A ros A HET IS VERBODEN! EGELTJES Japanse brief Gevaarlijke punten Zeventigjarige zou onder invloed kettingbotsing hebben veroorzaakt Aantrekkelijke jeugdexpositie door ir. v. d. Toorn geopend FEESTAVOND ONZE BESTE VRIEND k fi|p/ pi DISCOCLUB TELEVISIE 11 Rest BONBONS Haarlemse Watervrienden naar Groningen Examens OLIESTOOK Eest ttoénuuikt éefrw üto&eeté&fe OP BEZOEK BIJ DE P.T.T. Van mensen en dingen in en om Haarlem HAARLEMSE RECHTBANK Jongens stalen sigaretten uit automaat VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Iedereen heeft op bepaalde momenten even rust nodig, al is 't maar een paar minuten per dag; even: ontspanning! Waar is echter een plek in onze tegen woordige steden, die niet vol is van haas tige mensen, van rumoer, van voorbijja- gende auto's? De parken zelfs zijn meest al vol, omdat ze zo klein zijn. Waar hierin Haarlem (want daar woon ik nu eenmaal) vind ik een ogenblik RUST? Zo'n plek is er! Nóg! Hoelang nog?? Zo'n plek is er, zoals je in geen andere stad van Nederland vindt: U hebt het kunnen lezen in Haarlems Dagblad van dinsdag 16 sept. Met een prachtige foto, waar bo ven staat u leest het misschien met ver- i b'azing „Molen blijft behouden" „Wat? Zou men die dan weg willen ha len?" Nee, nee, wees gerust. Alleen maar; er is een „Plan voor Speeltuin en weide op terrein bij de Heussensstraat". Zo is u daar nooit geweest? Dan moet u er heus eens gaan wandelen! U gaat met bus 2 of 3 tot de Kleverlaan en dan langs het sportterrein door de Jan Haringstraat. En dan ligt daar voor u, aan uw rechter hand: een weide! Een echte weide met koeien, een stukje polderland, met sloten rondom. En een mooi oud molentje aan 't eind daarvan. Kijk naar de wijde lucht boven u, naar de wolken, kijk naar 't mal se gras, naar de vredige herkauwende koeien. Maar nu denkt men er over op die weide, op dat lage polderlandje (dat heel wat zal moeten worden gedraineerd en op gehoogd, maar.onze begroting heeft toch een surplus?) een speelterrein te maken. Op zichzelf heb ik niets tegen een speel weide. Ik kijk er dagelijks met genoegen naar! Want het brede gazon om de vijver is „vrij gegeven, behalve voor balspel". Dagelijks stoeit daar de jeugd. En al rol len de ballen, ik heb er niet alleen vrede mee, maar we kijken met plezier naar het vrolijk gedoe, het voeren van de eenden en ganzen, de dartelende kinderen en hon den. Ik klaag allerminst over deze „speel weide" maar: meer dan 30.000 maal ben ik daarlangs gewandeld, door dat open stukje wereld, van huis naar school en om gekeerd. En 30.000 maal heb ik dankbaar de rust ervaren die dit stukje natuur mij gaf. En zo gaat het talloze medeburgers in dit stadsdeel eveneens! Vele honderden malen heb ik stadgenoten en vreemdelin gen daar zien stilstaan, vreugdevol ver baasd over zulk een polderlandje midden in de stad. Gemeentebestuur van Haarlem, Com missie voor speelgelegenheden, Uit naam van vele medeburgers nu al, in die en kele dagen na het artikel in Haarlems Dagblad vraag ik u met grote aan drang: Spaar dit plekje grond, dit enige plekje natuur in onze mooie stad, zoals u andere, stenen, herinneringen aan wat ééns was, conserveert en restaureert, op dat het niet onherstelbaar verloren ga, wij erkennen dat onze jeugd speelgelegenheid nodig heeft, ongetwijfeld, maar zoek die elders. Wij allen, U en ik, we hebben soms, al is het voor een paar momenten, rust no dig, rust, die steeds moeilijker te vinden Dr. W. G. L. Wieringa Advertentie BONBONS Pistache: amandelpate met exquise Franse likeuren verfijnd. Othello: moccatoffee met gehakte noten. Café Kirsch: fijne Zwitserse Kirsch met crème