De jeugd kan van 1 oktober af gaan sparen met rijkspremie van 10 pet. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Dynamietaanslag tegen de Eiffeltoren verijdeld CHINA'S REPRESENTATIE NIET OP UNO-AGENDA Deining in de Labour Party over mevrouw Barbara Castle Eerste Kamer akkoord met nieuwe jeugdspaarwet Indisch verzet was weer tevergeefs 73e JAARGANG No 65 303e JAARGANG No 218 Peking niet bereid het vuur voorwaardelijk te staken Ook Londen krijgt een Sovjet-waarschuwing Harde wind Pokkenepidemie op Zuid- Gelebes; 500 doden Helse machine tijdig ontdekt en onschadelijk gemaakt Telegrammen naar landen buiten Europa duurder Het woord is aan Frans leger meldt vondst van massagraf in Algerije Partijleiding distancieert zich van uitlatingen over hardhandig optreden tegen Cyprioten Canada geeft bouw van supersonische jagers op éee MORRIS '(jeforet/otféist// WOENSDAG 2 4 SEPTEMBER 1958 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Liliane van België heeft in Tervueren een bezoek gebracht aan het centrum waar de Kongolese families, die aan de Expo meewerken, een onderdak hebben gevonden. HONGKONG (Reuter) De Amerikaan se ambassadeur dringt op de besprekingen te Warschau tussen de Verenigde Staten en communistisch China aan op een wa penstilstand, als eerste voorwaarde v~or verder overleg, zo meldt het Pekingse blad „Ta Koeng Pao". Het blad noemt dit een diplomatieke list, bedoeld om het Chinese volk te dwingen zijn soevereine rechten op Formosa en de eilanden voor de Chinese kust op te geven. In nationalistische krin gen in Taipeh is verklaard, dat nationalis tisch China een communistisch aanbod tot een staken van het vuren in het gebied van Quemoy zou aanvaarden, maar de archipel niet zal opgeven. WASHINGTON (UPI) De woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft de UPI-bericht.en, dat de Verenigde Staten communistisch China gewaar schuwd zouden hebben, dat zij Amerikaan se bombardementsvliegtuigen zouden uit zenden om de communistische artillerie stellingen op het Chinese vasteland te be stoken, samen met vliegtuigen van natio nalistisch China, als dit nodig zou zijn om de val van Quemoy te voorkomen, gezegd dat hij niets afwist van een dergelijke waarschuwing, die tijdens de besprekingen in Warschau zou zijn geuit. LONDEN (UPI) De Sovjet-Unie heeft Groot-Brittannië gewaarschuwd dat het steunen van een Amerikaanse aanval op China inhoudt dat tegen Groot-Brittannië dezelfde vergeldingsmaatregelen zullen worden genomen als tegen de Verenigde Staten. „Elke dag verbindt Groot-Brittan nië zich meer met het jongste militaire avontuur van de Verenigde Staten. Zij die plannen opstellen voor militaire actie in het .'erre Oosten en zij, die deze plannen in Londen steunen dienen de waarschu wing van Kroesjtsjev beter ter harte te nemen", aldus radio-Moskou. TAIPEH (AFP, Reuter en UPI) „Sabre"-straaljagers van de Chinese na tionalisten hebben tijdens een serie ge vechten op grote hoogte boven het vaste land elf „MIG"-straaljagers der commu nisten neergeschoten en zes „beschadigd en misschien neergeschoten". 32 nationalistische „Sabres" waren van drie kanten door in totaal ongeveer hon derd MIGS aangevallen. Alle nationalis tische vliegtuigen zijn op hun bases terug gekeerd, zo deelde een woordvoerder te Taipeh mede. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krach tige en langs de kust harde wes telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S DJAKARTA (Reuter) Volgens de dagbladen in Djakarta zouden op 't eiland Butung, nabij de zuidelijkste punt van Ce lebes, vijfhonderd personen zijn omgeko men als gevolg van een pokkenepidemie. Het Rode Kruis ter plaatse heeft een be roep gedaan op Djakarta om vaccin en medicijnen te zenden. (Van onze Kamerverslaggever) Als onderdeel van bet streven naar bezitsvorming in brede kring heeft de Eerste Kamer gisteravond, nadat negen sprekers van hun grote of bescheiden waardering hadden getuigd, met alge mene stemmen de Jeugdspaarwet aan vaard. Jongemensen van 15 tot en met 20 jaar zullen kunnen sparen met een