Horen en zien CHINEZENWIJK BREIMACHINES Lord Liverpool - verft kinderstoel - met gemak en CETALAC v!™er De VARA doet niet mee aan televisiemode in de radio Het avontuur van Joef en Brum Kort en bondig I u I ift :wê Horlogerie „SUISSE" J G. MARTIN ZONEN s Van den Berg 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Dor en dynamisch De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma 't Dans-seizoen begint 7 oktober. D A N S-AC ADEM I E Belangwekkend repertoire hij VA RA-televisie „De Wiskunstenaars NTS-sportprogramma op zondagavond De Wereldomroep maakt Friese reportage 1 IP s 85—66 GEERVLIET heeft de FjHiïnme hoorbril Rotterdammer wilde voetbalpools oplichten Omkoping van P.T.T.-amb tenaar mislukte echter Vier jaar geëist tegen man die zijn vrouw doodstak Kerkelijk Nieuws Geautoriseerde bewerking uit bet Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Partij lood gestolen Agenda voor Haarlem VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1958 In de rubriek ..Mensen, dingen, nu..'.." vertelde het Kamerlid mr. Th. van Lier donderdagavond iets over de miljoenen nota. Vooral op het televisiescherm is het moeilijk van deze vrij dorre materie iets aantrekkelijks te maken en mr. Van Lier slaagde hier dan ook niet in, ondanks de verhelderende grafiekjes, die zijn toe spraak afwisselden. De „Spiegel der Kunsten" bevatte deze keer een vraaggesprek met Fons Rade makers, de regisseur van de gisteren in première vertoonde Nederlandse speel film „Dorp aan de rivier". Op levendige wijze werd de totstandkoming van deze film toegelicht, waarbij ook nog enige frag menten van het werk werden vertoond. Verder werden enige nieuwe uitgaven op het gebied van de belletrie besproken, waarbij onder meer Kees Brusse een ge dicht van de thans in Nederland verblij vende dichter Leo Vroman voordroeg. Het. slot, van de rubriek was een interview met Jan Odé naar aanleiding van de nieuwe studieleergangen blokfluit en gitaar van het Amsterdamse Conservatorium. De leraren in deze vakken bespeelden met veel verve hun instrumenten, hetgeen de aantrekkelijkheid van het programma in niet geringe mate verhoogde. In de voortreffelijke film „People like Maria" (Mensen als Maria) over het werk van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WGO) liet men niet alleen de bedrijvig heid van haar medewerkers in drie landen zien, maar ook drie zeer verschillende as pecten van deze wereldomvattende activi teit. In de afgelegen, onherbergzame stre ken van Bolivia zag men de titelheldin Maria bezig de wantrouwende Indianen bevolking, die de beschaving alleen had leren kennen door de tinwinning, tot. de bodem niet meer opbracht en het land weer in de steek werd gelaten, te ont dooien. Men zag haar hoop en haar wan hoop in allerlei pogingen het vertrouwen te winnen en tenslotte haar triomf, toen de eersten bereid bleken zich te laten hel pen- In Nigeria was men aan het front van de malariabestrijding. Onderzoek en maat regelen waren met vaart gefilmd. Tenslotte zag men de bevolking van Birma, door met spoed „klaargestoomde" landgenoten geïnstrueerd om zorg te dragen voor eigen hygiëne. Na deze indrukwekkende documentaire werden onder regie van Milo Anstadt en met commentaar van de leidster van het Scapinoballet. mevrouw Hans Snoek, duet ten door het Argentijnse danspaar Renate Schottelius en Juan Carlos Bellini uitge voerd. De eerstgenoemde leidt een eigen groep in Buenos Aires en maakt daarvoor ook zelf chereografieën. Na een lichtzin nig sprookje ter inleiding - dat wel een zeer duidelijke illustratie was van Hans Snoeks typering der moderne dans: „het vullen van de ruimte met door erhoTie g'ë- laten beweging" - volgde het kokette „Liefde is maar komedie" (waarvoor de muziek door de componist Terrazza werd geschreven. Het optreden werd besloten met twee volksdansen van Snaanse origine in meeslepend ritme en gracieuze eenvoud. Beeldschermer Advertentie Verkrijgbaar bij Barteljorisstraat 1 Haarlem - Telefoon 15131 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst. I. VPRO. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Caba ret. 11.30 Buitenl. weekoverzicht. 11.45 Omr.koor. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- varla. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuziek. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Gemengd koor. 15.15 Boekbespr. 15.35 Radio-philh.ork. en solist. 16.25 Gaat u geregeld kamperen?, caus 16.40 Gram. 17.00 Wereldmuziekconcours te Kerk- rade. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en comm. 13.20 Lichte muziek. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. muz. 20.35 Gram. 20.55 Symf.ork. 22.05 Socialistisch comm. 22.20 Ca baret. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 14,00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Amateursorkest. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverzicht. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op hei Nieuws. 19.15 Radio-philh..orkest en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man 20.45 Intern, vocalistenconc. 1958: Brabanis ork. en solist. 21.20 Gram. 21.55 De knipperbol. caus. 22.05 Amus.muziek. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en iiturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws iri Esperanto. 23.22—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz.kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Gram. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Idem. 16.00 Orkestconcert. 16.45 Engelse les. 17,00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 18.00 Ge- var. muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.- progr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. VOOR ZATERDAG NTS: Eurovisie: 14.00—15.30 Tenniswedstrijden te Parijs. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Mag ik even?, cabaret. 20.55 Hobby-rubriek. 21.10 Ge varieerd programma. 21.55 Dagsluiting. Advertentie Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur I!)21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstr. 29 Telefoon 10806 De VARA voelt niets voor de gedachte om haar radioprogramma's ondergeschikt te maken aan de televisie-uitzendingen. Zij gaal voort met het maken van een vol waardig. zelfstandig radioprogramma naast haar activiteit in de televisiesector. Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe kij kers de eerste tijd de radio in de avond uren verwaarlozen, het is ook zekér (jat het. moment komt waarop zij weer be wust gaan kiezen tussen televisie en ge- luidsomroep. Mede daarom mag het radio programma geen „tweede keus" worden, rti'et naar inhoud en niet naar vorm. De omroepsecretaris van de VARA, de heer J. B, Broeksz. betoogde dit nog eens op een gisteren gehouden persconferentie naar aanleiding van de bij de AVRO en de KRO gebleken opvattingen, maar hij ga_f wel toe, dat er een zekere interne coördinatie moet zijn: de versies voor ra dio en televisie van „Dit is uw leven" bij voorbeeld zullen elkaar niet binnen een kort tijdsverloop mogen opvolgen. Het VARA-radioprogramma bevredigt al sinds jaren het luisteraarspubliek in vrijwel al zijn geledingen. Het is dus be grijpelijk dat. men ook voor het aanstaan de seizoen de beproefde opzet in hoofd zaak heeft gehandhaafd. Het moeilijkste was misschien wel het door het vertrek van de Familie Doorsnee op de maandag avond ontstane „gat" te vullen. Men heeft dit bewust niet gedaan door een nagenoeg gelijksoortige uitzending ten doop te houden. Advertentie No. 1 op TELEVISIE- en RADTOGEBIED ook voor grammofoonplaten ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 11110 Ook de VARA handhaaft in grote trek ken zijn televisieprogrammaschema. „Pen sion Hommeles" gaat echter voortaan op maandagavonden, na documentaire pro gramma's. „Hommeles" wordt