F.L.N. verhoogt zijn druk op Frankrijk zelf Rust op loongebied beslist noodzakelijk Raketwapens voor leger, vloot en luchtmacht HET WEER Ouderdomswet stimuleerde de bedrijfspensioenregelingen Luchtgevecht bij Quemoy met ongewisse uitslag Voorlopige regering in Cairo opgericht Voorzichtigheid geboden bij invoering van nieuwe sociale maatregelen Beteugeling van de overbesteding SER-onderzoek naar mogelijkheid van waardevaste uitkeringen Amerika zal de installaties voor de beide kruisers betalen Weer 1650 miljoen 73e JAARGANG No 61 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 303e JAARGANG No 214 Nevelig MINISTER SUURHOFF VERKLAART: erore// Prinses Beatrix begint haar derde studiejaar Eén dode in het verkeer Het woord is aan Geen aardappelteelt meer in de kuststreek Nieuwe serie kernproeven in Nevada begonnen EXCL. GOUDEN RINGEN STUURMALS, COHEN U/FI C SCHOENEN VVCLr SPECIAALZAAK Duel Gromyko-Dulles in de UNO-Assemblee Hoofdredacteur: Simon Koster Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 IB 1 I "X 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie. Redactie, Administratie. IHHl IT 1 C* I 1 /V I /V Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I C 1 I J 1 8 I I 1 Nfc i^ClCllliilCl Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 XA >L Am X^ Am Am A M VA Xrffl JL X^L X4 fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op het ogenblik is de dienst van Hout en Plantsoenen bezig met het omhak ken van een naar schatting honderd jarige beuk op de hoek van het Hout plein bij de ingang van het Frederiks- park in Haarlem nabij de Koekamp. Enkele weken geleden ontdekte men namelijk, dat er in de stam, een meter of zeven boven de grond, een gat zat, waarin zich zwammen bevondenEen nader onderzoek wees uit, dat d,e stam zou kunnen hebben. voor een groot gedeelte poreus was en in overleg met de commissie van bij stand voor Hout en Plantsoenen heb ben B. en W. tot hun spijt moeten be sluiten de beuk te laten omhakken. Vooral ook omdat de boom zich bevindt op een plaats waar de wind vrij spel heeft zodat het niet denkbeeldig was, dat de beuk bij de eerste de beste storm, zou afknappen, hetgeen uiteraard op dit drukke punt zeer ernstige gevolgen (Van onze correspondent in Parijs Geleidelijk aan begint men in Frankrijk de indruk te krijgen in een (lichte) staat van oorlog of beter: burgeroorlog te leven. In de straten van Parijs kijken de mensen nauwelijks meer op wanneer 's avonds plotseling het droge geratel van een mi trailleur weerklinkt. Politieagenten wan delen over de boulevards met een machi negeweer losjes tegen een schouder. En op een verlaten binnenweg, een honderd kilo meter ten zuiden van Parijs, werd uw cor respondent dezer dagen door een tiental zwaar-gewapende gendarmes met politie honden aangehouden. Papieren tonen. Fouilleren van alle inzittenden Inspectie van de auto. Een tafreel uit een Ameri kaanse gangsterfilm.... Die maatregelen zijn helaas niet overbodig, al lijkt het tastbaar resultaat bescheiden. Er gaat geen dag voorbij, of er worden midden in Parijs politieauto's aangevallen, opslagplaatsen in brand ge stoken en overvallen gepleegd door acti visten van het Algerijnse bevrijdingsfront, het F.L.N. heeft besloten het. vuur van de strijd nog heviger aan te blazen. Op het diplomatieke front is het besluit genomen het leidende comité van het Al gerijnse verzet in Cairo tot voorlopige re gering van Algerije te promoveren, onder premierschap van de Algerijnse apothe ker-politicus Ferhat Abbas. De bedoe ling is duidelijk. De Algerijnse nationalis ten zullen pogen hun comité als officiële Algerijnse regering erkend te krijgen. Wanneer het zo ver is en de Arabische en communistische landen zullen zich niet lang laten smeken dan is ook officieel de fictie van „Algerije-Franse pi-ovin- cie" afgezworen. Verwachting tot morgenavond: Nevelig weer met enkele over drijvende wolkenvelden en op meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. Het meest dringende probleem, waar voor de Franse regering zich ziet ge plaatst, is voorlopig nog de Algerijnse ter reur in Frankrijk het hoofd te bieden. Al gerije is Frankrijk, zo verkondigen de rechtse extremisten a La Soustelle en Sa- lan. De Algerijnse nationalisten lijken op die proclamatie te willen