Jonkvrouw Van Kretschmar treedt af als bureausecretaresse Bouwvakarbeiders in Delftwijk gaan over tot modelwerken DE BEURS Amsterdamse Beurs BREI WOL „Wollana" van gisteren tyouuefj VRIJDAG 19 SEPTEMBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 NET ALS OP DE AMBACHTSSCHOOL Uit protest tegen de nieuwe c.a.o. voor de bouwnijverheid Burgerlijke Stand van Haarlem Voor scholieren Franstalige dienst in Bakenesserkerk Tienjarig jongetje in Spaarne verdronken Gevaarlijk schiettuig Politie ontfermde zich over weggelopen jongen UIT STAD EN STREEK Inbouw en reparaties Lagere schooljeugd naar „Het wonderpaard" Heropening van „Xeno" Bus en auto hotsten op Westelijke Randweg AFSCHEID BIJ PRO JUVENTUTE Onderhoudende avond van Filmliga '58 in Heemstede Twee jubilarissen hij Ver maat J. P. Bloemsma benoemd tot directeur van de LTS Portier geopend; wiel- rijdster ernstig gewond Wim de la Parra werd vermoord Dader gearresteerd De Nederlandse bedrijven in Indonesië Voorbereidend overleg tussen Dulles en Luns „Suurhoff's c.a.o. armoede voor ieder een", stond cr gisteren met misnoegde let ters gekalkt op een groot bord op een bouwwerk tussen de Rijksstraatweg en de Delftlaan in „Delftlaan". Honderd en tien woningen van de r.k. woningbouwvereni ging „St. Bavo-Noord" naderen daar hun voltooiing. De ontevredenheid scheen ook tussen de steigers te hangen. Ontevre denheid over de onlangs van kracht gewor den collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwnijverheid, die blijkens het op schrift op het bord uitsluitend onze minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid op zijn geweten heeft. Zoals bekend is heeft de nieuwe c.a.o. in diverse plaatsen reeds eerder aanleiding tot protesten gegeven. In Haarlem was dit echter tot dusverre nog niet open lijk op de werken tot uiting gekomen. Tot dat in de loop van de vorige week op ge noemd project in Delftwijk besloten werd met ingang van gisteren een zogenaamde model-actie te voeren. Dat „model-wer ken" houdt in dat de werkzaamheden tot in de puntjes worden uitgevoerd maar dat er niet gestreefd wordt naar het leveren van een extra prestatie. Aan de actie doen vrijwel alle bouwvakarbeiders op dit werk ongeveer 50 man mee. Het is duide-. 'lijk dat zowel de werknemers als de aan nemer hiervan de nadelen ondervinden. De werknemers verdienen niet meer dan het „naakte" loon en de aannemer komt later met het werk klaar dan begroot was, hetgeen hem eveneens financieel nadeel zal opleveren. Verder heeft het mo del-werken uiteraard tot gevolg dat er hon derden mensen langer op hun woning zul len moeten wachten. Ambachtsschool De aannemer, dc heer Jan Bakker uit Zaandam, zei heel weinig op onze infor matie naar de gevolgen, die de houding van de arbeiders op hel verloop van de bouw zal hebben. „Die zijn nog niet te overzien." antwoordde hij kortaf. Ze wer- Ad.vertent.ie BEVALLEN van een zoon 17 sept: A. H. Bleeker-Scheerder, T. M. F. Versteeg- Hazelzet, E. Twigt-Nobels, H. J. Scheep bouwer-Van der Linden, E. M. van Brede- rode-Van der Zee; 18 sept.: H. J. M Rode- Pleijhuis, W. A. Smit-Wesseling, A. M. Rol- vers-Lagerweij, A. M. F. Hoogeveen-Stek. 16 sept.: M. W. Groot-Blok. BEVALLEN van een dochter: 17 sept: C. C. A. van der Meer-Korthals, M. T. Nij- meijer-Koppies, N. B. de Roos-Van Lim- borgh; 18 sept.: M. J. Felix-Van Looij, M. Rodenburg-De Boer. ONDERTROUWD: 18 sept.: R. Stoetzer en W. Halsema, T. N. A. van Tooren en W. M. Rombouts, J. Gieske