wegens ge brek aan "studio-accommodatie -via het systeem van telerecording uitgezonden. Willy van Hemert en Kees van Iersel deden een veelbelovende greep in het ré pertoire voor de spelen op woensdagavon den: „Ik ben hier meer geweest" van Priestley, „De kleine prins" naar Antoine de Saint-Exupéry", „De dood van een handelsreiziger" van Arthur Miller, „De zaak Lafarge" van Marcelle Maurette, „De grasharp" van Truman Capote en „Paard eet hoed" van Labiche. Op de zaterdagavonden leidt Theo Eerd- mans een nieuw quiz-programma, dat van de Singer-concertzaal in Laren wordt uit gezonden. De zaterdagavond wordt beslo ten met de „Avonturen van Dorus", een serie programma's van Tom Manaers. In de jeugduitzendingen gaat „Pipo de Clown" voortaan „IJsco de ijsbeer" gezel schap houden. De N.C.R.V.-televisie zendt op woens dag 1 oktober „De wiskunstenaars" van Piet er Langen dijk uit, geschreven te Haar lem in 1705. Het spel behandelt, op speel se, humoristische wijze de sfeer in het gil de van landmeters en cijferaars, onder wie zich destijds vele schijngeleerden en blaaskaken bevonden. Het stuk wordt ge regisseerd door Peter Koen. Na het „Refreinfestijn" zal Wim lbo een „Artiestencafé" openen met Simon Car- miggelt als eigenaar-conférencier, Donald Jones als kelner en Enn.y Mols-De Leeuwe als vestiairejuffrouw. Het „Etherforum" blijft een vast bestanddeel van de maan dagavond. gevolgd door het gevarieerde radio-magazijn „Marimba" van Gabri de Wagt. De woensdagavond blijft aan de drama tische produktie voorbehouden. Drie keer per vier weken wordt een luisterspel ge geven, waartoe een keuze werd gedaan uit een internationaal repertoire. Onder meer zal men een bewerking van „The man from Thermopylae" (waarmee Ada F. Kay een prijs van de BBC won) kunnen horen. Op uitvoering wacht voorts „Het scheidsgerecht" van Menander, door Ger- rit Kouwenaar vertaald en door Rosa Spier van muziek voorzien. Op de res terende maandelijkse woensdag worden uitvoeringen van opera en operette ge geven, onder meer „Fortunio" van Mes- sager en de in 1955 door de Israëlische componist Josef Tal geschreven opera „Saul in Endor". Eenmaal in de acht weken vermeldt, de woensdagavond voorts een programma voor hondenliefhebbers alsmede een vrou wenforum onder de titel „De man in het gareel". Spoken op het Plein De strip „Kriebelstraat" welke het vorige seizoen de zaterdagavondshow af sloot krijgt een ietwat gewijzigde voortzetting op vrijdagavonden en zal nu „Villa Sidonia" heten. Als een andere oude. of liever jonge, bekende blijft „An- De heer J. W. Rengelink, secretaris van de VARA voor televisie-aangelegenheden en tevens secretaris van de Nederlandse Televisiestichting, heeft in zijn eerstge noemde kwaliteit meegedeeld dat het be stuur van de N.T.S. overeenstemming heeft bereikt over een gezamenlijke sportuitzending op zondagavonden zodra er op dat tijdstip gezonden mag worden. Het hoofd van de televisiesectie van de AVRO, de heer. Siebe van der Zee,, had nog een week geleden verklaard, dat de omroepverenigingen „nooit afstand zou den doen van een stuk creatieve arbeid zoals de sportprogramma's". Hij zag toen ten hoogste een mogelijkheid van samen werking in een uit.slagdienst van de N.T.S. Over vorm, inhoud en omvang van het nieuwe NTS-sportprogramma staat nog niets vast. Een reportageploeg van Radio Neder land Wereldomroep heeft opnamen ge maakt in Friesland. De opnamen zijn be stemd voor een programma over de pro vincie, dat in november zal worden uit gezonden. In Oosterend werden in de openbare school gedeelten opgenomen uit Friese en Nederlandse taallessen. In Olterterp werd een onderhoud opgenomen met de heer Spahr van der Hoek, die vanwege de Fryske Akademy een om vangrijk sociologisch onderzoek instelt in het gebied van de Friese wouden. In Franeker werden opnamen gemaakt van het cabaretgezelschap Tetman de Vries in hotel „De Koornbeurs" en