Eerste repatriëringsfaze is naar wens verlopen Paul Steenbergen speelt „De Humorist" van Osborne Bij moeilijk proces der inpassing kan iedere landgenoot helpen 11 MINISTER KLOMPE: Congres Federatie van vluchtelingenhulp Help de réfugié'sweer vertrouwen te vinden De groei der bevolking Nog geen opvolger voor professor Van Slogteren Kamerlid stelt vragen over vliegramp in Abadan Ruim 150 Santpoorters willen geen buslijn 9 Onderwijzerstekort in 1957 Bilderbergconferentie geëindigd Indonesische troepen zuiveren Korintji Slecht handschrift kost ons land 100 miljoen per jaar Nieuwe stichting propageert schriftverbetering Samenvoeging van Opmeer en Spanbroek Vreemde toestand Drie boerderijen na blikseminslag afgebrand Schadeloosstelling voor onteigende bedrijfspanden Nieuwe Canadese ambassadeur Twee doden in het verkeer Vier Nederlanders gewond in botsing bij Trier DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 tf ,.De eerste fase van de versnelde repa triëring uit Indonesië is nu voorbij. De gro te stroom is, globaal gesproken, tot een einde gekomen. Alle gerepatrieerden heb ben een onderdak, al is het veelal nog slechts van tijdelijke aard. Velen zijn er gelukkig in geslaagd werk te vinden. Ik heb er behoefte aan u allen gezamenlijk daarvoor hartelijk te danken". Dit zei de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé maan dag in een toespraak voor radio en televi sie over de repatriëring. „Nu op zes september de Waterman als laatste schip van het speciale repatrië ringsschema uit Indonesië in Nederland is aangekomen mag men constateren aldus de minister, dat de bijna 37.000 landgeno ten, die sedert december 1957 in ons land zijn gearriveerd, bevredigend zijn opge vangen. Het probleem van de huisvesting heeft aanvankelijk de meeste zorgen ge geven, doch de reacties op de oproep, tij delijk woonruimte ter beschikking te stel len is na een wat aarzelende inzet,zeer bevredigend geweest. Van de aanbiedingen bleek echter slechts een zeer bescheiden gebruik behoeven te worden gemaakt". Ruim 18.000 gerepatrieerden verblijven thans nog in contractpensions en kleinere beroepspensions. Via de arbeidsbureaus zijn van januari tot nu toe ruim 2.000 ge- rapatrieerde mannen en vrouwen in een passende werkkring geplaatst. Honderden anderen hebben zelf een betrekking ge vonden. „De obsessie van de mensen in Oost- Europa is het besef, dat zij, hoezeer zij zich ook voor de communistische maat schappij inspannen, door een fout nader hand als klassevijand kunnen worden be stempeld", zo sprak de Duitse prof. dr. H. Kohier op het congres dat de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp maan dag in samenwerking met de Raad van Overleg van de nationale vluchtelingenor ganisaties in Amsterdam heeft gehouden. Prof. Kohier, die aan de vrije universiteit van West-Berlijn doceert, geloofde niet dat de jonge generatie op den duur voor het communisme gewonnen kan worden. „De vluchtelingen trachten in het Westen weer een beeld van de mens te vinden waarop zij kunnen vertrouwen. Onze taak is om hen hierbij te helpen", zo besloot prof. Kohier zijn rede. „Europese" stem Prof. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-college in Brugge, sprak over de moeilijkheden en mogelijkheden bij de integratie van vluchtelingen. Hij schetste in dit verband de licht-en scha duwzijden van het West-Europese cul tuurpatroon. Bejaardenprobleem Dr. N. W. Komar de derde inleider toon de met een reeks van voorbeelden en cij fers aan hoe zwaar het vluchtelingenpro bleem thans weegt. Zeer moeilijk noemde dr. Komar, Pool van geboorte en thans docent aan de K.M.A. in Breda, het pro bleem van de bejaarde vluchtelingen. Hij was van mening dat gestreefd moet wor den naar onderbrenging van deze mensen in afzonderlijk bejaardentehuizen, waar bij de nationale organisaties van vluchte lingen zoveel mogelijk de culturele en maatschappelijke verzorging op zich moeten nemen. Diplomakwestie „Het moet mogelijk