VELPON^ dekseltje FILTRA CHINEZENWIJK E Agenda voor Haarlem Radioprogramma van de K.R.O. in experimenteel stadium Het avontuur van Joef en Brum Voor uitvoering van plannen tot Antilliaanse televisie ook Nederlandse medewerking 4 Laatste Totebel VARA verwacht geen commerciële televisie Otider invloed van televisie: De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Minister Klompé spreekt over de repatriëring Baders in Scheveningen Laatste twee weken maakten seizoen goed Kerkelijk Nieuws D. Horstman overleden Kort en bondig Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" GARAGE DEN HOUT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 Vorige week opende de K.R.O. zijn win- terprogramma en zaterdagavond besloot de VARA een serie uitzendingen, waarbij tevens aankondigingen werden gedaan voor de toekomst. Wat het winter- programma betreft, was het belangrijk ste de mededeling dat „Pension Homme les" spoedig terugkeert. Een der mede werkenden, Donald Jones, die een periode van enige maanden zonder werkvergunning in zijn vaderland Amerika vertoefde, is al terug: tijdens de rubriek „Totebel" gaf hij onder meer zijn visie op het neger- vraagstuk. Dit was niet het enige pro bleem, dat ter sprake kwam. Bondsvoor zitter Jan de Vries van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond kreeg in een ge sprek met Geert Lubberhuizen gelegen heid om zich te verdedigen tegen bezwa ren over het optreden van Nederlandse zwemmers en zwemsters in de Hongaarse hoofdstad. Overeenstemming werd niet bereikt en in de huiskamers zullen de dis cussies zeker zijn voortgezet. „Totebel" werd als de laatste aflevering aangekon digd, maar het is te hopen, dat bij de ge wenste uitbreiding van zendtijd dit pro gramma van redacteur Friso Endt en re gisseur Eimert Kruidhof, zij het in ande re vorm, terugkomt. „Weet wel wat je waagt" was de laatste van een serie van achttien uitzendingen in de afgelopen twee jaar, maar belang stellenden met een hobby behoeven zich niet ongerust te maken: over vier weken is Theo Eerdmans er weer en zal er voor deze quiz meer geld aan prijzen beschik baar zijn dan tot nu toe het geval is ge weest. Een jonge mevrouw uit Amster dam, die alles van Theo Uden Masman en zijn Ramblers afwist, was zeer tevreden met haar totaal van meer dan zeshon derd guldens zij had namelijk vroe ger al een flink bedrag uit de pot gehaald. Ook anderen, die in vroegere uitzendingen goed voor den dag waren gekomen, kre gen een nieuwe kans. De kijkers zijn verder getuigen geweest van de tewaterlating van het nieuwe vlag- geschip „Rotterdam" van de Holland- Amerika Lijn en hebben dank zij de door Leen Timp geregisseerde uitzending van de N.T.S. tevens een goede indruk gekre gen van de wijze waarop het gebouwd is. Beeldschermer Vandaag wordt met de bouw van het tweede gedeelte van de nieuwe VAR A-stu dio in Hilversum begonnen. Dit heeft de voorzitter, mr. J. A. W. Burger, in de na jaarsvergadering van de verenigingsraad tê Egmond aan Zee medegedeeld. Mr. Burger keerde zich evenals televisiesecre taris J. W. Rengelink tegen de commer ciële televisie. De heer Rengelink zei onder meer over dit onderwerp: „Van 1959 af moet de tele visie zich volgens de regering bedruipen uit de kijkgelden. We zien met verlangen naar die situatie uit, hopende dat de tele visie, als ze zichzelf kan financieren, ook meer zelfstandigheid zal kunnen krijgen. Met de groei van het aantal kijkers en dus van de kijkgelden zal nu weldra de toe stand bereikt zijn, dat een redelijke tele visie mogelijk is. Dat maakt ook de situa tie met betrekking tot de commerciële te levisie geheel anders: ook zonder inkom sten uit reclame zal de televisie in ons land dan „van de grond" kunnen komen. De mogelijkheid van een aparte commer ciële televisie is daarmee dan wel uitge schakeld". Met kracht keerde spreker zich tegen de veelal gehoorde suggestie, „dat de reclame in de televisie er binnenkort toch wel zal komen". Er is zijns inziens niets dat daarop wijst. De heer Rengelink heeft voorts betoogd, dat het noodzakelijk is te komen tot een zendtijd van achttien uur per week, ver deeld over de zeven avonden. In de groei van het aantal televisiekijkers is een ge- HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 12.30 Nationaal programma. 