van gesprekken met bezoekers. In Leeuwarden werden interviews opge nomen met dr. Kok, directeur van de Fryske Akademy en met deskundigen van het Economisch Technologisch Insti tuut voor Friesland, in Marssum maakte men opnamen op het bekende Heeringa State. Het programma over Friesland zal worden uitgezonden op maandag 3 novem ber. Het is uiteraard bestemd voor alle Nederlandse luisteraars van de Wereld omroep. maar het zal toch in het bijzon der gericht, zijn op de Friezen overzee •S V- 65 Beloof je me, dat jullie nooit meer zulke gevaarlijke spelletjes op het water zullen uithalen?" vroeg Brandus. Dat beloofden Joef en Brum eerlijk. „Goed", zei Brandus. „Nou, kruip dan maar in het gat van deze buisen goeden dag!" Ze deden wat de kikkerkoning zei en kropen er In. Toen voelden ze zich opeens met kracht door een waterstraal door de buis naar boven gespotenen het volgende ogenblik werden ze op die straal een eind boven de beek uitgeslingerd Advertentie nemarieke" de zondagvooravond op vrolijken. Het zaterdagavondprogramma behoudt zijn algemene titel „Plein 8 uur 13" en ook vele gesproken intermezzo's, welke dit amusementsprogramma het vorige jaar zo'n uitstekend niveau verschaften. Nieuw is de inleidingsdialoog „Thuis best", waar voor Remco Campert de tekst zal schrij ven. Het calypsolied van Piet Heil wordt door een spooklied in vervolgen ver vangen. Hetty Blok zal verder critiek op het Plein leveren, waartegenover Theo Eerdmans elke week een verdienstelijk landgenoot met „Een tien en een griffel" zal belonen. Het verblijf op het „Plein 8 uur 13" wordt besloten met een bezoek aan het Frivolitheater, waarin films wor den vertoond naar scenario's van Jan Blokker met muziek van Pi Scheffer. De serieuze muziek wordt bij de VARA minder door concerten dan wel door tal van instructieve uitzendingen gediend, zo als: Weerklank, Vergelijkenderwijs, Gre pen uit de muziekgeschiedenis en derge lijke. In de avondprogramma's wordt een betrekkelijk ruime plaats ingeruimd aan recitals. Het orkestconcert van de maan dagavond is echter naar de zondagmorgen verhuisd en is alleen gewijd aan populaire klassieken. Aan Guillaume Landré werd het componeren van een korte radio opera tenbehoeve van het Eén-meipro- gramma opgedragen. Op de maandagmid dagen is een „Studio voor hedendaagse muziek" geplaatst. Tenslotte herstelde de VARA een vooroorlogse traditie op de zondagochtenden, namelijk een reeks Bachkantates. Wegens financiële pro blemen en studiozorgen zal men echter met uitvoeringen op grammofoonplaten genoegen moeten nemen. Jazzliefhebbers zullen met genoegen ver nemen dat Michiel A. de'Ruytèr voor de omroep behouden blijft: in plaats van via de AVRO zal men hem nu door bemidde ling van de VARA kunnen horen. En de jongere jeugd vindt het wellichl verheu gend dat de Hieronymus van Alphen van deze eeuw, Bennny Vreden, als Barend Bluf zijn rentree zal maken. Golfbreker ADVERTENTIE U hoort er weer bij door l beter te horen die maakt.dat U zich weer vrij in gezelschap kunt bewegen. Siert zowel dames als heren. Geen kledinggeruis en snoeren. •K' II !>OT>WaiWC//WW7<tJ. N.V. Instr. handel v/h Fa. P. GEERVLIET - Keizersgracht 411 - A'dam-C. - Tel. 37728 Haarlem - Koningstraat 11 - Telefoon 16171 Vraagt geheel vrijblijvend onze brochures Drie maanden gevangenisstraf is geëist tegen een 24-jarige opticien uit Rotter dam wegens poging tot omkoping van een P.T.T.-ambtenaar. De opticien wilde mee spelen in Engelse en Belgische voetbal pools. Hij had de P.T.T.-ambtenaar ge vraagd of deze f 200.per week wilde verdienen. Hij behoefde daartoe slechts gefrankeerde enveloppen van een vals datumstempel te voorzien. De opticien wilde in deze enveloppe poolformulieren verzenden, die hij na het bekend worden der uitslagen had ingevuld. Door het valse datumstempel zou het echter lijken alsof hij de lijsten reeds enkele dagen eerder had verzonden. De P.T.T.