Onwettige daden van Indonesië schaden andere jonge landen HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heviger bombardement op de Quemoy-eilanden Tyfoon joeg Japanse rivieren uit bedding; al 300 doden MINISTER LUNS WAARSCHUWT UNO: UNITAS Zaak van internationale bijstand vereist gefundeerd vertrouwen Zevende mislukte Vatigua rd-p roef Vele schepen door hoge zeeën verzwolgen Labour tegen uitvoering van Brits Cyprus-plan 303e JAARGANG No 221 Tweede Amerikaanse raketbataljon naar Formosa Zonnige perioden Generaal premier van Birma „Gezamenlijk verantwoordelijk TROPENKLEDING Het referendum in Frankrijk Na vlotte start liet satelliet het afweten Trainingsvliegtuig op Soesterberg verongelukt Zweedse coaster „Tor" liep tweemaal vast op de kop van IJmuider haven Het woord is aan Produktie van nieuwe DAF- personenauto: tweehonderd wagens per dag Onderzoek gewenst naar Makariosvoorstel Vier doden in het verkeer 73e JAARGANG No 6 8 ZATERDAG 2 7 SEFTEMBER 195 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Prukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vrijdagmiddag hebben de Koningin en Prins Bernhard, een bezoek gebracht aan de synagoge van de Portugees- Israëlitische Gemeente aan het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam. (Men zie ook pag. 3) NEW YORK (ANP). „Wij- zijn er van overtuigd, dat de onwet tige daden van de Indonesische regering jegens mijn land gevolgen kunnen hebben voor andere in ont wikkeling achtergebleven landen". Dit heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdag in een rede in de Algemene Vergadering van de UNO over de internationale toestand ver klaard. Minister Luns, die de leden van de UNO een overzicht gaf van de anti-Nederlandse maatregelen van Indonesië en de gevolgen daarvan, herinnerde aan de Nederlandse bij drage tot het instellen van het speciale fonds voor steun aan onderontwik kelde gebieden, dat begin volgend jaar zijn werkzaamheden zal begin nen en zeide„Het onrecht, dat In donesië ons heeft aangedaan heeft geen wijziging gebracht in ons stand punt jegens de noodzaak van hulp verlening aan in ontwikkeling achter gebleven gebieden. Het is echter dui delijk, dat zowel internationaal als nationaal, economische samenwerking niet blijvend kan zijn zonder een minimum aan goed gefundeerd ver trouwen, in politiek en economisch opzicht". „Indien landen, die steun behoeven, enerzijds afbreken wat anderzijds is opge bouwd", zo ging de Nederlandse minister voort, „dan brengt een dergelijke houding het concept van collectieve welvaart, waar- TAIPEH (Reuter) De Chinese com munisten hebben de intensiteit van hun kunbardement op Quemoy opgevoerd, na dat vrijdag nieuwe voorraden voor het be legerde garnizoen op Quemoy aan wal r,|jn gebracht, aldus is van nationalistische rijde op Formosa vernomen. SEATTLE (AFP) Een tweede Ameri kaans raketbataljon heeft zich te Seattle ingescheept voor Formosa. In een commu niqué van het Amerikaanse leger wordt gezegd dat dit bataljon is uitgerust met raketten van het type „Nike" en het type „Hercules Earl". De sterkte van het batal jon is niet bekendgemaakt, doch gewoon lijk bestaat het uit zes- tot negenhonderd man. TAIPEH (UPI) Een nationalistisch Chinees amfibievaartuig, dat, met een aantal journalisten aan boord, munitie op Quemoy aan land zou brengen, is gisteren door de hoge golfslag gekapseisd. Een Ja- Advertentie Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting tot morgenavond: Koude nacht en ochtend met plaatselijk mist. Morgen overdag zonnige perioden en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. WAARIN