en P. J. Rykers. GETROUWD: 18 sept.: B. van den Berg en J. B. Snijder, H. Kaestner en J. H. M. Schrijver, J. Bakker en E. C. Halsema, J. Jongsma en J. Walcher. OVERLEDEN: 17 sept.: W. P. de Gooijer, 4 j„ Kamperlaan; M. J. Proosten 86 j„ Koningstraat; F. H. C. H. Schönberger, 78 j„ Boekenrodestraat; A. J. Braak-Zuiderduin, 80 j., Glasblazerstraat; A. Bosma-Aartsen, 91 j„ Amsterdamsevaart; M. Bultje-Hove nier, 44 j., Fabriciusstraat; H. J. J T. M. Steenmetser, 63 j„ Maerten van Heems kerkstraat; T. H. C. Dobber, 64 j„ Rolland straat; J. van der Laan, 63 j„ Casteleijn- straat; J. W. Loerakker, 73 j., Kleine Hout straat; W. Post. 78 j., Nieuwekerkskplein; H. Smit, 64 j„ Hofmeijerstraat. Op deze manier gaven de bouwvak arbeiders op een werk aan de Rijks- straatweg en Delftlaan in Delftwijk uiting aan hun ontevredenheid over hun nieuwe collectieve arbeidsovereen komst. ken zoals ze het op de ambachtsschool hebben geleerd, niets meer en niets min der, merkte de naast hem staande uit voerder van het werk gelaten op. Zo wei nig mededeelzaam de heren van de leiding waren, zo gewillig bleken verscheidene „bouwvakkers" te zijn om ons hun stand punt toe te lichten. „Kijk eens hier, meneer", legde een van hen uit. „Wat hebben we eraan om onze prestatie tot bijvoorbeeld 35 percent op te voeren als we daar toch later zelf de dupe van worden. De heren van de tariefcom missie gaan dan die tariefpercentages die uitbetaald mogen worden herzien omdat er dan blijkbaar iets niet in orde is". „Onze baas kan er ook weinig aan doen. Hij is beslist de kwaadste niet. Maar laat hem maar met cijfers aan de minister uit leggen, dat op de manier zoals het in de c.a.o. nu staat, ook niet gaat", merkte een ander op. Wij vernamen dat het met de veel ge wraakte „zwarte" lonen in de bouw heus niet zo'n vaart liep. „Die hoge weeklonen die je wel eens hoort noemen zijn zwaar overdreven". Op onze vraag naar de duur van de mo del-actie kregen we te horen: „We kunnen het lang volhouden, meneer. En als het ons gaat vervelen nemen we ontslag en gaan' we in Duitsland werken. Daar kan je zoveel verdienen als je wilt." Dat werken in Duitsland scheen een aan nemer, die wij later op een ander werk spraken, nogal dwars te zitten. „Als die ontevreden stemming onder de arbeiders lang duurt dan lopen ze allemaal weg. Het gekke is dat ze blijkbaar door het Rijks arbeidsbureau in Amsterdam vlot voor werk in Duitsland bemiddeld worden, ter wijl we in eigen land om bouwvakarbei ders lopen te soebatten. Er is daar iets scheefs aan." Met weinig optimistische gedachten ten aanzien van het door de regering vast gestelde bouwprogram van 80.000 nieuwe woningen verlaten we het bouwterrein. We veronderstellen dat er in het bouwwereld- je nog heel wat harde noten gekraakt zul len worden alvorens de rust is weerge keerd. Zondagavond 21 september om zeven uur wordt in de Bakenesserkerk te Haar lem een Franstalige dienst voor scholie ren gehouden geleid door pasteur J. F. Baudraz, Waals predikant te Haarlem, en kandidaat W. Hengstmangers. Gisteravond is dc tienjarige Jacob Wit- tenaar uit de Colenzostraat in Haarlem tijdens het spelen in het water van het Spaarne geraakt en verdronken. De jongen verliet om zes uur de ouder lijke woning om te gaan vissen. Toen hij in de loop van de avond niet thuis kwam waarschuwden de ouders de politie, die een onderzoek begon. Om twaalf uur meldden zich enige voor bijgangers. die ter hoogte van