Agressiviteit van de jeugd bij weggebruik een probleem Verkiezingen in het gewezen „armenhuis" der Bondsrepubliek Frans Guinea zal waarschijnlijk voor onafhankelijkheid stemmen Premier De Gaulle maalt niet om Kroesjtsjevs beledigingen Verkeerscongres in Kopenhagen NAAIMACHINES 9 Tweepartijenstelsel ook in Sleeswijk-Holstein Ex-assistent van Adenauer verdacht van corruptie Hans Kilb de eerste van een reeks arrestanten? München viert weer feest: het hier kan niet op Boyd-Orr stelt bezuiniging op defensie voor van 10 frisse adem een heerlijke smaak kauw.. Parijs overweegt hoe het de economische banden met het oog op concurrentiekan handhaven Koeien mishandeld UHumanité schrapt in het bericht van de Pravda Nehroe gelast onderzoek in de staat Kerala Maandenlang vermiste vlotvaarders terecht „Friendship zai Alaska verder helpen exploreren Negerpredikant King door negervrouw gewond D i iJ A (J 2 3 SEPTEMBER 1 9 5 S (Van onze correspondent in Bonn) In de noordelijkste deelstaat van West- Duitsland, Sleeswijk-Holstein, worden zon dag 28 september verkiezingen gehouden voor de 69 zetels van de Landdag. Daar mee begint de tweede etappe van de lan ge reeks verkiezingen in onderscheidene deelstaten. Nummer een was Noordrijn Westfalen, waar duidelijk de tendens van de algemene verkiezingen naar een twee partijenstelsel, werd doorgetrokken. De verwachting is dat ook in Sleeswijk-Hol stein deze neiging scherp aan de dag zal treden, ten koste van de kleine partijen. Het is een zonderling verschijnsel, dat slechts weinige Nederlanders dit prachti ge Sleeswijk-Holstein kennen, zo veel mooier dan de omgeving van de kale autoweg van Hamburg naar de Deense grens, die zo velen wel kennen. In het gebied rond twee prachtige meren liggen stadjes, zoals men ze nergens vindt: Eutin, Malente en Plön. Ook Ratzeburg, Lübeck en Kiel zijn juwelen van bouwkun stige schoonheid. Dwalend door het meren gebied rond Plön en Eurin kan men zich in vorige eeuwen wanen. De werkelijkheid dringt zich pas weer op in Kiel met zijn grote scheepswerven, zijn fraaie inham en zijn kanaal naar de Noordzee, dat zo goed bekend is bij kustvaarders uit ons land. Tegenover dit rijke leven van een deel van Sleeswijk-Holstein staan veel stervende dingen: Lübeck, fraai herbouwd, maar met een haven die niet wil floreren en het gebied langs de Oostduitse grens, waar men dagelijks wordt geconfronteerd met het communistische systeem. Drie problemen Sleeswijk-Holstein. hoewel nauwelijks gekend, is een van de meest fascinerende Westduitse deelstaten: landschappelijk en politiek. Het land tussen Noord- en Oost zee, tussen de wereldstad Hamburg en de Deense grens, heeft drie problemen van de eerste oorde: de vluchtelingen, de ar moede en de Deense minderheid. De vluchtelingen stroomden hier na 1945 bin nen in die mate, dat de oorspronkelijke bewoners ongerust werden. Op een bevol king van 2,25 miljoen inwoners waren er in 1957 1,2 miljoen vluchtelingen, dat is een bevolkingstoeneming in achttien jaar met 42 percent. Hier werd in 1950 de Vluchtelingenpartij B.H.E. (Bund der Hei- matvertriebenen und Entrechteten) op gericht, die meteen succes had en minis ters in het kabinet-Adenauer opleverde. De B.H.E.die een rechtsradicale inslag had is thans nog slechts een schaduw van acht jaar geleden: de vluchtelingen van toen zijn gezeten burgers geworden, velen zijn naar de grote steden in het zui den getrokken. De B.H.E. kwijnt en ver loor de laatste maanden vijf van haar Landdagzetels aan andere partijen. Bedelaars Het tweede probleem van Sleeswijk-Hol stein, de armoede, is kordaat en met suc ces bestreden. Die armoede was, mede door de vluchtelingenstroom, aanzienlijk.