de café. Zo zijn er 18 heerlijkheden in de sortering Per 100 gram f 1.10 Zaterdag en zondag zijn 46 zwemmers en zwemsters van de Haarlemse Water vrienden de gast van de Groningse Water vrienden. Ze nemen zondag deel aan een zwemvierkamp tussen de Watervrienden uit Groningen, Arhnem, Utrecht en Haar lem. Behalve de wedstrijdnummers 100 m. vrije slag, schoolslag, rugslag dames en heren en de 3 en 4 x 100 m. estafette, staan ook op het programma, de wedstrij den in onder water zwemmen, popduiken, slepen in kopgreep, familie-estafette voor vader, moeder en 2 kinderen, hindernis- baan voor ouderen, 10 x 50 m. gemengde estafette enz. Het wedstrijdprogramma wordt opge luisterd door de demonstraties kunst kringen, figuurzwemmen, waterpolo. Er zullen meer dan 200 zwemmers en zwem sters aan de start komen. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Geslaagd met tol" voor het. kandidaatsexamen psychologie de eer J. Beyk, Overveen. Advertentie U kiest Uw vrienden met zorg, doe dit ook met Uw verwarming. Kiest de aller beste en betrouwbaarste, kiest een Ontdek zijn goede eigenschappen opge bouwd uit 60 jaar ervaring in: het technisch af zijn het ideale dubbel warmte- spreidingtsysteem. Frontale stralingswarmte gekoppeld aan gelijkmatige warmte-circulatie in elk deel van de kamer - ook en vooral over de vloer en langs de ramen. de stijlvolle moderne uitvoering in kleurrijke schakering met o.a. kook plaat en zichtbaar vlammenspel. het uniek zuinige verbrandingssysteem door de beroemde Coleman lage trekbrander. de sterke service door fabrieken overal ter wereld (ook in Nederland). de lage prijzen: 'n Coleman topklasser reeds vanaf f 335.-. Bij elke goede handelaar verkrijgbaar. MARKT Co. (IMP.) LTD.. KEIZERSGRACHT 69 1, AMSTERDAM. In aanwezigheid van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de ryks- en gemeentelijke inspec teurs van het lager onderwijs, de heren H. J .M. Bouchette en E. J. Lodewijks, de voorzitter van de P.T.T.-kamer, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, en vele onderwijs- en P.T.T.-mcnsen, heeft de directeur-generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, donderdagmiddag in de voormalige Doops gezinde school aan de Ripperdastraat in Haarlem, de jeugdtentoonstelling „Op be zoek bij P.T.T." geopend. Ir. Van der Toorn noemde de voorlich ting van het publiek over aangelegen heden, die de P.T.T. betreffen van groot belang. Een element, van deze voorlichting is de opvoeding van de schooljeugd. Daar om heeft de P.T.T. een tentoonstelling ge organiseerd, die in verscheidene grote steden wordt gehouden en waarbij het staatsbedrijf aan de schooljeugd iets wil vertellen over de diensten, die het kan bieden. De tentoonstelling is reeds zestien keer in andere steden gehouden, waarbij zij is bezocht door 4600 klassen, in totaal 167.000 leerlingen. Ir. Van der Toorn be sloot zijn toespraak met dank te brengen aan de heren W. Kandel en D. West van de afdeling Onderwijs van het Haarlemse stadhuis, die zich beiden veel moeite heb ben getroost de expositie ook naar Haar lem te brengen. Tevoren had burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers nog gewezen op de moeilijkheid ruimte in Haarlem te vinden. Was men hier eerder in geslaagd dan zou de tentoonstelling reeds eerder naar Haarlem zijn gekomen. Overigens noemde de burgemeester „Op bezoek bij P.T.T." van groot belang, omdat er een beeld gegeven wordt van het bedrijf dat ruim 57.000 mensen werk verschaft. Na de opening hadden de genodigden gelegenheid de tentoonstelling te bezich tigen. Grote belangstelling Het idee een dergelijke expositie