Panda en de protonplopper j Wereldnieuws J Meer zon en minder regen Plan voor bouw van 32 centrales in Duitsland en Oostenrijk Resultaten der Staatsmijnen overtroffen de verwachting Indexcijfers van de buitenlandse handel ocU ió Uet zo 2 DONA U WORDT ENERGIEBR ON Economische samenwerking midden- en kleinbedrijf Stud ie co m m issie voorgesteld Amerikaanse steun voor Japans Aziëplan? Ongerustheid in India Werf arbeiders bij Bodewes weer aan het werk Ontslagen bij de Spoorweg Sein Industrie Nieuw continu-contract voor Zwolsman Economische conferentie van Britse Gemenebest- landen Grotere katoenproduktie en kleiner gebruik voorspeld Transportcommissie voor de Euromarkt Industriële produktie in juli gedaald SPORT IN CHINA A .J Tsjechische luchtlijn op Schiphol heropend Lager exploitatiesaldo bij Holland Scheepswerf Kleine(re) Studebaker al in november leverbaar Tabakswinkeliers over wegen stichting van coöpera tieve sigarettenfabriek Verhoging goudprijs niet nodig geacht DiNSDAG 16 SEPTEMBER 1958 De langste rivier van Europa, de Do- nau, zal dienstbaar gemaakt worden aan de energiewinning. In Duitsland en Oos tenrijk zullen in totaal 32 waterkrachtcen trales worden gebouwd in Duitsland van UIm tot aan de grens 20, in Oostenrijk van de grens tot aan Wenen 12. In het laatste land wordt reeds enige tijd ge werkt aan de bouw van de eerste centra les, in Duitsland is men kortgeleden be gonnen. Het project vraagt grote voorzieningen. Tussen UIm en Lauingen. waar vijf cen trales zullen worden gebouwd, is het ver val gering. Daarom zal men een aantal dammen in de rivier leggen. De scheep vaart zal gebruik kunnen maken van spe ciale sluizen. Tussen Bertholdsheim en In- golstadt, waar vier centrales komen, is over een tracé van 32 km. het verval eveneens zo gering dat dammen moeten worden gelegd. Hoewel de sluizen het verkeer zullen vertragen zal de scheepvaart, naar de plannenmakers hebben verklaard. zijn tijdverlies kunnen inhalen op de rustiger gedeelten van de stuwmeren. De beide groepen centrales Ulm-Lauin- gen en Bertholdsheim-Ingolstadt zullen een capaciteit hebben van 700 miljoen ki lowatt per jaar. Tussen Ingolstadt en Re gensburg komen nog twee groepen van vijf centrales. Tussen Linz en Wenen wordt reeds ge werkt aan de bouw van een nieuwe cen trale. Waar de andere Oostenrijkse cen trales komen, staat nog niet vast. omdat men de plannen nog niet definitief heeft goedgekeurd. In de gordijnlanden Ook aan de andere kant van het ijzeren gordijn maakt men plannen om energie te winnen uit de Donau. Tussen Joegosla vië en Roemenië is overeenstemming be reikt over de bouw van een 120 km. lange stuwdam, in welks stuwmeer 13 dorpen en vier kleine stadjes zullen verzinken. In totaal 30.000 mensen zullen voor dit pro- De raad voor het midden- en klein bedrijf zal in zijn woensdag 24 september te houden openbare vergadering in het ge bouw van de SER te Den Haag formeel vaststellen het reeds in de vergadering van 4 juni genomen principe-besluit betref fende het instellen van een commissie van economische samenwerking. Deze commis sie zou, in overleg met de beide Hoofd bedrijfschappen, worden ingesteld. Dit overleg heeft tot resultaat gehad dat zowel de Hoofdbedrijfschappen als de Raad voor het midden- en kleinbedrijf een commissie in het leven zal roepen. De drie commissies zullen nauw samenwerken. Op grond van de overweging dat de staatssecretaris van Economische Zaken het gewenst acht dat door de Hoofdbe drijfschappen ambachten en detailhandel en de Raad voor het midden- en klein bedrijf gezamenlijk een onderzoek wordt ingesteld naar de ontwikkeling van de vormen van commerciële samenwerking in het midden- en