Panda en de protonplopper Herwaardering van plaats en functie der gemeenten Wereldnieuws Vooral in de kuststreek buiig Eerste K.L.M.- noordpool is vlucht over de goed geslaagd LARGO (31 ct Mogelijkheden van decentralisatie der overheidstaken in studie 2 MINISTER STRUYCKEN BELOOFT: Leo V roman gepromoveerd Kunstmaan-verschijningen Binnenlandse veiligheids dienst kost 7 miljoen Ontsnapte gevangene kwam terug Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Uitbreiding aantal reclasseringsambtenaren „Co-op"-rentespaarbrieven heeft een aparte rokerskring! AKU-Goodrich n.v. start met 15 miljoen kapitaal Euratoom-commissie brengt verslag uil A kkoord over samenwer- king met de Verenigde Staten Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 15 tot en met 19 september EEG-overleg omtrent Vrijhandelszone geëindigd Standpunten der Zes nog niet definitief bepaald Verliezen bij Indonesische tramwegen gestegen Contanten Java-Caoutchouc vrijwel uitgeput GARAGE DEN HOUT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1958 In zijn toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken deelt minister Struycken mee, dat er in het kader van het streven naar decentralisatie thans interdepartementaal overleg gepleegd wordt over de vraag of het mogelijk is, te komen tot overdracht aan de provinciale- of de gemeentebesturen van be paalde taken, die thans door het rijk (in casu gespreide rijksdiensten en bureaus) worden verricht. Met het oog op dit onderzoek heeft de minister de commissie- De Vos van Steen wijk verzocht, terzake algemene richtlijnen op te stellen. De voorbereiding van het ontwerp Provinciale wet is geëindigd. De minister hoopt het ontwerp in de loop van 1958 bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. De minister heeft zich beraden op de te volgen procedure met betrekking tot de algehele herziening van de gemeentewet. Hq heeft enige vooraanstaande figuren bereid gevonden na te gaan, in hoeverre de ontwikkelingen op maatschappelijk en economisch gebied en de opvattingen om trent de overheidstaak de plaats en de functie der gemeenten gewijzigd hebben en vervolgens, aan de hand van de uitkom sten van dit onderzoek, de gemeentewet in beschouwing te nemen. Hun wordt een werkgroep ter beschikking gesteld, o.m. bestaande uit enkele hoofdambtenaren van de betrokken ministeries, terwijl bij dit werk ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal worden betrokken. De commissie welke tot taak heeft een algehele herziening van de wet op de lijk bezorging voor te bereiden zal. in de loop van 1959 haar werkzaamheden kunnen beëindigen. De minister zal de verdere af werking van deze aangelegenheid zoveel mogelijk te bespoedigen. Een wijziging van de Gemeentewet met betrekking tot de procedure voor grenswij zigingen is in voorbereiding. Deze wijziging heeft tot strekking, de mogelijkheid tot een snellere afdoening van grenswijzi- gingsvoorstellen te scheppen. In de loop van het nieuwe zittingsjaar zullen voorstellen aan de Kamer kunnen worden aangeboden, tot grenswijziging van onder andere de gemeenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en Haarlemmermeer. De financiële verhouding De voorbereiding van het wetsont werp omtrent de toekomstige finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten kon nog niet worden afge sloten. Indien zou blijken, dat dit wetsontwerp niet binnenkort kan wor den ingediend, zal worden overwogen of een verlenging van de geldigheids duur van de huidige financiële verhou dingsregeling wenselijk is. Het vraagstuk van een eventuele sub sidiëring van de bouw van kerken door het rijk maakt nog onderwerp van overleg in de ministerraad uit. Bescherming bevolking De aandacht van de minister blijft ge richt op de opbouw van een verkehnings- en ontsmettingsdienst ter bescherming der bevolking tegen de uit. een