Haarlems Dagblad „Aantal noodwachters blijft in Haarlem constant" VICTORIA Plan voor speeltuin en -weide op terrein bij Heussensstraat Haarlemse stadsschouwburg kreeg nieuwe verlichtingsinstallatie Slijptrein brengt „zingende rails" zonder pardon tot zwijgen Bedrijfstelevisie voor betere belichting Toestand van het spoorwegnet wordt twee keer per jaar opgenomen A anmeldingsfo rmulier Hoofd Bescherming Bevolking op bindingsavond WATER Haarlemse politierechter Motorrijder beboet, die na aanrijding doorreed REMBRANDT DE CIRCUSHELD ZOEKT U 'N DRUKKER H. U. Nanninga overleden MOLEN BLIJFT BEHOUDEN Afscheid D. Kikkert Propaganda-avond der chr. ger. jeugdverenigingen Burgerlijke stand van Haarlem Excursie naar Schoonhoven van Vereniging „Haerlem" Programma Instituut voor Arbeidersontwikkeling Straat-voetbalcompetitie Club- en Buurthuizen Aktenbeloning bij het kleuteronderwijs A. van Wingerde nummer één op voordracht UIT STAD EN STREEK I Ü16 SEPTEMBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD - OPKLGlilh HAAKl.EMSGI I b G( )l KAM (3 ..Het aantal noodwachters is in Haarlem vrijwel constant gebleven, in tegenstelling tot andere delen van het land, waar men een grote terugloop constateert", aldus merkte de heer H. J. de Vries, hoofd van de Bescherming Bevolking in Haarlem, gisteravond aan het begin van de bindings avond van deze instelling in de Haarlemse Stadsschouwburg op. Tevoren sprak hij zijn vreugde uit over de aanwezigheid van verscheidene leden van de gemeenteraad en van de heer G. A. Suermond als vertegenwoordiger van de stichting Bevordering der Bescherming Bevolking. ..In Haarlem zijn vijfenveertighonderd noodwachters nodig en van hen vijfender tighonderd voor de organisatie in de wijken en blokken. Hiervan is achtenvijftig per cent aanwezig", aldus vervolgde de heer De Vries. Voor het eerst hebben tweeënzeventig noodwachters, naast het E.H.B.O.-diploma, dat voor S.H.I.O. (Eerste Hulp In Oorlogs tijd) behaald. De BB hield in Haarlem achtenveertig wijkoefeningen en achttien verbindingsoefeningen. Een grote werke lijkheidsoefening kon eind vorig jaar niet doorgaan, onder meer wegens het uitbre ken van de A-griep. De heer De Vries sprak voorts woorden van dank en waardering tot hen. die de afgelopen maanden aan de oefeningen had den deelgenomen en wekte op tot een trouw bezoek van de opleiding en oefenin gen in de komende maanden. „Zonder een goed functioneren van de operatieve overheidsdiensten (brandweer, opruimings- en reddingsdienst, geneeskun dige dienst en verbindingen) heeft de zelf bescherming in de wijken en blokken wei nig waarde", aldus het hoofd. In Haarlem zijn niet alle operatieve diensten op ver antwoorde wijze met. vrijwilligers bemand. Men overweegt in 1959 de noodwachtplicht in te stellen. Het bij toerbeurt dienst doen van noodwachters uit de blokken en wijken bij de overheidsdiensten zal dan zijn afge lopen. De noodwachtplichtigen worden ge- recruteerd uit militaire dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming. Voor de zelfbeschermingsorganisatie blijft evenwel het vrijwilligersysteem behouden", aldus de heer De Vries, die tenslotte opwekte tot het verder uitdragen van de BB-gedachte. Het grootste deel van het programma van deze bindingsavond, die donderdag wordt herhaald, werd verzorgd door de cabaretière Georgette Hagedoorn. die. door Pierre Veronck aan de piano begeleid, een keus uit haar repertoire maakte. Zij zong van dingen, dieren en andere.vrouwen, cabaretliederen van gisteren, eergisteren en vandaag, o.a. van Pisuisse, Louis Da vids, Noë] Coward, Jelle de Vries en Annie M. G. Schmidt. Van haar muzikale sket ches viel vooral haar hoedenmodeshow in de smaak. Het. enthousiaste publiek dwong haar tot Advertentie