kleinbedrijf, steldt de Raad voor, een commissie samenwerkings vormen in te stellen. Deze commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over de ont wikkeling van de vormen van commer ciële samenwerking in engere zin, zoals deze In het midden- en kleinbedrijf o.a. gestalte krijgen in de inkoopcombinatie, over het vrijwillig filiaalbedrijf en het samengaan, of de concentratie op het ge bied van de produktie of dienstverlening (voorzover zulks niet is verwezenlijkt in bedrijfs- of kartelregelingen). Zij zal daar bij in het bijzonder aandacht besteden aan de bedrijfs- en sociaal-economische aspec ten, alsmede aan de maatschappelijke zijde van deze ontwikkeling. De Raad voor het midden- en klein bedrijf stelt voor, in deze commissie te benoemen tot voorzitter prof. dr. A. H. M. Albrengts. In New Delhi heeft een bericht uit Tokio, volgens hetwelk de Amerikaanse regering waarschijnlijk een Japans plan inzake het stichten van een ontwikkelings fonds voor Zuid-Oost-Azië zal steunen, verontrusting teweeg gebracht. Volgens het bericht uit Tokio zal de Amerikaanse regering 700 miljoen dollar in dit fonds storten. Volgens het Japanse plan zal Japans eigen industrie met behulp van de Ame rikaanse gelden en grondstoffen uit Zuid- Oost Azië goedkope gebruiksgoederen ver vaardigen om de levensstandaard in Zuid- Oost Azië te verhogen. De Indische regering zou op het stand punt staan, dat het beter zou zijn indien de Amerikaanse hulp voor de onderont wikkelde landen in Zuid-Oost Azië recht streeks aan deze landen wordt verstrekt, en niet via een fonds. Een dergelijk fonds zou volgens de te New Delhi gehuldigde opvatting tot uitwerking hebben, dat de industriële ontwikkeling der onderontwik kelde landen wordt vertraagd in het voor deel van Japan. Maandagmiddag om twee uur hebben de ruim 300 arbeiders der n.v. scheeps werven voorheen H. H. Bodewes in Millin- gen aan de Rijn het werk, dat zij zaterdag morgen zonder medeweten van de vak bonden hadden neergelegd, hervat. In besprekingen met standsorganisaties en van deze met de directie werd een voor beide partijen bevredigende oplossing ge vonden in het probleem van het nieuwe loonsysteem dat de aanleiding tot de wil de staking was. Op de afdelingen, waar het nieuwe tariefsysteem nog niet is inge voerd, zal het loon nu volgens de oude me thode berekend worden. ject moeten verhuizen. In Belgrado is me degedeeld dat het voorbereidende werk aan dit project reeds begonnen is. De elek trische centrales in de dam zullen een ca paciteit hebben van 12 tot 14 miljard kilo watt. Het gehele project zal vijftien jaren vergen. Bij het Culemborgse bedrijf van de n.v Nederlands Spoorweg Seinindustrie zijn 22 werknemers ontslagen, wegens een structuurwijziging in het bedrijf, waar 200 man werk vinden in de vervaardiging van moderne beveiligingsapparatuur langs de spoorbanen van de Nederlandse Spooi- wegen. Omdat echter de installatie van de apparatuur nu meer door personeel van de NS zal worden uitgevoerd werd de SSI g° noodzaakt 22 man ontslag aan te zeggen. De Spoorweg Sein Industrie is een na oorlogse industrie, die nauwe contact°n onderhoudt met de „General Railway Sig nal Company" in de V.S., waar de oor sprong ligt van het moderne Amerikaanse beveiligingssysteem, zoals dat ook bij de NS steeds meer wordt toegepast. De appa ratuur voor dit systeem wordt thans ge heel in Nederland vervaardigd. De fabri cage van de onderdelen geschiedt door verscheidene toeleveringsbedrijven, waar na de apparatuur in Culemborg wordt ge assembleerd. Ter uitvoering van een nieuw continu- contract zal de n.v. Verenigde Aannemers Bedrijven voorheen Zwolsman in Leeuw arden met de bouw van 192 