Referendum over de grondwet is vandaag in Algerije begonnen In 1980 al 495 000 inwoners in Zuid-Kennemerland en IJmond OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WINTERMANTELS HET WEER Geen SER-advies vóór 1 december VAN SCHAIK „Opvatting van K.A.B.-bestuur over melkvraagstuk is misleidend" Expansie aan Nieuwe Waterweg en IJmond schept problemen Bedreigde mohammedaan kan extra „ja"-kaart krijgen Haar!. Kleding Centrale Nieuw rapport commissie Westen des Lands Goed advies is duur Koudere nacht Sirius Vermiste Haarlemse jongens nog niet terecht De prijssubsidies WATERPROOF HORLOGES STUURMAL COHEN Voorzitter K.N.B.T.Bverklaart: fjeforet/oc/év/// Het woord is aan 73e JAARGANG No 67 Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 220 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, £r. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS Frankrijk en zijn overzeese gebieden maken zich op om zondag naar de stembussen te gaan om „ja" of „neen" te zeggen op de nieuwe grondwet van generaal De Gaulle. In Algerije is het referendum vandaag begonnen en het zal daar tot zondag duren. Volgens het jongste onderzoek van het Franse insti tuut voor opinie-onderzoek vertrouwt 72 percent van de Fransen er op, dat De Gaulle het land een goede grondv/et gaat geven. Zestig percent van de onder vraagden is tevreden met wat de rege ring-De Gaulle tot op heden heeft ge daan en 67 percent van de ondervraag den koestert de hoop dat de meeste leden van de huidige Nationale Vergade ring bij de verkiezingen na de volks stemming niet herkozen worden. Fransen en Algerijnse verzetsstrijders hebben in Algerije een diplomatiek gevecht geleverd over de stembiljetten. Iedere stemgerechtigde in Algerije heeft twee stembiljetten gekregen: een wit met „ja" en een paars met „neen" erop. Bij de stem ming mag één biljet gebruikt worden. Dit geeft de rebellen de gelegenheid te ont dekken hoe de mohammedanen gestemd hebben. Zij lieten weten dat zij na de stem ming de witte kaarten met „ja" erop willen zien als bewijs dat de houder van de kaart „neen" heeft gestemd. Om deze bedreiging te kunnen afwenden, hebben de Franse autoriteiten via de radio laten omroepen, dat de mohammedanen een witte kaart mee naar huis mogen nemen als aandenken. De drukkerijen moesten de hele nacht door werken om extra witte kaarten te maken. Een mohammedaan kan nu „ja" stemmen en de rebellen toch een kaart tonen met Ja" erop. In Algerije valt het referendum samen met het mohammedaanse Moloedfeest, de viering van de geboorte van de profeet. Een van de voorzorgsmaatregelen die de overheid heeft genomen om aanslagen van de opstandelingen te voorkomen was, dat pas vandaag is bekendgemaakt waar zich de reizende stembureaus bevinden. Men Advertentie PRACHTIGE COLLECTIE Betaling vanaf 2.— per Week JANSSTRAAT 63 - HAARLEM Van zijn reis naar Noord- en Zuid- Amerika is de bekende moppentapper Max Tailleur donderdag op Schiphol teruggekeerd. Hij vond het fijn weer thuis te zijn. Dat ondervond de stewar dess, overigens niet tot, haar ongenoegen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog hier en daar enkele buien, in hoofdzaak in de kust streken. