Forensentrein reed door open brug in baai bij New York Macmillan wijst verzoek van Gaitskell af De dodenrit bij de Drachenfels Sovjet-voorstel voor toezicht op kernproeven te wachten Dï in de pijp! £Eif öp faFrlpöpn f>ijö Labour wenst een duidelijke afkeuring van eventuele oorlog om Quemoy NAAIMACHINES ^Praatótoel 5 Maengkom beschuldigt Chinezen op Formosa Schaduwen en Scheuring in de partij der Franse socialisten Met Mendès'France tegen De Gaulle's grondwet Noorse stappen inzake „Ringhorn" in Djakarta Fjodorov spreekt van 130 controleposten Brits onderzoek op Cyprus naar een „wraakoefening" Cyprische klachten zijn ongegrondbevonden €)p de Een rib uit z'n lijf... maar. HEEREN'BAAI Vlucht van vele der passagiers maakte verificatie van geruchten moeilijk Goedennacht DINSDAG 16 SEPTEMBER 1958 BAYONNE, New Jersey (UPI) Maan dag: is een forensentrein van de Jersey Central Railroad door een stopsein gereden en van 'n open ophaalbrug in de Newark- baai gestort. Toen de avond viel, was men nog steeds bezig lichamen te bergen van slachtoffers die onder water tussen wrak stukken beklemd zaten. Twee personen rijtuigen en de twee diesellocomotieven van het uit vjjf wagens bestaande trein stel zjjn in het water gedoken. Een derde rijtuig bleef nog enige tijd bijna verticaal böven het water hangen voor het erin wegzakte. De grote getijwerking in de baai belem merde de pogingen van duikers en kranen om de gezonken rijtuigen te lichten. Zoek lichten werden opgesteld om de werk zaamheden ook gedurende de nacht te kunnen voortzetten. Tegen de avond waren 28 lichamen ge borgen. Voorts is een fotograaf, die ter plaatse werkte, aan een hartoverval over leden. Vermoedelijk bevinden zich nog lichamen tussen de wrakstukken. De president van de spoorwegmaat schappij, E. T. Moore, heeft verklaard, dat het treinstel naar schatting honderd passagiers vervoerde, toen het om 10.13 uur verongelukte. Onder hen bevonden zich personen, die het weekeind aan het strand van Jersey hadden doorgebracht, en forensen, die op weg waren naar New York. Moore zeide, dat het eerste rijtuig leeg was. Het tweede, dat ook in het water stortte, bevatte 30 a 60 personen. Twintig overlevenden zijn in ziekenhuizen behan deld. Volgens de jongste ramingen zouden er ongeveer veertig doden zijn. Een derde rijtuig bleef op de rand van de brug hangen. Later zakte het ook m het water weg, maar toen waren de 18 of 20 passagiers er reeds uit. De twee andere rijtuigen, het ene leeg en het andere met ongeveer 20 passagiers, bleven op 't droge. Het ongeluk gebeurde nadat de brug was opengezet om een olietanker te laten passeren. Een sein op enige afstand van de brug langs de spoorbaan deed daarvan mededeling. Er was een automatische apparatuur, die een trein moet laten ontsporen als hij door een onveilig sein rijdt. Het apparaat heeft de trein kennelijk doen derailleren, maar niet kunnen voorkomen dat toch de DJAKARTA (Reuter) De Indonesische minister van Justitie, G. A. Maengkom, heeft in Medan verklaard, bewijzen te hebben, dat Chinese nationalisten zich in de Indonesische politiek hebben gemengd, aldus meldt het persbureau Antara. De Chinese nationalisten hadden de Indonesi sche opstandelingen volgens hem geholpen met wapens en manschappen. De Indonesische regering neemt thans maatregelen om te verhinderen, dat Chi nese nationalisten illegaal de republiek binnenkomen, aldus Maengkom. Volgens Antara heeft de minister te kennen gege ven, dat Djakarta het centrum is van na- tionalistisch-Chinese activiteit. (Vervolg van pagina 1) afschaffing van de