Regeringsbeleid mist uitzicht en fantasie, zegt KAB Aantal verkeersongelukken is vrij sterk gedaald Washington zal val van Quemoy niet gedogen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^MORRIS 'fjeforet/öiïóisi// Troonrede is gespeend van iedere visie op toekomst HET WEER Maximumsnelheid voor bromfietsen wordt 30 km in bebouwde kommen Desnoods bombardement van Chinese kustbatterijen Gezagsoverdracht in roerig Libanon Huurverhoging alleen brengt geen oplossing Miri r SCHOENEN VVELLr SPECIAALZAAK BEGROTING VERKEER EN WATERSTAAT Orde van Advocaten vraagt gratie voor Wilson Het woord is aan Boek van Prinses Wilhelmina Beëdiging van Sjehab Maandag nieuw beraad in de KAB Meer wind Zendmasten van Huizen gaan voor de vlakte Eisenhower's medewerker Sherman Adams afgetreden De president aanvaardt ontslag met droefheid 73e JAARGANG No 64 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (8 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 217 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BQLSTR. 48 A' DAM TEL 717162 VEULEN LEDEREN JASSEN ƒ159.50 JAC. VAN MARIS BARREVOETESTR. 19 - TEL. 15051 Blijkens voorlopige cijfers, verbrokt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, bedroeg in de zeven maanden, vol gende op 1 november 1957, in gemeenten met 100.000 en meer inwoners, het aantal slachtoffers van verkeersongevallen op de openbare weg 7261 tegenover 9382 in de overeenkomstige periode van het daaraan voorafgaande jaar. een vermindering van 18,8 percent. Van dit aantal werden 146 gedood, 3803 ernstig gewond en 3672 licht gewond. De overeenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar bedroegen 220, 4512 en 4650. Het aantal doden, zwaar gewon den en licht gewonden daalde derhalve met onderscheidenlijk 33.6 percent. 15.7 percent en 21 percent. Bij de invoering van de maximumsnel heid binnen de bebouwde kommen werd aanvankelijk uitgegaan van de gedachte, dat het begin en het einde daarvan niet op speciale wijze behoefde te worden aan gegeven, maar dat kon worden volstaan met de Jaatsnaamborden, die de grenzen der bebouwde kommen aangeven. In de In de toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat verklaart minister Algera, dat in de afgelopen .jaren het aantal verkeersongevallen ieder jaar is toe genomen. In 1958 is in deze ontwikkelingsgang een duidelijke vermindering in getreden als gevolg van de invoering van de maximumsnelheid binnen de bebouwde kommen. Speciaal in de grote steden is sedert 1 november 1957 het aantal verkeers ongevallen en meer in het bijzonder het aantal ongevallen met de dood of lichamelijk letsel tot gevolg, belangrijk afgenomen. praktijk bleek deze aanduiding evenwel niet voldoende duidelijk te zijn. Ten einde in dit bezwaar tegemoet te komen is een wijziging van het Wegenverkeersregle ment in voorbereiding, waarbij wordt be paald dal het begin en het einde van de zone. waarvoor een maximumsnelheid van 50 km per uur geldt, moet worden aangegeven door de internationaal aan vaarde borden, die het begin en het ein de van een snelheidsbeperking aanduiden In een vergevorderd stadium van voor bereiding bevindt zich een wijziging van hel Wegenverkeersreglement, waarbij voor bromfietsen wordt voorgeschreven een maximumsnelheid van 30 km per uur binnen de bebouwde kom. Slechts 6.7 miljoen meei Op de begroting van Verkeer en Water staat wordt voor de gewone dienst rond f 6.7 miljoen meer geraamd, hetgeen hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door een hogere raming van de afdeling zeescheepvaart en internationale verkeerszaken met ronri f 1 miljoen (o.a. hogere uitgaven voor de civiele verdedigingsvoorbereiding), van de afdeling burgerlijke luchtvaart met f 2 7 miljoen (hoger extra subsidie aan het Na tionaal Luchtvaartlaboratorium te Amster dam voor investeringen) en van de afde ling waterstaat met rond f 2.3 miljoen (ho gere raming voor uitkeringen aan de pro vincies). Spoorwegen Ook in 1959 zal worden voortgegaan m°i vergroting