13.45—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Giam. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Rege- ringsuitzend.: Landb.rubriek. De paardontentoon- stelling in Utrecht. Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinbouwmeded. 12.45 Rep. Opening der Sta ten-Generaal. Plm. 13.15 Troon rede door. H.M. Koningin Juliana. AVRO: 13.45 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Meded. of gram. 15.35 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Gram. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Herhaling troonrede door H.M. Koningin Juliana. 20.25 14 april 1912 - 23.40 uur, hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Gram. 22.10 Pianorecital. 22.35 Omr.ork., gemengd koor en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New Vork. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Oude muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 12.30— 13.45 Nationaal programma). KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, causerie. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. Nationaal programma: 12.30 Nieuws en land- en tuinb.meded. 12.45 Rep. van de Opening der Sta ten-Generaal. Plm. 13.15 Troonrede door K.M. Koningin Juliana. KRO: 13.45 Gram. 14.35 Voor de vrouwen van het platteland. 14.45 Chan sons 15.10 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: De Joodse bevolkingsgroep in Suriname, door Ph. A. Samson. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K V.P.. pol. cans. R.V.U.: 18.30 Verdraagzaam heid, door dr. J. Sperna Weiland (derde lezing). 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Gram. 20.10 Idem. 20.15 Radio-philh.ork. en solist. (In de pauze: Act. en gram.). Plm. 22.30 Gram.- 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12 34 Pianorecital. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Con cert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boek- bespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voordr. 20.45 Gram. 21.00 Omr.ork. en solist. 22.00 Nieuws 22.15 Omr.koren en instr. ens. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS" Nationaal progr. 13.00—13.40 Prinsjes dag: rep. van de opening der Staten-Generaal. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20—21.00 Herhaling van de rep. opening der Staten-Generaal. 21.00 22.30 Film. Ook de K.R.O. heeft bij de samenstel ling van zijn winterprogramma ernstig re kening gehouden met het. samenvallen van uitzendingen voor radio en televisie. Hoe wel men er zich van bewust is, dat het aantal kijkers nog zeer gering is in ver gelijking met dat der luisteraars: de ver houding is omstreeks één op tien. heeft men toch bij het. uitstippelen van zijn be leid enigszins de Amerikaanse statistieken in het hoofd gehad, volgens welke in de wintermaanden van 1957 in de avonduren bijna zevenenveertig percent der gezinnen naar televisie keek en nog geen zeven naai de radio luisterde. Zeven percent gesteld al dat men in Nederland tot een gelijk soortige ontwikkeling zou geraken, het geen door de K.R.O. minder betwijfeld wordt dan door ons zou in Nederland toch altijd nog een publijk van tweehon derdduizend luisteraars vormen. Nie1 ten onrechte voorspelt de programmaleiding, dat de televisie vooral programma's zal gaan geven voor een zeer groot publiek en dat de radio meer programma's kan bieden van een hoger artistiek gehalte. Anders dan bij de AVRO. waar men zich blijkbaar het meest het hoofd heeft gebro ken over de vraag hoe men de televisie kijker buiten de t.v.