OPGENOMEN ERBIJ panse journalist en drie nationalistisch Chinese verslaggevers worden vermist. Een Japanse journalist zwom naar de kust van Quemoy, waar hij eerst nog door de kustwacht beschoten werd. Een Koreaan werd enkele uren later door een marine vaartuig opgepikt. Een van de vier luidsprekerstations die van de Quemoy-eilanden af propaganda- uitzendingen naar het vasteland verzorgen is door communistische artillerie buiten wei'king gesteld. De versterkingsinstallatie op het eiland Tatan werd door 32 voltref fers grondig vernield. Ook de andere sta tions zijn getroffen, echter niet in zo'n ernstige mate als het station van Tatan. Bij een luchtgevecht, hebben vier natio nalistische Sabres tegen zestien Migs ge vochten boven het gebied van Swatow, ten zuiden van Quemoy. De nationalisten beweerden dat een communistisch vlieg tuig werd neergeschoten en een ander werd beschadigd. WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten zullen medicamenten, levensmid delen en andere hulpgoederen voor de ge teisterde bevolking van de Quemoy- en Matsoe-eilanden beschikbaar stellen. In Washington verluidt, dat de veertigdui zend bewoners van de eilanden voldoende levensmiddelen hebben. Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken weigerde echter met zoveel woor den te verklaren dat het niet noodzakelijk is de communistische blokkade te door breken om voorraden naar de eilanden te brengen. Sinds het bombardement begon zijn 250 burgers gedood of gewond, aldus het departement. Aan boord van de Amerikaanse kruiser ..Helena" heeft, admiraal Beakley gezegd, dat rechtstreekse Russische militaire in terventie in het gebied van Formosa „een grote oorlog" zou ontketenen. De bevel hebber van de zevende vloot zei, dat de Chinese communisten, op zichzelf, nog niet in staat zijn op grote schaal amfibische operaties in het gebied van Formosa uit te voeren. MOSKOU (UPI) De rede, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken donderdag gehouden heeft, houdt de deur voor een regeling in het Verre Oosten gesloten, aldus berich* het offi ciële Sovjet-persbureau. „Tass" stelt vast. dat Dulles voortgaat aan te dringen op een staakt-het-vuren in de Straat van Formosa, zonder acht te slaan op de „wet telijke rechten van de Chinese volksrepu bliek". Advertentie KWALITEIT EN SERVICE ZIJLSTRAAT 91 t.o.h. STADHUIS HAARLEM TEL. 17087 JOJA-RUBBERCORSETTEN ELASTIEKEN KOUSEN RANGOON, (Reuter) Premier Oe Noe van Birma heeft de opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Ne Win aan gewezen als hoofd van een interimrege ring. Op 28 oktober zal de premier de generaal als premier aan het parlement voox-stellen. voor Nederland in het verleden zo her haaldelijk en krachtig heeft gepleit, in gevaar. Het is ook daarom, dat ik zeer bezorgd ben over de slechte gevolgen voor de zaak van internationale bijstand, die mijn regering zo warm steunt. Wil echter deze zaak tot bloei komen, dan is het nood zakelijk, dat de landen naast hun rechten hun verplichtingen nakomen en hun onder linge afhankelijkheid evenzeer in het oog houden als hun onafhankelijkheid. Het geven van de juiste vorm en uitdrukking aan deze onderlinge afhankelijkheid zou men een van de voornaamste doelstellingen van de UNO kunnen noemen, deze doel stelling kan slechts worden bereikt, indien de consequenties van onderlinge afhanke lijkheid loyaal worden aanvaard." Minister Luns was zijn rede begonnen met te verklaren, dat de taak om in het jaarlijkse algemene debat te spreken niet benijdenswaardig is. „Hij, die de vooruit gang tot het bereiken van de doelstellingen van de