de Reitz- straat een hengel aan de waterkant ge vonden hadden. De ouders herkenden het vistuig als dat van hun zoontje. De politie dregde een uur zonder resultaat. Nadat zij echter een langs de kant liggend plezier jachtje enige meters had verplaatst, vond zij het lijkje van de jongen uit het water Uit het feit. dat de beide delen van de hengel uit elkaar waren gehaald en het snoer gedeeltelijk was opgerold leidde dc recherche af. dat de jongen het vissen heeft gestaakt en op het jachtje is gaan spelen. De laatste tijd spelen vele kinderen ook in Haarlem met een plastic buis, waarmee zij papieren pijltjes afschieten. Op zichzelf is dit een tamelijk ongevaarlijk spel, doch sommige kinderen brengen in de kop van het pijltje een spijkertje of een ander scherp voorwerp aan. De politie dringt er bij de ouders op aan de kinderen op het gevaar van dit soort speelgoed te wijzen, daar zij gemakkelijk iemand vrij ernstig letsel, bijvoorbeeld aan een oog, kunnen toebrengen. Fietsenkykdag. Zaterdag 20 september houdt de Haarlemse politie in het bureau Smedestraat van negen tot vijf uur weer een fietsenkijkdag. Vannacht om kwart over twee zagen surveillerende agenten op de Schotersingel in Haarlem een jongen van ongeveer acht tien jaar lopen met de fiets aan de hand en nogal wonderlijk en luchtig gekleed. De knaap bleek te zijn weggelopen uit een kosthuis in Zeist, waarin hij door een gesticht in Doorn was ondergebracht, na dat hij onenigheid met zijn werkgever had gehad. De jeugdige vluchteling had de lange weg naar Haarlem gefietst om hier zijn grootouders te bezoekeen. De politie heeft de jongen vannacht on derdak verschaft. De Rijkspolitie zal hem naar een ander pleeghuis in Arnhem bren gen. NEW YORK De aandelenmarkt was donderdag over het algemeen onregelmatig tot iets lager met de vliegtuigindustrie als de sterkste sector. De winsten in deze hoek beliepen op het hoogste dagniveau meer dan drie dollars met Chance Vought en Dou glas als topscorers. Sporen reageerden op winstnemingen nadat zij hun hoogste peil sedert een jaar bereikt hadden. Staalwaarden, olies en chemische industrieën waren flauwer. Al- coholfondsen stegen een dollar of meer, maar liepen toen tot iet? beneden hun hoogste peil terug onder invloed van winst nemingen. International Telephone, die laatbeurs actief werd, kon meer dan een dollar op lopen op het bericht dat de Amerikaanse luchtmacht deze maatschappij had uitge kozen als producenten van het controle systeem. dat het strategische luchtcom- mando over de gehele wereld zal toepas sen. Vele bijzondere fondsen kwamen ho ger. Bij de t..v.-aandelen lag Zenith vast in de markt. Colgate, Gimbel en diverse andere aandelen verdienden een dollar of meer. Er werden 1202 fondsen verhandeld, van welke 568 lager en 386 hoger sloten. Het industriegemiddelde daalde van 525.89 tot 522.34. de sporen stegen van 136.31 op 136.58. de openbare nutsbedrijven kwamen van 80.93 op 80.65. Omzet 3.460.000 aan delen. (UPI). AMSTERDAM De handel op het Damrak had een kalm karakter en de koersvorming voor de aan delen had een verdeeld verloop. Speciale stimulerende factoren waren voor de markt niet aanwezig en gezien de koers stijgingen van de voorafgaande dagen viel er hier en daar een reactie te constateren. Echter niet voor aandelen Koninklijke Olie, die wederom vast in de markt lagen en waarvan de stimulans van Amerika uit ging. De aandelen draaiden rond de f 173 en boekten een koerswinst van ruim één gulden. De pariteit New York bedroeg f 173.10. De arbitrage nam een paar stukjes mee in de verwachting, deze in Wall Street met winst te kunnen slijten. De grootste handel had plaats in de Philipshoek, waar de aandelen op publieke zowel als Ameri kaanse vraag opnieuw vast, in de markt lagen. Na een opening op 343!