-uitzendingen het grootst mogelijke kwantum radioamuse- ment. zou kunnen bieden, heeft men bij de K.R.O. het gehele radioprogramma op nieuw in de sfeer van het experiment ge bracht om na te gaan welke specifieke uit zendingen naar zodanige tijdstippen moes ten worden verplaatst, dat ze ook door de t.v.-kijkers genoten kunnen worden. Twee soorten programma's stonden daarbij in het centrum der belangstelling, die voor de jeugd en de actualiteiten. Gezien dg grote aantrekkingskracht dei- televisieprogramma's op kinderen heeft men in de radio twee methoden gevolgd: spreiding van meer korte uitzendingen over de gehele week en grotere afstanden in tijd tussen programma's van radio en t.v. voor kinderen, die de terugkeer van het „Radioprentenboek" op zondagmidda gen zeker met vreugde zullen begroeten. De actualiteitenrubriek „Echo" wordt in twee dagelijkse uitzendingen gesplitst en onmiddellijk voor het nieuws van 13 uur en direct na dat van 19 uur geplaatst. Op zondagavonden is er geen „Echo" maar een commentaarrubriek. „Katholiek nieuws" wordt in de actualiteiten opgeno men. De programmaleiding van de K.R.O. is van mening, dat de radio juist op het gebied der actuele verslaggeving van on voorziene gebeurtenissen een grote voor sprong op de televisie zal blijven behouden De belangrijke reeks „Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen" die gedu rende twee seizoenen de kern van het dins- dagavondprogramma vormde wordt thans gevolgd door de reeks „Aan de poorten van een nieuwe tijd". Daarin zul len de met de kernenergie samennangen- de vraagstukken aan de orde worden ge ringe vertraging ingetreden. Maar toch mag men verwachten, aldus de heer Ren- gelijk, dat het aantal ingeschreven tele visietoestellen tègén het eind van dit jaar 400.000 en tegen het eind van 1959 580.000 zal bedragen. De heer J. B. Broeksz omroepsecre- taris van de VARA sprak de verwach ting uit, dat de Memorie van Antwoord in zake de omroepwet nu spoedig zal wor den ingediend. „De V.P.R.O. heeft nu verklaard, dat deze zijn sinds vele jaren aangekondigde plan voor een nationale omroep ter tafel zal brengen als de dis cussie in de Kamer aan de orde is. Dan echter zal het te laat zijn en heeft het pu bliceren van een dergelijk plan geen en kele zin meer". De minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé zal zich, nu de meeste repatrianten uit Indonesië in ons land zijn aangekomen, hedenavond via radio en televisie over de repatriëring tot het Nederlandse volk richten. De radio toespraak kan gehoord worden via Hil versum 1, 402 meter (kwart over zeven) en via Hilversum II, 298 meter (tien over zeven). De t.v.-uitzending heeft plaats als onderdeel van het journaal. steld. Ook hier kan van een opmerkelijke ontwikkeling worden gewaagd, dit keer met betrekking tot de vormgeving. De genoemde aan de invloed van het christen dom op de westelijke wereld gewijde reeks kende vele gedaanten: de lezing, de dis cussie, de reportage, het luisterspel, het klankbeeld. Blijkbaar heeft men daarbij de ervaring opgedaan, dat overdaad ook kan schaden en dat verbrokkeling in de breedte een beletsel kan vormen voor de verdieping. De nieuwe serie keert terug naar een bijna vooroorlogse vorm: de le zing van een half uur. Zij zal drie keer per maand de pauze vullen van een sym fonieconcert. De vierde dinsdag is aan een dramatische produktie gewijd. In de serieuze sector stippen wij nog aan een uitzending van de opera „Dialogues des Carmélites" van Poulenc. het „Sta- bat mater" van Marius Monnikendam, een cyclus pianomuziek van Gabriel Fauré en op zondagavond van 23.15-0.00 „Muziek van deze tijd" onder leiding van Paul Hup- perts met inleidingen van prof. Hendrik Andriessen. De voor de luisteraars wellicht meest revolutionaire vernieuwing bij de K.R.O. zal wel de verdwijning van „De gewone man" gesproken door Wam Heskes, ge schreven door Toon Rammelt zijn. Na tien jaar komt hiervoor in de plaats een telefonerende vrouw onder de titel „Ja, met mij". Dat „cursiefje" zal men elke K.R.O.