I I j TocU i«3 Uct zo r I Wereldnieuws ("Panda en de protonplopper Oceaanfront komt dichterbij 2 Cura^aosche Handel Mij. worstelt met vreemde politieke problemen Resultaten van 1958 zijn echter totnogtoe gunstig REGENJASSEN van 39.75 tot 154. Dr. Drees over de urgentie van atoomcentrales „Java" en „Holland" boekten verlies Minister Zijlstra Importbeperking van kolen uit de V.S. niet mogelijk Kunstwolfabriek Timex gaat sluiten Tinprijs weer ingezakt door Sovjet-dumping N.V. Braskamp gaat weer 48 uur werken Oprichting van Nederlands- Britse „handelsraad" Nieuwe vorm van econo~ mische samenwerking Onveranderd dividend bij W. G. 't Hart en Zn. Formeel bod van 185 pet. op aandelen Soekowono Cultuurbank keert geen dividend uit Grote stelen 't meest! DE KLOMPENCENTRALE Krachteloos woord .J Arabische landen treden toe tot Midec n.v. Werkwijze der maat schappij nader toegelicht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland ZWANENDONS HEREN- P YAM A'S 12.50 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 De tot nu toe in 1958 behaalde resulta ten der Curagaosche Handel-Maatschap- pij zijn beter geweest dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De directie is volkomen tevreden over de gang van zaken. Hier mag echter niet aan vastgeknoopt worden, dat het hele jaar wel beter zal zijn. De Curagaosche is zo beklemtoonde de directie in de vergade ring van certificaathouders een conglo meraat van bedrijven in Zuidamerikaan- se (dikwijls instabiele) landen. Daarom ook heeft zij zich onthouden van het stel len van een prognose in haar jaarverslag. Vroeger werd dit wel gedaan, maar op het ogenblik heeft dit geen zin meer. In Zuid-Amerika kunnen de wonderlijkste si tuaties ontstaan, waaruit onverwachte te genslagen kunnen resulteren. Op het eind van het jaar zou men dan met geheel an dere resultaten komen dan voorspeld. Verband houdt hiermee ook de beknopt heid van het jaarverslag. De vennootschap is een handelszaak met een fluctuerend bedrijf. Op bepaalde momenten is het be ver. transacties via dochtermaatschappijen te laten lopen dan van via de eigen maat schappij. Zou men in het jaarverslag uit leg geven, dan komt men op fiscaal ter rein terecht en prompt ook op politiek ter rein, mede omdat het verslag in het Spaans wordt vertaald en in de Zuidame- rikaanse landen gedistribueerd. Deze kwestie is door de directie grondig bestu deerd en blijft een punt van bestudering, maar in het belang van aandeelhouders en maatschappij wordt het beter geacht, het verslag summier te houden. Tot nu toe is de Curagaose door deze toestanden gunstig heengekomen. Desgevraagd deelde de directie mede, dat de stijgende tendentie, die het bank saldo de laatste jaren vertoont en het per ultimo '57 van 44,3 tot 53,5 miljoen ge stegen debiteurencijfer, een gevolg zijn van uitbreiding der zaken. Het streven van de directie is er op gericht 'n gunsti ge verhouding tussen eigen en vreemd ka pitaal te behouden. Het gestegen debiteu rencijfer is geen gevolg van de veranderde verkooppolitiek: het overgaan van groot handels- naar op distributie gerichte za ken. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Tel. 54679 De minister-president, di\ W. Drees, heeft geantwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid C. P. Ha- zenbosch (A.R.) over de uitlatingen van de secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken en voorzitter van de Nederlandse commissie voor atoomener gie, mr. C. L. W. Fock, in Genève gedaan tegenover een verslaggever van het A.N.P. inzake de urgentie van de kernenergie. „Inderdaad heeft mr. Fock het in de vraag aangehaalde antwoord gegeven op een hem door een verslaggever gestelde vraag", aldus dr. Drees. De heer Hazen- bosch had in zijn vraag aangehaald: „De noodzaak om ,^>p korte termijn te beslis sen over de verhoging van de energiepro- duktie door middel van atoomcentrales is de laatste tijd iets minder sterk dan ten tij de van de publikatie van het rapport van de ..drie wijzen" van Euratoom. Zou dit rap port nu gemaakt moeten worden, dan zou de urgentie van de kernenergie iets lager gesteld moeten worden". Dr. Drees vervolgt zijn antwoord: De door mr. Fock gebezigde bewoordin gen doen blijken, dat hij niet speciaal, en zeker niet in de eerste plaats, het oog had op ons land, doch veeleer op geheel Euro pa. Uit de in de laatste tijd gebleken con juncturele omstandigheden met betrek king tot de Europese energievoorziening kan men inderdaad de conclusie trekken, dat de noodzakelijkheid, om op de kortst mogelijke termijn tot kernenergie-ontwik keling over te gaan, iets minder groot is geworden, zonder dat hierdoor nochtans iets wordt afgedaan aan de noodzakelijk heid van de bestaande plannen in hun to taliteit. Zoals de minister van Economische Za ken in zijn nota inzake kernenergie op 3 juli 1957 mededeelde, werd toen reeds ver wacht, dat de Nederlandse plannen tot 1967 enigszins ten achter zouden blijven bij de doelstellingen van het rapport van de „drie wijzen" van Euratoom. Hieruit moge blijken, dat de verklaring van mr. Fock geen aanduiding inhield van een wijziging van de opvattingen der rege ring omtrent de Nederlandse plannen. Daarvan is ook geen sprake. Gunstiger perspectief voor 1959 In de jaarverslagen over 1957 van de NV. Handelsvereniging ..Java" en de N.V. Handelsvereeniging „Holland" beide onder een directie, vermelden dat over 1955 en 1956 nog geen winsttransfer uit Indonesië ontvangen werd. Het vermogen dat zich buiten Indonesië bevindt maakt zaken op bescheiden voet buiten dat land mogelijk. Door de hoge repatriërings- en afvloeiingskosten van het personeel in Indonesië en afvloeiing personeel te Am sterdam zijn de resultaten evenwel ongun stig beïnvloed. Bovendien werd een ver lies geleden op de deelneming in de zaken van de „Holland". Over 1958 zal, naar het zich laat aanzien, een klein verlies worden geleden, doch mocht het gelukken de nieuwe zaken tot ontwikkeling te brengen, dan zal over 1959 gunstiger gewerkt kun nen worden, aldus de directie. Blijkens de verlies- en winstrekening bedraagt het nadelig saldo 28.871 (v.j. winst 17.762), welk bedrag op nieuwe rekening wordt overgebracht. Er zal geen dividend worden uitgekeerd (v.j. 4 pet-). Minister Zijlstra heeft, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Bakker (comm.) over de import van Amerikaanse kolen onder meer gezegd dat deze invoer een structuele noodzakelijkheid is. die niet beperkt kan worden. Dat West- Duitsland <ïe invoer van buitenlandse ko len beperkt heeft vindt zijn oorsprong in de aldaar bestaande voorraadsituatie op de kolenmarkt, die naar de mening van de minister slechts ten dele vergelijkbaar met de Nederlandse. Weliswaar vindt ook in ons land een stijging van de kolenvoor- raden plaats, maar Nederland is voor zijn voorziening, zowel uit kwantitatieve als kwalitatieve overwegingen, in hogere mate op de invoer van kolen uit andere dan EGKS-landen aangewezen, terwijl West- Duitsland zijn kolenbehoefte overwegend uit eigen produktie