halfzware shag waar u dubbel van geniet! I^rouueI) halfzware Neon Haarlems Dagblad Kelner onder invloed reed boom uit de grond mm*- Amsterdamse Beurs DE BEURS Van gisteren Aanmeldingsformulier 13 Jaarverslag Haarlemse Incassodienst Wijziging in bestuur van Kennemer Dierentehuis Jan van der Laan overleden Thijsse's Hof voorlopig uit de zorgen Bouw van 54 huizen vergt een jaar Propaganda-avond van chr. geref. jeugdverenigingen mmm Drie doden in het verkeer Samenstelling Haarlemse raadscommissies Crematie H. U. Nanninga HAARLEMSE RECHTBANK Albert Schweitzer: „Na staken van proeven kernwanens afschaften" Nederlandse straaljager in Zwitserland neergestort Piloot kwam niet parachute veilig op de grond „Model"-actie op bouwwerk in Haarlem UIT STAD EN STREEK Zijn werkgever voor 24.000 opgelicht KLM-purser vrijgesproken AUTO'S zender chauffeur Zwolle bouwt aan zi jn toekomst hr wordt een nieuwe stadswijk gesticht DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het thans verschenen jaarverslag: over 1957 constateert de Incasso-, Stor tings en Ophaaldienst der gemeente Haar lem met voldoening, dat de op 1 januari 1957 ingevoerde methode om de hele boek houding van de dienst volgens de princi pes der zogenaamde moderne bedrijfs administratie te voeren bevredigende re sultaten heeft opgeleverd. De verschil lende kostensoorten konden op een meer verantwoorde wijze aan de diverse bedrij ven en diensten worden doorberekend. Met de directeuren van het gemeentelijk energiebedrijf en het gemeentelijk water bedrijf voerde de dienst besprekingen om in onderling overleg te komen tot verwe zenlijking van een reeds geruime tijd le vend denkbeeld de methode van meterop neming en inning ingrijpend te wijzigen. Het vele cijfermateriaal in het verslag geeft een duidelijk beeld van de vele acti viteiten van deze dienst. In de administratie waren in 1957 in to taal 135.601 gas-, elektriciteit.s- en water meters opgenomen tegen 133.801 in 1956. De afdeling mechanische administratie produceerde in het verslagjaar per twee maanden gemiddeld 39.130 kwitanties, no ta's en girobiljetten, dat is per jaar rond 234.800 Aan diverse verbruikers, die niet binnen de vastgestelde tijd betaalden, werden 31.186 aanmaningen in rekening gebracht. Wegens wanbetaling moest de toevoer van gas, elektriciteit en water over 171 meters worden afgesloten. Rond elfduizend kwi tanties moesten voor de tweede maal worden aangeboden. Bestuursleden van de Stichting Kenne mer Dierentehuis hebben met algemene stemmen besloten de heer H. C. Schutter als nieuw bestuurslid in de stichting op te nemen, waarbij deze zich bereid ver klaard heeft de secretaris-functie over te nemen van mr. J. H. Junge, die door druk ke werkzaamheden deze arbeid niet ver der kan verrichten. Wel blijft mr. Junge bestuurslid van de stichting. Het adres van het. secretariaat van de Stichting is thans H. C. Schutter, Brederodestraat 144 te Zand voort. Er worden weer enkele akties voorbe reid met propagandisten. Op 22 septem ber zal des avonds 8 uur in de H.K.B. te Haarlem weer een bijeenkomst plaats hebben, waarbij zij die symnathie voor de stichting voelen welkom zijn. In de leeftijd van drieënzestig jaar is te Haarlem overleden de heer Jan van dei- Laan, die vroeger in voetbalkringen een grote populariteit genoot. Nadat hij eerst in het eerste elftal van RCH had gespeeld werd hij lid van EDO en aan de successen van deze club omstreeks vijfentwintig jaar geleden heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Hij