huursubsidies, maar helemaal niet te spreken. Bij dit alles valt het op, dat er in de Troonrede met geen enkel woord melding wordt gemaakt van die andere zware last, die de financiële bewegingsvrijheid dei- regering al evenzeer, en zelfs in nog ster kere mate, beperkt: die van de defensie- kosten. Nederland's plicht, „een gezonde partner" in het kader der internationale samenwerking te zijn, zou wellicht betei kunnen worden vervuld door onze econo mie gezond en krachtig te maken dan door onze natie in militair opzicht bij voort during boven haar stand te laten leven. Wel zijn in de Troonrede enige woorden gewijd aan de Indonesische rechtsschei - ding ten aanzien van Nederland en de Ne derlanders. Maar deze bijna droge con statering van de feiten, zonder dat daar aan ook maar een enkel woord is vast geknoopt omtrent Nederlandse eisen van rechtsherstel (zelfs al zou de kans op in williging van zulke eisen op dit ogenblik en onder de huidige omstandigheden nih'l zijn), maakt wel een ndruk van trieste machteloosheid, die beter had kunnen wor den vermeden. Overigens is de indruk, die deze Troon rede in haar geheel achterlaat, bepaald geen uitgesproken sombere. Want naast de vermelding van de budgettaire en fis cale problemen, de moeilijkheden van de zuivelproduktie en de Indonesische kwes tie, bevat zij bemoedigende opmerkingen over de deviezenpositie, de woningbouw, de stabilisatie van de werkgelegenheid en het herstel van het verstoorde evenwient in onze volkshuishouding, zodat „hervat ting van een opgaande lijn van produktie en welvaart" in het vooruitzicht kan wor den gesteld. En terecht wordt het „een ver heugend element in de internationale ver houdingen" genoemd, dat althans op het gebied van de ontwikkeling der kernener gie voor vreedzame doeleinden vruchtbaar overleg in wereldwijd verband mogelijk is gebleken. Al met al dus een Troonrede, die aan leiding geeft tot het plaatsen van een aan tal vraagtekens achter de passages inzake het financiële regeringsbeleid, maar die in andere opzichten blijk geeft van een voorzichtig en gematigd optimisme dat niet ongegrond is en waarvoor Nederland dus zeker ontvankelijk zal zijn. Simon Koster voorste rijtuigen in het water vielen. De spoorwegen wensen wat dit betreft echter geen inlichtingen te verstrekken. Gepoogd wordt de gezonken rijtuigen te lichten, waarna ze per aak naar de marine basis te Bayonne gebracht zullen worden. ELIZABETH (Reuter) Dinsdagoch tend vroeg zijn reddingsploegen erin ge slaagd een van de drie gezonken rijtuigen uit de Newarkbaai te bergen. Naar ver luidt bevat dit rijtuig nog vele lichamen. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. (Van onze correspondent in Parijs) De vroegere Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Edouard Depreux, sinds enkele jaren een der leiders van de linkse oppositie in de Franse socialistische par tij tegen de secretaris-generaal Guy Mol- let, heeft bekend gemaakt, de S.F.I.O. te zullen verlaten, om een nieuwe onafhan kelijke socialistische partij op te richten. Verscheidene andere kamerleden en lei ders, als Daniel Mayer, de eerste secre taris-generaal na de oorlog, Robert Ver- dier, Alain Savary en oud-premier Félix Gouin, hebben het voorbeeld van Depreux gevolgd. De afgescheidenen zijn alle te genstanders van de nieuwe grondwet van generaal De Gaulle, die het afgelopen weekeinde op een bijzonder congres aan vaard werd. Depreux en zijn vrienden ver dedigen over het algemeen stellingen, die grote overeenkomst met de denkbeelden van de linkse radicale leider Mendès- France vertonen en men verwacht dat spoedig samenwerking tussen beide groe pen zal ontstaan. Het uittreden van de linkse socialisten moet beschouwd worden als een demon stratie tegen de leiding van Mollet, die er door een hunner woordvoerders op het jongste S.F.I.O.