.Eten in een kastanjeboom NAAIMACHINES Nog geen beslissing over Chinese representatie Blitse olie op de golven Critiek Rusland zou kunstmaan kunnen doen terugkeren Ik heb een hard beroep, maar ik wil een zachte sigaret! <:Praatótoel 3 Ongelukkig debuut van voorzitter Malik die door Me non gekapitteld wordt Betere regeling voor zieke schepelingen Verlangens van het C.N.V. inzake beleid van de regering Nederland lost helft van MF-dollarschuld af Ministers Zijlstra en Witte vier dagen in Wenen Communistisch China erkent de Algerijnse regering Op de Duitse kustvaarder redt Nederlandse zeiler ÏEif fop bprlpiJpn tijb DINSDAG 2 3 5EPTEMBE R 195 8 In Londen ontveinst men zich niet dat Kroesjtsjev's brief en president Eisen hower's weigering om deze te aanvaarden het gevaar van een militaire botsing scherp hebben onderstreept. Beide partijen ba lanceren langs de afgrond. Een huivering wekkend spel, waaraan, hoe langer het duurt, steeds meer risico's zijn verbon den, omdat tenslotte het ogenblik zou kunnen naderen waarop niemand meer terug kan. Niettemin blijft in Londen de overtuiging de overhand houden, dat geen der „pokeraars" het op oorlog wil laten aankomen. In diplomatieke kring put men een voorzichtig optimisme uit de omstan digheid dat alle betrokkenen, ondanks hun woorden, totnutoe in hun daden een zekeie beheersing blijven tonen. De Amerikaanse zevende vloot wacht tot hij aangevallen zou worden, maar gaat niet het eerst tot actie over. Amerikaanse torpedobootjagers, die de nationalistische bevoorradingsschepen naar Quemoy be geleiden, negeren weliswaar Pekings nieuwe twaalf mij lsgrens, maar eerbiedi gen de driemijlszone. De Amerikanen hebben totnutoe de onstuimige Tsjang Kai Tsjek kunnen bedwingen. Tsjangs straal- bommenwerpers hebben geen enkele keer de communistische kustbatterijen of de vliegvelden, waarvan de communistisch'5 luchtmacht opstijgt om Quemoy te besto ken, aangevallen. Ook Mao Tse Toeng heeft er totnutoe van afgezien Ameri kaanse oorlogsschepen in hetgeen hij thans als territoriale wateren beschouwt, te bestoken en zich beperkt tot het opstellen van waarschuwingen. Gisteren werd de tiende gegeven. Beide partijen zijn nog steeds terugge deinsd voor de opperste uitdaging, die al leen met werkelijke oorlogsdaden zou kunnen worden beantwoord. Velen in Londen geloven, dat Peking's werkelijke bedoeling is de kwestie Que moy voor de UNO te doen brengen, als een stap naar de erkenning van communis - tisch China door de Verenigde Staten. De Britse regering tracht achter de schermen de gemoederen tot bedaren te brengen. De Chinese kusteilanden zijn volgens Brits inzicht geen oorlog ook geen beperkte indien zo iets nog mogelijk is in dit vitale gebied waard. Naar Britse mening had deze kwestie geregeld moeten worden in de periode van betrekkelijke ontspanning, die tot een maand geleden voortduurde. Totnutoe lijken de Britse verzoenings pogingen vooral op Washington te zijn gericht. Men neemt aan dat Moskou er minder voor voelt een conflict uit te lok ken dan communistisch China. Tegenstel lingen tussen beide communistische part ners, vooral de Russische vrees voor Chi nese industriële, expansie aan de Noord west-grens, zijn de laatste tijd duidelijk aan de dag getreden. De communistische machthebbers zullen zeker niet mogen speculeren op Britse tussenkomst om te verhinderen, dat de Amerikaans-Chinese oorlogsmacht in volle actie komt, indien Peking slechts met mi litair geweld zijn doel wil bereiken. De scherpe critiek van de vakbonden op het in de begroting omschreven regerings beleid kondigt een complex van grote moeilijkheden voor het kabinet aan, waar van de oplossing wellicht niet zonder schok kende politieke verwikkelingen zal kunnen worden bereikt. Doch afgezien daarvan moet de aandacht vallen op een verschijn sel, dat een ander aspect van de nationale politiek raakt en evenmin zonder conse