op ieders lip! Verfrissing van de behandeling der begrotingen Minister Suurhoff heeft tal van wetsontwerpen in petto „DORP AAN DE RIVIER" Noordoostelijke provincies onder eigen bevelhebber als film nog niet de roman Talentvol regisseur, slecht scenario 9 K.V.P.-Maastricht versus voorzitter van raadsfractie Geen wonder! Sinds deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort zij tot een van de meest grote merken. Binnenkort ontwerp voor weduwen- en wezen- verzekering Naarden gaat filmen HaarlemAlkmaar, Leiden en Dordrecht in 1959 zonder garnizoenscommandant bijeen onder nieuwe voorzitter Tien jaar voor Amsterdam mer die zijn kinderen vergaste C.P.N.-raadslid door de politie opgebracht Sonia Gaskell had goed afgelopen auto-ongeluk Bevrijdingsfeest in Eindhoven Georganiseerd overleg Tweede Kamer VR1.I DAG 19 SEPTEMBER 1958 „Handhaving van tol sleur geworden gewoonten is in staat zelfs de meest eer biedige instellingen van hun glans te beroven". Dat zei de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, gistermiddag ter inleiding van zijn voor stel voor een nieuwe behandeling van de begrotingen van de diverse departemen ten. Het is de bedoeling in de voorlopige verslagen alleen inlichtingen te vragen en het beleid aan de orde te stellen bij de mondelinge behandeling. Minister president dr. Drees had deze wijze van behandeling in overweging gegeven om het ambtelijke aparaat veel werk te be sparen en de mondelinge gedachtenwis- seling aan levendigheid te doen winnen. De fractievoorzitters en ook de Kamer zijn er mee akkoord gegaan de proef te nemen. De Kamer keurde het wetsontwerp goed tot wijziging van enige bepalingen van de Wegenverkeerswet, waardoor ook het ge bruik van verdovende middelen die de rij vaardigheid kunnen verminderen, strafbaar wordt gesteld, evenals het overmatig ge bruik van alcoholhoudende drank. Voor prestatieritten, waarbij geen rijks wegen worden bereden, kunnen voortaan burgemeester en wethouders en/of Gede puteerde Staten ontheffing verlenen van het verbod tot het houden van wedstrijden. Voor wijzigingen van het Verkeersregle ment zal het rijk geen advies meer be hoeven te vragen aan Gedeputeerde Staten, zodat wijzigingen iets vlugger tot stand kunnen komen. In dit verband zei mr. Berkhouwer (V. V.D.), dat de verkeersregeling moet worden gestoken in een zo goed mogelijk passend, soepel gewaad. Het verheugde hem daar om, dat de ministers Algera en Samkalden aan mr. A. D. Bel'infante, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie, opdracht hebben gegeven tot het ontwerpen van een herziening van de wegenverkeerswetgeving,waarbij meer dan tot dusverre, met vermijding van niet noodzakelijke detaillering wordt 'gestreefd naar het stellen van algemene verkeers- voorschriften in een duidelijke formulering en overzichtelijke indeling. De Kamer heeft tenslotte na een korte discussie de wetsontwerpen aangenomen tot instelling van een bedrijfschap voor de detailhandel in aardappelen, groente en fruit en een bedrijfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken. Leden van de K.V.P. te Maastricht heb ben een vergadering gehouden, waarin de wethoudersverkiezing is besproken. Er werd met grote stemmenmeerderheid een motie aanvaard, waarin de vergadering grote bezorgdheid uitspreekt over de ver deeldheid, welke aan de dag is getreden'in de raadsfractie van de K.V.P. bij de recente verkiezing van de wethouders. Verder wordt verklaard dat de K.V.P. zich geheel distancieert van het fractiebeleid en dat zij ten zeerste de houding van de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer J. Ensinck, afkeurt. Bij de wethoudersverkiezing week een deel van de fractie af van het besluit van de fractie, alle vier wethouderszetels te bezetten. Een deel van deze fractie werkte mee aan de verkiezing van een P.v.d.A.- wethouder. In de motie wordt de voorzitter van de K.V.P.