van de canaciteit van het re- zigersmaterieelpark Verwacht wordt. d°' door de aflevering van nieuw elektrisc1" materieel en van rijtuigen voor getrokken treinen ultimo 1959 totaal 117.600 zitplaat sen ter beschikking zullen staan. Het nieuwe stationsgebouw te Bever wijk zal in 1959 worden voltooid. Luchtvaart De luchtvaart heeft de gevolgen onde; vonden van de economische recessie, waar door de groei, zoals die zich de laatste ja ren heeft geopenbaard, is vertraagd. De K.L.M. heeft daarvan mede de invloed ondergaan. Verwacht mag worden, dat in 1959 een bescheiden verbetering zal intreden. De minister betreurt, dat bij de Britse regering weinig begrip wordt ontmoet voor de wensen van de K.L.M. om de drie voormalige diensten naar Djakarta, welke over Singapore liepen, in deze laatste plaats thans haar eindpunt te doen vinden. De Nederlandse regering vertrouwt ech ter, dat het overleg, dat hierover op hoog niveau met de Britse regering wordt ge voerd, ten slotte tot een bevredigend re sultaat zal leiden. De ontwikkeling van de vliegtuigin dustrie mag bevredigend worden genoemd. Er moet op worden gerekend dat de jaar lijkse kosten van gebruik en onderhoud van het Fokker F 27 vliegtuig voor de leden van het Koninklijk Huis belangrijk hoger zijn dan die van de Dakota. Waterstaat De ongunstige financiële vooruitzichten voor 1959 hebben de regering ertoe genoopt de investeringen voor dat jaar te beper ken. Het voor de Deltawerken opgenomen bedrag van 83.5 miljoen is niettemin hoger dan de voor 1958 toegestane som van 67 miljoen. Dit is onvermijdelijk, omdat elke vertraging in de uitvoering de risi co's belangrijk zou vergroten. In het belang van de noodzakelijke ver hoging van de economische weerbaarheid van ons land meent de minister dat het noodzakelijk moet worden geacht de aan leg van wegen zo krachtig mogelijk voort te zetten. T)<* »-Pirerin*r moet volgen* d« K.A R. het vorw'il worden «mtiaaH. rtaf zij dit nprcnonliof in tipf S F I? -rannorf vnllromP" voru-aarloncH h<*eft. 7ii schermt wel met dp mov'iikheden van een nieuwe, on- o-u-mdo lïin. van niéuwe welvaartsmoge- Hikheden. maar verzuimt nieuwe wegen aan te seven, waarlangs die welvaarts- versrotins in concreto kan worden gerea liseerd en hoe zii ook de werknemers ten goede zou kunnen komen. Men zie ook pagina .7) WASHINGTON. (UF1) De Ameri kaanse ambassadeur, die te Warschau besprekingen voert met de ambassadeur van communistisch China heeft uit Was hington opdracht gekregen te verklaren dat de Verenigde Staten, in geval van een communistische aanval welke de val van Quemoy waarschijnlijk maakt, Ameri kaanse straaljagers de nationalistische luchtmat t zullen bijstaan en de commu nistische kustbatterijen zullen aanvallen. Het Amerikaanse standpunt is dat er een duidelijke lijn getrokken moet worden. Wordt ze overschreden, dan zullen de Ver enigde Staten zich in de strijd mengen. Washington wenst Quemoy niet in com munistische handen te zien. WARSCHAU, (Reuter) De Ameri kaanse ambassadeur Beam, en zijn colle ga Wang Ping Nan, hebben maandag nun derde gesprek gehad. De onderhandelin gen zullen onderdagmiddag worden voort gezet. Volgens officieuze berichten uit Washington zouden de Amerikanen uiter lijk 2 weken willen afwachten of 't overleg positieve resultaten oplevert. Deze perio de wordt beschouwd als de „eerlijke kans" die Eisenhower de onderhandelin gen wil geven voordat hij zich beraadt over de vraag, of de kwestie aan de UNO moet worden voorgelegd. WASHINGTON, (UPI) Uit diploma tieke bron te Washington wordt vernomen dat de Chinese communisten te War schau de eis hebben gesteld dat nationalis tisch China de kusteilanden opgeeft, in ruil voor een tijdelijke belofte van Peking in het gehele gebied van Formosa geen oorlog te voeren. De Amerikanen zouden dit voorstel, dat vorige week ge daan is, hebben afgewezen. Volgens de zegsman neemt het pessimisme onder Amerikaanse autoriteiten over de gang van zaken in Warschau toe. Lincoln Whi te, woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken, heeft toegezegd dat tegen het einde dezer week een uitvoerige toelichting gegeven wordt op de doelstel lingen en het beleid van Amerika in de cri sis-Formosa. Fundamentele wijzigingen met betrekking tot Formosa of Quemoy zal deze toelichting niet bevatten, volgens White. LONDEN, (UPI) Groot-Brittannië steunt het Amerikaanse voornemen het conflict in het Verre Oosten voor de UNO te brengen, als de besprekingen in Warschau geen resultaat zouden opleve ren, zo verluidt in Londen. TOKIO, (UPI) De Japanse regering heeft ontkend dat de minister van Buiten landse Zaken, Foedjijama en zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd, het er over eens zouden zijn dat de eilanden Quemoy en Matsoe aan communistisch China toebe horen. Advertentie In de te Rotterdam gehouden vergade ring van de Nederlandse Orde van Advo caten is besloten de gouverneur van de staat Alabama gratie te verzoeken voor de neger Wilson, die wegens afdreiging van 1.95 dollar ter dood is veroordeel 1 Aan de gouverneur is een telegram ge zonden waarin dit gratieverzoek is vervat. De vreugde waarmee we pasgeboren kinderen begroeten wordt ingegeven door de teleurstelling over hen, die al een poos op de wereld zijn. UTRECHT. De Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich maandag intensief bezig gehouden met de inhoud van de Troonrede en de adviesaanvraag van de regering aan de Sociaal Economische Raad inzake de huurpolitiek, de landbouwsubsidies, de loonstabilisatie, de kinderbijslag en de weduwen- en wezenverzekering. Het dagelijks verbondsbe- stuur van de KAB is daarbij tot de conclusie gekomen, dat zowel de Troonrede als de adviesaanvrage van de regering aan de S.E.R. moeten worden gekenschetst als perspectiefloos en tegelijk fantasieloos, omdat de in de Troonrede en de adviesaanvrage vervatte suggesties naar de opvatting van het dagelijks bestuur van de KAB vrijwel geen ruimte laten voor een verdere verhoging van het reële inkomen van de Nederlandse werknemer en dat niet alleen voor het jaar 1959, maar indien men van plan zou zijn op deze wijze door te gaan, ook voor de daarop volgende jaren. Volgens de K.A.B. zou de regering ten onrechte haar sociale politiek bouwen op de gedachte, dat vrijwel onaantastbaar zouden zijn: 1. de wijze van verwezenlijking van een aantal sociale en andere wensen, die in de loop van de laatste jaren naar voren zijn gebracht, en 2. de berekeningen van het. Centraal Planbureau omtrent, de gemiddelde toeneming van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking ten gevolge van de te verwachten algemene produktiviteitsstijging (de zogenaamde ma cro-economische produktiviteitsstijging). Het consequent volgen van dit uitgangs punt zou in verband met de uitgebreidheid van de huidige lijst van sociale en andere verlangens (het totaal komt neer op pl.m. 30 a 35 percent van de loonsom) en de be perktheid van de normale produktiviteits stijging ten hoogste 3 percent per jaar) on getwijfeld tot gevolg hebben, dat de Neder- lanse werknemers nog enige jaren zouden moeten wachten voordat verlangens zou den kunnen worden verwerkelijkt, die een reële verhoging van het werknemers inkomen beogen. Twee wegen Fantasieloos zijn deze stukken naar de mening van het dagelijks K.A.B.-bestuur, omdat men er op regeringsniveau blijkbaar niet in is geslaagd, de vicieuze cirkel van te veel wensen in verhouding tot. de be perkte produktiviteitsstijging Ie doorbre ken. Nochtans meent het dagelijks bestuur van de K.A.B., dat er tenminste twee ver schillende wegen zijn aan te geven, waar langs de aanval op dit 'pessimistische toe komstbeeld kan worden ingezet. In de eerste plaats de weg van het serieus op sporen van die onderdelen van de lijst van verlangens, die geheel of ten dele op an dere wijze kunnen worden verwezenlijkt. In de tweede plaats door het bedenken van middelen met behulp waarvan de pro duktiviteitsstijging belangrijk hoger zou kunnen uitkomen dan het planbureau