'ASPRO amda en de protonplopper Aandeelhouders „Holland" verwerpen goedkeuring van de jaarstukken J Wereldnieuws Bewolkt na zonneschijn Pièrlót 2 WIJ ZIJN GEEN ONMONDIGE JONGENS >Dii Padang Portland Cement bezuinigt drastisch Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland E.G.K.S.-investeringen nog steeds op hoog niveau Pradjekan-Tangerang brengt onkosten omlaag Cultuurbank overweegt suggestie tot terugbetaling 2 'aspro'1 .-en U&totttfeek ft. Apeldoornse nettenfabriek In november besluit over liquidatie Kaiser Frazer België sluit grens voor sla Informatiekoersen van gouden munten Lichte stijging van opgelegde scheepsruimte Dividendvoorstel In één nacht Uw handen gaaf en zacht Kerkelijk Nieuws Examens Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 22 tot en met 26 september J. A. Bach verlaat de K.L.M, Ontslag op eigen verzoek Emissie overtekend ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 >9 Bij de behandeling van het verslag over 1957 van de n.v. handelsvereniging „Hol land" merkte een aandeelhouder in de jaarvergadering op, dat 1957 heeft teleur gesteld en dat 1958 weinig perspectieven biedt. Hij diende een „motie van orde" in voor de benoeming van een commissie uit aandeelhouders ter behartiging van de be langen van deze groep, zulks in verband met de werkzaamheden van de dochter maatschappij in Singapore, het beoordelen van aan te brengen bezuinigingen in Neder land, en het verkrijgen van een oordeel over de winstmogelijkheden van de zaken in Amsterdam. De aandeelhouder werd hierin gesteund door de Vereniging Effec tenbescherming. De voorzitter, de heer Aug. Deknatel, weigerde hardnekkig de motie van orde in behandeling te nemen. Het. kapitaal van de maatschappij, zo zei hij, is intact. Er zijn 45 percent reserves en van de 100.000 die van de algemene reserve werd overgeboekt naar reserve debiteuren ad 60.000 en reserve bijzondere risico's ad 40.000. blijft zeker nog wel een bedrag over. De weige ring verwekte onder aandeelhouders grote verontwaardiging. „Wij zijn geen onmon dige jongens en deze motie kan zo maar niet van de tafel worden geveegd", aldus een aandeelhouder. Het bestuur nam nota van het voorstel en zal tezijnertijd zijn mening hierover schriftelijk kenbaar ma ken. De goedkeuring van de jaarstukken werd in stemming gebracht en verworpen met 63 stemmen tegen, 42 stemmen voor en 1 blanco stem. In de vergadering van de handelsvereni ging „Java" werd voorgesteld de maat schappij te doen samensmelten met de n.v. handelsvereniging „Holland". De directie Advertentie Schoonheidspreparaten depositaire officie! Haute Coiffure Institut de Beauté Zijlstr. 88 - Tel. 10083 - Haarlem Het bestuur van de n.v. Padang Port land Cement Maatschappij heeft maatre gelen genomen om de kosten in Nederland belangrijk te verlagen en heeft daartoe het personeel tot een minimum gereduceerd. De kosten worden voor 1958 begroot op 54.000 (v.j. 168.245) en zullen volgend jaar nog minder bedragen. De voorziening voor repatriëring personeel ad. 360.000 wordt voldoende geacht ter dekking van de voor 25 Europeanen te maken kosten. Er is wel eens over gedacht in een ander land een cementfabriek op te zetten, maar er zijn nooit plannen uitgewerkt in ver band met de enige miljoenen vergende kosten, die hieraan zijn verbonden. Ook is verkoop van het bedrijf zeer moeilijk ge bleken omdat deze niet kan geschieden zon der de toestemming van de Indonesische regering. De jaarstukken werden hierna goedge keurd met 316 stemmen voor en 271 stem men van opposant tegen. Langste luchtlijn ter wereld De langste luchtlijn ter wereld, 24.000 km met één vliegtuig, wordt, zondag 28 september ge opend door de Franse luchtvaartmaatschappij T.A.I. Het is een wekelijkse