Expeditie door Afrika via wijdvertakt rivierenstelsel Somber weer deed belangstelling voor Prinsjesdag geen afbreuk DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Ruim 6500 km. afgelegd waarvan 320 lopend Britse trawlers voeren door netten van Noren Goede besommingen van IJsland reis gemeld Communisten beschuldigd van hulp aan de Algerijnen Soustelle ternauwernood aan de dood ontsnapt Kassein belooft Irak een volksstem min Meer scheden r*an ooit door het Suezkanaal Daggeldrente verhoogd Betaling abonnementsgeld per giro Internationaal overleg over de zuivelcrisis Reisvergunning alleen voor Oostduitse gebrekkigen Zelf gebouwd jachtje ging in vlammen op Hon de leven op 450 km. hoogte op film te zien Adenauer over zijn gesprek met generaal De Gaulle Atoom onderzeeboot „Swordfish" vaart Gestrande cultuur Paus Pius XII over de r.-k. huwelijksethiek Subandrio ontbood de Britse zaakgelastigde Groeiend tekort aan olie en benzine in Indonesië Tito naar Cairo Dl I' oU AG 16 SEPÏE i\i i>bK 1938 WWW !-.MS lM(iBI.AI) - OH,;:. .1 il 1-, UAAKLhMbUlb U(H HAM JOHANNESBURG (UPI) Eind augustus is een Zuidafrikaanse expedi tie teruggekeerd van een tocht in open boten dwars door het Afrikaanse conti nent, van Chinde aan de kust van Mozam bique, tot Port, Banana aan de monding van de Kongo-rivier, een afstand van 6500 kilometer. De expeditie is een groot wetenschappe lijk succes geworden, zo meent een der lei dende figuren van de onderneming, de Johannesburgse chemicus en ichtyoloog Robert Dodd. In de eerste plaats is vast gesteld dat er voor platboomde vaartuigen een bevaarbare route is van kust tot kust, met uitzondering van enkele korte gedeel ten tot een totale lengte van 320 kilometer. Als daar korte kanalen worden gegraven, zal een transport per aak dwars door het binnenland mogelijk worden. De expeditieleden hebben die obstakels in de vaarroute op andere wijze moeten ontgaan: zij hebben hun boten over land gedragen, bijvoorbeeld bij de Livingstone watervallen in Nyassaland, tussen het Roekwa en het Tanganyika-meer, op het plateau aan de noordelijke oever van het laatstgenoemde meer en in het gebied van de benedenloop van de Kongo. Geen groot wild Een van de merkwaardigste dingen, die de expeditie constateerde was het vrijwel ontbreken van grote dieren in de onge repte wildernissen, waar zij doortrokken. Men had er op gerekend genoeg wild te kunnen schieten om in het levensonder houd te voorzien. Maar het wild bleek zo schaars te zijn, dat men vrijwel geheel leefde op de voorraad ingeblikte worst, die men veiligheidshalve had meegenomen Dodd schrijft deze wildschaarste toe aan AMSTERDAM Na de scherpe koersstijging en de vrij grote activiteit die het Damrak de vorige week heeft laten zien, trad er maandag èen stilte in, die zich over alle afdelingen voortplantte en met een koersreactie ge paard ging. Het buitenland scheen zijn aankopen sterk te hebben verminderd Daar kwam bij, dat ook in de internatio nale politiek enige rust is ingetreden, nu besprekingen gevoerd worden tussen Ame rika en communistisch China op ambas sadeursniveau. Een belangrijke binnen landse factor, die de afwachtende houding in de hand werkte, vormde de onzekerheid over de inhoud van Troonrede en miljoe nennota. Internationale fondsen, die vori ge week behoorlijke winsten hebben ge boekt. ondergingen nu ook de sprekendste reactie, al waren de verliezen uiteindelijk niet groot. Koninklijke Olie bewoog zich vrijwel op New Yorkse pariteit hetgeen betekende dat ten opzichte van vrijdag een verlies van ruim een gulden werd ge leden. Hiertoe droeg mede bij het bericht over de minder gunstige positie der bui tenlandse petroleummaatschappijen in In donesië. AKU zette nog hoopvol in op 219. maar zakte in tot 216'/.,, hetgeen slechts een punt lager was dan vrijdag. Philips, op 334, was drie punten beneden het vori ge slot,. Unilever moest 5 punten prijsge ven en K.L.M. werd geadviseerd op circa 100. In het algemeen was de affaire .niet groot en aanzienlijk minder dan vorige week. Winstnemingen droegen ertoe bij om de