Kroesjtsjev neemt Adenauer op de korrel na De Gaulle Sjamoens „falange" zal het Sjehab niet makkelijk maken Plan van Makarios valt niet in goede aarde te Londen De nieuwe Libanese president WOENSDAG 24 SEPTEMBER 19 5S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Ontmoeting vergeleken met pact Hitler-Mussolini Wapens voor Djakarta „V,5, handelden niet in strijd met NAVO-verdrag" Vice-premier SelbmaPn van Oost-Duitsland ontslagen Peking-China geweerd uit UNO-atoom bureau Westduitse generaal volgt Brit op bij de NAVO „Vanguard" rakettenserie (440 miljoen gulden) bijna afgelopen Dodelijk gedistilleerd in de handel in België Bijna 300 scholieren hebben Little Rock verlaten Boterballet op rijksweg bij Meppel Minister Vondeling: zuivel- organisatie onoverzichtelijk Christelijk-liberale belangengemeenschap Buurmans brommer in brand gestoken Vechtersbazen mishan delden Almelose advocaat Dr, Lahr gaat in Emden besprekingen voeren Tegen daders en tipgever van roofoverval twee jaar geëist Wally Matthies vijfendertig jaar bij het cabaret Zanger Alfred Piccaver in Wenen overleden Zeeschildering door een geschenk uit Engeland nu voltooid In Rotterdam première van „L'Epouvantail" (Van onze correspondent in Bonn) In een interview met het Hamburgse weekblad „Die Zeit" heeft de Russische minister-president en partijleider Kroes,j- tsjev scherpe critiek geuit op hondskanse lier Adenauer. Hy vergeleek de ontmoe ting tussen Adenauer en De Gaulle met de ontmoeting, die Hitler in 1934 met Mus solini heeft gehad. Kroesjtsjev viel daar mee voor de tweede maal in enkele dagen tjjds u'1 «ver het gesprek van Adenauer en De Gaulle. Volgens hem luidt dit ge sprek een nieuwe fascistische periode in. Hij verzwijgt daarbij ander gesprek dat Hitler in de vooroorlogse jaren heeft laten voeren namelijk met Stalin in 1939. Kroesjtsjev verwijt de Westduitse re gering dat, zij de Oosteuropese landen de njg toekeert, hetgeen zou duiden op blinde vijandschap in de praktische politiek van Bonn, vijandiger dan van welk ander NAVO-land ook. Waar de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk reeds lang diplomatieke betrekkingen met Oost europese landen onderhouden, weigert Bonn dit nog altijd. Fascisme Hitler en Mussolini maakten in 1934 afspraken, die tegen de vrede gericht wa ren en dat. is volgens Kroesjtsjev ook te Colombey-les-deux-Eglises gebeurd. In Frankrijk, aldus de Russische regerings leider, wordt gestreden tussen het fascis me en de aanhangers van een republi keinse orde, waarmee hij kennelijk de communisten bedoeld. Wanneer de re gering van West-Duitsland zo gaat Kroesjtsjev verder het desondanks juist acht nauw samen te werken met de Fran se regering, op een ogenblik waar het in Frankrijk gaat om zijn of niet zijn, dan kan men daaruit slechts opmaken dat het er om te doen is de reactionaire krachten in Frankrijk te steunen in een anti-demo cratische revolutie. De Europese gemeen schap, waarover Adenauer en De Gaulle het eens waren, is volgens Kroesjtsjev niet anders dan een filiaal van het Atlan tische Pact. In het bijzonder lijkt Kroesjtsjev zich Op vragen van het. Tweede Kamerlid prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) over de Amerikaanse wapenleveranties aan Indo nesië heeft de minister-president, minister van Algemene Zaken, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken het vol gende geantwoord: 1. Op 13 augustus j.l. is tussen de Verenigde Staten en Indonesië een overeenkomst gesloten, waarbij Ame rika zich verbindt Indonesië van militair materiaal te voorzien op een nader over een te komen basis. Indonesië heeft zich daarbij verplicht, dat materiaal uitslui tend voor handhaving der binnenlandse veiligheid te bestemmen en voor wettige zelfverdediging, overeenkomstig de doel stellingen en de beginselen van het Hand vest van de UNO en voorts om van deze wapenen geen afstand te doen aan derden zonder dat beide regeringen daaromtrent overeenstemming zullen hebben bereikt. 