quenties zal kunnen blijven. Wij doelen hierbij op de directe, voorbe houdloze critiek van het K.A.B. op de Troonrede. Nadat het N.V.V. zijn aanmer kingen had beperkt tot bepaalde punten, die uit de Miljoenennota waren gedestil leerd, heeft het K.A.B. de Troonrede met name genoemd en ervan gezegd dat deze „elke visie op de naaste toekomst mist (en) een perspectiefloos en tegelijk fanta sieloos staatsstuk" (is). Dit wordt gezegd van de rede van Hare Majesteit de Koningin. Daarmee is de (weliswaar zeer formele) traditie verbro ken volgens welke de Troonrede werd ont vangen als het persoonlijke woord van het Staatshoofd. Ofschoon dit persoonlijke ele ment in de praktijk volkomen ontbreekt, en slechts als schijn bleef aangenomen, aangezien iedereen op de hoogte is van de werkelijke bron der Troonrede, valt door dergelijke directe en onverbloemde critiek toch een stuk decor weg, dat tot dusver protocollair overeind was gebleven. Er zijn dingen die iedereen weet, doch die nochtans niet worden gezegd. Nu ten aanzien van de Troonrede echter wél zon der pardon wordt gezegd waar het op staat, namelijk, dat zij een kabinetsver klaring is en dat zij niet deugt, verliest de plechtigheid in de Ridderzaal van de derde september alle symboliek. Men zou zich zelfs kunnen afvragen of het Staats hoofd zich langer verantwoord kan achten door woorden te spreken, die openstaan voor critiek woorden die worden gepre senteerd op een wijze, welke niet meer beantwoordt aan de realistische zin van het volk. In het verleden critiseerde men de nieu we regeringspolitiek door critiek op de Miljoenennota, waarbij men indirect dus wel een oordeel over de Troonrede gaf doch de persoon van het Staatshoofd ont zag. Nu dit laatste blijkbaar niet meer nodig wordt geacht, zou een wijziging in het ceremonieel van Prinsjesdag beant woorden aan de realiteit en de Vorstin ont trekken aan een dubbelzinnige situatie. PARIJS (AFP) Dc Sovjet-Unie heeft de technische problemen betreffende de constructie van een bestuurbare „Spoet nik", die zich met een snelheid van elf kilometer per seconde verplaatst en op de iarde kan terugkeren, opgelost. Dit heeft volgens radio-Moskou de Russische ge- ccrde Dobronravov bekendgemaakt. De snelheid van elf kilometer per se conde is nodig om bijvoorbeeld de maan te bereiken. Prof. Dobronravov achtte een dergelijke reis in de ruimte van tien da gen voor één of misschien zelfs twee per- onen in een naaste toekomst te ver- •fzenlijken. NEW YORK (UPI) De UNO-Assem- blee is gisteren niet tot een stemming ge komen over de vraag of communistisch China tot de UNO moet worden toegela ten. Men verwacht echter dat het Ameri kaanse voorstel, de vervanging van Na tionalistisch China door communistisch China pas volgend jaar te bespreken, zal worden aangenomen. Vorig jaar was de stemverhouding 48-27 ten gunste van een gelijkluidend Amerikaans voorstel. Op de bijeenkomst van gisteren kwam het tot een felle woordenwisseling tussen de Amerikaanse afgevaardigde Lodge en de Sovjetminister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Het debat werd geopend door de afge vaardigde van India, de minister van De fensie Krisjna Menon, volgens wie de pro cedure die in de agenda-commissie was ge volgd onregelmatig was. Deze commissie besloot de kwestie tot de zitting van 1959 te verdagen. De Indische afgevaardigde wees er op dat zeven landen in deze com missie w e 1 bespreking van de kwestie in de Assemblee wensen en een hiertoe strekkend amendement hebben inge diend. Menon zei dat dat de toelating van China geen „academische kwestie" is, maar „een vraagstuk dat verband houdt met de vrede in het Verre Oosten en de wereldvrede in het algemeen". Negenen twintig UNO-leden erkennen de regering van Peking. President Malik van Libanon trachtte vergeefs een stemming te doen plaats heb ben. (Reuter) Malik zei dat hij zich als voorzitter in een moeilijke