koersreactie teweeg te brengen. Riny In de scheepvaarthoek was Holland Amerika Lijn vrijwel het enige vaste ele ment. wellicht mede een gevolg van de succesvolle tewaterlating van de nieuwe „Rotterdam". De andere schepen waren iets luier zonder noemenswaardige ver liezen. Cultures konden zich goeddeels re delijk handhaven. Dit gold zowel Amster dam Rubber, als Deli en Senembah. Om trent Soekowono is nog geen klaarheid ge komen. Inmiddels heeft het bestuur be paald dat tot nader order hierin geen no tering mag worden toegelaten. Van de lo cale fondsen werd Van Wijk Textiel 5 pun ten lager geadviseerd wegens het onguns tige resultaat. Staatsfondsen een kleinig heid luier in afwachting van de miljoenen nota. Prolongatie 3'/2 pet. NEW YORK Het industriegemiddelde bereikte maan dag een nieuw hoogtepunt bij een matige actieve markt. Aanvankelijk was de beurs onder invloed van de joodse nieuwjaars viering. stil en de handel van geringe om vang. Later op de dag veranderde h a beeld en ontwikkelde de affaire zich in de richting van nieuwe recordhoogten. Terwijl de industriëlen zich ondei - scheidden als topscorers, waren de spoor wegen de werkelijke leiders. Deze groep bereikte haar hoogste indexcijfer sinds 4 september 1957, maar bleef toch nog vjr beneden haar beste notering van 189 1 op 3 september 1929. Openbare nutsbedrijven ontmoetten ook veel vraag en stegen tot een smds 24 seo- tember 1930 ongekende T-Tet g middelde voor 65 fondsen, alle behorend, tot de drie groepen waarvoor Dow Jon^s- indexcijfers berekend worden, steeg tol het hoogste peil sedert 16 juli van vorig jaar. De netto winsten in de algemene liid beliepen tot meer dan drie dollar. D> staalwaarden leverden de beste prestatie* aan onder invloed van het feit dat de staalnri.izen opliepen tol een dit jaar n niet bereikt peil. Koperwaarden verhe terrUn eep tot drie dollar on hogere nrnz-n in Londen. Olies trokken aan: enkel wonnen een dollar of meer. Ford steeg twee dollar en Chrysler een nn de hon' dat een stakine in de auto-industrie wordt vermeden Medicamenten vertoonden avans tot meer dan 2 dollar voor Merck Sporen kwamen, wat de voornaamste fondsen betreft, van een tot meer dan twee donor hoger Texas and Pacific schoten vjif dollar omhoog. Openbare nutsbedrij ven konden van fracties tot meer dan eep dollar oplonen Commonwealth Edison VP-rh«torde zelfs 1 5/8 dollar. De omzet beliep 3.040.000 aandelen. Ver handeld werden 1199 fondsen, waarvan er 652 hoger en 329 lager sloten. Het indus triegemiddelde steeg van 519 43 tot 523.40: de spoorwegen van 132.34 tot 135 28: de openbare nutsbedrijven van 80.36 tot 81.1? (UPI). de intensieve jacht van (Amerikaanse) plezierjagers en van inboorlingen. Niettemin deed de expeditie op zoölo gisch gebied belangrijke ontdekkingen. Het was reeds enige jaren bekend, dat er in Centraal-Afrika een tot: nu toe onbekende chimpanseesoorf moest leven. De expeditie heeft een kolonie van deze chimpansees gevonden in het vrijwel ondoordringbare oerwoud ten noorden van het Tanganyika- meer. Deze chimpansees waren zwarter en hadden plattere „gezichten" dan de tot dusver bekende soorten. Het volgend jaar zal een nieuwe expeditie, alleen ter bestu dering van deze aapsoort, worden uitge zonden. „Aangepaste" zoetwatervis De ichtyologen van de expeditie hebben eveneens belangrijke ontdekkingen ge daan in het merengebied van Midden- Afrika. Deze meren hebben naar men aan neemt eens in verbinding gestaan zowel met de Indische als de Atlantische Oceaan. Toen zij van de zeëen waren afgesneden, hebben door de eeuwen heen verschillende vissoorten zich aan de gewijzigde omstan digheden aangepast en andere, soms heel vreemde kenmerken gekregen. De vis- kundigen konden hier hun hart ophalen. Ook bestudeerden zij de kleuraanpassing van sommige vissen. De ethnoloog dr. Paul Friede deed ten slotte een belangrijke vondst in Chia- kwawa, in Nyassaland. Hij vond hier een gesneden houten halssteun en andere voorwerpen, die gelijk van vorm waren aan dergelijke dingen, die in het graf van Toetankhamen in Egypte