-avond om half negen kunnen ho ren. De luisterspelafdeling bereikt een expe rimenteel vervolghoorspel voor met ge- improviseerde dialogen, waaraan voor een belangrijk deel niet-acteurs zullen mede werken. De besloten luisterspelwedstrijd ontbreekt ook dit jaar niet. Voorts heeft men het initiatief genomen tot een schrif telijke cursus „schrijven voor de radio" wegens het gebrek aan bruikbare teksten. In de verstrooiingssector tenslotte heb ben de gebruikelijke changementen in or kesten en lichte programma's plaats. In de Tierelantijnenshow zijn wat. wijzigingen aangebracht. Er zal een cabaretintermez zo met Jules de Corte en Jelle de Vries komen. Quizmaster Kees Schilperoort heeft de zoveelste radiowedstrijd alweer volgens een heel eigen, ander, nieuw, oor spronkelijk denkbeeld opgezet. Wie weet, dat het spel „Eenmaal andermaal" toch ook weer op verondersteld komische ver wikkelingen tussen echtelieden is geba seerd. is geneigd de inventieve gaven van de heer Schilperoort. niet te overschatten. Golfbreker De baden van de maatschappij Zeebad Scheveningen zijn zondag gesloten- Zij boekten dit jaar 125.638 bezoekers, onge veer het normale gemiddelde van de af gelopen elf jaren. In het seizoen 1957 wer_ den 121.847 bezoekers genoteerd. De 100.000ste bezoeker werd pas op 28 augus tus geregistreerd. 24 dagen later dan in 1957. Dankzij het mooie weer werd in de eer ste helft van september alleen een aantal bezoekers bereikte dat ruim driekwart be draagt van 't aantal, dat. in de vier volle va kantieweken van augustus werd ggeboekt. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Midsland op Terschelling J. de Bruin. kand. te Leeuwarden. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Zaandam L. Douw te Zuid- wolde (Dr.). Ja. Brandus lag op zijn bed en deed een dutje. Dat zag Joel, toen hij om een hoekje loerde. Zachtjes sloop hij terug. „Laten we het nou maar gauw proberen", zei hij. Brum keek wel een beetje bedenkelijk. „Zou het wel lukken?" fluisterde hij. „Als Brandus wakker wordt en hij betrapt ons..." „Dan zullen we wel verder zien" zei Joef. „Kom, laten we maken, dat we weg komen. En toen slopen ze door de paleispoort weg en zetten het op een lopen5758 Advertentie Tijdens een lunchbijeenkomst van de afdeling Curagao van het Internationale Genootschap voor Reclame heeft de direc teur van de Lands-Radiodienst der Neder landse Antillen gesproken over de proble men der televisie aldaar. De heei1 R. H. C. van Haaren kwam daarbij tot de conclu sie, dat een commerciële televisie op de Nederlandse Antillen weinig reden van be staan heeft. De beste mogelijkheid, die hij zag om tot een verantwoorde opzet te ko men is de vorming van een stichting, wel ke niet ten doel heeft winst te maken en waaraan samenwerken de Antilliaanse re gering en eventueel de besturen van de eilandgebieden, de Nederlandse regering, het bedrijfsleven, de Nederlandse Televi siestichting, de Sticusa en eventueel nog andere daarvoor in aanmerking komen de instellingen of oi'ganisaties. Een deel der programma's zou reclame kunnen be vatten, doch dan steeds op een beschei den wijze, zodat het culturele element al- Advertentie 'VïSB'.U 8 SC. 90 tijd en onder alle omstandigheden preva leert. Het denkbeeld, dat de heer Van Haaren ontvouwde voor een gezelschap, waarin zich verscheidene vooraanstaande Cura- gaose zakenlieden bevonden, heeft reeds als leidraad gediend voor plannen, die zich in een stadium van ontwikkeling