Horen en zien ><HVIARK Pullovers 1275 Luchtafweerraketten uit Amerika naar Formosa Peek&Cloppenburg Het avontuur van Joef en Brum Ongerustheid in Bonn over de ontmoeting te Colombey Elke woensdag (PlHTirMlRTlRMWIIlK" Xj O JL 1^1 JCj ZV JU/1^1 W 1J JI\ Taipeh dringt aan op breken van de blokkade van de kusteilanden Kort en bondig 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Proeve van bekwaamheid Eerst het nieuws De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Papierhandel verliest proces tegen gemeente Amsterdam Televisie in plaats van school in Little Rock? Aanstichters van rassenrel tot 4 jaar veroordeeld Communiqué geen liefdesverklaring aan Europa In New York begint vandaag de dertiende UNO- Assemblee Sovjet pers eist toegang voor Peking-China DOOR LIN YU TANG Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Amerikaanse ontruiming van Libanon ophanden? Agenda voor Haarlem DINSDAG 16 SEPTEMBER 19 5 8 De NCRV zal er geen spijt van hebben, dat zij Henk Rigters in de gelegenheid ge steld heeft op haar kosten en risico enige ervaring op te doen met de televisieregie. Want na twee veelbelovende eerdere proe ven van bekwaamheid in dit opzicht, heeft deze acteur-regisseur van de Nederlandse Comedie gisteravond met de door hem geleide opvoering van Charles Morgans éénakter „De bekentenis" in een be werking van Bert Voeten getoond, dat hij de mogelijkheden en onmogelijkheden van het onberekenbare medium t.v. al aardig dóór begint te krijgen en behalve de spelers ook de camera vlot naar zijn hand weet te zetten. Er was hier en daar nog wel een zekere starheid in de beeld regie, die naar „gefotografeerd toneel" zweemde, maar er werd toch ijverig ge tracht naar meer levendigheid door veel vuldige wisseling van standpunten en af stand, waarbij vooral de verantwoorde toepassing van de close-up belangrijk bij droeg tot de intensivering der gewekte spanningen en - emoties. Het lyrisch-ro- mantische gegeven omtrent een verloren liefde vergde overigens zeer veel terug houdendheid van de kleine bezetting, van welke wij de beheerste vertolking door Si- grid Koetse van de vrouwelijke hoofdrol veruit de gaafste prestatie vonden. John Soer gaf een uitgebalanceerde, volkomen geloofwaardige uitbeelding van de warm voelende, hartelijke oudere huisvriend. Robert Sobels echter was beslist te pathe tisch in mimiek en gebaar om de verstilde wanhoop van de man, die door zijn blinde jaloezie zijn eigen geluk vernielde, waar te maken. In de rubriek „Attentie" schoot Peter Van Campen uit zijn slof met een vlot, uitstekend voorbereid panorama van de woningnoodmisère, waarin de verrassing van het arbeidersgezin, dat na jaren vruchteloos zoeken nu eindelijk een wo ninkje in uitzicht gesteld kreeg, een ont roerende climax vormde. Het programma werd besloten met een helaas vrij sta tische reportage van een internationale culturele manifestatie op het Amster damse congres voor vluchtelingenhulp, waarbij zangers en dansgroepen uit Oost- europese landen vele staaltjes van hun kleurige volkskunst ten beste gaven. Beeldschermer NAARDEN. De Naardense gemeenteraad is blijkbaar verzot op nieuws van de radio en het t.v.-journaal. Enige raadsleden hebben de burgemeester verzocht om de raadsvergaderingen elke derde maandag van de maand pas om half negen te laten beginnen, opdat de raadsleden de ge legenheid hebben, het radionieuws te horen of het televisie-journaal te zien alvorens zibh naar het gemeentehuis te spoeden voor de behartiging van de plaatselijke be langen. Burgemeester N. J. C. Cramer heeft het verzoek van de raadsleden, voor lopig bij wijze van proef, ingewilligd. Tot het einde van het jaar zullen de vergade ringen inderdaad pas om half negen be ginnen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. voor de vrouw 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Hammondorgel en zang. 13.45 De vermetele ont dekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpool gebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 18.30 Voor de zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. Won derlijke dieren uit Suriname's oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammond orgel. 