Amerikaans-Chinees beraad in Warschau begonnen GRAMMOFOON INRUILACTIE! Tijdelijk f 25.- of f 15.- of f 10.- terug bij aankoop van een Philips platenwisselaar van f 159.- of f 135.- Atoomconferentie besloten Amerikaanse jagers verzorgen dekking boven Quemoy Socialisten en radicalen voor de grondwet van De Gaulle Washington heeft slechts matige hoop ^Praatótcel 3 Minister Josebhsson: IJsland brengt geschil niet in de UNO „Alleen aanklacht tegen Britse geweldpleging Comet IV in I8V2 uur van Hongkong naar Hatfield Kanker-geneeswijze van arts Moerman afgewezen Conclusies van onderzoek door LOK-commissie Journalisten geweerd van de Chinese kusteilanden f 159.. f 135.- Beide partijen maken voorbehoud inzake Algerije Op de Canada en India gaan samen reactor bouwen Atlas-raket doorstond „halve afstandsproef" MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Van onze correspondent in Wenen) De ambassadeurs van de Verenigde Sta ten en van Peking-China zijn vanmiddag in Warschau onderhandelingen begonnen om tot een diplomatiek vergelijk te komen over nationalistisch China. Polen speelt in de ogen van communistisch China een rol van betekenis. Niet alleen omdat het de grootste Europese satellietstaat is, doch ook omdat de tegenwoordige Chinese ambassadeur te Warschau, Wang Ping Nan, de rechterhand is geweest van Tsjoe En Lai bij de opbouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking. De Chinese diplomaat staat in War schau bekend om zijn hoffelijkheid. Hij is overigens ondoorgrondelijk en niet alleen tegenover diplomaten uit het Westen, Wang Ping Nan en de Amerikaanse am bassadeur Beam kunnen desnoods hun tolken missen en zich in het Duits met elkaar verstaan. De Chinese diplomaat heeft in de twintiger jaren in Duitsland ge studeerde. De Amerikaanse ambassadeur is een diplomaat van de oude school, die van 1934 tot 1940 legatie-secretaris in Berlijn is geweest. Na de oorlog is hij werkzaam geweest op de Amerikaanse legaties te So fia, Belgrado en Moskou, waar hij onder Kennan werkte. In 1957 werd hij benoemd tot ambassa deur te Warschau, nadat dit land, als enige communistische staat, financiële hulp van de Verenigde Staten had aangenomen. (Reuter) De besprekingen zullen be sloten worden gevoerd in het Mysliwiecki- paleis, een regeringsgebouw voor officië le gelegenheden, waarvan de Poolse rege ring een gedeelte ter beschikking van de ambassadeurs stelde. De bijeenkomst zal de 74ste in de serie ambassadeursbespre kingen tussen de Verenigde Staten en communistisch China zijn. De Verenigde Staten wensten bij de vorige onderhande lingen in Genève van de Chinezen de ver zekering dat zij zouden afzien van het gebruik van geweld. Voorts wilden zij de vrijlating van Amerikaanse burgers in China. De Chinezen verlangden eveneens het afzien van geweld, maar zij sloten For mosa van een dergelijke verzekering uit, omdat dit probleem naar hun inzicht een ..binnenlandse Chinese kwestie" is. Tij dens de komende onderhandelingen moet blijken of de partijen haar houding heb ben gewijzigd. Blijkens het Pekingse Volksdagblad van heden is het Chinese REYKJAVIK, (UPI) De IJslandse minister voor Visserijzaken, Ludvik Jo- sephsson, heeft verklaard, dat de territo riale kwestie niet voor de Algemene Vergadering zal worden gebracht. IJs land zou zijn territoriale wateren heb ben uitgebreid in overeenstemming met de IJslandse wet en de wereldorganisa tie zou hiermee niets van doen hebben. IJsland zal de Britse regering echter wel aanklagen „wegens haar gedragingen en haar gebruik van geweld". Josephsson verklaarde de Algemene Vergadering te zullen bijwonen, indien de Britse regering de kwestie voor de Alge mene Vergadering