te hou den is uitgegaan van de scholen. Reeds voor de oorlog toonde men zich bij het onderwijs zeer geïnteresseerd in het werk van het grote staatsbedrijf. Er werden steeds formulieren en originele documen ten aangevraagd voor het geven van prak tisch onderricht in het gebruik ervan. Op 1300 scholen werd bovendien nog telefoon- onderwijs gegeven. In de oorlog zijn deze activiteiten langzamerhand achterwege ge bleven, maar onmiddellijk na de be vrijding nam de belangstelling weer snel toe. De P.T.T. deed illustratiemateriaal vervaardigen, alsmede een knipplaat en een bijzonder aardig* uitgevoerd boekje „Drie letters P.T.T.", dat door Leonard Roggeveen is geschreven en door Jo Spier van tekeningen is voorzien. In 1948 is men in Den Haag begonnen met het inrichten van de tentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T., die sindsdien in verscheidene ste den van Nederland geweest is. Voor de kleinere plaatsen heeft men expositie materiaal in grote kisten beschikbaar, die minder ruimte innemen en gemakkelijk kunnen worden vervoerd. De bedoeling is de schooljeugd vertrouwd te maken met het werk van het P.T.T.-bedrijf. Dit is op aantrekkelijke, overzichtelijke en soms humoristische wijze gelukt. De tentoon stelling is ontworpen door de heer Cor- nelis van Dijk en is bestemd voor leer lingen van de zesde klasse van het lager onderwijs, de klassen van het v.g.l.o., u.l.o., nijverheidsonderwijs, Kweekschoolonder- wijs en de laagste klassen van het middel baar onderwijs, die allen de tentoonstel ling in klasseverband zullen bezoeken. „Op bezoek bij P.T.T." blijft tot eind december in Haarlem. Duidelijk overzicht Op heldere wijze geeft de expositie, die in twee lokalen van de voormalige Doops gezinde school is ingericht, een overzicht van het werk van de P.T.T.: hoe een brief moet worden verzonden, wat er daarbij ge beurt, hoe men moet adresseren en giro- en postwisselforvnilieren moet invullen. Verder is te zien, hoe de lokale en inter lokale telefoon, alsmede de andere tele- communicatiemiddelen werken. Alles is op een aantrekkelijke wijze opgesteld, die de schooljeugd zeker aanspreekt. De belang stelling zal. ongetwijfeld nog worden aan gewakkerd door de verschillende instru menten, die men zelf kan bedienen. Als waarschuiving is bij het verlaten van de tentoonstelling achter een gordijn een af schuwelijk bekraste brieiwnbus geplaatst, waarbij dan verteld wordt, dat deze „ver minkte" bussen nog ivel eens in Haarlem zijn aangetroffen. Hetgeen de jeugd hoopt men tot nadenken zal stemmen. Om de juiste adressering en frankering aan te 'moedigen wordt dan nog verteld, dat in Haarlem alleen al drie postmensen iedere dag bezig zijn om onjuist geadres seerde brieven op het goede adres te doen bezorgen. Tot slot volgen hier nog enige gegevens, die op Haarlem betrekking hebben: dage lijks zijn hier 90 bestellers op pad, die 90.000 stuks correspondentie afleveren. Op de afdeling verzending worden dagelijks 250.000 stuks correspondentie verwerkt, waarvan rond 170.000 tussen 16 en 23 uur. Er zijn in de naaste omgeving van Haar lem 175 brievenbussen, waarvan er 172 vier keer per dag worden gelicht. Op de tentoonstelling „Op bezoek bij P.T.T., die tot. eind december in de voormalige Doopsgezinde school in de Ripperdastraat te Haarlem wordt ge houden, wordt de jeugdige bezoekers gelegenheid geboden zelf allerlei appa raten te bedienen. Dat daarvan een gretig gebruik wordt gemaakt toont deze foto, zoaar twee dreumesen tele fonisch met elkaar spreken over een afstand van.... nog geen drie meter VGA Bij de familie Blom aan de Ringweg 47 in Spaarndam