kan dekken. De Neder landse invoer uit derde landen heeft voor namelijk betrekking op cokeskolen, gas kolen en antraciet, die zelfs bij de huidige marktverhoudingen in West-Europa niet of moeilijk verkrijgbaar zijn- De minister kan dan ook geen maatregelen nemen voor een drastische beperking of stopzetting van de invoer van Amerikaanse kolen. De directie van de n.v. Timex. een kunstwolfabriek te Hengelo, heeft, bekend gemaakt dat wegens de verminderde toe komstmogelijkheden voor haar produkt, onder andere tengevolge van de sterk toe genomen toepassing van synthetisch ve zelmateriaal, voortzetting van haar be drijf niet langer verantwoord is. Het be drijf werd in 1934 opgericht, en telt mo menteel nog veertig man personeel. Aan de aandeelhouders zal worden voorgesteld, over te gaan tot een geleidelijke afwer king van de lopende orders en het bedrijf in de loop van de volgende maanden te sluiten. De terreinen en gebouwen worden over genomen door de Koninklijke machinefa briek gebrs. Stork en co. Het personeel is ontslag aangezegd. De dumping van Russische tin op de wereldmarkt, heeft er donderdag toe ge leid dat op de Londense metaalbeurs de tinhandel enige tijd moest worden stopge zet. Onder druk van de dalende prijzen moest de buffervoorraad die door de inter nationale Tinraad in het leven is geroepen ter handhaving van de bodemprijs, voort durend worden vergroot. Donderdag kon dit niet worden voortgezet, naar verluidt omdat de fondsen waaruit deze voortdu rende aankopen bekostigd worden, uitge put zouden zijn. Teneinde te voorkomen dat de tinprijs daarna geheel zou instorten is de handel op de Londense beurs stopge zet. Rusland is geen.lid van de internationa- nale Tinraad en kan dus ongecontroleerd elke hoeveelheid tin exporteren aiè het wil. Wanneer niet ingegrepen was, zou de on beheerste daling van de tinprijzen voor landen als Malakka, Indonesië, Bolivia, de Belgische Kongo. Siam en Nigeria ver reikende economische gevolgen hebben gehad. Toen de handel op de beurs later hervat was, werd de eerste transactie gedaan te gen 675 pond sterling per ton. De slotprijs van woensdag was 730 pond per ton. De n.v. Indola-Braskamp zal de werk weekverkorting (voor haar dochteronder neming W. H. Braskamp n.v. te Rijswijk), die ongeveer zes weken geleden is inge voerd, op 25 oktober weer ongedaan ma ken. De voorraadsituatie is wat gunstiger geworden, zodat de directie verwacht, zeer binnenkort de werkweek weer op 48 uur te kunnen stellen. Er is een nieuwe vorm van Engels-Ne derlandse economische samenwerking tot stand gekomen doordat vooraanstaande Engelse en Nederlandse zakenlieden een handelsraad („trade council") hebben op gericht ter bevordering van de handel tus sen beide landen. Dit heeft de oud-presi- dent-directéUr van Unilever, dr. Paul Rij- kens, in aanwezigheid van de vice-presi dent van de council. Duncan Oppenheim, president van de British American Tobac co Company te Londen, in Den Haag mee gedeeld. Zowel de federatie van Britse indu strieën als de vereniging van Britse Ka mers van Koophandel hebben een actief aandeel gehad in de organisatie van deze raad. Er wordt de nadruk op gelegd dat de raad geen subsidie ontvangt van de re geringen der beide landen. Men beschikt reeds over voldoende middelen om de werkzaamheden gedurende drie jaar voort te zetten. De Britse ambassadeur in Nederland heeft zich bereid verklaard, het erevoor zitterschap van de nieuwe council op zich te nemen. Engelse leden zijn onder ande re de heren