was aanvoerder van het elftal dat in 1932 kampioen van de tweede klas se werd en van de ploeg die enkele ja ren later promoveerde naar de eer ste klas. EDO speelde in die jaren op het terrein aan de Kleverlaan. Jan van dei- Laan was de oudste van de drie gebroe ders Van der Laan en was een gezien spe ler. Nadat hij zich uit het actieve voetbal had teruggetrokken heeft de ledenverga dering van EDO hem benoemd tot lid van verdienste. Vrijdagmiddag om een uur zal zijn stof felijk overschot op de Noorderbegraaf plaats te Haarlem worden teraardebesteld. Enige maanden geleden werd er mel ding van gemaakt, dat het voortbestaan van Thijsse's Hof, het instructieve plant soen in het Bloemendaalse Bos in Bloe- mendaal, wegens financiële zorgen twij felachtig was geworden. Thans is een aan zienlijke verbetering ingetreden. De Hof heeft namelijk bijna vierhonderd nieuwe leden mogen boeken. Het bestuur heeft het nu ook aangedurfd een nieuwe tuinman aan te stellen. Met ingang van maandag 22 september zal de heer D. Wolff, een enthousiast natuurlief hebber, de plaats van de heer J. C. Janssen gaan innemen. Van die datum af zal de hof weer dagelijks geopend zijn. namelijk van negen tot twaalf uur en van half twee tot half vijf. Vrijdagsmiddags is Thijsses Hof voor het publiek gesloten. Wil de hof behouden blijven, dan zal het be stuur door een permanente grote kern van leden gesteund moeten worden. Men kan zich als lid aanmelder bij de heer J. W. Wie hers. Plantsoenlaan 8 in B'oemendaal of door de minimum contributie van ƒ2.50 per jaar te gireren op postrekeningnum mer 100735 ten name van de penningmees ter van Thijsse's Hof, Bloemendaal. Déze maand is men begonnen met de bouw van 54 woningen in Heemstede, die ten westen van de Glipperdreef zullen ver rijzen. Bij de 54 woningen komen een win kel en tien garages. De woningen worden in negen blokken gebouwd. De voorberei dende werkzaamheden zijn thans achter de rug. Vorige week is het aannemingsbe drijf N. Smit uit Gouda, dat de bouw uit voert, begonnen met. het leggen van de funderingen, waarmee ongeveer vier we ken gemoeid zullen zijn. Verwacht wordt dat voor de totale bouw driehonderd werk bare dagen nodig zijn. De woningen zul len dus over ongeveer een jaar bewoond kunnen worden. In de Raakskerk te Haarlem werd woensdagavond een propaganda-avond ge houden voor de christelijk gereformeerde jeugdverenigingen waaraan medewerking wérd verleend door de heer P. Brandsma uit Sneek (declamatie), Willem F. de Noor (bariton), Pieter de Jong (orgel) en de christelijk gereformeerde zangvereniging „Luctor et Emergo" onder leiding van de heer Willem L. Boer. De heer P. Smoor sprak als vertegenwoordiger van de chris telijk gereformeerde jeugdverenigingen van Haarlem-Centrum het welkomstwoord en halverwege de avond hield ds. C. van der Weele een referaat over de gelijkenis in Mattheus 21, vers 28 tot 33. Na het zin gen van de bondsliederen en psalm 81 werd de avond door de heer Smoor geslo ten. Advertentie ■V.V.V.VAV .