zijn, dat de kosten die de verzorging van alle vluchtelingen vergt worden gedragen door de Europese landen" zo zei dr. Komar. Hij pleitte voor een erkenning van de diploma's die de vluchtelingen in hun vaderland hebben be haald. Na dr. Komar voerden nog de heren Bela Zöldi en mr. F. J. A. Verberk het woord over de integratiemoeilijkheden van de vluchtelingen. Des avonds werd in Bellevue een manifestatie gehouden van zang, dans en muziek waaraan groepen van de nationale vluchtelingenorganisaties in Nederland deelnamen. In juli is, naar het C.B.S. becijfert, voor het eerst in dit jaar het aantal immi granten in ons land kleiner dan in de over eenkomstige maand van 1957. Het be droeg 3946 tegen 4310 in juli 1957. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar be draagt het aantal immigranten 49.161 te gen 26.895 in de eerste zeven maanden van 1957. De grote stijging is toe te schrijven aan het grote aantal repatriërenden uit In donesië. Het aantal emigranten bedroeg in juli 4.420 tegen vorig jaar 5.815 en in de eerste zeven maanden van dit jaar 32.521 tegen 40.956 in de eerste zeven maanden van 1957. Het aantal huwelijken in ons land be droeg in juli 9039 (v.j. 9068) en in de eerste 7 maanden van dit jaar 51.145 (v. j. (53.021). Het aantal levend geborenen was in juli 18.925 (v.j. 19.715); het aantal over ledenen 6.231 (v.j. 6.183). Voor de eer ste zeven maanden van dit jaar bedraagt het aantal levendgeborenen 137.173 (v.j. 137.934) en het aantal overledenen 50.787 (v.j. 46.910). Het aantal inwoners van ons land be droeg op 1 augustus 11.198.374. Vandaag gaat officieel het ontslag in an professor dr. E. van Slogteren in Ben- i eb roek als hoogleraar in de planteziek- lenkunde aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en directeur van het Labora torium voor Bloembollenonderzoek in Lisse. Er is echter nog geen opvolger voor professor Van Slogteren benoemd, zodat hij zijn functie als directeur van het labo ratorium voorlopig blijft vervullen. Minister Klompé zeide voorts dat de re gering er zich van bewust was, dat de massale repatriëring uit Indonesië aller lei gevaren kon meebrengen voor de volks gezondheid in ons land. „Vandaag kunnen wij zeggen, dat alles Gode zij dank als door een wonder in orde is gekomen". De minister bracht namens de regering dank voor het werk, dat ten behoeve van de zieken en bejaarden is verricht. Zij be sloot met te zeggen, dat het er thans op aankomt ook het verdere proces van de repatriëring tot een goed einde te brengen n.l. de moeilijke inpassing van de gere patrieerden in de Nederlandse samenir- ving. „Hier ligt een taak die niet alleen door de kerken, de organisaties en het be drijfsleven verricht kan worden, doch door ieder van ons persoonlijk", aldus mi nister Klompé. Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft aan de minister van Ma rine een aantal vragen gesteld naar aan leiding van het ongeluk met het „Martin Mariner"-vliegtuig op het vliegveld in Abadan, waarbij de tien inzittenden om het leven zijn gekomen. De heer Ritmees ter vraagt, of het regel is de „Mariners" van Biak voor groot herstel naar Neder land te zenden en hoeveel vliegboten deze reis al gemaakt hebben en hoeveel dagen zij daarover hebben gedaan. Voorts infor meert hij naar de toestand waarin de thans nog in Nederlands-Nieuw-Guinea aanwe zige vliegboten verkeren. Hij vraagt of zekerheid kan worden gegeven, dat deze daar niet zo lange tijd in dienst worden gehouden, dat een terugzending naar Ne derland meer dan noodzakelijk riskant wordt. „Was de vliegboot. die bij Abadan ver ongelukt is, voor groot herstel aange wezen en in welke toestand verkeerde dit vliegtuig bij vertrek uit Biak, hoe lang heeft het over de reis tot Abadan gedaan en zo er reeds moeilijkheden onderweg waren, waarin bestonden deze dan?" zo vraagt de heer Ritmeester verder. „Is het juist, dat aan de oorspronkelijke be manning opdracht is gegeven het toestel te Abadan achter