brengt. REYKJAVIK, (Reuter) IJsland heeft zaterdagavond bij Engeland geprotes teerd tegen schending van zijn territoria le wateren door het Britse fregat „East bourne", dat negen IJslandse zeelieden zaterdagochtend vroeg in het geheim in IJsland aan land heeft gezet. De negen mannen, die door de "Eastbour ne aan land gezet zijn, waren aan boord van het Britse fregat genomen, nadat zij op 2 september gepoogd hadden de Britse trawler Northern Foam op te brengen. Het IJslandse protest is door de minis ter van Buitenlandse Zaken Gudmunsson aan de Britse ambassadeur in IJsland overhandigd. Gudmundsson heeft er ook tegen geprotesteerd, dat Engeland niet voldaan heeft aan het IJslandse verzoek, de negen zeelieden naar de Northern Foam terug te brengen. Op een persconferentie verklaarden de negen IJslandse zeelui door de Britten goed te zijn behandeld. De verstandhou ding tussen de IJslanders en de beman ning van het Britse fregat „Eastbourne" was de tien dagen, dat zij aan boord van de Britse oorlogsbodem vertoefden goed. „We hadden niet te klagen over de be handeling, die we op de Eastbourne kre gen. De Britten begrepen dat we niets an ders dan onze plicht deden. Zij gaven ons te verstaan, dat zij hetzelfde deden", zo vertelde een van de IJslanders op een persconferentie te Reykjavik. (Van onze correspondent in Londen) Engeland's nieuwste straalpassagiers- vliegtuig, de Comet IV, de grote concur rent van de ••nieuwe Amerikaanse Boeing, heeft zondag een record-prestatie geleverd door op een proefvlucht de afstand van 12.800 km van Hongkong naar Hatfield, het vliegveld van de De Havillandfabrieken, in Engeland, in zestien uur en zestien mi nuten af te leggen. Dit is de langste en snelste vlucht ooit door een leeg vliegtuig gemaakt. De gemiddelde uursnelheid be droeg 779,2 km. Met tussenlandingen mee was de tijd 18 uur 22 minuten. De Cornet, onder commando van de beroemde invlie- ger groupcaptain John Cunningham, steeg bij zonsopgang in Hongkong op en landde in Engeland zondagmiddag om half zes, twee uur voor zonsondergang. Het is hoogst opmerkelijk, om zoals de Comet IV gedaan heeft, rond een derde van de aarde te vliegen en de zon vrijwel bij te houden. Het was een zeer vlotte tocht, volkomen vrij van trillingen. Slechts twee tussen landingen werden uitgevoerd, namelijk in Bombay en Cairo. Op een normale pas- sagiersvlucht van dit toestel zou de tocht inclusief tussenlandingen in ongeveer tweeëntwintig uur kunnen worden vol bracht. standpunt inzake Formosa niet gewijzigd. WASHINGTON (Reuter) Op het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft men slechts matige hoop, dat de onderhandelingen te Warschau succes zullen hebben, daar zowel de Chinese com munisten als nationalisten onwrikbaar op hun standpunt blijven staan. Westelijke diplomaten veronderstellen, dat de Verenigde Staten misschien bereid zullen zijn de nationalisten aan te raden de eilanden Quemoy en Matsoe op te ge ven, in ruil voor een belofte van de com munisten, dat Formosa zelf niet zal wor den aangevallen. LONDEN (UPI) Groot-Brittannië is niet voornemens als bemiddelaar op te treden, aldus wordt uit Britse regerings kringen vernomen. Washington heeft niet om „goede diensten" gevraagd. Deze se- mi-officiële verklaring van Whitehall is bedoeld als een tegenspraak van geruch ten die in Londen en Washington de ronde doen. Eisenhowers antwoord NEWPORT (UPI) President Eisen hower heeft zaterdag in een boodschap een beroep op premier Kroesjtsjev gedaan om er bij de leiders van communistisch Chi na op aan te dringen, dat zij hun militai re operaties staken en in de kwestie-For- mosa een vreedzame oplossing nastreven. Als de Chinese