-ambtenaar waarschuwde zijn chef, die hem verzocht, te doen alsof hij op de voorstellen van de opticien inging. Toen deze later met een enveloppe met formulieren bij de ambtenaar kwam en hem f 2.50 aanbood voor het valse stem pel, werd hij door cle inmiddels gewaar schuwde politie gearresteerd. Voor de rechtbank te Groningen heeft te recht gestaan een 35-jarige fabrieksar beider mtNmuvveschans,, die na een ech telijke twist zijnvrouw met een broodmes had gestoken ten gevolge waarvan zij was overleden. De officier van Justitie eisde vier jaar gevangenisstraf. Aanleiding tot de noodlottige twist was, dat de vrouw haar man en kinderen voort durend aan hun lot overliet. Op 22 april ontstond er opnieuw ruzie, omdat de vrouw haar man geen eten wilde geven. Toen de man zelf brood ging snijden, maakte hij zich zo kwaad over de beschul digingen, die de vrouw hem naar 't hoofd slingerde, dat hij haar met het broodmes stak. Hij rende naar buiten om een dok ter te waarschuwen, kwam terug, maak te de vrouw, die bewusteloos op de grond lag. hoofd en polsen nog nat, maar toen de dokter kwam was het slachoffer reeds overleden. Op 2 oktober zal de rechtbank uitspraak doen. Geref. Kerken Tweetal te Bussum (vac. J. L. van der Wolf) S. van Bekkum te Monster en L. Ringnalda te Borne. Beroepen te Culemborg D. Bouwknegt te Wolphaartsdijk; - te De Leek (Gron.) (2de maal) U. Elgersma te Nunspeet. Aangenomen naar Wijckel (Fr.) A. Groe- newegen. kand. te 's-Gravenhage. Winkeliers opgelicht. Bij de politie te Rotterdam heeft zich een 27-jarige mon- teyr gemeld, die bekende elf winkeliers voor duizenden guldens aan gereedschap pen te hebben benadeeld. Hij had de winkeliers verteld, dat de gereedschappen bestemd waren voor de zaak, waar hij werkte. Zij gaven hem het bestelde zonder betalen mee, maar wisten dan ook niet, dat hij niet meer werkzaam was bij het be drijf dat hij noemde. Hij verkocht de ge reedschappen en is van de opbrengst naar het buitenland gegaan. Toen hij geen geld meer had, is hij naar Rotterdam terugge komen en heeft hij zich bij de politie ge meld. Flessetrekster. Een 31-jarige Rotter damse stond voor de Rotterdamse recht bank terecht wegens flessetrekkerij. Zij had 102 artikelen gekocht zonder betaling. De totale waarde was ruim 10.000. Er waren 15 radiotoestellen, 10 scheerappa- raten, 29 fototoestellen en een kinderwagen bij. Zij was tien jaar geleden eveneens voor dergelijke feiten veroordeeld. Omdat zij vijf kinderen moet verzorgen eiste de officier van Justitie een jaar gevangenis straf, waarvan negen maanden voorwaar delijk. Voor Nieuw-Zeeland. Postpakketten voor Nieuw-Zeeland, waarvan het de be doeling is dat zij de geadresseerden vóór Kerstmis bereiken, moeten, indien van de rechtstreekse verzending over zee gebruik wordt gemaakt, uiterlijk 25 september ter post worden bezorgd. Hoofdingenieur-directeur. De hoofd ingenieur A van de Rijkswaterstaat ir. W. C. Engelen, thans te Zutphen, is benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat te Groningen. Advertentie 42. De vrouwen begrepen waar Eva om lachte en glim lachten voor zich he en. Toen Tom klaar was, be keek Elsie zichzelf in de handspiegel. Eva richtte haar hoofd op, veegde de tranen uit haar ogen en viel in een nieuwe, slechtverborgen lachbui. Elsie keek om en zag de lachende gezichten van de vrouwen en meisjes. „Waarom is iedereen zo vrolijk?" vroeg zij. Zich tot Tom wendend zei zij: „Dank je wel Tom". Elsie ging naar de telefoon en draaide het nummer van het kantoor in de bovenstad van het Vrouwenco mité voor Oorlogshulp. „Hallo, mevrouw Yang," zei zij in het Mandarijns. „Hebt u nog meer meisjes voor de straatcollecte kun nen krijgen? Ja. Ja. En de optocht, daar moeten nog meer vrouwen in meelopen. Er zijn er niet genoeg. Wij hebben veertig meisjes en vrouwen om de vlag te dragen, en maar veertig voor de bussencollecte en er zullen er