vandaag naar uw Bijstand-winkelier en ver leen óók bijstand. Een kwart miljoen gulden aan prjjzen waaronder wéér vijf woonhuizen. Eén van deze huizen nu bovendien geheel aangekleed met ge schenken van het Neder landse bedrijfsleven. ff J f°-5 ?3 2 t?: t rit rsi r«J t-2 t-2 O t®2 f tri toJ t±j f tr 1 tra Heemraadssingel 303 Rotierdam 01800-50000! Voor het eerst sedert jaren is er in Zwe den een „prijzenoorlog'' op grote schaal uitgebroken, die overigens de huisvrouwen een welkome gelegenheid biedt tot het doen van koopjes. In een scherpe concurrentiestrijd zijn de detailhandelaars in levensmiddelen en huishoudelijke artikelen ertoe over gegaan prijsverlagingen in te voeren, die tot 30 pet. belopen- De concurrentiestrijd demon streert zich in de instelling van steeds meer zelfbedieningswinkels. Een winkelbedrijf in Stockholm is zelfs zover gegaan een premie van acht kronen (ongeveer vijf gulden) aan te bieden voor iedere nieuwe klant die wordt aange bracht. Er is in Zweden een krachtig streven naar uitschakeling van de groothandel door combinaties van detailhandelaren, zoals die ook ten onzent bestaan. De prijsverlagingen zijn echter voor namelijk mogelijk geworden door een al gehele aanpassing van de winstmarges. De Nederlandse kolenmijnen hebben bij de Hoge Autoriteit der EGKS bezwaar gemaakt tegen de maatregelen, die de Westduitse regering en de Duitse mijnen hebben getroffen om te trachten, de grote onverkochte voorraden steenkolen te rui men. De Nederlandse mijndirecties vrezen dat de prijskorting van 10 pet waartoe de Duitse mijnen zijn overgegaan, de kolen- afzet van de andere kolenbekkens en in het bijzonder van Limburg zal belemme ren. Ook vrezen zij. dat het Duitse invoer verbod voor kolen uit derde landen, waar aan reeds Belgische en Franse invoerbe perkingen vooraf zijn gegaan, tot resul taat zal hebben dat alle ingevoerde kolen uit de V.S. zich zullen gaan ophopen in de Nederlandse havens en vandaar uit een drukkende invloed gaan uitoefenen op de Nederlandse kolenmarkt. hetgeen de af zetmogelijkheden van Nederlandse kolen achteruit moet doen gaan 40. Professor Knutselma had er geen en kele bedenking tegen, om bij wijze van proefneming het standbeeld van Koning Leo te vernietigenhij zag duidelijk in, dat het een kras staaltje zou zijn wanneer het hem gelukte, want het bevond zich tenslotte op zeer grote afstand. Hij zocht dus met zijn fijne instrumenten naar de juiste instelling van zijn Proton Plopper een bezigheid, waar voor een leek wei nig aan te zien was. Panda was echter niet tevreden over de gang van zaken. „Dit is toch te gek!" zei hij verontwaardigd. „Stel nu eens dat die machine echt werkt dan zou dus dat standbeeld vernietigd worden. Dat kan eenvoudig niet!" „Aha' Dat kan heel eenvoudig wél en dat gaat over een minuutje gebeuren"antwoordde de geleerde met een zelf-ingenomen lachje. „Ja m.aarhet is een misdaad en hel is strafbaar!" hield Panda vol. „Ventje", sprak Joris nu op hoge toon, „bemoeit gij u nu niet met zaken waar ge geen weet van hebt. En aan dat standbeeld is niets verloren; wie in de eerste plaats gestra]t had m.oeten worden, was wel de misdadi ger die het smakeloos monument liet op richten!" We hebben al gezien, dat Koning Leo het hier helemaal niet mee eens was, maar het ding zelfs wilde laten vergulden om het nog mooier te maken. Nu was de Minister van Financiën (wiens naam Hen drik Troost luidde) echter nog steeds aan het protesteren. „Vergeet u toch niet, Ma jesteit", pleitte hij, „dat het een tamelijk gróót beeld is. Daar gaat veel verguldsel op zitten! Dat brengt vreselijke kosten mee!" Maar nu voegde Hofmaarschalk Hertog Bruno, die ook in de buurt was, hem op scherpe toon toe: „U vergeet u zelf, Minister Troost! Het gebeurt, zoals de koning het wil hebben en ongehoor zaamheid jegens de koning is een mis daad!" Het jaarlijkse rapport, dat de AKU te Arnhem in de V.S. bij de securities and exchange commission pleegt in te dienen, bevat de onderstaande gegevens met betrekking tot haar aandeel in de winsten over het boekjaar, geëindigd 30 juni 1957, van de in het prospectus van 2 december 1953 opgenomen concern maatschappijen. Dit winstaandeel, geba seerd op de deelneming van AKU per het einde van het jaar, bedroeg, omgerekend in guldens f 18.399.000 (v. j. f 19.806.000). De aan AKU uitgekeerde bruto-dividen- den beliepen f 9.332.000 (v. j. f 10.914.000). Het aandeel van AKU in niet uitgekeer de winsten bedroeg dus f 9.067.000 (v. j. f 8.892.000). Omgerekend in dollars, was dit laatste bedrag 2.386.000 dollar (v. j. 2.340.000) of 1,05 dollar (v. j. 1,03) per American share, van f 50.