communisten vertrouwen op onderhandelingen en daarbij een be reidheid tot verzoening aan de dag leggen, zullen de Verenigde Staten in dezelfde geest ernstig naar hetzelfde doel streven, zo zegt de president in zijn boodschap. De Amerikaanse strijdkrachten, aldus de president, zijn op Formosa om hun ver plichtingen ten aanzien van de verdedi ging van Formosa en de Pescadores-eilan- den na te komen. „Zij zijn er om agressie te helpen weerstaan, niet om agressie te plegen. De voorstelling van zaken zoals u die geeft en waarin de zaken worden om gedraaid, kan aan dit feit niets afdoen", aldus Eisenhower, die zegt te willen dat communistisch China afziet van het ge bruik van geweld om zijn territoriale eisen te verwezenlijken. De commissie, die op verzoek van de Landelijke Organisatie Kankerbestrijding een onderzoek heeft gedaan naar de be tekenis van de geneeswijze van de Vlaar- dingse arts C. Moerman, heeft een rapport over haar onderzoek gepubliceerd, dat een duidelijke afwijzing van de methode-Moer man inhoudt. De Vlaardingse medicus stelt onder an dere, dat kanker veroorzaakt wordt door een „déraillement" van de stofwisseling en dat men dus de stofwisseling verbete ren moet om kankerwoekeringen tot staan te kunnen brengen, respectievelijk te ge nezen. Hij schrijft zijn patiënten o.a. vita- minekuren en een streng dieet voor en be weert, op deze wijze vele genezingen van schijnbaar hopeloze kankergevallen be werkstelligd te hebben. De commissie van onderzoek conclu deert in haar rapport echter, dat de arts Moerman er, wat de definitie van kanker betreft, andere opvattingen op nahoudt dan in de geneeskunde gebruikelijk is. Onder het grote aantal gevallen dat de commissie ter kennis gebracht is, bevindt zich volgens het rapport geen enkel geval, waarin uitsluitend de toepassing van de specifieke Moerman-methode een patiënt, die lijdende was aan een kwaadaardige nieuwvorming, genezen heeft. Bij een aan tal patiënten, bij wie de Moerman-behan deling een gunstige wending in het ziekte verloop is ontstaan, aldus de commissie, stond de diagnose van kanker of een aan verwante kwaal allerminst vast en was zij ook klinisch niet waarschijnlijk. Het rapport stelt verder, dat de con trole van dokter Moerman op de door hem behandelde patiënten in vele ge vallen geheel onvoldoende gebleken zou zijn. „Herhaaldelijk heeft hij zijn patiënten zelfs in het geheel niet ge zien." Bij geen enkel geval is de com missie iets gebleken van verlenging van de levensduur bij patiënten die uitsluitend volgens de methode-Moer man behandeld waren. In een aantal gevallen is tenslotte, vol gens de commissie, gebleken dat het goede moment voor de gebruikelijke geneeskun dige behandeling verzuimd is, waarvan de patiënten in kwestie ernstig nadeel heb ben ondervonden. TAIPEH, (Reuter) Een woordvoer der van het Nationalistisch-Chhiese minis terie van Defensie heef'1 in de Formosaan- se hoofdstad medegedeeld dat Amerikaan se jagers op grote hoogte dekking ver schaffen aan nationalistische vliegtuigen, die voorraden boven de Quemoy-eilanden afwerpen. (AFP) Tot nader order mogen jour nalisten zich niet meer naar Quemoy Matsoe èn de Pescadoren begeven, zo heb ben de nationalistische-Chinese overheid en het Amerikaanse opperbevel op Formo sa bekendgemaakt. Een reden werd niet gegeven. (Reuter) In Amerikaanse kringen te Taipeh is zondag vernomen dat er een groep vliegtuigen van de Amerikaanse tactische luchtmacht in het gebied van Formosa is aangekomen. De toestellen zouden kernwapens kunnen vervoeren. Bevestiging van dit bericht kon van offi ciële zijde niet worden verkregen. Door op een knop te drukken gaf de Koningin zaterdag het sein