-fractie verzocht zijn voorzitters- functie neer te leggen. Met een kleine stemmenmeerderheid werd een amende ment op deze motie aangenomoen, waarin in plaats van het bedanken voor het voor zitterschap van de fractie aan de heer En sinck wordt verzocht, voor zijn lidmaat schap van de raad te bedanken. Op het departement van Sociale Zaken zijn allerlei wetsontwerpen voltooid of bijna gereed op het gebied van de arbei dersbescherming. In de toelichting op de begroting van Sociale Zaken voor 1959 nocmi m"lister Suurhoff: oen wetsontwerp gevaarlijke stoffen (bepalingen met be trekking tot het gebruik en het vervoer van gevaarlijke stoffen), een arbeidstij denbesluit voor vrijwel alle arbeiders, die tot dusverre nog niet onder een regeling Naar het zich laat aanzien, kan de in diening bij de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot invoering van een alge mene weduwen- en wezenverzekering bin nenkort worden tegemoetgezien. Aldus deelt minister Suurhoff mee in de toelich ting op de begroting van Sociale Zaken voor 1959. Ofschoon het parlement sterk op deze voorziening heeft aangedrongen, zal het toch geruime tijd duren alvorens de Twee de Kamer en de Eerste Kamer het wets ontwerp hebben aangenomen. En dan zal het tijdstip van inwerkingtreding van de wet nog afhangen van de economische om standigheden en van de vraag of de alge mene kinderbijslagverzekering (indien de Staten-generaal daarmee akkoord gaat) moet voorgaan. Van diverse kanten is in het parlement reeds aangedrongen op voorrang voor de weduwen- en wezenver- zekern". Maar de belanghebbende wedu wen zullen in ieder geval nog geruime tijd geduld moeten hebben en door de aankon diging van minister Suurhoff nog niet te snel moeten juichen. Minister Suurhoff deelt voorts mee, dat hij er wel naar zal streven, nog in de zit tingsperiode van dit kabinet (normaal- tot midden 1960) een wetsontwerp inzake een nieuwe invaliditeitsverzekering "bij de Tweede Kamer in te dienen. voor werk- cn rusttijden vielen, en 'n ont werp tot wijziging van het werktijdenbe sluit voor kantoren 1937, met het doel be paalde kantoren, waarvoor dit thans nog niet het geval is. ook aan bepalingen voor werk- en rusttijden te binden. Voorts zijn voltooid een ontwerp-besluit, dat ten doel heeft schoenfluoroscopen te onderwerpen aan vervaardigings- en vei ligheidseisen, alsmede een ontwerp-be sluit met betrekking lot spanningsgevers voor schrikdraden. Nagenoeg voltooid is het ontwerp-drukhoudersbesluit, waarin vervaardigings- en keuringsvoorschriften zijn opgenomen met betrekking tot druk vaten en flessen voor gassen onder druk. Nog aanhangig bij de S.E.R. is het ont werp voor een nieuwe Huisarbeidswet en bij de bestrijdingsmiddelencommissie het ontwerp van een Bestrijdingsmiddelenwet (beveiliging van landarbeiders bij het ge bruik van giftige bestrijdingsmiddelen). Op het departement zijn nog in voorbe reiding een herziening van het Rijtijden besluit en een ontwerp-besluit met betrek king tot veiligheidsbrillen, voorts een ont- werp-veiligheidsbesluit voor fabrieken en werkplaatsen met betrekking tot schaftlo kalen op bouw-, grond- en waterwerken. Tenslotte heeft het departement een werk zaam aandeel in het opstellen van een op de Veiligheidswet 1934 te baseren veilig heidsbesluit voor de binnenvaart. In de toekomst zullen de toepassing van de kernenergie en de maatregelen, die daarmee gepaard dienen te gaan, aan dacht vragen. Het binnenkort in werking tredende veiligheidsbesluit inzake radio actieve stoffen zal beschermende maatre gelen bevatten voor de bevolking in 't bij zonder ten aanzien van het gebruik van radio-isotopen. Het ligt in de bedoeling in een toekomstige atoomwetgeving nog ver dergaande voorzieningen tot stand te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn om ook in gevallen van radio-actieve besmet ting, zoals zich in januari in Putten heeft voorgedaan, maatregelen te treffen waar door de gevaren beperkt kunnen blijven. Tenslotte deelt minister Suurhoff mee dat. 'n modernisering van de wettelijke re geling voor de basisopleiding voor zieken verpleging wordt voorbereid. De gemeente Naarden kan nu zelf ook gaan filmen. De n.v. Venco te Amsterdam, aan wie het laatste deel van het industrie terrein te Naarden werd uitgegeven, heeft aan haar erkentelijkheid voor de onder vonden medewerking uitdrukking willen geven door het aanbieden van een ge schenk, waarvoor de keuze is gevallen op eenfilmopname-apparaat. Daarmee zou dan de verdere ontwikkeling van de ge meente filmisch vastgelegd kunnen wor den. B. en W. zijn met het geschenk zeer ingenomen en stellen de raad nu voor het te aanvaarden. Dat dit ook zal geschieden, behoeft bij een raad, die reeds zoveel visuele belangstelling aan de dag heeft ge legd (een half uur later vergaderen om het t.v.