18.40 Act. 18.50 Onze vriend en vijand, klankb. VPRO: 19.30 Herdenking tienjarig bestaan van de Prix Italia. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 De Miljoenennota, caus. 20.15 Maigret leert een dode kennen, hoorsp. 22.00 Metropole-ork. 22.20 Sport. 22.30 Joods progr. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio-philh.ork. en so list. 12.05 Clavecimbel en viool. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, causerie. 13.20 Amus.muz. 13.50 Gram. 14.00 Gedeeltelijke uitz. van de bijeenkomst van de Chr. Midden standsbond. 14.45 Kamerorkest, groot koor en sol. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 13.30 Koorzang. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Jazzmuziek. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisatiesamenkomst. 21.30 Omr.ork. en solist. 22.00 Over merkwaardige do cumenten en hun bezitters, caus. 22.15 Muziek- luisterwedstrijd. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 1700 Nieuws. 17.10 Concert. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Gram. 21.00 Omr.orkest en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.30 Gesprek ken voor de camera. 21.00 Spreekuur, TV-spel. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft de eis van een oud-papier- handel aan de Groenburgwal om het inrij- verbod langs deze gracht op te heffen, ge weigerd. De directeur van de papierhan del had in kort geding tegen de gemeente Amsterdam de president van de rechtbank verzocht de gemeente te bevelen het inrij- verbod binnen 24 uur op te heffen op straffe van een dwangsom van 10.000, per dag. Hij was van mening dat het inrij- verbod voor wagens breder dan twee meter uitsluitend door de gemeente was getroffen om hem het uitoefenen van zijn bedrijf onmogelijk te maken. De president overwoog in zijn uitspraak dat hij niet kan inzien waaraan hij de be voegdheid zou ontlenen de wetgever te bevelen zijn wetgeving weer ongedaan te maken door het desbetreffende voorschrift weer in te trekken. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt, dat een bataljon van ze ven tot achthonderd man, uitgerust met Nike-IIercules-luchtafweerraketten naar het gebied van de Stille Oceaan wordt ge zonden. Er is niet officieel bekendge maakt of het bataljon, dat over vier batte rijen van elk twaalf lanceerinrichtingen beschikt, naar Formosa gaat. TAIPEH, (Reuter) In Taipeh gaan geruchten dat er plannen zijn gemaakt om de communistische blokkade van de Que- moy-eilanden te breken. Met het oog hier op zou veel modern Amerikaans oorlogs materiaal naar Formosa worden gezon den, zoals de nieuwste typen straaljagers, raketten van het type Nike-Ajax en gelei de projectielen van het type Matador. Met Matadors, die een kernlading kunnen ver voeren, kan men van Formosa af de com munistische artillerie bestoken die de Quemoy-eilanden bestrijkt. Het nationalistische blad „United Daily News" heeft er bij de regering in Tai peh op aangedrongen „een afzonderlijke actie" te ondernemen teneinde de blokka de van Quemoy te breken. De Amerikaanse ambassadeur in Tai peh, Drumright, heeft bij de nationalisti sche autoriteiten geprotesteerd tegen een campagne van de nationalistische pers en parlementsleden, die zijdelings gericht lijkt te zijn op de Amerikaanse houding ten aanzien van de nationalistische eilandjes voor de kust. Waarnemers herinneren er aan, dat verbitterde menigten vorig jaar mei Amerikaanse gebouwen in Taipeh hebben aangevallen en beschadigd. Men zou herhaling van dergelijke incidenten vrezen. Op Formosa is ter versterking van de verdediging een