/^«MARK Jongenspyjama's Eigen woning blijft voor arbeiders onbereikbaar Panda en de protonplopper „Integratie moet elke dag worden nagestreefd" Peek&Cloppenburg Animo voor bouwsparen verminderd Meer depressieactiviteit Elke woensdag Wereldnieuws Landbouw blijft moeilijkste probleem „Sociale taken niet verwaarlozen" ^ocA ió het zo 2 EEG-COMMISSIE RAPPORTEERT Canadese bijdragen aan steunfondsen verdubbeld V.S. beperken de invoer van tin en lood Trieste verzaking van het vrij kan delsp rin cipe' Geen executie tegen n.v. Javasche Hout Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bouwfonds Ned. Gemeenten klaagt: V. HARING- TREK J Gending: geen dividend iï i DINSDAG 23 SEPTEMBER 1958 De E.E.G.-commissie heeft zondag aan het Europese parlement, dat volgende maand bijeenkomt, haar „algemeen ver slag over de werkzaamheden van de ge meenschap" uitgebracht. In het verslag worden de eerste negen maanden van 1958 behandeld. Buitentaricf Het verslag geeft allereerst een korte uiteenzetting van enkele speciale proble men, zoals dat van het buitentarief. Wan neer men de nadelen, die voortvloeien uit de ongelijkheid der buiten tarieven wil omzeilen, zou men de produkten, die ge heel of grotendeels buiten de deelnemende landen worden vervaardigd, moeten uit sluiten van de voordelen van een vrij goederenverkeer. Het alternatief is harmo nisatie van buitentarieven of het heffen van compensatierechten. De landbouwkwestie De commissie meent dat de betrokken landen zich ertoe moesten verbinden hun landbouwpolitiek onderling op elkaar af te stemmen en hun handel in landbouw- produkten gelijk-op te liberaliseren. Vol gens de commissie zou men zich in een landbouwakkoord in elk geval moeten be perken tot de eerste etappe van de over gangsperiode en tot enkele duidelijk om schreven punten. Een akkoord over de volgende etappes zou men dan later kunnen bespreken. Uitgangspunt van het optreden van de gemeenschap zal moeten zijn het nader tot elkaar brengen van de grondstoffen- prijzen. Onjuist zou het zijn als men te hoge prijzen plotseling zou laten zakken. Oplossingen zou men kunnen vinden door regionale subsidies toe te staan, door een passende kredietpolitiek te bevorderen en door investeringsprogramma's op te stellen. Een commissie zal enquêtes in stellen om de behoeften van de landbouw in de gemeenschap te peilen. Specialisatie Wat de politiek op lange termijn betreft, is er het probleem van de economische specialisatie van de lid-staten en van de omzetting van bedrijven of economische sectoren die door de gemeenschappelijke markt in het bestaan zouden worden be dreigd. De ervaring met Benelux heeft geleerd dat specialisatie in het kader van deze douane-unie meer speelt in het vlak van afzonderlijke ondernemingen of kleine groepen van ondernemingen dan in een gehele sector van enig belang. Men zou mogen veronderstellen dat het zo ook in de gemeenschappelijke markt moet gaan. Energievoorziening De energieproblemen zullen niet op Europees plan kunnen worden opgelost als er niet een volmaakte coördinatie komt tussen wat de executieven der drie Euro pese gemeenschappen en de regeringen van de lid-staten doen. Regionale benade ring lijkt een der vruchtbaarste methoden om de energiepolitiek in de algemene eco nomische politiek in te passen. Contingenten en tarieven Om de kwantitatieve beperkingen weg te nemen, heeft de commissie een contact bijeenkomst belegd waarin aan de lid staten zal worden voorgesteld om bij de verruiming der contingenten op 1 januari 1959 de desbetreffende verdragsartikelen in onderling overleg toe te passen en daar bij tot een gezamenlijke opvatting te komen. De maatregelen op het gebied van de tariefsverlaging per 1 januari 1959 ver lopen vrij automatisch, de uitvoering daarvan zal wel niet veel moeilijkheden geven. Men is bezig een lijst op te stellen van belastingen met gelijke werking als invoerrechten. De commissie werkt nu het gemeenschappelijke