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noordwestelijk, later uit uiteen lopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S verwacht dat de meeste Algerijnen vóór de grondwet zullen stemmen, ondanks dreige menten van de opstandelingen. Sommige waarnemers verwachten een meerderheid van 70 tot 75 percent. De verzetsbeweging heeft het parool uitgegeven, dat het refe rendum moet worden geboycot. Volgens officiële Franse berichten, hebben de op standelingen sedert zij op 1 juli hun cam pagne tegen het referendum begonnen, 558 burgers vermoord. De Franse autoriteiten hebben alle reizen in het gebied van Kabylië deze week ver boden, om te voorkomen dat groepen op standelingen heen en weer trekken om de kiezers vrees aan te jagen. De opstandelin genleider in Kabylië, „kolonel" Amiroes, heeft zijn ondergeschikten opgeroepen da gelijks aanslagen te plegen „in elke stad en elk dorp" tot de volksstemming achter de rug zal zijn. TUNIS (AFP) Het Tunesische blad „Al Amal" heeft het Franse leger er van be schuldigd de massamoord op vierhonderd Algerijnen in Kabylië, een deel van Alge rije, te hebben gepleegd. Een ander Tune- sisch blad „Osabah" betoogt, dat de Fran sen met deze slachting de openbare mening willen beïnvloeden nu er een Algerijnse regering is gevormd en de Algerijnse kwes tie in de UNO zal worden besproken. PARIJS (AFP) „Sirius", de commen tator van het onafhankelijke blad „Le Monde", heeft zich voor de nieuwe grond wet uitgesproken. Onder dit pseudoniem schrijft gewoonlijk Hubert Beuve-Méry, de directeur van het blad „Sirius" heeft wel iswaar ernstige critiek op de grondwet, evenals op het regeringsbeleid ten aanzien van Algerije en ook vertolkt hij de angst voor de toekomst van de democratie in Frankrijk, doch op grond van andere over wegingen komt de commentator tot. de slot som dat „ja"-stemmen moet worden aan bevolen, onder meer omdat de oppositie geen alternatief heeft gesteld en een „neen" het risico van „onmacht en chaos" met zich kan brengen. Voor de Fransen in het moederland is het voornaamste punt van de grondwet dat zij stabiele en krachtige regeringen moge lijk maakt. De campagne tegen de grond wet is voornamelijk door de communisten gevoerd. Men gelooft echter niet dat zij veel succes hebben buiten de kring van vijfeneenhalf miljoen kiezers die normaal op de communisten stemmen. Men ver wacht dat de niet-communistische tegen standers van De Gaulle zich eerder van stemmen zullen onthouden dan „neen" te stemmen. De nieuwe grondwet wordt, als zij wordt aangenomen, op 5 oktober van kracht, doch men verwacht dat de regering, als de uit slag maandag bekend zal zijn, onmiddellijk van de bijzondere bevoegdheden van de nieuwe grondwet gebruik zal maken om De sinds woensdagmiddag vermiste twee broertjes van vijf en zeven jaar uit Haar lem zijn nog niet gevonden. Wel heeft, de Haarlemse politie donderdag het dreggen in het Spaarne voortgezet, echter zonder resultaat. Vanmorgen hebben de gebroeders Vos uit Haarlem met hun kikvorsmannenuit- rusting het reddingswerk voortgezet. krachtige maatregelen te nemen tegen de Algerijnse verzetslieden in Frankrijk. In Clermont Ferrant (midden-Frankrijk) is donderdagavond gevochten tussen voor- en tegenstanders van de nieuwe grondwet. Intussen zoekt de politie koortsachtig naar vijf tijdbommen. Zij weet dat er in onder grondse werkplaatsen zes tijdbommen zijn gemaakt en dat een ervan dinsdag op de vierde verdieping van de Eiffeltoren was geplaatst. Die bom ontplofte niet, doch de vraag is nu waar de andere bommen zijn gebleven. Voorts vermoedt de politie, ^dat de vele aanslagen op politiepatrouilles van de laatste tijd waren opgezet om illegale transporten van wapens en explosieven te dekken. Totdusver lijken de Algerijnse verzetslieden in Frankrijk er naar te stre ven zo weinig mogelijk slachtoffers onder de burgerbevolking te maken, aangezien zij anders de openbare mening in de wereld tegen zich zouden innemen. In de heden gehouden vergadering van de Sociaal-Economische