-. De landbouwcommissie van de raadge vende vergadering van de Raad van Europa heeft in een te Wenen gehouden bijeenkomst aanbevelingen opgesteld voor de bijeenkomst van de Raadgeven de Vergadering, die volgende maand te Straatsburg wordt gehouden. De commissie stelt voor, de oprichting van een Europese vrijhandelszone te doen geschieden door het sluiten van twee ver dragen door de zeventien landen van de O.E.E.S., nl. een verdrag voor de indus trie en een verdrag voor de landbouw. Dit standpunt verschilt van dat van de Raad van Ministers van de Raad van Europa, die tot dusver de voorkeur geeft aan een en kel verdrag. Engeland zal voorstellen, de gehele landbouwproduktie van het Britse Ge menebest in de Europese gemeen schappelijke markt op te nemen. Dit heeft het socialistische parlementslid Charles Royle zaterdag verklaard. Royle verklaarde op een persconferen tie in Wenen dat een amendement in deze zin door Engeland zal worden ingediend op de volgende vergadering van de Raad van Europa. Royle sprak tot de pers na een bijeenkomst van de landbouwcommis sie van de Raad van Europa. Het Landbouwschap zal het toejuichen als, gelijktijdig met een algemeen ver drag voor de vrijhandelszone een afzonder lijke tractaat voor de landbouw wordt ge sloten. Een dergelijke koppeling zou ech ter niet alleen voor de eerste etappe van de verwezenlijking van de vrijhandelszone moeten worden gelegd, maar voor de ge hele overgangsperiode moeten worden ge handhaafd. Dit staat in een brief, die het bestuur van het Landbouwschap, met het oog op de komende conferentie te Venetië over de vrijhandelszone, heeft geschreven aan de ministers van Landbouw, van Eco nomische Zaken en van Buitenlandse Za ken. De gouverneur van de Bank van Indo nesia, Hakim, heeft in zijn jaarverslag de Europese gemeenschappelijke markt ge- critiseerd, die hij in strijd met de funda mentele doelen van de algemene overeen komst over handel en tarieven (GATT) en de algemene inspanning tot uitbreiding van de handel noemde. Brand-bezine. Toen de brandweer van Eli zabeth in de Amerikaanse staat New Jersey, om een kleine bosbrand te blussen, een slang op de dichtstbijzijnde kraan had aangesloten en begon te spuiten, schoten de vlammen nog ho ger op. Enkele brandweerlieden liepen brandwonden op. De slang werd snel afgekoppeld en op een andere kraan aangesloten. De vloeistof uit de eerste kraan bleek benzine te zijn. De kraan staat op het domein van een oliemaat schappij. „Werk van een idioot", was de verbitterde conclusie van de brand weer. Pensioen. Ingevolge een in juni uitgevaar digd decreet heeft de Hongaarse rege ring drieduizend advocaten onder zocht op hun trouw aan het regime" achthonderd van hen zijn gepensio neerd op een maandgeld van tachtig gulden. Alle advocaten hebben hun pri- vé-praktijk moeten onderbrengen in „werkgemeenschappen". Nu wordt de betrouwbaarheid onderzocht van vier duizend acteurs en actrices, artiesten en medewerkers aan variété-en ra dioprogramma's. Ook de Hongaarse schrijvers zullen gezuiverd worden. Demonstratie. Premier Grotewohl van Oost-Duitsland heeft zondag een ge denkteken onthuld voor de 56.000 mensen die in het concentratiekamp Buchenwald om het leven zijn geko men. Hij noemde de plechtigheid een demonstratie voor ontwapening en „te gen de voorbereidingen tot een imperia listische atoomoorlog", die volgens hem speciaal van de zijde der West duitse bondsrepubliek dreigen. Gesproken braille. Volgens „Tass" is er in de Sovjet-Unie een toestel gebouwd, waarmee gedrukte teksten in geluid signalen kunnen worden omgezet. Dit toestel stelt blinden in staat boeken te „lezen" zonder dat deze in braille zijn overgebracht. j Verduistering. De politie van Zürich heeft de 26-jarige Israëliër David Her- moni, gearresteerd die ervan verdacht wordt een bedrag van 150.000 dollar verduisterd te hebben ten nadele van het kantoor van de Hollandsche Bank Unie te Haifa waar Hermoni werkzaam was. De arrestatie werd verricht op verzoek van Interpol, de internationa le politieorganisatie. Tweestrijd. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mahgoeb, heeft verklaard, dat hij zijn kandidatuur voor het presidentschap van de UNO- Assemblee zal handhaven. Een woord voerder van het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken Lufo heeft ver klaard ervan overtuigd te zijn, dat Mah goeb zich ten gunste van zijn Libanese collega zal terugtrekken. Grammofoonplaat. Een grammofoonpla- tenmaatschappij te Cairo zal binnen kort een serie toespraken van presi dent Nasser aan de markt brengen. De platen zijn niet alleen voor de handel bestemd, maar ook voor de Arabische ambassades in het buitenland, en bui tenlandse radiostations. Gratie. Gouverneur Folsom van de Ame rikaanse staat Alabama heeft uit To ronto in Canada een doos met meer dan drieduizend brieven ontvangen, waar in gevraagd werd de ter dood veroor deelde neger Jimmy Wilson gratie te verlenen. De gouverneur verklaarde dat hij, als daarom gevraagd wordt, gratie zou verlenen maar deed ver der geen toezeggingen. Beslecht. Een vete tussen president Fron- dizi van Argentinië en de Argentijnse luchtmacht, die tien dagen geduurd heeft is geëindigd met de beëdiging van de nieuwe minister voor de lucht macht brigade-generaal Abrahim die een werkzaam aandeel heeft gehad in de revolutie die president Perón drie jaar geleden verjoeg. Hij volgt Huerta op, die door de luchtmacht tot aftreden werd gedwongen wegens „politieke be voorrechting". Volgens waarnemers lijkt in de marine eenzelfde crisis gaan de te zijn. Twijfel. De Amerikaanse bond van na tuurkundigen heeft president Eisenho wer verzocht de serie kernproeven, die volgen ,1e week in de staat Nevada begint, af te gelasten. Als deze proeven worden gehouden aan de vooravond van de conferentie tussen Oost en West over een staking van de kernproeven te Genève, zo wordt aangevoerd, kan er twijfel rijzen aan onze oprechtheid. Opzet. De ondergrondse ontploffing van een hoeveelheid splijtbaar materiaal, vrijdag op het proefterrein van Nevada had ten doel de veiligheid van ver scheidene soorten kernwapens te be proeven, zo is meegedeeld door de Amerikaanse commissie voor kern energie. Tevoren was bericht dat een woordvoerder van de commissie had gezegd, dat het een ongeluk was. Temperaturen buiten land maxima van giste ren Binnenland lieden 1 uur. Neerslag laatste 24 uur. Tijdens het afgelopen weekeinde vol trokken zich enkele wijzigingen in de luchtdrukverdeling. Een hogedrukgebied, dat ons een warme zondag heeft bezorgd, trok namelijk langzaam in oostelijke rich ting weg. Daardoor kon een in petekenis toenemende onweersstoring, afkomstig uit Den Helder Frankrijk, naar onze omgeving doordrin- viissingen gen. Vanochtend kwamen er voornamelijk Eelde in het westen van het land enkele onweers- Twente buien voor. Op het lichtschip Nooidhinder De viel 14 mm regen. In Engeland viel 20 tot -Lhnb 30 mm. in Wales zelfs 80 mm. Morgen zal de onweersstoring nabij Helsinki Denemarken liggen. Een erbij behorend Kopenhagen mis" WEERRAPPORTEN e 6. c a onweer zo 17 regenbui verand. 16 geheel bew n 18 hall bew. zo 12 zwaar bew windst. 14 zwaar bew z 14 zwaar bew zo 16 licht bew. windst. 16 Dinsdag 16 september Zon op 6.15 uur, onder 18.55 uur. Maan op 10.10 uur, onder 20.19 uur. front zal dan ons land gepasseerd zijn, Aberdeen waardoor de temperatuur wat lager wordt. Londen De kans op enkele buien is tamelijk groot. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome licht bew nw zwaai bew ono no 16 20 18 zwaar bew windst. 20 geheel bew ono 24 regenbui zzo 24 zwaar bew windst. 28 licht bew. ozo 26 zwaar bew nw 28 geheel bew wzw 28 mist windst. 26 onbewolkt n 24 20 sept. 27 sept. Maanstanden 4.17 uur eerste kwartier. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water In Mmuiden Dinsdag 16 september Hoog water 5.18 en 17.42 uur. Laag water 1.10 en 13.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvnort ts Ajaccio 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Algiers onbewolkt licht bew. onbewolkt mist licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zw ozo 23 windst. 25 z 24 windst. 26 zzo 24 wnw 24 windst. 22 windst. 26 ozo, 29 nno 26 30 S£ 0,2 0,4 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,6 0,1 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2