antwoorden: Goed, maar dan zullen wij onze „bevrij dingsoorlog" ook gaan voeren in het Fran se moederland. Die bedreiging is geen slag in de lucht. Alleen in Parijs zijn al een drie tot vierhonderdduizend Algerij nen gevestigd, van .vie een honderddui zendtal nauwelijks over middelen van be staan beschikt. Er is een ruim reservoir van desperado's die, tegen een geringe vergoeding, bereid zijn tot iedere daad en elke moord, en van deze willige werktui gen in Frankrijk zelf maakt het F.L.N. een dankbaar gebruik. De Franse regering is wel verplicht de handschoen op te rapen. Er zijn vijftien duizend extra manschappen ordetroepen gemobiliseerd en er zullen vermoedelijk Franse soldalen uit West-Duitsland moe ten worden teruggeroepen. Neemt de ter reur in Frankrijk nog gevaarlijker vor men aan, dan zal de regering wel genood zaakt worden ook troepen uit Algerije naar Frankrijk over te plaatsen. Door een gelijktijdig offensief in Algerije en Frank- rijkt hoopt het F.L.N. dan het Franse le ger te zijner tijd toch klein te krijgen. In de toelichting oP de begroting van Sociale Zaken voor 1959 herinnert minister Suurhoff aan zijn in 1956 gegeven waarschuwing, dat het ook in tijden van hoogconjunctuur noodzakelijk blijft maat te houden bij de vervulling van wensen en behoeften. Thans voegt hij daaraan toe, dat de Nederlandse vólks- gemeenschaap er onvoldoende in geslaagd is het maathouden te verwezenlijken. De gevolgen, overbesteding, zijn niet uitgebleven. Het is derhalve een eis van algemeen belang hieruit de les te trekken en voortaan voorzichtiger te zijn. Dit betekent dat na de op een aperte achterstand berustende loonsverhoging voor de landbouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen rust op loongebied beslist nood zakelijk is en dat met de invoering van nieuwe of de uitbreiding van bestaande maatregelen op sociaal terrein voorlopig een grote mate van voorzichtigheid geboden blijft. 1-Iet spreekt vanzelf, zegt minister Suur hoff, dat een beleid van rust in de lonen en voorzichtigheid met de invoering van sociale maatregelen slechts uitvoerbaar en te verdedigen is wanneer eenzelfde beper king ook op andere terreinen wordt be tracht. De bewindsman constateert dat de politiek van beteugeling van de overbe steding is geslaagd. Maar hij waarschuwt dat het sociale beleid er rekening mee moet houden dat een nieuw omvangrijk beroep op de beschikbare nationale middelen weer dezelfde ongewenste verschijnselen van overbesteding zou oproepen als in de pe riode 1956-1957 met alle dreigende gevol gen van een grotere werkloosheid dan nu. Het snelle herstel van onze economische positie in de wereld is gepaard gegaan met een vermindering van de werkgelegenheid. De mogelijkheid van een zeker evenwicht van de werkloosheid op het huidige peil of zelfs enige nieuwe stijging van de werk loosheidscijfers is vooralsnog niet uitgeslo ten te achten. Zou zulk een ontwikkeling zich onverhoopt voordoen, dan zou de aan wending van de door de bestedingsbeper king verkregen ruimere economische arm slag voor een krachtige politiek tot ver mindering van de werkloosheid zeer hoge voorrang moeten hebben, aldus minister Suurhoff, die er aan toevoegt dat de nog steeds zeer ongunstige vooruitzichten van de rijksbegroting daarbij helaas niet buiten beschouwing kunnen worden gelaten. Tussen verschillende departementen wordt overleg gepleegd inzake het op het ministerie van Sociale Zaken voorbereide wetsontwerp tot overdracht van wettelijke bevoegdheden op het gebied van de loon vorming (thans bij de rijksbemiddelaars) aan organen van het bedrijfsleven (Sociaal- Economische Raad en bedrijfschappen). Na afsluiting van het overleg zal het wets ontwerp aan de Sociaal-Economische Raad om advies worden gezonden. Emigratie verminderd De stand van de werkloosheid ondergaat de nadelige invloed van de sinds 1956 jaar lijks verminderende geneigdheid tot emi greren. De voornaamste oorzaken zijn de afgenomen economische bedrijvigheid en grotere (winter)werkloosheid in Canada, het wegvallen van de door de Verenigde Staten geboden extra emigratiemogelijkheden en de zich in Australië in bepaalde gebieden voordoende lichte economische spanningen, alsmede het voortduren van het daar zeer nijpende huisvestingsvraagstuk. De Nederlandse