bevin den. De Curagaose radiovereniging „Cu- rom" heeft evenals Radio Kelkboom op Aruba reeds een vergunning aangevraagd. Onderling overleg heeft beide radiosta tions doen besluiten samen te werken om tot een programma te komen, dat zowel op Curagao als op Aruba te zien en te be luisteren zal zijn. De opzet is uitzendingen van drie uur per dag duizend uren per jaar. De plannen van de Curom en Kelkboom schijnen in brede kring goed ontvangen te zijn. Er zijn toezeggingen gedaan tot me dewerking, die zo serieus geacht kunnen worden, dat er alle hoop bestaat, dat de plannen ook inderdaad zullen slagen. Eer der was een vergunning verleend aan een Amerikaans-Antilliaanse combinatie. De ze vergunning liep op 20 augustus af, maar is veriengd tot 20 februari. Het ziet er evenwel naar uit, dat deze combinatie er niet in zal slagen haar plannen tot een goed einde te brengen. Het feit, dat de Curom en Radio Kelk boom tot samenwerking bereid zijn op het punt van televisie en dat dit plan bij vele mensen uit het Antilliaanse bedrijfs leven in goede aarde is gevallen, geeft alle hoop, dat er een hechte basis ge vormd kan worden voor een gemeenschap pelijk televisiestation. Medewerking uit Nederland is evenwél ónmisbaaf-"éfi 'daar voor zal ook zeker gepleit worden. Het is evenwel verheugend dat het initiatief uit de Antillen komt en men zowel op Cura gao als op Aruba kennelijk bereid is zelf alles te doen, wat gedaan kan worden om de plannen te realiseren. Dat de Antilliaan se inspanningen een Nederlandse aanvul ling van node hebben is duidelijk en wordt alom erkend, maar dit neemt niet weg dat men in de Antillen voornemens is zoveel mogelijk zelf bij te dragen tot het realise ren van een televisiestation. Voor het inmiddels niet geringe aantal televisiekijkers, dat Aruba en Curagao reeds tellen, is het goed nieuws te weten, dat er dus misschien spoedig naast het Venezolaanse ook een eigen Antilliaans programma komt. Op 52-jarige leeftijd is zondagmorgen ten gevolge van een hartaanval te Ermelo overleden de heer D. Horstman, penning meester van de A. M. V. J. De heer Horst man vertoefde op het buitencentrum „De Paalberg" van de A.M.V.J. Wegverbetering. Den Haag en Rot terdam zullen over twee jaar zijn verbon den door een moderne snelverkeersweg, die uit zes banen bestaat. Het. project, waaraan reeds vier jaren wordt gewerkt, zal eind 1960 gereed zijn. Er komen elf viaducten in de weg. waarvan dat over de Zwette 50 meter lang wordt. De kosten van de modernisering van deze rijksweg worden geraamd op 7,5 miljoen gulden. Commissarissen. In de te Utrecht ge houden algemene vergadering van de Ne derlandse Heidemaatschappij zijn tot com missarissen gekozen de heren H. Th. s'Ja- cob, G. H. E. M. van Waes, prof. dr. W. Rip, ir. J. W. Hudig, mr. H. W. Bloemers, H. Waalkens, H. F. Heerkens Thijssen en ir. J. B. Mijs. Voor de baby? Een 23-jarige Hilver- sumse glazenwasser, wiens vrouw een baby verwacht, is gearresteeerd omdat hij in zeven flats te Hilversum heeft ingebro ken om een babyuitzet bij elkaar te krij gen. Bij een huiszoeking kwamen een kof fer vol babykleertjes, een kinderledikant met matras en dekentjes te voorschijn. Ook had de man een boek over babyver zorging, dat hij bij een van zijn diefstal len vond, meegenomen. Verder vond de politie een karpet, twee paar pantoffels, drie paar schoenen, zes rokken, gordijnen, een kookplaat en een wijwaterbakje, alles van diefstal afkomstig. Ongeluk op voetbalveld. Tijdens de voetbalwedstrijd LeeuwardenEindhoven, die zondagmiddag in Leeuwarden werd gespeeld, is de vijftigjarige heer S. Schaaf uit Leeuwarden plotseling aan een hartaanval overleden. .-T- Prinses in Noordwijk. Prinses Bea trix heeft zaterdagmiddag in Noordwijk een daar .als:.o.nderdeeLy<in- het congres -van „International Christian. Leadership" ge houden bijeenkomst met jongeren uit ver scheidene landen bijgewoond. 