dienst per super-DC- 6B van Parijs naar Bora Bora, gelegen op 250 km van het. eiland Tahiti en met de hoofdstad Papeete verbonden door een aansluitende vlieg- bootdienst. Internationaal Wolsecretariaat De heer J. ter Haar te Zeist is tot directeur aangesteld van het Nederlands kantoor van het j Internationaal Wolsecretariaat te Amsterdam. De heer Ter Haar stamt uit een geslacht dat zich sedert 1786 met de import en de verkoop van wollen garens bezig houdt. De heer Ter Haar zai zijn werkzaamheden per 1 november aanvangen. De Nederlanden van 1870 Op 1 september passeerde de n.v. levensverze keringmaatschappij .,De Nederlanden van 1870" een mijlpaal: sindsdien is bij haar namelijk een bedrag van meer dan 500 miljoen gulden verze kerd. Samenwerking B.M.W.-Hanomag Hanomag (bekend als fabrikant van dieselmo toren i en B.M.W. (motorfietsen en autoscootersi hebben een overeenkomst gesloten waardoor de produktie van beide fabrieken gecoördineerd wordt en ook de verkoop en de dienstverlening samengevoegd worden. De „Tempo"-fabriek te- Hamburg (driewielige motorvoertuigen), die reeds enkele jaren met Hanomag samenwerkte, is ook bij deze overeenkomst betrokken. (UPI) Oliedeskundigen in Indonesië Een uit, elf personen bestaande Japanse groep is naar Indonesië vertrokken ter bestudering van „de mogelijkheid van Japanse deelneming in de ontwikkeling van olievelden in Noord-Sumatra". De groep staat onder leiding van mr. Tatsuo Matsezawa. directeur van de Japanse maatschap pij voor de ontwikkeling van natuurlijke hulp bronnen en bestaat verder uit oliedeskundigen en zakenlieden van zes andere grote Japanse ondernemingen. HAPAG De Duitse Bank heeft het grootste deel van de aandelen in de Hamburg Amerika Lijn (HAPAG) overgenomen, zo is in Hamburg bekendgemaakt. De bank, die thans 80 percent van de aandelen in de maatschappij in zijn bezit heeft, kocht de Hamburgse reder Behrend Schuchman uit, die 50 percent der aandelen bezat. De bank deelde me de. dat het in zijn bedoeling ligt de aandelen zoveel mogelijk te verspreiden. (UPI) antwoordde dat men nog wel eens tot die oplossing zal komen, maar dat het zuinig moei; gebeuren. Op dit ogenblik is van een samengaan nog geen sprake. De maat schappij heeft 50 percent van haar kapitaal in Nederland. De sterke onkostenstijging met 50 percent vergeleken bij het vorige jaar is hoofdzakelijk veroorzaakt door af- vloeiingskosten personeel. Voor 1958 werd hiervoor reeds gereserveerd. Er is 27.000 vrijgekomen uit belastingen. Het gebouw te Amsterdam staat op de balans te boek voor 25.000, maar de werkelijke waarde ligt belangrijk hoger. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. Ondanks de huidige stand van de con junctuur is er geen daling van de investe ringsactiviteit in de kolen- en staalindustrie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te verwachten, zo heeft de direc teur van de produktie-afdeling der Hoge Autoriteit te Luxemburg, dr. W. Salewski. bekendgemaakt. Hy deelde mede, dat de investeringsactiviteit in de EGKS zich nog steeds op een hoog niveau beweegt. De ondernemers laten zich niet sterk beïnvloe den door de conjunctuurschommelingen op korte term\jn. De investeringsplannen zyn met grote voorzichtigheid opgesteld, maar de voorgenomen investeringen zijn groter dan in enig jaar, uitgezonderd 1957, het geval is geweest. De investeringsactiviteit in de EGKS concentreert zich tegenwoordig vooral op die sectoren, die de laatste jaren achter gebleven zijn. Algemeen valt bij kolen en staal in de investeringsactiviteit, een stre ven naar kwaliteitsverbetering der produk- ten duidelijk waar te nemen. Volgens ge gevens van de Hoge Autoriteit zullen de investeringen in de ijzer- en staalindustrie van de zes