UNO tracht samen te vatten, heeft geen goede berichten te brengen, maar slechts een verhaal te vertellen over ijdel gebleken verwachtingen." Hij vervolgde met te zeggen, dat echter de doelstellingen in het handvest van de UNO geen ijdele woorden zijn en dat niet de organisatie als zodanig de schuld daarvan moet dragen. „Het zijn degenen, die de wegen van vreed zame ontwikkeling ontwijken en niet schromen voor het dreigen met machts middelen, geweld en agressie om hun wil aan anderen op te leggen, die de verstoorde toestand in onze wereld veroorzaken." Minister Luns zeide, dat sedert de vo rige Algemene Vergadering er verschei dene voorbeelden zijn van overtredingen en schendingen van de beginselen van goed nabuurschap. „Enkele van deze voor beelden zijn ons allen goed bekend, andere hebben de wereld minder geschokt. Het is mijn taak als minister van Buitenlandse Zaken van Nederland voor één daarvan in het bijzonder uw aandacht te vragen". De minister bracht daarop de gebeurtenis sen in Indonesië ter sprake, waardoor bijna 40.000 Nederlanders hun huizen hebben moeten verlaten en voor een waarde van ongeveer vijf miljard gulden aan eigendommen van particuliere Neder landse firma's en personen zijn afgenomen. ..Deze berovingen hebben natuurlijk mijn land ernstige economische en financiële schade toegebracht. Maar dat is niet de enige reden, waarom ik er hier melding van maak. Een van de andere redenen is, dat in de gemeenschap van landen be dreven onrecht naast de aantasting van het wezen van internationaal recht, vrede en veiligheid ondermijnt. Daarvoor zijn wij onder de bepalingen van het handvest allen ge~amenlijk verantwoordelijk". Nederland zal volgens minister Luns voortgaan met aan te dringen op een veel grotere en meer uitgebreide activiteit van de UNO-gemeenschap in de economische en sociale sector. „Mijn' delegatie hoopt, dat het uitgebreide programma van technische bijstand geleidelijk zal groeien tot een plafond van 40 miljoen dollar. Het spe ciale fonds zal, indien het financieel slaagt. Advertentie CITROEN zie pagina 3 een periode inluiden van overgang naar de veel grotere conceptie, die de naam ge kregen heeft van SUNFED en die zal voor zien in een toevloed van geld naar de in ontwikkeling achtergebleven gebieden voor het financieren van een economische infrastructuur. Voor het jaar 1959 heeft de Nederlandse regering besloten een bij drage te leveren van 14 miljoen gulden in converteerbare valuta". Minister Luns zeide vervolgens, dat de tijd is gekomen om te onderzoeken of de Economische en Sociale Raad index-daad wex-kt op 'n wijze, die overeenkomt met de verantwooi-delijkheden, die het handvest oplegt. Een vermeerdering van het aantal leden tot 24 zal een stap in de goede rich ting kunnen zijn, die op deze zitting van de Algemene Vergadering kan worden ge nomen. In ieder geval, aldus mi-. Luns, hoopt mijn delegatie, dat de economisch sterkere landen in toenemende mate ge bruik zullen maken van de UNO als een kanaal voor hun economische politiek. Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM (UPI) Er kunnen morgen 26.600.000 Franse staatsburgex-s hun stem uitbx-en- gen. Aan het refex-endum nemen verder deel 4.200.000 in Algexije, van wie 3.300.000 Islamiten, 14.000.000 Fx-anse staatsburgers in ovex-zeese gebiedsdelen en 400.000 Fransen in het buitenland. De uitslag van het referendum in Frankrijk zelf zal zon dag kort na middernacht bekend zijn. Arrestaties (Reuter) De politie te Parijs heeft bekendgemaakt, dat zij acht leiders van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in het midden e" het