W. C. Beacock, president van de Reckitts n.v., De Bilt, A. J. Crighton, van de British Petroleum, Amsterdam, A. C. I-I. Cairns van de Unilever Export Ltd. Londen, Sir Eric Carpenter van de Wil liam Deacon's Bank. D. G. Curling van de Rootes Automobile Industry. Nederlandse leden zijn de heren: dr. Paul Rijkens, oud-president-directeur van Unilever, A. Ankersmit, directeur van Am- kersmit n.v.. dr. ir. H. Bloemgarten, com missaris van de Koninklijke Nederland- scho Petroleummaatschappij W. Groo tenhuis, producent van scheepsmotoren, P. C. T. van der Hoeven, directeur van de Imperial Chemical Industries in Ne derland. W. H. de Monchy van de Holland Amerika Lijn. W. Rehbock van de Holland- sche Stoomboot' Maatschappij, dr. H. F. Stokvis van R. S. Stokvis en Zonen. H. van der Vorm van de Scheepvaart- en Steen- kolenmaatschappij en H. W. A. van den Wall Bake, commissaris Nederlandsche Handel Maatschappij. Het is tot dusver niet mogelijk geble ken. een Britse Kamer van Koophandel in Nederland te vestigen, omdat deze vol gens de Engelse wet een meerderheid van Britse ondernemingen zou moeten tellen. Aan deze voorwaarde kon echter niet wor den voldaan doordat er te weinig Engelse ondernemingen in Nederland zijn geves tigd. Met het oog hierop is bovenstaande vorm gekozen, die paritair uit Engelsen en Nederlanders is samengesteld. De coun cil zal echter nauw samenwerken met de Nederlands-Engelse Kamer van Koophan del te Londen. De council zal alleen in Den Haag geves tigd zijn en geen kantoor in Engeland ope nen. De werkzaamheden in Engeland zul len worden behartigd door de Nederland se Kamer aldaar. De resultaten over 1957 van W. C. 't Hart, en Zoons Instrumenten- en Appa- ratenfabriek n.v. te Rotterdam zijn blijkens het jaarverslag, bevredigend ge weest. De bruto-omzel was nagenoeg ge lijk aan die van 1956, doch het saldo van de exploitatierekening was belangrijk gunstiger en steeg tot f 515.257 (v.j. f 309.925). Na afschrijvingen en vorming van een conjunctuurreserve resteert als winstsaldo f 110.498 (onv.), waaruit een onveranderd dividend van 6 pet., wordt voorgesteld. Aan verbetering der liquiditeilspositie zal in de komende jaren bijzondere aan dacht moeten worden besteed. Juist, dezer dagen werd door de Herstelbank een aan vullend krediet op lange termijn toege zegd, groot f 250.000. Onder referte aan de mededeling, dat een bod op de aandelen n.v. landbouwmaat- schappij Soekowono van ten minste 175 pet. kan worden tegemoet gezien, deelt de vennootschap mede, dat binnen enkele dagen een bericht voor aandeelhouders verkrijgbaar zal worden gesteld. In dit bericht deelt de Amsterdamsche Bank n.v. aan aandeelhouders van de n.v. Soekowono mee, dat zij daartoe gemach tigd door committenten bereid is, de aandelen Soekowono te kopen tot de koers van 185 pet., mits een naar het oordeel van committenten voldoende aantal aandelen wordt aangeboden. De aan de verkoop verbonden kosten komen niet voor rekening van verkopers. De totale inkomsten over het boekjaar 1957 van de Cultuur-, Handel- en Indu strie-bank (Cultuurbank) n.v., bestaande uit winsttransfer, commissie en resultaat handelszaken, interest, dividenden en in komsten uit hoofde van directievoering en toevallige baten, hebben f 1.232.196 (v.j. f 1.401.657) belopen. Na aftrek van onkosten, afschrijvingen en een dotatie aan de reserve deelnemingen ad f 477.629 (f 225.200), sluit de winst- en verliesreke ning zonder saldo (v.j. winst f 458.133). Er wordt geen dividend voorgesteld (v. j. 