Emigratielust blijft dalen HOEDEN 1 11 Justitiebegroting lli miljoen hoger dan vorig jaar Tragische afloop van nachtelijke vechtpartij in Haarlemse bar Pleidooi voor overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië Projectieapparaten in de rechtszaal Sinds 1946 emigreerden 300000 Nederlanders Haarlemse monteur verloor na vuistslag zijn gezichts vermogen Gereformeerde zendingshoogleraar (met verlof) sprak voor „Kerk en Vrede" Amelandse redder bij werk aan reddingboot omgekomen Welke wachtmeester liet gevangene ontsnappen? P. Sikkes overleden Raad van Hoensbroek wil nieuwe wethouder ontslaan Hij zou zich niet aan de fractie-afspraak hebben gehouden V.V.D.-wethouder in Leiden Koninklijke goedkeuring voor de NVSH Wijsmuller blijft op station in Den Helder Commissie van advies voor prof. van der Leeuwprijs Kerkelijk Nieuws HAARLEMSE POLITIERECHTER Nieuwe jury voor toneelprijzen DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 In de thans bij de Tweede Kamer in gediende begroting van Justitie voor 1959 wordt voor de gewone dienst 214.180.000 geraamd. Dit is 11.548.000 meer dan voor 1958 werd toegestaan. In de toelichting deelt minister Samkalden onder meer mee, dat de opstelling van een wetsontwerp voor de verplichte aansprakelijkheidsver zekering inzake motorrijtuigen wegens de gebleken noodzakelijkheid tot het aan brengen van wijzigingen in het desbetref fende Beneluxverdrag nog niet kon wor den voltooid. Te voorzien is, dat over de wijzigingen binnenkort overeenstemming wordt bereikt. Een ontwerp van een rijkswet inzake een geheel nieuwe regeling van de na tionaliteit van de gehuwe vrouw heeft het interdepartementaal overleg doorlopen en is om advies gezonden aan de overzeese rijksdelen. De commissie-Doornbos is begonnen met de opstelling van een geheel nieuw wetboek van militaire strafvordering. Een wetsontwerp betreffende de liqui datie van de Raad voor het Rechtsherstel zal in dit zittingsjaar worden ingediend. Het streven van de minister blijft er op gericht om door het aanbrengen van verbeteringen in de outillage der gerech ten de efficiency, te bevorderen. Ge dacht wordt hierbij aan het gebruik van projectie-apparaten in de zittingszaal, aan het gebruik maken van fotokopieer- of lichtdrukapparaten, van dicteer- en tel machines. Politie Hoewel een toeneming van het aantal sollicitanten voor dienstneming bij het korps rijkspolitie is te constateren, is het gehalte van de kandidaten niet van dien aard, dat hel bestaande personeelstekort kan worden ingelopen. Ook dit jaar zal getracht worden, onder meer door het or ganiseren van enige intensieve wervings acties, het aanstellen van jong personeel zoveel mc ;elijk te bevorderen. Vreemdelingen Met volle kracht wordt gewerkt aan het behandelen van verzoeken om toelating van vreemdelingen, woonachtig in Indo nesië. Een zorgvuldige afweging van de in elk individueel geval op het spel staan de belangen blijft geboden. Binnenkort ziin nieuwe voorschriften te verwachten omtrent het verstrekken van visa aan en grensoverschrijding door vreemdelingen. Een nieuw Koninklijk Be sluit betreffende de grensbewaking en een 'daarmede samenhangend nieuw be wakingsvoorschrift zijn in voorbereiding. Psychopatenzorg Het terrein van de psychopatenzorg blijft nog steeds grote moeilijkheden ge ven. Het sinds de bevrijding zeer hoge aantal personen dat jaarlijks ter beschik king van de regering wordt gesteld, heeft tot gevolg dat voorzien moet worden in de aanzienlijke uitbreiding van de ver- plegingsmogelijkheden en van de appara tuur van de nazorginstanties. Voorts heb ben de medische inzichten omtrent de wijze van behandelen een snelle evolutie doorgemaakt, hetgeen een grotere diffe rentiëring in de behandeling en in het al gemeen een intensievere bemoeiing door geschoold personeel meebracht. Reclassering De minister verklaart, dat nog niet kan worden