-congres van werd beschul digd, in de partij een stalinistische bureau cratie te hebben gesticht, waardoor elke democratische discussie onmogelijk was geworden. De nieuwe splinter-partij, die binnen een paar dagen over een tiental socialis tische kamerleden zou kunnen beschikken, zal een felle campagne tegen De Gaulle's grondwetsontwerp beginnen. Volgens De preux wil de nieuwe partij toetreden tot de socialistische internationale en is zij welwillend ontvangen door Britse en Duit se socialistenleiders. Gedecoreerd met pleisters poseert de Franse minister van Voorlichting Jac ques Soustelle voor de persfotografen, na een aanslag op zijn leven door vier AlgerijnenDe minister liep hoofd- lüöndeh op door glassplinters. D.JAKARTA (UPI) De Noorse honorai re vice-consul in Djakarta heeft vandaag aan het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken gevraagd om officieel de reden mee te delen, waarom het Noorse vrachtschip „Ringhorn" wordt vastge houden. De Indonesische marine heeft het vrachtschip, dat een lading had van 2850 ton copra verleden week bij het afgelegen eiland Sangihe, op 1.500 mijl ten noord oosten van Djakarta, in beslag genomen. SINGAPORE (UPI) Lewis and Peat, een im- en exportfirma te Singapore, heeft de afgelopen week ongeveer 4.000 ton In donesische copra naar communistisch China uitgevoerd. In totaal importeerde de firma 5.000 ton copra uit Indonesië, waarvan slechts 1.000 ton in Singapore werd afgezet. Als gevolg van toenemende vraag in In dia en Europa is de copraprijs voortdu rend gestegen. De aanvoer zou echter, voornamelijk door transportmoeilijkheden in Oost-Indonesië zijn vertraagd. De negerzangeres Marion Anderson is dezer dagen beëdigd als lid van de Amerikaanse delegatie naar de UNO. Na de plechtigheid werd zij gelukge wenst door de minister van Buiten landse Zaken Dulles, de officiële lei der van de UN O-delegatie. (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan heeft een verzoek van de oppositieleider Gaitskell. om de Verenigde Staten te waarschuwen, des noods door naar Washington te gaan. dat Groot-Brittannië geen oorlog zal steunen en nog minder er aan „deelnemen, voor de verdediging van de Chinese kusteilanden verworpen. Macmillan was net met va kantie naar Schotland gegaan, toen Gaits kell» brief hem achterhaalde. De premier verwierp Gaitskells verzoek onmiddellijk. In zijn antwoord verklaart Macmillan van mening te zijn, dat „wij de commim'^r! in de kaart zouden spelen, indien wij in het openbaar uitspraken doen over moei lijkheden, die wij hopen gemeenschapoe- iijk te overwinnen". Gaitskell had gezegd, dat hij de toestand als te ernstig be schouwde voor een dergelijke overweging. Gaitskell beweert, dat de openbare me ning niet alleen in Groot-Brittannië, maar ook in geheel West-Europa, gekant is tegen een oorlog over Quemoy en niet in staat is de argumenten te aanvaarden, waarmede president Eisenhower deze mo gelijkheid tracht te rechtvaardigen. De oppositie gelooft, dat de Britse regering er bij de Amerikaanse bondgenoten op aan KITZBÜHEL (Itcutcr) De Sovjet unie zal binnenkort een stelsel van toe zicht op kernproeven voor de gehele aar- dé voorstellen aan de regeringen van alle landen, aldus heeft de Russische profes sor Fjodorov maandag te Kitzbühel in Oostenrijk op een bijeenkomst van atoom geleerden