•IvIvIvXvXvIvX*. Nabij Stadskanaal is de 45-jarige brom fietser J. Lanting om het. leven gekomen. De heer L., die van een landweg kwam en een verkeersweg wilde oversteken, werd aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De auto reed na de botsing in een sloot en werd zwaar be schadigd. De inzittenden kregen geen letsel. In Den Haag is de 51-jarige chauffeur P. H. O. in de Van Koetsveldstraat met zijn bromfiets tegen een trottoirband gebotst en daarna met het hoofd op de stoep ge slagen. Hij overleed ter plaatse. Op het stationsemplacement te Velp is de 22-jarige ongehuwde leerling-conduc teur F. J. uit Zutfen aangereden door een trein. Hij was even tevoren uit een ran geerlocomotief gestapt en liep in de rich ting van 't station, waarbij hij vermoedelijk de naderende trein te iaat heeft opge merkt. Hij werd aangereden en zeer ern stig gewond. In een ziekenhuis te Velp is hij overleden. Op het rijwielpad langs de rijksweg na bij de Kooibrug te Den Helder is 's nachts een 16-jarige jongen uit Den Helder met zijn bromfiets tegen een versperring ge reden, die onbekenden daar hadden aan gebracht. Enige vaten, die langs de weg stonden, waren op het rijwielpad geplaatst. Daarachter stond een handkar, waarover een plank was gelegd. De jeugdige brom fietser kreeg enkele ontvellingen, maar zijn duopassagier, de 63-jarige S. B„ moest met een hersenschudding en hoofdwonden in het ziekenhuis te Den Helder worden opgenomen. De samenstelling van de Haarlemse raadscommissies is als volgt: Strafverordeningen: mr. J. G. Bettink. ir. J. M. van Duin, mr. G. J. H. de Leeuw, J. Prikkel, mr. dr. A. F. H. Schreurs, drs. F. A. Vissers. Financiën: E. F. Albrecht, mr. G J. H. de Leeuw, H. Loerakker, mr. dr. A. F. H. Schreurs, D. A. T. Spek, ir. A. Stoffels. Stadsontwikkeling en openbare werken: ir. J. M. van Duin, H. Loerakker, A. P. N. Pielage. ir. A. Stoffels, J. M. F. van Velsen, P. W. Voskuilen. Energie: S. Dogger, F. W. Lichtenveldt, J. Prikkel D. A. .1. Spek. A. J. A. Vos Reiniging: P. van den Berg. J. W. Th. Fibbe, mr. dr. A. F. H. Schreurs, mevrouw E. SmitzPeper. Arbeidszaken: ir. J. M. van Duin. H. Loerakker, F. W. M. Vink. P. W. Voskuilen, J. Willemse. Gezondheidszorg: drs. H. Bovenkerk, me vrouw T, Kerkhoff-Pet, H. F. van Marselis Hartsinck, mevrouw M. v. Rappard-Kobus, drs. F, A. Vissers. Onderwijs: P. v. d. Berg. mr. J. G. Bet- tink, mej. A. W. H. M. Bolsius, drs. H. Bovenkerk. F. W. Knape, drs. J. J. Voogd. Sociale zaken: J. W. Th. Fibbe, Vu'. J. B. M. J. van Liemt, H. F. van Marseiis Hart sinck. mevrouw E. Smitz-Peper, A. van der Veldt. mevrouw M. van der Wall-Du.vven- dak. Subsidies: mej. A. W. H. M. Bolsius, F. W Knape. H. F. van Marselis Hartsinck, ir. A. Stoffels, mevrouw M. van der Wall- Duyvendak, J. Willemse. Bezwaarschriften A: mr. J. G. Bettink. ir. J. M. van Duin. W. F. Happé. H Loerakker, A. P. N Pielage. J Prikkel, mr. dr. A. F. H. Schreurs. ir. A. Stoffels, J. M. F. van Vel sen, P. W. Voskuilen. Bezwaarschriften B: P. van den Berg. mr. J. G. Bettink. drs. H Bovenkerk, mr G. J. H. de Leeuw. F W. Lichtenveldt. ,T Prikkel, A. Rood. J. A. Schippers, mr. dr A. F. H. Schreurs. Economische aangelegenheden: mr G. J H. de Leeuw. H. F van Marselis Hartsinck. F. W. M. Vink, A. J. A. Vos. Sport: mr. J. G. Bettink, A. J. Fortgens. H. Loerakker, D. A. J. Spek. Jeugdzaken: S. Dogger, W. J. B M. J. van Liemt, H. F. van Marselis Hartsinck. mevrouw M. v. Rappard-Kobus. mevrouw M v. d. Wall-Duwendak. Gemeenterekening: S. Dogger, A J Fort gens, H. Loerakker. J. Prikkel. D A. J Spek. F. W. M. Vink. Volkshuisvesting: P v. d Berg. drs H Bovenkerk, mr. G J H de Leeuw'. F. W Lichtenveldt. A Rood. Bejaardenzorg: J. W. Th Fibbe. mevrouw T. Kerkhoff-Pet. H. F. van Marselis Hart sinck. drs. F. A. Vissers. Gasthuis: mevrouw T. Kerkhoff-Pet. W. J B. M J. van Liemt. mevrouw mr. E. A. •T. Scheltema-Conradi. D. A. J. Spek. ir. H. Hissink. W. Mensink. Kunstzaken: E. F Albrecht. mevrouw M van Rapnard-Kobus. D. A. J. Spek. drs. J J. Voogd, J. M F. van Velsen. A v. d. Veldt. Badhuizen: mevrouw T. Kerkhoff-Pet. P v d. Berg. Nijverheidsonderwijs: F. W. Knape. J. Willemse. Haarlemse Huishoudschool: mej A. W. H M. Bolsius, mevrouw E. Smitz-Peper. R.