gezegd, dat het reclasseringsappa- raat in staat is te voldoen aan de eisen, die in deze tijd daaraan gesteld moeten wor den. Hij i&cht het nodig, dat de reclas- seringsinstellingen in de gelegenheid wor den gesteld voor dit doel meer deskun dig personeel aan te trekken. Wegens de huidige moeilijke financiële toestand is in de begroting slechts gerekend op een uit breiding met vijf reclasseringsambtenaren. Herstel rechtsverkeer De omvang van de werkzaamheden van de Raad voor het Rechtsherstel blijft ge stadig afnemen. Bij de afdeling effecten registratie worden goede vorderingen ge maakt. Gehoopt wordt, dat eind 1958 de vaststelling en publikatie van het manco haar beslag zal hebben gekregen. Dan moet de verdere afwerking, bestaande uit de toewijzing en uitlevering der dupli caten, nog worden voortgezet. De werk zaamheden van het Beheersinstituut geven een gestadige vermindering te zien, doch er zijn zovele factoren, waarop geen in vloed kan worden uitgeoefend, welke remmend werken op de afdoening ,dat bezwaarlijk een tijdstip kan worden ge noemd waarop dit instituut zijn taak be ëindigd zal hebben. Maandagavond is de 57-jarige Klaas Bruin, bemanningslid van de te Hollum op Ameland gestationeerde reddingboot „dr. H. W. van Rietschoten" bij het schoonma ken van de motor van deze boot om het le ven gekomen. Vermoedelijk is hij gestikt n benzinedampen, toen hij de motoron derdelen met behulp van benzine reinigde. Schipper Ney vond Klaas Bruin om streeks half zes in bewusteloze toestand n de machinekamer. Medische hulp uocht niet meer baten. Klaas Bruin be hoorde tot de vaste bemanning van de reddingboot en heeft vele reddingen mee gemaakt. De gevangene, die op 17 september uit het gebouw van de Haagse rechtbank ont snapte en zich gisteren bij de politie aan meldde, heeft bij zijn verhoor verklaard dat hij, van het toilet komend, in de cel- lengang geen enkele bewaker had aange troffen en onopgemerkt naar buiten kon wandelen. Hij wees één van de vier wacht meesters, die op die dag dienst deden, aan als degene die hem toegestaan had, naar het toilet te gaan. Merkwaardiger is dat het door de districtscommandant der rijkspolitie ingestelde onderzoek leidde tot de conclusie dat geen van deze twee wachtmeesters die toestemming kan heb ben gegeven. Van de andere twee wacht meesters, die dat eventueel wel zouden kunnen hebben gedaan, is er geen door de gedetineerden aangewezen. Zodat het nu wel heel moeilijk zal zijn uit te maken, aan wiens verzuim de ontsnapping is te wijten. Te Sneek is op 79-jarige leeftijd overle den de heer P. Sikkes, oud-lid van de Eer ste Kamer. Na zijn opleiding voor de gemeente-ad ministratie was hij achtereenvolgens werkzaam op de gemeentesecretarieën van Hindeloopen, Zaandam en Groningen. In 1915 werd hij benoemd tot gemeentese cretaris van Sneek. Hij is voorts lid ge weest van de partijraad van de voormali ge S.D.A.P. en van het college van Gede puteerde Staten van Friesland. Van 1937 tot 1941 had hij voor de S.D.A.P. zitting in de Eerste Kamer. In totaal zijn sinds 1.946 307.312 Neder landers geëmigreerd, van wie 986 naar Ar gentinië, 88.334 naar Australië, 3.618 naar naar Brazilië. 124.398 naar Canada. 15.478 naar Nieuw-Zeeland. 1450 naar Rhodesia en Nyasaland, 44.649 naar de V.S., 25.946 naar Zuid-Afrika en 2.453 naar overige landen. Europa uitgezonderd. In 1957 ver trok de 300.000ste naoorlogse emigrant door bemiddeling van de emigratieorganen, aldus het thans verschenen emigratierap port over 1957. Het vorig jaar bracht verge leken met 1956 vrijwel gelijkblijvende ver- trekcijfers en een bescheiden stijging van de netto-emigratie. Er vertrokken in 1957 door bemiddeling van de emigratie-orga nen 30.421 landgenoten tegen 31.788 het jaar daarvoor. Er trad echter geen wezen lijke stabilisatie op na de teruggang van de emigratie in de jaren 1953-1955, want daartoe zouden ook de