bevindt zich achter het huis in het nachthok van de kip pen sinds een week een nest egeltjes. Mevrouw Blom ont dekte enige tijd geleden, dat er onder het hok iets leefde en zij dacht onmiddellijk aan ratten. Want die hadden reeds eerder een langdurig bezoek aan het kippenhok gebracht en de familie Blom was net blij, dat dit onge dierte verdwenen was. Het viel allemaal nogal mee,want achter het nachthok bevond zich een nest kleine egeltjes, die de oogjes nog niet eens open hadden. Dat gebeurde na een paar dagen en toen ook begonnen ze door het hok te kruipen. Mevrouw Blom laat de diertjes nog maar zitten. Ze doen er geen kwaad. Integen deel, want voorheen had men zo af en toe last van muizen en die zijn sinds de komst van ma egel en haar kinde ren ijllings verdwenen Van de zestienjarige Yuriko Matsuda in Japan ontvingen wij een lief, in het Engels gesteld briefje, waarin zij ons vraagt iemand te zoeken om een (hopelijk) lange corres pondentie mee te gaan voe ren. „East is East and West is West", schrijft Yuriko te recht, „maar dat moet ons toch niet verhinderen om el- kaars wijze van leven, el- kaars cultuur en eikaars ma nier van denken te leren be grijpen. Dat kan gebeuren door het uitwisselen van prentbriefkaarten, tekenin gen en postzegels, maar voor al door de correspondentie tussen de jongeren". Yuriko stuurt ons daarom een kleurig kaartje van een Japanse brug en ze vermeldt bovendien haar (ingewikkel de) adres met het verzoek, dit aan haar leeftijdgenootjes door te geven. Dat doen we dan ook. Dat adres luidt: Yuriko, Matsuda, Oi, Ashi- mori-cho, kibigun, Okayama- Ken, Japan. „Het is verboden op de openbare weg met pijl en boog te spelen of een kata pult by zich te hebben." Aldus artikel 85 van de Algemene Politie Verorde ning van Haarlem in een paragraaf handelend over „Vermakelijkheden en spe len" en het is heel juist, dat men door dit artikel een middel heeft om aan deze gevaarlijke spelletjes een eind te maken. Overigens vergist men zich wanneer men denkt, dat er in Haar lem nauwelijks meer een pijl en boog of katapult te vinden is. De eerste de beste jongen, die wij op straat aanspraken bracht ons naar zijn vriendje waar wij een pijl en boog te zien kregen waarvoor Wilhelm Teil zich beslist niet geschaamd zou hebben, compleet namelijk met messcherpe punten. De jongens zelf weten trouwens best, dat zij de kans lopen, dat hun gevaarlijk speelgoed verbeurd wordt verklaard wanneer zij er mee op straat verschijnen en daarom spe len ze er meestal in het ge niep mee. Uiteraard blijft het echter gevaarlijk en de politie zou dan ook graag zien. dat de ouders hun kin deren verbieden met derge lijke rommel te spelen. WIST U OVERIGENS, dat het verboden is „op de open bare weg op voor het publiek gevaarlijke wijze glijbanen te maken, bij wijze van spel te glijden over reeds gemaak te banen of sleden onbe- stuurd langs een hellend vlak te laten glijden". (Ar tikel 86 APV). De Haarlemse Discoclub, opgericht in januari 1957, blijft gestaag groeien. Na een jaar was het aantal leden reeds verdubbeld en ook de disco-avonden, op dinsdag om de veertien dagen, moch - ten zich in een steeds stij gende belangstelling ver heugen. Thans is het actieve bestuur echter genoodzaakt wegens de bloei van de ver eniging de bijeenkomsten in een zaal te beleggen en dat zal voor het eerst gebeuren op dinsdagavond 23 septem ber in de aula van de h.b.s. aan de Raaks. Men gaat dit nieuwe begin vieren met het draaien van de beroemde opera „Medea". die gezongen wordt door een keur van Italiaanse zangers, waar onder de sopraan Maria Meneghini-Callas.Deze .ivond begint om