buitentarief uit. Het afbreken van de nationale tarieven en het uitwerken van een voorontwerp stuiten, door het verschil in opbouw van de vier tarieven, op talrijke moeilijkheden. Concurrentiekwestie Bijzondere problemen zijn er op het ge bied van de concurrentie. In België, Italië en Luxemburg bestaan er eigenlijk op dat terrein geen echte voorschriften. Duits land, Frankrijk en Nederland hebben ge detailleerde wetten, die alleen exportaf spraken toelaten. Het is duidelijk dat zo'n uitzondering niet gehandhaafd kan blij ven ten aanzien van exportafspraken die niet in overeenstemming zijn met de be ginselen van het verdrag. Alleen het Hof van Justitie kan in deze zaken een beslis sing brengen. De commissie is van mening dat het verdrag het reeds nu mogelijk maakt, dat de bevoegde nationale over heden en zij zelf tegen afspraken op treden. Sociale taken De commissie zegt in het rapport dat hel optreden van de gemeenschap op het so ciale vlak minder strikt is uitgestippeld dan op economisch terrein. Dat wordt in zekere zin gecompenseerd door het feit dat het sociale werkterrein onbegrensd is. De gemeenschap zal evenwel in de toe komst door een groot deel van de openbare mening worden beoordeeld naar wat op sociaal terrein tot stand werd gebracht. De commissie is van plan een diepgaand onderzoek in te stellen naar de toestand op de arbeidsmarkt en, voor zover moge lijk, prognoses op te stellen per bedrijfs tak, per sector en per beroepscategorie. Verder bestudeert men een mogelijke coördinatie van de vakopleiding. De com missie wil reeds nu streven naar het op stellen van een jaarlijks gemeenschappe lijk uitwisselingsprogramma, zodat groe pen jonge arbeiders een leertijd in het buitenland kunnen doorbrengen. De commissie heeft de Raad van Mi nisters voorgesteld, voor alle migrerende arbeiders in de gemeenschappelijke markt een reglement vast te stellen naar het voorbeeld van de Europese conventie in zake sociale zekerheid. Dit reglement is thans formeel aanvaard. Het is het eerste wat de gemeenschap op sociaal terrein tot stand heeft gebracht. Op het gebied van de menselijke ver houdingen brengt de commissie documen tatie bijeen voor een studie over sociale maatregelen tot verbetering van levens omstandigheden en huisvesting der ar beiders. Overzeese gebieden Door de gebieden overzee aan de gemeen schappelijke markt te associëren, hebben de lid-staten getoond dat zij zich bewust zijn van de plicht tot bijstand die de in hoge mate geïndustrialiseerde landen heb ben ten opzichte van de minder ontwikkel de gebieden. Alle maatregelen die zijn voorzien, vloeien voort uit de zorg voor het belang van de bevolking van deze gebieden. De regeringen van de lid-staten zijn, evenals de plaatselijke autoriteiten, uitge nodigd voorstellen in te dienen waarvoor steun uit het ontwikkelingsfonds wordt gevraagd. Op het ogenblik zijn reeds voor stellen aangekondigd voor de Belgische en Italiaanse gebieden en voor enkele Franse gebieden. Ten aanzien van het recht van vestiging moet de raad in de loop van het eerste jaar een programma opstellen voor de geleide lijke opheffing van de bestaande beperkin gen, zodat deze aan het einde van de over gangsperiode geheel verdwenen zijn. Wat betreft de economische investerin gen zal het wenselijk zijn voornamelijk aandacht te schenken aan projecten die de koopkracht van de bevolking kunnen ver hogen en nieuwe middelen voor de open bare financiën kunnen verschaffen. Vervoerspolitick In elk der lid-staten bestaat het pro bleem. de verschillende middelen van ver voer te coördineren en te harmoniseren. Een der voornaamste doelstellingen van de gemeenschappelijke politiek zal moeten zijn deze problemen te brengen op het niveau van de gemeenschap. Interne organisatie In een ander hoofdstuk van het verslag wordt de organisatie van de gemeenschap behandeld. De Europese commissie zelf heeft haar taak verdeeld in acht techni sche sectoren, waarbij