aspirant-emigrant is in het algemeen geneigd zich bij zijn besluit vorming in sterke mate te laten leiden door de berichtgeving omtrent de toestand in Canada en Australië van het ogenblik. Op grond daarvan meent de minister dat de in ons land verminderde economische activiteit en de in verband daarmee toege nomen werkloosheid op korte termijn slechts weinig invloed op de omvang van Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES 1-Iet; aantal deelnemers van bedrijfs- pensioenvoorzieningen bedraagt in ons land ongeveer 1.502.000. Dat is ruim 77 percent van het totaal aantal mannelijke loontrekkers van 18 tot en met 64 jaar. De sterke toeneming van het aantal bedrijfs- pensioenx-egelingen, als aanvulling op de ouderdomuitkering, heeft de vraag doen rijzen of de hieraan te ontlenen pensioe nen waardevast kunnen worden gemaakt, zoals met de A.O.W. het geval is, en dus bij waardevermindering van de gulden zouden stijgen met de lonen. Dit probleem is onlangs voorgelegd aan de Sociaal-Eco nomische Raad. Het is echter niet de be doeling dat de overheid in enigerlei vorm financiële steun zou verlenen, zo deelt minister Suurhoff in de toelichting op de rijksbegroting van Sociale Zaken mee. Het aantal verplichte pensioenfondsen is thans op 32 gekomen. Er zijn thans 55 bedrijfspensioenfondsen met 947.000 deel nemers, 1950 ondernemingspensioenfond sen met 426.000 deelnemers, ongeveer 14.000 ondernemingsregelingen met 120.000 deelnemers met losse polissen en 40 onder nemingsspaarfondsen met 9000 deelnemers. Sinds de inwerkingtreding van de Alge mene Ouderdomswet is het aantal bedrijfs pensioenfondsen niet onbelangrijk toege nomen. Minister Suurhoff trekt hieruit de conclusie, dat de Ouderdomswet bevorder lijk is geweest aan de verdere uitbreiding van het bedrijfspensioenwezen. Omtrent de aanpassing van de Ouder domswet aan de bedrijfs- en onderne mingspensioenregelingen merkt de minis ter op, dat deze naar zijn indruk bevredi gend blijft, verlopen. In sommige gevallen wordt van de gelegenheid gebruik ge maakt het totale pensioen, dat voordien wat aan de lage kant was, thans op een behoorlijk peil te brengen. In andere ge vallen worden de weduwen- en wezen voorzieningen verhoogd. de emigratie zal uitoefenen. Hij verwacht dat in 1959 het aantal emigranten niet boven de 30.000 zal uitgaan. Mede door de repatriëring uit Indonesië zijn voor de eerste keer sinds 1950 meer werkzoekenden ons land binnen gekomen dan er vertrok ken. Prinses Beatrix is thans aan haar derde studiejaar begonnen. De Prinses heeft in de afgelopen twee jaren enkele tentamina afgelegd. Na het afleggen van het kandi daatsexamen Nederlands recht zal zij zich voorbereiden op een doctoraal examen in de vrije studierichting van de faculteit der rechtsgeleerdheid, waarvan sociologie een der vakken zal vormen. Aangezien de studie in dit stadium meer beslag op de Prinses zal leggen, zal het haar niet mogelijk zijn in die mate offi ciële verplichtingen op zich te nemen als tot nu toe het geval was. De 70-jarige heer Oberendorf uit Buch- ten is vanmorgen om half negen op de on bewaakte spoorwegovergang bij Born (Limburg) door een rangeerlocomotief aan gereden. Hij was terstond dood. SirJohn Suckling: Niet de spijs, doch de eetlust bepaalt de genieting van een maaltijd. In cle toelichting op de begrotingen van Oorlog en van Marine deelt minister Staf mee, dat moderne raketbewapening haar intree zal doen bij de drie onder delen van de krijgsmacht. De minister verwacht zeer binnenkort een aanbod van Amerika, de beide Nederlandse kruisers met luchtdoelraketten te installeren. De installaties hebben een waarde van ongeveer 120 miljoen gulden. De kosten van de verbouwing, 20 miljoen per schip, komen voor Nederlandse rekening. Ameri kaanse vliegtuigraketten zullen ook bij de luchtmacht worden ingevoerd. Eind 1959 zal een begin worden gemaakt met het formeren van vier operationele squadrons, uitgerust met „Nike"-raketten. Verder zullen op korte termijn van de Verenigde Staten eenheden „Honest Johri'-raketten voor het legerkorps en de divisies worden verkregen. Deze raketten kunnen zowel van een conventionele, als van een kernlading worden voorzien. Op wat langere termijn is voorts nog toevoeging aan de legerkorpsartillerie te verwachten van