onverhoopt gebruik van atomische en gaswapenen voorvloeiende gevaren. Maatregelen om te komen tot inschake ling van noodwachtplichtigen uit de groep van dienstplichtigen die geen mobilisatie bestemming hebben in enkele gemeenten en kringen, waar de situatie het dringendst verbetering behoeft, zijn nog in voorbe reiding. Voor de zelfbeschermingsorgani satie en de dienst sociale verzorging wordt noodwachtplicht niet overwogen. Bezitsvorming De minister verwacht, dat het thans spoedig mogelijk zal zijn met een voorstel te komen om niet alleen aan bouwspaar- fondsen maar ook bij andere spaarrege lingen vrijstelling van fiscale en sociale lasten te geven voor werkgeversbijdragen aan dergelijke regelingen. Zoals reeds tij dens de openbare behandeling van het ontwerp-jeugdspaarwet werd medegedeeld, ligt het in het voornemen bij die gelegen heid tevens aankondiging te doen van ver dere fiscale voorzieningen ter bevordering van de bezitsvorming, waartoe de regering het initiatief zal nemen. Een interdeparte mentale wekgroep bestudeert thans deze materie. Over het vraagstuk, op welke wijze be- zitsvormingsbeleid en loonpolitiek in de toekomst, meer dan in het verleden het geval was, op elkaar kunnen worden afge stemd, vindt nog beraad plaats. P.R.O. Tot zijn spijt moet de minister vaststel len, dat sinds de indiening van de begro ting voor 1958 de organisatorische uitbrei ding van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, voor zover daarvan naar bui ten blijkt, vrijwel tot stilstand is gekomen. Slechts één nieuw bedrijfslichaam kwam tot stand. De ervaring heeft overigens geleerd dat de wet op de bedrijfsorganisatie op be paalde punten een technische herziening behoeft. Deze aangelegenheid wordt thans bestudeerd. Reden tot pessimisme met betrekking tot de P.B.O. ziet de minister nochtans niet. Enige tientallen publiekrechtelijke be- drijfslichamen functioneren op bevredigen de wijze en niet zelden zelfs meer dan dat. De omstandigheid, dat deze zich consoli deren en hun weg weten te vinden, geven de bewindsman aanleiding, te verwachten, dat op den duur een verbetering in de toe stand zal intreden. De letterkundige Leo Vroman, sinds de oorlog in Amerika als bioloog werkzaam, is hedenmiddag aan de Utrechtse univer siteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift „Sur face contact and thromboplast in forma tion". De promotor was professor dr. H. J. Vonk. Morgenochtend vroeg om 4.43 zal bij heldere hemel de raket van de derde Russische kunstmaan weer te zien zijn in het noordwesten op een hoogte van 55 gra den, zich bewegende van zuidwest naar noordwest. De kunstmaan zelf is te zien om 5.39 uur eveneens in het noordwesten op een hoog te van 70 graden, zich bewegende van zuidwest naar noordwest. Op de begroting van Binnenlandse Zaken is bijna 7 miljoen uitgetrokken voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst. De post „geheime uitgaven" staat voor ongeveer f 70.000 twee keer zoveel als vorig jaar genoteerd. Hedenmorgen heeft zich bij de politie in Den Haag de inbreker gemeld die de vorige v*eek uit het gebouw van de rechtbank had weten te ontsnappen, nadat hij tot vier maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Zaterdagmiddag om 12.54 uur is het K.L.M.-vliegtuig de „Koraalzee" na een vlucht over de geografische noordpool op Schiphol geland. Het toestel had de rf- stand van Anchorage over de noordpool naar Stavanger in Noorwegen afgelegd in 15 uur. Het laatste gedeelte van deze proefvlucht van de K.L.M., welke tevens Douglas-toestel, leidde van Stavanger als afleveringsvlucht gold van het nieuwe naar Schiphol, een afstand, die in 1 uur 52 minuten werd gevlogen. Totaal heeft de DC-7C over 23.285 km. een vliegtijd van 53 uur 24 minuten ge noteerd. Op 3 oktober wordt een tweede proef vlucht eveneens met de „Koraalzee" uit