meent te mogen verwachten. „Achter de feiten aanlopen' Met betrekking tot de passage in de adviesaanvrage aan de S.E.R. inzake het vraagstuk van de huren wijst de K.A.B. er op, dat de wijze waarop de regering deze zaak thans stelt er een is van zonder meer aanlopen achter feiten, die zij zelf niet in de hand gehouden heeft Het bestuur van de K.A.B. is dan ook van oordeel, dat met een huurverhoging zonder meer niet veel van het huurvraag- stuk wordt opgelost. Dit vraagstuk zal naar de mening van het bestuur pas nader tot een oplossing kunnen worden gebracht, indien men de moed heeft zich af te vragen wat nu pre cies de oorzaak is van het feit, dat thans na vier huurverhogingen de afstand tussen rendabele huren voor nieuwe woningen en De vraag, welke maatregelen er in concreto moeten worden genomen om voor de werknemers de mogelijkheid- open te honden van een verdere stij ging rmn het reële inkomen, zal in een op maandag 29 september te houden speciale vergadering van het volledige verbondsbestuur van de K.A.B. nader worden besproken. De K.A.B. zal dan tevens een voorlopig standpunt hebben bepaald ten aanzien van de kwestie der corisumentensubsidi.es op melk, de even tuele huurverhoging en de prioriteit nan enkelesociale maatregelen als weduwen, en wezenverzekering en de arbeidstijdverkorting. In de „lagere i\asjuah van Atyiert, kwam maandag een handgranaat in een bar tot ontploffing. Brandweer lieden waren spoedig met brancards ter plaatse om de gewonden uit het vernielde etablissement te halen. Een kelner bleek om het leven te zijn gekomen. Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht, maar zwaarbewolkt weer met enige regen of mot regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tus sen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina deelt mede, dat dit najaar van de hand van Prinses Wilhelmina een boek zal verschijnen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen". In dit geschrift heeft de Prinses weergegeven haar levensloop en die van het Nederlandse volk in die jaren, in het licht van haar geloofsover tuiging. WASHINGTON (Reuter) Sherman Adams, de naaste medewerker van presi dent Eisenhower heeft meegedeeld, dat hij is afgetreden. Adams zei in een toe spraak van tien minuten voor radio en te levisie dat er een lastercampagne tegen hem is gevoerd. Men had hem beschul digd van pogingen invloed uit te oefenen op besluiten van regeringsbureaus. „De beste manier om een einde aan die aan vallen te maken", aldus Adams, „is het doel weg te nemen". Adams noemde niet de naam van zijn vriend Bernard Goldfine de rijke indus trieel, wiens geschenken de aanleiding tot de campagne zijn geweest. Adams sprak alle beschuldigingen tegen. Mijn onschuld, zo zei hij, is door een parlementscommis sie van onderzoek vastgesteld. „Niette min werd de lastercampagne voortgezet, door hen. die persoonlijk voordeel van mijn verdwijning uit het openbare leven verwachten. Men wil de regering en de president in moeilijkheden brengen", al dus Adams. President Eisenhower zei Adams ont slag met „droefheid" te aanvaarden. In een brief aan Adams schreef Eisenhower de omstandigheden die tot de ontslagne ming geleid hebben diep te betreuren. BEIROET (UPI) Vandaag nam generaal Foead Sjehab het presidentschap van Libanon van Camille Sjamoen over. De beëdigingsplechtigheid had plaats in het parlementsgebouw. De laatste drie dagen is de toestand, die door de verkiezing van Sjehab scheen te zijn verbeterd, opnieuw ernstige verslech terd. De Falange heeft naar aanleiding var de verdwijning van de regeringsge zinde journalist Foead Haddad een felle actie ontketend en tientallen willekeurige personen vastgezet. Hun voorbeeld werd door de oppositie gevolgd en beide partijen trotseerden gis teren openlijk het uitgaansverbod, dat door de overheid was afgekondigd. Incidenten deden zich echter hoegenaamd niet voor. Met het oog op de ambtsaanvaarding van Generaal Sjehab, opvolger van Sja moen als president van