rijkspremie van tien percent over het gespaarde bedrag en de rente aan het einde van de spaarperiode. Op 1 oktober treedt de "spaarregeling in werking. Een propaganda-actie zal aan alle voorwaar den bekendheid geven. Vooral de heren Ruppert (A.R.) en Van Lieshout (K.V.P.) hadden bezwaar tegen het plan de minimum inleg te bepalen op vijf gulden. De spaarbanken hadden daar toe besloten om hun administratiekosten niet te sterk te zien stijgen. Staatssecre taris Schmelzer verklaarde zich bereid opnieuw overleg te plegen met de spaar banken om te bereiken dat van de mini mum inleg mag worden afgeweken naar beneden indien een spaarbank daartegen geen bezwaar heeft. De aanmoediging van de bezitsvorming onder het gehele volk is vooral van K.V.P.- zijde bepleit bij de kabinetsformatie van 1956 en het waren gisteren ook de spre kers van de K.V.P.de heren Van Lies hout. Van Campen en Regout, die de groot ste waardering hadden voor de Jeugd spaarwet. Wegens het „geruchtmakende verleden" van de bezitsvorming was de heer De Wilde (V.V.D.) echter van me ning dat er daarom ook van de Jeugd spaarwet veel te veel ophef is gemaakt. Hij noemde het een „spruitje in cellofaan- verpakking met mooie linten en strikken om het iets te doen lijken". Als men de Jeugdspaarwet slechts beschouwt als een poging tot het bevorderen van de goede gewoonte om regelmatig te sparen, dan zit er wel iets goeds in. Na kennisneming van het tekort op de rijksbegroting en de voor stellen tot verlenging van de belastingver hogingen vond hij het geen zin hebben met dit kabinet te praten over bezitsvor ming in het algemeen. In deze situatie is er niets van te verwachten, zei hij. De verwachtingen omtrent het jeugn- (Van onze correspondent in Parijs) Het heeft niet veel gescheeld of de Eiffel toren, of tenminste een flink stuk van zijn top, was gisteravond om zeven uur in de lucht gevlogen. Op dat tijdstip stond de ontstekingsklok afgesteld, die vei bonden was met de elektrische draad, waarmee een helse machine in werking gesteld had moeten worden, welke bijna twee kilo dy namiet bevatte. Die hoeveelheid zou vol gens deskundigen van de Parijse politie voldoende geweest zyn om de derde en de vierde etage van het beroemde yzeren bouwwerk te vernietigen. Op de hoogste verdieping is het zendstation van de Franse televisie geïnstalleerd, die gisteravond juist het laatste programma in de campagne voor het referendum van zondag uitzond. Het was de communist Jacques Duclos, die het Franse volk opwekte zondag „nee" tegen generaal De Gaulle te zeggen. Het is aan de oplettendheid van een toe- riste te danken, dat Parijs zijn trouwe Eiffeltoren ongeschonden mag behouden. Op de derde verdieping ontdekte die be zoekster. wier naam door de politie geheim wordt gehouden, in een toilet twee elek trische draden, die naar een plaats achter de fonteintjes leidden. Zij vond dat ver dacht, waarschuwde een suppoost, die op zijn beurt de politie op de hoogte stelde. Een goed uur na de ontdekking was de bom naar de bovenste verdieping gebracht en gedemonteerd. Er bevonden zich nog een driehonderd Franse en buitenlandse toeristen op de toren, wier levens werden gespaard. Voortaan blijven de bovenste ver diepingen voor bezoekers gesloten De verdenking van de politie richt zich bijna vanzelfsprekend op de Algerijnse ter roristen, die bij de dag opzienbarender stunts op hun programma zouden hebben geschreven. De bom van de Eiffeltoren zou grote gelijkenis vertonen met de projectie len, die vorige week zijn ontdekt in een opslagplaats, dat de Algerijnen in Frank rijk als arsenaal gebruikten. Die munitie- bergplaats was men op het spoor gekomen, doordat de politie een Marokkaan had aan gehouden, die twee zware metalen hulzen vervoerde. Deze Marokkaanse medeplich tige van de Algerijnse verzetsbeweging, die in het Nabije Oosten op zijn taak zou zijn voorbereid, benam zich het leven voordat hij door de Franse politie kon worden ondervraagd. De lege projectielen, die hij vervoerde, waren volgens de politie van hetzelfde model als die waarmee de Eiffel