Géén gewoon laxeermiddel Natu-raLax Nieuwe hervormde kerk in Aerdenhout spoedig gereed Wethouder Schippers heit eerste paal voor 241 woningen Redding uit koud Spaarne VOOR ZWARTER DRUK <5Brieven aan de redactie PORTRETTEN IN „DE ARK NAAR DRUKKER ZWART M. L. Lindhout verlaat gemeentedienst „De Rattenval" Schilderijen van P. Blok in Overveens raadhuis Vrijdag contactavond van Hartenlustschool De selectiewedstrijden schaken van het VHS Bedrijfsleider Heemsteeds kolenbedrijf aangehouden Verdacht van verduistering van f 15000.' Burgerlijke stand van Haarlem Clubkampioenschap van „Haarlem" voor Doornbosch UIT STAD EN STREEK NIEUWE BOUW IN ..PARKWIJK" HAARLEMS DAGBLAD OPRuGM 1 R 1v. LEMSGHE GUUKAiN 1 1 o - o X i E M li li K 19 6 8 Advertentie KOUDENHORN 44 - l/o HRRMENJANSBRUG - TELEFOON 12200 De Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen doet steeds al het mogelijke om zoveel mogelijk Ne derlanders ervan te doordringen hoe nut tig het is wanneer men er enig besef van heeft hoe men een drenkeling zo snel en zo veilig mogelijk op het droge kan halen. Daartoe beschikt men over een aantal propagandafilmpjes, die soms in scholen of op diverse vergaderingen gedraaid wor den en waaruit men kan leren hoe eenvou dig het eigenlijk is om met behulp van zeer weinig middelen een mensenleven te redden. Onlangs meende men echter, dat een van deze filmpjes, handelend over hel gebruik van de ,,reddingsklos" sterk ver ouderd was en daarom is er dezer dagen in het Spaarne in Haarlem opnieuw een redding in scene gezet, waarbij de oud voorzitter van de Haarlemse Reddingsbri gade, de heer Johan M. Schmidt, alle be wegingen van drenkeling en redders met zijn filmcamera volgde. Onder het toezicht van een groot aantal belangstellende kijkers sprong de drenke ling in het water, de filmcamera snorde en even later dook een Haarlemse politie agent, de heer B. J. van der Linden, die tevens lid is van de Reddingsbrigade, het „slachtoffer" na. Hij voerde een perfecte r,kopgreep" uit en bracht zo de jongen vei lig naar de kant. Vervolgens filmde de heer Schmidt nog een redding met de „reddingsklos", waarbij de redder werd geassisteerd door twee collega's van de Haarlemse politie en tenslotte demon streerde een lid van de Havendienst het gebruik van de reddingshaak. Inmiddels hadden de drenkeling en zijn redder al bijna een half uur in het toch werkelijk niet zo behagelijke water gele gen en de heer Schmidt liet zijn acteurs dan ook snel droge kleren aantrekken. A mateurtoneel De Haarlemse toneelvereniging „Tot Ons Genoegen" heeft zaterdagavond het nieuwe seizoen geopend met de opvoering in hotel „De Leeuwerik" van „De Ratten val" van J. M. Terlingen en K. Spierings. In een dorp vlak bij de Belgische grens ziet Aart Romke, die zich eens aan ander mans eigendom heeft vergrepen, al zijn pogingen om weer eerzaam werk te vin den stranden op de onverzoenlijkheid van de dorpsbewoners. Zijn vrouw Maria vecht met de moed der wanhoop om het gezin, zoon Sjoerd en dochter Ant, voor ie algehele ondergang te behoeden. Zij pro beert haar echtgenoot, die door de voort durende armoede en misère het gevoel ge kregen heeft opgesloten te zitten als in een rattenval, op te beuren. Aart's vriend Bart l Mork opent beloftenvolle perspectieven met zijn plan te gaan smokkelen. Dan komt Hanna Beukels oftewel „gekke Hanna" de zo beproefde moeder vertellen, dat zoon Sjoerd met zijn vriend Berend Ransma een kraak bij een juwelier heeft gezet, maar er alleen met de buit vandoor is gegaan. Hij heeft deze verborgen in een leegstaande fabriek. De oude vrouw chan teert met haar