woningen voor de som van 2.190.000,— beginnen. Deze opdracht vormt een onderdeel van een con tinu-contract met de gemeente Leeuw arden voor 1000 woningen voor de somma van ongeveer 15.000.000., Met de funderingen van 1409 woningen in Amsterdam door de Rijnlandse Beton- Maatschappij n.v. - een dochteronderne ming van de V.A.B. - voor een bedrag van ruim 24 miljoen is reeds een aanvang gemaakt. In Montreal is de handels- en econo mische conferentie der Gemenebestlanden begonnen. De vergaderingen, die worden bijgewoond door afvaardigingen uit elf landen en twee weken in beslag zullen nemen, worden geleid door de Canadese minister van Financiën, Donald Fleming In zijn openngswoord verklaarde deze dat het wereldklimaat van thans aanmerkelijk verschilt van de sfeer die bij de vorige conferentie, in 1932, heerste. Van isola tionisme is geen sprake meer en het is niet de bedoeling dat de landen van het Ge menebest zich, op het gebied van handel en economie, tegen enig land keren. „Wij allen hebben belangrijke economi sche betrekkingen met andere landen en hebben meegewerkt aan het kweken van een groeiend besef van wederzijdse af hankelijkheid tussen de vrije „landen" al dus Fleming. De Engelse minister van Financiën, Heathcoat Amory, stelde in zijn toespraak dat de kwesties die in Montreal besproken worden, niet alleen van belang zijn voor de elf landen van het Gemenebest, maar voor de gehele vrije wereld. Nadat de delegatieleiders elk een korte inleiding hadden uitgesproken, werd de conferentie achter gesloten deuren voort gezet. Uit de verschillende toespraken vie len als hoofdpunten op: India is van oor deel dat de conferentie zich dient bezig te houden met de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden. De koloniën verwachten ook van andere gemenebest- landen dan alleen Engeland steun voor hun ontwikkelingsprojekten. Een veroor deling is gevraagd van de „onredelijke" protectiepolitiek van verschillende landen die zich hebben gespecialiseerd op de export van agrarische produkten. Geen convertibiliteit De hoop dat de economische conferentie van het Britse Gemenebest de convertibili teit van het pond sterling (de - rije omwisse ling van ponden tegen dollars) op opzien barende wijze naderbij zou brengen is niet in vervulling gegaan. Minister Heathcoat Amory heeft maandagavond slechts ge zegd. dat volledige convertibiliteit het doel is waarnaar Engeland met de grootst mogelijke spoed streeft, maar dat dit niet op zulk een wijze mag gebeuren, dat men later een stap terug moet doen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft de volgende indexcijfers van de buiten landse handel (1953 100): WAARDE-INDEXCIJFERS 1956 Invoer: algemeen 157 Uitvoer: algemeen 133 HOEVEELHEIDSINDEXCIJFERS Invoer: algemeen 154 Uitvoer: algemeen 130 PRIJSINDEXCIJFERS Invoer: algemeen 102 Uitvoer: algemeen 102 1957 170 143 158 136 107 105 mei 197 146 178 140 111 106 1957*) juni 177 132 162 121 110 109 juli 185 153 170 146 109 108 mei 153 149 153 147 102 104 1958*) juni 150 143 149 141 102 102 juli 147 142 149 150 101 100 Alle maandcijfers voor 1957 en 1958 zijn voorlopig. De door de Staatsmijnen over 1957 be haalde resultaten waren over het alge meen belangrijk gunstiger dan de raming doordat de stijging van de produktiekos- ten met name in de sector van de lo nen, de loontoeslagen en de sociale voor zieningen werd overtroffen door de toe neming van de opbrengsten. In het begrotingsjaar werd tengevolge van de per 1 mei 1957 ingevoerde verkor ting van de ondergrondse arbeidstijd, het hoge ziekteverzuim ten gevolge van de griepepidemie, en het vrij sterke verloop onder de ondergrondse arbeiders een net- t.o-produktie