gevonden zijn Zijn vondst schijnt steun te geven aan zijn theoriën betreffende migraties door geheel Afrika in vroege tijden. REYKJAVIK (Reuter) Volgens te Reykjavik ontvangen berichten vissen er op het ogenblik negentien Britse trawlers binnen de IJslandse zone van twaalf mijl Zij worden door Britse oorlogsschepen be schermd. Uit Huil wordt bericht, dat de trawlers, die daar en in Grimsby van de IJslandse visgronden zijn binnengelopen, besommingen hebben gemaakt van 4 a 6.000 pond sterling. De vangsten worden goed en de kwaliteit uitstekend genoemd De schippers, die twintig dagen op zee zijn geweest, hebben verklaard dat zij naar de IJslandse kust teruggaan. LONDEN (UPI) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken hoeft indirect het protest van IJsland afgewezen ovei schending van de IJslandse territoriale wateren door het fregat Eastbourne. Dit had negen man van de IJslandse kust wacht aan land gezet, die waren overge nomen van de Britse trawler Northern Foam, welke zij een koers wilden opleg gen. Maandagavond heeft het ministerie van "Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat er nog niet geantwoord is op het IJslandse protest. OSLO (UPI) Acht Noorse vissers schepen hebben kostbaai vistuig verloren doordat zij gehinderd zijn door Britse trawlers en sommige schipoers zijn van olan schadevergoeding te eisen, zo meldt de Noorse krant Arbeiderbladet. De schepen hebben gevist buiten de IJs landse visserijgrens en de klacht is geuit door schipper Daniel Vestnes van de Karl Aas. die maandag te Aalesund aan de Noorse westkust gearriveerd is. Vestnes zeide. dat zijn schip op 25 augustus op 80 kilometer van IJsland viste, toen twee Britse trawlers rech dooi de hinen stoom den. een aantal beschadigend. Een van de trawlers was de Lord Monteians uit Huil Toen de Noorse schipper schadevergoe ding eiste, manoeuvreerde de trawler zo dat het leek of hij het Noorse schip wilde rammen Van de in totaal 48 lijnen waren er slechts 9 te redden, aldus Vestnes. An dere schepen, die volgens hem schadever goeding willen eisen, zijn de Nylon, de Gollenes en de Moeregut, (UPI) De IJslandse bond van werf- en metaalarbeiders heeft besloten geen herstellingswerkzaamheden meer te ver richten aan Engelse vissersschepen D, IJslandse kustwacht had de Engelse traw lers die binnen de twaalfmi.jlszone werden aangetroffen reeds gewaarschuwd, dat de bemanning zou worden gearresteerd en beboet en dat de lading zou worden gekon- fiskeerd wanneer het schip een IJslandse haven binnen zou lopen. Vorig jaar deden Engelse trawlers 320 maal IJslandse ha vens aan In veel gevallen moesten repa raties worden verricht. -3%n/n Nêderl. 47 Nedl 1962 64 AKU ""alvé Delft Van Gelder Zonen K N Hoogovens Nederl. Ford N KabelfabrieK gew Philips Gloe-1 Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Hnll. Arner. Lijn N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschappij Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned Handel Mij Totterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoer* Heden gisteren 13.45 uu 91% 91,3/io 94,6/i« 94% 216 218% 324 324 19' 189 329 329 185 184 283 283 333' 336% 164 164 403 409 195'2 195 678% 685 1 163.7 16- 168 165 68 67 100 145% 146 145% 14C 128% 130 129 129 232 232 107% 108 f 122 12 229% 229 90 90 178 173 195 195 171 169 525/n 54% 46'/i 48 77 79 4411/i« 45%: 81%; 82 24s/in 24% (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in een communiqué de com munisten, het communistische partijblad „L'Humanité" en het communistisch-ge zinde blad „Liberation" er van beschul digd, dat zij de Algerijnse verzetsbeweging FLN helpen. Men verwacht dat de aanslag op het leven van minister van Voorlich ting Jacques Soustelle de regering onder sterke druk zal zetten om de communis tische partij buiten de wet te stellen. Vol gens de Parijse politie zijn tien personen aangehouden die er van worden verdaml bij de aanslag op Soustelle betrokken te zijn geweest. De aanslag op Soustelle is sedert ruim een jaar, de vierde poging tot moord op een vooraanstaand politicus