2. De Nederlandse regering was ter zake van deze overeenkomst tevoren ingelicht. 3. Gezien de in de overeenkomst opgeno men verzekeringen inzake de bestemming der te leveren wapens mag niet worden verondersteld, dat deze wapenen zullen worden misbruikt voor directe of indirecte agressie tegen Nederlands Nieuw-Gui- nea. Het gebruik van deze wapenen binnen Indonesië is een aangelegenheid, welke be hoort tot de competentie van de Indonesi sche regering en derhalve buiten de be moeienis van de Nederlandse regering valt Wat de Zuid-Molukken betreft, wordt herinnerd aan het standpunt, dat de rege ring herhaaldelijk in beide Kamers heeft bekend gesteld. 4. Het Noord-Atlantische Verdrag legt de leden geen verantwoordelijkheid op voor elkanders veiligheid buiten het in dit ver drag omschreven territoir en de onder 1 vermelde overeenkomst is niet in strijd met de tekst van dit verdrag. BERLIJN. (DPA-AFP) De 58-jarige Fritz Selbmann, een van de voornaamste economische deskundigen van Oost-Duits land heeft ook zijn functie van vice-pre mier van Oost-Duitsland, die hij sinds no vember 1955 heeft bekleed, verloren. Hij is ook lange tijd minister voor de Zware In dustrie geweest. Selbmann is de laatsie maanden 't mik punt geweest van heftige critiek van het bestuur van de communistische partij, dat Selbmann aanmatiging verweet en de nei ging zich als „directeur" en technocraat te gedragen. Hij werd er ook van beschul digd betrekkingen onderhouden te hebben met de groep van Schirdewan-Ölssner en Wollweber, die in februari uit de leiding van de partij gestoten werd wegens haar oppositie tegen partijsecretaris Walter Ul- bricht. De verwijdering van Selbmann uit de re gering is bekendgemaakt in een vergade ring van de Oostduitse Volkskamer. Voor zitter Dieckmann las een brief voor van premier Grotewohl waarin wordt gezegd, dat Selbmann van zijn regeringsfuncties is ontheven. De brief bevat geen nadere verklaring. WENEN (Reuter) De commissie voor de geloofsbrieven van de conferentie van 't internationaal atoombureau in We nen heeft dinsdag een Russisch voorstel afgewezen om de nationalistische Chine se delegatie te vervangen door communis tische vertegenwoordigers. Met zes tegen drie stemmen nam de commissie een Amerikaans voorstel aan om de geloofs brieven der communistisch Chinese verte genwoordigers niet in studie te nemen. Voorts werd met vier stemmen tegen en bij vier onthoudingen een Amerikaans voorstel aangenomen om de Hongaarse ge loofsbrieven te verwérpen. te ergeren over de mogelijkheid die Adenauer en De Gaulle hebben openge laten voor samenwerking tussen West- en Oosteuropese landen. De as Bonn-Parijs is zijns inziens de grondslag voor een vijandige politiek tegenover Öost-Europa. Dit interview is te Bonn opgevat als een nieuw teken van de achteruitgang in de Westduits-Russische verhouding. Men is niet van plan even grof te antwoorden als Kroesjtsjev gesproken heeft en men wil het uitdagende element i n de uit latingen van de Russische regeringsleider negeren. Sommige kringen achten het meer dan ooit nodig dat Bonn diploma tieke betrekkingen gaat aanknopen met Polen en Tsjechoslowakije. Alleen voor Russen! LONDEN (UPI) Radio-Moskou ont kende gisteravond, dat de Sovjet-Unie zich