38. De zaken waren goed gegaan. Vader en Moeder Fong hielden er eenvoudige financiële beginselen op na, die eruit bestonden minder uit te geven dan zij verdienden. De hoofdzaak was regelmaat en het ver mijden van extra uitgaven. Als iemand geregeld vijf tig dollar per maand kon sparen, zou hij zeshonderd per jaar en zesduizend in tien jaar sparen. Wat wa ren nu tien jaar? Het zou volkomen in strijd zijn met al hun financiële beginselen om een uitzondering te maken. Daarom stond op alle gezichten spanning te lezen toen vader Fong verscheen met het pakje in de doek. De vader ging zitten. Hij nam twee vijftig dollar biljetten en legde ze op de tafel. Freddies ogen schit terden. „Vader het is voor onze sodaten." Tom Fong Sr. was doof alles heen. De kinderen hadden nog nooit zo'n uitdrukking op zijn gezicht ge zien. Hij nam nog een vijftig dollarbiljet en toen nog een en smeet ze stuk voor stuk met een smak op tafel alsof hij een grote weddenschap aanging of geld neertelde om een dochter uit- te huwelijken. „Daar! En daar! Tweehonderd!" riep hij uit en toen niets meer. Hij hijgde van voldoening en het gezin zweeg. Freddie nam zijn bijdrageboek en schreef een kwitantie. Hij zette zijn handtekening bij voorkeur in het Engels omdat hij dat zo goed kon. Hij kruiste de T met een brutale rechte lijn en bracht de eind g met een fraaie stevige krul terug naar en voorbij het begin van zijn naam. Maar het bedrag was nog niet ingevuld. „Vader, ik ben bezig mij te verloven," zei Fred die. „Verloven? Met wie?" „Met Sing Toy," zei Loy. „Een ster van Broadway, vader. Zij is erg be roemd. Ik zal u krantenknipsels laten zien." „Je hebt mij niets gezegd," zei de moeder. „Ben je al verloofd?" Freddie knikte. Hij had altijd ver van zijn moe der afgestaan. Nu voer zij tegen hem uit. „Ah-Tong, je gedraagt je bijna als een Amerikaan. Wie is dat meisje, dat mijn schoondochter wordt zonder dat ik haar gezien heb?" Ret hele gezin was in consternatie. Freddie haal de Sing Toy's foto uit zijn portefeulle. Het was een portret van haar gezicht, dat over een blote schou der keek. Moeder Fong kon geen griezeliger gevoel hebben gehad als Freddie met een Amerikaanse blon dine was komen aanzetten. „Is het geen schat?" vroeg Freddie trots. „Moeder, u moest er trots op zijn, dat u zoon met een ster ver loofd is. Ik houd van haar." Deze verklaring was werkelijk te veel voor de moe der. „Ah-Tong, als je met een schoondochter gaat trou wen, die je ouders niet voor je uitgezocht hebben, zal het je slecht vergaan." „We zullen daar later wel over praten," zei de va der. „Maak eerst de kwitantie af". „Vader, daar wilde ik het juist met u over hebben. Ik heb al deze jaren nooit geld van u gevraagd. Nu ga ik mij verloven. Ik heb geld nodig." „Vul de kwitantie in. Wat heeft dat er mee te ma ken?" „Nu, ik dacht dat u misschien honderd meer zou kun nen geven". „Dit geld is voor de soldaten. Geef mij de kwitantie". Freddie aarzelde. „Natuurlijk is het voor de solda ten", gaf hij toe. „Maar toen ik de kwitantjie schreef vond ik dat ik ook wat moest bijdragen. En ik heb geen geld over door de verlovingsring, die nog niet he lemaal afbetaald is. Als ik u niet van de verloving ver teld had, zou u het niet begrijpen". „Ik geeft dit geld voor de oorlog. Vul het volledige bedrag in. Als je een stuiver van dat zweet-en-bloed geld van mij durft te nemen" „Vader, wilt u mij honderd dollar voorschieten voor mijn oorlogsbijdrage? Ik zal het u terugbetalen zodra ik geld heb. Ik zit in het comité en moet een goed voor beeld geven". „Dus het is voor de ring." „Welnee, het is voor mijn oorlogsbijdrage", zei Fred die op zijn meest geruststellende vakmanstoon. Niemand begreep het precies en Loy en Flora had den een onplezierig gevoel, dat