toren opgeblazen had moeten worden. Overigens weigeren de autoriteiten enige mededeling over deze mislukte aanslag op de Eiffeltoren te doen. (Reuter-AFP) Bij een vuurgevecht tussen politie en Algerijnse terroristen in de Parijse voorstad Boulogne zijn in de afgelopen nacht drie Algerijnen om het leven gekomen. Een politieman werd ge wond. De Algerijnen openden met machine pistolen het vuur op een patrouillerende sparen waren in het algemeen zeer ge mengd. Alleen de heer Van Lieshout sprak van een eerste stap tot hervorming van de structuur van de maatschappij, maar de heer D'e Rijk (P.v.d.A.) had weinig ver wachtingen van het resultaat en econo misch vond hij de Jeugdspaarwet vrij on belangrijk. Volgens optimistische ver wachtingen zal per jaar 150 miljoen gul den extra worden gespaard. Voor de enor me behoefte aan kapitaal voor de indus trialisatie, ter vergroting van de welvaart in de toekomst, is dat niet veel. Ook de heer Ruppert (A.R.) onderstreepte, dat in verband met de industrialisatie en de toe neming van de concurrentie op de Euro- markt een hoog peil van besparingen drin gend geboden is. Om die reden was ook de heer Van Campen (K.V.P.) bezorgd over de spanning tussen besparingen en inves teringen. Positief stond de heer Van Hulst (C.H.U.) tegenover de Jeugdspaarwet, „omdat zij midden in de tijdstroom staat, die gaat in de richting van zorgeloos uitgeven", ook al door de voortdurende waardeverminde ring van de gulden. Ter aanmoediging van het sparen onder de jeugd, hetgeen ge paard moet gaan met handhaving van de waardevastheid van het geld, zag de heer Vixseboxse (C.H.U.) in de Jeugdspaarwel een element van opvoedende waarde. Met het eigenlijke probleem van de bezitsvor ming heeft het wetje niet veel te maken. Daarom werd het met algemene stemmen aangenomen. De P.T.T. heeft de tarieven voor tele grammen naar landen buiten Europa ver hoogd. De nieuwe tarieven gaan 1 oktober in. Ook de tarieven van de brieftelegram- men zyn verhoogd. Telegrammen, die thans naar bepaalde landen kunnen worden gezonden tegen 81 cent per woord, gaan de volgende maand 98 cent per woord kosten. Tele grammen die nu 98 cent per woord kosten komen dan op f 1,17 per woord te staan. Voor de brieftelegrammen wordt het ta rief van f 9,05 als minimum opgetrokken lot 10,80 en dat van 10,80 tot I 13,—. Volgens de P.T.T. is de tariefsverhoging noodzakelijk door de hogere vergoeding die de telegraafmaatschappijen in de be treffende landen zijn gaan heffen. Richard Rumbold: Ik heb nooit kunnen geloven dat de Voorzienigheid een kleine groep man nen gelaarsd en gespoord ter wereld heeft doen komen en een grote massa gezadeld en getoomd, bereid om te wor den bereden. politiewagen. De inzittenden schoten drie Algerijnen dood. De politie deelde mee, dat maandag tot zondag in het gebied van Parijs vier personen zijn gedood en vijf gewond.door aanslagen van Algerijnen. In die tijd werden vijf verzetslieden gedood, vijf gewond en negentig gearresteerd. Een groep Algerijnse verzetslieden heeft j maandagavond een opslagplaats van het Franse leger in een voorstad van Marseille aangevallen met handgranaten en machine- pistoolvuur. Drie handgranaten ontploften in open terrein en richtten geen schade aan. Niemand werd getroffen. Het bezoeken van Algerijnen in Franse gevangenissen is om veiligheidsredenen verboden. Om dezelfde redenen zullen de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer als zij ondervraagd moeten worden, van de gevangenissen naar het Paleis van Justitie in Parijs worden gebracht AJACCIO (UPÏ) Henri Maillot, voor zitter van het Corsicaanse „Comité van openbaar welzijn" en een ver familielid van De Gaulle, is maandagavond op Corsica gewond door geweerschoten van onbeken den. Hij werd onder vuur genomen toen hij met een vriend bezig was met het aan brengen van plakkaten voor het aanstaan de referendum. ALGIERS (AFP) Halverwege tussen Tizi-Ouzou en Bougie in Algerije hebben Franse troepen, dichtbij een commando post van de opstandelingenleider Amiroesj massagraven ontdekt met een