aanmeldingscijfers zich tenminste op het peil van het vorige jaar hebben moeten handhaven. Deze lie pen echter terug van ruim 54.000 in 1956 tot ruim 45.000 in 1957. Dat deze vermin derde emigratiedrang niet sterker in de vertrekcijfers tot uitdrukking komt. ligt in de omstadigheid dat in de eerste maan den van 1957 nog ongeveer 6500 emigran ten naar de V.S. afreisden, nadat zij in 1956 het daartoe benodigde visum ver kregen hadden onder het extra-quotum van de per 31 december van dat jaar af lopende vluchtelingen hulpwet 1953. Australië en Canada handhaafden de traditie dat zij gezamenlijk ongeveer twee derde van de Nederlandse emigratie op- De gemeenteraad van Hoensbroek heeft maandagmiddag na urenlange be sprekingen met 9 tegen 2 stemmen zijn vertrouwen opgezegd in de pas benoemde wethouder van Financiën, dr. J. Tonnaer. Dr. Tonnaer is behalve wethouder van Hoensbroek ook lid van de K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten van Limburg, voorzitter van de jongerenorganisatie der K.V.P. in nederland en lid van het par tijbestuur der K.V.P. Tijdens de bewogen raadsdebatten ver lieten een wethouder en drie raadsleden de raadzaal, omdat zij het niet eens waren met het peil der debatten. Wanneer de heer Tonnaer geen ontslag neemt als wet houder, zal de raad over twee weken weer bijeenkomen om hem als wethouder te ont slaan. De grote grief tegen de nieuwe wethou der was, dat hij tijdens de voorbesprekin gen voor de wethoudersverkiezingen en tijdens de stemmingen, een dubbele rol zou hebben gespeeld. Men verweet hem woordbreuk, doordat hij zich met do zijnen niet aan de tussen de grootste fracties ge maakte afspraken had gehouden. De heer Tonnaer verdedigde zich met op te merken, dat men steeds het recht heeft van een eenmaal vastgestelde koers af te wijken. Zijn fractie was pas tot een ander standpunt gekomen na een vergadering met het actie-comité, dat voor de raads verkiezingen de verkiezingspropaganda heeft verzorgd. Dit ontlokte aan een van de raadsleden de opmerking, dat de heer Tonnaer en de zijnen niet in de raad thuishoren, omdat zij de wil van buiten de raad staanden hebben uitgevoerd, hoewel zij hun beslis singen moeten nemen zonder ruggespraak of lastgeving. Tijdens de debatten werd door enkele raadsleden ook felle kritiek geuit op het beleid van de raadsvoorzitter, burgemees ter Martin, die naar hun mening tijdens de wethoudersbenoemingen partijdig zou zijn opgetreden. De burgemeester wees deze verwijten verontwaardigd af, maar een der raads leden noemde het beleid van de burge meester fataal en kondigde aan zich te zullen wenden tot de minister van Binnen landse Zaken. De Leidse gemeenteraad heeft van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland toe stemming gekregen een vijfde wethouder te benoemen. Tot dusver had Leiden vier wethouders, maar de resultaten van de jongste gemeenteraadverkiezingen maak ten het wenselijk een vijfde wethouder te benoemen, hoewel de wettelijke bepalin gen Leiden met een inwonersaantal van even beneden de 100.000 slechts vier wet houders toestaan. Gistermiddag benoem de de Leidse gemeenteraad mr. J. Drijber (V.V.D.) tot vijfde wethouder. De heer Drijber heeft reeds enige jaren zitting in de gemeenteraad. nemen. Australië ontving 6.731 emigran ten in 1957 tegen 10.959 het jaar tevoren en Canada 11.742 tegen 7.651. Prognose voor 1958 Het rapport voorspelt dat het aantal aanmeldingen voor emigratie in 1958 aan merkelijk lager zal zijn dan in 1957. zelfs in die mate, dal voor het eerst sedert 1950 sprake zal zijn van een immigratie-over schot. Dit komt voornamelijk door de sterk toegenomen repatriëring van Nederlan ders uit Indonesië. Aan hel einde van 1957 werden onderhandelingen gevoerd met sommige landen om repatrianten als im migranten toe te laten. De netto-migratie vertoonde een lichte vooruitgang: van 10.981 vertrek-overschot in 1956 op 