positie bevond omdat het noodzakelijk was dat de aan de orde zijnde kwestie zo snel mogelijk werd afgehandeld. Er zijn verscheidene minis ters van Buitenlandse Zaken in New York, die willen deelnemen aan het debat over aangelegenheden, die de hele wereld aan gaan, voor zij naar hun land terugkeren, Malik zei van mening te zijn dat het debat over de Chinese kwestie de besprekingen over de wereldaangelegenheden had on derbroken. Krisjna Menon verklaarde het niet eens te kunnen zijn met Maliks bewering dat deze besprekingen onderbroken zijn. Het debat over de vertegenwoordiging van Chi na is gehouden omdat de meerderheid van de leden der agendacommissie deze kwes tie niet op de agenda willen hebben, aldus Menon, die betoogde dat Maliks opvatting de schijn wekt dat het standpunt van de minderheid maar niet tot uiting moet ko men. Zeker, ministers van Buitenlandse De minister van justitie heeft enkele wettelijke wijzigingen voorgesteld betref fende de aanspraken van schepelingen bij ziekte en ongeval. Onder meer is thans be paald dat een schepeling recht heeft op behoorlijke geneeskundige behandeling en verpleging, wanneer hij ziek wordt ter wijl hij aan boord van een schip in dienst is en niet in het land, waar hij thuishoort, ter verpleging kan worden achtergelaten: 1. zolang hij aan boord van het schip blijft, 2. als hij buiten het land, waar hij thuis hoort wordt achtergelaten, tot zijn herstel of, indien hij eerder in het land, waar hij thuishoort, is teruggekeerd of kan terug keren, tot het tijdstip waarop hij is terug gekeerd of had kunnen terugkeren. Een tweede wijziging heeft betrekking op de loonuitkering wanneer hij ter verple ging wordt achtergelaten buiten het land waar hij thuishoort. De schepeling heeft in zulk geval recht op zijn volle loon, van het ogenblik van het begin der ziekte af tot het tijdstip waarop hij passende arbeid kan verkrijgen of waarop hij terugkeert of had kunnen terugkeren in het land waar hij thuishoort. Hij heeft tevens recht op vrij vervoer, huisvesting en voeding tot hij een haven in het land waar hij thuis hoort, heeft bereikt. Zaken zijn, evenals trouwens ministers van Defensie, belangrijk, maar de As semblee is belangrijker en de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging is een bui tengewoon belangrijke zaak, aldus Me non. Zijn voorste] om het debat te verdagen werd met 51 stemmen voor, geen tegen en negen onthoudingen aangenomen. Gro myko merkte op dat Malik tijdens het de bat verscheidene keren getracht had druk op de Assemblee uit te oefenen. Malik ant woordde dat hij zijn best deed de voor schriften in acht, te nemen. Het debat zal vandaag hervat worden. 72 punten De Assemblee heeft thans 72 punten van de voorgestelde agenda voor de komende drie maanden goedgekeurd. De meeste agendapunten werden zonder debat of stemming aangenomen. Het gaat om kwes ties als Korea, Algerije, Cyprus, de ont wapening, economische ontwikkeling van minder-ontwikkelde landen, Zuidwest- Afrika, een tweede internationale confe rentie over het zeerecht, het vreedzaam gebruik van de wereldruimte en versla gen van secretaris-generaal Hammars- kjoeld over de tweede atoomconferentie in Genève en het UNO-politieleger in Gaza. De Zuidafrikaanse delegatie liet weten dat zij de bespreking van de behandeling van mensen van Indische afkomst in Zuid- Afrika zal' boycotten. Een scherp debat over een" bespreking van de Hongaarse kwestie, eindigde met een stemming waar bij 61 stemmen voor en tien tegen dit agendapunt werden uitgebracht. Tien lan den onthielden zich van stemming. De Assemblee heeft besloten dat de der tiende zitting op 12 december zal aflopen. (Vervolg van pagina 1) De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft als zijn me ning uitgesproken, dat de regering terecht aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over de te voeren sociaal-economische