-journaal te kunnen zien!) niet be twijfeld te worden. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de waarne mend gemeentesecretaris, de heer P. van Rooijen, die reeds enige ervaring op het gebied van het filmen heeft, met de camera voor de gemeente zal gaan opereren. Zolang de IJsellinie nog de defensielijn van de NAVO was, diende ermee rekening te worden gehouden dat de territoriale be velhebbers en territoriale commandanten in het oostelijk deel van het Nederlands grondgebied in oorlogstijd onder de beve len van NAVO-commandanten zouden worden gesteld. Dit leidde er toe het Ne derlandse grondgebied in Europa te ver delen in vijf territoriale gezagsgebieden, waarvan de territoriale bevelhebber-oost en de territoriale bevelhebber zuid-oost in oorlogstijd niet langer onder de bevelen van de Nederlandse territoriale bevelheb ber zouden blijven. Door het ietwat ver leggen van de achtergrens van de ge vechtszone in oostelijke richting is de noodzaak tot handhaving van vijf territo riale gezagsgebieden niet lander aanwe zig en is het mogelijk dit aantal tot drie terug te brengen, zo deelt minister Staf in de toelichting op de defensiebegroting mee. Het gezagsgebied van de territoriale be velhebber-west omvat de provincies Noord holland. Zuid-Holland en Utrecht, het ge zagsgebied van de territoriale bevelheb ber-zuid omvat de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, het gezagsge bied van de territoriale bevelhebber-oost omvat de provincies Groningen. Fries land, Drente, Overijsel en Gelderland. In tegenstelling tot vroeger is thans aan de onder deze territoriale bevelhebbers ressorterende territoriale commandanten in mindere mate een operationale taak in oorlogstijd toegekend. Thans is hun de taak toegedacht zowel in vredestijd als in tijd van oorlog .dg militaire autoriteit te zijn met, wje de betreffende.'provinciale autoriteiten en burgerlijke organisaties di recte bemoeienis zullen hebben. Hierdoor wordt een betere en blijvende regionale samenhang tussen de militaire en burger lijke autoriteiten bereikt. Mede in verband hiermee zijn de ge zagsgebieden van de territoriale comman danten herzien en zo ingedeeld, dat zij ko men samen te vallen met de huidige pro vincies, met dien verstande dat voor de provincies Friesland. Groningen en Dren te is volstaan met één territoriaal com mando. Nieuwe indeling Door deze herindeling is bewerkstelligd dat het aantal van 16 territoriale com mando's kon worden teruggebracht tot 9 en de territoriale commandant, behoudens zijn verzorgings- en bewakingstaak, zijn volle aandacht kan wijden aan een doel treffende samenwerking met burgerlijke instanties, voor welke werkzaamheden in vredestijd reeds de basis moet zijn gelegd. De-wijziging van de territoriale indeling maakte tevens herziening van de garni- zoensgrenzen en aanpassing hiervan aan de provinciale en gemeentelijke grenzen mogelijk. Na een zorgvuldige studie is be sloten dat in de nieuwe territoriale struc tuur kan worden volstaan met 27 garni zoenscommando's in plaats van de voor malige 42, echter met dien verstande dat deze garnizoenscommando's ook in oor logstijd zullen blijven bestaan. Dit terugbrengen van het aantal garni zoenscommando's heeft tot gevolg dat eni ge gemeenten, die van oudsher als „gar nizoen" werden aangemerkt, niet langer een garnizoenscommandant zullen hebben. Gedacht wordt aan de gemeenten Haar lem. Alkmaar, Leiden, Dordrecht en Gra ve. Dit wil echter geenszins zeggen dat in deze gemeenten geen troepenonderdelen meer zullen zijn gelegerd. Van de drie territoriale bevelhebbers heeft de territoriale bevelhebber-oost een De grotenvan de film. Van rechts naar links: Fons Rademakers, Mary Dresselhuys, Antoon Coolen, Hugo Claus en de bij de première aanwezig zijnde auteur Jan de Hartog. bijzondere status. Zijn taak zal drieledig zijn. Evenals de beide andere is hij belast met alle territoriale aangelegenheden die zijn gezagsgebied betreffen, waaronder ook valt het bewaken en zo nodig verde digen van de Rijn-IJsel-overgangen. Hij is de NAVO-commandant in een deel van de gevechtszone van de noordelijke leger groep der NAVO-strijdkrachten en com mandant van de reserve-strijdkrachten en dus belast met de mobilisatievoorberei ding, opleiding, verzorging en inzet van de NAVO-eenheden. voorzover zij organiek niet behoren tot het eerste legerkorps. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken is voor het eerst bijeen geweest onder leiding van haar nieuwe voorzitter, prof. mr. N. E. H. van Esveld. In deze vergadering werden behandeld een tweetal rapporten van de directeur- generaal van de Arbeid betreffende bij en kele dienstonderdelen van de ministeries van Marine en van Oorlog in te voeren prestatiebeloningssystemen, benevens een brief van de minister van Binnenlandse Zaken over de invoering van gemeten ta rieven. Omtrent deze aangelegenheden werd een advies vastgesteld. De commissie verenigde zich voorts met een aantal voorstellen tot instelling van bijzondere commissies van overleg, met name bij de directie Wieringermeer, bij onder het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid ressorterende dien sten en instellingen en bij het departement van Justitie. De commissie ging akkoord met een voorstel, de minister van Binnenlandse Zaken in overweging te geven te bevor deren, dat de onderwijzeressen in tijdelijke dienst bij het kleuteronderwijs na twee jaar dienst zonder onderbreking, het amb tenaarschap in de zin der Pensioenwet wordt verleend, en met een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919 en van de Stuwadoorswet. Zij stelde haar advies vast omtrent een ontwerp-beschikking be treffende een bijzondere vakantieregeling voor bekleders van bepaalde ambten. Tien jaar gevangenisstraf wegens dood slag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam heeft geveld over een 30-jarige glazenwasser aan wie ten laste was gelegd in de nacht van 23 op 24 januari in zijn woning aan de Kattenburgertussenstraat de gaskraan te hebben opengedraaid, waar door binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De nieuwe Nederlandse speelfilm „Dorp aan de rivier" is donderdagavond in het City-theater te Amsterdam in première ge gaan. En weer moet men, wanneer men de zaken zuiver stelt, spreken van een teleur stelling: ze is niet geworden wat men er van had verwacht. Ze is een sympathieke teleurstelling. Want als de film dan niet een evenwaardige pendant kan zijn van Antoon Coolens roman, naar welke ze werd gemaakt, dan ligt dat niet aan Fons Rade makers, diè'; met deze film als regisseur debuteerde, maar dan moet men de sce narioschrijver Hugo Claus daarvoor verantwoordelijk stellen. De gehele op bouw van de film, het samenstel harer delen, de binding dier delen tot een over zichtelijk en inzichtrijk totaal, het is ge strand op dc onkunde van de scenario schrijver, die van Coolens roman wel som mige figuren maar niet haar inhoud, niet haar karakter heeft kunnen treffen. Daar tegenover staat het talent van Fons Rade makers. Hjj heeft dan toch maar film ge maakt, écht lilm en dat is een niet te ver onachtzamen gebeurtenis. Wat heeft Claus verleid tot zijn frag mentarische weergave van Coolens poëti sche vertelling van de sage, die is gewe ven rond de persoon van de dorpsdokter Tjerk van Taeke, ruige geweldenaar, oer mens, evenzeer zachtmoedig als ongenadig wraakzuchtig? Het fragmentarisch karak ter van de roman zelf? Maar die fragmen ten worden dan toch altijd nog gebonden door de sublieme verbeelding van Coolens schrijfkunst in de dichterlijke weergave van de loop der seizoenen en de schoon heid der natuur rond en in het kleine dorpje aan de Maas, waarvan hij verhaalt. De eerste regels van zijn roman geven al de leiddraad: „De Maas ligt langs dit dorp. Zij komt er naar toe gestroomd. Zij vloeit er vriendelijk langs. Zij buigt er zich weer van afDe Maas is het bindend ele ment in het vertelsel van de kleine dorps gemeenschap, in wier middelpunt dokter Van Taeke staat, aan wie alle gebeurte nissen worden opgehangen en onderge schikt gemaakt. Maar in de film speelt de rivier, spelen de jaargetijden nauwelijks mee. In de film geraken we tot de figuren en hun situaties zonder enige voorbereiding, zonder vaak een localisering. In de film is er geen lijn. In de film raakt men ver ward in een hoeveelheid gebeurtenissen, die men alleen begrijpt als men de roman kent. Hugo Claus heeft zich van de kennis van Coolens roman en niet van de roman bediend. Hij laat de wraakzuchtige eigen schappen van de dokter onverklaard. Hij schept contrasten zonder aanleiding. Hij laat de climax in de roman en het leven van de dokter: zijn tocht over de kruiende Maas zonder voorbereiding