te laten en dal daarna maartpas vier weken later een her- stelploeg naar dat vliegveld is gezonden? Welke overwegingen hebben ertoe geleid om deze beslissing zo laat te nemen? Moet uit het feit, dat te Abadan twee nieuwe motoren in het toestel werden geplaatst, worden afgeleid, dat de oude motoren op waren? Zo ja, was het dan wel juist om het vliegtuig uit Biak de verre tocht te doen aanvaarden?" Tenslotte vraagt de heer Ritmeester of de commandant de tocht van Abadan naar Nederland niet zou hebben aanvaard, zo hij niet volstrekt overtuigd zou zijn geweest, dat het toestel inderdaad geheel vliegwaardig was en dus geen kostbare mensenlevens onnodig zou den worden geriskeerd, of was hij aan een zekere tijd van terugkeer gebonden? Inwoners van Santpoort hebben een adres tot de directie van de N.Z.H.V.M. ge richt met het verzoek de buslijn 9 niet van Bloemendaal naar Santpoort door te trek ken. Het verzoek is afkomstig van bewo ners uit de buurt, omgeven door de Wtts- telaan. Spoorlaan en het Burgemeester Rijkenspark. Niet minder dan 152 bewo ners hebben het verzoek ondertekend. Der tien bewoners hebben zich van onderteke ning onthouden. De Santpoorters hebben dit verzoek ge daan omdat zij van de buslijn 9 weinig nut verwachten. „Niemand heeft er iets aan", verklaarde een van de ondertekenaars. De meeste mensen in deze wijk beschikken over een eigen vervoermiddel. Zij wonen voorts in de onmiddellijke omgeving van het station Santpoort, zodat zij dus /o nodig voor de verbinding met Haarlem van de trein gebruik kunnen maken. De ondertekenaars verwachten dat de bus de rust in deze buurt zal verstoren en een gevaar zal zijn voor spelende kinderen. „Wij zijn hier juist om de rust komen wonen". Men acht de straten voor het busverkeer te nauw, zodat men parkeerverboden vreest. Anders zou het zijn als de buslijn 8 ter hoogte van deze buurt een halte meer zou krijgen. Deze buslijn loopt na melijk naar het station Haarlem. Een af schrift van het verzoek om de buslijn niet door te trekken hebben de adressanten naar het gemeentebestuur van Velsen ge zonden. Een woordvoerder van de N.Z.H. ver klaarde dat het doortrekken van buslijn 9 gebeurt op verzoek van bewoners uit de genoemde buurt. Zonder dit verzoek was men hiertoe niet overgegaan. Thans kan de N.Z.H. moeilijk op haar besluit terug komen. Het is onmogelijk buslijn 8 ter hoogte van de buurt een halte meer te geven omdat de weg ter plaatse te smal is en een bushalte te veel verkeersmoei lijkheden zou veroorzaken. „Als niemand in Santpoort van buslijn 9 gebruik maakt, zal die overigens gauw verdwenen zijn", aldus de woordvoerder van de N.Z.H. Uit de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt dat in 1957 bij het lager onderwijs 5475 onderwijzers (inclusief schoolhoof den), ofwel 10,3 pet. van de bezetting op 16 januari 1957, nodig waren voor het be zetten van vakante plaatsen (1956: 5408). De behoefte ontstaan door vertrek of overlijden van onderwijzers (vervan gingsbehoefte) bedroeg 3964 of 7,5 pet. (1956: 3570). Wegens uitbreiding van het lager onderwijs waren 1511 onderwijzers of 2,9 pet. (1956: 1838) nodig. In de totale behoefte kon door aanstel ling van 5092 onderwijzers voor 93 pet. worden voorzien (1956: 94,4 pet.). De in 1957 aangestelde onderwijzers wa ren voor 56 pet. jonger dan 25 jaar, terwijl 716 gehuwde vrouwen (22,5 pet. van alle aangestelde onderwijzeressen) naar het onderwijs terugkeerden. Onder voorzitterschap van prins Bern- hard is in Buxton in het Engelse graaf schap Derbyshire de zevende Bilderberg conferentie gehouden, waaraan werd deel genomen door tachtig afgevaardigden uit elf Europese landen, de Verenigde Staten en Canada. Zij werd maandag gesloten en heeft drie dagen geduurd. Er is onder meer gesproken over de Europese Economische Gemeenschap en de vrijhandelszone, de vorderingen en de toekomst van de NAVO, de westelijke hou ding jegens Rusland en het communisme. Prins Bernhard heeft de Bilderberggroep