- Men sprak niet voor niets van Sleeswijk- Holstein als van het armenhuis van de Bondsrepubliek. Steeds weer kwamen er ministers uit Kiel in Bonn om subsidies bedelen. Die tijd is voorbij, ook aan Slees wijk-Holstein is het Westduitse „Wirt- schaftswunder" niet voorbijgegaan, al vallen er ook nu nog armzalige toestan den waar te nemen. Het Deense probleem van Sleeswijk-Hol stein dateert uit de vroegere eeuwen. Sleeswijk behoorde reeds in de dertiende eeuw aan Denemarken. Maar Holstein was (Van onze correspondent in Bonn) De 48-jarige vroegere persoonlijke as sistent van bondskanselier Adenauer, Hans Kilb. is dezer dagen gearresteerd op beschuldiging van corruptie. Kilb was van 1949 tot 1951 de persoonlijke adjudant van de staats-secretaris in het Westduitse mi- •vsterie voor het Marshall-plan. Van 1951 'ot het voorjaar van 1958 bekleedde hij die hinctie bij Adenauer, in de laatste zes jaar moet hij zich aan corruptie schuldig hebben gemaakt. Het gaat hier om een van die corruptie gevallen, waarover het Hamburgse week blad ,.Der Spiegel" de laatste maanden geregeld op het oog ongeloofwaardige, mededelingen heeft gedaan. Een bekende autofabriek te Stuttgart zou hoge ambte naren die financieel niet in staat zijn zich een auto aan te schaffen, dure auto's heb ben „geleend". Men spreekt in deze ge vallen van passieve omkoperij. Kilb zou, volgens „Der Spiegel" „voor representatieve doeleinden" een sport wagen hebben ontvangen. Toen hij een on geval met de sportwagen kreeg, verschaf te de maatschappij hem een andere wagen. Kilb liet zich verder door de Deutsche Schlafwagen und Speisewagen Gesell- schaft regelmatig „koffiepakketten" stu ren. Toen hij het afgelopen voorjaar naar Brussel verhuisde, verschenen dergelijke pakketten op zijn vroegere bureau, dat ze naar de afzender terugstuurde. Kilb werd te Brussel belast een functie bij de Euro- töom. Het is duidelijk dat het toesturen van pakjes en het uitlenen in feite schen ken van dure auto's door bepaalde on dernemingen gedaan wordt om zich een goede toegang tot hoge ambtenaren te ver zekeren, in de hoop dat dergelijke inves teringen te zijner tijd zichzelf zullen be talen door grote aankopen door ministe ries. Of men deze firma's daarvan een verwijt kan maken, valt, zo meent men te Bonn, nog te bezien. Men verwacht nog meer arrestaties, zo wel van ambtenaren van de bondsregering als van ambtenaren van de regeringen van de deelstaten, die geschenken zouden hebben aangenomen, in het bijzonder auto's. Iedere zakenman kan in fraaie auto's rijden, maar geen ambtenaar kan zich uit zijn eigen portemonnaie zelfs maar een kleine wagen veroorloven. De verleiding is dan groot op een aanbod van een grote autofabriek, onder het mom van lenen, in te gaan. Het is een van de vele kwalen, die een gevolg zijn van het be faamde „Wirtschaftswunder". altijd Duits... De boeiende geschiedenis van het vorstenhuis Sleeswijk-Holstein- Sonderburg-Glücksburg met hedendaagse takken in Denemarken (koning Frederik IX), in Noorwegen (koning Olaf), Grie kenland en Groot-Brittannië spreekt boek delen. In de vorige eeuw kwam Sleeswijk- Holstein onder Deens bewind, maar na de Deens-Pruisische oorlog werd het Duits in 1864. Nog in 1920 werd bij een plebisciet beslist dat een deel van Sleeswijk bij De nemarken kwam. Ook thans is er een Deens element en is er een partij van de Deense minderheid, de Zuidsleeswijkse kiezersbond, die op grond van een Deens- Westduitse overeenkomst bijzondere rech ten geniet Doodgedrukt De verkiezingsstrijd wordt in de eerste plaats gestreden tussen Adenauers C.D.U. en de socialistische oppositie. „Ons land heeft sociaal-democraten no dig" staat op de S.P.D.-aanplakbiljetten. „Geen experimenten" leest men op de C.D.U.-plakkaten. Het is de voortgezette strijd van de grootste twee partijen, waartussen de kleinere als de F.D.P., de B.H.E., de Deutsche Partei, de D.R.P. en dergelijke dreigen te worden doodge drukt. Halen die kleintjes geen vijf per cent van het totaal uitgebrachte stemmen dan krijgen ze geen zetels. De zetelver houding is thans, na het overlopen van vijf B.H.E.-leden: C.D.U. 28. S.P.D. 25, B.H.E. 5, D.P. 4 en F.D.P 7 zetels De jonge krachtige C.D.U.