gevoerd, welke van Amsterdam via An chorage naar Tokio en terug leidt. Op 1 november heeft de officiële openingsvlucht van de geregelde dienst plaats. Toen het vliegtuig zich boven de noord pool bevond, stond de zon vijf graden bo ven de- horizon. Zij bescheen een onmete lijk ijsvlak, dat slechts hier en daar ge broken was met zwart uitziende scheuren. De heer J. Suttorp, de specialist van de maatschappij op het gebied van de ver bindingen, heeft het historische feit per radio-telefoon van uit het vliegtuig gemeld aan de post vluchtbeveiliging op Schiphol, waarmede men, ondanks de afstand van bijna 5000 km., in geregeld "ontact stond. Het vliegen over de noordpool vormde het hoogtepunt van de proefvlucht, welke ze ven dagen heeft geduurd. Er zijn enkele problemen, waarmede niet alleen de bemanningsleden maar ook de passagiers te maken zullen hebben op de ze route. De etappes van Amsterdam naar Anchorage en van Alaska naar Tokio zijn zeer lang en zullen ongeveer 15 en 13 uur duren. Met de tussenlanding in Anchorage mee is de passagier ongeveer 30 uur on derweg. De temperatuurverschillen op deze route zijn groot. Dan heeft men met opmerkelijke tijds verschillen te maken. Als het in Amster dam 12 uur 's middags is, is het in An chorage 11 uur vroeger, dus 1 uur des nachts én in Tokio op hetzelfde ogenblik de avond van dezelfde dag. Ergens bij de Aioeten vliegt men over de internationale datumlijn. In de richting Tokio wordt daar door een dag overgeslagen, in de richting Anchorage „leeft" men twee dagen op één datum. In de zomer wordt het op de route over de noordpool niet donker en door de tijdsverschillen geraakt het lichaam de normale cyclus van maaltijden en slaap- uren kwijt. Het vliegen over de poolgebieden biedt overigens slechts voordelen. Niet alleen is de route via Anchorage aanzienlijk kor ter dan via Karachi en Bangkok naar To kio maar bovendien wordt de vliegtijd aan zienlijk kleiner. Zij wordt later, in 1960 of 1961, als de DC-8 zijn intrede doet, nog maals gehalveerd. Landbouwhandvest De tiende algemene vergadering van het Euro pese landbouw verbond is zaterdag in Wenen ge sleten na het afkondigen van een Handvest voor de landbouw in Europa. In het handvest wórdt gezegd, dat de 35 miljoen boeren in Europa er van overtuigd zijn. dat vrijheid en verantwoor delijkheid van individu en gezin de basis van de beschaving zijn. De bijeenkomst, die een week heeft geduurd, werd bijgewoond door afgevaar digden uit 21 landen. Prijsstabilisatiegesprek De datum van de uitgestelde bespreking tussen de minister van Economische Zaken en het be drijfsleven over de prijsstabilisatie is thans vast gesteld op donderdag 2 oktober Aan dit overleg zullen deelnemen de minister en zijn adviseurs, de vertegenwoordigers van de werkgeversbonden de handel, de middenstandsorganisaties en de erkende vakverenigingen. Besparing miljoenen guldens mogelijk Prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogle raar te Leiden, heeft tijdens een perscon ferentie. gehouden ter gelegenheid van de Nationale Reclasseringsdag, opgemerkt, dat indien het aantal reclasseringsambte naren vervijfvoudigd of vertienvoudigd zou worden en in elk arrondissement een of twee psychiaters en een of twee psy chologen aangesteld zouden worden, dit voor het rijk een miljoenenbesparing zou betekenen, want iedere man die in de ge vangenis komt, kost de gemeenschap vol gens een lage beraming ongeveer dertig gulden per dag. Wanneer men nagaat, dat een reclasseringsambtenaar minstens vijf tig tot honderd man per jaar uit de ge vangenis houdt, dan is het duidelijk dat iedere reclasseringsambtenaar meer het rijk jaarlijks enorme sommen zou be sparen. Volgens prof.Van Bemmelen betekent uit breiding van het aantal reclasseringsamb tenaren ook aanzienlijke winst voor de mogelijkheid van wetenschappelijk on derzoek. Op