politiek. Wel is het C.N.V. van oordeel, dat de re gering aan de late kant is met het vragen van dit advies. Betwijfeld moet worden of de S.E.R. nu redelijkerwijs in staat zal zijn het advies vóór 1 december aanstaande gereed te hebben. Het C.N.V. zegt bereid te zijn mede te werken aan de totstandkoming van een weloverwogen oplossing van de huidige moeilijkheden. De verbondsraad acht het echter ongewenst nog vóór het overleg is begonnen, bindende uitspraken te doen. die de totstandkoming van overeenstem ming zouden kunnen bemoeilijken. Een oplossing van het vraagstuk der consu mentensubsidies op melk en van het huur- vraagstuk acht het C.N.V. ook voor de loon- en salaristrekkenden van groot be lang. De subsidies blijven volgens hef C.N.V. een onnatuurlijk element in de loon- en prijspolitiek, mede omdat ook de genen die een hoog inkomen genieten, deze subsidies uit de overheidskas ont vangen. De verbondsraad van het C.N.V. behoud zich de volledige vrijheid voor, bij het komende overleg de gehele sociaal-econo mische politiek der regering, waaronder in het bijzonder het beleid inzake het loon peil aan de orde te stellen. De hoogste prioriteit dient gegeven te worden aan het behoud van de werkgelegenheid, met bij zondere aandacht voor de gebieden, waar de werkloosheid nog steeds een onaan vaardbare omvang heeft. Voorts dient de weduwen- en wezenpensioenverzekering alsmede de invaliditeitsverzekering op zeer korte termijn ingevoerd te worden. Ove rigens- zal de Christelijke vakbeweging grote waakzaamheid betrachten bij de be handeling van het gehele vraagstuk, opdat geen oplossingen worden aanbevolen, d'e een7Üdig de loon- en salaristrekkenden treffen. Advertentie Jachtopziener .J.D.Jansen uit 's Graveland. Met scherp oog en vaste hand regeert hij zijn groene rijk, harde maar ware vriend der natuur. De Nederlandse regering heeft maan dag aan het Internationale Monetaire Fonds een bedrag van 33.750.000 dollar overgemaakt. Deze betaling is te beschou wen als een gedeeltelijke aflossing van de Nederlandse schuld hij deze instelling uit hoofde van de aankoop van 68.750.000 dol lars in september 1957. Deze schuld is in middels. in januari. 1958, verminderd met 5.000.000 dollar door een Joegoslavische aankoop van 19.000.000 gulden bij het fonds, zodat thans nog een schuld van Ne derland aan het fonds van 30.000.000 dol lar resteert. Minister Zijlstra is gisteren per vliegtuig uit Venetië in Wenen aangekomen enige tijd later gevolgd door zijn echtgenote en door minister Witte en diens vrouw. De ministers hebben gevolg gegeven aan een uitnodiging van de Oostenrijkse minister van Economische Zaken en Wederopbouw, die verleden jaar ons land heeft bezocht. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft de regering-in-ballingschap van Al gerije erkend en haar gelukwenstelegram- men gestuurd, zo meldt het persbureau Nieuw-China. De erkenning geschiedde door middel van een telegram van de Chinese minister van Buitenlandse Za ken Tsjen Ji aan Lamine Debaghine, mi nister van Buitenlandse Zaken van de re- gering-in-ballingschap. PARIJS (UPI) Frankrijk heeft bij de regeringen van Tunesië, Marokko en Li bië een protest ingediend vanwege de erkenning van het Algerijnse kabinet. De Franse ambassadeurs in andere hoofdste den confereren met de regeringen, waar bij zij geaccrediteerd zijn en bespreken daarbij de gevolgen van een mogelijke er kenning van de voorlopige Algerijnse re gering. RABAT (AFP) De erkenning van de voorlopige regering der Algerijnse repu bliek door Marokko verandert niets aan de stand van onze betrekkingen met Frank rijk, zo heeft de Marokkaanse premier, Balafrej in een vraaggesprek verklaard. Alleen Libanon heeft van de Arabische sta ten de Algerijnse regering nog niet er kend. Wie in Parijs Spaans wil eten, kan kiezen uit ver schillende restaurants. Het zelfde geldt voor de man of de vrouw met een hang