wetenschap Sjoerd om haar dochter Geertje te trouwen en stelt tevens een miljoenenbruidschat in het vooruit zicht. Enige verlichting in de benarde omstan digheden van het gezin Romke brengt oom Frans, die tien jaar geleden door een onge lukkige liefde het zeegat uitvoer. Hij blijft nu aan de wal en biedt aan dochter Ant mee te nemen naar Amsterdam om nem in het. huishouden te helpen. De vroegere ge liefde van oom Frans blijkt reeds jaren weduwe te zijn en hij stelt hardnekkige pogingen in het werk om haar alsnog te I veroveren. Sjoerd en Geertje kregen elkaar oprecht lief en trouwen; Sjoerd vindt vast werk. Maar dit geschiedt in de afwezigheid van vader Aart, die door Bart Mork naar een geheim adres over de grens is gebracht om hem uit de handen van de politie te houden. Aart heeft namelijk hij een twist in een café Sjoerds vriend Berend met een bierglas verwond. Deze sterft ter plaatse. Men weet „gekke Han na" in een inrichting te krijgen, waaruit zij later ontsnapt. Maar voor zij nog meer gevaar kan opleveren met haar onsamen hangende en deels op waarheid berusten de verhalen komt het gelukkige einde. Vader Aart keert terug en hoort, dat hij behalve een dief niet ook nog een moor denaar is: Berend Ransma is na de twist aan een hartverlamming gestorven. Oom Frans en Brigitte vieren hun verloving. Het gezin Romke ontsnapt uit de rattenval. Wim Kruiena bracht overtuigend de nv.smoedige en vertwijfelde vader Aart op het toneel. Mevrouw G. AandekerkPie- penbrink was niet in alle opzichten de cen trale sterke moederfiguur, die men graag had gezien. Dit was naar onze mening te wijten aan een gebrek aan rolvastheid, waarmee ook Tonny v. d. Put als oom Frans' geliefde Brigitte te kampen had. Jaap Roose, Ria Ritskens en Ria Ho- gervorst leefden zich respectievelijk als Sjoerd. Ant en Geertje enthousiast en met veel verbeeldingskracht in hun rollen in. Cor v. d. Pol maakte van oom Frans een optimistische en vrolijke zeeman en Leo Bcuckaert personifieerde uitstekend de ietwat vage figuur van de boze genius en redder in de nood. Het beste spel werd op deze avond ge leverd door Bep v. d. Pol—Kaptein in haar moeilijke rol van „gekke Hanna". Met behulp van de „reddingsklos" trek ken twee Haarlemse agenten de „drenkeling" uit het Spaarne. Agent-lid van de Reddingsbrigade B. J. van der Linden heeft zijn „slacht offer" naar de wallekant gebracht waar een agent en een lid van de Havendienst de jongen op het droge brengen. Over enige tijd komt ook dit filmpje, uit gaande van de propaganda- en voorlich tingsdienst van de Bond tot het Redden van Drenkelingen, in roulatie en men hoopt op deze wijze het publiek opnieuw duidelijk te hebben gemaakt, dat met ge ringe hulpmiddelen mits op de juiste wijze toegepast een medemens van de verdrinkingsdood gered kan worden. Advertentie Natu-raLax werkt anders en kan zonder bezwaar ook bij werk bui tenshuis gebruikt worden. Natu-raLax is géén gewoon laxeer middel, maar herstelt de natuurlijke regelmaatzodat U met een gerust hart elke dag aan uw werk kunt gaan, ook buitenshuis of op reis ,de regelmaat van de klok Flacon a 60 tabletten (versterkte werkinq) II 1 35 Dezer dagen zijn enkele werken van de amateur-landschapschilder, de heer P. Blok uit Vogelenzang, in de wachtkamer van het raadhuis in Overveen opgehangen. De heer Blok, die in 1917 werd geboren, verbleef gedurende de laatste vijftien jaar in de omgeving van Haarlem. In zijn vrije tijd schildert de heer Blok naar de natuur. Zijn leermeester is de Haarlemse schilder A. Miolee. Onder de geëxposeerde schilde rijen, bevindt zich ook werk uit