dan nog komt de sector administratieve zaken. De commissie heeft ernaar gestreefd dat de samenstel ling van het economisch en sociaal comité een algemeen evenwicht vertoont tussen werknemers en werkgevers. De controle van hel Europese parlement wordt niet alleen uitgeoefend op het alge meen verslag, maar op het gehele beleid van de commissie. De commissie hoopt dat de leden van het parlement in de toekomst door rechtstreekse algemene verkiezingen zullen kunnen worden gekozen. In de te Rome ondertekende verdragen is geen enkele organieke band voorzien tus sen de Hoge Autoriteit en de nieuwe Euro pese commissies. De executieven van de drie gemeenschappen hebben desalniette min een regelmatig contact tot stand ge bracht om een zo nauw mogelijke samen werking te verkrijgen. Naar de mening van de commissie moet deze samenwerking voor alles verkregen worden door perio dieke bijeenkomsten van de drie presiden ten der uitvoerende organen, door de vor ming van gezamenlijke werkgroepen en door de instelling van gemeenschappelijke diensten op administratief niveau. De commissie moet evenwel onderstre pen dat ondanks haar wil om een maxi male organieke eenheid van de drie instel lingen te bereiken, het feit dat niet één zetel is vastgesteld, voor de verwezenlij king daarvan altijd een praktische moei lijkheid zal vormen. Uit haar eerste werkzaamheden en zon der twijfel vooral uit de onderhandelingen OA'er de associatie met de andere Europese landen is volgens de commissie duidelijk gebleken wat de aard en de werkelijke bedoeling van de gemeenschap is: ,,De Europese integratie is niet op 25 maart 1957 bij de ondertekening van de verdragen van Rome tot stand gekomen. Integratie zal elke dag moeten worden nagestreefd. Men zal niet langer uitsluitend langs nationale lijnen moeten denken. Allen, van wie de uiteindelijke, verwezenlijking van de ge meenschap afhangt, de regeringen, de ad ministratieve organen en de leiders op sociaal en economisch terrein, zullen bij hun beslissingen moeten uitgaan van een gemcenschapsgedaehtc. Wat dat betreft wordt gelukkig dagelijks voortgang ge maakt, zo zegt het verslag. Canada zal zijn bijdrage aan de We reldbank, zijn deelneming in het Interna tionale Monetaire Fonds en zijn buiten landse hulpverlening in het kader van het Colomboplan verdubbelen. In totaal is hiermee 520 miljoen dollar gedurende een periode van drie jaar gemoeid. Dit heeft de minister van Financiën. Do nald Fleming, in de volksvertegenwoordi ging medegedeeld. Voorts zullen op groter schaal voedsel- overschotten naar onderontwikkelde lan den worden gezonden, Advert entie Vlot, royaal model, zeer sterke en warme kwaliteit keperflanel, leuke uitvoering in twee (wasechte) kleuren... pantalon met elastische band; d&t Jongensmarktkoopje kunt U niet voorbij laten gaan Een pyjama van klasse voor slechts Leeftijd 5 jaar 5P kleine stijging per maat President Eisenhower heeft besloten de invoer van lood en zink in de Verenigde Staten drastisch te beperken. Dit heeft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken. F. A. Seaton, verklaard bij de opening van het Amerikaanse mijncon- gres in San Francisco. Seaton zei, dat de reden van dit besluit is, dat de binnen landse producenten van deze metalen dringend bescherming behoeven tegen de buitenlandse concurrentie. Hij verklaarde dat de president en zijn adviseurs zich ten- volle bewust zijn van de economische be tekenis van dit besluit voor de bevriende naties, maar dat er onder de gegeven om standigheden geen betere oplossing voor dit moeilijke probleem mogelijk geweest is, nu het Congres geweigerd heeft, het regeringsvoorstel om de Amerikaanse mijnen te subsidiëren, te aanvaarden. Felle Britse reacties In Montreal heeft de Canadese minister van Financiën, Donald Fleming het Ame rikaanse besluit om de tinimport aan ban den te leggen, „hoogst betreurenswaardig" en „uiterst inopportuun" genoemd, nu de Engelse regering op het