-leider, de 45-jarige Kai-Uwe von Hassel. leidt zijn land reeds sinds 1950 in een coalitieregering van C.D.U., B.H.E. en F.D.P. De ver wachting is dat de C.D.U. zal komen op het percentage 48,1 dat zij reeds bij de bondsdagverkiezingen van vorig jaar be haalde. De S.P.D. zal wel op rond 30-35 percent komen en de rest dreigt af te val len. Dat is het politieke beeld in Sleeswijk- Holstein, waar een felle verkiezingsslag zou woeden, ware het niet dat de grote mannen Adenauer, Ollenhauer en ande ren nog wat rust nemen. (Van onze correspondent in Bonn) De Beierse miljoenenstad München kan niet ophouden met feesten. Na het festijn van het achthonderdjarig bestaan is het afgelopen weekeinde het 125st.e oktober feest begonnen: honderdduizend Mün- cheners begonnen zaterdag bier van der tien percent te drinken voor een daalder per Masz. Tot 5 oktober, zestien dagen lang, zullen de stenen literpullen geleegd worden. Het traditionele oktoberfeest werd ge opend door burgemeester Wimmer, die met opgestroopte mouwen zijn biertje tap te uit een groot vat op de Theresienwiese daarmee was het Biesenfeest. begon nen. Duizenden mensen zagen de caféhou ders met hun personeel op bierwagens, getrokken door vier of soms zes paarden langs versierde huizen naar het feestplein trekken. De grote brouwerijen hebben ze- van tenten opgeslagen, waar tegelijkertijd vijftigduizend mensen bier kunnen drin ken. Daarnaast zijn er meer dan zeven honderd kleine tentjes. Aan spit worden, al of niet in de open lucht, vele hoenders gebraden en zaterdag werd een os geroos terd. Zondag werd een optocht gehou den, waaraan volksdansers uit vele lan den, ook uit Nederland, deelnamen. Het bierfeest wordt bijgewoond door koning Paul en koningin Frederika van Grieken land met hun twee dochters. Het grootste oktoberfeest en de grootste kermis ooit in München en West-Duitsland gehouden is begonnen. Ten tweede male in een paar maanden wordt er niet zo hard gewerkt als gewoonlijk. WENEN, (Reuter) De Brit Lord Boyd-Orr, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft te Wenen het denkbeeld ge opperd, dat alle landen hun uitgaven voor defensie met tien percent besnoeien en de aldus bespaarde gelden, naar Boyd-Orrs schatting veertig miljoen gulden per jaar, in een fonds te storten voor de ontwikke ling van de minder ontwikkelde landen. Dit zou moeten geschieden onder auspi ciën van de UNO. Advertentie E3 (Van onze correspondent in Parijs) Tijdens zijn propaganda-tournee door Frans Afrika heeft generaal De Gaulle de zwarte volken, vorige maand, toegezegd, dat ze zich zonder bloed vergieten, bij het referendum over de nieuwe grondwet zon dag aanstaande met één slag onafhanke lijk zouden kunnen maken. Dat resultaat zou door een meerderheid van „neen" automatisch worden bereikt. Aan het ja woord kende de generaal de betekenis toe dat een land of volk, binnen een grote ge meenschap, zijn lot aan Frankrijks toe komst wil binden. De generaal liet echter wel vrij duidelijk doorschemeren dat het nee-woord onmiddellijke stopzetting van alle economische, technische en andere bijstand van Frankrijk tot gevolg zou heb ben. Dit grootse gebaar van liberale staat kunde heeft zijn positieve uitwerking niet gemist. Het is vrijwel zeker dat, op een na, alle gekleurde volkeren zondag „ja" voor De Gaulle, voor de nieuwe grondwet en dus voor een bestendiging der banden met Frankrijk zullen zeggen. Eén uitzon dering zal zich echter waarschijnlijk voor doen. Sekou Touré, de president van de gouvernementsraad van Frans Guinea, heeft terstond laten weten dat hij zijn land genoten zal opwekken de grondwet en vooral de gemeenschap met Frankrijk af te wijzen. Guinea is, na de Cóte d'Ivoire (Ivoor kust) de Franse bezitting in Centraal-Afri ka, waarvoor de rijkste industriële toe komst lijkt te zijn weggelegd. De bodem bevat bauxiet, ijzer en mangaan, en er zijn bovendien grote mogelijkheden voor opwekking van