12.501 in 1957. Ongeveer 4.5 procent van de na de oor log via emigratie-organen vertrokken emi granten is teruggekeerd, met. een paar uit zonderingen op eigen kosten. In 1957 was de Nederlandse regering 47 personen (20 families) behulpzaam bij de terugkeer naar Nederland. De Nederlandse Vereniging voor sexue- le hervorming heeft, naar zij ons mee deelt, de koninklijke goedkeuring verkre gen op haar statuten. Het koninklijk be sluit is getekend op 15 september, ruim acht jaar na de aanvrage. Het ledental van deze vereniging is in die tijd van 55.000 gegroeid tot 135.000. In november van het vorige jaar wend de het hoofdbestuur van de N.V.S.H. zich tot de volksvertegenwoordiging. De vra gen, die zowel in de Tweede als in de Eer ste Kamer hierover tot minister Samkal den werden gericht, werden door de be windsman beantwoord met de opmerking dat men een „broedende kip niet moest storen", waarmee hij wilde zeggen dat hij de zaak in ernstig onderzoek had. Dit on derzoek is nu geëindigd en de organisatie heeft rechtspersoonlijkheid verkregen. De vereniging heeft 90 over het gehele land verspreide afdelingen. Blijkens de ervaringen behoort 33 pet. van haar le den tot de protestants-christelijke en 19 pet. tot de rooms-katholieke godsdienst. Elf pet. behoort tot overige kerkgenoot schappen, terwijl 37 pet. van de leden bui tenkerkelijk is. Naar wij vernemen zal het station van n.v. Bureau Wijsmuller te Den Helder gehandhaafd blijven. Het is, naar de be oordeling van de directie, echter niet noodzakelijk dat er permanent een sleep boot gestationeerd blijft. Er bevindt zich in Don Helder een permanente vertegen woordiger van het bureau en een maga zijn. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een com missie van advies ingesteld voor de toe kenning van de Professor van der Leeuw- prijs in 1958. De commissie bestaat uit de heren: Jan Mul in Haarlem, (voorzitter), mr. Guillaume Landré te Amstelveen, Wil lem van Otterloo in Wassenaar en B. P. Wagemans in Voorburg (secretaris). Ju de stations van de Hamburgse on dergrondse worden proeven genomen mei, een televisie-installatie, die ver scheidene perronopzichters kan ver vangen. Eén 'man krijgt hierdoor een beeld van het hele perron. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (4de pred.pl.) J. C. Koolscijn te Ommen. Bedankt voor Kollum (Fr.) (toez.) C. A. de Ridder te Gennep. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Linschoten ds G. D. Kuiper, laatstelijk predikant te Djokjakarta. Aangenomen naar Delft (vac.-E. de Vries) (2de beroep) G. P. Hartveld te Assen. Bedankt voor Veenwoudsterwel G. de Zeeuw te Schoonoord. Bedankt voor Evereest J. Nierop te Dwingeloo. Chr. Geref. Kerken Tweetal te RotterdamKralingen G. Blom te Meerkerk en T. Brienen te Mussel. Het bezoek, dat een 51-jarige Haarlem se monteur op 11 juni van dit jaar aan een bar in de Haarlemse binnenstad bracht heeft voor hem een wel zeer tragische na sleep gehad. Na een onbetekenende woor denwisseling met een agressieve bezoeker ontstond een vechtpartij, waarbij de mon teur danig werd toegetakeld. Met gezwol len gelaat en dichtgeslagen ogen moest hij naar huis worden gebracht. Enige da gen later bleek een spoedoperatie aan zijn ogen noodzakelijk te zijn. Zes weken ver bleef hij in het ziekenhuis en ook daarna kreeg hij een groot deel van zijn gezichts vermogen niet terug. Bijna blind ver scheen hij gisteren met een donkere bril op en vergezeld van een begeleider voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, om te getuigen tegen zijn aan valler, een 32-jarige autohandelaar uit Amsterdam. Deze was niet verschenen. Het verloop van de zitting was nogal ver rassend. Uil de stukken bleek namelijk niet dat de gevolgen van de vechtpartij zo ernstig voor de mishandelde waren ge weest. Na de verklaringen van de getui gen te hebben aangehoord, verwees mr. Petersen de zaak terug