5 pet.). Het geplaatste kapitaal nam toe van f 8.250.000 tot f 8.500.000. De gebruikelijke opstelling van de ver mogenspositie in Indonesië moet achter wege blijven. Op grond van ontvangen gegevens kan wel vermeld worden, dat óndanks de vele moeilijkheden, het finan ciële resultaat van 1957 dat van het voor afgaande jaar in niet onbelangrijke mate heeft overtroffen. Vrijwel alle medewer kers van Nederlandse origine hebben met hun gezinnen Indonesië verlaten. Binnen de grenzen van het mogelijke zijn in ver band hiermee financiële tegemoetkomin gen vastgesteld, die in hoofdzaak ten laste zulen komen van het boekjaar 1958. Advertentie Grote stelen en kleine stelen Bezemstelen - Raagstelen - Ilarkstelen Trappen, keukentafels en stoelen, wringers, wringerbokken, wasketels en teilen, in alle maten in voorraad. Grote plastic emmers, 12 13-95 Dr. Leydsstr- 10 - Haarlem - Tel. 57730 IN ONZE wereld wordt té kwistig met woorden gestrooid. Elk onderwerp van ige betekenis is dan ook in korte tijd doodgepraat, zodat buiten de vakmensen geen sterveling er meer belangstelling voor koestert. Wie zich afvraagt, waarom de grote massa van het publiek volslagen apathisch blijft ten opzichte van vraag stukken die aan de buitenkant toch be langwekkend genoeg schijnen, zal in de verscheidenheid der verklaringen altijd de termen ..vermoeidheidsverschijnselen bij hel publiek" en „krachte loosheid van het woord" ont moeten. Sommige schrijvers zijn zich hiervan terdege be wust en zoeken naar nieuwe vormen, nauwelijks beseffend, dat de woordverklaringen die zij tot beter begrip van hun werk moeten geven, beter dan iets anders de machteloosheid van hun ivoorden demonstreert. De tijden, waarin aan het woord een magische kracht werd toegekend, liggen wel heel ver achter de rug. Want, zoals de jeugd van thans zich beklaagt over de langademigheid van schrijvers, die wij destijds goed verteer baar achtten, zo hebben wij gezucht over de wijdlopigheid van auteurs waarmee onze ouders hebben gedweept. Het ver schijnsel is dan ook werkelijk niet van deze tijd alleen. Ook de schrijvers in de oudheid kan men onmogelijk van beknopt heid beschuldigen. Homerus laat zijn hel den vöör. tijdens en na de veldslagen rond Troje herhaaldelijk ellenlange redevoe ringen afsteken, waaruit, we het bewijs menen te kunnen putten, dal niet de auteurs zelf schuld hadden aan de woor denstromen, maar dat een ieder zich daar aan te buiten ging zodra er een redelijke kans toe was. Zouden we, als algemene stelregel kunnen zeggen, dat de mens zijn mond gaat roeren om zich te doen gelden, in de oudheid evengoed als thans? Het heeft er alle schijn van. Laten we als voorbeeld eens een héél klein terrein van het dagelijkse leven bij de staart nemen. Dat is de UNO met haar commissies en nevencommissies, die belangrijk werk ver zetten, maar in het leven op onze aardbol toch maar een kleiti geheel uitmaken. Voor de buitenstaander lijkt het, of iemand, die een beetje bij de pinken is, zich. best zou kunnen specialiseren op al les wat er zich in de UNO afspeelt. Dan wensen we de man een lang leven toe. Want er zijn het vorige jaar ruim 142.800.000 pagina's tekst door de UNO en haar nevenorganen gepro duceerd., ongeacht de brochu res en alle mogelijke propa gandamateriaal. Rekenen we voor het lezen van één pagina- een minuut (zouden we het korter stellen, dan zouden we van het intellectuele peil van de tekst te ge ringe verwachtingen koesteren), en stellen we ons voor, dat de specialist tien uren per dag