vierhon derdtal lijken. De rebellenleider zou reeds verscheidene weken zuiveringsacties uitvoeren. De graven bevonden zich in zeer dicht begroeid bergterrein. De lijken waren verminkt en verbrand. In de om geving vond men tal van martelwerktui gen. De commandopost lag in het Akfadou- bos in de Djoerdjoera bergen van Kaby- lië ten oosten van Algiers. De Franse in lichtingendienst beschikt over mededelin gen van Algerijnse overlopers dat er sinds begin augustus meer dan zeshonderd men sen vermoord waren. Het leger heeft journalisten de feiten la ten controleren. Aan de journalisten werd voor hun vertrek meegedeeld, dat totnu- toe 400 lijken te voorschijn zijn gehaald, maar dat het totaal nog wel groter zou kunnen zijn. In het begin van deze maand is de bevol king van het dorp Renault in de streek Cassaigne nabij Orléansville, door een groep rebellen het gebergte ingejaagd om te voorkomen dat de dorpelingen zullen deelnemen aan het referendum op 28 sep tember. Op 16 september keerden vijftien dorpelingen naar Renault terug. Twee da gen lager vond een Franse patrouille hun lichamen met afgesneden keel, aldus het Franse leger. Generaal De Gaulle is op zijn tournee door de Franse provincie, waar hij voor aalwaardig van zijn grondwet bij het referendum heeft gepleit, ook in zijn geboorteplaats Rijssel geweest. Deze foto werd gemaakt toen De Gaulle en kolonel De Bonneval zich in een groep je mijnwerkers bevonden, die de han den omhoog steken ten teken dat zij zondag Jazul'en s'emmen De Japanse spoorwegen, die bekend staan om haar stipte dienstregeling, gaan binnenkort geheel nieuwe sneltreinen, „Asakasa's" genoemd, in gebruik nemen met luchtverversing en geluidsdichte compartimenten. In het restauratiegedeelte rijen zich deze gastvrouwen vriendelijk aaneen. NEW YORK (UPI) De UNO-Assem- blee heeft na een discussie van twee da gen besloten gedurende haar dertiende zitting geen voorstel in behandeling te nemen om de afgevaardigden van natio nalistisch China uit de UNO te stoten of om communistisch China een zetel te geven. Een Amerikaans voorstel van deze inhoud werd met 44 tegen 28 stemmen en bij negen onthoudingen goedgekeurd. Eerst verwierp de Assemblee, met 40 tegen 29 stemmen, bij twaalf onthoudin gen het voorstel van India een volledig debat te houden. Vervolgens werd, met 41 tegen 29 stemmen, bij elf onthoudingen, de poging van India verworpen om het Amerikaanse voorstel te doen stranden. Daarna werd, met 40 tegen 28 stemmen bij dertien onthoudingen, het voorstel van de agenda-commissie aangenomen om het Indische voorstel een debat in de Assem blee te houden over de kwestie van Chi na's vertegenwoordiging, niet te aanvaar den. De volgende stemming bracht goed keuring, met 41 tegen 29 stemmen, bij elf onthoudingen, van de aanbeveling van de agenda-commissie om de kwestie te laten (Van onze correspondent in Londen) Zowel in als buiten de Labourpartij is een storm opgestoken door de critiek op het gedrag van de Britse troepen op Cyprus van het Lagerhuis-lid en vice-voorzitster van de Labourpartij, mevrouw Barbara Castle. Het wordt haar kwalijk genomen, dat zij haar gewoonlijk zo scherpe tong, op een critiek ogenblik niet heeft kunnen be dwingen. Mevrouw Castle heeft haar be zoeken aan Griekenland, Turkije en Cyprus gebracht als particulier en niet als ver tegenwoordiger van de Labourparty, zo heeft partijleider Gaitskell, na afloop van besprekingen met andere Labourleiders en mevrouw Castle, in een verklaring voor de pers bekendgemaakt. Politieke kringen zien in deze verklaring een bewys dat de Labourparty zich niet achter de verklarin gen van mevrouw Castle plaatst. Mevrouw Castle had tegenover de pers gezegd dat de Britse autoriteiten op Cyprus de Britse troepen toestonden zeer krachtig op te treden bij het doorzoeken van dorpen waar zich incidenten hadden voorgedaan. Gaitskell legt er in zijn verklaring de na druk op, dat zijn partij veel eerbied heeft voor de Britse militairen op Cyprus, die „aan schier ondraaglijke provocaties bloot staan". Hieraan voegt hij toe dat de ver