er iets niet in de haak was. De vader haalde nog twee vijftig dollarbiljetten te voorschijn en gaf ze aan Freddie en deze vulde de kwi tantie in. Een week later toen de lijst van de bijdragen in de plaatselijke Chinese kranten verscheen, werd Tom Fong Sr. razend. Op de lijst van hen, die honderd dol lars hadden gegeven, stond Frederick A. T. Fong, ter wijl zijn vader op de lijst van vijftig dollar stond. De vader liet Freddie voor zich verschijnen. „Wat heeft dit te beduiden?" vroeg de vader. „Vader, ik zal het u uitleggen". „Dit is misdadig. Wat heb je uitgevoerd?" „Laat u het mij uitleggen, Vader, ik zal u de honderd dollar teruggeven. U verliest er niets bij". „Verlies ik niets? Je troggelt me tweehonderd dollar af voor de oorlog. Je staat er vijftig af en houdt er hon derdvijftig voor je zelf. Verliezen de soldaten dan soms niets? Ik heb je kwitantie. Denk je dat je het goed kunt praten als ik met die kwitantie naar de Bond van Wel willendheid ga?" „Vader, u weet toch, dat ik nooit iets oneerlijks zou doen. Ik ben tegen iedereen volkomen eerlijk. Er is niets op mij aan te merken". „Je bent niet eerlijk tegen je eigen familie". „Toe vader, wees niet boos. U wilt toch mijn goede naam niet bederven. Ik had het geld nodig. Toen ik uw bijdrage vergeleek met die van andere wasmannen, was u met vijftig dollar onder de hoogsten". „En je hebt het doen voorkomen of jij honderd hebt bijgedragen?" „Dat is iets anders." Freddies stem klonk een beetje hard. „Ziet u, iedereen weet wie ik ben. Ik moest honderd geven. Maar u bent onder de hoogsten en de familie Fong heeft bij elkaar honderdvijftig dollar gegeven. Mijn eer is ook uw eer. Geen enkele wasman heeft meer gegeven. En ik had het extra geld nodig voor de ring". „Als je geen geld hebt om een ring te kopen moet je je niet verloven", zei de vader boos. Maar hij had een machteloos gevoel. Hij wist, dat hij zijn eigen zoon niet aan de kaak zou stellen en hij wist, dat zijn zoon dit wist. „En wat is dat nu voor een meisje, met wie je wilt trouwen?" (Wordt vervolgd) Advertentie Gemis aan technische kennis en ervaring speelt geen rol voor de berijder van een RENAULT FREGATE TRANSFLUIDE Ook de beginneling behandelt het mecha nisme volkomen juist. Ontijdige slijtage daardoor uitgesloten. U stuurt en geeft gas, meer niet. Daarbij veilig, zuinig en elegant. Vraagt u eens nadere inlichtingen. Telefoon 12138 - 15056 MAANDAG 15 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 .jar, 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal'dér begeerte", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lidn Theater: „Meisjes, mambo's en whisky", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „My man Godfrey", a'.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabarin", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 20 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „De lange, hete zomer", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur: „Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uur. DINSDAG 16 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert dopr Piet Kee, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur:" Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff. 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De .jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 jaar, 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whis ky", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Summer madness", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Tabarin", 14 jaar, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 jaar, 14 en 20 uur. ZANDVOORT Thea ter Monopole: „De lange, hete zomer", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur: „Klassiek grammo- foonplatenconcei't, 21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4