DRINK GEREGELD ECHT BRONWATER HEERLUK VAN SMAAK WAARMEE ANDER WATER NIET IS TE VERGELIJKEN DENK AAN UW GEZONDHEID Wegéns het doorrijden na een aanrij ding alvorens zijn identiteit, bekend te ma ken had zich maandag een 67-jarige Haar lemse corrector tegenover de Haarlemse politierechter te verantwoorden. Volgens de tenlastelegging was de corrector op 14 mei van dit jaar des middags omstreeks vier uur in de Gierstraat in Haarlem met zijn motorfiets tegen een auto van een ministerie uit. Den Haag opgereden, waar na hij zonder zich eerst bekend te maken was doorgereden. De verdachte ontkende dit. Op dat uur was het in de Gierstraat erg druk geweest, vertelde hij. Steeds moest hij optrekken en weer stoppen om dat het verkeer niet opschoot. Bij de Doelstraat wilde hij linksaf de Grote Houtstraat inrijden maar moest toen plotseling remmen voor een vóór hem rijdende personenauto, die eveneens on verwacht stopte. Inderdaad was hij daar bij met de auto in aanraking gekomen. De bestuurder was uitgestapt om de schade op te nemen, maar om het verkeer niet op te houden werd afgesproken dat de corrector even verderop in een zijstraat zou wach ten om het nodige te regelen. Hij had daar geruime tijd gewacht op de chauffeur van de aangereden wagen, maar toen deze niet kwam opdagen had hij zijn weg ver volgd, aldus verdachte. De 57-jarige chauffeur van de departe mentsauto verklaarde als getuige zich niets van een dergelijke afspraak te her inneren. Overigens was de schade nogal meegevallen. De officier van Justitie meende dat het tenlastegelegde feit wel bewezen was en vorderde dertig gulden boete subsidiair negen dagen hechtenis. De politierechter mr. J. P. Petersen veroordeelde de cor rector overeenkomstig deze eis. Stelende dienstbode Een 23-.iarige hulp in de huishouding uit Heemstede stond vervolgens terecht we gens diefstal van een polshorloge en een hoeveelheid cacaopoeder ten nadele van haar mevrouw. Het meisje gaf de feiten toe. De officier nam het haar bijzonder kwalijk dat ze het gestolen horloge met een ander armbandje was blijven dragen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Hij nam in aanmerking dat het de eerste keer was, dat verdachte met de strafrechter in aanraking kwam en wilde daarom nog vol staan met een gecombineerde eis: vijftig gulden boete en een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Legér des Heils. De politierechter maak te er een boete van veertig gulden van maar kon zich overigens met de eis van de officier wel verenigen. een toegift en vroeg speciaal om „Madame Arthur". Op charmante wijze voldeed Georgette Hagedoorn aan dit. verzoek. Een eveneens op alle punten geslaagd intermezzo vormde hel optreden van de illusionist Crochet, die. geassisteerd door zijn zoon en dochter, de aanwezigen met zijn trucs tot grote verbazing en geestdrift bracht. Veel hilariteit verwekte Crochet, toen hij de zaal inging en daar uit een fles water de meest uiteenlopende drankjes onder het publiek uitschonk. Advertentie VERWACHT V R IJ D A G A. S. DANNY KAYE in zijn nieuwste lachfilm Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Op de leeftijd van achtenvijftig jaar is overleden de heer H. U. Nanninga. inter nist te Heemstede. De thans overledene is op 7 augustus 1900 te Haarlemmermeer geboren. waar zijn vader arts was en heeft medicijnen gestudeerd in Amsterdam en in Utrecht. In 1928 slaagde de heer Nan ninga te Utrecht voor het artsexamen en hij vestigde zich daarna als arts in Scha- gen. Vijftien jaar is de overledene daar werkzaam geweest. Nadat, hij zijn oplei ding bij arts P. A. Heeres in het Sint Eli sabeths Gasthuis te Haarlem als internist had ontvangen vestigde de heer Nanninga zich in december 1945 in Heemstede. Dokter Nanninga