Amerikaanse marine- luchtgroep aangekomen. Men vermoedt dat het een tactische eenheid van straalja gers en bommenwerpers is. Op het eiland beschikt men ook reeds over straaljagers van het type F-104, die met een topsnel heid van meer dan 2200 km. per uur de snelste ter wereld heten te zijn. WASHINGTON, (Reuter) —De Ameri kaanse minister van Defensie, McElroy, heeft op een persconferentie verklaard dat bij eventuele Amerikaanse operaties in het gebied van Formosa waarschijnlijk slechts eenheden van vloot en luchtmacht betrokken zouden worden. Minister voor het Leger Brucker, die op een reis door het Verre Oosten ook Formo sa bezocht, heeft bij zijn terugkomst ver klaard dat de toestand in Straat Formosa thans een rustig aanzien heeft gekregen, doch niettemin nog steeds ernstig is. „Ik verwacht, dat de toestand er over een maand geheel anders uit zal zien". Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat „routine voorzorgsmaatregelen" zijn genomen voor het geval de Amerikaanse burgers van Formosa geëvacueerd zou den moeten worden. Hij wilde geen com mentaar leveren op suggesties, die de eva^ cuatie nodig zou zijn omdat men huizen nodig heeft voor 5.000 Amerikaanse mili tairen die spoedig in Formosa zouden wor den verwacht. Hoger niveau? WARSCHAU (Reuter) De Amerikaan se en de Chinese ambassadeur in War schau, Beam en Wang Ping Nan, hebben in Warschau een begin gemaakt met de Amerikaans-Chinese besprekingen die, naar men hoopt, een ontspanning van de toestand in het Verre Oosten zullen ople veren. Donderdag komen de ambassadeurs weer bijeen. Geen van beiden wilden maandag na het eerste contact commen taar leveren. (AFP) In Amerikaanse kringen in de Poolse hoofdstad wordt vernomen, dat de besprekingen, ingeval van succes, binnen een redelijke tijd zouden kunnen leiden tot onderhandelingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken. Ambassadeur Beam zou op de bijeenkomst van maandag na mens zijn regering een verklaring in deze zin hebben afgelegd. PEKING (UPI) „China zal zo nodig vijf en zelfs tien jaar met de Verenigde Staten onderhandelen om de problemen tussen beide staten op te lossen", aldus heeft de voorzitter van het Chinese „vre- descomité", Koeo Jo .To volgens het pers agentschap Nieuw-China, verklaard. (AFP) Zes miljoen Chinese oud-strij ders zijn bereid tegen de Amerikanen te strijden, aldus heeft radio-Peking maan dag verklaard. In alle delen van commu nistisch China organiseren oud-strijders zich in de plaatselijke weerkorpsen en zij wachten slechts op een oproep van de re gering de wapens weer op te nemen, aldus de zender. TOKIO (AFP) In een nota aan de Ja panse regering waarschuwt de Sovjet- Unie Japan „zich niet te laten gebruiken als basis voor de Amerikaanse agressie tegen China". LITTLE ROCK (UPI) De onderwijs- autoriteiten van Little Rock beraden zich over de wijze waarop de 3.740 middelbare scholieren les kunnen krijgen nu de vier scholen op last van gouverneur Faubus zijn gesloten. Er zijn stemmen opgegaan via de drie televisiestations les te geven en de leerlingen in de bibliotheek te laten stu deren. Bij het gedenkteken voor de gevallenen in Little Rock werd gisteravond een pop, voorstellende een gekruisigde neger, ver brand. De leerlingen van „Central" en „Hall" zouden protestdemonstraties en ouderbijeenkomsten willen beleggen om kracht bij te zetten aan hun wens de scho len te openen. De presbyteriaanse kerk zal er bij gou verneur Faubus en de federale regering op aandringen bemiddeling van een gezag hebbende figuur te aanvaarden. Aanvan kelijk had men Stevenson willen aanzoe ken, thans denkt men aan Billy Graham. Koude woede Gouverneur Faubus heeft op een pers conferentie verklaard dat hij de staatspoli tie heeft bevolen de stedelijke politie van Little Rock te assisteren, omdat de ge voelens van de bevolking dit jaar veel hef tiger zijn. „Zagen zij