/2 trok de koers aan tot 345 V2 tegen de vorige slot- koers 341Unilever verloor in een zeer kalme handel circa 3 punten. Ook AKU kon zich niet handhaven en aan de vaste tendens voor deze aandelen kwam, althans voorlopig, een einde. Ook hier bedroeg het koersverlies circa 3 punten. K.L.M. werd een paar dubbeltjes lager vernomen. Van de scheepvaartwaarden was Holland Ame rika Lijn wederom gevraagd, de koers liep op van 151 tot 153 om tegen het sluiten van de beurs op de openingsprijs terug te vallen. Toch werd nog een koerswinst van ruim 1 punt behaald. De overige scheep vaartwaarden lagen verdeeld met een ver schil van 1 punt naar beide zijden. Van de cultures verloren certificaten Deli bijna één gulden, terwijl de overige waarden in deze sector vrijwel verwaarloosd wer den. Staatsfondsen, goed gesteund, waren prijshoudend tot iets hoger. Het bereikte accoord tussen de Ford Motor Company en de United Automobile Workers Union, waardoor een staking door circa 100.000 werknemers werd voorkomen en welk bericht in Wall Street pas na beurstijd bekend werd, had op de koers vorming van de Amerikaanse aandelen op het Damrak geen enkele invloed. De stem ming bleef hier prijshoudend bij geringe omzetten. Aandelen Boeke en Huidekoper werden 3 pet. lager op 90 laten (93) vernomen ten gevolge van het passeren van het dividend (v.j. 14 pet. in aandelen uit de agioreserve). Aandelen Fokker. 12 pet. dividend (onv.), werden 5 punten lager op 270 vernomen Curapaosche Handelmaatschappij was een punt hoger op 149 op gunstige mededelin gen uit de jaarvergadering. Het bod op aandelen Soekowono is, aldus een officiële mededeling, verhoogd van 175 pet. tot 185 pet. De aandelen mochten nog steeds niet, op gezag van het beursbestuur, worden genoteerd. Aandelen metaalbuizenfabriek Excelsior werden op 72 a 75 geadviseerd (70). Prolongatie ZV2 pet. (A.N.P.) 3-3%% Nederl. '47 3 °/n Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N Kabelfabriek gew.Philips Gloed Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater vorige koers) Slotkoers gisteren 92 95 217)4 323 195 328 186 286'/'s 345% 168 407 197 718% 173, 173 68% (99,— 150% 15! 131% 127% 238 107% 121,50 235 89% 174 197 172 48% 78 46% 81% 25°/is Heden 13.45 uur 92 95 216 323 194 330 185 287 345 168 405 196 710 f 171, 171 67 V» f 99,— 149% 149% 130% 127V2 236 107 f 121.40 235 89 174 198 172 54% 47% 77% 45% 80% 25% Nieuws in het kort Feestavond D.B.O. De op 28 juli op gerichte vereniging D.B.O., De Buurtver eniging Oost, te Haarlem, houdt zaterdag avond 20 september in het gebouw van de speeltuinvereniging Het Öosterkwartier een feestavond. Er wordt gekiend, waarvoor honderdvijf- enzestig prijzen, dank zij de medewerking van winkeliers uit Haarlem-Oost, beschik baar worden gesteld. De opbrengst komt ten goede van de kindervereniging. St. Christoffel. In afwijking van het geen in ons artikel over het jubileum van de afdeling Haarlem der Nederlandse R.