heeft zich in de loop der jaren doen kennen als een bekwaam internist die bij zijn patiënten zeer gezien was. Zijn overlijden zal in brede kring met. leedwezen worden vernomen. Donderdagmorgen, na aankomst van trein 10.34 uur te Westerveld, zal het stoffelijk overschot worden gecremeerd. Naar wij vernemen bestaan Cr plannen om binnen niet al te lange t\jd over te gaan tot het aanleg gen van een speel weide en een speel tuin op bet weiland, gelegen tussen de Heussensstraat en de Van Dordtstraat in Haarlem-Noord. Het betreft hier een oud plan, dat reeds een jaar of drie ge leden ter hand is ge nomen. maar door de bestedingsbeperking moest, worden uitge steld. Thans is het project echter op nieuw aan de orde gekomen. De gemeen telijke dienst van Openbare Werken is bezig met het uitwer ken van de plannen, die men over enige tijd hoopt in te die nen. Het plan zou de aanleg omvatten van een speeltuin voor de r.-k. vereniging „Het Gezin" op 't. weiland, alsmede de inrichting van het grootste ge deelte van het braak liggende terrein als vrije speelgelegen. heid. Men deelde ons mee, dat men waar schijnlijk in de ko mende winter reeds zover zal zijn. dat van deze plannen de details besproken kunnen worden. De vrees, dat bij de uitvoering van de plannen het beroemde molentje aan de Heussensstraat zal verdwijnen, is ge lukkig ongegrond. Het ligt zeker in de bedoeling het molentje te laten staan, in de eerste plaats omdat het dient voor de afwatering van de Schoterveenpolder en verder omdat de molen naast de speeltuin en de speelweide zeker niet uit de toon zal vallen. Nadat het plan zal zijn uitgewerkt moet het aan B. en W. worden voorgelegd, waar na het ter bespreking onder meer zal wor den voorgelegd aan de commissie vrije speelgelegenheden. Pas daarna zal een voorstel aan de raad kunnen worden ge daan. Met betrekking tot de plaats van speeltuin en speelweide rijst de vraag, of het verantwoord is dit prachtige stukje ongerepte natuur op deze wijze te veran deren. vooral ook, omdat er wellicht bin- Van de zijde van hêt. huldigingscomité bij het afscheid van de heer D. Kikkert als hoofd van de Dreefschool in Heemstede, maakt, men ons er op attent dat het tele visietoestel met bijbehorende tafel behalve namens de ouders der leerlingen is aan geboden namens de oud-leerlingen, leer krachten. oud-leerki-achten en oud-leden van de oudercommissies. Morgenavond houden de Haarlemse christelijk gereformeerde jeugdverenigin gen in de Raakskerk te Haarlem een pro- paganda-avond. die onder leiding staat van ds. C. v. d. Weele. Aan het programma werken mee de heren P. Brandsma, decla matie. Willem F. de Moor, bariton en Pieter de Jong, orgel. Verder de christelijk- gereformeerde zangvereniging „Luctor el Emergo" onder leiding van de heer Willem L. Boer. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. BEVALLEN van een zoon: 11 sept.: •J. H. Bakker-van Erp: 13 sept.: F. den Brave-Tax; M. Galama-Gastenmiller; 14 sept.: S. van Heijningen-Visser; E. Bender- voef.-Overweel: C. A. van Rossum-Dui- venvoorde; W. Loos-Koper; 15 sept..: H. G- Tierie-Godefrooij. BEVALLEN van een dochter: 12 W. A. van Rijsbergen-van den Nouwland; 13 sept.: H. J. Heijstee-Kersten; A. van Gasteren-Langenbach; J. van Kruiselber- gen-Bos; 14 sept.: C. T. Nederpelt-Aupers; G. J. Dekkers-Kok; M. Warbroek-Cotil- lec; 15 sept.: J. A. Lokerse-Rieske. GEHUWD: 15 sept.: D. F. G. Schmidt en •J. A. M. Bleekemolen. OVERLEDEN: 12 sept.: G. Zwemmer, 3 j„ Hazepaterslaan; A- C. Kretzschmar- Hille, 64 j-. Gen. Bothastraat; 13 sept.: T. B. Captein. 