in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk heeft gemengd,"door de ver klaring van Kroesjtsjev in de „Pravda", dat de nieuwe constitutie een „dictatuur" zal brengen, die aan de dictatuur in nazi- Duitsland doet denken. In een uitzending in de Franse taal. die in Londen werd op gevangen, zei de radio, dat de verkla ringen van Kroesjtsjev in de „Pravda" niet gericht waren tot. de Franse kiezers, maar tot de Sovjetlezers". De Sovjet-Unie, aldus radio-Moskou, „kan niet onverschil lig zijn voor de opkomst van fascisme, omdat fascisme oorlog betekent". PARIJS (Reuter) De Westduitse gene raal Foertsch zal met ingang van het vol gend jaar de Britse luchtmaarschalk Con- stantine opvolgen als plaatsvervangend stafchef voor plannen en beleid van het NAVO-hoofdkwartier te Parijs, aldus de NAVO-opperbevelhebber, generaal Nor- stad. Foertsch heeft in de tweede wereld oorlog in Frankrijk en Rusland gestreden Na 1945 werd hij tien jaar lang als krijgs gevangene in de Sovjet-Unie vastgehouden. WASHINGTON (UPI) Er resteren op het ogenblik nog vijf „Vanguard-raketten en de Amerikaanse marine gelooft, dat zij er met behulp van deze 24 meter lange ge vaarten in slagen zal minstens nog één Amerikaanse aardsatelliet in omloop te brengen. Zijn de vijf raketten „verscho ten", dan is daarmee het project-Van guard, dat 440 miljoen gulden heeft ge kost, van de baan. De vijf drietrapsraketten hebben een gemiddelde kans van één op vier om hun opdracht te volbrengen, zo heeft men be rekend. Zeven „Vanguard's" zijn thans af geschoten. De laatste kwam niet los van de grond. Van de zes die daarvóór werden gelanceerd heeft er slechts één geheel naar wens gefunctioneerd en een kunstmaan in omloop gebracht, terwijl de andere vijf mislukten. De zevende kan hoogstwaar schijnlijk nog een keer gebruikt worden. De jubilerende Nederlandse Vereni ging voor Koeltechniek heeft de gou den Kamerlingh Onnesmedaille toege kend aan het natuurkundig laborato rium van Philips. De directeur van het laboratorium, ir. H. Rinia, ontvangt de medaille uit handen van de voorzitter der vereniging, prof. dr. ir. L. Vahl. BEIROET (UPI) Foead Sjehab, die dinsdag het presidentschap in Libanon heeft overgenomen, heeft beloofd, dat hij voor een spoedige ontruiming van het land door de Amerikaanse troepen zou zorgen en voor de volledige ontwapening van de burgerbevolking. Maar de falange der pro-Westelijke par tijen deed de eerste dag van Sjehab's be wind al een oproep om de algemene sta king vandaag voort te zetten en wierp nieuwe barricaden op in de door haar be heerste gedeelten van de stad. Sjehabs voorganger Camille Sjamoen verliet het paleis even na twaalf uur. wui vend en met een glimlach op het gelaat. Hij vertrok met een escorte van zes auto's Het Victoriemonument op de Lüne- burgerheide, dat werd opgericht op de plaats waar veldmaarschalk Mont gomery in 1945 de volledige Duitse capitulatie aanvaardde, wordt overge bracht naar de militaire academie van Sandhurst in Engeland, De Westduitse regering heeft haar toestemming ge geven voor het transport, dat geschiedt op voorstel van Montgomery. Voor Adolf Menkemann, met zijn hond. bij het ingepakte gedenkteken gefotogra feerd, betekent de overplaatsing het eind van zijn baantje als bewaker. Het monument werd nogal eens belaagd door vernielzuchtige elementen. (Van onze correspondent in Londen) Van officiële zijde weigert men commen taar te leveren op het plan dat aartsbis schop Makarios tegenover mevrouw Castle heeft ontvouwd inzake een zelfstandig Cyprus, eventueel los van Griekenland en Turkije, en mogelyk als deel van het Britse Gemenebest. Het enige wat men over