half acht. De Haarlemse Discoclub brengt met dit werk van Cherubini een primeur, aangezien deze opname, die van juni da teert, alleen nog maar in de USA in de handel wordt gebracht. De programmakeuzecom- missie van de Haarlemse Discoclub zit overigens niet stil. want voor dinsdagavond 7 oktober heeft men opnieuw al een uitgebreid programma samengesteld met werken van Vivaldi, Mozart on Schumann. Voor nadere in lichtingen omtrent de Disco- club kan men zich wenden tot de secretaris, de heer Leo Eek. Populierenstraat 25, Haarlem-Noord, telef. 50137 Volgens een mededeling van de minister van Ver keer en Waterstaat, naar aanleiding van een voor stel van de ANWB, zullen auto's, motorfietsen en scooters van 1 januari 1959 af niet meer voor zien mogen zijn van scherpe, uitstekende de len, die dikwijls volkomen nutteloos zijn en die bij een ongeval ernstige ver wondingen kunnen ver oorzaken. In Zwitserland bestaat een dergelijke be paling al en daar merkt men dan ook reeds, dat de importeurs er thans bij invoer van auto's toe overgaan scherpe motor kapversieringen door on gevaarlijke te vervangen. De fantasie van de auto-ontwerpers is overi gens ten aanzien van deze versieringen ongebrei deld. Het resultaat is een verzameling van de meest bizarre figuren, variërend van een gevleugelde spies tot een gestileerde mens- of dierfiguur. Deze nutteloze ornamenten dienen verwij derd te worden voordat een medemens erdoor wordt ge wond. De gaten in de motor kap kunnen worden afgedekt Het Haarlems Kleinkunst Theater zal op zondag 28 september 'n grote jubileum feestavond geven met het oog op het tweejarig bestaan van het Kleinkunst en Jeugd Theater in gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem. Aan het uitge breide programma, dat onder de naam „Extra zondag avondeditie" wordt gegeven, werken behalve de vaste deelnemers van het Klein kunst Theater als gasten mee de Tirolerkapel De Alpenjagers" en de boeren- kapel ..De Hooischelf" onder leiding van Wil van Baekel en met zang van Coby Mar tens. Voor deze avond zijn ondermeer alle collectanten van het kleuterhuis Mar griet uitgenodigd als dank voor hun medewerking aan de inzameling, die in juni plaats had. met verchroomde sierbouten of een platte sierstrip. Het nut van de vooruitste kende metalen mistkapjes op de koplampen is, aldus de ANWB, eveneens zeer be trekkelijk en het weegt zeker niet op tegen het risico van hierdoor veroorzaakte ver- wondingen. Tenslotte keert de ANWB zich tegen de mas cottes, die gemonteerd zijn op het voorspatscherm van motor- of bromfietsen en die aldus deze Bond ook niet ongevaarlijk te achten zijn. De ANWB verzoekt de weg gebruikers dan ook elk voer tuig zo veilig mogelijk te maken. Een maand gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs eiste de offi cier van Justitie bij de Haarlemse recht bank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdagmiddag tegen een zeventigjari ge loondorser uit Hoofddorp, die onder in vloed van sterke drank op 24 juni achter het stuur van een auto zou hebben geze ten en daardoor op de Cruquiusweg in Heemstede een gecompliceerde botsing zou hebben veroorzaakt. De loondorser was die dag in de wagen van zijn zoon van Hoofddorp naar Haar lem gereden. In Hoofddorp zou hij enkele borrels hebben gedronken. In Haarlem -.OU hij een glas bier en twee glazen cog nac hebben genomen. Op de terugweg naar Hoofddorp was de auto op de Cru quiusweg, dichtbij de brug over de Ring vaart, uit de bocht gevlogen. Eerst was de auto in botsing gekomen met een vracht auto, daarna met een personenauto om tenslotte tegen een lichtmast tot stilstand