kolen behaald van 7.232.000 ton bij een raming van 7.500.000 ton, aldus minister Zijlstra in zijn toelichting op een wetsontwerp tot wijziging van de begro ting voor de Staatsmijnen over 1957. In dit wetsontwerp worden wijzigingen voorge steld in een aantal posten, waardoor las ten en baten van de mijnen met ruim 81 miljoen gulden worden verhoogd. De ko- lenverwerking in de cokesfabrieken over trof in 1957 de begroting, waardoor een produktie van cokes werd bereikt van 2.955.000 ton tegenover een geraamde pro duktie van 2.800.000 ton. Hierdoor waren de produkties van gas en steenkoolchemi- caliën in verband met de grotere kolen- verwerking ook hoger dan geraamd was. De produktie van in eindprodukten De internationale adviescommissie voor katoen heeft een grotere wereldproduktie, en een daling van het verbruik van katoen voorspeld. Ondanks de beperking van het katoen areaal in de V.S. met 12 procent, wordt verwacht, dat de Amerikaanse produktie in 1958/59 zal stijgen. Zij wordt thans ge raamd op ongeveer 12 miljoen balen. Bij een dergelijke grote oogst is er volgens de coVnmissie weinig gelegenheid tot verdere liquidatie van de overschotten. In de V.S. is het verbruik in het afge lopen seizoen gedaald tot 8 miljoen balen. Het verbruik is hier op het ogenblik klei ner dan sedert de oorlog het geval is ge weest. Volgens de officiële voorspellingen is er ook geen stijging van het verbruik te verwachten, althans niet gedurende de eerste helft van het lopende seizoen. In West-Europa is in vele landen de produktie der katoentextielindustrie ge daald. De meeste waarnemers verwachten, dat ook het verbruik in Europa dit sei zoen een daling te zien zal geven. Alleen Oostenrijk, Zwitserland en Portugal vor men uitzonderingen op deze tendentie. Ook Azië heeft te kampen met het vraag stuk van overproduktie van garen en tex- tielgoederen. In India en Japan heeft dit reeds geleid tot een aanzienlijke daling van het katoengebruik. In deze landen zijn de onverkochte voorraden groot. Hun uit voer is veel kleiner dan een jaar geleden en de binnenlandse vraag is niet bemoedi gend. In Japan worden verdere beper kingen van de produktie overwogen. De EEG-ministeraad heeft maandag te Brussel besloten tot de oprichting van een transportcomniissie zoals in het Èuro- markt-verdrag wordt bepaald. Elk land zal in de commissie zijn ver tegenwoordigd door twee regeringsafge vaardigden en drie deskundigen op het gebied van respectievelijk spoorweg-, bin nenwater- en wegverkeer. De afgevaardigden worden voor een periode van twee jaar benoemd en kun nen worden herbenoemd. Het CBS heeft berekend, dat de alge mene produktie-index van de industrie (1953 100) in juli 127 bedroeg. Dit. cijfer is drie punten lager dan in de voorafgaan de maand (130) en een punt lager dan in juli 1957 (128). De indexcijfers van de gemiddelde dag- produktie voor de maanden juni en juli bedragen respectievelijk 133 én 119. In 1957 bedroegen deze indexcijfers voor de maanden juni en juli resp. 137 en 120. Onveranderd bleef het indexcijfer van de chemische nijverheid exclusief aard- olieprodukten (133)- Dat van de produktie van bouwmaterialen en aardewerk ver toonde de grootste daling van 139 tot 126. Dalingen deden zich voor in de leder- en rubbernijverheid. n:l: 119 tot 115. in de papierindustrie (van 135 tot 128) en in de textielnijverheid (van 105 tot 101). Stijgingen kwamen voor in de mijnbouw (van 113 tot 117). in de metaalnijverheid (van 145 tot 147). bij de produktie van gas. elektriciteit en water (van 122 tot 123) en in de voedings- en genotmiddelenindustrie (van 118 tot 120). LICHAMELIJKE opvoeding en sport namen in China in de oudheid een