Makarios' denkbeeld zegt is, dat het kennelyk als een uiteindelijke oplossing is bedoeld, waaraan men, volgens Londen, nog lang niet toe is. Slechts geleidelijk kan er iets worden bereikt. Makarios' doel is kennelijk de uitvoering van het Britse, op deelgenootschap berustende, plan te verhin' ren. Op 1 oktober zal dit in werking treden, wanneer de eerste Turkse commissaris naar Cyprus komt. Op het ogenblik blijft de Britse regering, ondanks alle Griekse tegenstand en hernieuwde Grieks-Cy prische gewelddaden, vast houden aan dit tussentijdse zevenjaren-plan voor onder linge Grieks-Turkse samenwerking onder Britse leiding. De gouverneur van Cyprus. Sir Hugh Foot, heeft gisteravond in een radiorede verklaard, dat Londen zijn poli tiek handhaaft. Op de critiek die Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, gisteren in Athene op het Britse plan zou hebben geuit, is in Londen nog geen reactie. Een gelukkige en ATHENE (Reuter) Paul-Henri Spaak is gisteravond uit Athene in Parijs terug gekeerd. Vandaag zal hij de NAVO-raad zeggen wat er naar zijn mening moet worden gedaan om uit de controverse te geraken. In antwoord op een vraag zei Spaak, dat zijn suggesties concreet zullen moeten zijn. Hij is voornemens zijn be sprekingen met Britse en Turkse ver tegenwoordigers in de NAVO-raad voort te zetten. Premier Karamanlis van Griekenland noemde Spaaks bezoek „een gelukkige ge beurtenis". Spaak verklaarde na een ge sprek met Griekse leiders, dat „de toe passing van het Britse plan voor Cyprus een van de elementen (is) die de toestand moeilijk maken". Volgens diplomatieke kringen in Athene heeft de Franse regering de Griekse pre mier meegedeeld, dat zij bereid is het Griekse verzoek voor uits'tel van het Britse plan voor Cyprus te steunen. Voorts is men er van overtuigd dat het nieuwe plan van Makarios zal worden gesteund door de Aziatische en Afrikaanse landen onder leiding van India. een ongelukkige gebeurtenis NICOSIA (Reuter) Een negentien jarige Grieks-Cyprische vrouw is tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens onwettig bezit van bommen, die in juni in haar huis werden gevonden. De vrouw wiegde haar baby in haar armen toen de rechter het vonnis uitsprak. De verdediger verzocht om clementie op grond van het feit dat de verdachte ge trouwd is. maar de rechter wees dit ver zoek van de hand. ATHENE (Reuter) Bisschop Kypria- nos van Kyrenia, die indertijd tezamen met Makarios van Cyprus werd verban nen, heeft in de Griekse pers Makarios' jongste voorstel „onaanvaardbaar" ge noemd. „Wij willen het Britse plan dwars bomen, door te strijden niet door conces sies te doen. Makarios' voorstel is een be lediging voor het prestige van de ethnar- chie (het politieke orgaan van de Cy prische orthodoxe kerk) en verbreekt de eenheid van de Cyprioten. Het is ook tegen 's lands verlangen naar eenheid met Griekenland. De enige die het recht heeft over onze politieke toekomst te oordelen is het Cyprische volk zelf", aldus de bis schop. naar het bergdorp Ain-Kabo. een bolwerk van zijn aanhangers. Buiten de stad voeg den zich nog meer dan vijftig andere auto's met gewapende volgelingen 'bij de stoet en toen ging het al toeterend berg opwaarts. Sjamoen zei, dat het van de stappen, die de tegering zou nemen af zou hangen of zijn parlementaire fractie van ongeveer twintig afgevaardigden al dan niet met het bewind van Sjehab zou sa menwerken. Een van zijn tegenstanders in de strijd van ruim vier maanden, de rebellenleider Saeb Salam. verklaarde: „De dag van heden is het begin van het einde van de moeilijkheden van de natie". De kandidaat, die de beste