te komen. De president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Scrooskerken, uit te zijn verontwaardiging over de handel wijze van de bejaarde man: „U moet zich schamen". De bejaarde man meende ech ter in staat te zijn geweest een auto te be- 1 sturen: „Ik had een inzinking, daardoor kwam dat ongeluk. Ik was door zorgelijke omstandigheden uit het lood geslagen. Het zat in de financiële omstandigheden van mijn zoon". Waarop de president hem dui delijk maakte: „Dan had u dat geld van die borreltjes beter aan uw zoon kunnen geven". De officier van Justitie zei dat de ver dachte dankbaar mag zijn, dat bij de ket tingbotsing geen doden of ernstige gewon den zijn gevallen. Hij eiste een maand ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman, mr. K. Heimig, meen de dat deze zaak bij de kantonrechter thuishoorde, omdat naar zijn oordeel het bewijs voor het rijden onder invloed niet is geleverd. Het gedrag van de loondor<;ei was zodanig, dat verscheidene personen geen enkele invloed van sterke drank heb ben bespeurd. Ook de politie spreekt in het rapport van een normaal gedrag, hoe wel het alcoholpercentage vrij hoog was, hetgeen mr. Heimig piet wilde be twisten. Tenslotte bepleitte de raadsman vrijspraak. Vriendendienst Een 53-jarige Haarlemse scheepsbou wer hoorde een maand gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs te gen zich eisen. De man zou op 28 juni op het Zuider Buiten Spaarne onder invloed een auto hebben gereden en daar 's nachts om ongeveer half drie een aanrijding heb ben veroorzaakt. De man was de vorige avond naar een vergadering geweest. Hij had volgens zijn verklaring enkele glazen bier en borrels op. Na afloop had hij in een café nog twee borrels genomen. In tussen was het al ver over middernacht geworden. De verdachte had zijn auto thuisgelaten, want als hij "ermoedt te zullen drinken, neemt hij het zekere voor het onzekere en gaat niet achter het stuur. Een collega van de scheepsbouwer, die meestal wei nig drinkt, was volkomen „over zijn thee water heen geraakt" en kon niet meer op zijn benen staan. Verdachte wilde de man niet alleen naar huis laten gaan en is daar om zijn auto gaan halen om zijn collega thuis te brengen. Verdachte was van oor deel geweest nog goed te kunnen rijden. Op het Zuider Buiten Spaarne was hij te gen een geparkeerd staande vrachtauto gebotst. De officier van Justitie vond het lof waardig dat de scheepsbouwer zijn vriend niet in de steek had gelaten. Ver dachte was echter te veel onder invloed van sterke drank geweest om een auto te besturen. De raadsman, mr. A. W. Luikin- ga, vroeg aandacht voor de bijzondere om standigheden waarin verdachte had ver- Advertentie Het adret Ié en blijft GROTE HOUTSTR. IJl en SMEDESTR 7 Keuze uit .6 wereldmerken De politie in Bennebroek heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee dertienja rige jongens uit Noordwijkerhout wegens diefstal van sigaretten uit een automaat van een winkel aan de Rijksstraatweg in Bennebroek. De jongens maakten gebruik van vreemde munten De buit bestond uit vijf doosjes sigaretten. Die hebben zij verdeeld onder hun schcolvrienden. want de jongens roken zelf niet. Advertentie Het teersteblauw of het meest gloedvolle... blauw met Flexa gaat het gauw! lin Flexa blijft trouw: na jaren nog mooi en gaaf... op houtwerk en muren. de verf voor het schilderfeest Vraag ha! graas hoekje 'Knap hef op met Kleur' aan FLEXA. postbus 2, Leiden keerd en bepleitte het opleggen van een voorwaardelijke straf.. Uitspraak in deze twee zaken op 2 okto ber om twee uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11