van Franse of mohammedaanse oorsprong, wier namen prijken on de zwarte lijst van het Alge rijnse Bevrijdingsfront. Eerder werden aanslagen gepleegd op de voormalige vice- president van de Algerijnse Assemblee. Chekkal, die in mei vorig jaar, in het ge volg van president René Coty, door een kogel werd gedood, op de Franse senator Borgeaud. die als door een wonder aan de dood ontsnapte en op de staatssecre taris voor Algerijnse Zaken in het kabinet Gaillard. Barakrok, die er eveneens her leven afbracht. Soustelle ontkwam gisteren tot twee maal toe aan de dood, maar een voorbij ganger, een arbeider, moest de aanslag van de vier Algerijnen met de dood be kopen. Drie andere wandelaars werden zwaar gewond. Nadat, terwijl zijn auL. stil stond, de eerste aanvaller versch I lende schoten op de minister, die zich op zijn buik had geworpen, loste, werd t-n tweede male het vuur op Soustelle ge- opend toen hij zijn wagen had verlaten Een kogel doorboorde zijn rechterrevers Intussen waren zijn chauffeur, de inspek teur die als zijn lijfwacht fungeert, een achtervolging van de eerste moordenaar begonnen, die een toevlucht in de metro gangen had gezocht. Bij die achtervolging werd een metro-conducteur zwaar gewond Tenslotte werd de vluchteling gegrepen. Een andere Algerijn werd door de politie gedood. Terreur Men heeft reden te vrezen, dat de reeks aanslagen van Algerijnse zijde in Frankriik tot het referendum van 28 september in stijgende mate zal worden voortgezet. Tr. Parijs werden gisteravond een viertal trucks van de politie onder vuur genomen en uit het land komen talrijke berichten binnen van bomaanslagen en brandstich tingen. (AFP'Reuter/UPT) In een milits kamoement nabii Marseille is vandaas een hom ontnloft. waardoor een oersoor om het leven kwam en zes gewond wer den Tn een fabriek in het havengebied v .n T.e Havre je; in Ho pfeelonen nacht e'-r bom ontnloft. vlak hij een hak zwavelzuur. Er werden nog meer bomm°n ontdek» nvar er is cre^n schade aangericht. Tn hef hoofdbureau ran politi» te Ma' seiile js gisteren °en hom opfnloft Dv\,e -,<j,-cr,nen werdén gewond, van wie éA 7Waar. - .f*. 2'. r,STnO TUPT) Een der '•oorn-ia-nvt' noli+iei-r. jojHei-c- van het FLN Ferhn: Abbac Seoff jn Cla'ro verklaard dat dr apn-5"«n tegen He TprnHKc 5501.1ste' 1 e's" znllep worHen VOorfwn-^pf BAGDAD (UPI) Premier Abdel Ke- rim Kassem van Irak heeft maandag op een bijeenkomst van religieuze leiders verklaard, dat in de toekomst een volks stemming zal worden gehouden over de regeringsvorm, die Irak dient te hebben. Deze volksstemming zal worden gehouden, wanneer de levensstandaard van het volk is verhoogd. Er zullen nooit meer. zoals tijdens het ancien régime geschiedde, buiten de wil van het volk verdragen worden gesloten, aldus premier Kassem. De premier betoogde voorts, dat eenheid van het volk van Irak noodzakelijk is om de idealen van de revolutie te verwezen lijken. (Reuter) In zijn toespraak zei Kas sem ook nog: ..Wij zullen ons nimmer la ten beheersen door Amerikaanse. Engelse of communistische theorieën, noch door het fascisme of elk ander isme. omdat wij gewapend zijn met onze godsdienst en ver trouwen in onszelf hebben." CAIRO (UPI) Het scheepvaart verkeer "■oor het Suezkanaal heeft thans een gro- 'er omvang genomen dan ooit vóór de na- 'ionalisatie door Egypte het geval was. Dagelijks passeren gemiddeld 48 schenen hel kanaal, drie meer dan voor de natio nalisatie. Op 1 september werd het kanaal open gesteld voor schepen met een diepgang tot 35 voet. evenals vóór de blokkade ten tijde van de Frans-Engèls-Israelische aanval hef geval was. Spoedig zal de diepgang tot 36 voet worden vergroot. Binnen twee laar zullen supertanks met een diepgang van 37 voet kunnen worden toegelaten. Drie Amerikaanse firma's voeren reeds bagger- werkzaamheden uit. De man. die in 1956. namens de UNO. de bergingswerkzaamheden leidde, 'uite- nant-gen'èraal Raymond Wheeler, bracht enige tijd geleden een bezoek aan het ka naal en zeide zeer onder de indruk te zijn van de voortgang, die is gemaakt De door- vaartgelden