een eenheid raketten met groter bereik dan dat van de „Honest John". „Het doel van onze defensie is en blijft in de eerste plaats het voorkomen van een oorlog door het handhaven van een af schrikwekkend verdedigingsapparaat", zegt minister Staf voorts in de toelichting op zijn begroting. Voor landmacht, luchtmacht en marine is weer ongeveer 1650 miljoen gulden uitgetrokken, zoals was overeenge komen tijdens de kabinetsformatie in 1956. Wegens de noodzakelijkheid de overheids uitgaven zoveel mogelijk te beperken, zul len de werkelijke uitgaven (kasuitgaven) voor de defensie lager zijn dan in de oor spronkelijke opzet in 1956 was voorzien. Bepaalde voorzieningen zullen worden uit gesteld en op exploitatiekosten zal worden bezuinigd. Te weinig vliegvelden Voorshands beschikt Nederland over te weinig vliegvelden om te kunnen voldoen aan de door de geallieerde opperbevelheb ber in Europa gestelde spreidingseisen. Voorts is het om personele, financiële en operationeel-technische redenen niet mo gelijk om reeds in vredestijd op alle be schikbare vliegbases een operationaal squa dron permanent te stationeren. Wel zijn echter op de thans niet bezette of voor opleidingsdoeleinden in gebruik zijnde vliegbases voorbereidingen getroffen om indien nodig, ook van deze bases uit te kunnen opereren. Gebrek aan oefenterrein De mogelijkheid tot het oefenen van onze militairen in groter verband baart nog steeds grote zorg door gebrek aan oefen terrein. Voor oefeningen in gevechtsgroep- verband is dit jaar nog gebruik gemaakt van een oefenterrein in Duitsland, maar voor de komende jaren lijkt deze mogelijk heid uitgesloten. Onderhandelingen met NAVO-instanties over het medegebruik van andere terreinen hadden weinig succes of leidden tot te kostbare oplossingen. Thans is overleg met Duitse instanties gaande, waarbij enerzijds een oplossing wordt gezocht in de richting van gezamen lijke oefeningen met Duitse legeronder delen en anderzijds het legeren van een periodiek wisselende gevechtsgroep in Duitsland onder het oog wordt gezien. Deze laatste oplossing lijkt thans niet uitge sloten. Duur eerste oefening De minister maakt tenslotte nog enige opmerkingen over de stand van zaken met betrekking tot het zo belangrijke vraag stuk van de duur der eerste oefening. De duur van de werkelijke dienst van dienst plichtigen is in diepgaande studie genomen door een commissie. Over het besluit van de Belgische regering, de duur van de eer ste oefening voor dienstplichtigen tot 12 maanden te beperken, zegt minister Staf, dat het Belgische leger over een veel groter aantal beroepspersoneel beschikt dan het Nederlandse, hetgeen een zeer belangrijke factor in het probleem is. In de tweede In de kuststreek waar bloembollen wor den geteeld, zullen met ingang van 1 januari 1959 geen aardappelen meer mo gen worden geteeld. De Plantenziekten- kundige Dienst heeft een algeheel verbod voor de aardappelteelt in dit gebied afge kondigd om de verspreiding van het aard- appelcystenaaltje tegen te gaan. De ver gaande maatregel is genomen teneinde de bloembollenuitvoer veilig te stellen. Het buitenland stelt namelijk hoge eisen bij de import van bloembollen. De plantenziektenkundige Dienst heeft bij de afkondiging van het verbod voorts overwogen dat door de teelt van aard appelen virusziekten als het augustaziek en het ratelvirus in tulpen kunnen worden verspreid. Het verbod geldt onder meer voor de volgende gemeenten: Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Bennebroek, Zandvoort, Heemstede, Haar lem, Bloemendaal en Velsen. Voor enkele gebieden in de gemeenten Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Egmond-binnen, Egmond aan Zee, Limmen, Heiloo, Uit geest en Akersloot zal mogelijk een ont heffing van het verbod gelden. Een ont heffingsregeling is in voorbereiding. Voorts wordt ontheffing verleend voor die bedrijven in de kuststreek, die op de aardappelteelt zijn georiënteerd en door het verbod in economische moeilijkheden zouden kómen. Beneden het Noordzee kanaal is het aantal van deze bedrijven echter beperkt. LAS VEGAS (UPI) Vandaag begint in de Amerikaanse staat Nevada een nieu we serie proeven met kernwapens, de ze vende serie sedert 1951. De eerste proef zal worden genomen met een lading die is opgehangen aan een bal lon. De serie zal niet later dan 30 oktober beëindigd worden. Op 31 oktober moeten besprekingen beginnen over een interna tionaal verbod van proeven met kernwa pens. Een van de proeven in deze serie zal een ondergrondse explosie zijn, die ongeveer twaalf maal krachtiger zou zijn dan die bij een ondergrondse proef van vorig jaar. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS plaats bestaan in België blijkbaar goede verwachtingen met betrekking tot de mo gelijkheid een groot aantal vrijwilligers te verwerven, zij het niet zonder het toeken nen van hoge premies. Aan beide punten zal de studiecommissie echter grote aandacht schenken. „Friendships" voor Dakota's De uit technisch oogpunt verouderde Da- kota's van het transport-squadron zullen tussen eind 1960 en midden 1961 worden vervangen door 12 in Nederland te bouwen Fokker „Friendships". Een kampioen-bok kijkt de wereld in. Met zijn lange baard scoorde hij de meeste printen bij de jury, die hem op de jaarlijkse veefoktentoonstelling te Leiden de eerste prijs toekende. TAIPEH (reuter) In een communi qué van de Chinese nationalisten wordt meegedeeld, dat donderdag bij een lucht gevecht nabij Quemoy vijf straaljagers der Chinese communisten zijn neerge schoten toen een dertigtal Migs een aanval deed op nationalistische straaljagers die bevoorradingsschepen begeleidden. De nationalisten leden geen verliezen aldus het communiqué. (AFP) Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" hebben vlieg tuigen van de communisten donderdag zestien vliegtuigen der nationalisten die operaties boven het vasteland uitvoerden, aangevallen. Fen straaljager van de te genstander werd neergeschoten en een be schadigd. aldus het persbureau. (Reuter) Ongeveer tien mijl van de baai van Liaoloe op Quemoy is donder dag een patrouillevaartuig van de natio nalisten door kanonvuur van de commu nisten beschadigd, aldus een communi qué van het nationalistische ministerie van Defensie. Twee landingsvaartuigen hebben donderdag onder bescherming van Amerikaanse en nationalistische oorlogs schepen goederen gelost op Quemoy, al dus het communiqué. De enige rooms-katholieke kerk op Quemoy is door communistische granaten verwoest. Een hevige beschieting van Kin- men, de hoofdstad van Quemoy, heeft on langs elf burgers het leven gekost, zo is of ficieel in Taipeh bekendgemaakt. Voor het eerst sedert de Chinese com munisten zijn begonnen Quemoy te be schieten. is daar een van de dertig Ameri- kanse specialisten gewond geraakt. Hij is naar Formosa vervoerd. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van Defensie, McElroy, is voornemens op 27 september uit Wash ington te vertrekken voor een reis van vijf weken door het Nabije en Verre Oos ten. Hij zal Amerikaanse militaire eta blissementen en eenheden bezoeken, de zevende vloot inbegrepen. TOKIO (UPI) Zowel het officiële Sov jetpersagentschap Tass als het persbu reau Nieuw-China heeft de Filippijnen ge waarschuwd tegen het gevaar betrokken te raken in een eventuele oorlog in de Straat van Formosa. Dit naar aanleiding van de officiële bezoeken van nationalis tische vloot- en luchtmachteenheden aan d. Philippijnen en met het oog op de Ame rikaanse marine- en luchtmachtbases op de Filippijnen. Advertentie JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben bij monde van minister Dulles in de UNO-Assemblee laten weten, dat zij bereid zijn zo nodig de kwestie van het Verre Oosten voor de UNO te brengen. Voor de Sovjet-Unie antwoordde minister Gromyko met de herhaalde eis dat de Amerikaanse regering haar troepen van Formosa terugtrekt. Gromyko wilde ook weten wanneer de Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Korea worden terugge trokken en eiste de onmiddellijke terug trekking van de Amerikaanse en de Britse troepen uit het Nabije Oosten." De Sovjet- Unie behoudt zich het recht voor, in de naaste toekomst de UNO-Assemblee te verzoeken om in de huidige zitting acties van de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië, alsmede de vertraging bij de ten uitvoerlegging van de UNO-resolutie in zake de terugtrekking van hun troepen als een afzonderlijke kwestie te bespreken, als deze vertraging voortduurt", aldus Gromyko.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1