naar Italiaanse, Hongaarse, Chi nese of Griekse gerechten. De Japanner kan er zijn eigen eethuis vinden, evenals de Portugees, de Turk, de Indonesiër, de Zweed, de Duitser, de Marokkaan én de Nederlander. Gedurende een verblijf van enkele weken kost het niet de minste moeite dagelijks de maaltij den te gebruiken in een res- taui'ant met telkens een an der nationaal' stempel. Men kan ook op andere wijzen variëren: hoog boven de nerveuze drukte van de metropolis, onder de grond in een van de caves of in de open lucht op de Place du Tertx-e. Of super de luxe bij Maxim's dan wel eenvoudig en soms heel goed in een van de talrijke bistro's, waar de patronne zelf in de keuken staat. En tenslotte is er nog de mogelijkheid een boom te beklimmen en in een prieel tje tussen de takken zich te goed te doen aan gerechten, die een Vlaamse schrijver eens heeft getypeei-d met de uitroep: „Ge zult oew tong achteran slikken van de lekker te, jong!" Maar daarvoor is het no dig Parijs een stukje uit te gaan, niet zo ver naar onze begrippen, hoewel toch een kleine twee uur lopen van het centrum uit. Vroeger was dat een hele reis en toen zouden u en ik vermoedelijk niet eens tot Robinson zijn doorgedron gen, want in die streek lag het Ten zuidwesten van Parijs ligt het plaatsje Robinson, dat een van de merkwaardigste eetgelegenheden van de wereld bezit: een restaurant in een boom. Het is een gezocht eindpunt voor uitstapjes van de Parijse jeugd en menig huwelijk heeft hier zijn begin gevonden. jachtgebied van de Franse ko ningen. De gulzige stad heeft als een poliep zijn vangarmen steeds verder uitgestrekt en daar waar voorheen herten en zelfs wolven in de vrije na tuur rondzwierven, zijn al lang geleden huizen gebouwd. Van af het eindpunt van de métro Porte d'Orléans pakt men te- genwooi'dig een bus naar Le Plessis Robinson en vandaar bereikt men via een secon daire weg een plaatsje, dat voor een groot deel uit tuinen schijnt te bestaan. Al is het woud verdwenen, groen is er nog volop rondom de buiten verblijven, restaurants en uit spanningen. U hoeft er niet lang naar de „ware boom" van Robinson te zoeken. Er zijn meer bomen en handige restaurateurs wil len u doen geloven, dat de hunne de enige echte is. Al die imitaties veelal alleen maar vernuftig' geconstrueerde houten stellages, waaromheen men klimop en soms werke lijk armetierige boompjes heeft laten groeien gaan we echter hautain voorbij. Pas wanneer we op de hoek van een straatje het weinig kunstzinnige standbeeld van Robinson Crusoë zien (de fantasie van een onbekende beeldhouwer) met daaronder in kapitale letters op een groot bord „Dancing du Vrai Arbre de Robinson", weten we, dat we op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Ja, dat is 'm. Een eeuwen oude, zware kastanjeboom. Ook hieraan heeft men over vloedig met hout gewerkt, maar alleen met de bedoeling de entree tot de drie eetzaal- tjes, elk voor ongeveer tien personen, voor iedereen toe gankelijk te maken. Er is dus een trap in gebouwd en enkele gangetjes ondex-houden het. contact tussen de priëeltjes. Voor het overige is alles echt en men vergeet geen ogenblik in een boom te zitten dat merkt men ook als een forse wind zijn pogingen de massie ve stam te buigen heeft opge geven en al zijn geweld op de lakken richt. Dan kan men dat heerlijk zwevende gevoel krijgen, dat een mens na een copieuze maaltijd, besproeid met royale hoeveelheden wijn, zo aangenaam aandoet In de vorige eeuw moet het er nog romantischer zijn ge weest. Toen ontbrak de trap, waardoor automatisch een maaltijd tussen de takken aan de roekeloze jeugd was voor behouden. Een menslievende eigenaar heeft toen ingezien, dat het niet aanging de oudere generatie van dit genoegen uit te sluiten; misschien heeft hij daarbij ook wel enigszins op de zakelijke zijde van de onderneming gelet. Deze eetgelegenheid is na tuurlijk aan het zachte sei