punt staat, de dol lardiscriminatie op te heffen. De Britse minister van Handel, Sir David Eccles, kwalificeerde de Amerikaanse stap als een „trieste verzaking van het vrijhandels principe, waarvan Amerika zulk een vu rig voorvechter is". Met algemene stemmen hebben houders van obligaties der 3' pets. lening ten las te van de N. V. Vereenigde Javasche Hout handelmaatschappijen de Trustee N. V. Nederlandsch Administratie- en Trustkantoor, goedkeuring verleend tot het achterwege laten van executoriale maatregelen tegen de Javasche Hout, wan neer deze in gebreke mocht zijn met ren tebetaling of in de nakoming van haar af lossingsplichten. Op het ingediende rekest tot het verle nen van vrijdom van zegelrecht op de eer ste liquidatie-uitkering van 15 pet. op het restant van de lening, is van het ministe rie van Financiën nog geen antwoord ontvangen. Chinese steenkoolproduktie Communistisch China zal binnenkort op twee na de grootste steenkoolproducent ter werela zijn. aldus bericht het persagentschap Nieuw Chi na. Een z.g.n. ..hydraulische methode" van steen koolwinning. die reeds in 1951 werd ontwikkeld, vindt namelijk steeds meer toepassing. Men ver wacht dat dit jaar 210 miljoen ton steenkool zai worden gewennen, 80 miljoen ton meer dan vo rig jaar en 42 miljoen ton meer dan het streef getal voor 1953. De ..hydraulische methode" om vat o.m. het losbreken van de steenkool door water dat met grote kracht in de lagen wordt gespoten. Blijkens het jaarverslag 1957 van de n.v. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te As sen waren de financiële uitkomsten van het bedrijf, gezien de ongunstige omstan digheden, vergeleken bij 1956 bevredigend te noemen. Het dividend op de aandelen kon zonder bezwaar worden vastgesteld op het in de statuten bepaalde maximum van 3l/t percent. „Het is zeer moeilijk, iets posi tiefs omtrent de vooruitzichten te zeggen. Zolang voor de eigen woning niet een beter klimaat wordt geschapen, blijft deze voor de arbeiders en de met hen gelijk te stellen groepen een onbereikbaar ideaal. Zou de rentedaling aanhouden, dan zal dit ongetwijfeld de iets beter gesitueerden weer meer dan de laatste tijd het geval was, animeren van de diensten van het Bouwfonds gebruik te maken", zegt het verslag. Voor 1958 zijn de verwachtingen van de directie niet al te hoog gespannen Zowel HET is bekenddat in mei de grote vis serij op de haring van de Noordzee begint, waarbij onderscheid gemaakt wordt tussen de noordvangst tussen 57'30' en 61 30' en de zuidelijke vangst tol de Doggersbank toe. Reeds in juni beginnen de vissers naar het zuiden te trekken, ivaar zij in de Bocht, op de Fladenground en op de Ling- bank tot. en met augustus vissen. Tegen het midden van oktober begint dan de grote visserij op de Engelse Wal, vooral nabij Yarmouth f en Lowestoft, op Owen Le- ■mansbank en nabij het vuur schip Smith Knoll. Dit is in ruwe trekken het programma voor de Nederlandse haring vangst. Hoe zuidelijker we komen, des te later trekken de vissers er op uit. Want. de vissers van Dieppe en Fëcamp trekken in november ter haringvangst en de Bretons gaan pas in januari naar zee. Daarna is er geen haring meer te bekennen, de zee schijnt leeggevist le zijn, totdat een paar maanden later de haring in noordelijke zeegebieden weer opduikt. Dit verschijnsel werd niet al te dramatisch opgevat en als volgt ver klaard: haringen prefereren koud water, zodat we deze vissen des zomers in de noordelijke wateren aantreffen. Tegen het naderen van de herfst zakken zij naar het zuiden af om op temperatuur te blijven, waarna zij in de winter diepere wateren opzoeken en op grote diepte geleidelijk naar hel noorden trekken, waar we ze tegen hel naderen van de zomer wederom aantreffen. Dat was een duidelijk en rechtlijnig programma, dat de haringtrek volkomen verklaarde. En iedereen nam daar genoegen mee, tot een paar onder zoekers de juistheid van d.it programma in twijfel begonnen