belang rijke plaats in. Dat klinkt in onze oren nogal ongewoon, maar wanneer we erbij bedenken, dat de praktische sportbeoefe ning voor een belangrijk deel op de mili taire weerbaarheid van het land was afge stemd, wordt bovenstaande uitspraak veel begrijpelijker. Boogschieten en wagen- mennen stonden bij de sportbeoefening dan ook op de eerste rij en werden destijds even belang rijk geacht als schrijven, rekenen, muziek en omgangs vormen, zodat al deze zes vakken, behorende tot de vrije kunsten, werden onder wezen door niemand minder V. dan Confucius, de grote filo- soo.f en volksopvoeder uit de zesde eeuw v. Chr. Behalve het wagenmennen en boogschieten, kenden de oude Chinezen destijds nog talrijke andere takken van sport, alsook vele spelen, waarvan het voetbalspel wel de merkwaardigste ver tegenwoordiger was. Deze sport genoot destijds een geweldige populariteit, zodat de door sagen omgeven Gele Keizer. Hwang-ti (ongeveer 2700 v. Chr.) als de Chinese Pim Muiier wordt aangewezen. Andere overleveringen vertellen, dat het voetbalspel stamt uit de „periode der strij dende rijken", dat wil zeggen uit de tijd toen de voornaamste Chineze rijken Loe, Yen, Tsj'i, Tsien, Tsj-in en Tsj'oe voort durend met elkaar op de vuist gingen om uit te maken bij wie nu eigenlijk de hege monie terecht moest komen. Die periode duurde van het begin van de vijfde eeuw v. Chr. tot precies 221 v. Chr., toen de ko ning van Tsj'in alle mededingers had ver slagen en zich tot eerste keizer van het ge- unificeerde China liet uitroepen. We heb ben dit kleine stukje politiek er expres bijgehaald, omdat het ons werkelijk niet overdreven toeschijnt ons bij de bepaling van de ouderdom van het Chinese voetbal spel te houden aan deze laatste overleve ring. Immers, het voetbalspel gold destijds (en nog eeuwen daarna) als een voortreffe lijke vooroefening voor het krijgsbedrijf, zodat we best kunnen aannemen, dat dit spel op grote schaal en op serieuze wijze werd beoefend in de eeuwen dat de Chi nese rijken zich tot het uiter ste moesten inspannen om niet door naburen onder de voet te worden gelopen. De grootste populariteit schijnt het spel echter in de Han- tijd te hebben genoten, en ten tijde van de Zes Rijken (220-589 n. Chr.) hebben zelfs Chinese vrouwen, zij het op minder uitgebreide schaal, voetbal gespeeld. De oudste afbeelding van een Chinese voet baller bevindt zich op een uit 124 n. Chr. stammende zuil van de „Moeder van K'ai" en werd door J. H. d'Ardenne de Tizac op genomen in zijn werk „La sculpture chi- noise". De houding van deze voetballer is zö treffend, dat zij door een modern (pri mitief) tekenaar afgebeeld had kunnen zijn. Desondanks vertoonde het spel grote verschillen met het voetbal van tegen woordig. Zo heeft men eeuwenlang slechts één doel gekend, waar de bal overheen geschoten moest worden; ook heeft men lange tijd als doel een gat (in een net) ge had, waar de bal doorheen moest worden geschoten, en omstreeks 600-900 n. Chr. mocht de bal ook nog met de vuisten be werkt worden! Wist u overigens, dat wij leven in de lijd van het krachteloze woord? Daarover een volgende keer. li. Pétillon (Nadruk verboden). 