Raad is gesproken over het advies dat de regering heeft ge vraagd over het complex vraagstukken met betrekking tot de prijssubsidies. Hier bij heeft de heer D. Roemers een ver klaring afgelegd over het standpunt van het N.V.V. in deze aangelegenheid. „De indruk is gewekt", aldus de heer Roemers, „dat anderen zich aan de advies aanvrage willen onttrekken. De mening van het N.V.V. is, dat de organisaties vrij moeten zijn hun standpunt te bepalen, on afhankelijk van de behandeling in de S.E.R.". Het persoonlijke standpunt van de heer Roemers was dat de regering niet ten onrechte advies heeft gevraagd, maar dat de vorm waarin dit geschiedde on juist is. Na de besprekingen heeft de S.E.R. aan de regering een brief gezonden, waarin het college ondermeer zegt, dat het vreest, dat het niet vóór 1 december, zoals de regering gevraagd had, advies zal kunnen uitbrengen over de kwestie der prijssub sidies, omdat het onderwerp te veelom vattend is. Indiep het mogelijk zal blijken met betrekking tot bepaalde onderdelen van de adviesaanvraag afzonderlijk te ad viseren, zai de S.E.R. pogen te bewerk stelligen. dat een interimadvies vóór 1 de cember beschikbaar zal zijn. De S.E.R. heeft zich in een besloten ver gadering akkoord verklaard met het. voor stel van de minister van Binnenlandse Zaken, het kroonlid prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart aan de Koningin voor te dra gen ter benoeming tot voorzitter, als op volger van wijlen prof- mr. F. de Vries. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS Advertentie HiROPINT. Zie pag. 9 Bij haar bezoek aan de Amsterdamse haven bezichtigde de Koningin onder meer het m.s. „Oranje Nassau" dat aan de kade bij de Koninklijke Nederland se Stoomboot Maatschappij lag. Aan boord van het schip werd de lunch gebruikt. „Bijzonder onaangenaam zijn de uitlatingen van het dagelijks bestuur van de K.A.B. over het melkvraagstuk, dat naar het oordeel van dat bestuur primair bij de producent dient te worden aangepakt. Het heelt er veel van weg, meent de heer Mertens, dat de K.A.B. de moeilijkheden, waarvoor zij staat, poogt op te lossen door deze op andere groepen, in casu de landbouw, af te schuiven. De landbouw wordt verweten, dat de kostprijs van de melk sinds 1951 met 70 percent is gestegen. Daartegenover moge gesteld worden dat de belangrijkste oorzaak van de 1<ostprijsstijging gelegen is in de aanpassing van de landbouwlonen aan het voortdurend gestegen algemeen loonpeil. Voorts is de kostprijs gestegen door een herziening van de uitgangspunten van de kostprijsberekening, welke her ziening zowel door de regering als door de volksvertegenwoordiging als gerecht vaardigd is erkend." Dit heeft de voorzitter van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de heer G. C. A. Mertens, verklaard in een voorlopige reactie op de Troonrede, de Miljoenennota en de adviesaanvrage van de regering aan de Sociaal-Economi sche Raad. De heer Mertens voelt zich hiertoe als voorzitter van de K.N.B.T.B., in afwachting van een nader beraad in het bestuur, gedwongen, aldus de verklaring, nu de besturen van enige belangrijke or ganisaties openlijk commentaar hebben geleverd. De heer Mertens zegt verder, dat van een stijging van de kostprijs van de melk met 70 percent geen sprake is. „Het dagelijks bestuur van de K.A.B. heeft onvergelijk bare grootheden met elkaar vergeleken. Zo is oorspronkelijk de kostprijs berekend van melk met een vetgehalte van 3.3 per cent en thans heeft de kostprijsberekening betrekking op melk van 3,7 percent vet gehalte." Hij verklaart, dat de wijze, waarop