-K. Huishoudschool: mej. A. W H. M Bolsius mevrouw E. Smitz-Peper. Prot. Huishoudschool: ir J M. van Duin. mevrouw E Kerkhoff-Pet. R.-K. Technische school: F W. Lichten veldt. J. Willemse. Sportraad: mr. J G. Bettink. H. Loerak ker, D. A. J. Spek. P. W. Voskuilen Vanmorgen heeft op Westerveld onder grote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van de lieer H- U Nanninga. in leven internist in Heemstede. Onder de aanwezigen bevon den zich vele collega's van de overledene. In de aula van het crematorium sprak allereerst de heer C. J. Tichelaar, rustend arts in Heemstede en neef van de over ledene. Hij schetste de heer Nanninga als een goed huisvader, die kalm, vriendelijk en met prettige humor zijn taak volbracht. Hij was een man. die wilde, kon en moest werken voor zijn gezin. Spreker betreurde het. dat hii zo vroeg moest heengaan. Dr. A. H. Garrer. internist, sprak na mens de leden van de kring Haarlem en omstreken van de Koninklijke Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst. „Dok ter Nanninga was een bijzonder goed mens en een zeer gewaardeerd collega. Hij ging altijd kalm zijn weg. of het mee- of tegen zat. Hij had een diepe liefde voor zijn medemens en zijn patiënten koesterden een grote genegenheid voor hem", aldus spre ker, die nauw met de overledene had samengewerkt en hem verder als een voor treffelijk medicus had leren waarderen. Onder orgelmuziek zonk de kist, die ge dekt en omgeven was door vele bloem stukken. Na de plechtigheid dankte een broer van de overledene voor de getoonde blijken van medeleven. In de nacht van 12 februari van dit jaar reed een personenauto op de Zandvoorter- weg in Aerdenhout in volle vaart tegen een boom. Beide inzittenden werden uit de wagen geslingerd en ernstig gewond naar het Marinehospitaal in Overveen over gebracht. Zo hevig was de botsing ge weest, dat de bewuste boom met wortel en al uit de grond werd getrokken. De bestuurder, een 32-jarige Amsterdamse kelner, bleek onder de invloed van sterke drank te verkeren. Vanmorgen moest hij zich voor de Haarlemse rechtbank ver antwoorden. De officier van Justitie, mr G. W. F. van der Valk Bouman, eiste twee weken gevangenisstraf en twee jaar in trekking van het rijbewijs. De kelner wist zich niet veel over d« toedracht te herinneren. Alles was razend snel in zijn werk gegaan. Hij schatte dat zijn snelheid op dat moment tachtig kilo meter per uur bedroeg. Verder verklaarde hij die avond in een café in Zandvoort ni 11 meer dan drie glazen sherry te hebben ge dronken. In de zaak van de mede-inzittpp. de. een 40-jarige Amsterdamse caféhoud"' zou hij niet anders dan koffie en limonade gedronken, hebben. Als gevolg van het on geluk heeft verdachte een oog moeten missen, zodat hij meende al zwaar genoer. gestraft te zijn. De caféhouder liep een gebroken arm en snijwonden in het gelaal op en moest twaalf dagen in het zieken huis worden verpleegd Met 120 km. geslipt Tegen een 38-jarige Haarlemse kelner werd twee weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar geëist. Hij zou. eveneens onder de invloed, in STOCKHOLM (UPI) Dr. Alberi ■Schweitzer heeft woensdag in een open brief aan het liberale ochtendblad ..Mor- genbladet" geantwoord op een enkele maanden geleden ingezonden stuk van de hand van de Zweedse pacifist