41. Nadat Koning Leo dus nadrukkelijk had bevolen, zijn standbeeld te vergulden, wendde hij zich af teneinde zijn wandeling te vervolgen en daarbij liet hij zijn Minis ter van Financiën, Hendrik Troost, in een staat van wanhoop achter. „Vreselijk, vre selijk!" zei deze. „Wat een ontzettende kos ten! Ik wou, dat het hele beeld niet be stond!" Weinig kon hij vermoeden, dat op ditzelfde ogenblik Professor Knutselma doende ivas, zijn wens in vervulling te doen gaan. In zijn ver-af gelegen labora torium stelde de geleerde namelijk juist nu zijn wonderbaarlijke Proton Plopper in werking! In het laboratorium was niet veel waar te nemen dan een sissend geluid en een schelle lichtschittering; maar de uit vinder was daar geheel tevreden mee en sprak op trotse toon: „Welnu, vrienden let. op! Dé Transcendentale Proton Plopper functioneert! Voor het eerst zal de wereld mijn geniale vinding leren kennen!" Het stond nog te bezien, wat. de wereld er van zou denken! Daar vóór het Koninklijk pa leis bleek wel, dat Professor Knutselma niets te veel had gezegdwant met een sissend geluid en een schelle lichtschitte ring was plotseling Koning Leo's beeld ge heel verdwenenuitgewist, alsof het er nooit geweest was! Men kan zich voorstel len, welk een indruk dit op de aanwezigen maakte en terwijl de koning een schreeuw gaf als van pijn, wees Hertog Bru.no beschuldigend op de arme Minister Troost en riep: „Dat is een sm.erige streek van je! Daar zul je spijt van krijgen!" gebonden stikstof verliep eveneens gun stig en bedroeg bijna 200.000 ton, ongeveer 6000 ton meer dan bij het samenstellen van de begroting werd voorzien. De verschil len tussen de geraamde en de gerealiseer de kosten kunnen vrijwel geheel worden toegeschreven aan de doorwerking van en kele verbeteringen in de lonen en sociale regelingen, die na de samenstelling van de begroting in de loop van 1956 werden door gevoerd, alsmede aan de in 1957 ingevoer de maatregelen op dit gebied. De financiële resultaten zijn gunstig be ïnvloed door de prijsverhogingen, die na het samenstellen van de begroting tot stand zijn gekomen in het kader van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Daarenboven oefenden de hogere produkties van de cokesfabrieken en het stikstofbindingsbedrijf, alsmede de hoge re opbrengstprijzen voor chemische pro dukten een gunstige invloed uit. De Tsjechische luchtvaartmaatschappij C.S.A. heeft haar luchtlijn van Praag op Schiphol, die in 1951 werd opgeheven, heropend. Maandagavond is het eerste Iljoesjin-14 toestel op Schiphol geland. De dienst zal tweemaal per week worden onderhouden. Na de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev, die in februari j.l. een dienst van Boedapest op Schiphol opende, en de Rus sische Aeroflol, die in juli een dienst naar onze luchthaven opende, is de C.S.A. de derde maatschappij uit een Oost-Europees land, die op Schiphol een geregelde dienst uitvoert. De exploitatierekening van de n.v. Hol land Scheepswerf en machinehandel te Hendrik-Ido-Ambacht wijst over het boek jaar 1957/'58 een bedrag van f 480.300( v.j. 584.304). Het saldo winst beloopt 102.060 114.060). Hieruit wordt voorgesteld een dividend van 14 pet waarvan 3 pet uit de dividendreserve (v.j. 15 pet, waarvan even eens 3% uit de dividendreserve). Hoewel de omzet in goederen groter was dan in voorggaande jaren bleef de omzet in geld ongeveer gelijk. Door geringere winstmarges is het voordelig exploitatie saldo lager dan het vorig jaar, terwijl de onkosten stegen. Voor het personeel kwam een winstdelingsreggeling tot stand- De Studebaker Corporation heeft op een persconferentie in New York bekendge maakt dat de onlangs aangekondigde „kleine" Studebaker reeds medio novem ber op de Amerikaanse markt zal ver schijnen. „Het wordt", aldus verklaarde de zegsman van de fabriek, „geen kleine wa gen naar het voorbeeld van de Europese goedkope miniatuurauto's, maar een vol waardige klasse-auto, die alleen wat klei ner is dan de gebruikelijke Amerikaanse modellen. De wagen zal ongeveer een meter korter worden dan de normale Stu- debakers der laatste jaren en naar keuze leverbaar zijn met een zes- en achtcylin- der motor. De prijzen voor de Amerikaanse