België en Luxemburg. Vrijdagavond zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal de eerste contactavond in het nieuwe schooljaar, ge organiseerd door de Oudercommissie van de Hartenlustschool plaats hebben. Het hoofd van de school, de heer J. Buys, zal dan spreken over „Onze zorg en onze vreugd". De bijeenkomst, die om half acht begint, wordt geopend met zang van een groepje meisjes uit de eerste klassen onder leiding van de heer K. W. Afman. Bovendien staat er dit keer een bestuurs verkiezing op de agenda, aangezien de heer G. Kruger, sinds vele jaren voorzit ter van de Oudercommissie en de heer H. G. A. Brouwers, secretaris van deze commissie, hun functies neerleggen, om dat hun zoons de Hartenlustschool verla ten hebben. De heren H. P. F. Kruyer uit Aerdenhout en mr. C. Vrij uit Overveen zijn bereid gevonden zich kandidaat te stellen, teneinde een eventuele benoe ming in genoemde commissie te aanvaar den. De selectiewedstrijden van het Verenigd Haarlems Schaakgenootschap zijn voort gezet. In de hoofdgroep kwamen F. A. Spinhoven en ir. A. M. Schneiders voor de tweede maal tegen elkaar in het strijd perk. De partij werd afgebroken. Eveneens afgebroken werd in groep IA de partij tussen E. J. de Ree en R. Mol, zulks na een moeilijke, wilde partij. Voor R. Mol betekende het reeds de derde par tij die om een tweede zitting vraagt. Uit deze groep IA zullen vermoedelijk vier van de zeven spelers in het eerste tiental van VHS uitkomen. P. H. Kaste lein kan zich met twee nederlagen en een remise gerust uitgeschakeld achten. De kansen van W. Mazee met een remise en een nederlaag zijn ook al niet groot meer. Nu bovendien Tj. de Jong, die tot nu toe twee maal remise speelde, besloten heeft dit seizoen alleen aan de wintercompeti tie en niet aan de bondswedstrijden voor VHS te zullen deelnemen, is het vrijwel zeker geworden dat P. A. van Driel, J. Blokker, E. J. de Ree en R. Mol deel zul len uitmaken van het eerste team. Om de rangvolgorde in het tweede tien tal wordt, in groep 1B nog verwoed gestre den. De krachten blijken elkaar zeer wei nig te ontlopen. De uitslagen F. W. Meu- lenbeldmr. G. Snoeck Henkemans remi se, J. NijmanF. W. Meulenbeld remise en J. Nijmanmr. G. Snoeck Henkemans remise getuigen er duidelijk van. Doordat F. D. Antonisse voorlopig niet kan spelen wordt zijn plaats nu ingenomen door de wedstrijdleider B. Halberstadt. In zijn partij tegen de altijd strijdlustige F. J. van Tongeren kwam hij tot de volle winst. De verdere uitslagen luiden: F. E. Hij mansH. I. van Es remise; F. C. Olie Fr. Hoek 0-1; N. N.—P. J. Geerlings 0-1; ir. B. A. GeerlingsE. Hundepool 0-1; N. W. HilleJ. H. Bakker 1-0; G. de Groot— G. de Vries remise en J. TeunenbroekJ. Wagener remise. De wedstrijden worden dinsdagavond 23 september voortgezet. „De Ark" aan het Klein Heiligland te Haarlem, exposeert tot 4 oktober portret ten van de schilderes L. Koeman-Peletier. Zo'n tentoonstelling is een wat hachelijke onderneming. Want wanneer het werk niet uitstijgt boven een eventueel wèlgelijken en in puur schilderkunstige zin niet zo bar veel te vertellen heeft, dan is zo'n expo sitie ten hoogste interessant voor diegene, die alle modellen kent. Op deze tentoon stelling interesseerden mij dan het meest een tweetal negerkoppen en een neger meisje met witte vogel, omdat mevrouw Koemans bij het vervaardigen van deze werken meer op haar fantasie steunde dan bij haar andere zaken. Ik geef toe, dat opdrachten vaak remmend kunnen wer ken. Men doet zijn best en hoopt op te vredenheid bij de opdrachtgever. Maar wanneer een portret dan niet tot een