te trekken. „De haring trekt niet" beweerden zij met. een onbe wogen gezicht, „althans de vis begeeft zich niet builen een bepaald zeegebied van zeer beperkte radius". Dat leek wel een zeer krasse uitspraak, vooral omdat zij kwam uit de mond van onderzoekers die het grootste deel van hun leven in laboratoria hadden doorgebracht. Op zichzelf ivas dat misschien nog niet het ergste, maar de be wering ging lijnrecht in tegen de opvat tingen van vele vissers, die met. de zee en met haringen vertrouwd waren als geen ander. De biologen stoorden zich echter geen zier aan de mannen van de praktijk, maar hielden hun beweringen koppig staande en verwezen iedereen die hierover wel eens iets naders wilde weten naar het aantal ruggewervels van de ha ringen. Toen werd de zaak duidelijk, want er blijkt niet één haringsoort te bestaan, maar er zijn vele soorten, die evenwel zö weinig van elkaar verschillen, dat de wer vels van de ruggegraat als identificatie moet worden te hulp geroepen. Daardoor was het mogelijk vast te stellen, dat er Doggersbankharingen bestaan, ook wel kortweg Bankharingen genoemd, die zich in het begin van de zomer in scholen ver enigen en langs de oostkust van Schot land en Engeland trekkend, in de herfst in de omgeving van de Doggersbank paaien. Voorts is er de Kanaalharing, de IJslandse haring, de Noorse haring, Nor folk haring en vele andere soorten. Elke haringsoort is gebonden aan zijn eigen omgeving en kan niet in andere zeegebie den tieren. Van trekken over grote af standen is dus geen sprake. De vraag blijft, hoe het komt, dat die haringsoorten op een gegeven moment niet meer in hun zeegebieden te vinden zijn. We zeiden het reeds: ze zakken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk, verboden). 47. En daar zat Panda dus, opgesloten in een kast, terwijl aan de andere kant van de deur een lelijke streek werd uitge broed! Men kan zich denken, dat hij ver ontwaardigd was! Met al zijn kracht bonk te hij op de deur, terwijl hij riep: „Laat me er uit, lelijkerd! Ik ivil het niet heb ben!" maar daar kreeg hij geen aardig antwoord op. De professor had nu name lijk zijn radiozender in gereedheid ge bracht en men stond op het punt om de dringende boodschap uit te zenden. „Stille!" riep Joris dus, terwijl hij enkele scherpe tikken gaf op de deur, waar Pan da zich achter bevond. „Stilte in de studio! Tegen druktemakers en babbelaars zal met kracht worden opgetreden! Wij moeten een boodschap richten aan de wereld!" „Nou maar i k ook!" mompelde Panda verbitterd. „Ik moet hier uit, het koste wal het kostmaar hoé?" Juist terwijl hij zich dit wanhopig afvroeg, viel zijn blik op een klein, maar verleidelijk ven stertje, dat een weinig licht en lucht in de bedompte kast toeliet. „Zou er een kans zijn, om daar door te kruipen?" zo vroeg ■Panda zich af. de aanmelding van nieuwe spaarders als de uitgifte van de hypothecaire leningen zal, naar zich laat voorzien, ten hoogste het niveau van 1957 bereiken. De balans per 31 december 1957 vertoont een eindtelling van 87.706.035 (v.j. 66.197.363). De verlies- en winstrekening over 1957 sluit zonder saldo mét een eind- telling van 2.371.199 (v.j. 2.268.643). Het effectenbezit, gevormd om een deel van de reserves buiten het bedrijf te beleggen, werd uitgebreid met nominaal 633.500 obligaties en staat te boek voor 1.467.368. Bij het verstrekken van een hypothecaire lening wordt de rijkspremie door het Bouwfonds voorgeschoten. Hierdoor heeft het fonds een vordering op het rijk van 4.432.199. De algemene reserve is met een toevoeging van 50.000 gebracht op 6.000 000. Het is niet mogelijk geweest verder te gaan in de politiek van onkosten- verlagingen voor de deelnemers. De directie constateert een ongelijkheid in behandeling van het eigen woningbezit in handen van de kleine man en van de woningwetbouw, ten aanzien waarvan belastingsvrijdom bestaat. Het aantal deelnemers aan het bouwfonds beliep aan het eind