naar de rechter commissaris voor het instellen van een nader onderzoek. Uit het relaas van de monteur bleek, dat hij op de bewuste dag tegen midder nacht in gezelschap van zijn 19-jarige zoon en een 45-jarige broer in de bar wat had gebruikt. Tegenover hen zat de auto handelaar in gezelschap van enige vrou wen. Op een gegeven moment zou deze zonder enige aanleiding de monteur heb ben toegeroepen: „Ik zal je snor eens op poetsen!" De monteur zou hierop hebben geantwoord geen drukte te maken. De Am sterdammer zou hierna woedend op de monteur zijn afgekomen en deze met een vuistslag in het gezicht van diens barkruk hebben geslagen. Daarbij was de monteur Tijdens de jaarlijkse landelijke confe rentie van de geloofsgemeenschap van Christen-antimilitaristen „Kerk en Vre de" in het Koninklijke Instituut voor de Tropen te Amsterdam, heeft prof. dr. J. Verkuyl, de in ons land met verlof vertoe vende gereformeerde hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Djakarta, als gastspreker in een rede getiteld „verzoe ning tussen Nederland en Indonesië", van middag krachtig gepleit voor „een funda mentele herziening van de Nieuw-Guinea- politiek door Nederland". De hoogleraar zei van mening te zijn dat overdracht van Westelijk Nieuw-Guinea aan de republiek Indonesië ook nu bepleit moet worden en tot stand kan komen op een wijze, die ver antwoord is voor beide volkeren, inbegre pen dc inwoners van Nieuw-Guinea. Prof. Verkuyl kwam tot dit standpunt na een principiële uiteenzetting over de roeping tot verzoening om Christus' wil en volgens de goddelijke normen. Die roeping geldt niet alleen in individuele verhoudin gen, doch evenzeer in die tussen groepen, volkeren, rassen en staten. In die dienst der verzoening, vooral ook van belang voor de verhoudingen van de Europese volkeren tot die van Azië en Afrika, heeft ook Nederland een taak. Voor Nederland is in het geheel van Azië en Afrika met name: Indonesië de naaste, waarmee Ne derland zich volgens de goddelijke normen dient te verzoenen. Voor een verzoening tussen beide lan den is volgens prof. Verkuyl nodig een er kenning van Nederlands aandeel in de so lidaire schuld van het imperialisme van de vorige eeuwen en van de gevolgen daar van. Ook is nodig een erkenning dat de stugheid, waarmee ons volk kwam tot de soevereiniteitsoverdracht, de tactiek om de monopolistisch-economische invloed van Nederland te handhaven, alsmede om Nieuw-Guinea uit te zonderen van de over dracht in de R.T.C.-overeenkomsten, aan leiding gaf tot verbittering en wrevel in Indonesië. „Dat deze gevoelens gebruikt werden in Indonesië als dekmantel voor maatregelen, die met alle goddelijke en menselijke wetten in strijd waren, behoort eveneens als collectieve schuld te worden gebrandmerkt. Herstel van de verhoudin gen wordt geboren uit erkenning van ge meenschappelijke schuld", aldus prof. Verkuyl. Voor dit herstel is volgens prof. Verkuyl tevens nodig de bereidheid elkander de schuld te vergeven en de gemaakte fou ten te herstellen om zo een nieuw begin met elkander te maken. Voor Nederland zal dit dan tot een herziening van de po litiek ten opzichte van Nieuw-Guinea moe ten leiden. Overdracht van dat land aan de republiek moet ook nu bepleit worden. „In de economische en monetaire wanor de, die in Indonesië is ontstaan, is het de roeping van beide volkeren om de weg tot rechtsherstel te betreden en is het de roe ping van ons land om desgevraagd de hand uit te steken tot hulp bij de we deropbouw in samenwerking met interna tionale organen. De verhouding tussen Nederland en In donesië is aan beide zijden veel te veel overgelaten aan politici en diplomaten. Het herstel van deze verhoudingen is een zaak. die ons volk en in het bijzonder de kerken aangaat. Een verzoeningsgezinde politiek kan alleen vrucht dragen als ze voorkomt uit verzoeningsgezinde harten. Bij God is geen ding