schil derij komt, dat ondanks onbekendheid met het model toch boeit, doet men beter een De Heemsteedse politie heeft een 28- jarige bedrijfsleider uit Haarlem gearres teerd, die wordt verdacht van verduiste ring van 15.000,De bedrijfsleider was werkzaam bij een Heemsteeds kolenbe drijf. Ongeveer anderhalf jaar geleden is hij bij dit bedrijf in dienst getreden. Hij zou zich een aantal blanco afleve ringsbonnen hebben toegeëigend, waarop geleverde partijen kolen worden vermeld. De afschriften van deze bonnen kreeg de bedrijfsleider weer in handen. De op deze bonnen vermelde bedragen zou de man hebben geïnd zonder het geld aan zijn werkgever af te dragen. De verduisterin gen strekken zich uit over een periode van één jaar. De man is voor de officier van Justitie in Haarlem geleid. BEVALLEN van een zoon: 19 sept.: M. Schuiten-van den Belt; F. van Kam- pen-Berbee; 20 sept.: A, M. Geerlings- Hetem; P. J. van der Steeg-Leegwater; H. E. Zwemmer-Wessing; 21 sept.: A. B. Jansen-Montung; 22 sept.: M. L. M- Steen kamp-de Jong; J. K. Teeuwen-Schreurs. BEVALLEN van een dochter: 20 sept.: J. A. Schaart-Oldenburg; A. T. M. Nijssen-Boerée; 21 sept.: A. C. T. Eekel- schot-Balder; A. Kluen-Bakker; 22 sept-: C. M. Rummler-Liernur. ONDERTROUWD: 22 sept.: F. W. J. Lauwers en A. C. Smulders. OVERLEDEN: 19 sept.: K. Bouwer. 67 j., Gibraltarstraat; C. Briët, 72 j„ Willem de Zwijgerlaan; K. M. C. van der Vossen- van der Geest, 67 j-. Kamperlaan. (Verkort weergegeven) Raketten. Het Nederlandse volk kan rustig gaan slapen nu de raketten hun in trede zullen doen bij de verschillende een heden van ons leger. Dit moet zo onge veer de bedoeling zijn geweest van de aankondiging hiervan door de minister van Oorlog. Duidelijk en met klem zou ik hier wil len stellen in raketten geen verdedigings wapens meer te zien, maar zuivere aan valswapens, waarvan de aanwezigheid al leen al aanleiding zal zijn bij een even tueel conflict waarin wij betrokken raken, ons in eerste instantie uit te schakelen, wat wil zeggen Nederland met zijn over bevolking, wegvagen door totale vernieti ging. Het is een diepe tragiek dat de meest onmenselijke verdelgingsmiddelen worden aangeschaft ten koste van de volkswel vaart. De regering en de volksvertegenwoordi gers zwijgen. Het geweten van het Neder landse volk zwijgt eveneens. Nog nooit heeft het „Wie zwijgt stemt toe" een zo lugubere achtergrond gehad als bij dit niet op de volkswil berustende ministeriële besluit. C. SPOOR, Santpoort-D. dergelijk werk niet te exposeren. Wij ver langen van schilderijententoonstellingen meer dan kunde alleen. We verlangen kunst. We verlangen een werkelijke visie op een onderwerp en dat is meer dan ge trouw copiëren van de natuur. In het kin derkopje „Portret D." steeg mevrouw Koe mans wel even boven dat copiëren uit. Het terugbrengen van het geheel tot rustige vlakke tinten in het „Portret L. met pop" biedt enige perspectieven. Wel gevoelig werden achtergrond en kleedje geschilderd van „Het meisje met blauwe hoofddoek". Bij het „Portret R." is het echter vooral het model dat mij persoonlijk pakte. Het mooi ste blijft dan het kleurlingetje „Bonbon" misschien, dat het meest toegewijd geschil derd werd. De rest is mij te vlak. Bob Buys Op het terrein aan de Kleverlaan wer den de jaarlijkse clubkampioenschappen van de H.A.V. „Haarlem" verwerkt. Over het algemeen deden zich geen verrassende prestaties voor of het zou de 11.2 sec. moe ten zijn, die de junior Vissers noteerde op de 100 m. Bij de senioren won geheel volgens de verwachting Doornbosch met 3825 punten. Tijdens het laatste nummer, de 