leest en 300 werkdagen per jaar heeft, dan is alleen met het doorlezen van déze oogst 7.93 jaren gemoeid! Is het won der, dat de gewone mens dergelijke lek kages van de spraakorganen geslagen over zich heen laat gaan, vooral, omdat de medewerkers aan de UNO hierin niet. al leen staan, maar het verschijnsel zich overal om ons heen openbaart? De secre taris van de UNO heeft voor volgende jaren weliswaar op beperking en mati ging aangedrongen, maar daarmee is het verschijnsel niet verdwenen. Om tot wat vrolijkers over te gaan: de haring schijnt niet te trekken, maar te... zakken. Daarover een volgende keer. 1-1 Pétillon (Nadruk verboden). De raad van commissarissen van de onder leiding van dr. Paul Rijkens staande, in Maart 1958 opgerichte n.v. „Maatschap pij tot bevordering van de economische ontwikkeling van het Midden-oosten („M- dec S.A." te Luxemburg) is, naar de maat schappij meldt, uitgebreid met vertegen woordigers van Saoedi-Arabië, Egypte, Syrië, Perzië en de Libanon, terwijl eer lang ook Irak, de Soedan en Koeweit ver tegenwoordigd zullen zijn. De maatschappij beschikt thans over 830.000 Zwitserse francs aan kapitaal en 810.000 Zw. francs reserves. Wat de werkwijze der maatschappij betreft wordt medegedeeld, dat het. bureau der Midec in Beiroet, zodra het kennis krijgt van een project, een onder zoek instelt. Als dit eerste onderzoek gun stig uitvalt wordt het pi-oject voorlopig aanvaard en geeft het bureau in Beiroet de gegevens door aan het bureau van de maatschappij in Den Haag. Dit laatste bureau heeft tot taak, geschikte partners voor een eventueel project te vinden. De voorselectie van industriële projecten be rust bij de Midec, welke voorts haar be middeling verleent voor het verkrijgen van het vereiste kapitaal voor de oprich ting van ondernemingen. Als grondbeginsel geldt, hierbij, dat het meerderheidsbelang in de op te richten onderneming (van 51 tot 70 percent of meer) moet berusten bij kapi taal in het land van vestiging, terwijl de buitenlandse kapitaaldeelneming hoogstens 49 percent mag bedragen. Hondenverzekering Lloyds in Londen heeft een verzekering voor honden ingesteld. De premie varieert van 70 dol larcent tot dollar 2.80. Er is ook een clausule voor wettelijke aansprakelijkheid jegens derden, indien iemand door een verzekerde hond wordt gebeten kan hij maximaal 28.000 dollar (ruiir. 100.000 gulden) ontvangen. Advertentie Pracht Kwaliteit met paspel en prettig zittende elastische band maten 48 t.m. 56 deze week I HAARLEM: HEEMSTEDE ZANDVOORT IJMUIDEN: GROTE HOUTSTRAAT LANGE VEERSTRAAT RAADHUISSTRAAT 52 GROTE KROCHT 30-34 KENNEMERLAAN 41 DEZE AANBIEDING GELDT t/m DONDERDAG as Loos. De Sovjet ambassade heeft gisteren medegedeeld, dat zij voor de vierde keer een brief heeft ontvangen waarin een Amerikaanse piloot dreigt van daag een atoombom op Rusland en wa terstofbom op Polen te zullen .werpen. Zowel 't. Britse ministerie van Buiten landse Zaken als de Amerikaanse luchtmacht heeft de brief een loos drei gement genoemd. ..Een grove grap", liet het Foreign Office weten. Gevolg. Een elektricien te Zenicia in Bos nië heeft een radio-actieve kobaltnaald gestolen en deze isotoop zonder be schermende mantel verborgen in een lade in de ijzer- en staalfabriek waar hij werkte. Het gevolg was, dat de man ernstig ziek werd en dat zeventien andere arbeiders, die in het vertrek met de onbeschermde isotoop waren geweest, in een ziekenhuis zijn opgeno men, aldus wordt uit Belgrado ge meld. Het merendeel van deze