consument zouden tussen de 1800 en 2400 lollar komen te liggen. Op een congres van de r.k. bond van sigarenwinkeliers „St. Antonius", ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van deze bond in Amsterdam gehouden, heeft de voorzitter van die organisatie, de heer L. P. A. Delsing, opgemerkt dat de posi tie van de tabaksdetailist de laatste jaren zeer bemoeilijkt is. De geringe winstmarge, die de detaillisten is gelaten, is er oorzaak van dat er in de kringen van detaillisten een grote passiviteit heerst ten aanzien van de fcigarettenverkoop. Besloten werd tot aanstelling van een economisch adviseur. Vandaag komt een voorstel aan de orde. om een commissie te benoemen, die even tueel in samenwerking met de zuster organisaties de mogelijkheid moet onder zoeken om op coöperatieve basis of in n.v. vorm sigaretten te fabriceren, te doen fabriceren of te importeren tegen belang rijk hogere korting dan de huidige marge Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid, deze gedachte uit te werken, als de nodige geldmiddelen worden verschaft. Onwetend. De Westduitse bondspresident Theodor Heuss heeft doen weten dat het in de handel brengen van gouden en zil veren penningen met zijn beeltenis in relief buiten zijn voorkennis is geschied. Moord. In Maseroë (Basoetoland) zijn maandag acht inheemsen ter dood ver oordeeld wegens deelneming aan een rituele moord op een bejaarde inboor ling. Ontkenning. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, heeft meege deeld, dat de naaste medewerker van president Eisenhower, Sherman Adams na een vakantie van tien dagen weer aan het werk is gegaan op het Witte Huis te Washington. Op de vraag of Adams ontslag had ingediend, ant woordde Hagerty ontkennend. Naar het gedrag van Adams is een parle mentair onderzoek ingesteld. Hij zou gunsten hebben aanvaard van de Bos- tonse industrieel Bernard Goldfine. Schending. Volgens het Joegoslavische re geringsblad „Borba" heeft de Russi sche regering de verspreiding van Joe goslavische kranten en tijdschriften in de Sovjet-Unie verboden. Het blad zegt dat hiermee de verklaring die drie jaar geleden tussen Kroesjtsjev en Tito on dertekend werd en de Russisch-Joego- slavische culturele overeenkomst van dit jaar geschonden worden. Niemandsland. De woningen die aan de oostelijke zijde van de grens tussen Oost- en West-Duitsland staan worden neergehaald, aldus meldt de Westduitse politie. In 1952 werden deze woningen ontruimd. Men neemt aan dat het af breken geschiedt om het vluchten naar West-Duitsland te bemoeilijken. Probleem. Een commissie van deskundi gen van de Wereldgezondheidsraad (W.H.O.) is in Genève besprekingen be- gonnen over methoden voor het be strijden van pest. Weliswaar werden vo rig jaar slechts 514 gevallen geconsta teerd doch „pest vormt in vele delen van de wereld nog een belangrijk pro bleem voor de volksgezondheid". Aanslag. In Japan zijn maandag een kwart miljoen onderwijzers en onder wijzeressen in staking gegaan uit pro test tegen de nieuwe onderwijsmetho den die de Japanse regering wil invoe ren en die de stakers beschouwen als een aanslag op de vrijheid van me ningsuiting. Conflict. In Birkenhead (Engeland) zijn vierhonderd scheepsbouwarbeiders in staking gegaan als gevolg van een con flict tussen twee vakbonden over de vraag wie met een nieuw soort lasap paraat moet werken. De „boilermakers Union" en de „Drillers of the Ship- wights Union'J eisen beide het werken met het nieuwe apparaat op voor hun leden. Studenten. Studenten van de Vrije Uni versiteit te West-Berlijn hebben zes honderd mark bijeengebracht voor de Algerijnse studentenorganisatie U.G.E.M.A.. De U.G.E.M.A. is zowel in