kansen scheen te hebben als premier te worden aangewezen en aanvaard, Rashid Kara- mi, de rebellenleider uit Tripolis, heeft ter rein verloren, blijkbaar als gevolg van de agitatie van de christelijke elementen ge durende de laatste drie dagen. Kandida ten, die thans weer frequenter worden ge noemd, zijn de linkse vroegere premier Hal Hoessein Oweini en de gematigde re bellenleider Takkieddine Solh. Er zijn tekenen, dat de Amerikaanse ontruiming bespoedigd zal worden. Dins dag voeren vier marinetransportschepen de haven van Beiroet binnen. Men ver wacht dat het vierde en laatste bataljon mariniers, dat hier was achtergelaten, zijn materiaal spoedig in zal schepen en op 27 september zee zal kiezen. Een bataljon van de genie is al begonnen zijn zware uitrus tingsstukken aan boord van de transport schepen te brengen. Oppervlakkig beschouwd is de hele ce remonie van de gezagsoverdracht in de beste harmonie verlopen. Het viel echter ingewijden op. dat Sjamoen in zijn af scheidsverklaring wél zijn opvolger geluk wenste, maar dat Sjehab in zijn rede geen woord wijdde aan de scheidende presi dent of diens regering. Daaraan schreef men het dan ook aan toe, dat de vicepre- mier in het scheidende kabinet, Khalil el Hibri, niet opstond om de nieuwe president volgens het gebruik geluk te wensen. (Reuter) Naar van gewoonlijk welinge lichte zijde te Beiroet werd vernomen is de nieuwe president van Libanon, generaal Sjehab, er dinsdagavond niet in geslaagd een kabinet te vormen, omdat twee kandi daten voor een ministerszetel geweigerd zouden hebben zitting te nemen in het kabinet. BRUSSEL (AFP) In België hebben zich ernstige gevallen van vergiftiging door methylalcohol (of houtgeest of hout alcohol, dat ondermeer wordt gebruikt voor het bereiden van kleurstoffen en het ondrinkbaar maken van spiritus) voorge daan, die tot nu toe aan zeven personen het leven hebben gekost, terwijl meer dan 20 personen na het gebruik van deze alco hol ziek zijn geworden. De doden zijn drie Noorse zeelieden, drie inwoners van Antwerpen, en een 38-jarige Belgische. De politie laat op gezette tijd stippen de bevolking via de radio waar schuwen geen alcoholische dranken te ge bruiken, waarvan de herkomst twijfelach tig is. De politie is erin geslaagd een hoeveel heid van honderden liters houtgeest, die in een clandestiene distilleerderij was ge maakt, te achterhalen. Een twaalftal per sonen is gearresteerd. Bij een van hen, een grossier, zijn een clandestiene distil leerderij en grote hoeveelheden houtalco hol aangetroffen. Hij gebruikte de hout geest voor het maken van genever en li keuren, die vervolgens onder de naam van bekende merken in de handel werden ge bracht. LITTLE ROCK (UPI) Sinds het slui ten van de middelbare scholen van Little Rock hebben 280 van de 3.480 scholieren zich laten inschrijven op andere scholen, zo heeft de onderwijsinspectie meegedeeld. De overgeschreven scholieren zijn voor het grootste deel bij familie of kennissen gaan wonen, om dichter bij hun nieuwe school te zijn. In Little Rock werd maandagavond een bijeenkomst van tegenstanders van de rassenintegratie gehouden, waaraan onge veer achthonderd personen deelnamen. (Reuter) Een federale rechter heeft een verzoekschrift van de schoolraad van Nor folk in Virginia afgewezen om de uitvoe ring van het bevel van een lagere recht bank tot toelating van zeventien neger leerlingen tot zes middelbare scholen in Norfolk een jaar uit te stellen. Men ver wacht nu dat gouverneur Lindsay Almond van Virginia zal verhinderen dat de zes scholen maandag haar deuren openen. (Van onze correspondent) ZWOLLE. De chauffeur van