van het jaar 14.406. De animo om spaarder te worden, liep kennelijk achteruit. De directie acht dit, gezien de moeilijkheden bij hel ver werven van een eigen woning, niet Wegens het onder beheer stellen van onderneming kan de directie van de n.v cultuurmaatschappij „Gending" in haar jaarverslag over 1957 geen verlies- en winstrekening en geen vermogensopstei- ling van haar bedrijf in Indonesië ver strekken. Zij volstaat met te vermelden dat, volgens de uit Indonesië ontvangen gegevens, het financiële resultaat van 1957 dat van 1956 in niet onaanzienlijke mate heeft overtroffen (winst 1956 rp. 2.889.1781 Het nadelig saldo Nederland bedraagt 56.466 (v.j. 42.624), dat ten laste van de extra reserve wordt gebracht, die daar na nog 834.355 groot is. Er wordt geer dividend uitgekeerd (v.j. 5 pet. ten laste van de dividendreserve, die thans nog op de balans voorkomt met f 7.983). De aan gevraagde winsttransfer 1955 ad 150.00u is nog steeds niet ontvangen. De rietaanvoer liep over het algemeen bevredigend. De rietdiefstallen waren van weinig betekenis. De aanplant 1957/1958 bedraagt 824 ha. Volgens de laatste ont vangen berichten wordt een behoorlijk rietprodukt verwacht. Hoogten. Men vreest, dat aet aantal daklo zen tengevolge van de overstromin gen in Mexico de zestigduizend zal overschrijden. De plaats Salamanea is geheel verlaten. De inwoners hebben onderdak gevonden in de naburige stad Irapuato. Van vele verlaten dorpen in de omgeving hebben de bewoners af gelegen hoogten opgezocht, waar de reddingsploegen hun geen hulp kunnen verlenen. Melkoorlog. In de noord-Spaanse stad San Sebastian is het maandag tot. twee mas sademonstraties gekomen tegen de re- geringspolitiek inzake de afzet van melk. Krachtens een nieuwe bepaling wordt van 19 september af alle melk centraal ingekocht en verkocht. Dit had een prijsverhoging van vijf pese ta's tot vijf peseta's en negentig centi- mos tot gevolg. Publieke werken. Op de Boulevard Roche- chouarl te Parijs is maandag een auto van de nationale handels-en industrie- bank door vier gemaskerde mannen leeggeplunderd. Zij dwongen de chauf feur en een bewaker uit te stappen, sloegen de eerstgenoemde bewusteloos, hielden de voorbijgangers met machi nepistolen onder schot en laadden acht zakken, met in totaal 13.900.000 francs over. Afgoding. De „Brandenburger Tor", op de grens van Oost en West Berlijn, is weer getooid met de godin van de over winning, staande in een Romeinse zege kar. Aan haar speer ontbreken echter het IJzeren Kruis en de Pruisische ade laar. De communisten, die haar maan dag haar oude plaats teruggaven, heb ben deze tekenen niet, zoals gevreesd was door hamer, sikkel of Sovjet-ster vervangen. Lawaaiproeven. De Britse autoriteiten hebben verordend, dat nog een tweede serie lawaaiproeven moet worden ge nomen met het Amerikaanse Boeing 707-straalpassagiersvliegtuig. Ook twee weken geleden waren reeds proeven ge nomen met de 707, waarmee de Pan- American World Airways haar trans atlantische dienst de volgende maand wil beginnen. Vergissing. Donderdag hebben straalvlieg tuigen, afkomstig van het Amerikaan se vliegdekschip „Forrestal", dat deel uitmaakt van de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee. bij ver gissing een klein vissersdorp op noor delijk Malta met machinegeweervuur aangevallen. De bevolking kon zich op tijd uit de voeten maken. De Ameri kaanse marine heeft later haar veront schuldigingen aangeboden. Vliegwcken. Na een verblijf van meer dan vijftig dagen in de lucht zijn de vlie gers Jim Heth en Bill Burkhart met hun Cesna 172 zondagavond op het vliegveld van Delias geland. Zij zijn 2 augustus opgestegen en hebben twee maal per dag boven een vliegveld brandstof opgehaald met behulp van een touw. Mooi jong. Houthakkers te Soengai Pata- ni in Noord-Malakka hebben volgens de „Singapore Standard" een aap ge zien, die een inheems jongetje bananen te eten gaf. Het jongetje maakte aap achtige