zoen gebonden. Wanneer de jonge handjes van de kastan jeboom gretig in het prille voorjaar grijpen, verzamelen zich hier de eerste gasten en de zaken gaan vlot door tot de boom zijn bladeren vermoeid laat vallen. In die tijd hebben duizenden Robinson als eind punt van een uitstapje geko zen en in het bijzonder op de- zaterdagen en zondagen valt het; moeilijk een vrij tafeltje te vinden. Ik kan u vooral aanraden er bij gelegenheid eens een zaterdag aan te besteden. Dan stoppen er talloze bussen metbruiloftsgasten, uit Parijs en omsti'eken. Het is helemaal geen zeldzaamheid, dat op een zaterdagmiddag bruiloft wordt gevierd door vijftig, zestig gezelschappen. De prieeltjes zijn het eerst gevuld met feestvierenden: ze -'in lang tevoren gereserveerd. De andere groepen moeten ge noegen nemen met dc tuin. een uitgestrekte lusthof met rijen lange tafels en banken. Het zal u niet moeilijk vallen uit eigen ervaring een vrolijke bruiloft voor te stellen. Mo gelijk hebt u wel eens meege maakt, dat in een feestgebouw twee bruiloften werden ge vierd. Voorstanders van de Anti Lawaai Actie moeten daar dan echt niet met hun pi'opaganda aankomen. Ver veelvoudig nu het geluid, de vreugde en de drukte. Nee, u komt er niet, vijftig of zes tig is te veel voor uw voor stellingsvermogen. In een uitgelaten stemming wordt de Fransman hoe lan ger hoe gemoedelijker. Hem (en ook haar) kan toch eigen lijk niet met recht en ï'eden worden verweten in het ge roezemoes de weg een enkele keer te zijn kwijtgeraakt en daarom let niemand erop wan neer op een gegeven moment bij een bruidspaar een ver keerde nicht of een verkeei'de oom aanzit. Eigenlijk is dat een veelbelovende inzet tot het hoogtepunt van het feest: de gemeenschappelijke dans op de gepolijste vloer van het res- taurant. Het is een vast pro- gx-ammapunt, waaraan nie mand zich zou willen onttrek ken. Om mij duister gebleven redenen heet dit vermaak „La Danse du Balai", de dans van de bezem. Men gaat hierbij uit van de gedachte, dat men de reis door het leven nog lang genoeg zij aan zij kan maken en daarom is men ver plicht van partner te wisselen, telkens wanneer de muziek even stopt. Och, komt het dan zo uit, dat een bruidegom na beëindiging van de dans een ander bruidje in zijn armen heeft dan dat waarmee hij 's morgens voor de magisti-aat heeft gestaan, uiteindelijk gaat iedereen met zijn wettige part ner naar huis. „De bruiloften, die bij mij worden gevierd, leiden tot de beste en gelukkigste huwelij ken van Frankrijk," beweert de patron. Hij kan gelijk heb ben en in ieder geval: wie be wijst het tegendeel? Hamlet en het engeltje Iemand, heeft mij eens voorgesteld, een nieuwe, moderne bewerking ie maken van Shakespeare's „Hamlet", zoals bekend een van de laatste drama's van de dichter. De goede man, ik bedoel hiermede de „iemand", is een teergevoelig persoon, die zich nu eenmaal m.oeilijk over de vele doodstekerijen en vergiftigingen in het stuk koit heenzetten, redenen waarom hij mij voorstelde de verschillende over- lij densprocedures zich op een andere i.e. modernere wijze te laten voltrekken. „Je zet bij de diverse in- en uitvals- poorten alsmede de toegangswegen tot het slot Elseneur knipperbollen neer en je trekt zebra-strepen over de keien; dan worden al d.ie dolken, degens en vergiften over bodig en wat belangrijk is: we schrikken er niet meer zo van". Dat zei-dieEn dal kwam. ineens weer bij me boven toen ik daar dan stond bij knipperbollende zebrastrepen op een druk ke verkeersweg. Ik zag hoe verscheidene mijner lotgenoten-wandelaars enige malen hun leven waagden, hoe kinderen, ver trouwd op wat goed-bedoelende onder wijzers hun hadden bijgebracht, ternau wernood ontsnapten aan de begerige grijp- bumpers der snorrende, soms gillende weg- monsters. Ik deed een stap op de zebra, een ra zende bromfiets met dito spijkerbroeker er op joeg me terug en daar stond ik weer