een Win- schoter truckauto, die in Havelt.e even stopte om een kop koffie t.e gaan drinken, bemerkte op dat ogenblik dat zijn hele lading boter, ruim anderhalve ton, ver dwenen was. Hij keerde ijlings terug om zijn boter weer op te sporen. Deze werd gevonden op de rijksweg halverwege MeppelHavelte. Daar was het een onbe schrijflijke chaos. Overal lagen de pakjes boter verstrooid en stukgereden over de weg uitgesmeerd. Elders waren automo bilisten bezig zich uit de botermassa los te maken, terwijl anderen de zaak van een andere kant bekeken hadden en pakjes boter in hun auto's laadden. De politie van Meppel was spoedig ter plaatse om orde te scheppen. De gladheid werd met zand bestreden. Enkele automobilisten, die boter op hun hoofd, of liever in hun auto's, ge laden hadden, werden geverbaliseerd. Minister Vondeling heeft tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van 't vijftig jarig bestaan van de Vereeniging voor Zui velindustrie en Melkhygiëne in het Kur- haus te Scheveningen gesproken over de wenselijkheid van een overzichtelijker zuivelorganisatie in Nederland. De voorzitter der vereniging, de heer Blink, noemde de verstoring van het even wicht een tijdelijke kwestie. „Op de duur is het volkomen ondenkbaar, dat Nederland met zijn economisch en technisch hoog staande melkveehouderij, zuivelindustrie en zuivelexporthandel van de toekomstige stijgende vraag niet zou profiteren. De heer Blink verwacht binnen afzienbare tijd een duidelijk opgaande lijn. Daarom moet zijns inziens operatief ingrijpen achterwege blijven en moet de zuivelin dustrie zelf naar verbetering van haar po sitie streven, te weten door verlaging van produktiekosten en verbetering van de afzet van produkten in binnen- en buiten land. De minister uitte naast lof ook kritiek. „Op 't gebied van de zuivel is het moeilijk de weg te vinden in de vele organisaties. De zuivelorganisatie is geen voorbeeld van eenvoud en helderheid. Bezinning kan misschien leiden tot een eenvoudiger structuur en groter doelmatigheid". Na een persoonlijk woord tot de heer Blink spelde de voorzitter de onderscheiding op van ridder in de orde van de Nederland- sche Leeuw. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse pers zal een protestants- christelijke courant gaan verschijnen als dochterblad van een liberaal landelijk ochtendblad. Met ingang van 1 oktober zal namelijk het Zeeuwsch Dagblad, dat tot dusver door een uitgeverij in Goes zelf standig werd geëxploiteerd, een belangen gemeenschap aangaan met het (liberale) Algemeen Dagblad te Rotterdam. Er is een nieuwe n.v. opgericht, waarin het stichtingsbestuur van het Zeeuwsch Dag blad en de directie van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, die ook het Algemeen Dagblad uitgeeft, elk voor de helft deelne men. Het Zeeuwsch Dagblad zal voortaan op de persen van de N.R.C. worden ge drukt, terwijl het voorts van de nieuws dienst van het Algemeen Dagblad gebruik zal maken. Met nadruk heeft de hoofdre dacteur. de heer R. Hagoort, aan zijn le zers bekend gemaakt, dat het Zeeuwsch Dagblad zijn protestants-christelijk ka rakter volledig zal behouden. De redactie blijft in Goes gevestigd. Van de zijde van directie en hoofdredac tie is medegedeeld dat, gezien de wankele economische basis en het geringe abonne mentental. de nieuwe vorm van samen werking de enige oplossing was. Een be langengemeenschap met een christelijke krant als Trouw of De Rotterdammer is niet mogelijk gebleken, vooral omdat de ze bladen niet over eigen persen beschik ken. Na 1 oktober zijn er nog slechts twee geheel zelfstandige protestants-christelijke