zeven tien arbeiders had hoofd- of maagpijn. Uitputting. Professor Heepe van de uni versiteit van Miinster heeft verklaard, dat een op de drie inwoners van de Westduitse bondsrepubliek aan vroeg tijdige uitputting van de hartspier lijdt. De oorzaak daarvan is nog niet voldoende bekend, zei hij. Op 26 en 27 september wordt in Miinster door hon derd artsen van gedachten gewisseld over aandoeningen van de hartspier. Intrede. De president van de Dominicaan se republiek. Trujillo, heeft Paus Pius de XII voorgesteld hoogwaardigheids bekleders een rondreis te laten maken langs de hoofdsteden van de landen van de nieuwe wereld om steun te ge ven aan de strijd tegen het communis me. De reis zou beginnen in de Domini caanse republiek, „waar de rooms-ka- tholieke kerk ook haar eerste intrede in de nieuwe wereld maakte". De rege ring van de republiek zou alle kosten willen dragen. Overval. Drie gemaskerde mannen heb ben donderdag een overval gepleegd op postbeambten die in Zuid-Londen een postauto laadden. Binnen een minuut slaagden de overvallers erin met 5.200 pond sterling in contanten en stuk ken ter waarde van 2.000 pond in to taal ongeveer 80.000 gulden te ont snappen. Geborgen. Tot dusverre zijn 36 lichamen geborgen van slachtoffers van het treinongeluk te Bayonne in de Ameri kaanse staat New Jersey. Twaalf per sonen worden nog vermist. Overeenkomst. De Franse bezittingen in de Verenigde Arabische Republiek, die tijdens de Suez-oorlog in beslag werden genomen, zijn vrijgegeven. Bij decreet werd bepaald, dat de bezittingen moe ten worden teruggegeven aan de eige naars. Met Groot-Brittannië is een dergelijke overeenkomst nog niet tot stand gekomen. Onofficieel. Volgens de Londense News Chronicle zal aan Peter Townsend on officieel gevraagd worden uit Brussel weg te blijven als prinses Margaret de Expo bezoekt. Townsend bevindt zich te Parijs, naar verluidt ter voorberei ding van de verfilming van de wereld reis die hij vorig jaar gemaakt heeft. Incident. De 44-jarige Fransman Ray.r mond Perenyi, is donderdag bij "eèh poging tiet" Hongaarse "gezantschap te Parijs binnen te dringen, gewond ge raakt, doordat een bewaker in het ge bouw drie schoten op hem loste. Pere nyi is naar een ziekenhuis overgebracht met twee schotwonden in zijn rechter arm. Hij wilde de politie niet meede len wat hij van plan was. Hij had geen wapens bij zich. Vergeten. President Cairati van de dwerg republiek Andorra in de Pyreneeën, heeft meegedeeld dat zijn land zich niet meer in staat van oorlog met Duitsland bevindt. Deze aankondiging slaat nog op de eerste wereldoorlog. Het repu- bliekje had in 1914 het Duitse keizer rijk de oorlog verklaard, maar aange zien men vergeten had Andorra op de vredesconferentie van Versailles uit te nodigen, was de oorlogstoestand offi cieel blijven voortbestaan en vergeten. Slaapziekte. De slaapziekte (encephalitis lethargica) heeft in Zuid-Korea en Ja pan, reeds 2.438 levens geëist volgens onofficiële tellingen: 1.538 in Zuid-Ko rea en 900 in Japan. In Zuid-Korea zijn er naar schatting 6.000 personen, die aan de ziekte lijden, in Japan bijna 4.000. Opruiing. Het Joegoslavische dagblad Po- litika heeft de Albaniërs „rechtstreek se inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Joegoslavië en oprui ing t.ot. revolutie" verweten Politika schreef dit naar aanleiding van een ar tikel in het Albaanse blad Baksimi, waarin de Albaanse minderheid in Joe goslavië „tot opstand wordt aangezet" 44. Bij het horen van Joris' woorden sloeg