klaringen van mevrouw Castle over het optreden van de Britten op Cyprus, naar het lijkt, niet volledig en nauwkeurig zijn weergegeven. Mevrouw Castle verklaarde zelf in een televisieprogram, dat haar uitlatingen niet tegen de Britse militairen, maar tegen de autoriteiten waren gericht. Bevan vooruit De uitlatingen van mevrouw Castle heb ben in de Labourpartij grote deining te weeg gebracht, want zij zou volgende week op het congres te Scarborough, tot voor zitster worden gekozen, een functie welke elk jaar wisselt. Nu het tijdstip van de algemene verkiezingen nadert, voor- of najaar 1959 zijn de waarschijnlijkste data, hoewel de regering het desnoods nog tot begin 1960 mag rekken doet de Labour partij haar uiterste best, naar buiten de eenheid zoveel mogelijk te bewaren. Het eindeloze geharrewar tussen rechts en links heeft de partij in het verleden veel schade gedaan en tot tweemaal toe de rusten, zoals de Verenigde Staten hadden voorgesteld. De laatste stemming, 44 tegen 28 stemmen, bij negen onthoudingen, gold de algehele aanbeveling van de agenda commissie, waarin beide delen van het Amerikaanse voorstel om de kwestie ten minste een jaar te laten rusten waren op genomen. In de slotstemming steunden alle twintig Latijnsamerikaanse landen, acht West- europese staten, tien leden van de Afro- Aziatische groep, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en nationa listisch China de Verenigde Staten. De negen landen van het Sovjetblok, Joego slavië, dertien Afro-Aziatische staten en vijf Westeuropese landen keerden zich tegen het Amerikaanse voorstel. Vier v'esteuropese staten, vier leden van de Afro-Aziatische groep en Israel onthielden zich van stemming. De veranderinger in vergelijking met de stemming over de kwestie China in de twaalfde zitting zijn als volgt: Oostenrijk van tegen tot onthouding, Cambodja van onthouding tot voor, IJsland van tegen tot onthouding, Irak van tegen tot voor, Libië van tegen tot onthouding, de twee voor stemmen van Egypte en Syrië vorig jaar werden één voorstem van de Verenigde Arabische Republiek, Zuid-Afrika, vorig jaar niet aanwezig, stemde tegen. Sinds haar vijfde zitting heeft de As semblee zich met het al dan niet toelaten van communistisch China beziggehouden. Onderstaand volgt een overzicht van de stemverhoudingen. 1950: 1951: 1952: 1953: 1954: 1955: 1956: 1957: 1958: 33 tegen, 16 37 tegen, 11 42 tegen, 9 44 tegen, 10 43 tegen, 11 42 tegen, 12 47 tegen, 24 48 tegen, 27 44 tegen, 28 voor, voor, voor, voor, voor, voor, voor, voor, voor, 10 onthoudingen. onthoudingen, onthoudingen, onthoudingen, onthoudingen, onthoudingen. 8 onthoudingen. 6 onthoudingen. 9 onthoudingen. OTTAWA, (AFP) Premier Diefenba- ker van Canada heeft bekendgemaakt, dat zijn regering de produktie van 't superso nisch vliegtuig CF-105 („Arrow") heeft la ten stopzetten, omdat de door piloten be stuurde vliegtuigen volgens een weten schappelijke prognose al na 1960 verouderd kunnen zijn. Diefenbaker verklaarde, dat de Cana dese luchtstrijdkrachten, ter vervanging van dit toestel, uitgerust zullen worden met geleide projectielen van het type „Bo- marc". Over de levering van deze projec tielen zal binnenkort met de V.S. onder handeld worden, aldus Diefenbaker. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN 29.50 nederlaag bezorgd. Vandaar dat de ge matigde leider Gaitskell en zijn oude tegen stander Aneurin Bevan, hoewel nog wat stijfjes, arm in arm optrekken. Er is een campagne gaande om Bevan in het ver kiezingsjaar tot partij-vooratter te maken. Dat kan alleen wanneer mevrouw Castle haar beurt voorbij laat gaan. Het merk waardige is, dat degenen die Bevan in zijn nieuwe gedaante van verzoenende figuur steunen, allerminst zijn vroegere geestver wanten zijn, waartoe wel mevrouw Castle behoort. Rechts wil de „getemde" Bevan als symbool van eensgezindheid naar voren schuiven, liever dan de temperamentvolle en onbuigzame mevrouw Castle, die te veel met de vlag van de afgetakelde Bevan- groep zwaait.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1