hydro-elektrische energie aanwezig. Niet alleen deze rijkdommen wegen zwaar in de balans, wanneer Gui nea voor Frankrijk verloren zou gaan. Ook het „besmettingsgevaar" mag niet wor den onderschat, aangezien andere Afri kaanse landen, op kortere of langere ter mijn, het voorbeeld van Guinea om de on afhankelijkheid te kiezen, zouden kunnen volgen, een mogelijkheid, die eveneens uitdrukkelijk door De Gaulle werd open gelaten. En dat risico lijkt te groter, waar Guinea nu reeds aanbiedingen van België en Canada moet hebben ontvangen, die bereid zijn de economische plaats van Frankrijk eventueel over te nemen. Inconsequentie Met het oog op deze vooruitzichten, heeft men in Franse regeringskringen al over wogen welke tussenweg, in geval van Gui nea's nee-woord, nog gekozen zou kunnen worden. Waarschijnlijk zal Parijs na de Guinese onafhankelijkheidsproclamatie het land de verzekering geven dat Frank- In Terschuur, Barneveld en Voorthuizen hebben een of meer onverlaten in de afge lopen nachten in de weilanden diverse koeien mishandeld, onder andere door de dieren twee aan twee met de koppen aan elkaar te binden, waarbij de koeien elkaar ernstig verwondden. Van de daders ont breekt totnogtoe elk spoor. rijk niettemin wil voort gaan alle econo mische en technische hulp te verlenen die nodig is voor de ontwikkeling der aanwe zige bodemschatten. Het is aannemelijk dat premier Sekou Touré dat aanbod met beide handen zal aanvaarden, want een principiële tegenstander van Frankrijk is hij niet. De vraag blijft voor de verde re toekomst echter toch open, of niet ook de andere zwarte volken van Frans- Afrika geneigd zullen zijn, de gemeen schap waarin de nieuwe grondwet voor ziet, te verlaten, nu dus blijkt, dat onaf hankelijkheid zonder economische risi co's mogelijk is. In dat geval zou, als 't ware, de bodem al bij voorbaat onder de Frans-Afrikaanse gemeenschap zijn weg getrokken Advertentie VERRASSEND LEKKER (Van onze correspondent in Parijs) In een interview met het orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, heeft Rusland's regeringschef Kroesjtsjev een lompe poging gedaan het Franse volk te verleiden zondag bij het referendum „nee" te zeggen tegen gene raal De Gaulle en tegen de grondwet van de vijfde republiek. Volgens Kroesjtsjev is het de bedoeling der „Franse reactie" dat de nieuwe constitutie de persoonlijke dictatuur in Frankrijk moet stichten en de huidige situatie in dit land doet de Rus sische premier dan ook denken aan het Duitsland van de jaren 1932-1933, dat door maarschalk Hindenburg aan Hitier werd uitgeleverd. De Gaulle werd nog wel niet met zoveel woorden met wijlen Hitier ver geleken, maar beiden werden door Kroesjtsjev toch wel in een adem ge noemd. Deze scherpe uitval tegen generaal De Gaulle en de Franse fascisten, die volgens de Pravda zijn voornaamste entourage zouden vormen, wekt temeer verbazing, waar Moskou zich totdusver ten aanzien van de jongste politieke ontwikkelingen in Frankrijk nogal op de diplomatieke vlak te had gehouden. De verklaring van deze plotselinge koerswijziging zal dan ook wel moeten worden gezocht in de mening van het Kremlin, dat het nuttig zou kun nen zijn de Franse communisten een rug- gesteuntje te geven in hun campagne te gen de grondwet. Of de Franse commu nisten heel gelukkig zijn met dit Russi sche gebaar valt intussen ernstig te be twijfelen. L'Humanité hun partijblad, heeft de uitlatingen van partijgenoot Kroesjtsjev hier en daar blijkbaar wat te gortig gevonden, zodat de redactie enkele verklaringen uit de oorspronkelijke tekst heeft geschrapt. Die censuur trof onder meer de zinsnede, waarin Kroesjtsjev „ont hulde", dat de Algerijnse parachutisten van generaal Massu zich op 14 juli in Pa rijs als in een „veroverde stad" zouden hebben gedragen. De Franse kranten zijn over het alge meen rood gloeiend aangelopen van ver ontwaardiging over de Russische beledi gingen die men als een ontoelaatbare