onmogelijk. Bij Hem en door Hem is óók mogelijk: verzoening tussen Nederland en Indonesië", aldus ein digde prof. Verkuyl zijn inleiding. Door het bedanken van de heren W. Ph. Pos en Ary den Hertog in de jury voor de toneelprijzen, die jaarlijks door de vere niging van schouwburgdirecties in Neder land uitgeloofd worden, is deze jury nu als volgt samengesteld: Mevrouw Fie Carel- sen, Cor van der Lugt Melsert en dr. P. H. Schroder. Veel van de winterhoeden zijn met een brede strook bont afgezet. TOEN WE één dezer dagen de hoeden- collectie van Toon Smit zagen, kregen we een indruk van mooie uitgebalanceerde modellen en een duidelijke voorkeur voor kortharige hoog'glanzende materialen over het algemeen van slappe kwaliteit zoals fluweel en velours. Deze stoffen lenen zich uitstekend voor het soepel draperen en ver vormen en ook om op allerlei fantasie volle manieren door te stikken, een veel voorkomende manier van garneren. Men zoekt het niet in een rijke garnering maar in een originele verwerking. Dit spelen met het materiaal is een kunst, die Toon Deze hoed geeft een schaduw-effect, doordat de buitenkant bruin en het interieur licht beige is. Smit klaarblijkelijk wel zeer goed verstaat. Veel van zijn hoeden omsluiten het ge hele hoofd, soms met een rand, die ge heel of gedeeltelijk uit het gezicht is weg geslagen, vaak ook door een strakke strook bont, waarmee een hoedje in vilt of ander materiaal is afgezoomd. Een aardig ef fect werd bereikt door de toepassing van dezelfde tint in twee nuances, of twee con- De garneringen zijn zeer simpel en meestal van hetzelfde materiaal als de hoed. trasterende kleuren. In dit genre, we kun nen ze het beste schaduwhoedjes noemen, zagen we mooie modellen en fijne kleu rencombinaties zoals oranje-bruin en grijs-geel. Naast de om het hoofd sluiten de cloche hoeden, waren er ook kleine bonnets met bont afgezet en de chasseurs van enkele generaties terug: het bolhoedje met een kleine rand, dat wel door een amazone gedragen wordt, maar ook het sportieve type zeer zal flatteren. Kattj met zijn gezicht op de kokosvloerbedek king gevallen. De woesteling zou hem daarna nog geschopt en een wurggreep toegepast hebben, waardoor de Haarlem mer half bewusteloos raakte. De monteur verklaarde de indruk te hebben, dat zijn aanvaller een hard voorwerp in zijn hand had toen hij toesloeg. Anders zou de klap niet zo'n noodlottige uitwerking hebben ge had. Verder vertelde hij dat hij na de ope ratie aan zijn ogen drie weken volkomen blind was geweest. Zijn omgeving zag hij slechts door een floers. De doktoren kon den hem niet garanderen dat hij ooit zijn gezichtsvermogen weer helemaal terug zou krijgen. Voor de vechtpartij had er niets aan zijn ogen gemankeerd. De broer van de monteur, die van de klop partij getuige was geweest, bevestigde dat de Amsterdammer plotseling als een razen de te keer was gegaan. Hij had nog ge tracht de vechtenden te scheiden maar was door anderen de deur uitgewerkt. Toen zijn broer even later strompelend naar buiten kwam zag hij er vi-eselijk uit. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, merkte nog op dat de verdachte in Amsterdam staat aange schreven als een beruchte vechtersbaas, die reeds diverse veroordelingen wegens mishandeling op zijn strafblad heeft staan. Politieagent beledigd Een 36-jarige autorij-instructeur uit Santpoort werd veroordeeld tot (75.- boe te omdat hij een 28-jarige politieagent, die hem bij een verkeersfoutje een waarschu wing gaf, een „snotneus" had genoemd, wat de politieman uiteraard niet nam. De officier had j 100.