niet meer dan acht of tien voor de op tocht zijn, behalve.. Natuurlijk, natuurlijk weet ik dat. Ik begrijp het. Komt uw familie? Dat is prachtig." De telefoon met een klap ophangend mopperde El sie boos: „Die moderne Chinese dames! Zich tot de andere vrouwen richtend, zei hij: „Het geeft niets. Je kunt die rijke vrouwen uit de boven stad er niet toe krijgen om aan een optocht in de Chi nezen wijk mee te doen. Zij zijn vies van ons of zo iets." Elsies stem klonk boos, maar werd toen zach ter, „Maar mevrouw Yang heeft mij gezegd, dat zij een stuk of twintig meisjes voor de straatcollecte zal sturen. Zij is reusachtig. Zij doet wat zij maar enigs zins kan. Misschien sleept zij nog een paar vriendin nen mee, maar haar eigen familie doet in ieder ge val mee aan de optocht. Wij kunnen er waarschijnlijk op niet meer dan twintig voor de optocht rekenen. Is het niet treurig?" „Nee," zei mevrouw Chung, „je krijgt die rijke mondaine dames er niet toe samen met wasmannen in een optocht te lopen. Zij komen wel op een bal ten bate van de oorlogvoering in het Waldorf-Astoria, ja. Maar de Chinezenwijk is beneden haar waardigheid." „Niet voor mevrouw Yang," zei Elsie. Mevrouw Yang verstond alleen Mandarijns en het was gewoon lijk via Elsie, dat het bureau in de benedenstad in verbinding stond met het bureau in de bovenstad. El sie en mevrouw Yang hadden altijd veel plezier sa men door de telefoon, hoewel zij elkaar maar eens gezien hadden. „Nee, mevrouw Yang niet. Zij is anders. Die fami lie is anders." „En wat betekent dat hele gedoe van modern te zijn?" zei Elsie. „Hoge hakken en permanent waves en een mondjevol Engels. „Het zit zó," antwoordde mevrouw Chung met haar zware stem. „Als je rijk bent, betekent je eigen land veel minder voor je. Als je arm bent, betekent je land meer voor je. Die rijke dames hebben het te goed. Dragen zij een mooie cent of iets van hun tijd bij voor het oorlogswerk? Ik heb er niets van gemerkt?" Tom stond nog te luisteren en voelde iets in zijn binnenste branden. Toen hij met Eva wegging, zei hij tot zijn zuster: „Waarom heb je zo gelachen? Het was pijnlijk voor juffrouw Tsai." „Ik kon er niets aan doen. Je weet niet hoe je keek en hoe Elsie keek toen ze zich die pleister door jou op haar hoofd liet nlakken." „Hoe keek ze dan?" „Nou, ze was verlegen. Ze probeerde ernstig te kij ken, maar ze trok aldoor met haar mond. Tom, Tom." giechelde Eva. „Eva, ik vind heus, dat ik Mandarijns moet gaan leren. Ik kan lessen ruilen met juffrouw Tsai. Ik kan haar Kantonees l.ren, of Engels als zij dat wil." Thuisgekomen, kondigde Eva aan: „Moeder, Tom vindt dat hij Mandarijns moet leren en hij gaat les sen ruilen met juffrouw Tsai." Zij barstte in zo'n luid gelach uit, dat zij naar de keuken vloog om tot kalm te te komen. Van die dag af werd Tom thuis met Elsie geplaagd. Moeder Fong was met Elsie ingenomen. „Dat is een keurig meisje, dat ik graag voor mijn Tom zou wil len hebben," zei zij. En zo gaven moeder Fong en Flora als zij naar de Chinezenwijk gingen, altijd speciale aandacht aan El sie en bekeken haar in een bijzonder licht. Deze vrou welijke invloeden werkten op Tom, en het kwam hem steeds belangrijker voor, dat hij Mandarijns zou ken nen en Chinese letterkunde. Hij vormde een nieuwe gelijkenis: Chinese letterkunde was Elsie Tsai, en El sie Tsai was Chinese letterkunde. De dag van het Dubbel Tienfeest brak aan. Om tien uur begonnen de mensen zich in de Chinezenwijk te verzamelen. Om elf uur kwamen de vrouwen bij el kaar in de school om haar instructies in ontvangst te nemen. Mévrouw Yang kwam met haar gezin, maai er waren geen andere Chinese vrouwen uit de boven stad gekomen. „Hallo, juffrouw Tsai", zei mevrouw Yang toen zij met haar kinderen het kantoor binnenviel. „Dit is mijn Tcngfei. Dit is mijn Shufei. En dit is mijn kleine num mer drie. Geef juffrouw Tsai een hand, kinderen". Elsie zat aan de