in menging in de Franse binnenlandse aan gelegenheden zou mogen omschrijven. Premier De Gaulle heeft de kwestie veel rustiger opgenomen. „We zijn aan de vuist slagen op tafel en de homerische uitbar stingen van de heer Kroesjtsjev gewend geraakt, zo Lebben officiële kringen uit zijn naam laten weten, en we herinneren ons ook, dat talrijke verklaringen van de Russische regeringschef naderhand door hemzelf weer moesten worden teruggeno men". Een officieel protest van de Fran se regering bij de Russische ambassade in Parijs ligt dan ook geenszins in de be doeling. „Alles is best in orde" Het rechtse blad „L'Aurore" zegt dat men slechts kan lachen om de toespelin gen die Kroesjtsjev heeft gemaakt. De nijdige uitval van Kroesjtsjev werpt een helder licht op zijn geheime gedachten. Advertentie EULAN voor"'moteeht« behandeling „3 ^„„«van wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van BAYER) tientallen jaren op zijn \^R deugdelijkheid beproefd. Luister op maandag, woensdag, vrijdag en zoterdog om 9.52 uur naar het EULA N-PROG R A MM A over Radio LUXEMBURG 208 m. NEW DELHI (UPI) De premier van India, die de communistische autoriteiten in de staat Kerala lang de hand boven het hoofd heeft gehouden, heeft thans een onderzoek gelast in deze staat, waar de communistische partij bij de verkiezingen van 1957 de meerderheid kreeg. De com munisten beloofden het volk van Kerala, dat zij de staat volledig zouden hervor men. Dat is inderdaad gebeurd, maar de regering in New Delhi kan er niet langer vrede mee hebben. Een rechter, die een communist heeft veroordeeld werd uit zijn ambt ontheven. Het aantal mishandelingen en bedreigin gen van nietcommunisten is buitenge woon groot. De schoolboeken preken de revolutie. Mao Tse Toeng en Kroesjtsjev zi.in de grote helden geworden. Officieel volgen de communisten, die thans in de staatsfuncties en alle belang rijke posten hun afgevaardigden hebben, de „democratische politiek zonder geweld". Maar honderden die hun stem tegen de communisten verhieven, hebben moeten ervaren, dat de communistische partij duistere aanhangers heeft, die niet afkerig zijn van mishandelingen, bedreigingen en wapengeweld. Een protest tegen de „gelijkschakeling" van de schoolboeken is tot in New Delhi doorgedrongen en heeft de maat doen overlopen. Premier Nehroe, die de commu nisten in 1957 bij het begin van hun expe riment aanmoedigde, heeft toegegeven dat de situatie thans uit de hand gelopen is. HONOLOELOE. (UPI) Vier mannen en een hond, die 69 dagen geleden uit Californië vertrokken zijn op een vlot, en van wie men in al die tijd niets gehoord had, zijn zaterdag op het Hawaiiaanse eiland Maui weer in contact gekomen met de twintigste eeuw. Een verkeersvliegtuig had het vlot. dat 9 bij 6 meter groot is, zaterdagmiddag ge signaleerd. Daarmee was aan de ongerust heid en de voortdurende waakzaamheid een eind gekomen: de Lehi IV en zijn be manning waren weer teruggevonden. De 42-jarige Devere Baker, die in Cali fornië woont, was met drie jongere man nen en een hond die als mascotte dien de uit Californië vertrokken om te be wijzen dat men, gebruikmakend van de golfstroom, naar Hawaii kon drijven. Nu hem dat gelukt is wil hij. zo gauw als maar kan. van Perzië naar Midden Amerika drijven, ook op een vlot. Hij is er zeker van. dat die reis ook mogelijk is als men de golfstroom gebruikt. Een vissersboot heeft het vlot naar de kust gesleept. De reis van de Lehi IV had niet veel langer moeten duren, want de proviandvoorraad was geslonken tot twee blikken gestoofde tomaten en een blik spinazie. „Wij ontgaan hem. Hij beledigt ons. Al les is best in orde", aldus het blad. (Reuter) De Gaulle is voornemens vrijdagavond om negen uur de campagne voor de nieuwe grondwet voor radio en televisie met een rede te besluiten. Bij opiniepeilingen is gebleken, dat men in het Franse moederland in meerderheid voor De Gaulle's grondwet is, al is de in houd de