het dagelijks bestuur van de K.A.B. het melkvraagstuk heeft benaderd, misleidend is en daarenboven een onver diende blaam werpt op de Nederlandse landbouw. Een dergelijke benadering geeft tevens, zo meent hij, voedsel aan de ge dachte, dat een aanmerkelijke verminde ring van overheidsgelden ten behoeve van de landbouw mogelijk en verantwoord zou HET NIEUWE RAPPORT van de Rijksdienst voor hef nationale plan, dat onlangs door de Werkcommissie westen des lands is gepubliceerd, komt tot de conclusie, dat er in 1980 in Zuid-Kenneftierland en de IJmond 495.000 mensen zullen wonen. Er moet echter een mogelijkheid blijven bestaan om daarna nog eens 35.000 mensen in dit praktisch aaneengesloten gebied te huisvesten. De Werkcommissie rekenj er dus op. dat na 1980 het inwonertal van deze streek al heel snel tot 530.000 zal stijgen. De werkcommissie acht het niet gewenst, dat van de, wat zij noemt „overcapaciteit" van ongeveer 35.000 inwoners gebruik zal worden gemaakt voor het opzettelijk op nemen van „overloop" van elders. (Bedoeld wordt de huisvesting van inwoners, die in hun geboortestad in vei'band met een ge brek aan uitbreidingsmogelijkheden geen plaats meer kunnen vinden óf mensen, die uit andere streken naar de IJmond en Zuid-Kennemerland trekken red. IJ. C.) „Dank zij het interimrapport IJmond en het daarop gebaseerde streekplan IJmond- Noord komt de capaciteit voor de agglo meratie aan de IJmond ten naastebij over een met de verwachte bevolkingsgroei", aldus de commissie. „Bij de realisering van dat streekplan rijst echter de vraag, of wellicht een deel van deze capaciteit niet gereserveerd zou moeten worden voor een verdere toekomst dan 1980. In dat geval zou reeds voordien gerekend moeten worden op een uitbrei ding van het aangrenzende Castricum (niet aanstonds ook van nog verder noordelijker gelegen plaatsen, omdat dan de tussen ruimte tussen de agglomeratie aan de IJmond en die van noordelijk Noord-Ken- nemerland zou worden verkleind)". Snelle groei IJmond In het rapport wordt er op gewezen, dat het verwachten van een snelle groei van de bevolking aan de IJmond daartegenover staat. „Een dergelijke groei is echter be vorderlijk voor het welslagen van de ge hele opzet der ontworpen stad met haar nieuwe city op de noordelijke kanaaloever". De werkcommissie acht het van belang, te constateren, dat er aan de IJmond geen gelegenheid bestaat tot het opnemen van enige „overloop", maar dat deze agglomera tie veeleer zélf „overloop" zal gaan ver tonen, wellicht reeds vóór 1980. Hiermee komt duidelijk vast te staan, dat er bjj de Werkcommissie geen pessimisme aanwezig is over de groei van de IJmond, ondanks de enigszins veranderde perso neelspolitiek van de Hoogovens. Integen deel. Zjj rekent er zelfs op, dat de IJmond reeds vóór 1980 vol zal zijn Het rapport, dat een overzicht geeft van de gehele problematiek in de randstad Hol land, zegt ook in één van de slot-alinea's: „De groei van de randstad voltrekt zich alleen al door het massaal stichten van nieuwe woonwijken in ëen snel tempo. Aan de Nieuwe Waterweg en de IJmond is een stormachtige expansie aan de gang, die vooral aan de Nieuwe Waterweg urgente problemen van grote draagwijdte oproept." Ongewenste situatie Volgens het rapport ontstaat er door de stormachtige expansie aan de Nieuwe Waterweg en de IJmond een ongewenste situatie in deze gebieden. „Op verschillende punten dreigt men bij de stadsuitbreidingen vast te lopen of is er ernstig gevaar voor het noodgedwongen aangrijpen van ongewenste oplossingen. Het verkeersvraagstuk en het recreatie- vraagstuk dringen