verleden jaar de troepen met verbazing komen, dan zijn haar gevoelens thans in koude woede ver keerd". LONDEN (Reuter) Een Londense rechtbank heeft maandag negen jongelie den van zeventien tot twintig jaar tot ge vangenisstraffen van elk vier jaar veroor deeld wegens aanvallen op en verwonding van vijf kleurlingen in een „negerjacht" welke de openbare aanklager het „begin van de incidenten in Nottinghill" noemde. Alle negen verklaarden schuldig te zijn. Vele vooraanstaande Britse dagbladen hebben zich achter de veroordeling van de jongelieden gesteld. (ÜPI) De rechter in Old Baily, Sir Cyril Salmon, verklaarde „Jullie vormt een allerkleinste en onbelangrijke groep van de bevolking, en hebt schande ge bracht over de wijk waar jullie woont, je hebt het gehele land met afschuw vervuld, met verontwaardiging en weerzin. Ieder een, ongeacht zijn huidskleur, heeft het recht in vrede op straat te lopen met ge heven hoofd en zonder vrees. Dat is een recht, dat door onze rechtbanken altijd zal worden gehandhaafd". Zeven van de jongelui waren zeventien jaar oud, een was achttien een was twintig jaar oud. „Welke kant zouden we uit moeten?" vroeg Brum. „Ik weet het nietlaten we maar lopen en zien waar we terecht komen", vond Joef. Maar ze waren nog geen twintig stappen van het paleis verwijderd, of daar klonk uit een raam de stem van de kikkerkoning „Héla, wat moet dat? Hier komen, gauw!!" En even later stonden Joef en Brum beschaamd en terneergeslagen tegenover Bran- dus, die hen achterna gekomen was. 5960 Van onze correspondent in Bonn) Het nietszeggende communiqué over het gesprek van bondskanselier Adenauer met de Franse minister-president De Gaulle te CoIombey-lcs-deux-Egliscs heeft te Bonn aanleiding gegeven tot ongerustheid. Vol gens de eerste commentaren acht men het van geen belang dat gesproken wordt van de „volledige overeenstemming". Veel meer aandacht besteedt men aan het feit dat er in het communiqué niet gerept wordt over de Europese Economische Ge meenschap. Het Hamburgse blad „Die Welt" merkt op dat het communiqué niet bepaald een liefdesverklaring aan de Europese ge meenschap der zes landen is. Er wordt in gezegd dat de andere landen aangetrokken moeten worden tot de Frans-Westduitse samenwerking. Dit staat in scherpe tegen stelling tot de ontwikkeling in Europa waarin tot dusver van een afzonderlijk Frans-Westduits samenspel, los van de be langen van Italië, Luxemburg, België en Nederland geen sprake was. Verontrusting verwekte dit des te meer Advertentie Zo'n warme, sterke trui die elke jongen graag heeft, koopt U het voordeligst op de P C Jongensmarkt zware zuiver wollen kwaliteit is mooi, blijft mooi, kan tegen een stootje houdt model, ronde hals rekt niet uit royale snit keuze uit 8 moderne, sportieve kleuren Leeftijd jaar stijging per maat omdat de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, enige da gen geleden zijn Belgische collega Wigny geen rond antwoord gaf op diens vraag of Frankrijk zal instemmen met een daling van de invoerrechten per 1 januari, zoals voorgeschreven wordt in het verdrag voor de Europese Economische Gemeenschap. Men vreest door de autonoom Frans- Westduitse houding, welke uit het commu niqué spreekt en door Couve de Murville's uitlating, dat het Frankrijk van De Gaulle zich zo min mogelijk wil binden aan de Europese gemeenschappen. Vandaag zal Adenauer op een persconfe rentie te Bonn nadere mededelingen doen, maar men is er niet zeker van dat hij alle ongerustheid zal kunnen wegnemen. NEW YORK (UPI) Vandaag opent de aftredende voorzitter, de Nieuwzeelander Sir Leslie Munroe, de dertiende gewone jaarlijkse zitting van de UNO-Assemblee te New York. Aan de vooravond van de opening van de Assemblee hebben de Moskouse bladen ..Pravda" als de „Izvestia" toelating van communistisch China tot de UNO geëist De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft verklaard dat hel hem niet verbazen zou als de Sovjet- Unie zou proberen de Formosa-crisis ge plaatst te krijgen op de agenda van de Assemblee. Dr. Charles Malik, de aftredende minis- tei van Buitenlandse Zaken van Libanon, en Mohammed Ahmed Mahgoeb, minister van Buitenlandse Zaken van Soedan, zijn de leidende kandidaten voor de opvolging van Munroe die, wanneer hij de voorzit tershamer van de UNO neerlegt, tevens zijn carrière beëindigt als ambassadeur van Nieuw-Zeeland bij de Verenigde Sta ten en de UNO. Beide kandidaten hebben veel steun; Mahgoeb in hoofdzaak van de Afro-Azia- tische landen en Malik van West-Eui*opa en de Verenigde Staten. Kort geleden heeft de Arabische Liga Malik losgelaten ten gunste van Mahgoeb. Het Sovjet-blok wenst de Tjsechoslo- waak Jiri Nosek als voorzitter, doch men verwacht dat 't zijn negen stemmen later aan Mangoeb zal geven. De vierde kan didaat is de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popovitsj, die alleen kans heeft als de stemming tussen Malik en Mahgoeb op een impasse uitdraait. Ongeveer vijftig ministers van Buiten landse zaken worden voor de opening van de Assemblee in New York verwacht. 39. „Vader, u weet niet hoe zij is. Het is een heel aar dig meisje en u zult trots op haar zijn." „Heb ik haar wel eens gezien?" „Nee, maar dat zal gauw gebeuren. Zij is een heel vaderlandslievende Chinese." Het incident ging voorbij De enige, die werkelijk boos bleef, was Flora. Zij had nog nooit een diamanten ring voor zichzelf gehad, groot noch klein. In de bovenstad was een Chinees Vrouwencomité voor oorlogswerk opgericht, waarvan een onderafde ling in de Chinezenwijk zetelde. In het Vrouwencomité zat een meisje, dat les gaf aan de school in de Chinezenwijk. Elsie Tsai was door de school helemaal uit Shanghai gehaald omdat de oude ren in de Chinezenwijk iemand wilden hebben,'die Man- darijns, de nationale taal van China kon spreken en onderwijzen. In de Chinezenwijk waren er maar wei nig die iets anders dan Kantonees, spraken. De lessen werden op het eind van de middag gegeven. De Chine se kinderen moesten nadat ze uit de gewone school kwa men deze lessen volgen tussen vier uur en het avond eten. Elsie was door haar leraren aanbevolen omdat ze zeer goed Mandarijns kende. De ouderen geloofden in de klassieken en Elsie kwam uit een familie van ge leerden in Fukien. Haar milieu had haar een kennis van oud Chinees verschaft, die zelfs de meest moder ne Chinese studenten misten. Zij was nog niet afgestu deerd, maar toen zij van de mogelijkheid hoorde om naar Amerika te gaan met vrije overtocht, deed zij al le mogelijke moeite om de betrekking te krijgen. En zij kwam helemaal alleen. Het was Tom, die het Vrouwencomité in de Chinezen wijk ontdekte. Toen hij' op een dag door Mott Street liep, stond hij stil op het trottoir om het oorlogsnieuws te lezen, dat op de muur van het kleine schoolgebouw- tje was aangeplakt. Hij zag een knap Chinees jong meisje uit de deur komen, dat voorzichtig in beide han den een lijmpot droeg en een aanplakbiljet, waarop de juist geschreven letters nog niet helemaal droog wa ren. Haar haar hing steil en lang op haar schouders, alleen van onderen even omgekruld en zij - droeg een beige Chinese japon, die eenvoudig maar smaakvol met zwart gegarneerd was. Zij had haar volle aan dacht bij het aanplakbiljet en zag Tom niet. Haar lichaamsbouw was sierlijker, haar gezicht fijner ge vormd, haar ogen waren levendiger en tegelijkertijd was er een instinctieve ingetogenheid in haar, die uit gesprokener was dan bij de meeste Chinese meisjes, die hij ontmoet had. Het scheen Tom toe alsof er een meisje uit een plaatje van een van de oude met hout sneden geïllustreerde romans was gestapt, een meisje dat van verre kwam en een ondefinieerbare charme had. Terwijl hij toekeek, nam zij de kwast uit de stijf- selpot en streek die zachtjes en hoogst