in 1954 opgericht ter bevordering van een nauwere samenwerking tussen Europa en de Verenigde Staten. In een te Buxton uitgegeven communi qué wordt gezegd, dat de deelnemers ver tegenwoordigers waren van het politieke leven, de industrie, de handel, het geld wezen, de vakbeweging en het onderwijs. Zij namen aan de conferentie deel als par ticuliere personen en de denkbeelden, die zij opperden, waren persoonlijke opvattin gen. Op de conferentie werd een overzicht gegeven van de belangrijkste politieke en economische gebeurtenissen sedert de vo rige bijeenkomst. Hierbij werd van ge dachten gewisseld over de gebeurtenis sen in het Verre Oosten en het Na bije Oosten. DJAKARTA (ANP) De legervoorlich- tingsdienst in Djakarta heeft medege deeld, dat de regeringstroepen het vis sersplaatsje Painan, zestig kilometer ten zuiden van Padang, hebben bezet. Painan, dat gelegen is aan de weg naar het nog door de opstandelingen beheerste gebied van Korintji, was een der laatste plaatsen van betekenis, die nog in handen der op standelingen waren. De stad werd vanuit twee richtingen door de regeringstroepen aangevallen. Volgens het legercommuni qué leden de regeringstroepen geen ver liezen. Die aan de zijde der opstandelingen zijn niet bekend. Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat de regeringstroepen een week geleden omvangrijke operaties zijn begonnen om het gebied, dat de rijstschuur van Mid- den-Sumatra wordt genoemd, zijn al door het centrale leger bezet. (Reuter) De Indonesische regering maakte al eerder op de dag melding van nieuwe gevechten in Midden-Sumatra. Bij Lumbanrang werden negentien op standelingen gedood, er vielen aan de zij de der regeringstroepen twee doden en vier gewonden. Bij Kotaradja werden 25 opstandelingen gedood. „In Nederland is de laatste vijftig jaar nooit schrijven geleerd". Deze krasse uit spraak kon men maandag in Utrecht be luisteren op de eerste bijeenkomst van de Stichting ter Verbetering van het Hand schrift. De voorzitter, de heer J. A. Dort- mond uit Utrecht, verklaarde dat door slecht en onleesbaar handschrift grote schade aan de economie van een land wordt toegebracht. Voor de Verenigde Staten is deze op wetenschappelijke basis geschat op 2 mil jard dollar. Voor Nederland moet de schade door slecht schrift gesteld worden op niet minder dan 100 miljoen gulden per jaar. Geen wonder dat in Amerika de industrie graag wat geld over heeft om de „hand writing Foundation" te steunen, die op grote schaal handschriftverbetering propa geert. De Nederlandse stichting wil iets derge lijks doen. Het is niet het plan om een bepaald schrijfsysteem of bepaalde schrijf materialen te propageren. De stichting meent, dat het handschrift wordt bedreigd door een gevaar dat ernstiger is dar. welke technische verbetering, die tot dusverre aan zijn debiet heeft geknaagd. Dit gevaar komt volgens de stichting van binnen uit: het handschrift devalueert als communica tiemiddel ten gevolge van een toenemende onleesbaarheid. Enerzijds komt dit door het levenstempo, anderzijds kan een verminderde belang stelling voor het handschrift op verschil lende levensniveaus mede als belangrijke oorzaak voor de devaluatie van het hand schrift worden aangemerkt. Reeds dreigt volgens de stichting een onleesbaar handschrift het symbool te worden van intellectuele ontwikkeldheid. Het vaak nauwelijks te lezen schrift van sommige artsen wordt vergoelijkend als „een dokterspootje" betiteld en krijgt daar mee volgens de stichting ten onrechte het aureool van wetenschappelijke vorming. Op talrijke gebieden, zoals onderwijs, be drijfsleven en postaal verkeer veroorzaakt de afnemende leesbaarheid van het met de hand geschrevene grote problemen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vereniging van de ge meenten Opmeer en Spanbroek. In de toe lichting deelt de minister van Binnenland se Zaken mee dat van de 42 gemeenten, waaruit Westfriesland bestaat, 4 gemeen ten minder