4 maanden, Kamperlaan; C. Overbeek, 56 j., Gen. de la Reystraat; C. M. Martens, 72 j., Oranjestraat; 14 sept..: C. M. Schrama-Tempelman, 56 j„ Kamper laan. nen afzienbare tijd in de omgeving van Delftlaan en Kleverlaan andere terrein gedeelten zullen vrijkomen, wanneer de afbuiging van de westelijke randweg zal worden aangelegd. Zaterdag hebben 76 leden van de Ver eniging „Haerlem" hun na.iaarstocht. ge maakt, die deze keer door de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht voer de. In Haastrecht werd het gezelschap in het fraaie raadhuis ontvangen door bur gemeester mr. L. C. A. Lepelaars, die er in zijn welkomstwoord op wees, dat het interieur van het raadhuis, dat uit 1618 dateert en dat in 1907 en 1957 is gerestau reerd, door een Haarlemse firma is ver zorgd. Een ander deel van het gezelschap bracht een bezoek aan het museum Stich ting Bisdom van Vliet, een zeer ruim herenhuis met familieportretten, schilde rijen, zilver, glaswerk, meubelen en cera miek. De tocht werd met een adjudant van de Rijksveldwacht op de motor voorop, voortgezet langs de schilderachtige, slin gerende Vliet naar Schoonhoven, waar de Haarlemmers in het 15de-eeuwse stadhuis, dat. in 1929 werd gerestaureerd, werden ontvangen door burgemeester J. Aten met de gemeentesecretaris de heer H. .1. Bij- molt en de gemeente-archivaris de heer G. J. Lugard jr. De ontvangst had plaats in de prachtige raadzaal met de gesneden schouw van 1695 en het portret van ko ning-stadhouder Willem III. Drie dames van het gezelschap waren in Schoonhoven geboren en één van hen bood de burge meester een mooie oude tegel in lijst aan. Onder leiding van de gemeente-archivaris en enige bestuursleden van de plaatselijke V.V.V. werd een bezoek gebracht aan de Waag van 1761, de Stadsherberg, de Ne derlands hervormde kerk, een tot hallen kerk verbouwde kruiskerk uit de 14de eeuw, en aan het Edelambachthuis, waar de aandacht werd gevestigd op het oude en nieuwe Schoonhovense zilverwerk. De terugtocht voerde via de Lekdijk, Lopik en Oudenrijn naar Ouderkerk, Amstel veen en Schiphol. Het Instituut, voor Arbeidersontwikke ling in Haarlem heeft voor september en oktober verscheidene evenementen geor ganiseerd. Zaterdagmiddag 20 september houdt het voor de leden een excursie naar de brand weerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem, 's Avonds is in „Cul- tura" aan de Jansstraat in Haarlem de eerste contactavond. Zondag 21 september staat een bezoek aan de jubileumtentoonstelling „Middel eeuwse kunst der Noordelijke Nederlan den" in het Rijksmuseum in Amsterdam op het programma. Zondag 28 september houdt het Instituut een dagwandeling door het Gooi, dat zich dan met. het prachtige herfstkleed tooit. Tevens bezoekt men het Singermuseum in Laren. Woensdag 1 oktober wordt ter opening van het winterprogramma een Balkan avond gehouden in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisweg. Op donderdag 9 oktober houdt de groep Noord in Feestzaal Noord aan de Rijks straatweg in Haarlem een openingsavond met als onderwerp „Israël in de bran ding". Op 11 en 12 oktober houdt het Instituut in het Natuurvriendenhuis „De Banjaert" in Wijk aan Zee het eerste familieweek- einde van het winterseizoen. Op 3 oktober begint de cursus volksdan sen in de gymnastiekzaal van de Haar lemse Montessorischool aan de Louise de Colignylaan in Haarlem-Zuid. De cursussen Duits en Engels woi'den op donderdagavonden gehouden in de ulo school aan de Jacobstraat. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Haarlemse stadsschouw burg wordt op dinsdag 30 september een galavoorstelling gehouden waarbij de Ne derlandse Comedie Richard II zal opvoe ren. Dat is de enige uiterlijke festiviteit, die met het jubileum gepaard zal gaan, maar de schouwburg heeft zichzelf reeds een bijzonder fraai verjaardagsgeschenk gegeven in de vorm van een geheel nieuwe toneelverlichlingsinstallatie. Een appara tuur, die in het begin van 1959 geheel vol tooid zal zijn, en met de aanleg waarvan men onlangs reeds begonnen is. De voornaamste verbetering is de uit breiding van de installatie van dertig kringen tot zestig met een mogelijkheid van vergroting tot negentig kringen. Bo vendien heeft men thans een dubbele be diening van deze installatie, waardoor de instelling voor een volgende scène met dezelfde apparatuur reeds van tevoren in gereedheid gebracht kan worden. Voorts krijgt de schouwburg veertien vaste schijn werpers (thans zijn er slechts vier), waar van er acht ingebouwd zullen wor den in de zijloges en zes in het plafond. De grootste verbetering bestaat echter uit de toepassing van de televisie in de schouwburg ten behoeve van de belichter. In het balkon van de frontloge is namelijk een televisiecamera ingebouwd, die de beelden van het toneel met automatische diafragmering overbrengt op de t.v.-scherm in de ruimte van de belichter. Deze kan dan van daaruit, zonder zelf op het toneel behoeven te kijken, de belichting regelen De heer H. Deinum, directeur van de Haar lemse stadsschouwburg, noemde dit ge bruik van bedrijfstelevisie een unicum in Nederland en wellicht in de gehele wereld Een lichttoren met de mogelijkheid voor aansluitingen van schijnwerpers over een grote afstand van boven naar benedon voltooit doze uitbreiding van de verlich tingsinstallatie. Overigens is men er met de verbete ring van de belichting die 205:000.-- gaat. kosten nog niet. Er bestaan namelijk vergevorderde plannen om binnen niet al te lange tijd over te gaan tot een verbou wing van het toneel. Een jaar of tien is men reeds bezig met het tot in de puntjet uitwerken van diverse ideeën. Het wachten is echter op het. zo nodige kapitaal. Deze verbouwingen bestaan onder meer uit een vergroting van het toneel van acht tot vijftien meter diepte, terwijl de toneel opening een lengte van tien meter zal krijgen. Bovendien hoopt men dan een groot zijtoneel aan de rechterkant te kun nen aanbrengen voor het plaatsen van de decors, waardoor de kleedkamers, die aan die kant zijn gelegen, komen te vervallen. De kleedkamers bij de ingang, van de acteurs en actrices aan de rechterkant dus, worden daarom uitgebreid. Voorts wordt achter het toneel eveneens een verbouwing uitgevoerd om een grotere bergplaats en laadruimte te krijgen, die gedeeltelijk boven het trottoir achter de schouwburg een plaats zal krijgen. Voor het publiek blijft het trottoir echter be staan omdat men op die plaats een onder doorgang wi] bouwen. Tenslotte streeft men ook nog naar de uitbreiding van de foyers, mogelijk met een uitbouw voor de bovenfoyer naar de voorkant. Met deze verbouwingen is uiteraard een grote som geld gemoeid. Het is echter ver heugend. dat er tussen de directie van de schouwburg en de dienst van Openbare Werken een volledige overeenstemming is bereikt over de totstandkoming van deze vernieuwingen zodat men wanneer het kapitaal (dat enkele tonnen moet bedragen) beschikbaar is gesteld direct met "het uitvoeren van dit omvangrijke project kan beginnen. De straat-voetbalcompetitie van de stichting Club- en Buurthuizen is weer ge start. Voor het seizoen 1958-1959 hebben weer een groot aantal elftallen ingeschre ven. Deze zijn ingedeeld in drie divisies, welke na loting als volgt zijn samenge steld: Ere-divisie: Voldersgracht, Haarlem- Oost, Barendsestraat, Ons Buurthuis-Zuid, Centrum, Harmenjansweg e.o., Jongens stad Noord, Clubhuis Het Anker. Eerste divisie: Amsterdamse Buurt Grote Houtstraat, e.o„ Ons Buurthuis Cen trum, Clubhuis Naast de Appelaer, Ka- naalseweg V.V. Zandvoort, Zandvoort, Ons Buurthuis. Tweede Divisie: Ons Buurthuis II, Pla taanstraat, Godfried van Bouillonstraat, Jongensstad Centrum. Barendsestraat