grote tafel, die bedekt was met een stapel vlaggen, sjerpen en collectebussen, en zij was aan alle kanten door meisjes omringd. Toen zij me vrouw Yang zag, stond zij op. Zij had nog nooit in haar leven zo'n vrouw als mevrouw Yang gezien. Mevrouw Yang verspreidde een atmosfeer van warmte en een voud, waar zij ook was. Zij kwam niet alleen maar de kamer in, zij stortte zich erin met een stralende glim lach en een warme stem een persoonlijkheid, die beter aan te voelen dan te beschrijven was. „Noemt u mij maar Elsie", antwoordde juffrouw Tsai. "„Goed, ik wil je graag Elsie noemen. Wij hebben zoveel plezier door de telefoon gehad". Mevrouw Yang had geen reserve, geen afstand. Elsie voelde de at mosfeer, die van haar uitstraalde, en alle vrouwen, die haar kenden, ondergingen hetzelfde. Zij drukte ieder een de hand. Zij deed zo haar best, om aardig tegen iedereen te zijn, zij wilde zo graag iedereen genoegen doen, zij toonde zo'n oprechte belangstelling voor ande ren, zij wist altijd het juiste woord te vinden. Elsie herinnerde zich, dat haar moeder iets van diezelfde eigenschap had, maar zij was niet zo sterk de warme, troostende, geruststellende persoonlijkheid, die me vrouw Yang was. „Wat een moeder voor haar kinde ren!" dacht Elsie. En zij voelde zich klein en dichtbij mevrouw Yang, zoals zij zich nooit bij andere vrouwen voelde. Zij beiden vormden een prachtige samenwer king tussen de zittingslokalen in de bovenstad en de benedenstad. Mevrouw Yang kwam dadelijk met allerlei zakelij ke details, onafscheidelijk verbonden met vrouwen praatjes. (Wordt vervolgd) K N I T T A X KUIPERS - KL. HOUTSTRAAT 112 Tel. 11142 - Haarlem De rijkspolitie in Bennebroek heeft tegen twee arbeiders uit Haarlem en een Velse- naar proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal en heling van een partij lood. De twee arbeiders waren werkzaam bij de wegherstelling aan de Zwarte Weg in Ben nebroek. Zij zouden een partij lood van tachtig kg. hebben weggehaald. De Velse- naar zou als heler zijn opgetreden. VRIJDAG 19 SEPTEMBER TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Place Pigalle, plein der zonde", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Ilalstheater: „Klopjacht", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Onteerd moeder schap", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar. 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Ariane", 14 jaar. 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De cir cusheid", a.l., 19 en 21.15 u. Roxy Theater: ..Razende Roland", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. .Studio Theater: „Heerser over leven en dood", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Mai- gret zet een val", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN ,In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uur. ZATERDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Spotgeesten", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN „In 't Goede Uur": Expositie van teke ningen en schetsen van Lily van Cleeff, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Place Pigalle. plein der zonde", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Klopjacht", 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Onteerd moe derschap", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 u. Luxor Theater: „El Hakim", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Francis weet het beter", a.l., 14.30 uur: „Ariane", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem- biandt Theater: „De circusheid", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Razende Roland", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Heerser over leven en dood", 18 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Mai- giet zet een val", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenconcert, 21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5