dan 1000 inwoners hebben, 14 tussen de 1000 en 2000 inwoners, 11 ge meenten tussen de 2000 en 3000 inwo ners, 8 gemeenten tussen de 3000 en 5000 inwoners, 3 gemeenten tussen de 5000 en 10.000 inwoners en 2 gemeenten meer dan 10.000 inwoners. Het behoeft geen betoog, aldus de minister, dat een dergelijke ge meentelijke indeling, nog afgezien van an dere bezwaren, noodzakelijk moet leiden tot een versnippering van de gemeentelij ke bestuurskracht. Opmeer en Spanbroek behoren tot de 29 gemeenten in deze streek met minder dan 3000 inwoners. Zij telden op 1 januari 1958 resp. 777 en 2378, teza men 3155 inwoners. Het personeelstekort bij het onder wijs heeft in Vlaardingen wel tot een vreemde situatie geleid. Elke morgen kunnen de inwoners mevrouw Schol ten-Van der Meer met haar zoontje van zeven maanden, Wimmie. in de kinder wagen naar school zien rijden, waar moeder als gehuwde onderwijzeres in de eerste klas les geeft. Wimmie wordt dan in een kinderbox gezet, die in de spreekkamer van het hoofd der school staat. Ook haar vader van 73, die ge pensioneerd schoolhoofd is, staat weer voor de klas. Mevrouw Th. Laue-Drucker te Den Haag verrijkte het Frans Halsmuseum te Haarlem met een tweetal fraaie aanwinsten, te weten een interieur met figuren door Alexander Hugo Bakker- Korf f (1824-1882) en een kerkinterieur door Johannes Bosboom (1817-1891). Beide aanwinsten werden reeds aan de verzamelingen toegevoegd. Een foto van het werk van Johannes Bosboom. In Friesland zijn maandagmiddag ten gevolge van blikseminslag twee boerde rijen afgebrand. De ene boerderij behoorde toe aan een veehouder in Rottum, ge meente Haskerland, de andere aan een veeboer in Langelille, gemeente Weststel lingwerf. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Bij de brand te Rottum ging 140 voer hooi verloren. De blikseminslag ging hier gepaard met een hevige knal. De boerderij stond in korte tijd in lichter laaie en brandde geheel uit. In Langelille, waar het boerengezin juist aan de maaltijd zat, sloeg de bliksem in de schoorsteen. Ook van dezë boerderij bleef geen steen op de ander. Bluswater ontbrak In Hengelo is de bliksem ingeslagen in een boerderij aan de Oldenzaalsestraat. Aangezien er in de omgeving geen water te vinden was en de druk op de water leiding te gering bleek, kon de brandweer niets uitrichten. De boerderij brandde tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets worden gered. De bewoners, man, vrouw en kind, wisten zich ternauwernood in veiligheid te stellen. De Haagse Comedie is het nieuwe toneel seizoen begonnen met „De Humorist" van John Osborne, wiens Omzien in wrok" in ons land door „Theater" gespeeld met Kees Brusse in de hoofdrol ver leden jaar zoveel op zien baarde. Woens dagavond kan men dit stuk, waarvan de oorspronkelijke titel „The Entertainer" luidt, in dè Haar lemse Schouwburg gaan bekijken en beluisteren. Voor ondergetekende is het een moeilijk ge val. Ik geloof dat het een vertoning is, waar vele mensen met gevoelens tussen verbazing en ver bijstering op zullen reageren, voorname lijk tengevolge van het „ongewone". Met alle respect voor de bedoelingen om de tradities van het zo genaamde natura lisme te doorbreken, moet men inderdaad vaststellen dat het de buitengewoon be gaafde auteur niet is gelukt op zijn an dere manier zijn negatieve figuren tot levende mensen te ontwikkelen. Er zijn twee uitzonderingen: de titelheld en diens beklagenswaardige echtgenote. En alleen al om de wijze, waarop dit duo door Paul Steenbergen en Ida Wasserman voor het voetlicht wordt gebracht, mag men deze voorstelling niet overslaan. Een zeer wezenlijke ontroering, zoals men tegenwoordig maar zelden bij manifestaties van dramatische kunst er vaart, heeft zich van mij meester gemaakt. John Osborne zijn tekst, de liedjes daarbij inbegrepen, is door Michel van der Plas uitmuntend vertaald heeft tot on derwerp het uitsterven van het variété als karakteristieke Engelse volkskunst. De