- boete geëist wegens be lediging van een politieambtenaar in func tie. „Joy-riders" Twee Haarlemse kantoorbedienden, 21 en 22 jaar oud, kregen elk een boete van honderd gulden en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ze hadden na het bezoek aan diverse cafés een 62-jarige Haarlem mer met diens auto naar huis gebracht. Bij het afscheid namen ze het contact sleuteltje mee en later waren ze terugge keerd om met de auto plezierritjes naar Zandvoort en terug te maken. De 21-jarige Haarlemmer had zich wel eens meer aan „joy-riding" schuldig gemaakt. „Ditkeer wil ik jullie nog geen onvoor waardelijke straf opleggen, maar het is absoluut jullie laatste kans om uit de ge vangenis te blijven", aldus de politierech ter. Huurkoopfiets gekocht Een 46-jarige Haarlemse rijwielhande laar moest zich verantwoorden omdat hij op een Haarlemse markt een zo goed als nieuwe fiets had gekocht zonder zich vol doende van de herkomst overtuigd te heb ben. Het bleek achteraf een fiets te zijn die in huurkoop was gekocht, maar nog niet volledig afbetaald was. „Van de duizend mensen, van wie ik een tweedehandse fiets koop kunnen er geen negenhonderd een kwitantie overleggen", verdedigde de ver dachte zich. De officier achtte schuldheling aanwe zig en vorderde honderd gulden boete. De raadsman van verdachte, mr. R. K. P. Kalbfleisch, wees erop dat zijn cliënt reeds acht jaar tweedehands fietsen op de markt koopt en verkoopt. De figuur van degene, die de fiets te koop had aangebo den, was zeker niet alarmerend geweest. De politierechter veroordeelde de rij wielhandelaar tot een boete van vijftig gul den omdat hij evenals de officier van me ning was dat verdachte niet de vereiste voorzichtigheid in acht heeft genomen. Slechter Een 46-jarige rijwielhandelaar uit Haarlem die voor hetzelfde feit terecht stond, kwam er slechter af. De verkoper van de fiets verklaarde namelijk verdach te erop attent te hebben gemaakt, dat de fiets nog niet helemaal afbetaald was. Bo vendien was de rijwielhandelaar in 1956 door het Hof in Amsterdam wegens schul- heling veroordeeld tot honderd gulden boe te en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Verdachte was dus gewaar schuwd. De officier hield daar rekening mee en eiste een maand gevangenisstraf wegens opzetheling. De politierechter maakte er tien dagen van. Broodnijd Dat de collegialiteit in de autohandel soms ver te zoeken is bleek in de zaak tegen een 45-jarige Haarlemse kermisex ploitant, die een garagehouder uit Heem stede had mishandeld. De Haarlemmer had een tweedehandse auto aan een stof feerder uit Heemstede voor f 2200.- ver kocht. Deze was met zijn nieuw verwor ven bezit naar de garagehouder gegaan om de wagen te laten keuren. „De wagen is niet meer dan 800 waard. Hij is op gelapt nadat hij links in de poeier is ge reden", had het vernietigende oordeel van de garagehouder geluid. Toen de Haar lemmer dat vernam was hij briesend van woede naar de garagehouder toegegaan en had hem gevraagd of deze soms „honger" had. Het ene woord lokte het andere uit en toen was de vuist van de Haarlemmer uitgeschoten. De Heemste- denaar klaagde dat de Haarlemmer hem had bedreigd. „Als je uit de rechtszaal komt, krijg ik je nog wel. Dat mag je ge rust tegen de officier van Justitie zeggen". De Haarlemmer repliceerde dat de gara gehouder hem meermalen uit broodnijd dwarszat en de auto's die hij verkocht af kamde. Tijdens het „onderhoud" in de garage van de Heemstedenaar zou deze gedreigd hebben een bus olie door de voorruit van verdachte's auto te gooien, waarna hij de gewraakte klap had uitge deeld. Na de verklaringen van vier getuigen, twee a charge en twee a décharge, achtte de officier de mishandeling wel bewezen; hij eiste 100 boete. Verdachte's raadsman, mr. J. D. A. Viskil, laakte het gedrag van de garage houder, dat hij zeer onsympathiek noem de. Hij vond de reactie van zijn cliënt ver klaarbaar na alles wat deze van de Heem stedenaar te verduren had gehad. Mr. Viskil vroeg derhalve ontslag van rechts vervolging of verdachte een geringe boete op te leggen. De politierechter veroordeel de de Haarlemmer tot zestig gulden boete.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11