op de trottoirband, in wanhoop. Ik bedacht even hoe onze grote Willem Kloos dit beweend zou hebben: gillende graduwen grauwen mij om.of zoiets zou 't wel geworden zijn. Na twaalf minuten, eerlijk ge-timed, waagde ik het. voor de vijfde maal. Ik haalde diep adem, loerde naar links en naar rechts. Slechts in het wildste oer woud, bij het vallen va.n de avond, heeft eens de angst mij, bij het aanhoren van het wilde gedierte, zo in zijn greep gehad. Ik hoorde aanzwellend de sirenes loeien, claxons daveren, bromfietsknetterknal- potten. Ik opende mijn ogen, ik ivas er over. Even stond ik bij te komen. Toen hoorde ik een engelenstemmetje als de klingel van een zilveren klokje. Ik voelde een teer kinderhandje in mijn grove mannenknuist. Ik zag neer op iets onzegbaar liefs van vier turven hoog, omwarrend door een ge-petticoat gazen kleedje, lichtblauw, het geheel bekroond door een goud-krullend paardestaartje. „Meneer", zong het engeltje, „wilt u me even naar de overkant brengen?" Jan van Ees De Nedeidander C. Maas is maandag avond in het Engelse Kanaal opgepikt door de Duitse kustvaarder „Roseneck". Hij poogde in zijn eentje met het zeven- tons jacht „Tenente Roberth" van Dover naar Nederland te zeilen, maar was bij de Goodwin-banken in moeilijkheden ge raakt. Het jacht was al half gezonken toen er hulp opdaagde. De kustvaarder heeft de zeiler aan boord genomen en het jacht naar Dover gesleept. Advertentie N E C C H I KÜIPERS-Kl. HOUTSTRAAT 112 TEL. 11142 - HAARLEM J. J. F. Kemming Uit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 23 September 1758 HAERLEM den 22 SEPTEMBER: Gisteren is hier de volgende publi catie geschied: Wij Anne, bij de gratie Gods, Kroon- Princesse van Gi'oot-Bri- tanniën, Princesse Douai rière van Orange en Nas sau, Gouvernante en Voog- desse van zijne Hoogheyd den Heere Prince van Orange en Nassau, Ei-f-Stadhouaer, Capiteyn- en Admiraal- Generaal van de Zeven Vereenigde Neder landen, alsmede Capiteyn en Admiraal- Genex-aal van de Unie enz. enz. Allen den geenen, die deezen zullen zien of hooren leezen, Salut; Alzo tot onze kennisse is gekomen, dat, niettegen staande Onze gedaane Electie, in confor- miteyt van de Privilegiën der Stad Haerlem, van de Pei-soon van Salomon van Echten tot Bux-gemeester van dezelve Stad, en dat dezelve daartoe behoorlijk in den Eed is genoomen, nochthans zom- mige leden van de Regeering van voorz. Stad Haerlem, hen niet ontzien, om de voorz. Onze gedaane electie van den Burgemeester Salomon van Echten op allerley wijze te wederstreven en dezelve in de functie zijner Bedieninge te tur- beeren; al hetwelke wij niet anders kun nen aanzien als voor directe oppositiën aan Onze Pei-soon en wettig gezag, waar van de gevolgen tot onrusiinge van de goede en vreedzame Bui-gerij van dezelve stad zouden kunnen sti-ekken. ZO IS 'T: Dat Wij daar jegens willende voorzien, na ernstige deliberatie, goed gevonden hebben door deeze Onze Publi catie de voorgemelde Leden van de Regeering en verders allen en een ygelyk, wie hij zoude mogen zijn, serieuselijk te vermaanen en te waarschouwen, hen van zulks in alle manieren te onthou den en tegelijk Mr. Daniël Jan Camer- Iing, Hoofd-Officier der Stad Haerlem, te gelasten de voorsz. Onze gedane Elec tie van Salomon van Echten tot Burge meester dei-zelver Stad, door den arm van de Justitie te maintineex-en en te doen respecteeren, en in cas van aanhoudende wederstreeving hem daarop te infoi-- meeren en zijne bevindingen deswegens aan Ons over te schrijven zonder daarvan te blijven in gebx-eken. Lastende en beveelende wijders, dat deeze van den Raadhuyze der Stad Haer lem zal worden gepubliceerd en voorts geassigeert ter plaatse daar zulks gewoon en gebruykelijk is te geschieden. Gedaan onder Onze handtekening en Zegel in s' Gravenhage de 20 Septem ber 1758 (Was geteekend) ANNE

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3