hoofdpersoon is de daar typisch toe be horende humorist-conférencier-zanger Ar chie Rice, reeds vervallen tot het arm zalige peil van een vierderangs revue met een troep naaktdanseressen, waarvan slechts de pailletten schitteren, als voor naamste attractie. Hij vlucht voor schuld eisers en huiselijke ellende in frivool ge zelschap en de alcoholische roes. Zijn on dergang is niet te keren, maar hij probeert op de planken met de bekende toffe- jongensmentaliteit de moed erin te hou den. Het is de moed van de. wanhoop, die dagelijks groeit door de tegenslagen in zijn gezinsleven, waarvan als hevigste aan komt het bericht dat zijn vermiste zoon in het Nabije Oosten is gesneuveld. Beur telings ziet men Archie Rice strijd leveren op het toneel en in de gehuurde kamer in een armoewijk van een badplaats. Deze ellendjge scènes-uit-het-deven en de goed kope scherts van de vaudevillenummers rijmen op elkaar met wanklanken. Het na vrante geheel herinnert aan het aloude procédé van „lach dan, Paljazzo, als je hart is gebroken". Het aangrijpende daar bij is, dat de komiek geen effect meer sorteert met zijn optreden als hij de tra giek van zijn bestaan niet meer bij be wustzijn bevecht. Hij is naar twee zijden machteloos. Slechts in een toestand van nachtelijke beschonkenheid komt hij in een gesprek met zijn dochter tot een ont hulling van zijn misère: „Kijk in mijn ogen. Daarachter is het zo dood als de hele futloze troep.... Ikgeef nergens een bliksem om". Hij schuift de schuld van zich af. Twintig jaar lang heeft hij de be- De Raad voor het Midden- en Klein bedrijf zal in een op 24 september te hou den openbare vergadering in behandeling nemen een ontwerpadvies over de scha deloosstelling van huurders van bedrijfs panden, wanneer die bedrijfspanden wor den onteigend Dit ontwerp-advies is sa mengesteld tot voorlopige regeling in ver band met de schadeloosstelling van huur ders van gebouwde onroerende goederen, welke worden gebezigd voor de uitoefe ning van een bedrijf, in geval van ont eigening of van vordering in eigendom et) in een geval van ontruiming van het ge huurde. De algemene strekking van het wetsont werp is, de onbillijkheden welke voort vloeien uit het stelsel van gefixeerde ver goeding zoals dit in enkele wetten is geregeld te verzachten. Blijkens de me morie van toelichting beoogt de regering met dit wetsontwerp een voorlopige maat regel te treffen, welke zal gelden tot het tijdstip waarop de Huurwet kan worden ingetrokken. Dit is derhalve, aldus hrt ontwerp-advies van de Raad voor hel Midden- en Kleinbedrijf het tijdstip waar op kan worden geconstateerd dat de wo ning en bedrijfsruimteschaarste is opge heven. Op grond van het tijdelijke karakter van de voorgestelde maatregel meent de rege ring dat aan de huurder van bedrijfs ruimte geen recht op volledige schadever goeding zonder enige begrenzing kan wor den toegekend, mede om niet vooruit te lopen op de conclusies van de commissie- Houwing en de beslissingen welke naai aanleiding daarvan zullen worden ge nomen. Het is moeilijk in te zien. aldus het ad vies van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, waarom en in hoeverre hei tijdelijke karakter van een maatregel eer rechtvaardigheidsgrond kan opleveren om een bepaalde groep van ondernemers, voornamelijk in het midden- en kleinbe drijf, willens en wetens te benadelen. De huidige Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone, is benoemd in Mexico. Zijn plaats in Den Haag zal worden ingenomen door Charles P. Hebert, die nu Canada vertegenwoor digt in België en Luxemburg, aldus is in Ottawa bekendgemaakt. De drie hoofdpersonen van „De Humo rist" van John Osborne: van links naar rechts Myra Ward, Paul Steenbergen en Ida Wasserman. lasting kunnen ontduiken, maar aan het einde van zijn loopbaan wacht de dood tussen de coulissen. Het slot is zo thea traal als de gestelde situatie maar veroor looft. Osborne heeft inderdaad een kunst stuk volbracht: „De