en oud- iournalist. Bertil Svahnstrom. waa.rin dez" Schweitzer om opheldering vroeg over en kele punten, die in Schweitzers voor de radio gedane pleidooien voor de afschaffing van kernwapens voorkwamen. Schweitzer zeide. dat naar zijn mening de meeste dringende kwestie de eis is. dat proefnemingen met kernwanens onmidde'- Hik worden gestaakt. ..omdat zii ramnzali<" gevolgen voor de mensheid kunnen heb ben. zowel voor deze als volgende gene raties". Hti schreef, dat de feiten hem in het gelijk hebben gesteld. ..Amerika heeft on der druk van de ontwakende publiek® ooinie besloten van verdere Droefnemingen sf te zipn en Engeland heeft het irnn>-beeld Hiormpe is veel gewonnen". „Mn komt het volgende nnnt- de a'- cr>i-ieec''rw van kernwanens" zo vervolgde hii Rii p«n atoomoorlo" zouden zelf* de volken, die er geen dpel aan hebben, schade lijden door de radio-activiteit, het geen Schweitzer een „duidelijke schending van de internationale rechtsregels" noem de. ..Indien alle redelijke mensen zich ver enigen in een eis, gebaseerd op het inter nationale recht, tot afschaffing van kern wanens. zullen wii dit doel bereiken" aldus Schweitzer. Dit doel kan echter ..stap voor stap" bereikt worden. Er moe' ..een niéuwe geest" geschapen worden waarbii de volken elkaar kunnen vertrou wen. „Indien Oost en West elkaar blijver- wantrouwen zullen zij samen ten ondor gaan". Hij besloot met te schrijven, dat h«' waanzin is om te denken, dat de vrede gehandhaafd zou kunnen worden door eer -wa pen i n gs wedl oop. Een F-84-F „Thunderstreak"-straaljager van de basis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht is hedenmorgen in Zwitser land nabij Bazel neergestort, nadat het toestel een motorstoring had gekregen. De terreinomstandigheden lieten geen noodlanding toe, zodat de vlieger zich ge noodzaakt zag, van de schietstoel gebruik te maken. Hij landde veilig met zijn para chute nabij het dorp Freiburg ten zuid westen van Bazel. de nacht van 1 juni met een snelheid van honderdtwintig kilometer per uur op zijn motorfiets over de Zeeweg in Overveen hebben geraasd. In de bocht bij de Spoor- laan was hij geslipt en tegen een boom gereden. „In ons vak gebeurt het wel meer dat je boven je theewater komt, edelachtbare. Maar die keer had ik per sé niet meer dan twee biertjes en twee jonge klare gehad", verklaarde verdachte zonder aarzeling Zeven gescheurde ribben en een gescheur de long had hij van het ongeluk over gehouden. Hij vertelde zichzelf beloofd te hebben geen glas sterke drank meer aan te raken en het plan te hebben als chauf feur bij een vervoersmaatschappij te solli citeren. „Maar dat gaat natuurlijk niet door als ik de gevangenis in moet." Vervolgens stond een 39-jarige timmer man-aannemer uit Haarlem terecht In de nacht van 21 juni zou hij in de Brouwers straat in Haarlem tegen een aldaar gepar keerde auto zijn opgereden. Na de aan rijding zou verdachte zonder zich bekend te maken, zijn doorgereden. De politie vond zijn zwaar beschadigde auto enkele uren later met doeken bedekt in de Gihraltar- straat. Bij zijn aanhouding zou de timmer man-aannemer naar sterke drank hebben geroken Een bloedproef had hij geweigerd, omdat, zoals hij tegenover de president van de rechtbank verklaarde, hij geen bloed kan zien De aanrijding had verdachte wel gevoeld, maar hij was in een paniekstem ming geraakt en was doorgereden, ook omdat hij niemand bij de geparkeerde auto zag. Thuisgekomen had hij samen met een kennis, die bij hem in de auto zat. zijn