meesten dan ook niet bekend. De percentages variëren van 65 in Bordeaux tot 80 in de Elzas. De leiders van de „ja"- campagne hebben, na de uitlatingen van Kroesjtsjev de leuze aangeheven: „De communisten stemmen neen, de Fransen stemmen ja". Ook in Algerije verwacht men een meer derheid voor de grondwet. Van alle kanten roerden premier De Gavlle handen toegestoken toen h\j zaterdag bij de prefectuur van Rennes, de hoofdstad van Bretagne, aankwam- De generaal is op tournee langs de provinciale hoofdsteden van Frank rijk om. zijn nieuwe grondwet aan te bevelen. FAIRBANKS (Alaska) (ANP) In het stadje Fairbanks in Alaska wacht men met spanning op de aflevering van de eer ste toestellen van het type Fokker F 27, welke door de Fairchildfabrieken te Ha- gerstown, in licentie gebouwd, binnenkort zullen worden afgeleverd aan enkele klei nere luchtvaartmaatschappijen, die de verbindingen van Seattle (Washington) met de uitgestrekte gebieden van de nieuwe staat Alaska onderhouden. De F 27 is na melijk de eerste schroefturbinemachine, die in de Verenigde Staten is gebouwd en door Amerikaanse maatschappijen voor de korte en middenafstanden zal worden gebruikt. West Coast Airlines, een maat schappij, die een luchtnet tussen 44 ste den in de staten Washington. Oregon en Idaho exploiteert, zou de primeur krijgen van de F 27, maar op het laatste ogenblik zijn er moeilijkheden ontstaan over de ar beidsvoorwaarden der vliegers. Het ziet er naar uit, dat Northern Consolidated Air lines de primeur van West Coast zal af snoepen, waarvoor bovendien de kansen sterk zijn gestegen nu er dezer dagen een overeenkomst is getekend tussen de direc tie van deze maatschappij en een delega tie van de Amerikaanse vliegersorganisa tie over de loon- en arbeidsvoorwaarden. Northern Consolidated heeft 19 vliegers in dienst en in de nieuwe overeenkomst staat, dat zij een toelage krijgen voor het vlie gen met de F 27. Piloten met acht jaar dienst ontvangen een maandelijks salaris van 1600 dollar met een arbeidstijd van 80 uren in die periode, waarbij gerekend is met het feit, dat zij de helft van deze uren des nachts vliegen en de andere helft bij daglicht. Bij het bepalen van de lonen worden be halve de diensttijd van de piloot ook de snelheid en het gewicht van het toestel als factor aangenomen. Het aantal luchtvaart maatschappijen, die verbindingen met Alaska de grootste staat van de Ver enigde Staten onderhouden, is zeer groot. Van hen hebben Northern Consoli dated Airlines en Alaska Airlines respec tievelijk 6 en 3 Fokkers F 27 besteld. De snellere, zeer comfortabele en grotere schroefturbinevliegtuigen zullen belang rijk bijdragen in de verdere exploratie van dit onmetelijke gebied, waar men volle dig op de luchtvaart is aangewezen bij een totaal gebrek aan wegen, terwijl geduren de de winter de zee en de rivieren gedu rende vele maanden zijn bevroren en de scheepvaart hier dan geen toegang heeft. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel, 14444 KOPENHAGEN (ANP) De interna tionale verkeerstechnische leergang te Kopenhagen vloeide vandaag over in het „Eerste Wereldcongres voor Verkeersvei ligheid" onder auspiciën van de OTA, de wereldfederatie van leidinggevende poli- t.ie-officieren. De besprekingen, die twee dagen duren, worden met vaste hand ge leid door mevrouw R. Liger, presidente van de werkgroep verkeersveiligheid van de UNO en de O.E.E.S. In de openingszitting werd door de al gemene secretaris van de politie-federatie Paul Villetorte aandacht gevraagd voor het aankweken van verantwoordelijkheids gevoel en het ontwikkelen van schuldbe sef bij het veroorzaken van ongelukken. Hij wees er onder meer op, dat de jeugd gaat rijden, zodra dit maar mag of moge lijk is. Daarbij komt een machtsgevoel, een agressiviteit vrij, die snel kan ontaar den in een feitelijk meesterschap van het voertuig over de individu. Dit komt trou wens ook bij oudere personen voor. Het lijkt