provinciale dagbladen in ons land, het Friesch Dagblad en de Nieuwe Provincia le Groninger Courant, waarvan de Gro ninger een kwijnend bestaan lijdt en in abonnementental steeds achteruit loopt. Er is dan ook sprake van, dat deze bla den zullen samengaan met het Friesch Dagblad. In Apeldoorn is een 59-jarige man aan gehouden die ervan verdacht word* de bromfiets van zijn overbuurman overgoten met petroleum en in brand gestoken te hebben. Blijkbaar had de man zich nogal geërgerd aan het lawaai, dat de brommer van zijn buurman maakte. Nadat hij zich met een flink aantal glazen bier moed in gedronken had. was hij de schuur van de overburen, waarin de brommer gestald was, binnengedrongen. Hij zette de brom fiets buiten tegen een daar geparkeerde auto, in de mening verkerend dat dit een boom was. en bracht vervolgens zijn snode plan ten uitvoer. Daarbij liep ook le auto grote schade op. Toen de brandstichter thuis werd ingerekend, vond de politie meteen twee zo goed als nieuwe fietsen, die door de man in het centrum van Apel doorn waren gestolen. Bij een vechtpartij op 20 augustus voor een bioscoop in Almelo werd de Almelose advocaat mr. IJ. W. Kranenburg, ernstig gewond. Twee nog jeugdige Almeloërs zijn thans voor de Almelose rechtbank ver schenen om zich te verantwoorden voor deze mishandeling. Het zijn een 19-jarige stratenmaker en diens 18-jarige vriend. Zij hoorden gevangenisstraffen van respec tievelijk veertien en tien dagen tegen zich eisen. Uit de verhoren kwam vast te staan, dat de stratenmaker, die op het smalle trottoir in botsing was gekomen met mr. K., na een korte woordenwisseling de advocaat een paar fikse stompen in het gezicht had gegeven. De andere verdachte had het slachtoffer daarna met een kaakstoot be wusteloos geslagen. De advocaat werd bloedend aan het hoofd gewond en liep een ribfractuur en een lichte hersenschud ding op. Beide verdachten gaven toe te hebben,geslagen. Uitspraak op 7 oktober. HANNOVER (DPA) De nieuwe ver tegenwoordiger van de Westduitse rege ring voor de onderhandelingen met Neder land over de Dollart.- en Eemskwestie, dr. Rolf Lahr, zal de komende dagon in Emb- den poolshoogte nemen. Morgen zal hij een laatste onderhoud hebben met de Neder- saksische minister van Economische Za ken Alfred Kubel, waaraan ook vertegen woordigers van Embden zullen deelnemen. Dr. Lahr, die leider van de Westduitse delegatie in Moskou bij de onderhandelin gen over een economisch verdrag en een repatriëringsovereenkomst is geweest, is kort geleden tot hoofd van de Westduitse delegatie voor de onderhandelingen met Nederland benoemd. De vorige delegatie leider was professor dr. Kaufmann. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, heeft twee jaar gevangenis straf geëist tegen ieder van de daders van de roofoverval die op 29 maart 's avonds werd gepleegd op het bejaarde echtpaar Verheggen, dat een sigarenzaak heeft in Voerendaal. De verdachten, een 37-jarige grondwer ker uit Heerlen en een 40-jarige metse laar uit Hoensbroek. erkenden die avond de woning van de echtelieden te zijn bin nengekomen. waarbij zij zich voordeden als politiemannen, die een onderzoek kwa men instellen naar de gedragingen van de knecht van de heer Verheggen. Nadat zij de oude mensen bevolen hadden op een bed en een stoel te gaan zitten, doorzochten zij het hele huis en toen de oude man arg wanend naar een legitimatie vroeg, hield de grondwerker hem 'n op een revolver lij kend voorwerp voor: achteraf bleek het een pijp te zijn. De indringers vonden onder het bed een kistje, waarin zich ruim f 3000 bevond en dat zij meenamen. De oude mensen maak ten