Libanon, heeft vanmorgen tijdens een installatieplech- tigheid in Beiroet de eed op de grond wet afgelegd. Sjehab waren in de wijken, die in handen zijn van de opstandelingen zijn, versierin gen aangebracht. Maar in die stadsdelen waar de Falange heer en meester is was de stemming absoluut niet vrolijk. de feitelijke huren van bestaande wonin gen nog zo groot is, dat alle nadelen van verschillende huurniveaus, zoals weerge geven in het advies van de S.E.R. van 1952, zijn blijven bestaan. Als belangrijkste oorzaak wijst de K.A.B. op de stijging van de bouwprijzen met circa 45 percent (sinds 1954). Herstel van het evenwicht tussen de diverse huurniveaus is voor een deel ook mogelijk via verlaging van de bouwkosten en verlaging van de huren voor nieuwbouwwoningen, zo meent de K.A.B. De cijfers over het vierde kwar taal 1957 en over begin 1958 laten zien, dat deze weg geheel begaanbaar is. Helaas, al dus de K.A.B., moet thans worden gecon stateerd. dat de bouwprijzen zich de laatste tijd opnieuw in opgaande lijn zijn gaan bewegen. De melksubsidiekwestie Over het plan van de regering dp consu menten-subsidies op melk af te schaffen, zegt het dagelijks bestuur van de K.A.B.. dat de regering dit doet op grond van het motief dat de prijssubsidies tot zeer grote hoogte zijn gestegen. Dit laatste is juist, maar ook hier ontbreekt volgens de K.A.B. wederom een analyse van de oorzaak, die zou kunnen uitwijzen, dat deze grote stij ging niet in de eerste en ook niet in de tweede plaats te wijten is aan de consu mentensubsidies. De enorme stijging van de producentensubsidies is, naast het ineen storten der zuivelmarkten, ongetwijfeld mede veroorzaakt door de drastische stij ging van de Nederlandse kostprijs geduren de de afgelopen jaren. Deze is namelijk sedert 1957 gestegen met plusminus 70 per cent. Deze grote subsidielast is mede ver oorzaakt door het volkomen averechts rea geren in het afgelopen jaar van de Neder landse melkproduktie op de wereldzuivel- situatie. „Beginnen bü de producent" Wil men de subsidielast voor de overheid in betekenende mate ver minderen. dan zal het melkvraagstuk primair bij de producent dienen te worden aangepakt, aldus de K.A.B., die daarmee niet wil zeggen, dat de consumenten ook niet iets zouden moeten doen. Maar waar het in dit verband op aan komt, is, dat het melksubsidie-vraagstuk althans zeker voor een deel kan worden opgelost zonder aantasting van het reële inkompn van de werknemers en zonder beslag te leggen op een deel van de normale nationale produk tiviteitsstijging. Werktijdverkorting Wat de mogeliike vergroting van de pro duktiviteitsstijging betreft, meent de K.A.B., dat het beste kan worden aange- knooot bii het S.E.R.-advies inzake de werktijdverkorting, waarin gesteld is da* de te verwachten produktiviteitsstijging geen uizicbf biedt, om binnen afzienbare lijd de vijfdaagse werkweek nn algemene basis te realiseren. Maar de S.E.R.. aid, c de K.A.B.. is in deze negatieve conclus.e niet blijven steken. Kan het niet uit de normale verwachte produktiviteitsstijging. dan moet met betrekking tot de werktijd - verkorting een zodanig beleid worden ge voerd. dat latente produktiviteltsreserves „rnrden geactiveerd, met andere woorden dat v0r,r pa realisering van de arbeidsfiid. xrprko'-tin" oen ext'-a produktivitoitssHi T;"g verkregen. D« K A R. is van mening, dat het me nemo on hef vlak van de onderneming vee' «emakkelnker zal zijn nlannen voor een extra nroduktiviteitsstiiging te ontwerpen ter compensatie van de werktijdverkorting dan bedriifstakgewijze of op nationaal nl veau. De antennemasten in Huizen, des tijds een wereldprimeur, omdat zij op grote stalen tafels draaibaar wa ren opgesteld, zijn door d.e evolutie der techniek overbodig geworden. Zij vallen nu onder de hand van de sloper. Op bijgaande foto ziet men hoe een van de masten wordt omge trokken, een karwei waaraan heel wat zorgvuldige berekening ten grondslag lag.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1