1000 m„ leek het een ogenblik of Joacim hem nog zou kunnen bedreigen, doch door een uit stekende laatste 300 m. finishte Doorn bosch toch nog vlak achter hem en daar mede waren de kansen van Joacim op een eerste plaats verloren. Hij kwam tot 3374 punten en De Reus werd derde met 2941 punten. Vissers won onbedreigd bij de A-junio ren. Hij verzamelde 3344 punten en daar kon Steenbergen op de tweede plaats slechts 3099 punten tegenoverstellen. Hier werd Meuwese derde met 2906 punten. A. Joacim bleek de sterkste bij de B-ju nioren met 2744 punten waarmede hij bij na 200 punten voorbleef op Leuwener, die 2560 punten verzamelde. Bij de C-junioren was Molenaars iets sterker dan Van Abs, hetgeen tot uitdruk king kwam in het puntenaantal. Mole naars behaalde 2103 punten, Van Abs 2043 punten. Van der Klashorst bleek tenslotte de beste veteraan door 1592 punten te ver zamelen en hij ging ook met een extra prijs voor de beste prestatie van de dag naar huis door bij het hoogspringen 1.55 m. te halen. Nieuws in het kort Christen-Vrouwenbond Bloemendaal. De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt haar eerste ledenvergadering van het komende winterseizoen op donderdagavond 25 sep tember in het Jeugdhuis aan de Donkere laan in Bloemendaal. Een van de leden van de afdeling, mevrouw G. W. van den Toorn-Hoogenraad zal dan aan de hand van kleurendia's iets vertellen over haar reis naar de „West". Christen Vrouwenbond Overveen. De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond begint haar winter activiteiten met een bijeenkomst op vrij dagavond 26 september in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan in Overveen. Ds. H. S. J. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek, zal dan spreken over het humanisme. Verlichting. B. en W. van Heemstede achten het gewenst een aantal verkeers borden in hun gemeente te verlichten. Zij vragen de raad hiervoor een krediet van f 1400. Jongetje liep hersenschudding oo. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur stak een vierjarige jongen uit de Roemer Visscherstraat in Haarlem-Noord de Mui- derslotweg over, toen een motorcarrier naderde. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, echter zonder resultaat. Het jongetje is met een hersen schudding naar het ziekenhuis Sint Joan nes de Deo overgebracht. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Politiekapel. De Haarlemse politie- kapel zal woensdagavond om halfacht in de tuin bij de huisjes voor ouden van da gen aan de Zomerkade in Haarlem-Oost een concert geven. Vrijdagavond van zes tct zeven uur maken de politiemannen een mars door de omgeving nabij de Harmen- jansweg. Dia-avond. Eén der bestuursleden van het Haarlemse Centrumcomité Konin ginnedag, de heer D. H. v. d. Vlerk, heeft van enige door het comité verzorgde fees telijkheden op 30 april en 5 mei kleuren dia's gemaakt, die donderdagavond om half negen in restaurant Brinkmann in Haarlem zullen worden vertoond. Bejaardensociëteit. De afdeling Haar lem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen opent woensdag 1 oktober om twee uur des middags weer de sociëteit in Haarlem-Oost. Men heeft voor dit doel de beschikking gekregen over de zaal in het wijkgebouw van de Oosterkerk aan de Zomerkade. De Haarlemse wethouder van volkshuis vesting, de heer J. A. Schippers, heeft vanmorgen in Haarlem-oost de eerste van zeshonderd palen geheid voor de bouw van 241 woningen, 71 garages en 5 bedrijfs ruimten in het uitbreidingsplan „Park wijk". De plechtigheid geschiedde in het bijzijn van o.a. wethouder W. F. Happé, ambtenaren van