-K. Vereniging van handelsvertegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel" is vermeld, deelt men ons mede, dat de op zondag 21 september te houden receptie niet in hotel „De Leeuwe rik" maar in hotel „Lion d'Or" aan de Kruisweg in Haarlem wordt gegeven. Brandweer redt kat. De Haarlemse brandweer is gisteravond om zeven uur uitgerukt om in het Bloemveldlaan in Overveen een kat uit een boom te halen. Het beest had 's middags om twaalf uur zijn hoge standplaats ingenomen en durfde deze niet meer te verlaten. Het klaaglijk miauwen veranderde echter in een te vreden spinnen, toen de brandweer de kat heelhuids aan de verheugde eigenares kon afleveren. Opbrengst collecte. De jaarlijkse col lecte van het Koningin Wilhelminafonds voor kankerbestrijding heeft in Bloemen- daal dit jaar in totaal 4678,67 opgebracht, hetgeen ruim 200 meer is dan vorig jaar. Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal op maandag 22 september geen spreekuur houden. Advertentie Advertentie PHILIPS AUTO-RADIO KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 De commissie ter bevordering van de esthetische vorming van de lagere school jeugd in Haarlem geeft op 26 september, 7 oktober en 9 oktober telkens te beginnen om 10 en 14 uur voorstellingen van het toneelspel „Het wonderpaard van Marjo- lijntje" voor de leerlingen van de vierde en vijfde klasse van de scholen voor gewoon lager'en buitengewoon lager onderwijs. De voorstellingen hebben plaats in de stads schouwburg. Maandagavond 29 september om half acht zal na de verbouwing en de herin richting van de Haarlemse modernisten sociëteit „Xeno" aan het Stationsplein in Haarlem plaatshebben. Aan deze avond verleent het ensemble van Pim Jacobs met als gasten Rita Reys en Toon van Vliet zijn medewerking. Op de kruising Westelijke Randweg- Leidsevaart in Haarlem zijn gisteren een autobus van de NZHVM en een personen auto met elkaar in botsing gekomen. De personenauto werd zo zwaar beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De bestuurder van de personenauto, een tweeëntwintigjarige importeur uit Krom menie die op de Leidsevaart in de rich ting Heemstede reed. wilde linksaf de Randweg opdraaien. Hij gaf eerst nog voorrang aan verkeer, dat op de Randweg richting Wagenweg ging en trok vervol gens op. Hij verzuimde echter voorrang te geven aan een autobus van de NZHVM, die op de Leidsevaart uit de richting Heem stede het kruispunt naderde. De personen auto botste tegen de bus op en werd zo zwaar beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Advertentie SIGNAAL Technisch speelgoed -z B A R T El/OR ISSTR A AT 6 ..HAARLEM JPer literfles 6,95 ITALIAANSE VERMOUTH —en e ENGELSE DJ GIN A ta Cooymanufroduct De Filmliga '58 opende het nieuwe win terseizoen gisteren in het Minerva Thea ter te Heemstede met een avondvullend programma, dat kennelijk met zorg was samengesteld. Men begon zelfs met een compleet theaterorkest onder leiding van Henk Westrus, dat een uitstekende inlei ding vormde voor het tot en met prinsjes dag bijgewerkte journaal en de bijzonder instructieve film over de Franse schilder kunst „Van Renoir tot Picasso". Hierna was er een ruime plaats inge ruimd voor een cabaret waarin Fiet Kos ter, Carmen Emanuels, Meda Cohen en Bob Kosters onder leiding van Frans Kos ter enkele flitsen uit hun programma, dat zij dagelijks van 9 oktober af in Amster dam zullen vertonen, lieten zien. Uiteraard kon men van deze fragmenten geen volle dige indruk over de prestaties krijgen, maar in ieder geval werd wel duidelijk, dat er de afgelopen maanden met ijver is gestudeerd en tevens, dat er in de ko