voor het begin van de werkzaamheden voor de aanleg van de Europoorthavens op het eiland Rozenburg. Naast haar stond, de mahoniehout en kruiwagen, afgezet met bewerkt zilverbeslag, waarmee de Prins van Oranje op 31 oktober I860 de eerste grond van de Nieuwe Water weg wegreed. Rechts van de Koningin de burgemeester van Rozenburg, de heer J. C. Asschof (Reuter) De vorige week verklaarde een Amerikaanse woordvoerder op For mosa dat de Verenigde Staten de verant woordelijkheid voor de verdediging van Formosa bij nacht op zich namen. Toen werd niet gesproken over de mogelijkheid van Amerikaanse bescherming voor na tionalistische bevoorradingsvluchten bo ven Guemoy. Intussen hebben Ameri kaanse ambassadekringen in Taipeh ver klaard dat de Amerikaanse verdediging van Formosa versterkt is met de nieuw ste typen supersonische straaljagers. Vol gens onbevestigde berichten maken de Amerikanen ook haast met de aanleg van afschietplaatsen voor anti-luchtdoelraket ten van het type Nike-Ajax op Formosa, waar reeds Matador-raketten voor het ge bruik gereed staan. Met deze laatste ra ket kan men eventueel het vasteland be reiken. Volgens het nationalistische ministerie van Defensie hebben batterijen van Que moy twaalf communistische stukken ge schut buiten werking gesteld. Bevoorra dingsschepen hadden zondag voorraden en munitie op Quemoy aan land kunnen bren gen toen de Chinese kunstartillerie zweeg. De Chinese communisten hebben zater dag hun vijfde „ernstige waarschuwing" laten horen aan het adres van de Verenig de Staten wegens schending van de terri toriale wateren. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking verklaarde dat een Amerikaanse oorlogsbodem zaterdagmorgen, toen het nationalistische bevoorradingsschepen es corteerde, de territoriale wateren van communistisch China is binnengevaren. Advertentie f 25.- terug voor een oude Philips grammofoon of f 15.- terug voor een andere grammofoon of f 10.- terug voor tien oude platen AG 1114 - Automati sche platenwisselaar, tevens platenspeler met druktoetsbedie- ning, 4 snelheden. Op voet, als afgebeeld AG 1014 - Dezelfde automatische platen wisselaar, tevens pla tenspeler, voor inbouw (Van onze correspondent in Parijs) Het afgelopen weekeinde heeft voor ge neraal Charles de Gaulle ook in de binnen landse politiek een overwinning gebracht. Zowel de socialisten als de oorspronkelijke en de afgescheiden radicalen hebben op hun partij-congressen met vrij ruinie meerderheden besloten op 28 september De Gaulle's grondwetsontwerp bij liet referen dum te aanvaarden. Bij de socialisten werd deze beslissing met een meerderheid van zeventig en bij de orthodoxe radicalen van 57 percent der stemmen genomen. Bij de afvallige radicalen was tegenstand zeer gering. De officiële radicale partij heeft bovendien oud-premier Félix Gaillard met een meerderheid van viervijfden tot voor zitter opvolger van de 74-jarige Edou- ard Daladier uilgeroepen. Gaillard is een voorstander van „ja"-stemmen. Bij beide congressen, de radicalen in Lyon en de socialisten in de Parijse voor stag Issy-les-Moulineaux, is het niettemin heet toegegaan. De socialist Guy Mollet, die staatsminister is van De Gaulle, slaag de er wel in zijn zetel als secretaris-gene raal der SFIO te behouden, maar de oppo sitie sloeg een felle toon aan en enkele kopstukken, onder leiding van de oud minister Depreux, zouden op het punt staan de partij te verlaten. Hun verzet heeft ook haar sporen in de slotmotie na gelaten, want de socialisten eisen dat de Franse regering besprekingen opent met bevoegde Algerijnse vertegenwoordigers. Deze eis, waarbij dus ook Mollet zich heeft moeten neerleggen, belooft de betrekkin