zuiden van Frankrijk heeft geari-esteerd. Deze illegale organi satie was ondex-meer wex-kzaam in Toulou se, Saint-Etienne, Lyon en Marseille. CAPE CANAVERAL (UPI en Reuter) Voor de zevende maal heeft de Ameri kaanse marine getracht door middel van een Vanguard-raket een kunstmaan in haar baan te bx-engen. Maar het schijnt dat zich aan de reeks mislukkingen (slechts één lan cering met een Vanguard slaagde tot nu toe) een nieuw fiasco heeft toegevoegd. De verwachtingen waren hooggespannen, want de drie trappen van de raket werkten goed, maar kort na het lanceren hield het signaal van de kunstmaan op, aldus een woord voerder van de nationale academie van wetenschappen te Washington. Tweeëneenhalf uur daarna had men nóg geen nieuw signaal opgevangen. Wel kwa men er ondermeer van de verbindingsdienst van het leger in New Jex-sey en uit Zuid Afrika berichten binnen over opgevangen signalen, maar daar viel niets uit op te maken. Er staan niet voldoende gegevens ter beschikking die het mogelijk maken te bevestigen of te ontkennen, dat de kunst maan haar baan om de aarde zou hebben gevonden. Dr. John Hagen, de directeur van het „Vanguard"-project, heeft in Cape Cana veral verklaard, dat de kansen groter zijn dat de nieuwe satelliet niet in de baan rond de aarde kwam, dan wel. Maar Hagen voegde daaraan toe, dat het ook mogelijk is, dat de satelliet x-ond de aarde draait maar dat er iets mis is aan de zendertjes. „In dat geval", zei hij, „moeten wij zien haar in het oog te krijgen. Hij verwachtte, dat men uiterlijk maandag definitief meer zou weten over het lot van de satelliet. Beide piloten zwaargewond Op een van de startbanen van de vlieg basis Soesterberg is hedenmox-gen ont streeks tien uur een P-33 trainingsvlieg tuig van het 32ste Amerikaanse squadron tijdens de start in brand gex-aakt en totaal verbrand. De twee inzittenden konden hoewel zij zwaax-gewond waren, worden gered. Het vliegtuig is doorgeschoten tol tien meter achter de woning aan de Dol derseweg 52 in de achtertuin van het huis waarvan de bewoner ir. E. C. Demmink juist zijn verjaax-dag vierde. De brandweer van de vliegbasis Soes terbex-g was zeer snel ter plaatse en heeft de brandende resten geblust. Amerikaanse militairen en de Zeister politie hebben een ondoordringbaar cordon om de ongeluk? plaats gevormd. Beide piloten, waarvan de namen nog onbekend zijn, zijn Ame rikanen. TOKIO, (Reuter en UPI) De tyfoon, waarvan de Japanners vrijdagmorgen vroeg al wisten, dat zij recht op hen af kwam, want de raad voor de veiligheid ter zee had reeds alle grote buitenlandse schepen in de havens van Tokio gelast zee te kiezen, stortte in de loop van de dag op Tokio, de grootste stad ter wereld. In de geweldige verwarring en de ï-avage in de stad kwamen vrijdagavond en zaterdag ochtend allerlei rampzalige berichten uit de wijde omstreken binnen, waar de wer velstorm het toch reeds zeer hoog staande water in de rivieren uit de beddingen de dichtbevolkte gebieden injoeg. Volgens be richten van hedenmorgen hebben politie mannen, brandweerlieden en spoorwegbe ambten, die reeds op allerlei punten klaar stonden toen de tyfoon naderde reeds 303 doden geborgen en nu de ergste verschrik kingen voorbij zijn en het water weer zakt zijn de reddingsacties volop gaande. Er zouden in totaal nog ruim 1286 mensen worden vermist, onder andere de beman ning van diverse schepen, waarvan men niets meer gehoord heeft. Daaronder is ook het Britse schip „Escliffe", met 31 man aan boord, zonder brandstof en zon der radio. Bijna dertig vissersboten zijn ge kapseisd. De tyfoon, die 's morgens boven