zijn met drie percent verhoogd om de kosten van de bergingswerkzaam heden in 1956 te dekken. Het staat nog niet vast dat alle schepen deze verhoging zullen betalen. Het. perso neel van het Suezkanaal heeft vooralsnog geen opdracht schepen, die deze drie Der- cent extra niet willen voldoen de toegang tot het kanaal te weigeren. De drie percent kunnen worden gestort op de Banque Beige te Alexandrië, die namens de UNO de gelden int. De extra heffing kan ook buiten de Verenigde Ara bische Republiek worden voldaan. In verband met het krapper worden van de geldmarkt werd maandag de daggeld- rente van 2 percent tot 2% percent ver hoogd. U kunt. het. uzelf gemakkelijk m,aken door het. abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. V fc bespaart daarmee incassokosten en f vermijdt geloop aan de deur- Hel te gireren bedrag is f 7,65, post- j; abonnés 8,15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden l vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. Hi dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. DOOOOC<X)OCCCOCCCOCCCCCOr» -OfV-/v> f i <XX« xx>> <XKV"Or Maandag zijn deskundigen uit. Engeland. Denemarken, Nieuw-Zeeland, Zweden en de V.S. in Rome een bespreking over de internationale botersituatie en de zuivel- politiek in het algemeen begonnen. Men was het erover eens dat de huidige zui velcrisis voortvloeit uit de zuivelpolitiek der verschillende landen, die een grote vermeerdering van de produktie heeft veroorzaakt, in het bijzonder in Europa, zonder dat er in de meeste gevallen een overeenkomstige toeneming van het ver bruik tegenover stond. Als gevolg daarvan, zo werd medegedeeld, waren de boterprij- zen half juni 1958 slechts iets hoger dan de helft van de gemiddelde prijs van 1954 en slechts ongeveer driekwart van het ge middelde van 1957. Dit heeft geleid tot ernstige moeilijkheden met de handels balans van die landen, welke in sterke mate afhankelijk zijn van de export van hun zuivelindustrieën. (Van onze correspondent in Bonn) Uit vrees voor nieuwe vluchtelingen stromen heeft, de Oostduitse regering de deur naar het Westen in het slot gegooid. Alleen oude en gebrekkige mensen, die eigenlijk niet alleen kunnen reizen, zullen nog in aanmerking komen voor een offi ciële reisvergunning naar West-Duitsland of West-Berlijn en dan nog alleen, indien zij alleenstaand zijn en geen familieleden in Oost.-Duitsland of Oost-Berlijn hebben. Een andere voorwaarde is dat moet blij ken dat geen familielid van hen voorheen naar het Westen is gevlucht. De Oostduitse regering is ten zeerste verontrust over het grote aantal vluchte lingen waardoor ontwrichting van het Oostduitse arbeidsproces dreigt. Met bij zondere vergunningen is men niet minder spaarzaam. Iemand die gehuwd is met een persoon uit West-Duitsland of West-Ber- lijn krijgt bijvoorbeeld geen kans. Men raadt de aanvragers aan hun man of vrouw, zo die nog in het Westen leven, maar naar Oost-Duitsland te laten komen. Verraderssysteem Zij die een weigerend antwoord op een aanvraag voor een reisvergunning naar het Westen hebben gekregen, moeten er rekening mee houden dat zij in 't oog vor- den gehouden. De Oostduitse politie be dient zich daarbij van een verraderssys teem, waarbij beloningen worden gegeven aan hen. die de politie ervan op de hoogte stellen, wanneer iemand huisraad of meu bels verkoopt, koffers in veiligheid brengt en dergelijke. Er zijn ook plannen om per soonsbewijzen uit te reiken, die alleen gel dig zijn in een bepaald district, waardoor onofficieel reizen en trekken van de ene naar de andere Oostduitse stad verboden wordt. Bij Dordrecht heeft zich aan boord van het motorjachtje „Amber", toen men de motor wilde starten, een explosie voorge daan. Na de ontploffing brak onmiddellijk brand uit. De opvarenden wisten zich te redden. Het jachtje brandde volkomen uit. Het scheepje was gebouwd door een in woner van Dordrecht, die er gedurende zes jaar al zijn vrije tijd aan had besteed. Hij had het scheepje niet verzekerd. Het was net als vorig jaar: een somber wolkendek