van Oost en West over de geva ren van een atoomoorlog. De conferentie, georganiseerd door de Amerikaanse in dustrieel Cyrus Eaton, zal een week du ren. Volgens Fjodorov zal de Sovjet-Unie voorstellen, dat het toezicht wordt toever trouwd aan een centraal gezagsorgaan. Met behulp van 110 posten op het land en nog 10 of 20 op schepen zal het orgaan in staat zijn elke kernontpgffing waar te ne men. Het orgaa n dient, aldus Fjodorov, de bevoegdheid te hebben waarnemers te zenden naar een gebied, waarin een kern ontploffing zou zijn vastgesteld. Volgens Fjodorov zijn alle tot dusver ge nomen proeven met kernwapens bekend aan de Russische geleerden. Hij zei het niet eens te zijn met westelijke geleerden, die van oordeel zijn, dat niet alle kernont ploffingen kunnen worden ontdekt, daar bepaalde natuurverschijnselen als onweer en aardbevingen soorgelijke reacties ver oorzaken. De Verenigde Staten hebben dit jaar het grootste deel van hun proeven niet bekendgemaakt, aldus Fjodorov. „Minder krachtige ontploffingen kun nen echter alleen worden vastgesteld door middel van een stelsel van controle pos ten over de gehele wereld. Juist bij deze ontploffingen kunnen natuurverschijnselen waarnemers, die te ver van de plaats van de ontploffing hun metingen verrichten, op een dwaalspoor brengen", zo zeide Fjodo rov tenslotte. „Ruimtevrees" van V.S.? MOSKOU (Reuter) De pogingen van de Amerikanen om het zover te krijgen, dat de ruimte niet gebruikt wordt voor militaire doeleinden, is een „niet al te han dige manoeuvre" om deze kwestie te scheiden van die inzake de liquidatie van militaire bases op buitenlands grondge bied, aldus Tass. Het Russische persbureau voegt hieraan toe, dat de Amerikanen willen komen tot een verbod om een bepaald type kernwa pen te gebruiken, in de fabricage waar van zij niet uitblinken, en tegelijkertijd an dere typen kernwapens willen handhaven. Onder het voorwendsel de kwestie van de ruimte te willen regelen, zouden de Amerikanen gaarne zien, dat hun militai re bases weer van strategisch belang wor den. Deze strategische betekenis hebben de bases verloren door het succes dat men in de Sovjet-Unie heeft gehad bij de ont wikkeling op militair-technisch gebied, al dus Tass. NEW YORK (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko, heeft de UNO-Assemblee verzocht de stopzetting van de kernwapenproeven moet dringen de grootste terughoudend heid te betrachten. Gaitskell zegt er van overtuigd te zijn, dat Macmillan dit in zicht deelt. Macmillan herinnert Gaitskell er op scherpe wijze aan, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, op weg is naar de Verenigde Staten voor be sprekingen met de Amerikaanse regering en vertegenwoordigers van anderere geringen. Macmillan herhaalt dat de po sitie van de Verenigde Staten duidelijk is. De Verenigde Staten hebben van Groot- Brittannië geen belofte voor militaire steun gevraagd of ontvangen. De Britse regering gaat op het ogenblik niet verder dan te zeggen, dat het de pogingen van de Verenigde Staten, om een vredelieven de oplossing te vinden, ten volle steunt. Het kan echter niet worden ontkend, dat er verwarring is ontstaan door het artikel van Randolph Churchill, dat de indruk wekte, dat Macmillan bereid was, de Ver enigde Staten zonder meer in alles te steu nen. Uit Macmillans brief blijkt, dat hij een eventueel verschil van mening tussen de bondgenoten achter de schermen wil oplossen. Macmillan besluit zijn antwoord met de uitspraak, dat deze crisis kalm en in opbouwende zin moet worden behan deld. Een bewijs voor deze opvatting