zich meer en meer op. Nieuwe bestuursvoorzieningen zijn reeds lang urgent," aldus de Werkcommissie. zijn. Zo'n verlaging zou echter in feite niets anders betekenen dan dat geheel of goed deels weer ongedaan \ou worden gemaakt hetgeen de regering en de volksvertegen woordiging vorig jaar hebben aanvaard als gerechtvaardigde eisen van de boeren en van de landarbeiders, onder wie ook katholieke landarbeiders, georganiseerd in de K.A.B. Immers toen zijn de grondsla gen van de kostprijsberekening en het ga- rantiebeleid bewust herzien. Men kan daarop toch moeilijk thans terugkomen nu door de ongunst der tijden dit garantie- beleid daadwerkelijk betekenis gaat krij gen. Voorbarig standpunt Het heeft de heer Mertens bevreemd dat de besturen van de organisaties nog voor dat het overleg in de S.E.R. geopend is. ge meend hebben openlijk een standpunt ten aanzien van de ter discussie gestelde pro blemen in te moeten nemen. Het komt hem voor dat dit weinig bevorderlijk geacht moet worden voor een goed overleg. Voorts heeft het commentaar van het dagelijks bestuur van de K.A.B. aanleiding kunnen geven tot ernstige misverstanden over het landbouwprijsbeleid, die nu reeds recht gezet dienen te worden. Terécht heeft de regering, volgens de heer Mertens, aan de S.E.R. geen advies gevraagd over het probleem van de gel den, die uit de schatkist betaald moeten worden aan de veehouders Zij heeft zich terecht beperkt tot de mededeling, dat hierover overleg plaats heeft met de orga nisaties van de betrokken groepen in de landbouw. Reeds geruime tijd vindt over dit uitermate gecompliceerde vraagstuk intensief overleg plaats tussen de minis ter van Landbouw en het georganiseerde bedrijfsleven. Zou de S.E.R. zich met dit onderwerp inlaten, aldus de voorzitter van de K.N.B.T.B., dan zou het hem onmoge lijk zijn binnen enige maanden het door de regering gevraagde advies uit te brengen, alleen al omdat een grondige en verant woorde studie van het landbouwbeleid in de S.E.R. veel meer +ijd zou vergen. Het zou dan ook niet mogelijk zijn voor de re gering tijdig, d.w.z. vóór het oogstjaar 1959 en het melkprijsjaar 1958/1959 begin nen, tot vaststelling en publikatie van de nieuwe garantieprijzen voor de verschil lende landbouwprodukten over te gaan. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 DUFFFl MONTYCOATS ƒ49.50 Advertentie ZO JUIST ONTVANGEN: YASHICA REFLEX CAMERA 4x4 compleet met tas 285. HfUPERSIOHR Zandvoortselaan 163 Heemstede - Telefoon 26455 Ambassadeur. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van drs. L. Noë, thans chef der directie Afrika en Midden-Oosten van het departement van Buitenlandse Zaken, tot ambassadeur in Monrovia (Libe ria). Anonymous: Iedereen is tegen me" is vaak een valse formule voor „Ik ben tegen iedereen". De beraadslagingen, die vandaag in de Sociaal-Economische Raad zijn begonnen ter voorbereiding van het advies aan de regering inzake het subsidie- en huur beleid, zullen geen vlot verloop hebben. De commentaren uit vakbewegings- en bedrijfskringen die men sedert de derde dinsdag in september heeft kunnen ver nemen over dit onderwerp, hebben al een schril licht geworpen op de grote tegen stellingen, die er bij de verschillende in de S.E.R. vertegenwoordigde groepen hier omtrent bestaan. Het laat zich danook aanzien, dat de S.E.R. zelf verre van verheugd is over de adviesaanvraag van de regering. En het is stellig niet uitgesloten, dat de Raad, al vorens tot een concrete bespreking van het uit te brengen advies over te gaan, de aanvraag zal terugzenden met een verzoek om duidelijke^ richtlijnen. Immers, met alle respect voor de ontzaglijke problemen waarvoor de regering zich thans ziet ge plaatst. moet men toch constateren dat zij het de S.E.R. deze keer wel buitengewoon moeilijk en zichzelf wel wat al te ge makkelijk heeft gemaakt door een zo veel-omvattend en diep-ingrijpend stuk regeringsbeleid zonder nadere precisering in de schoot van de S.E.R. te werpen. Men kan dit punt niet afdoen met een voudig op te merken dat de regering, volgens de Wet op de Bedrijfsorganisatie, tot het inwinnen van een advies van de S.E.R. niet alleen gerechtigd maar zelfs verplicht is. Want die wet schrijft voor, dat de regering zulk een advies vraagt „omtrent alle belangrijke maatregelen op sociaal en economisch gebied" die zij voornemens is te treffen. Van „maat regelen", die de regering op het bewuste gebied wil nemen, is, voor zover de Troonrede en de Miljoenennota ons daar over hebben ingelicht op het ogenblik echter geen sprake, juist omdat de mi nisters klaarblijkelijk zelf niet weten hoe de huidige moeilijkheden kunnen worden opgelost. Het is dus niét zo, dat de re gering het in eigen boezem al eens is ge worden over de stappen, die moeten worden gedaan om de voorgenomen be- leidspolitiek te verwezenlijken, en dat zij nu de mening van de S.E.R. over die stappen vraagt. Neen, de regering weet nog nruwelijks wélke stappen zij moet nemen en wil nu graag, dat de S.E.R. haar dat vertelt. Met andere woorden: zij hevelt het voornaamste deel van de beleidspoli- tiek-zèlf over naar de S.E.R., met een beleefd briefje dat, in meer alledaagse termen uitgedrukt, neerkomt op: „Zoeken jullie het maar uit". Maar dit „uitzoeken" is voor de S.E.R. een onmogelijkheid, zo goed als het voor de regering zelf onmogelijk is geweest, een algemeen aanvaardbare oplossing te vinden van het vraagstuk, hoe men huur- en melksubsidies kan afschaffen zonder de huur- en melkprijzen omhoog te laten gaan, en, als die prijzen wél omhoog gaan (hetgeen in de praktijk natuurlijk niet kan worden vermeden) hoe dit dan kan wor den opgevangen zonder de lonen te ver hogen. Dat het stellen van dit vraagstuk heel iets anders is dan het vragen van advies omtrent „maatregelen", die de re gering voornemens is te treffen, en dat het eigenlijk zelfs maar ternauwernood valt onder de „andere aangelegenheden van sociale en economische aard" omdat het in wezen om een kwestie van al gemeen regeringsbeleid gaat, valt niet te ontkennen. En bij de oprichting van de S.E.R. heeft stellig niet de bedoeling voor gezeten. een orgaan te scheppen voor het oplossen van politieke moeilijkheden, waar de regering zelf niet meer uit kan komen. Bovendien kan het niet anders of de „brede basis", waarop ons kabinet rust, zal op gevaarlijke wijze ondergraven worden door de meningsverschillen, waar toe het huidige zoeken naar een accep tabel regeringsbeleid aanleiding geeft. De vakbonden, die elk zulk een belangrijk onderdeel vormen van de politieke par tijen, waartoe hun leden voornamelijk be horen, hebben alle reeds luid geprotesteerd tegen de gedachte van „loonpeilbe vriezing", die is verkondigd door de uit diezelfde partijen bestaande regering. Het zou een wonder zijn. als deze controverse niet tot ernstige strubbelingen binnen de partijen zou leiden en als die strubbe lingen niet op hun beurt hun weerslag zouden vinden in een verslechtering van de verhoudingen tussen de parttien onderling en, bijgevolg, van de samen werking in het kabinet De brede basis dreigt hierdoor, tenzij dit wonder gebeurt wel een heel wankele basis te worden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1