gen tussen Parijs en generaal Salan in Al giers zeker niet te verbeteren. Ook de radicalen hebben, op aandringen van Mendès France, de nodige slagen om de arm gehouden. Van deze kant wordt er in de eindmotie eveneens met kracht op gewezen, dat de democratische begin selen in Algerije op de kortst mogelijke termijn in ere moeten worden hersteld. Van alle Franse partijen zullen alleen de communisten en bloc „nee" zeggen bij het referendum tegen De Gaulle en zijn gtondwet voor de vijfde republiek. Niet temin blijft deze betrekkelijke eenstem migheid aanzienlijke politieke tegenstel lingen verhullen. En Algerije is nog altijd het kernprobleem voor welke oplossing het rechtse en het linkse kamp in Frank rijk vinnig verdeeld tegenover elkander blijven staan. Protest (Reuter) De communistische partij heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken geprotesteerd tegen het feit, dat de Alge rijnse communistische partij en de verzets beweging FLN niet mogen deelnemen aan het referendum op 28 september. (UPI) Algerijnen hebben zich tijdens het afgelopen weekeind aan zes terreur daden schuldig gemaakt in Frankrijk. In Metz werd een kapitein van politie door een schot gewond. In een voorstad vuur den twee Algerijnen die op een scooter reden op drie militairen, die allen getrof fen werden. De toestand van een van hen is ernstig. In Lyon vuurden twee Alge rijnen op een politieman die niet werd ge troffen. Beide schutters werden gegrepen. Zaterdag werd in Parijs een politie-offi- cier in de Rue du Faubourg in de rug ge schoten. De dader werd gepakt. Te Marti- gues, bij Marseille, werden twee politie mannen aangevallen en in de Parijse voor stad Belleville vuurden Algerijnen op een politie-auto. Geen van de vijf inzittenden werd getroffen. Records Misschien vergis ik me, maar ik heb de indruk dat de laatste tijd de sportrecords de neiging hebben om gewilliger te sneu velen dan vroeger. Er gaat geen week voor bij of ergens ter wereld is er wel iemand, die in die week een kogel een decimeter verder heeft geslingerd, de zoveel-honderd meter twee-tiende seconde vlugger heeft gezwommen of met zijn polsstok een centi meter dichter bij de hemel kwam dan zijn voorganger. Ik heb opgemerkt, dat sport- kenners zich de laatste tijd. dan ook ver bijsterd afvragen: „Waar moet dit eindi gen?" Ik ben het tegendeel van een sportken- ner, maar misschien valt het mij daarom, juist makkelijker, een antwoord op die vraag te geven, dan degene die zich be roepshalve dagelijks in deze moeilijke ma terie verdiept. „Dit zal en moet eindigen", zo luidt mijn antwoord, „als men er in slaagt bijvoorbeeld de honderd meter in 0,1 sec. (nul-komma-één seconde) af te leggen. Eerder niet, maar het lijkt me al tijd nog vroeg genoeg". Op het eerste gezicht lijkt, dit natuur lijk een vrij sterk staaltje en ik ben me ervan bewust, dat ik mij met mijn ant woord blootstel aan de bijtende spot van menig sportspecialistMaar denkt u dan eens na over het volgende: Zouden onze lOde-eeuwse voorvaderen zich niet op de lakense dijen hebben gekletst van het lachen, als iemand hun verteld had, dat men in 1958 de honderd meter in 10,1 sec. af zou leggen? Ik geloof trouwens dat on ze voorvaderen de honderd meter niet eens liepen. Ze namen de trekschuit of de diligence, of ze trokken zich terug in hun bedstee. Het waren danook gezapige jaren. Is 0.1 sec. overigens wel zo snel als het klinkt? Wat let ons, de proef op de som te nemenDe lange herfstavonden beginnen tenslotte al weer aan te brekenVoor we het. weten is het winter enTerzake. Telt u eens tot tien-komma-één- Gebeurd? Nee. meneer, niet treuzelen daar op de achterste bank. Telt u dan nu eens tot