de heer Villetorte daarom noodzake lijk de jeugd een diepgaande verkeersop- voeding te geven en een medisch-psycho- logische test in te voeren, vóórdat de rij bevoegdheid wordt verleend. De verkeers- overtreder en veroorzaker van ongelukken moet z.i. eveneens medisch-psychologisch bekeken worden en heropgevoed worden. Men heeft in deze gevallen immers meest al niet te doen met misdadigers, maar met verkeersmaatschappelijk onaange pasten, die vaardigheid aan verantwoor delijkheidszin moeten leren paren. De heer Svend Bergsoe, voorzitter van de Deense bond voor veilig verkeer, brak een lans voor „schokpropaganda" in de verkeersopvoeding. Hij bleek een ver klaarde tegenstander van autoraces te zijn, die in de dagbladen veel aandacht krijgen en de weggebruiker enerzijds uit dagen ook individueel te gaan racen en an- derszijds de gedachte aan verkeersveilig heid verdringen. In een uitvoerig en diepgaand rapport heeft de Kopenhaagse verkeerscommissa- ris van politie E. Groes-Petersen de ver keersopvoeding van de jeugd behandeld. Hij stelt vast, dat in het bijzonder aan dacht moet worden besteed aan de klein ste peuters, onder wie nog een bedroevend aantal slachtoffers valt. Er mag geen ma nier onbeproefd blijven om hierin veran dering te krijgen. De rol van de school bij de verkeersopvoeding behoeft in tal van landen verbetering. De veiligheid van het verkeer in de toekomst zal geheel op het werk van het heden gebaseerd zijn. In Europa vallen thans jaarlijks 70.000 doden in het verkeer. Het is daarom verheugend te constate ren dat ondanks aanzienlijke verschillen in leefwijze, sociale omstandigheden en opvattingen tussen de landen, overal een zelfde streven op het gebied van de ver keersopvoeding bestaat. Tal van goede re sultaten zijn geconstateerd, maar mede door de sterke groei van het verkeer zin ken deze haast in het niet tegenover de vele moeilijkheden waarvoor nog geen uit weg is gevonden. Door contact met ouders en kleuterscho len moet het zeer jonge kind reeds met het verkeer en de gevaren ervan ver trouwd worden gemaakt. In Kopenhagen is sinds de oorlog systematisch aan de be scherming van kinderen in het verkeer ge werkt. In de laatste drie jaar werden res pectievelijk 4, 4 en 6 bij ongelukken ge dood. De ouders zijn in de eerste plaats wakker gemaakt en doordrongen van hun verantwoordelijkheid. Scholen, politie en organisaties moeten systematisch met het werk voor veilig verkeer door kunnen gaan volgens de meest geëigende wetenschappelijke en praktische methodes. Gelijk in de Ver enigde Staten zal opvoeding naar veilig le ven een essentieel deel moeten worden van de opvoeding in huis en school, waar bij hulp van de verkeerspolitie onontbeer lijk is. In West-Duitsland is reeds 'n gron dige verkeersscholing van onderwijzend personeel aan de gang. NEW YORK (UPI) De negerpredi kant Martin Luther King, die bekendheid verkreeg als leider van de busboycot te Montgomery in Alabama, is zaterdag in een Newyorks warenhuis door een neger vrouw met een briefopener gestoken. Hij is in een ziekenhuis van Harlem geopereerd. King signeerde boeken over de busboy cot en de strijd voor integratie, toen een negervrouw hem met. de woorden „U heeft de laatste zes jaar al genoeg mensen doen lijden" in de borst stak. In haar hand tasje vond men een geladen pistool. De hoofdchirurg van het „Harlem Hospital" verklaarde te geloven dat King geen blij vende gevolgen zal ondervinden van de aanslag. Ministers naar Wenen. De Neder landse ministers Zijlstra en Witte zullen vandaag od uitnodiging van de Oosten rijkse minister van Handel, dr. Bolck. voor een bezoek van enkele dagen in Wenen aankomen. Zij zullen zowel een ontmoe ting hebbei met de Oostenrijkse president, dr. Scharf als met de eerste minister Raab. Verder staan onder meer op het programma bezoeken aan het parlement, de Staatsopera en het Wiener Burgtheater.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9