dit ogenblik is het vrijwel uit gesloten, dat de reclasseringsambtenaren uit hun dossiers en rapporten gegevens verschaffen voor wetenschappelijk onder zoek. Om het werk uit te breiden moet de opbrengst van de reclasseringsdag vele, vele malen hoger worden dan zij thans is, aldus prof. Van Bemmelen. Immers hoe indrukwekkend het cijfer van f400.000 als opbrengst ook moge zijn, dit bedrag is volstrekt onvoldoende om er nieuwe amb tenaren uit aan te stellen. Het bestuur van de Centrale de Neder landse Verbruikerscoöperaties heeft be sloten tot de uitgirte van „Co-op"-rente- spaarbrieven in coupures van 50. Deze spaarbrieven zijn primair voor leden en verbruikers van coöperatieve ver- bruiksverenigingen. Zij luiden aan toon der en zijn overdraagbaar. Na 13 jaar worden zij met het dubbele bedrag der nominale waarde afgelost, wat overeenkomt met een rentevergoeding van nagenoeg 5'/a pet., ook over de vervallen rente zelf. Tussentijdse aanbieding ter ver zilvering is na vijf jaar mogelijk. De gelden der lening zullen worden ge bruikt voor de financiering van nieuwe win kei vestigingen, zelfbedieningswinkels, bakkerijen e.d. Advertentie De Nederlandse Staatscourant maakt thans melding van de reeds aangekondig de oprichting van een kunstrubberfabriek van de AKU en Goodrich onder de naam n.v. Chemische industrie AKU-Goodrich. Zij is gevestigd te Arnhem. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 15 miljoen verdeeld in 10 cumulatief preferente prio riteitsaandelen en 14.990 gewone aande len ad 1.000. Hiervan zijn geplaatst en in contanten volgestort alle prioriteits- en 2.990 gewone aandelen en wel bij de AKU 5 prioriteits- en 1445 gewone aandelen en bij the B. F. Goodrich Company in Ohio (V.S.) 5 prioriteits- en 1545 gewone aande len. Directeur is drs. L. H. Meerburg. De commissie van de Europese gemeen- voor atoomenergie (Euratoom) heeft, een maand voor de opening van de zitting van het Europese parlement, verslag over de werkzaamheden van de gemeenschap uit gebracht. Volgens het verslag omvat het essentiële werk dat de commissie van Euratooom in die periode heeft verricht zes gebieden nl.: 1. het opstellen van een eerste programma van onderzoek en onderwijs; 2. het maken van een overzicht van de toestand van de industrieën op het gebied van de kern energie in de gemeenschap; 3. het uitwer ken van een beveiligingsverordening; 4. het vaststellen van basisnormen voor de bescherming van de gezondheid; 5. het vaststellen van criteria waaraan investe ringsprojecten naar aard en omvang moe ten voldoen; 6. het ontwerpen van een statuut voor het bevoorradings-agentschap Voorts heeft de commissie de onder handelingen over een belangrijke over eenkomst tot. samenwerking met de rege ring van de V.S. tot een goed einde ge bracht. Dergelijke onderhandelingen met de Britse regering zijn nog gaande. Ver der heeft' de commissie de openstelling voorbereid van de gemeenschappelijk'"1 markt op het gebied van de kernenergie waarvoor in het verdrag de datum van 1 ianuari 1959 is vastgesteld. Volgens het verslag van de commissie vormt de gemeenschap voor atoomener gie een economische eenheid die voldoende groot is om te voorzien in de behoefte va" een uitgebreide industrie on het gebi0'"1 van kernenergie. Het hof van justitie var de drie gemeenschanoen zal in de loon van oktober in functie treden. Vrijdag 19 september Alg Kunstzijde Unie Van Berkel's Patent Van Geldei Zonen Kon. Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Deli Mij 3V2% Staffellening 1947 3% Invest cert Nederland 3% Nederland 1962- 64 6% Nat. Woninghouwlening '57 Omzetten (non.inaal) Vorige week (def.) Aandelen 14.315.041. Deze week (voorl.) Aandelen 13.406.780 Laagste Hoogste Laatste Korrsvorsct i koers koers tijdvak t.o.v. 12 sept. 2141/2 224 216^/8 - VA 190 192 190 195 195 2/2 3271/2 334/2 327/2 283 289 289 5 332 ]/2 346/ 346/2 9M 402 412 406/ - VA 1951/2 1971/2 197/2 2% 163.60 173,40 170,70 5,45 1441/2 153 148/z 5% 1451/2 152/2 149% 4- 128/4 133 130^ 1 232 243 243 12 66 V2 6894 68% IO6V2 108% 107 1 120,— 123.50 120,20 f 2,20 91 92>/i» 92Vi« -r s/« 9513/u 96 95*'/« «/S2 94 Vs 951/» 94ls/te Vie 109/2 1091#/i« 10916/i« 1/16 Obligaties Obligaties f 18.436.846,— 16.542.804,— J 46. Toen Panda op scherpe toon tegen de plannen van Joris waarschuwde, bereikte hij maar weinig prettige resultaten; Pro fessor Knutselma zat namelijk zó ernstig over Joris' voorstellen na te denken, dat hij in het geheel niet luisterde en Joris greep Panda op behendige wijze beet en droeg hem naar een kastdeur. „Laat me los, bedrieger!" riep Pandamaar dat mocht hem niet baten. Ondanks zijn tegen spartelen wierp Joris hem in de kast, daarbij opmerkend: „Ge doet me veel ver driet, ventje! Ga daar maar eens een beetje in het donker over denken! Eerst wanneer ge belooft in het vervolg beter op te passen, zal ik u er weer uit laten. Moge dit een les zijn!" En daarmee sloot hij de deur. Professor Knutselma had van het gebeurde niets gemerkt. „Aha!, let op", zo mompelde hij in zichzelf. „Ten eerste: ik maak via de radio bekend, dat de Pro ton Plopper mijn eigendom en mijn uit vinding is. Ten tweede: ik bewijs het voorafgaande door het veroorzaken van een bescheiden plop in het paleis. Ten derde: wegens het voortrekken van die mi nister leg ik de koning een boete van twin tig miljoen opdit klopt, nietwaar?" „Ik noem dit een bondige samenvatting van het besprokene", zei Joris goedkeu rend. „Maar", zo vroeg de professor, plot seling opschrikkend uit zijn diepe gedach ten, „maar wat moeten we doen met al dat geld?' „Maakt u zich ddèr toch geen zorgen over, Hooggeleerde Heer!" riep Jo ris uit. „Daar weet ik wel een oplossing voor wanneer het zover is!" Naar het oordeel van de Duitse staats secretaris voor Economische Zaken, Ernst Müller Armack, is met de conferentie van de raad van ministers der EEG, die Zaterdag in Venetië is geëin digd, een nieuwe stap gezet op de weg, die naar de verwezenlijking van de vrijhan delszone der 17 landen van de OEES moet leiden. Tijdens een zaterdagavond gehou den persconferentie verklaarde Müller Armack, die de conferentie gepresideerd heeft, dat men het er nu wel over eens is, dat de aanvangstermijn van de EEG de zelfde zal dienen te zijn als die van de vrij handelszone. Ook over het feit, dat de overgangsperiode voor de vrijhandelszo ne 12 tot 18 jaar en 12 tot 15 jaar voor de EEG moet zijn, blijkt men thans wel ak koord te zijn. Verwezenlijking van deze regeling zal echter slechts mogelijk zijn, als ook over andere vraagstukken, die de vrijhandelszone raken, tot overeenstem ming is gekomen. En wel over de origine- kwesties, de ontsnappingsclausules en de landbouwproblemen. De Duitse staats secretaris besprak voorts de ontwerp be slissing omtrent de interne organisatie van de vrijhandelszone, die wij zaterdag reeds gepubliceerd hebben Aan het slot van de persconferentie ver klaarde een Nederlandse woordvoerder dat de zes landen vorderingen hebben ge maakt ten aanzien van bepaalde proble men van de vrijhandelszone, maar dat de definitieve bepaling van hun standpunten zal afhangen van de bestudering van con crete gevallen door de commissie en de daarop genomen beslissingen. Nederland wil wel de unanimiteitsprocedure in de vrijhandelszone aanvaarden, doch wenst dat de mogelijkheid open blijft deze in de loop van de overgangsperiode, te wijzigen in een meerderheidsprocedure. De Semarang-Joana-stoomtrammaat- schappij leed blijkens het verslag over 1957 een verlies van 9.261, waarooor het totale verlies is gestegen tot 4.636.489. De Semarang-Cheribon-stoomtrammaat- schappij boekte een verlies van 1.014,784, waardoor het totale veriiés is gestegèh tot 21.840.119- De