de schrik Panda om het hart; maai het zou nog erger worden, want eerst nu begon Joris met het ontvouwen van zijn plan. Ziehier mijn advies", sprak hij. „Het is voor u van groot nut, professor, wan neer uw uitvinding straks als een sensatie toegejuicht en ingehaald zal worden. Wan neer wij ons dus tot de koning wenden, zal dit dus op een gepaste doch indruk wekkende manier moeten gebeuren en hoe zou dit beter kunnen dan door ge bruik te maken van de alleraardigste klei ne radiozender, die ik daar aan gene zijde zie slaan?" „Aha! Goed opgemerkt!" riep de professor en hij begon onmiddellijk aan zijn radiozender te werken, teneinde deze in dienst te stellen. „Doch", zo ging Joris inmiddels voort, „met een eenvoudige mededeling zijn wij er nog niet! Gij voegt dus aan uw boodschap toe, dal ge een overtuig :nd bewijs zult leveren van de waarheid uwer beweringen, en wel door met uw Proton Plopper een kleine Plop te veroorzaken in de poort van het ko ninklijk paleis. Een kleine vernietiging slechts; maar daar zal men dan toch wel van opkijken, nietwaar?" „Heel goed!" riep de professor, die nu geestdriftig begon te worden. „Juist!" zei Joris. „En dan be sluit ge uw uitzending met de mededeling, dat ge besloten hebt hun een lesje te leren en dat ge hen een boete van twintig mil joen ducaten oplegt, zonder verwijl aan u te betalen". „Maar dat. is helemaal niet goed!" riep Panda verontwaardigd. Het continentale hogedrukgebied heeft zich de afgelopen 24 uur naar West-Rus- land verplaatst, maar vertoont nog een uit breiding in de richting van Scandinavië. Zijn invloed op het weer in West-Europa neemt langzaam af. Enkele oceaanfronten, die vergezeld van enige regen, de Britse eilanden bereikten, dringen verder naar het oosten op. Het voornaamste front be vindt zich boven West-Engeland. Het ziet er naar uit dat dit cront pas morgenavond de Noordzee bereikt. De wind draait naar zuidelijke richtingen, maar neemt weinig in kracht toe. De temperaturen handhaven zich op ongeveer hetzelfde niveau. WEERT. 1 col; I EN Zaterdag 20 september Zon op 6.21 uur, onder 18.45 uur. Maan op 14.38 uur. onder 23.35 uur. Maanstanden 20 sept. 4.17 uur eerste kwartier. 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 20 september Hoog water 8.38 en 21.08 uur. Laag water 4.09 en 16.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- M land maxima van gist.e- I c 3d ren. Binnenland heden ■as a. ag 7 uur. Neerslag, laatste O ol 24 uur. eS Den Helder zwaar bew zzo 13 0 Ypenburg zwaar bew zo 13 0 Vlissingen zwaar bew. z 15 0,1 Eelde mist windst. 8 0 Twente zwaar bew zo 9 0 De Bilt mist. zzo 10 0 Eindhoven mist zzo 8 0 Vlv. Z.-Limb licht bew. z 10 0.2 Helsinki zwaar bew wnw 17 0 Stockholm zwaar bew windst. 17 0 Oslo half bew. 0 16 0 Kopenhagen zwaar bew. ozo 14 2 Aberdeen regen z 16 11 Londen motregen zw 21 0.4 Amsterdam zwaar bew zo 17 o- Brussel half bew. z 18 0 Luxemburg mist windst. 19 0 Parijs zwaar bew. zo 21 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 24 0 Grenoble geheel bew. windst. 17 0 Nice onbewolkt n 24 1 Berlijn geheel bew windst. 13 0,3 Frankfort motregen windst. 18 1 München geheel bew windst. 18 4 Zürieh mist wnw 20 0 Genève licht bew. wnw 19 2 Locarno zwaar bew windst. 23 0 Wenen geheel bew. windst. 18 4 Innsbruck geheel bew O 20 7 Rome zwaar bew. windst. 23 0 Ajaccio onbewolkt w 27 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca onbewolkt nno 29 0 Algiers onbewolkt zw 33 3

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2