II, Haarlem-Oost. II, Voldersgracht II. Gemeenteraden en besturen van bijzon dere kleuterscholen zullen aan leidstérs bij het openbaar en bijzonder kleuteronder wijs een beloning van ten hoogste 120 per jaar kunnen toekennen voor het be zit of het gebruik maken in de school van bevoegdheden, waarvoor al dan niet wette lijke akten van bekwaamheid verleend worden. Dit bedrag geldt ongeacht het aantal bevoegdheden. In de Kleuteronderwijswet is aan de ge meenteraden en besturen van bijzondere kleuterscholen de bevoegdheid tot toeken ning van de beloning gegeven. (Van een onzer redacteuren) Is de sproeitrein waarover wij onlangs schreven, reeds een ingeburgerde verschij ning op het Nederlandse spoorwegnet, de slijptrein werd pas in hel: begin van dit jaar in dienst gesteld. Waakte de beman ning van de sproeitrein tegen het over woekeren van het ballastbed door on kruid, de specialisten van de slijptrein verzekeren de reizigers van een rustige en geruisloze gang over gladde spoor staven. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor dat, in tegenstelling tot hetgeen men zou verwachten, het voortdurend passeren van treinen de rails niet vanzelf sïlad houdt, maar dat daarop een zekere ribbelvorming plaats heeft. Dit verschijn sel, dat in Nederland golfslijtage wordt genoemd, is nimmer geheel verklaard en de experts van de samenwerkende West- europese spoorwegmaatschappijen dokteren er dan ,ok nog steeds aan. Voor de reizi gers gaat. deze golfslijtage met een onaan genaam lawaai gepaard, dat door de Fransen ironisch de „zingende rails" wordt genoemd. Tot voor kort bezaten de Nederlandse Spoorwegen slechts twee voornamelijk met handkracht bediende slijpmachines met één steen, die weliswaar de rails doeltreffend glad streken, maar waarvan het gebruik bezwaarlijk was op baanvak ken met een frequente treinenloop. Daar om werd nu naar Frans en Zwitsers voor beeld een speciale slijptrein van gedeelte lijk Zwitsers fabrikaat in dienst gesteld die zijn werk met vijftig kilometer per uur kan doen en dus beter in de treinenloop kan worden gevoegd. De kern van de nieuwe slijptrein be staat uit een voor dit doel verbouwd elek trisch rijtuig van het vroegere zogenaam de buffermaterieel dat in 1927 op de „oude" lijn tussen Amsterdam en Rotter dam via Haarlem en Den Haag in dienst werd gesteld. Tussen de dragistellen van dit rijtuig bevinden zich boven elke rail acht slijpstenen van bijna veertig centi meter lang, dus per rail een sli.iplengte van ruim drie meter. Met behulp van kleine richtingwieltjes worden de stenen tijdens het slijpen op hun plaats ge houden. In hef rijtuig, waaruit de zitplaat sen verwijderd zijn. staan een aantal druk ketels waarmee men de slijpstenen tijdens het werk onder een constante druk tot maximaal tien ton kan houden. Op die manier wordt tevens de slijpintensiteit ge regeld. Aan de konzijden van het rijtuig zijn een comfortabel personeelsverblijf voor de rusttijden en een kleine werk plaats voor het onderhoud ingericht. Schuren De slijpstenen draaien dus niet maar schuren de rails, hetgeen uiteraard met warmte-ontwikkeling gepaard gaat. Daar om bestaat de slijptrein verder uit twee watertenders, waaruit water op de rails wordt gespoten. Zo worden tevens de slijpstenen glad gehouden. Deze water- tendeys rijden zowel aan de voor- als aan de achterzijde van de slijpwagen. De slijp trein is trouwens bijzonder symmetrisch van samenstelling, want aan beide zijde bevindt zich een dieselelektrische locomo tief. Dit verdubbelde tractievermogen is noodzakelijk om de door het slijpen ont stane weerstanden voldoende te compen seren om toch een snelheid van vijftig kilometer per uur te kunnen halen. Dat is wel veel sneller dan met de vroegere appa raten