Seragoedal stoomtram maatschappij leed een verlies van 165.047, waardoor het totale verlies steeg tot 3.458.443, terwijl de Oost Java stoom trammaatschappij een verlies meldt van 42.943. waardoor het totale verlies is ge stegen tot 6.779.545. Bij alle genoemde maatschappijen kwa men de onderhandelingen met de Indo nesische regering inzake de eigendoms overdracht van de particuliere spoor- en trambedrijven in het verslagjaar geheel tot stilstand. Zolang hierover geen over eenstemming is verkregen is het niet mo gelijk zich een oordeel over de toestand der maatschappijen en over de waarde der aandelen en obligaties te vormen. Se dert december 1957 zijn alle transfers uit Indonesië opgeschort. Het verliessaldo over '57 van de n.v. Java- Caoutchouc compagnie te Amsterdam heeft f 8.053 bedragen (v.j. f 8.969) welk bedrag ten laste van de algemene reserve wordt gebracht, die per 31 december 1957 f 114.501 groot was. De Nederlandse con tante middelen zijn thans vrijwel uitgeput. Omtrent de vooruitzichten kan de directie niets rapporteren. Er zal wederom geen dividend worden uitgekeerd. FABRIEKSUITBREIDING De Amerikaanse Royal Mc Bee Corpo ration deelt mede dat haar fabriek in Ne derland volgend jaar een nieuwe fabriek aan het bestaande complex in Leiden za' toevoegen. Royal Mc Bee Nederland n.v., dat voor Europa, Azië en Afrika Royal-Standar'! schrijfmachines maakt, heeft thans 1400 Nederlandse arbeidskrachten in dienst. Gasleiding. Zaterdagavond hebben zich in een straat te Brunswick, een voorstad van Melbourne, vijf ontploffingen voor gedaan in een gasleiding. Verscheidene gewonden zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Meer dan honderd winkels zijn meer of minder gehavend. Honger. In West-Bengalen en Uttar Pra- desj zijn duizenden arrestaties verricht, wegens betogingen tegen hoge prijzen van en schaarste aan levensmiddelen. De betogers hadden ook getracht over vallen op winkels te plegen. Allemaal vóór. Op 16 november zullen in Oost-Duitsland verkiezingen voor de „Volkskammer" de gemeenteraden en de besturen worden gehouden, aldus heeft het centraal comité van de Oost- duitse communistische partij bekend gemaakt. Bij de vier jaar geleden ge houden verkiezingen kregen de kandi daten van het „nationale front" 99,46 percent der stemmen. Er bestond geen mogelijkheid tot tegenstemmen. Betrekkingen. Het huis van afgevaardig den van Bolivia heeft met 34 tegen 2 stemmen besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen met de Sovjet- Unie. Het voorstel werd ingediend door Jaime Arellano, behorend tot de linker vleugel van de M.N.R. Kwestie. De onder-imam van Oman, Emir Salah Ibn Issa el Harti, heeft vrijdag avond de UNO verzocht de Omaanse kwestie op de agenda van de Assem- blée te schrijven. De Omaanse strij ders zullen naar zijn zeggen de wapens niet eerder neerleggen, voordat alle Britten uit het land zijn vertrokken. Rif. Het zoeken naar de 27 slachtoffers van het Portugese schip „Arnel", dat vrij dag bij Santa Maria op een rif liep, is zaterdag zonder resultaat voortgezet. Na de stranding had de gezagvoerder besloten twee reddingsboten met der tig personen uit te zetten. De boten sloe gen onmiddellijk om en slechts drie in zittenden konden worden gered. Hon derddertig opvarenden konden daarna met behulp van reddingslijnen en heli copters in veiligheid worden gebracht. Weggespoeld. Hevige regenbuien hebben zaterdag in Mexico 23 mensenlevens ge- eist. In Muzquiz werden zestig huizen door een overstroming weggespoeld en werden driehonderd personen dakloos. Censuur. Een correspondent van het Ame rikaanse persbureau Associated Press, Essoyan, is uit de Sovjet-Unie gewe zen, omdat hij „de regels, waaraan te Moskou geaccrediteerde Westelijke cor respondenten zich moeten onderwer pen, heeft geschonden." Hij heeft in breuk gemaakt op de censuur. Dorp. In