midden in de film vallen, ontdoet het epos van die grootse episode van zijn aantrekke lijke nevenomstandigheid en ontneemt er de betekenis aan. Een enkele keer vindt hij goede overgangen: de achtervolging van Cis den dove en zijn zaak in de rechtszaal, de begrafenis van mevrouw Taeke. Voor het ovei'grote deel verliest hij Antoon Coolen uit het oog. En Fons Rademakers? Zijn talent is on dubbelzinnig. Hij durft, hij waagt zich aan het spel met het beeld, hij bereikt prachtige scènes de dood van de molenaars knecht, de wake bij het lijk hij ziet zijn mensen recht in de ogen en in het hart (Cis den dove). Soms neemt hij zijn tempo te traag en ontkomt hij niet aan toneel in de film. Maar hij heeft het in zijn vingers, hij maakt veel goed van wat Claus ver keerd doet. Wanneer „Dorp aan de rivier" toch niet als een mislukking hoeft te wor den geboekstaafd is het aan hemen zijn medewerkers te danken. Wat hem be treft: ik hoop dat het publiek de film gaat zien. Hij moet zeker de gelegenheid krij gen verder te gaan. Maar of men zijn film gaat zien? De acteerprestaties zullen dat zeker niet in de weg staan. Vooral Bernard Bij Nygh en Van Ditmar te 's Graven- hage is de zeventiende druk verschenen van Anton Coolen's Dorp aan de ri vier", verlucht met foto's uit de film zelfs van scènes, welke men er niet in zal vinden. In de film ontbreken de fi guren van Janus de Mert en Piet van den OudendijkOok de kleine dokter Rits treft men er niet in aan. Droog is een voor de film zeer gevoelig acteur in zijn creatie van Cis den dove, beter dan de dokter in de vertolking van Max Croiset, die van gestalte te weinig imponeert, zelfs al benadert hij Tjerk van Taeke een heel eind. De jeugdige spelertjes in de film vol doen zeer goed. Men mag ook dat Fons Rademakers ten goede rekenen. Hij kent de plaats van de spelers in een film. Hij bedwingt hen, hij werkt met hen als mid del tot zijn doel. De muzikale illustratie tenslotte van Jurriaan Andriessen mag men welluidend achten, zij het soms nadrukkelijker aan wezig dan nodig is. Aldus mijn oordeel over „Dorp aan de rivier". Een tweeledige zaak. Een goede regisseur, een mislukte scenarioschrijver, een sympathieke, maar geen voldragen film. Ze gaat nu lopen in Nederland en Zweden. Ik ben benieuwd naar het resul taat. P. W. Franse De politie te Zaandam heeft vrijdag middag het communistische raadslid J. H. naar het politiebureau gebracht en daar tegen hem proces verbaal opgemaakt we gens wederspannigheid jegens de politie tijdens een huisuitzetting. Het raadslid poogde door de afzetting van de politie te komen toen deze bezig was een vrouw uit een woning te zetten, waarin zij de avond tevoren clandestien haar intrek had geno men, nadat de politie haar uit haar vorige woning had gezet, die zij wegens huur schuld moest verlaten. Toen het raadslid door de politie-afzetting heen was ging hij zich bemoeien met het vervoer van de meubelen van de vrouw naar het terrein van de gemeente-reiniging. Later heeft hij tegenover de politie zijn spijt over zijn houding betuigd. Sonia Gaskell, de directrice van het Nederlands Ballet, is gisteravond op de Rijksweg tussen Den Haag en Amster dam, ter hoogte van de kruising Aals meer, met haar auto. die zij zelf bestuur de, over de kop geslagen, toen zij moest uitwijken voor een plotseling uitwijkende andere wagei.. Mevrouw Gaskell 'en de drie andere inzittenden, danseressen van haar groep, liepen geen verwondingen op. Heel Eindhoven was gisteravond op de been om de fakkel met het bevrijdings vuur uit Bayeux in Frankrijk bij zijn in tocht in de rijkelijk geïllumineerde stad met gejuich en applaus te begroeten. Wielrenners hadden de fakkel naar Brus sel gebracht, waar hardlopers uit Eindho ven de fakkel overnamen om het vuur in een estafette naar de Brabantse licht stad te brengen. Onder het gebeier van de kerkklokken werd het vuur naar het 18 septemberplein in het centrum gebracht, waar burgemeester mr. dr. Ch. van Rooy de fakkel overnam. Aan het hoofd van een lange stoet bz-acht de burgemeester het be- vi-ijdingsvuur naar het ooxdogsmonument op het Stadhuisplein, waar hij met de fak kel vuur ontstak, dat tot maandagavond zal blijven branden. Daarna gaf de mu ziekkapel van de Limburgse Jagers in ga la-uniform op de markt een taptoe. Advertentie

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9