ei. dat is ook noodzakelijk om ver tragingen in de dienstregeling te ver mijden, maah daar staat tegenover dat de slijptrein wel zestig keer een spoor zou moeten passeren voordat de golfslijtage verdwenen is terwiil een naar keer sliinen met de oude toestellen voldoende was. Het is echter niet de bedoeling dat men net /o lang slijpt totdat alle oneffenheden in het railoppervlak verdwenen zijn. Omdat de tonnen van de ribbels worden afgeslepen worden de overblijvende vlakken steeds Wrter r-n rin nneffenheden lager Het ren dement van het slijpen wordt dus ook steeds geringer. Meetrijtuig Dit. najaar zal men bovendien nog een nieuwe verschijning op het Nederlandse spoorwegnet kunnen ontmoeten. Het is een uit Frankrijk afkomstige meettrein voor de bovenbouw. Daarmee zal de lig ging van de rails worden gecontroleerd, waardoor breedte-afwijkingen worden op gespoord en wordt nagegaan of de spoor staven op het juiste niveau liggen. Men is van plan deze controle, tijdens welke het gehele beeld van de toestand van de ijze ren weg op een tachogram wordt vastge legd, twee keer per jaar te verrichten. Het meetrijtuig wordt daartoe van de Franse spoorwegen, die technisch de eerste viool spelen in Europa, gehuurd. Het Neder landse spoorwegnet is namelijk te klein om zo'n rijtuig op economische wijze in eigendom te hebben. Ook de Belgische en Luxemburgse spoorwegen huren dit rij tuig, zodat het bijzonder intensief wordt gebruikt. Gemeentesecretaris Heèmstede Op de aanbeveling, die B. en W. van Heemstede de raad hebben aangeboden tot het benoemen van de nieuwe gemeen tesecretaris per 1 .januari 1959, staat als nummer één vermeld de heer A. van Win- gerde, referendaris ter secretarie der ge meente Heemstede, chef van de afdeling algemene zaken. Nummer twee is mr. A. P. Punt, secretaris der gemeente Losser. De functie van gemeentesecretaris komt vacant, doordat de huidige functionaris, de heer T. M. Schelling, de pensioenge rechtigde leeftijd heeft bereikt. Voor de vervulling van de vacature heb ben zich na, een oproep van B. en W. in verscheidene vakbladen, vele sollicitanten aangemeld. Het college verzoekt de raad in de ver gadering van 25 september tot benoeming over te gaan. Nieuws in het kort Voetbaltoernooi. Mei het oog op hêt tienjarig bestaan van het korps reserve- politie Haarlem wordt, op 20 september op het terrein van Openbare Werkén aan de Slaperdijk een voetbaltoernooi gehouden waaraan diverse korpsen zullen deel nemen. Commentaar. De afdeling Haarlem 7 van de Partij van de Arbeid (Oud-Schoten) houdt donderdag in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg een bijeenkomst. De heer K. Voskuil, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, zal socialistisch commentaar leveren. Medewerking aan deze avond ver leent verder de voordrachtkunstenares mevrouw Rolien Numan. Jeugd Rode Kruis. In het nieuwe clubgebouw van „Kindervreugd" op de speeltuin in de Godfried van Bouillon straat in Haarlem houdt het Nederlandse Rode Kruis donderdagavond 18 september een voorlichtingsbijeenkomst over het werk van het Jeugd Rode Kruis. Ontspanningsavond bejaarden. De Al gemene Bond van Ouden van Dagen afde ling Haarlem houdt op woensdag 24 sep tember en donderdag 25 september een ontspanningsavond in het gebouw Sint Ba- vo in de Smedestraat in Haarlem. Het pro gramma wordt verzorgd door het Haar lems Kleinkunst Theater onder leiding van de heer H. C. Hartman Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 f 7,65 per kwartaal/of 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zii die zich met Ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nom- mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabohné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6