Algerije als Frankrijk verboden. Het geld zal worden gebruikt om een kan toor in Tunis te openen. Kwijtgescholden. De Libanese regering heeft de straf van de voormalige Bel gische consul in Damascus Louis Dfe" San kwijtgescholden. De San werd -in - mei in Libanon géarresteerd omdat hij uit Syrië wapens zou hebben gesmok keld. De San werd in juli ter dood ver oordeeld, maar in augustus werd het vonnis door het hof van beroep in twin tig jaar gevangenisstraf veranderd. Hart. Russische geleerden zijn erin ge slaagd een hart uit een lijk te verwij deren en het in een voedingsoplossing weer te doen kloppen, aldus is meege deeld op een bijeenkomst van de Sov jet-academie voor de medische weten schap te Moskou. Door het hart buiten het lichaam weer te doen kloppen is het mogelijk de invloed van bepaalde stof fen op de werking van het hart te be studeren, ldus meldt Tass. De noodzaak van een verhoging van de goudprijs is niet aangetoond, zo wordt ge zegd in een studie, samengesteld door de staf van het Internationale Monetaire Fonds. De wereldproduktie van goud. tegen de huidige vastgestelde prijs van 35 dollar per ounce fijn goud, zo heet het in de stu die, neemt van jaar tot jaar toe, vooral sedert 1951. Er is geen reden in de naaste toekomst een ommekeer in deze tendentie te venvachten. Men kan niet beweren, dat het lopende aanbod onvoldoende is om te voorzien in de behoeften die kunnen wor den verwacht. Een kleine depressie trok langs onze kust in de richting van Denemarken. Aan de achterzijde ervan voerden noodwestelijke winden koelere en tamelijk vochtige lucht van de Noordzee aan. Een veel grotere depressie lag op het westelijke deel van de oceaan. Tussen deze twee lagedrukgebie den bevond zich een langgerekt hogedruk- gebied dat zich uitstrekte van de Azoren via de Britse eilanden naar Nova Zembla. Tijdens helder weer, dat vannacht door dit hogedrukgebied in Scandinavië werd veroorzaakt, vroor het in het noorden van Zweden 8 graden. De komende 36 uur zal de invloed van het lagedrukgebied boven de Duitse Bocht op het weer in Nederland gaan afnemen en komt het langzaam onder invloed van de rug van hoge druk boven de Britse eilanden. In verband daarmee al het morgen rustig tveer zijn met op de meeste plaatsen af en toe zon. De kans op regen wordt geleidelijk kleiner. VVEERR A PPORTEN Woensdag 17 september Zon op 6.16 uur, onder 18.52 uur. Maan op 11.28 uur, onder 20.58 uur. Maanstanden 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 september Hoog wat^r 6.02 en 18.26 uur. Laag water 1.54 en 14.07 uur. Het hoog en aag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten- land maxima van giste- e a ren Binnenland heden «3 d 2 3 7 uur Neerslag laatste i 4) B TA uur S 0 Den Helder geheel bew nw 16 4 Ypenburg zwaar bew. nw 15 2 Vlissingen zwaar bew. nw 16 0,1 Eelde geheel bew w 16 7 Twente geheel bew. wzw 15 3 De Bilt geheel bew. wnw 14 1 Eindhoven zwaar bew. w 15 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 14 1 Helsinki onbewolkt no 12 0 Stockholm zwaar bew nno 16 0 Oslo zwaar bew. no 15 0.1 Kopenhagen regen no 19 5 - Aberdeen mist windst. 1.9 0 Londen mist windst. 18 0 Amsterdam motregen wnw 20 0,5 Brussel zwaar bew. w 23 0 Luvemburg zwaar bew. nw 24 3 Parijs mist n 20 3 Bordeaux zwaar bew. n 25 2 Grenoble geheel bew. windst. 28 0 Nice zwaar bew. n 25 0 Berlijn regen w 25 3 Frankfort hagelbui wnw 26 7 München onbewolkt zzw 27 0 Zürich zwaar bew. o 27 0 Genève zwaar bew. ono 26 0 Locarno geheel bew. ozo Wenen licht bew. zzo 23 0 Innsbruck onbewolkt windst. 28 0 Rome onbewolkt ozo 28 0 Ajaccio onbewolkt nno 26 0 Algiers zwaar bew. o 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2