is wellicht, dat de belangrijkste figuren uit het Britse kabinet op het ogenblik voor een deel met vakantie in het buitenland zijn. De controverse over het gewraakte ar tikel van Randolph Churchill duurt nog voort. Randolph heeft een brief gezonden aan de hoofdredacteur van de Yorkshire Post, Sir Linton Andrews, voorzitter vrn de persraad, die waakt over het fatsoen in de Britse pers. In deze brief doet Ran dolph een felle aanval op de Yorkshire Post, die scherpe critiek op hem heeft geuit. Hij komt op tegen de bewering dat hij, omdat hij de zoon is van Sir Winston kon doordringen tot Macmillan. Randolph zegt dat hij al dertig jaar bevriend is me' Macmillan. Ook is 't niet juist, dat hij Mac millan bezocht om hem geschenken voo. Sir Winston en Lady Churchill ter gele genheid van hun gouden huwelijksfeest te laten zien. Randolph onthult, dat hij door Macmillan naar Downingstreet was uit genodigd. „Niets wat ik schreef", zo vei - volgt hij, „is in conflict met het beginsel van de regeringspolitiek". Randolph zegt niet te hebben beweerd, dat zijn onderhoud met de premier een goedgekeurd interview was en hij had Macmillan dan ook nirt letterlijk geciteerd. „De waarheid is", zegt Randolph, „dat, hoewel er geen sprake :s van precies omschreven verbintenissen, wij onze Amerikaanse bondgenoten niet zullen verraden als zij in een oorlog wor den verwikkeld". Randolph eindigt zijn brief met de sarcastische opmerking, dat hij niet de moeite zal nemen om Sir Linton bij de persraad aan te klagen. Het commentaar on Churchill's verwem is dat niemand, behalve Macmillan en hij zelf. precies kan zeggen, wat er gebeu1 o is. De indruk blijft dat het bezoek een persoonlijk karakter droeg en niet dat de premier een onderhoud toestond aan een journalist, hoewel Macmillan zich er van bewust geweest moet zijn. dat Randolph journalist is. Macmillan heeft Randoloh weliswaar laten komen, maar aangenomen wordt dat deze uitnodiging het gevolg was van een op een vroeger verzoek van Randolph. Macmillan kon pas woensdag tijd vinden om zijn vriend te ontmoeten Randolph nam het geschenk voor zijn ouders mee, omdat hii dacht dat Macmillan di1 wel zou willen zien. De militante vleugel van de Labourpa-- tij, de zogenaamde „Overwinning voor het socialisme"-groep, heeft een protestver gadering gehouden tegen Macmillan's voor nemen „om de Verenigde Staten in dez° rampzalige interventie te steunen". We.- nigen hebben in Groot-Brittannië overi gens een goed woord over voor de Ameri kaanse politiek inzake de Chinese kust eilanden. Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 als „belangrijke en dringende zaak" op haar agenda te plaatsen, zo meldt Tass. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles is naar verluidt van plan in een redevoering voor de UNO- Assemblee (waarschijnlijk donderdag) aan te dringen op de oprichting van een vaste internationale politiemacht. Daarnaast zal Dulles volgens de New York Times Eisen howers voorstel voor een Arabisch econo misch ontwikkelingsinstituut, opnieuw in dienen. NICOSIA (Reuter/AFP) Op Cyprus is van Britse zijde een officieel onderzoek ingesteld naar beschuldigingen inzake mishandeling van Griekse Cyprioten. Vol gens de burgemeester van Paphos bevin den zich ten minste vijftig Griekse Cy prioten in een ziekenhuis met verwondin gen die zij bij huiszoekingen door Schotse Hooglanders in West-Cyprus zouden heb ben opgelopen. De huiszoekingen werden verricht nadat een Hooglander door de EOKA was gedood. Van Britse zijde werd toegegeven dat zich „een zekere wanorde" had voorge daan