logenstrafte ook ditmaal de hardnekkige fabel van liet altijd en alom tegenwoordige oranjezonnetje en liet van tijd tot tijd wat druilerige nattigheid boven Den Haag neer. Maar dit beïnvloedde de publieke belangstelling voor Prinjesdag nauwelijks. Toch is de stroom bezoekers, die met proviandtassen en opvouwbare stoeltjes zich van de stations naar de gou den kocts-routc rept. de laatste jaren wat minder geworden. Maar dat is dan vooral het gevolg van de televisie, die de hoogte punten van Prinsjesdag, weliswaar zonder kleuren, in tienduizenden huiskamers af levert. Niettemin stonden om negen uur Lange Voorhout, Kneuterdijk en Vijverberg al overal omzoomd met. rijen van duizenden kijkers en steeds dichter werden deze drommen naarmate de uren voortschreden. De zon mocht, dan al verstek laten gaan, het schouwspel trekt, altijd nog tienduizen den naar de residentie. En opeens werd weer het geroezemoes van de tienduizenden onderbroken, toen van het Malieveld om 1 uur het gedreun weerklonk der saluutschoten en Koningin Juliana, Prins Bernhard en hun oudste twee dochters van het paleis Lange Voor hout. naar de Ridderzaal vertrokken. Voor de elfde keer sinds haar troonsbestijging was het. dat de Landsvrouwe met de gou den koets deze weg aflegde om de gewone zitting van de Staten-Generaal te openen. Maar meer dan dit staatsrechtelijke feit boezemt het publiek het kleurrijke schouw spel van de koninklijke stoet belang in: de gouden koets met de pracht en praal van alle uniformen er om heen. De route, die de gouden koets aflegt, is nooit erg lang. Het punt van vertrek en het punt van aankomst bieden dan ook de beste gelegenheid om van dit schouwspel te genieten. Maar het Binnenhof is gereser veerd voor de „zeer belangrijke personen" en voor hen, die een speciale toegangs kaart hebben. Blijft dus als belangrijkste punt van concentratie het. paleis Lange Voorhout. Daar verdrong zich dan ook al vroeg het publiek. Daar waren ook weer tribunes ingericht voor leden van de hof houding en andere genodigden. MOSKOU (UPI) Radio-Moskou heeft bijzonderheden meegedeeld over de raket- tocht van de twee Russische honden, die tot 450 km hoogte de ruimte ingeschoten zijn en veilig terugkeerden. Tijdens de tocht zijn namelijk filmopnamen van de beide honden. „Witje" en „Tijgertje" ge heten, gemaakt. Op het ogenblik, dat de raketmotoren begonnen, keek „Witje" nerveus achter om en hief de kop op. De acceleratie drukte echter beide dieren stevig op hun plaatsen. De twee honden bleven toen languit, kop o- de poten, liggen en adem den snel en met moeite. Doch toen er ten gevolge van de hoge snelheid een toestand van gewichtloosheid ontstond, werd de ademhaling rustiger en richtten de twee dieren zich ietwat op. Het moeilijk 'e ogenblik kwam toen dr raket zijn hoogste punt had bereikt en be gon te vallen. Tevoren had Witje belang stellend door de patrijspoort gekeken als of hij iets interessants zag. Bij het dalen leek het alsof een geweldig gewicht op de dieren drukte. Zij lagen plat en schenen zich niet te kunnen verroeren. Na de landing was er dadelijk een dok ter om hen te onderzoeken. Witje draafde om de dokter heen, Tijgertje rolde zicli in het gras. De dieren kregen eten. dat zij met graagte verorberden. Daarop werden ze naar het laboratorium vervoerd voor verder onderzoek. Ze gingen er liggen en sliepen als marmotten. Op het ogenblik, dat is dus drie weken later, verkeren ze volgens radio-Moskou in blakende welstand. Op de tribune bevonden zich ditmaal als genodigden van Prinses Wilhelmina veertig uit. Indonesië gerepatrieerden, die op het Loo verblijf houden. In het paleis mochten eveneens veertig gerepatrieerden van nabij het vertrek van de Landsvrouwe, haar gemaal en de prinsessen Beatrix en Irene in de gouden koets gadeslaan. De televisierepotage van de opening der Staten-Generaal bleef deze keer beperkt tot het Binnenhof en de Ridderzaal, zo dat wij het vertrek van het paleis Lange Voorhout misten, evenals de kijkjes op de menigte langs-de route, die toch voor de sfeer van een dergelijke reportage