onvakkundig over de muur, het aanplakbiljet in de andere hand hou dend, door behendig twee vingers te gebruiken. Heel langzaam ging haar kwast over de muur. Er was iets eigenaardigs aan de manier waarop zij de kwast hanteerde. Zij hield de steel vast alsof het een schrijf- penseel was het met de typische polsbeweging en de houding van duim en vingers, die goede schoonschrij vers verraden zelfs als zij iets anders doen, dan schrij ven. Haar fijne spitse vingers waren lelieblank. Haar jade armband gleed heen en weer terwijl zij de stijfsel naar rechts en naar links streek. Tom was diep bekoord. Het was alsof hij een verre muziek hoorde, die hij had gekend en vergeten, die er gens diep in zijn wezen begraven was en die hij nu hoorde en herkende als iets, dat van andere landen en andere tijden was. Hij was diep getroffen zonder te weten waardoor. Het meisje keek nog steeds niet naar hem. Zij hield zo wel de stijfselpot als het aanplakbiljet in haar ande re hand. Hij voelde een verlangen om haar te helpen maar iets weerhield hem. Toen zij de stijfsel had aan gebracht, bukte zij zich om de pot op de grond te zet ten. Tom wilde hem voor haar vasthouden, maar weer durfde hij niet. Zij streek en drukte het aanplakbiljet zachtjes met haarf vingertoppen en de bal van haar duim vast, een, twee, drie keer. Het aanplakbiljet maakte een vrouwelijke indruk. Bovenaan stond een moderne meisjeskop getekend in scherpe zwarte omtrekken en de tekst eronder was een oproep voor vrouwelijke vrijwilligers. Het meisje stond naar haar eigen handschrift te kijken. Zij zag tot haar ergernis, dat zij bij het gladstrijken van het pa pier op de muur de nog vochtige rode cirkels naast het opschrift had aangeraakt en de rode inkt was gevlekt. Na een ogenblik aarzeling besloot zij het biljet er weer af te scheuren. „Och, nee!" riep Tom onwillekeurig uit. Zij keerde zich om en zag zijn blozende gezicht. „Het is bedorven. Ik ",al het 'vermaken". Zij sprak Mandarijns en Tom verstond nauwelijks wat zij zei. Zij bukte zich om de stijfselpot mee te nemen en Tom schoot vooruit om haar te helpen. „Laat mij het voor u doen". Ze keek hem aan en glimlachte verlegen. De kraag van zijn overhemd stond open, zonder das en hij droeg geen hoed, zodat hij er uit zag als een schooljongen. „Mag ik hem voor u naar binnen brengen?" probeer de Tom in het Kantonees op een meer dan eerbiedige toon. „Zoals u wilt", antwoordde het meisje zachtjes. Tom volgde haar in het schoolgebouw en in de le raarskamer. Hij wist niet wat hij moest zeggen. „Zoekt u vrouwelijke vrijwilligers?" „Hai-lo! Hai-lo!" U hebt het goed gelezen." Zij sprak Kantonees met een vreemd accent, zoals buitenlanders het doen en Tom glimlachte onwillekeu rig. Zij wist, dat haar Kantonees grappig klonk maar zij sprak het graag omdat het nieuw voor haar was. „U lacht mij uit om mijn Kantonees, dat zie ik wel" zei zij met een glimlach. „O nee," zei Tom. Toen voegde hij er bij: „U spreekt de taal van Tongshan (China) als een vreemdeling". „Is dat zo?" „En u bent een zoon van Tong en kunt zelfs de taal van Tongshan niet spreken." Zij bracht er de lange Kantonese zin goed uit. Wat was de taal van Tongshan? Tongshan was Chi na. Tijdens de Tang Dynastie, die de Kantonezen Tong noemden, breidde het Chinese Keizerrijk zich uit en de Zuidchinezen, die overzee gingen noemden zichzelf altijd Tongyen, of .zonen van Tang en China Tongshan (Tangland). „Als u vrouwelijke vrijwilligers zoekt, zal ik Eva hier brengen." „Wie is Eva?" „Mijn zuster." „Waar woont u?" Tom vertelde het haar. „En wat gaat u nu met dat aanplakbiljet doen?" „Het overmaken." „Mag ik er naar kijken?" (Wordt vervolgd) Ruim 30.000 verduisterd. In Rotter dam is een 43-jarige boekhouder aange houden die ten nadele van zijn werkgeef ster, een aannemersfirma in Óverschie, de laatste 2% jaar ruim 30.000 hc-eft ver duisterd. Het geld is