auto met lappen bedekt. „Voor de buren", licht te hij toe. Het was zijn bedoeling geweest de door hem aangerichte schade met de eigenaar van de geparkeerde auto te rege len. De avond vóór dp aanrijding had hij vier glazen bier gedronken De officier van Justitie eiste en maand gevangenisstraf, een jaar intrekking van het rijbewijs en bovendien 100 boete. Verdachte's raadsman, mr. J. Roggeveen, achtte geen voldoende bewijs voor de schuld van zijn cliënt aanwezig en conclu deerde tot vrijspraak In navolging van diverse andere steden in Nederland hebben thans ook in Haarlem ontevreden werknemers in het bouw bedrijf openlijk geprotesteerd tegen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst Op een project in Delftwijk. een complex woningen van „St. Bavo-Noord" bij dc Rijksstraatweg en de Delftlaan in Haar lem-Noord zijn vijftig werknemers van de aannemer Jan Bakker vanmorgen name lijk begonnen met een „model"-actie waarbij men wel aan het werk blijft, maar de prestatietoeslag niet nastreeft. Boven dien is op het werk een groot bord opge hangen, waarop te lezen staat, dat „Suur- hof's c.a.o. armoede voor iedereen" be tekent. 3-3 Wit, Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabel fabriek gew.Philips Gloed Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschapptj Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoér:- gisteren 91 <6/m 95 221% 325 195 234 k 187 285 342 166 411 196 706 Yx f 171,4( 171 67% I 100.- 150 150 13154 12954 235 108 V4 f 123,10 233 88 J4 175 196 171 541Vi« 48->g 78?4 4513/in 82'/j 25/4 Heden 13.45 uur 92 95 217 323 195 334 187 285 34314 166 40614 196 72C f 173.- 17014 67 34 f 99.50 15214 151 13214 128'/? 236 108% f 122.70 233 8814 175 197 171 6 54 48 77K 45 82 2514 BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: N. Sargentini-Vis. z. M. W. L. de Korte-Plevier, d. C. M. C. Duindam- Stokman, z. Th. F. Koelemij-Langeveld, z. W. H. Gabriëls-Schmidt, z. ONDERTROUWD: C. L. Koomen en B. P. van Eerden. Jhr. G. F. Boreel en jkvr. H. N. L. van Riemsdijk. G. J. Thomassen en S. Chr. M. B. Tichelman. L. M. van Damme en E. Maandag. N. A. Faase en B. E. M. Belderbos. GETROUWD: A. H. Th. van der Zijden en J. L. Mol. J. M. B. Draaisma en j. E. Horstman. OVERLEDEN: N. de Jong, 80 j. M. H. Klesser, 34 j. mevr. J. J. A. Beekhuijs- Maat, 72 j W. van Ammers, 54 j. AMSTERDAM De vaste tendentie, die zich dinsdag na het beluisteren van de Troonrede ter beur ze ontwikkelde, werd gisteren voortge zet. Nu echter de miljoenennota algemeen bekend is en de cijfers daarvan bestu deerd zijn, reageerde de beurs hier ver der niet meer op. De haussestemming dient dan ook hoofdzakelijk te worden toe geschreven aan de aanhoudende willige markt in Wall Street, waar het Dow Jones- koersgemiddelde voor de industriële aan delen op een nieuw ongeëvenaard hoogte record kwam. Koninklijke Olie was de uit schieter bij de oliefondsen aldaar en hier van profiteerden vanzelfsprekend de Europese beurzen De koerswinst voor de ze aandelen was dar, ook woensdag op het Damrak niet onbelangrijk. De handel was van grotere omvang dan de laatste weken het geval is geweest. De koersstijging were! mede in de hand gewerkt door dek kingsaankopen. De koers van de aandelen Koninklijke Olie schommelde .rond de f 171.30, vrijwel pariteit New York, tegen een slotkoers van de vorige dag ad I 166,10. Omgerekend op de oude basis be droeg de koerswinst derhalve circa 26 pun ten. Philips werd wederom voor buitenland se (Amerikaanse) rekening uit de markt