zo be langrijk zijn. De camera dwaalde nu wat door de Ridderzaal langs de hoofden van prominente figuren en keek af en toe eens rond op het binnenhof, totdat daar de gouden koets met de Koningin, de Prins en de Prinsessen Beatrix en Irene arri veerde, van wie men tussen de lakeien door eigenlijk veel te weinig kon zien Was hier uiteraard zonder in strijd te komen met het allesbeheersende proto col niet een wat hogere opstelling van de camera's mogelijk geweest? Siebe van der Zee gaf een sober com mentaar bij de plechtigheid, dat de beeld- reportage op een prettige wijze aanvulde BONN (Reuter) Bondskanselier Ade nauer heeft op een persconferentie te Bonn verklaard, dat zijn besprekingen met De Gaulle in Colombey-les-deux-Eglises, de eenmaking van Europa zullen bevorderen. Ons gesprek betekende de bekrachtiging van de politiek, die wij met grote vasthou dendheid in de afgelopen negen jaar heb ben gevolgd. Adenauer zei dat er bij de besprekingen geen detailkwesties aan de orde waren gesteld en dat alleen van ge dachten is gewisseld over de wereld- oroblemen. Wij hebben kunnen consta teren, dal wij het hierover volledig eens zijn en dat wij tot overeenstemming zullen kunnen komen over alle acute vraagstuk ken. die zich zullen voordoen, aldus Ade nauer. PORTSMOUTH (V.S.). (Reuter) - Dc vierde Amerikaanse atoomonderzeeboot de .Swordfish". is maandag in de Ame rikaanse marinehaven Portsmouth in dienst gesteld. De ..Swordfish' zal. na een proeftocht worden toegevoegd aan de Amerikaanse vlooteenheden in de Grote Oceaan. BERLIJN, (UPI) Het streven om- de vakanties van Oostduitsers cultu rele kantjes le geven schijnt, blijkens een artikel in een Oostduits zondags blad.. niet overal succes te hebben. Drie badplaatsen aan de Oostzee hebben .misdadige naaktloper^en" - schoon heids wedstrijden - georganiseerd- In Görlitz heeft een band „een onmen <elijke Engelse militaire mars" ge speeld - de thema/muziek uit „Bridge oh the river Kwai". In Prerov heeft het orkest Rudolf Weisé het voorschrift dat van een muzi kaal programma slechts veertig percent uit jazz mag bestaan, niet vergeten, maar wel zijn hele programma om die ••■eertig percent heen gebouwd. Een on bekend gebleven zangeres heeft een liedje gezongen over een burgemeester, die de dag met hard werken en de avond met hard drinken doorbracht.. En van tweehonderd toeschouwers voor een politieke agitatiebijeenkomst" liepen er honderd de zaal uit zodra het doek was opgegaan. VATICAANSTAD.' (Reuter) In Va ticaanstad is maandag een verklaring ge publiceerd van Paus Pius de XII over de leerstellingen van de R. K. kerk inzake huwelijk, geboorte, het voorkomen van zwangerschap, kunstmatige inseminatie en erfelijke bloedziekten. De Paus verklaarde voorstander te zijn van medische keuring voor het huwelijk en zei dat men verloofden, waarvan een of beide partijen lijden aan een erfelijke bloedziekte, mag afraden in het huwelijk te treden. Het mag hun echter niet verbo den worden, aldus de Paus. Hij handhaafde het kerkelijk verbod op kunstmatige inseminatie, vrijwillig over spel. rechtstreekse sterilisatie of het ver wijderen van geslachtsklieren of organen teneinde het overbrengen van erfelijke ziekten te voorkomen, het regelen van de geboorte op een andere wijze dan door pe riodieke onthouding. De laatste methode mag echter alleen worden toegepast als hiervoor ernstige redenen bestaan. De Paus verklaarde voorts, dat er geen religieuze of morele bezwaren bestaan tegen adoptie door echtparen, die het ad vies hebben gekregen geen kinderen te verwekken. Maar. zo vervolgde hij, op grond van godsdienstige overwegingen is het noodzakelijk, dat kinderen van rooms katholieken door geloofsgenoten ge adopteerd worden. Deze verklaring van de Paus was vervat in een rede, die hij vrijdag heeft uitgespro ken bij de ontvangst van medische deskun digen, die in Rome een internationaal con gres over bloedziekten bijwonen. Hij be antwoordde daarin een aantal vragen die de deskundigen hem hadden gesteld. De Paus veroordeelde een volledig kunstmatige bevruchting