bij het inderhaast onderzoeken van enige woningen. „Over het algemeen was de schade slechts van geringe aard". „Al hoewel het onderzoek nog niet is voltooid kan worden vastgesteld dat geen der dor pelingen bij de huiszoekingen ernstig let sel heeft, bekomen. Er is geen enkele klacht ingediend", zo wordt gezegd. In de verklaring wordt ook de juistheid ontkend van de bewering van de burgemeester van Limassol, dat Britse bewakers zaterdag 150 Griekse Cyprioten, die zijn geïnter neerd in een kamp in West-Cyprus, had den mishandeld, na het bekend worden van een aanslag door de EOKA. De burgemeester van Paphos verklaar de dat hij in het ziekenhuis twee Cyprioten had aangetroffen met bajonetwonden. De burgemeester van Limassol heeft het In ternationale Rode Kruis te Genève tele grafisch gevraagd, een onderzoek in te stellen naar het „beestachtige gedrag" van Britse bewakers in een kamp op West- Cyprus. Maandagavond werd in West-Cyprus een Griekse Cyprioot door Britse militairen doodgeschoten, toen hij weigerde te stop pen bij een wegversperring. Twee Griek se Cypfioten werden diezelfde avond dood aangetroffen. Blijkens een papier dat aan de kleding van de slachtoffers was ge hecht, waren zij gedood door de EOKA. Vrijgesproken (UPI) Opnieuw is een Cyprioot door een Britse rechter op Cyprus vrijgespro ken omdat het openbaar ministerie onvol doende bewijzen aanvoerde. Deze keer was het een achttienjarige jongeman. Rechter Boyle dezelfde die zaterdag een zeventienjarige jongen vrijsprak van de beschuldiging, een Britse sergeant te heb ben vermoord neemt het bijzonder streng met het bewijsrecht. Uit protest heeft Ro nald Grey, een Britse officier van Justitie in Nicosia, zijn ontslag genomen. Heimwee Toen wij op onze vakantiereis weer eens in aanraking kwamen met allerlei ver schillende bevolkingen: met levendige be volkingen en rustige bevolkingen, met op standige bevolkingen en berustende bevol kingen, met stugge en toeschietelijke, met zindelijke en vieze, met cerebrale en emo tionele, met bevolkingen, blakend van energie, en andere, die maar het liefst in 't gras liggen, met bierbevolkingen en wijn bevolkingen, kwam ons daarbij herhaalde lijk het beeld van de een of andere ken nis voor ogen: Mevrouw P., dokter Q-, bak vis R. Altijd mensen die veel besproken worden omdat zij afwijken van het Neder landse patroon en die daar dikwijls last van ondervinden. „Hier zou Mevrouw P. gelukkig zijn, hier doet iedereen precies als zij", zeiden we dan tegen elkaar. Deze ervaring leidt vanzelf tot de ge dachte: mensen die anders zijn dan wij horen in wezen tot een ander volk, zij hebben hun nationaliteit gemistEen man kan zijn leven lang de risee van zijn hele omgeving zijn omdat hij in zijn hart een Vuurlander is of een Kirgies, een meisje kan in een verbeterhuis terechtkomen al leen maar omdat ze een Zigeunerin had moeten zijn. En het tragische hiervan is: meestal we ien zij het niet. Ze hebben er geen flauw idee van dat er een land vol van huns ge lijken bestaat; het zijn schapen die geen weet meer hebben van hun kudde. Zou met een grootscheepse hernationali sering het geluk van 't mensdom niet zijn gediend? Als het ooit zin heeft, van rege ringswege reisbeurzen beschikbaar te stel len, is het voor deze categorie. Ieder die zich niet gelukkig voelt ga op zoek naar zijn ware nationaliteit. En die zich wèl gelukkig voelt zoeke voor ge dragingen van zijn medemens, waarover hij zich verwondert of ontstelt, het bijpas sende volkskarakter. Belcampo A drprlt-ntip Douwe Egberts echte Friesche een beproefde D.E. melange (Van onze correspondent in Bonn) Het ongeluk op de Drachenfels, veroor zaakt door het ontsporen van een tandrad- trein heeft naar maandag officieel op een persconferentie door de justitie te Bonn medegedeeld is, aan zestien mensen het leven gekost. Er zijn 87 mensen licht of zwaar gewond, onder wie zoals gemeld het Zwolse echtpaar Boerman. Over de oorzaak van de ontsporing is nog altijd niets bekend. Van de doden heeft men tot dusverre nog slechts twaalf namen bekend ge maakt. Onder hen bevinden zich een Bel gische man en drie Belgische vrouwen, twee Duitse kinderen uit één gezin van respectievelijk 10 en 4 jaar, en een Duitse vrouw van 83 jaar. Onder de gepubliceer de namen van gedode passagiers zijn die van tien vrouwen of meisjes en twee mannen. Daarbij komt nog de Franse sto ker van de trein, die toen hij van de loco motief sprong tegen een muur verpletterd werd. De identificatie van doden en zwaar ge wonden is nog altijd bijzonder moeilijk daar slechts weinig slachtoffers papieren bij zich hadden. Het is bij het onderzoek gebleken, dat de locomotief reeds spoedig na het vertrek van de top van de Drachen fels naar Köningswinter te veel snelheid kreeg. De machinist verloor toen reeds de macht over de locomotief en daarmede over de gehele, uit drie wagons bestaande trein. De locomotief zelf werd al spoedig uit de rails geslingerd en kantelde. De eerste personenwagen reed door kreeg van de locomotief een schok, schoot ook uit de rails en reed een betonnen paal omver alvorens tegen een boom tot stil stand te komen. De andere twee wagens werden tenslotte eveneens beschadigd. Ver scheidene reizigers zijn tijdens de doden rit van 250 meter lengte uit de trein ge sprongen. Zeven van deze passagiers vond men dood in een greppel langs de tandrad baan. De drie conducteurs in de drie wa gons hadden de noodrem in werking ge steld, maar dit heeft weinig geholpen. Het staat volgens de justitie te Bonn vast dat het ongeluk niet te wijten kan zijn aan een falen van de remmen. Locomotief en wa gons rijden elk voor zich op een aparte landradrail en zijn niet aan elkaar gekop peld. Iedere wagon kan onafhankelijk van dc locomotief geremd worden. Men meemt dat ongeveer 150 mensen in de wagons zaten tijdens het ongeluk. Ve len zijn direkt na de ramp in paniek ge vlucht en hebben zich later niet meer ge meld. Daardoor konden de berichten, dat er zich onder de passagiers in de laatste wagon, waarvan zeer weinigen gewond werden, leden van Belgische en Neder landse reisgezelschappen hebben bevon den, met talrijke kinderen niet geve rifieerd worden. Het meest tragische geval van deze ramp is, dat van een omgekomen moeder met drie kinderen, van wie er twee even eens werden gedood, tot maandagavond de man nog niet kon worden opgespoord. Van de zwaar gewonden waren er ver- scheidenen, van wie de benen waren afge- kneld of zodanig verwond, dat zij later ge amputeerd moesten worden. De totale materiële en persoonlijke schade wordt geschat op een miljoen dm. Advertentie Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95. 2.40. 8.88. Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant Den 16 September 1758 HEDEN is ten 2de maal voor de Uytgeever gedrukt: HEYLZAAME RAAD aan den Wei-Eer waarden en Hooggeleerden BRIEVENSCHRYVER, die om reeden, waar yder vry raaden naar heeft, zijn naam verbergd, onder de Zin Spreuk: Hier na beter zijnde ook zeer nuttig te lezen voor de geene, die naar het Pausschap staan; en is onder ander anderen te bekomen te Haerlem by J. van Lee.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3