bouw- en woningtoezicht en volkshuisvesting, alsmede de vier ar chitecten, die samen dit complex wonin gen voor de woningstichtingen „Vooruit gang" en „Het Oosten" hebben ontworpen. Namens de vier betrokken architecten bureaus, Brakel en Buma en Van Harre- veld, beide in Haarlem, J. Brouwer in Aerdenhout en H. W. van Kempen in Bloe mendaal, dankte ir. W. Ph. van Harreveld de gemeente, dat zij het experiment van vier same iwerkende architectenbureaus heeft aangedurfd. De betrokken architec ten hebben rijke ervaringen opgedaan en de confrontatie met de meningen en in zichten van collega's is het bouwplan ze ker ten goede gekomen, aldus spreker. In zijn dankwoord, dat hij mede namens het bestuur van de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten sprak, betrok ir. Van Harreveld behalve het ge meentebestuur, de besturen van de wo ningstichtingen „Vooruitgang" en „Het Oosten". Wethouder Happé kondigde aan ditmaal nog het woord te zullen voeren, omdat hij als voormalig wethouder van volkshuis vesting de voorbereiding van het project had meegemaakt. Hij sprak er zijn vreug de over uit, dat ondanks de moeilijkheden van deze tijd in dit project eengezinshui zen te verwezenlijken zijn gebleken. In de heersende woningnood is men de eenge zinswoning zo langzamerhand gaan be schouwen als een luxe, die alleen beter ge situeerden zich kunnen permitteren. Het is echter ook juist voor het arbeidersgezin Na tweeënveertig jaar in overheids dienst werkzaam te zijn geweest zal de heer M. L. Lindhout, technisch hoofdamb tenaar b, chef van de afdeling bestratin gen bij het bedrijf van Openbare Werken te Haarlem, de dienst der gemeente verla ten. In het voorjaar van het vorig jaar had hij de pensioengerechtigde leeftijd reeds bereikt, maar op verzoek is hij nog in functie gebleven. Maandagmorgen 29 september van half- elf tot twaalf uur houdt hij een receptie voor leden van het personeel van Open bare Werken en des middags van halfdrie tot halfvijf voor hen met wie hij tijdens zijn werk in nauwe relaties heeft gestaan. De recepties worden gehouden in het ge bouw Zijlweg 146, waar afdelingen van Openbare Werken gevestigd zijn. De heer Lindhout, die op 1 april 1892 in Tholen is geboren, was aanvankelijk werkzaam bij enkele polders en op 1 maart 1916 werd hij aangesteld als op zichter van de Rijkswaterstaat bij het werk aan het Wilhelminakanaal in Noord- Brabant. In juli 1918 kwam hij naar Haar lem en trad hij in dienst bij Openbare Werken als opzichter-tekenaar. In april 1930 volgde de benoeming tot inspecteur van de tekenkamer. In die tijd moest een uitgebreid bruggenplan worden uitge werkt, evenals plannen voor het asfalteren van straten en pleinen.In 1932 ging hij over naar de afdeling bestratingen en van deze afdeling heeft hij de leiding. Voor het eerst in zijn functie van wet houder van volkshuisvesting heeft de heer J. A. Schippers vanmorgen de eerste paal voor de bouw van een com plex woningen geheid. De plechtigheid geschiedde op een terrein in het uit breidingsplan „Parkwijk" in Haarlem- oost, waar onder meer 241 woningen 71 garages zullen verrijzen. met kleine kinderen de aangewezen wo- ningvorm, vooral wanneer het gezin uit meer dan drie of vier personen bestaat, aldus de wethouder. Tenslotte dankte hij iedereen, die een aandeel in de werkzaam heden heeft gehad. De heer M. Veldhuizen, voorzitter van de woningstichting „Vooruitgang" en van het voorlopige bestuur van de nieuwe wo ningstichting „Haarlem", sprak eveneens een dankwoord. Vervolgens nam wethouder Schippers de hefboom van de winch ter hand en sloeg de eerste