mende weken nog hard gewerkt zal moe ten worden om tot een in alle details aan vaardbaar geheel te komen. Overigens bleek nu reeds, dat de leider van 't groep je, Frans Koster, met zijn conférence in vergelijking tot voorgaande jaren een aan merkelijke vordering heeft gemaakt. Na de pauze, waarin men de gelegen heid kreeg de expositie van grafische te keningen van Gérard van den Eerenbeemt te bezoeken, werd als hoofdfilm de film- comedie „I married a witch" gedraaid, René Clair's kostelijke verhaal van het heksje, dat na een paar eeuwen in een boom opgesloten te zijn geweest eindelijk weer onder de mensen komt met alle ge volgen van dien. Frederic March, Veroni ca Lake en Susan Hayward vertolkten de hoofdrollen. De Filmliga '58 heeft het plan om in sa menwerking met de Heemsteedse Kunst kring in de toekomst maandelijks een der gelijke onderhoudende avond te verzorgen. Jkvr. H. van Kretschmar van Veen, die op 1 september haar functie van bureau- secretaresse van de Vereniging Pro Ju- ventute Haarlem heeft neergelegd en op gevolgd is door mr. G. P. Lugtenborg, heeft donderdagmiddag tijdens een afscheids receptie ondervonden hoe haar werk door velen wordt gewaardeerd. De receptie werd gehouden in het Gereformeerd of Burger weeshuis aan de Olieslagerslaan, waar jkvr. Van Kretschmar van Veen vroeger 'vijfentwintig jaar directrice is geweest Daarna werkte zij drie jaar bij de Bijzon dere Jeugdzorg en van 1 september 1948 tot 1 september 1958 vervulde zij het secre tariaat op het bureau van Pro Juventute aan de Morinnesteeg. Op 30 april van dit jaar zijn haar verdiensten erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Voor de receptie bestond grote belang stelling in het bijzonder uit de kringen van kinderbescherming, niet alleen uit Haar lem en omgeving, maar ook uit andere steden. De voorzitter van de Vereniging Pro Juventute. mr. J. P. Petersen, begroet te de gasten en in het bijzonder de schei dende secretaresse die haar hele leven gewijd heeft aan de kinderbescherming Daarbij herinnerde hij aan de wijze waar op zij de belangen in het weeshuis heefi behartigd, aan haar arbeid in diverse be sturen op het gebied der kinderbescher ming en' aan de voortreffelijke manier waarop zij haar taak op het bureau van Pro Juventute heeft vervuld. Op enthou siaste wijze werkte zij en in een bzon- Onder grote belangstelling zijn donder dagmiddag in de kantine van Vermaat's bakkerijen n.v. in Haarlem de heren B. P. van Abeelen en S. Blumers, beiden ovenist. gehuldigd, die respectievelijk veertig en vijfentwintig jaar in het bedrijf werkzaam zijn. Vertegenwoordigers van de christe lijke bond van werknemers in het voe- dings- en genotmiddelenbedrijf en de katholieke bond „St. Joris" waren hierbij aanwezig. De directeur, de heer S. Vermaat, sprak de jubilarissen toe en noemde de huldi ging verdiend. De heren Van Abeelen en Blumers hebben zich trouw getoond en zich altijd met ijver aan hun taak gewijd. De directeur dankte hen daarvoor. Hij overhandigde hun het diploma van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met respectievelijk de gouden en zilveren medaille. Voorts bood hij een geschenk onder couvert -aan. Als voorzitter van de personeelsvereni ging voerde de heer H. Lamsma het woord. Hij overhandigde en'.ele cadeaus. De dames van de jubilarissen ontvingen bloemen. Tenslotte bood de heer Elzinga. voorzitter van de christelijke bond van werknemers in het voedings- en genot