geluiden, zo vertelden de hout hakkers. Reizigers. In Londen hebben maandag veertien mensen vergeefs gewacht op een autobus waarmee zij naar India en Australië zouden reizen. Zij hadden met elkaar een 40.000 gulden vooruit be taald op grond van advertenties in lan delijke bladen en tijdschriften, maar noch de organisator, noch de autobus, kwam maandag opdagen. Op het adres dat in de advertenties was opgegeven, bleek de man gewoond te hebben, doch hij is de vorige week vertrokken. Voorhoede. Twee-en-dertig Braziliaanse Indianen, die deel uit maakten van de voorhoede van een rëgeringsexpeditie naar de Amazone worden al meer dan een maand vermist. Men vreest dat de mannen, die contact moesten opnemen met een nog niet gepacificeerde India nenstam, in een hinderlaag zijn geval len. Toekomst. De Amerikaanse nobelprijs- winnaar dr. Linus Pauling heeft maan dagavond in Londen op een vergade ring voor kernontwapening verklaard, dat de waterstofbomproeven, die tot- nutoe genomen zijn, oorzaak zullen zijn van de geboorte in de toekomst van 150.000 ernstig gebrekkige kinderen. Orders Te Neurenberg is maandag een proces begonnen tegen de 43-jarige voormalige S.S.-officier Heinz Muller, die er van wordt beschuldigd de burge meester van Bergthan, Andreas Fischer, te hebben doodgeschoten om dat deze vóór de algemene Duitse capi tulatie de witte vlag zou hebben laten uitsteken. Müller beriep zich op orders van Hitier. De laatste restanten van een oceaande pressie, welke het weer in West-Europa verscheidene dagen heeft beheerst, ver oorzaakte in de nacht van maandag op dinsdag in ons land op uitgebreide schaal regen- en onweersbuien. De buiigheid nam af bij de nadering van een rug van hoge luchtdruk, welke zich tamelijk snel naar het oosten verplaatst. Een nieuwe oceaan depressie veroorzaakte inmiddels in Ier land al weer luchtdrukdalingen en regen Deze koerst naar het noordoosten en kan woensdag boven het noordelijk deel van de Noordzee verwacht worden. Aan de zuid zijde van deze depressie stuwen krachtige zuidwestelijke winden vochtige en zachte uit de subtropen afkomstige lucht in de richting van West-Europa. In deze lucht komt veel bewolking voor en valt plaatse lijk regen of motregen. Boven de oceaan vertoont de algemene luchtdrukverde ling thans een toenemende depressieactivi teit. Tussen TJsland en Groenland, in de buurt van het daar gestationeerde weer- schip, nam een depressie afgelopen 24 uur belangrijk in diepte toe. Tenslotte trekt een nieuw storingsgebied langs de Amerikaan se oostkust naar het noordoosten. WEERRA l'I'OKTEN Woensdag 24 september Zon op 6.28 uur, onder 18.36 uur. Maan op 16.59 uur, onder 2.48 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 september Hoog water 1.15 en 13.48 uur. Laag water 9.09 en 21.32 uur. Temperaturen: buiten es land maxima van gista- S ren. Binnenland heden 2 7 uur. Neerslag laatste s 4> C 24 uur. £"3 cS Den Helder licht bew. w 15 2 Ypenburg half bew. wzw 12 11 Vlissingen half bew. wnw 15 18 Eelde mist zw 8 12 Twente zwaar bew. zw 11 4 De Bilt licht bew. zw 11 9 Eindhoven half bew. wzw 12 5 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zw 13 3 Helsinki geheel bew. no 14 1 Stockholm motregen n 16 24 Oslo regen windst. 15 7 Kopenhagen half bew. w 17 0 Aberdeen licht bew. windst. 18 0 Londen half bew. wzw 17 2 Amsterdam licht bew. zw 16 23 Brussel regenbui wzw 17 Luxemburg regen wzw 15 5 Parijs" zwaar bew. w 19 0,5 Bordeaux mist windst. 21 6 Grenoble zwaar bew. windst. 21 2 Nice licht bew. n 28 0 Berlijn geheel bew. w 19 4 Frankfort zwaar bew. zw 18 0,9 München regenbui wzw 15 10 Zürich zwaar bew. wzw 16 7 Genève licht bew. zo 18 7 Locarno onbewolkt ono 21 11 Wenen licht bew. wnw 18 14 Innsbruck zwaar bew. windst. 15 1 Rome zwaar bew. z 28 0 Ajaccio licht bew. ono 28 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca licht" bew. ono Algiers licht bew. zw 32 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2