opgegaan aan café bezoek, autoritten en buitenlandse reizen. Overleg. Op 9 en 10 oktober zullen de hoofden van Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in midden- en zuid- Amerika te Willemstad op Curagao onder leiding van minister Luns voor algemeen overleg bijeen komen. De ministers-presi denten van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zijn uitgeno digd tot deelneming aan dit overleg. Arbeidsongeval. Op het terrein van de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel is de 59-jarige arbeider P. de K. uit Utrecht bekneld geraakt, tussen een rijdende kraan en een blok ijzer van vijf ton. De K. passeerde het zware ijzerblok juist toen de kraan zich in beweging zette. Hij werd door het onderstuk van de kraan tegen het ijzerblok geperst en was op slag dood. BEIROET (UPI) Uit betrouwbare bron in Beiroet is maandag vernomen, dat een aanzienlijk gedeelte van de Ame rikaanse troepen Libanon tegen het einde van deze maand zal ontruimen. Volgens een goedingelichte diplomatieke zegsman zijn tussen Washington en Beiroet nog on derhandelingen gaande over de wijze, waarop het nieuws over de evacuatie be kend moet worden gemaakt. Het gaat om de vraag of het terugtrekken moet worden toegeschreven aan eigen Amerikaans ini tiatief dan wel aan een Libanees verzoek daartoe. Maandag zijn twee bataljons Ameri kaanse mariniers in de haven van Beiroet aan boord van schepen gegaan om recht streeks naar de Verenigde Staten te rei zen. Het waren 1500 man van het versterk te eerste en tweede bataljon van de acht ste mariniersdivisie. Er zullen nóg 700 man vertrekken. Zij laten één bataljon mariniers achter, tezamen met ongeveer 6500 man infante rie, in totaal ongeveer 8000 manschappen. CAïRO (UPI) De leider van de op standige droezen in Libanon, Kamal Djoemblatt, heeft verklaard dat het ver enigde oppositiefront de strijd zal hervat ten, wanneer de Amerikaanse troepen niet worden teruggetrokken. In dat geval zul len andere mogendheden om hulp worden verzocht. Djoemblatt zeide letterlijk dat men zich „tot alle volkeren van de we reld" zou wenden. Djoemblatt verblijft momenteel in Caïro, waar hij besprekin gen zal voeren met president Nasser. (AFP) Emir Ali Ibrahim, opperbe velhebber van het Jemenitische leger, is zondag in Caïro aangekomen, aldus is te Caïro vernomen. In Caïro zijn bespre kingen gaande tussen de opperbevelheb ber van de V.A.R. en de opperbevelhebber van het Syrische leger. DINSDAG 16 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert door Piet Kee, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 j., 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 j„ 20 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whisky", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Summer madness", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Tabarin", 14 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 j., 20 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De lange, hete zomer", 18 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammofoon- platenconcert, 21 uur. WOENSDAG 17 SEPTEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „De Humorist", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „De jonge leeuwen", 18 j„ 14 en 20 uur. Frans Halstheater: „Het dal der begeerte", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Meisjes, mambo's en whis ky", 18 j., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Summer madness", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Ta barin", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rebellen van Quebec", 14 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De jonge leeuwen", 18 j., 14 en 20 uur. ZANDVOORT: Theater Monopole: „De lange, hete zomer", 18 j., 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammofoon- platenconcert, 21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4