middelenbedrijf. mpde namens de katho lieke bond zijn gelukwensen aan. De heer Blumers sprak, tevens namens de heer Van Abeelen. een dankwoord, waarna men nog geruime tijd in gezellige stemming bijeen bleef. In de donderdagavond gehouden alge mene bestuursvergadering van dc Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs is de heer J. P. Bloemsma, sedert 15 augustus 1957 leraar en waarnemend directeur van de Lagere Technische School aan de Klever- parkweg te Haarlem, behoudens goed keuring van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, tot directeur van deze school benoemd. De heer J. P. Bloemsma, geboren 16 sep tember 1918 in Amsterdam, genoot een technische opleiding en vervulde zijn dienstplicht van 1938 tot juni 1940, hetgeen hom niet belette zich gedurende die tijd verder te bekwamen, waarbij hij veel medewerking onder vond. Zodoende slaagde de heer Bloemsma erin in 1941 het diploma werktuigbouwkunde van de Avond- M.T.S. te behalen. In de avonduren stu deerde hij verder In 1947 verkreeg hij de bevoegdheid voor het geven van nijver heidsonderwijs. In 1946 ging de heer Bloemsma lesgeven aan de Ir. Maas Geesteranusschool en aan de School voor Scheepswerktuigkundigen, beide te Amsterdam gevestigd. Intussen had hij al een functie als technisch ambte naar van de Nederlandse Spoorwegen bij de Centrale Werkplaats te Haarlem aan vaard. Van 1952 af werd hij daar onder meer belast met alle opleidingen. In 1948 verhuisde de heer Bloemsma van Amster dam naar Haarlem, waar hij les gaf aan de Avondschool aan de Zijlvest en nog gedeeltelijk les bleef geven aan de school voor Scheepswerktuigkundigen in Amster dam. Per 1 juni 1957 werd hij benoemd (ot directeur van de gemeentelijke lagere technische Avondschool aan de Zijlvest in Haarlem na het overlijden van de heer J. G. Rijkeboer. Hoewel het werk bij de Nederlandse Spoorwegen hem zeer goed beviel, dreigde hem in deze functie voort durend overplaatsing naar elders, hetgeen voor hem aanleiding werd definitief naar het nijverheidsonderwijs over te stappen Zo kwam hij op 15 augustus 1957 als leraar aan de L.T.S. in vaste dienst bij de Ver eniging voor Nijverheidsonderwijs en door de ziekte van de toenmalige directeur, de heer J. Hubregtsen, werd hij met ingang van diezelfde datum belast met het waar nemend directeurschap van deze school. Deze waarneming bracht door de ingrij pende verbouwing van de Lagere Tech nische School vele moeilijkheden met zich mede. der tempo. Een ieder had grote bewonde ring voor haar werk. Ondanks teleurstellingen bleef jkvr. Van Kretschmar op dezelfde wijze werken. Haar taak was veelzijdig en op het bureau was zij het centrale punt van velerlei ac tiviteiten. Daarbij herinnerde mr. Petersen aan de jongenskampen, het verkrijgen van vakantieadressen voor de jeugd, de vrije- tijdbesteding enzovoort. Bij al het werk gaf jkvr. Van Kretschmar haar beste krachten en het bestuur is haar dankbaar voor het werk in de afgelopen tien jaar verricht. Als herinnering bood spreker haar een pick-up aan. Namens het ministerie van Justitie en in het bijzonder namens de afdeling kin derbescherming bracht mejuffrouw F. A. R. Kroneman jkvr. Van Kretschmar dank voor haar arbeid ten behoeve van de jeugd verricht en namens het Verbond van ver enigingen van Pro Juventute bracht me juffrouw C. S. van Ouwenaller de dank over. Jkvr. Van Kretschmar heeft de bloei van Pro Juventute na de bevrijding meegemaakt en daaraan