nul- komma-éèn. Nou, wat scheelt dat. nu nog? Wat zijn tien seconden? Een druppel op de eeuioigheid. Ik geef u op een briefje, dat de gemiddelde hardloper van het jaar 2000 zijn voet niet omdraait voor die nul-kom ma-één. Maar ik hoop wel, dat u dat briefje niet te lang bewaart. Remco Campert -pRjNSJE'SDAq DE ENICJE DIE" WET" N 1ST"WARM KR'JCT BU UET~ VoQRurHziCHT-/ GENèVE (Reuter) De tweede inter nationale conferentie over het vreedzame gebruik van kernenergie te Genève is za terdag geëindigd. De voorzitter van de conferentie, Francis Perrin, stelde in zijn slotrede voor de derde conferentie in 1962 te houden. (AFP) Canada en India hebben beslo ten samen een kernreactor te bouwen in de omgeving van Bombay. Canada zal het technische en splijtbare materiaal le veren. Over de samenwerking tussen bei de landen is op de Atoomconferentie een uiteenzetting gegeven door de Indiër Bha- bha. Francis Perrin, de Franse Hoge Com missaris voor de Atoomenergie, voegde hier aan toe, dat de tijdsruimte tussen de ze en de volgende conferentie iets groter genomen zou moeten worden dan tussen de eerste en de huidige. Hij dacht aan een termijn van vier jaar. Bovendien zullen maatregelen moeten worden genomen om de omvang ervan te beperken. Perrin zag geen bezwaren tegen het houden van af zonderlijke conferenties over bepaalde onderdelen, maar zei te menen, dat deze afzonderlijke bijeenkomsten de bestaans reden van algemene conferenties niet weg nemen. De voornaamste zaken van de conferen tie worden door U.P.I. op de volgende wij ze samengevat: 1. Engeland en Amerika, snel gevolgd door Rusland, gaven alle gegevens over hun onderzoekingswerk op het gebied van het onder controle brengen van de water stofbomexplosie vrij. Niemand schijnt hiervoor nog een oplossing gevonden te hebben en velen voorspellen, dat deze nog minstens een generatie op zich zal laten wachten. 2. Veel landen zijn geïnteresseerd in de bouw van atoomschepen of zijn daar reeds metterdaad mee bezig. 3. Dr. Homi Bhabha uit India bepleitte toepassing van kernenergie in onderont wikkelde landen. Hij achtte dit een enor me besparing op het totaal van de indus- trialisatiekosten in deze gebieden. 4. Engeland en Amerika concurreerden achter de schermen op het gebied van de verkoop van kernreactors. Rusland kondig de de bouw aan van de grootste fabriek voor kernenergie ter wereld (600.000 kilo watt) in Siberië. 5. Amerika wekte met zijn plannen voor een vreedzaam gebruik van atoombomex plosies, onder meer voor het doen ontstaan van havenbassins, weinig enthousiasme bij zijn bondgenoten en riep daarmee vijandige reacties op van Russische zijde. 6. Veel is er, onder meer door de Ne derlandse delegatie, gesproken over het gevaar van radioactieve verontreiniging, speciaal door afvalstoffen. CAPE CANAVERAL, (UPI) In de nacht van zaterdag op zondag is een ge slaagde proef met een Atlas, een inter continentale raket, genomen. Het was ■een van de laatste proeflanceringen op halve reikwijde, zo werd door waarne mers aangenomen. Indien dit zo is offi cieel wordt dat niet verklapt dan zal waarschijnlijk gepoogd worden binnen en kele weken een Atlas 6.200 mijl weg te stu ren. Bij de jongste proef heeft de raket haar neuskegel in de Atlantische Oceaan afgeworpen, op 3.000 mijl van de lanceer- plaats en wel op een plaats, die ten naaste bij berekend was. De luchtmacht gaf geen inlichtingen over deze vlucht, maar men verneemt, dat het wapen, dat honderd ton weegt, gedaan heeft wat het volgens de berekeingen moest doen. Bij de lancering werd de nacht vijftig seconden lang tot dag door de vurige „staart" yan de raket,

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3