pas alarm toen de indringers al lang waren verdwenen. Voorts stond terecht een 60-jari"e groentehandelaar uit Heer len die de verdachten, geattendeerd had op de mogelijkheid bij het echtpaar Ver heggen een goede slag te slaan en die al lerlei informaties over de bejaarde men sen had gegeven. Hij had daarvoor duizend gulden 'erlangd. De officier van Justitie achtte de groentehandelaar even schul dig aan de overval als de eigenlijke da ders. Hü eiste eveneens twee jaar gevan genisstraf. De rechtbank zal op 6 oktober uitspraak doen. Op 30 september herdenkt de Haagse pianist Wally Matthies het feit dat hij vijf endertig jaar geleden zijn intrede deed in het Nederlandse cabaret, als begeleider van wijlen Louis Davids. In de daarop volgende jaren, waarin hij ook deel uit maakte van het gezelschap onder leiding van Jean Louis Pisuisse begeleide hij ve le bekenden van toneel en cabaret, onder meer Emmy Arbous, Louis de Bree, Aaf en Herman Bouber, Johan Boskamp, Fie Carelsen, Mary Dresselhuys, Octave van Aerschot, Fien de la Mar, Corry en Wim Kan, Cor Ruys, Conny Stuart, Teddy en Henk Scholten. Ook trad hij herhaaldelijk op als orkestleider onder meer in 1931 bij het Rotterdams Hofstad Toneel, onder leiding van Cor van der Lugt-Melsert, waar hij in de muzikale komedies „Won- derdancing" en „Caramba" de begelei ding op zich nam van de Duitse filmregis seur Wolfgang Staudte en de negerzanger Jules Bledsoe. Na een tournee door Indonesië, waarbij hij in de oorlogsjaren drie jaar in een Ja pans concentratiekamp doorbracht, her vatte bij na zijn terugkeer in 1946 zijn werkzaamheden bij het A.B.C.-cabaret van Corry en Wim Kan. In 1955 verleende hij tevens zijn mede werking aan het jaarlijks terugkerende „damesbeurs-cabaret" in de Houtrusthal- len in Den Haag, samen met Alex de Haas, Hetty Blok, Wim lbo en Johnny Jordaan, waar hij op 30 september nogmaals als accompagnateur zal fungeren. WENEN (UPI) Alfred Piccaver, een van de beroemdste zangers uit Oostenrijk in de twintiger en dertiger jaren is dins dagochtend op vijfenzeventigjarige leeftijd in zijn woning in Wenen overleden. Piccaver werd in Manchester op 24 februari 1884 geboren. In 1912 werd hij verbonden aan de Weense Sta.lsopera. waar hij zong met beroemde collega's als Leo Slezak, Richard Tauber en Helge Roswange. Piccaver werd vooral vermaard in Italiaanse opera's. In 1937 beëindigde hij zijn carrière. Tijdens de tweede wereld oorlog leidde hij een opleidingsinstituut voor vocalisten in Londen. In 1917 was hem de eretitel ..Hofsanger" verleend, in 1926 werd hij erelid van de Weense Staats- opera. De beheerders van het Marine Museum in Greenwich hebben aan de staat der Ne derlanden. ter plaatsing in het Rijksmu seum in Amsterdam, een fragment van een schildering van Willem van der Velde de Oude ten geschenke aangeboden. Dit fragment heeft oorspronkelijk deel uitge maakt van een zich in het Rijksmuseum bevindend doek, dat de mislukte Engelse aanslag op de retourvloot van de Oostin- dische Compagnie ir de haven van Bergen (12 augustus 1665) voorstelt. Door deze schenking zijn de beide delen van de schil dering, welke op de De Ruyter-tentoonstel- Iing in 1957 geëxposeerd waren, weer ver enigd. Het Rotterdams Toneel heêft „l'Epou- vantail", het eerste stuk van Dominique Rolin, in studie genomen. Het zal worden gespeeld in de vertaling van Adriaan Morriën en onder regie van Bob de Lange. „l'Epouvantail" letterlijk ver taald door vogelverschrikker of schrik beeld beleefde in maart van dit jaar in Parijs onder regie van André Barsacq zijn wereldpremière.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7