meegewerkt. Zij nam in het verbond een bijzondere plaats in, niet alleen door haar gaven van hoofd en hart, maar bovenal doordat zij een hart had voor het misdeelde kind. Namens het verbond bood spreekster een boekwerk aan. Ook spraken nog de opvolger, mr. Lug tenborg en de heer G. van den Oever, na mens de kring van naaste medewerkers van het bureau. Laatstgenoemde bood grammofoonplaten aan en haalde herinne ringen op uit de afgelopen jaren, waarbij aardige voorvallen werden gememoreerd. Dit laatste deed zioh ook voor toen een zitting van de kinderrechter mr. E. J. W. Top werd geënsceneerd. Op vermakelijke wijze kwam aan het licht de arbeid door de scheidende ambtenares verricht. Tot besluit richtte mr. Top zich met har telijke woorden tot jkvr. Van Kretschmar en hij dankte haar voor de steun in de afgelopen jaren ondervonden. Jkvr. Van Kretschmar dankte voor de toespraken en de geschenken, waarna er gelegenheid bestond afscheid te nemen. Gistermiddag om tien over half vier opende op de Schoterweg in Haarlem ter hoogte van perceel 28 een automobilist het portier zonder op het achteropkomend ver keer te letten. Een drieënvijftigjarige werkster uit Haarlem reed op de fiets met haar schouder tegen het portier en sloeg tegen het wegdek. Met een schedelbasis- fractuur werd zij per GG en GD naar het Grote Gasthuis overgebracht. Advertentie Gratis patronen en onderrient TEMPELIERSSTRAAT 66 (Van onze correspondent in Utrecht) Naar wij vernemen, is de moord op de Utrechtse jongen Wim de la Parra, die op 22 juni 1957 spoorloos is verdwenen, op gelost. In nauwe samenwerking hebben recher cheurs van de Utrechtse, Zeister en Drie- bergense politie de moordenaar opge spoord. Het is een Utrechtse man. die in hechtenis is genomen. De man heeft reeds bekend en zal nog vandaag voor de offi cier van Justitie worden geleid. De menselijke resten, die deze zomer in de bossen van Driebergen zijn gevonden (er waren nog slechts enkele beenderen en een deel van 't gebit aanwezig) zijn inder daad het stoffelijk overschot van Wim de la Parra, naar thans definitief is komen vast te staan. Men weet, dat de ouders van de jongen van mening waren dat de ge vonden beenderen niet afkomstig waren van hun verdwenen zoontje. DJAKARTA (ANP) De Indonesische nationale raad kwam donderdag onder lei ding van president Sukarno in verga dering bijeen ter bespreking van de „po sitie van de Nederlandse bedrijven in ver band met het tegenwoordige stadium van de strijd om Westelijk Nieuw Guinea". Kortgeleden deden zich tal van stem men horen, die de nationalisatie van de door de Indonesische regering overgeno men bedrijven eisten. Schadevergoeding daarvoor zou slechts dienen te worden be taald, nadat Nederland Westelijk Nieuw- Guinea aan de Indonesische republiek heeft „teruggegeven". NEW YORK (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland en Amerika, Luns en Dulles, hebben gisteren bjj het onderhoud, dat zij hebben gehad op het hoofdkwartier van de UNO een deel van de basis gelegd voor een meer uitge breid overleg, zo wordt van gezaghebben de Nederlandse zyde te New York ver nomen. In feite hebben de twee bewindslieden „besproken wat zij zullen bespreken" als zij elkaar te Washington ontmoeten op 30 september en 1 oktober, aldus de zegs man. Er zullen dan problemen worden aangesneden die van wederzijds belang zijn alsmede kwesties van internationaal belang.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13