genomen. De koerswinst beliep een vijf tal punten. Unilever kon zich 2 punten ver beteren. AKU greep bij de opening wat te hoog op 224 en liep terug tot 222. Dit ver hinderde niet dat het aandeel ruim 3 pun ten boven de vorige dag lag. K.L.M. werd een paar dubbeltje.' hoger geadviseerd. In de scheepvaarthoek kon van een le vendige en opgewekte stemming gespro ken worden. Deze groep, die bij de overige aandelen ter beurze de laatste tijd zeer ten achter is gebleven, trok thans de be langstelling van het publiek en van de be- roepshandel. De aandelen worden over het algemeen door de beurs te laag geacht. De vraag domineerde en al spoedig trokken hierdoor de koersen snel aan. De winsten bedroegen 1 tot 3 punten. De brandschade in Indonesië bracht geen schade lan de koers van de H.V.A. integendeel, de adviesprijs voor dit aan deel lag fractinneel hoger. Deli hield zich buiten schot en veranderde ten opzichte van de vorige dag niet veel. Dit kan ook gezegd worden van Amsterdam Rubber en Senembah. In de staatsfondsenmarkt werd de indr ik gevestigd, dat hier steun- orders in de markt lagen. De obligatie- waren goed prijshoudend tot iets beter F,r kwam nog steeds geen notering in Soe- kowono Het wachten is op het officiële hc richt van het eerdei gemelde bod op deze aandelen Ter beurze werd bekend dat hei bod van 225 pet is ingetrokken, doch dat het bod van 175 pet. gehandhaafd blijft Reis en Co werd 3 punten lager op 40 ge adviseerd in verhand met het passeren van hef dividend (v.j. 5 pet.) Prolongatie 3'/o pet. NEW YORK Wall Street speculeerde gisteren (en naar achteraf blijkt terechtl op de tot standkoming van een nieuwe c.a.o bij Ford. die een g ate staking van de auto- mobielarbeiders zou vermijden Dit opti misme gaf flinke steun aan de aandelen markt Er waren enkele zwakke fondsen die het mdustriegemiddelde deden dalen nadat dit midbeurs een nieuwe recordhoogte bereikt had Bij deze zwakke broeders waren on der andere Du Pont. Goodyear. U S. Steel «n Bethlehem Steel, die verliezen tot twee dollars boekten Southern Railway ver loor een dollar en bij de openbare nuts bedrijven kwam Commonwealth Edison lager Intussen kon een aantal andere fondsen, waaronder Zenith, Schenley, In ternational Paper. Alcoa en Amerace zich twee dollar of meer verbeteren Verschei dene olieaandelen konden zich goed hand haven nadat deze groep tegen de middag vaster was komen te liggen. Royal Putrh floreerde in volume. Internationale olie- rondsen handhaafden zich beter dan de in landse Een blok van 23 000 aandelen Sto- rei Broadcasting werden verkocht voor 25'/». dollar lager. Verscheidene andere grote verkooporders werden geëffectueerd en kort na de opening kon de ticker het koersverloop enige tijd niet bijhouden Lorrilard liep op na een bericht over nieuw kapitaal Bij de farmaceutische in dustrieën moest Parke Davis drie dollar verlies incasseren Internationa! Business Machines zakten twee dollar na een nieuw hoogtepunt bereikt te hebben. Het industriegemiddelde daalde van 526 57 op 525 89: de spoorwegen van 136.53 op 136 31. de openbare nutsbedrijven van 8122 op 80 93. Van de 1211 verhandelde fondsen eindigden er 426 hoger en 529 la ger Omzet 3 790 000 aandelen (UPI). Nieuws 'in het kort Knie gebroken. Op de hoek Bloemen- daalseweg—Mollaan te Bloemendaal is woensdagmiddag een drieënvijftigjarige dame uit Heemstede, die op de Bloemen- daalseweg in de richting Overveen fietste, door een zestienjarige bromfietser uit IJmuiden aangereden. Deze wilde vóór de wielrijdster om linksaf de Mollaan inrijden. De Heemsteedse dame brak haar linker knie en is naar het Marinehospitaal over gebracht. Advertentie Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Een 28-jarige Rotterdammer, die een vertrouwenspositie bekleedde bij een scheepsreparatiebedrijf, heeft zijn werk gever de laatste vier jaren voor 24.000.