paal van het nieuwe com plex in de grond. Hij sprak de hoop uit, dat de bouw zeer voorspoedig zou zijn en de woningen spoedig betrokken zouden kunnen worden. De bouw van het complex, dat 193 eenge- zins- en 48 bejaarden woningen omvat, zal volgens de plannen ongeveer anderhalf jaar duren. De eengezinshuizen zijn ver deeld in zes typen, waarvan er drie vijf kamers en de overige drie typen zeven kamers bevatten. De bejaardenwoningen hebben twee kamers. In het plan is veel groen geprojecteerd, waarvan een gedeel te openbaar plantsoen zal zijn. De bouw geschiedt op naam van de wo ningstichting „Vooruitgang", daar de wo ningstichting „Haarlem", die de stichtin gen „Vooruitgang" en „Het Oosten" om vat, nog geen rechtsgeldigheid heeft. Dit zal in januari het geval zijn. De hervormde gemeente in Aerdenhout verzorgt ook in het nieuwe winterseizoen 19581959 weer tal van bijeenkomsten, doch bovenal vragen de bouw en gereed koming van dc nieuwe kerk aan de Leeu werikenlaan aan het einde van dit .jaar de aandacht. In de inleiding tot het winter- programma schrijft de wijkkerkeraad van Aerdenhout, dat er, voordat het complex geheel zal zijn afgewerkt, nog heel wat werk verzet zal moeten worden. Wat nu de stand van het bouwfonds be treft cp het ogenblik: aan giften en bij dragen werd ongeveer 220.000 ontvan gen; op de uitgeschreven lening werd voor een bedrag van 150.000 ingetekend, totaal dus 370.000, zodat aan het oorspronkelijk geraamde bedrag van 400.000 nog 30.000 ontbreekt. Hierbij dient men te bedenken, dat er voor de inrichting van de kerk wel een bepaald bedrag is uitgetrokken, doch dat er geen geld beschikbaar is voor de toch ook zo noodzakelijke inrichting van de jeugdruimten en de consistorie. In werke lijkheid is er dus nog een groter bedrag nodig. Tot koster van de kerk werd benoemd de heer J. Kampman uit Woerden, die zal komen zodra er woonruimte voor hem beschikbaar is. Behalve de gewone diensten, de jeugd- en jongerendiensten en de gezinsdiensten, zullen er deze winter weer enkele bijbel kringen gehouden worden onder leiding van de predikant, ds. J. E. Drost. Ook de bijbelkringen onder leiding van mevrouw H. Dufourvan Hall en onder medever antwoordelijkheid van de kerkeraden van de doopsgezinde en hervormde gemeente zullen weer plaatshebben. Tot de verdere activiteiten van deze gemeente behoren de lantaarnavonden in „De Stal". Onbekend is nog de naam van een nieuw te vormen kring, waarvoor de leiding al een heel pro gramma heeft opgesteld, bestemd voor allen tussen de zestien en twintig jaar. Dit zullen praatavonden worden over littera tuur, kunst, sport, sociale problemen en bijbelse onderwerpen. Ook zullen er mu ziekavonden gehouden worden en zullen er sprekers van hun reiservaringen komen vertellen met films of dia's. De eerste bij zondere samenkomst zal op woensdag avond 8 oktober belegd worden in de her vormde kapel, onder auspiciën van de hervormde vrouwendienst-commissie, te vens bedoeld als ontmoetingsavond van de gemeente. Mejuffrouw A. P. van Beeck Vollenhoven zal dan vertellen over haar ervaringen als verpleegster bij dr. Albert Schweitzer in Lambarene. Woensdagavond 12 november zal ds. M. L. W. Schoch, jeugdpredikant te Rotterdam, spreken over „De moderne jeugd". Eind januari wordt er dan in de nieuwe kerk in samenwerking met de kerkeraden van de remonstrantse en.de doopsgezinde kerk en het bestuur van de religieuze kring in Aerdenhout een bijeenkomst gehouden, waarin de verbondenheid en samenwerking met leden van andere kerken tot uiting zal worden gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5