Spieden werd vandaag de eerste steen van het „Albert Schweitzer dorp" gelegd, dat wordt opgericht om staten loze personen een onderdak te ver schaffen. Onder de eerste onderteke naars van een document, dat in de eer ste steen verzegeld werd, was Robert Schumann, voorzitter van het Europe se parlement. Gebak. Door het eten van vergiftig gebak zijn vier schoolkinderen om het leven gekomen. Vier-en-vijftig personen zijn ernstig ziek" geworden. Dit heeft zich afgespeeld in Caratinga, niet ver van Beio Hori-onte in Brazilië. De banket bakker had arsenicum in plaats van bakpoeder genomen. Agitatorisch preken. De voorzitter van het Oostduitse parlement, Johannes Dieck- mann, heeft op een verkiezingsbijeen komst in Berlijn de protestantse en roomskatholieke kerken verweten zich niets aan te trekken van de verplichtin gen, haar opgelegd door de Oostduitse grondwet. Een van die verplichtingen is de strijd voor „vrede". Eet smakelijk. Een wraakzuchtige versto ten minnaar van een eethuishoudster in Berlijn heeft bij de politie een boekje open gedaan over de hygiënische op vattingen van zijn ex-geliefde. Naast andere misstanden was wel het meest aansprekend haar methode van afwas sen: dit liet de waardin gewoon over aan de herdershond, die er wel voor zorgde dat alle borden keurig schoon gelikt weer op tafel kwamen. Zij kreeg een voorwaardelijke straf. Naar Nasser. D Italiaanse minister-pre sident, Fanfani, zal half oktober een be zoek aan Cairo brengen voor bespre kingen met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, aldus heeft het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vrijdagavond bekend gemaakt. Advertentie RENAULT FREG ATI TRANSFLUIDI SLECHTS STUREN EN GASGEVEN Probeert u het eens. Geheel vrijblijvend TEL. 12138 en 15056 Gedurende het weekeinde verplaatste een oceaandepressie zich van het zeege bied ten zuiden van Groenland naar de omgeving van Schotland. De kern vulde daarbij ongeveer 25 millibar op. Rand- storingen drongen geleidelijk verder in oostelijke richting door en gaven het weer in West-Europa een veranderlijk karak ter, waarbij opklaringen afgewisseld wer den door regen oJ regenbuien, welke plaatselijk vergezeld gingen van onweer. Alleen ten zuiden van Pyreneeën en de Alpen bleef het droog en hield het zeer warme weer nn. Er werden daar plaatse lijk maximum-temperaturen van iets meer dan 30 graden geregistreerd. Het depressi ^gebied bij Schotland zal. in betekenis afnemend, naar Scandinavië trekken en in ons land komende 24 uur nog aanleiding geven tot enkele buien, vooral in de kustprovincies. WEERRAPPORTEN Dinsdag 23 september Zon op 6.26 uur, onder 18.38 uur. Maan op 16.32 uur, onder 1.42 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water In IJmulden Dinsdag 23 september Hoog water 0.04 en 12.46 uur. Laag water T56 en 20.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten 68 land maxima van gis te- c ren. Binnenland heden TJ 2 S- Bg T uur. Neerslag laatste 1 y S ai c v a e 24 uur. Den Helder zwaar bew wzw 14 12 Ypenburg zwaar bew. zzw 13 1 Vlissingen regenbui zzw 13 7 Eelde zwaar bew zzw 11 3 Twente zwaar bew z 11 7 De Bilt zwaar bew zzw 11 3 Eindhoven half bew. zzw 11 6 Vlv. Z.-Limb. licht bew. z 11 13 Helsinki geheel bew zzo 12 1 Stockholm zwaar bev windst. Oslo geheel bew no 18 11 Kopenhagen regenbui z 16 5 Aberdeen licht bew. windst 16 0 Londen half bew. windst. 18 1 Amsterdam onweer z 18 3 Brussel licht bew. z 18 10 Luxemburg regenbui z 17 4 Parijs half bew. zzw 19 1 Bordeaux zwaar bew zw 20 2 Berlijn half bew. wzw 18 4 Frankfort licht bew. zzw 16 1 München regen z 23 12 Wenen regen windst. 19 0,1 Madrid onbewolkt windst 30 0 Mallorca licht bew. n 29 0 Zürich geheel bew windst. 22 32 Genève regen zzo 22 56 Locarno regen zw 19 55 Rome onbewolkt zzo 29 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2