met de woorden „dit middel is niet opgenomen onder de rechten van echtgenoten en in strijd met de natuurwet en de katholieke moraal. Geen echtgenoot mag huwelijksrechten aan derden ter beschikking stellen". DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Su bandrio, heeft heden de Britse zaakgelas tigde, Robert Saner, op het departement ontboden voor een onderhoud over de Britse weigering om aan Indonesië wa pens te verkopen. Deze weigering zou zijn veroorzaakt door bezwaren, tegen deze ver koop ingebracht van Australische en Ne derlandse zijde. In dit onderhoud zeide minister Subandrio onder meer, dat het politieke effect van de weigering van de Engelse regering groter is dan de invloed ervan op de behoefte die Indonesië heeft aan materieel voor zijn strijdkrachten. In donesië zal in elk geval zijn uiterste best doen voor een vergroting van zijn gewa pende macht, aldus Subandrio. In een verklaring aan de pers deelde Subandrio heden mede, dat Indonesië Engeland alleen de levering had verzocht van een klein aantal vliegtuigen voor zijn luchtmacht. DJAKARTA (Reuter) In een com mentaar op de Britse weigering tot leve ring van grote militaire uitrustingsstuk ken aan Indonesië, schreef de invloedrijke nationalistische „Suluh Indonesia" zater dag, dat Engeland de gevolgen van zijn starre houding zal ondervinden. Het ver bod zal schade doen aan het prestige van Engeland in Azië. Na communistisch Oost-Europa te heb ben genoemd, betoogde het blad, dat het voor Indonesië niet moeilijk is om de wa pens te krijgen, die het wenst. Het par lementslid Manai Sophiaan. voorzitter van ■Je afdeling defensie van het parlement, zeide dat Indonesië het Britse besluit niet als een verlies opvat, omdat de markt voor wapens tegenwoordig groot is. Als wij zware wapens, zoals Mig-toestellen willen kopen, is het gemakkelijk ze te krijgen. „Verwijt ons niet. dat wij communisten of satellieten zijn, als we proberen wapens of uitrusting aan „de andere kant" te be stellen". aldus dit parlementslid. DJAKARTA (ANP) De in Idonesjnë werkende oliebedrijven. die geheel in "de binnenlandse behoeften voorzien, werken op het ogenblik met een verlies van onge veer vijf miljoen roepiah per dag. sinds de monetaire bepalingen, waarvan zij aanvankelijk vrij waren gesteld, enkele maanden geleden ook op hen van toepas sing werden verklaard. De Koninklijke Shellgroep, die voor tweederde deel in de binnenlandse behoeften voorziet, verliest volgens een woordvoerder van dit bedrijf meer dan drie miljoen per dag, terwijl de Amerikaanse Standard Vacuum oliemaat schappij een dagelijks verlies lijdt van on geveer anderhalf miljoen roepiah. Beide ondernemingen hebben gewaar schuwd, niet in staat te zullen zijn aan de binnenlandse vraag te blijven voldoen, als de regering niet toestemt in een prijs verhoging. De benzineprijs is op het ogen blik rp. 1.04 per liter. De oliemaatschappijen hebben om een prijsverhoging van 65 roepiaheent ge vraagd, doch de regering heeft tot dusver elke prijsverhoging geweigerd, omdat zij vreest, dat prijsverhoging voor benzine en petroleum een verdere inflatie tot gevolg zal hebben. Pompen gesloten Intussen ondervond het verkeer in de hoofdstad vandaag in sterke mate de weer slag van deze ontwikkeling. Voor de ben zinepompen, die nog open waren, stonden lange rijen auto's urenlang te wachten, doch tal van pompen zijn sinds zaterdag gesloten. Ook uit de buitengewesten werden berich ten ontvangen over een toenemend tekort aan benzine in verschillende gebieden. CAïRO (UPI) President Tito van Joe goslavië komt de volgende maand in Cairo aan voor besprekingen met president Nas ser, aldus bericht „Al Ahram". Het blad berichtte tevens dat N. A. Mu- hitdinov, lid van het Centraal Comité van de communistische partij van de Sovjet- Unie, vandaag in de hoofdstad van de Verenigde Arabische Republiek wordt ver wacht. Muhitdinov, die een der naaste medewerkers van premier Kroesjtsjev is, begeleidde president Nasser op zijn reis door de Sovjet-Unie.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7