Tokio kwam, trok om twee uur 's middags ver- dex\ Nadat zij Yokohama was gepasseerd, nam de stox-m in kracht af. Toen werd To kio nog eens overspoeld door grote wolk breuken. In Tokio waren volgens voorlopi ge berichten 16 doden en in Yokohama 40. De dodenlijst steeg hedenmox-gen zeer toen er nieuwe berichten binnenkwamen, meldend, dat er zeker 148 mensen omge komen waren en 1200 vermist in bet cen trale gedeelte van het schiereiland van Izoe, op 120 km. ten zuid-westen van Tokio Bijna 400.000 mensen zijn dakloos gewor den, daar de zondvloed laagliggend gebied heeft overstroomd. Tientallen bi-uggen zijn weggespoeld of onbi-uikbaar gewor den en uit honderden plaatsen wordt mel ding gemaakt van aax-dvex-schuivingen in de buurt. De tyfoon bestreek een gebied van 500 mijl en meteox-ologen noemen haar de he vigste sinds de Muroto-tyfoon van septem ber 1934, die 2.700 mensenlevens heeft ge- eist. Noordwestenwind en kabel De Zweedse coaster „Tor" is vrijdagavond omstreeks kwart over zes bij het binnen lopen van de IJmuider haven door de harde noordwestenwind uit zijn roer ge lopen. De coaster liep vast op de kop van de Vissershaven. De sleepboot „Junior" van In Taipeh, de hoofdstad van Formosa, hebben hoge Amerikaanse en Chinees- nationalistische militaire autoriteiten geheime besprekingen gehouden. Deel nemers aan deze conferentie waren de minister van Defensie van nationalis tisch China, Joe Ta Wei, op de foto in gesprek met admiraal Harry DFeit, opperbevelhebber van alle Amerikaan se strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan en het Verre Oosten, generaal Laurence S. Kuter, bevelheb ber van de Amerikaanse luchtmacht in het gebied van de Stille Oceaan (links) en vice-admiraal Roland Smooi van de zevende vloot (rechts). Emerson: Gezond verstand is een rechte lijn tussen twee punten. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES - HERENJASJES Wijsmuller schoot onmiddellijk toe om de coaster uit zijn netelige situatie te verlos sen. Er werd vastgemaakt op het achtex-- schip. Toen de „Junior" de coaster vlot ti-ok, bleek het anker van het gestrande schip vast te zitten onder een kabel. Door het trekken van de „Junior" kwam deze kabel omhoog. Het gevolg hiervan was, dat de coaster opnieuw vastliep. Het loods- afhaalbootje „Geep" moest er aan te pas komen. De mannen van de „Geep" maakten het anker vrij. Tegen zeven uur was tenslotte de coaster weer op de goede koers gebracht. De „Tor", die 499 brt. meet en in 1954 te Stockholm werd gebouwd, was op weg met een lading stukgoed van Londen naar Stockholm. In voorjaar 1959 Het besluit van de directie van Van Doorne's Automobielfabriek n.v. (D.A.F.) om de pi-oduktiecapaciteit van de nieuwe personenwagen te verdubbelen tot 50.000 wagens per jaar heeft zoals bekend tot ge volg gehad dat de wagen niet in oktober- november van dit jaar in serieproduktie zal komen maar pas in het voorjaar 1959. Voor de financiering van de voor de per- sonenwagenproduktie nodige investerin gen heeft D.A.F. een ondex-shandse lening afgesloten bij enige belangrijke Neder landse verzekex-ingsmaatschappijen tot een bedrag van 27.000.000, hetgeen met de in het eigen bedrijf aanwezige midde len voldoende is om de financiering zon der moeite te doen verlopen. Het produk- tie-apparaat voor de D.A.F.-pex-sonenwa- gen wordt opgezet voor een capaciteit van tweehonderd wagens per dag. De verkoop- en service-organisatie in Nederland voor de D.A.F. 600 is vx-ijwel gex-eed. Er kan nog geen volledige lijst van verkoop- en service-steunpunten in Europa of daarbuiten verstx-ekt worden. Bovendien is er de verwachting dat tij dens de komende internationale autoten toonstellingen in Pax-ijs en Londen, waar de D.A.F.