— opgelicht. Van het geld is niets meer over. Dc man is gearresteerd. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een vierendertigjarige chef-purser van de K.L.M.. die terecht had gestaan, omdat hij op 2 april op Schiphol met zijn auto geen voorrang zou hebben verleend, vrijgesproken. Bij de aanrijding, die ont stond tussen de auto van de purser en een scooter werd de scooterberijder gewond. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo. had 200 subsidiair vijftig dagen geëist Advertentie Betrouwbare auto's vanaf 22.50 per dag, 200 km vrij rijden Speciale week- en maand tarieven. NV Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij, Houtplein 21 - Telefoon 10338 De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, heeft in de wijk Holtenbroek in Zwolle op sym bolische wijze het begin van de bouw van ongeveer zevenendertighonderd woningen tot uitdrukking gebracht. Deze woningen komen in een stadswijk die ten noorden van de huidige om Zwolle lopende „rond weg" (onderdeel van de rijksweg nr. 28. Amersfoort-Zwolle-Meppel) is geprojec teerd. De raad van Zwolle heeft, overeenkom stig een ontwerp van de stedebouwkundige ir. S. J. van Embden te Delft, een nieuw structuurplan vastgesteld, volgens het welk de thans nog een agrarisch karak ter hebbende terreinen ten noorden van de .Rondweg" aangewezen zijn voor het stichten van een stadswijk Deze wijk 7al liggen in het gebied Holtenbroek ten noor den van Zwolle dat begrensd wordt door het Zwartewat°r en de Vecht. De ophoging van de eerste van de vier buurten, waarin de wijk Holtenbroek T zal worden verdeeld, is onlangs gereed geko men. daarom kan gisteren een begin wor den gemaakt met de nraktisrhe vormge ving van he* jolan-Van Embden. Hel is voor Zwolle een feestdag gewor den onder het motto: ..Zwolle bouwt aan rijn toekomst". Ir. A. Kraayenhagen. directeur van de Provinciale Planologische Dienst heeft in ®en uitvoerige rede gesproken over de taak van Zwolle met het oog op het vraagstuk het westen en overig Nederland". .Tvpo- grafisch is Zwolle voor het westen de toe gangspoort tot noordoost-Nederland", al dus ir. Kraavenhagen. die een groei van de stad tot plm. 200 000 inwoners voorzag. De directeur van onenhare werken van Zwolle, ir. S. van der Wal. die de plannen voor een mogelijke verdere ontwikkeling van de stad nader belichtte, zeide dat ten oosten van de stad in het gptv'«d tussen de Nieuwe Vecht en de spoorlijn Zwolle Mepnel een gebied van 193 ha is gereser veerd voor de vestiging van een univer- siteitsstad. In een toespraak zei minister Witte on dermeer dat hef de laak van het gemeen- 1 «bestuur van Zwolle zal zijn de plannen met behulp van de burgerij en van het particuliere bedrijfsleven te realiseren. Verkeersgeografisch gezien heeft Zwolle velp mogelijkheden. Ondergetekende Naam ■straat Haat? vvenst zich met insane van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f 7.65 per kwartaal/of f 0.59 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 oktober 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de num mers tot en met 30 september 1958 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13