Humorist" is bij alle directe benadering van het publiek een gesloten geheel géwordén, met een bijna macabere eenheid van stijl. En wat nu de gebrekkige karaktertekening betreft: men zou er een soort allegorie in kunnen zien, de klucht van het leven met een be dorven toekomst enfin, naar diepere bedoelingen kan zoeken wie wil. Paul Steenbergen speelt de rol van wat Koos Speenhoff treffend als „levenslieder- ling" kenschetste op fenomenale wijze. Met behulp van Lou Bouwmeester heeft hij de solonummers in het theater ingestudeerd. Hij presenteert deze als een geroutineerde vakman met alle chichi van de ouder wetse variétéartiest. Bij zijn opkomst denkt men direct aan de nabootsingen van Mau rice Chevalier, zoals men die in zovele Nedei'landse „bonte programma's" heeft leren kennen. Maar dan voltrekt zich het wonder. Hij ontplooit zich als een vol strekt unieke verschijning, in wie zich de bijzondere kenmerken van de vele charla tans van het chanson hebben samenge trokken. En hij wordt gaandeweg „de" kleine man in de komedie van een mis-r lukt bestaan, die probeert zich groot te houden. Die. komediant is hij ook temid den van zijn verwanten, steeds kaler wor dend naarmate hij zich pi'onkender heeft opgeblazen. Subliem wordt de tweede be langrijke rol in het stuk vervuld door Ida Wasserman, wier aandeel in het succes ik zonder aai-zeling een der pi'achtigste creaties noem die ik ooit van een Neder landse actrice heb gezien. Aldus mag men eigenlijk niet generaliseren, ofschoon haar Phoebe Rice een onvergelijkbare vrouw is geworden. Er is iets zeldzaam pathetisch aan haar, zoals zij in haar verflenste schoonheid i'ondschaxTelt, zonder een vaste plaats, intellectueel de mindex*e van een echtgenoot, die haar niet de middelen kan verschaffen tot een geregeld huishouden. Alle gegevens, die de schrijver in zijn uit eenzettingen heeft verwerkt, zijn in haar lichamelijke gedaante verdisconteerd. Haar klaaglijke ruzietoon, haar sentimen tele jengelen, haar geforceerde uitbundig heid overstemmen nooit de fundamentele roep om wat gewone hartelijkheid. De dochter, die haar verloving verbreekt omdat zij nu eenmaal in deze onmogelijke sfeer geboi-en en getogen is, wordt door M.yra Ward met warmgekleurde agressivi teit vooi-gesteld. Joris Diels verbeeldt aan doenlijk en imposant de nietszeggende waardigheid van de vorige generatie, die wel veel mooie frasen maar geen hulp kan bieden (dit motief is knap in het stuk tot gelding gebracht) en Coen Flink de twee de, in het doodlopende spoor van zijn va der tredende zoon. Hep van Delft ont wierp de voortreffelijk aan de eisen be antwoordende decoi's en Jurriaan Andries- sen levei-de voor het kleine tingeltangel orkest precies de klaterende px-etmuziek, die erbij hoort om de opgewekte narigheid comple-' të maken. David Koning In Rotterdam is op het kruispunt Dorps wegGroene Kruisweg de 69-jarige wiel rijder F. J. Warrena door een vrachtauto aangereden. Hij kreeg een schedelbasis- breuk en is korte tijd later in een zieken huis overleden. De 82-jarige mevrouw C. M. Huysmans- Bauer, die enkele dagen geleden in de Vierambachtsstraat te Rotterdam bij het oversteken door een scooter werd aange reden, is in het Coolsingelziekenhuis over leden. Bij een botsing tussen een kleine Neder landse bus en een Duitse bestelwagen op de Bundesstrasze 49 bij Trier zijn maan dagmiddag twee Duitsex-s gedood en vier Nederlandse toeristen eimstig gewond ge raakt. De vier Nederlanders zijn: Corne lius Groenendijk, 34, Maria Groenendijk, 30, Lucas Vaessen. 29. en Max'ia Vaessen, 24, allen afkomstig uit Voex-endaal (Lim burg). Zij zijn opgenomen in het Herz Jesu-ziekenhuis te Trier. De twee wagens reden in volle vaart tegen elkaar op en werden volkomen ver nield. De inzittenden van de Duitse wagen werden bij de botsing op de straat geslin gerd en waren op slag gedood. Hun auto kwam twaalf meter verder in een weiland terecht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11