-pex'sonenwagen wordt geëxpo seerd, nog vele nieuwe contacten met de internationale autohandel gelegd zullen worden, In 't bijzonder worden de export kansen naar de Verenigde Staten zorgvul dig bestudeerd. Hogere prijs Nu uit de „miljarden-nota" van de mi nister van Financiën, die aan de. Staten Generaal is overgelegd, zo zegt het be drijf, is gebleken dat het „tijdelijke" ka rakter van de nieuwe verhoging van de omzetbelasting niet zo tijdelijk is als aan vankelijk in de bedoeling scheen te liggen, zal op het moment dat de D.A.F. 600 in de verkoop komt deze extra omzetbelas ting boven op de prijs komen. In België blijft de prijs onveranderd. De prijzen voor de overige landen zullen pas kunnen worden bekend gemaakt zodra de export daarheen een aanvang neemt. De fabriek deelt mee, dat de vele proef ritten, ook op zware bex-gtrajecten, heb ben aangetoond dat de „snaar-aandrij ving" via de variomatic-met-vacuumrege- ling niet anders dan gunstige ervaringen oplevert. LONDEN (UPI) Het bestuur van de Britse Labourparty heeft een beroep ge daan op premier Macmillan om zyn zeven jarenplan voor Cyprus te laten varen, om dat dit door een „overweldigende meer derheid van de bevolking van het eiland" is verworpen. In plaats van het zeven jarenplan door te voeren zou de regering „onmiddellijk" moeten beginnen met te onderzoeken welke kansen het jongste plan van aartsbisschop Makarios biedt. Volgens het bestuur van de Britse socia listische partij kan geen „blijvende oplos sing" worden verkregen zonder„de instem ming van de bevolking van Cyprus". „De poging om het (plan) met geweld door te voeren zou onwijs en gevaarlijk zijn en zou de Britse troepen in een on draaglijke positie brengen", aldus het partijbestuur, dat om te beginnen aan dringt op uitstel van de plannen van Mac millan. De Delft zijn op de provinciale weg naar Den Haag-West bij een auto-ongeluk de 27-jarige F. C. Etienne en zijn 25-jarige echtgenote J. C. Turkenburg om het leven gekomen. Zij waren anderhalf jaar ge- tx-ouwd en hadden een baby van zes maanden. De heer Etienne reed op zijn scooter met zijn vrouw op de duo in de richtig Den Haag, toen onder de gemeente Delft een personenauto, bestuurd door de 30-jarige A. J. van A. uit Den Haag, plot seling een scherpe bocht naar links maak te en de scooter in de flank aanreed. Deze werd in de berm geduwd en geheel ver- nield. De berijder en zijn duopassagiere waren op slag dood. De personenauto reed nog enige meter door en kwam in botsing met een vrachtauto. De bestuui'der van -ie personenwagen werd ernstig gewond. Op de weg tussen Berlicum en 's-Her- togenbosch is een vrachtauto met aanhang wagen op een personenauto ingereden, die, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Amstelveen, uit de richting 's-Hertogen- bosch kwam. De chauffeur van de pex-so- nenwagen werd bij de botsing op slag ge dood. De vrachtauto reed de Zuid-Willems vaart in. De chauffeur werd ernstig ge wond. Te Tjerkwerd bij Bolsward is de koop man S. Bakker verongelukt toen hij door een felle windstoot met zijn fiets naar de linkerzijde van de weg naar Workurn werd gedreven en door een auto aange reden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. In Duitsland De ongehuwde 21-jarige dienstplichtige sergeant H. A. Garrelts, behorende tot het 44ste baltaljon infanterie te Zuidlaren en woonachtig in de gemeente Bellingwolde (Gr.), is bij een autobotsing in Duitsland om het leven gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1