landen der EGKS in 1958 en 1959 1.086 miljoen dollar bedragen. De in vesteringsplannen van de steenkolenindu- strie der EGKS belopen voor 1958 593 mil joen dollar, het hoogste jaartotaal sedert de oprichting der EGKS. Ook het streven van het bestuur van de n.v. cultuur-maatschappij „Pradjekan- Tangerang" is er op gericht, gezien de situatie in Indonesië, de onkosten in Ne derland naar beneden te brengen, zo bleek uit mededelingen, die in de algemene ver gadering werden gedaan. Commissarissen zullen over 1957 en ook over 1958 geen vergoeding voor hun dien sten ontvangen. Bij het bedrag aan onkos ten over 1957 ad 81.569 bevindt zich een post van 51.000, die direct ten laste van het Indonesische bedrijf is uitgegeven. Ten laste van 1958 zal nog een bedrag 'van ongeveer 100.000 komen, voortvloeiende uit de repatriëring van het personeel. Ongeveer eind oktober verwacht het bestuur de ministeriële goedkeuring op de door aandeelhouders goedgekeurde terug betaling van 45 percent op het kapitaal. Na deze terugbetaling blijft ongeveer een bedrag ad 1.5 miljoen, voornamelijk in beleggingen, over. Het bestuur zal zich nog beraden wat er met de maatschappij in de toekomst moet gebeuren. In de algemene vergadering van aan deelhouders der cultuur-, handel- en in- dustriebank (Cultuurbank) n.v. te Am sterdam heeft mr. M. Sanders namens de raad van commissarissen toegezegd een suggestie te zullen overwegen van de heer G. E. van der Werff, die 824 van de 1259 gedeponeerde aandelen vertegenwoordig de, tot terugbetaling van een bepaald per centage op het reële kapitaal van onge veer 2,8 miljoen gulden. De heer Van der Werff merkte op. dat zijns inziens de ren dabele handelszaken achteruitlopen en dat de onderneming in Rhodesia (The Eagle Rhodesian Tobacco Co. Ltd.) een strop wordt. Hij vroeg de leiding de post onkos ten drastisch te beperken. Mr. Sanders deelde mee dat de post on kosten reeds aanzienlijk is gedaald en nog verder zal worden teruggebracht. Voorts zal nauwkeurig worden bekeken hoe het apparaat van de n.v. kan worden aange past aan de huidige situatie. Aan de on derneming in Rhodesia, waar lot. nu toe on geveer zes ton in geïnvesteerd is, zal geen verdere uitbreiding worden gegeven, zo deelde mr. Sanders desgevraagd mede. Niettemin heeft het bestuur vertrouwen in betere resultaten in de toekomst. Advertentie Wacht niet tot Uw hoofd of keel gaat tfichtzitterv Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt zich opknappen. Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van rillerigheid verdwijnen snel door 'ASPRO'. Mis niets van Uw levensvreugde. Voel U prettiger, opgewekter door 'ASPRO'. 'ASPRO' Irriteert Uw maag niet. Houd het alti]d bij de hand luuwr Mil onj piojjummi ..HERHALING OR VERZOEK' tntr Ridio Lvitmbu'j (20S m.) 'erfert tondtgmorica I0AS uur. Aan het verslag van de Apeldoornse Net tenfabriek Van Zeppelin en Co. n.v. wordt het volgende ontleend; de vervanging van katoenen en linnen netwerk door synthe tisch netwerk vindt nog steeds voortgang. Op de onderscheidene markten ondervindt het bedrijf een regelmatig versterkte con currentie, resulterend in lagere verkoop prijzen. De moeilijkheden met de export bleven onverminderd bestaan. De verhou ding tussen eigen vermogen en vastgeleg de middelen is in 1957 verbeterd. De bank- schuld kon verminderd worden. De bezetting van de fabriek was in 1957 optimaal en aan de vraag van de afne mers naar snelle levering van gereed pro- dukt kon worden voldaan. Het investe ringsplan-gebouwen kan grotendeels als gereed worden beschouwd. Thans zal het voornemen worden uitgevoerd het machi nepark te vernieuwen. Mede in verband daarmee is een vervangingsreserve ge vormd. Gezien de financiële mogelijkhe den zal deze vernieuwing geleidelijk moe ten geschieden. Het jaar 1958 toont in de ontwikkeling eenzelfde beeld als 1957, te weten een iets hogere omzet, lagere opbrengstprijzen en een vergrote concurrentie. Het bedrijf heeft door de brand op 14 juni 1958 aan zienlijke schade gekregen, die door verze kering is gedekt. De afwikkeling is nog niet geheel voltooid, maar het laat zich aanzien dat deze tot tevredenheid zal plaatsvinden. De totale schade ligt tussen de 1,5 en miljoen gulden. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de n.v. Nederlandse Kaiser-Frazer Fabrieken te Rotterdam werd medegedeeld, dat in een op 5 novem ber te houden vergadering beslist zal wor den over het voorstel tot liquidatie van de vennootschap. Verder zal dan een voorstel van de raad van commissarissen ter tafel komen om van het overschot zestien per cent te bestemmen voor directie, gedele geerd commissarissen en commissarissen, zodat in mindering zal zijn gebracht een bedrag van 900.000.(statuaire reserve) en een van 924.000.(boekwinst na af trek van belasting). Dit laatste bedrag, zo werd nadien nog gezegd, is de netto winst onroerende goederen na aftrek van be lasting en zal aan de aandeelhouders ten goede komen. Wat betreft de zestien per cent is aansluiting gezocht op de 21 per cent, genoemd in de statuten. Met ingang van maandag is de grens van België weer gesloten voor kropsla. Vandaag is het de laatste dag van inkla ring. De maatregel is door België geno men op grond van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de eigen markt. De export van kropsla uit ons land is de laat ste tijd niet meer van zeer grote betekenis, hoewel België wel tot de belangrijkste af nemers behoorde. H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende intor matiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 29,57—31,25 29,75— I 31,00); gouden ponden 34,0037,00 35,00 f 38,00); gouden 20 Franse francs (Napo leons) 29,25—31,25 (onv.); gouden 20 Zwitserse francs (Vrenel) 28,5031,25 28,5031,00); gouden 20 Belgische francs 28,50—30,75 28,50—30,50). De goud- en zilvernoteringen zijn on veranderd gebleven. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde gege vens betreffende de opgelegde scheepston- nage in Nederland, waren op 1 september 59 schepen met een gezamenlijke inhoud van 336.100 B.R.T. opgelegd. Dit beteken de een lichte stijging van de opgelegde tonnage ten opzichte van de stand op 1 augustus 1958, namelijk 56 schepen met 317.100 B.R.T. Het cijfer van 1 september omvat 54 schepen voor droge lading met 287.400 B.R.T. en 5 tankers met 48.700 B.R.T. De opgelegde tonnage voor droge lading om vatte 19 Nederlandse schepen met 54.800 B.R.T. en 35 schepen van buitenlandse na tionaliteit met 232.600 B.R.T. Voor de tan kers waren deze cijfers respectievelijk 2 schepen met 21.600 B.R.T. en 3 schepen met 27.100 B.R.T. Door commissarissen en directie van de n.v. Trading Company Late Hegt and Co. zal de op 30 oktober 1958 te houden jaar lijkse algemene vergadering van aandeel houders voorgesteld worden over het boek jaar 1957 een dividend van 10 percent, uit te keren. Advertentie Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden (2de pred.pl.): G. Biesbroek te Kampei-veen. Chr. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Drachten: K. van Twillert, kand. te Eemdijk. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexa men scheikunde: P. H. Bikker, Zetten. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: A. Noorder- meer, Strijen; P. A. Verbruggen, Amsterdam: J. M. Brinkman, Zaandam; J. B. H. van Lierop, Amsterdam. Vrijdag 2-6 september 1958 Laagste Hoogste Laatste KoprsvprsH koers koers tijdvak t.o.v. 19 sept. Alg Kunstzijde Unie 207 213 208% 7% Van Berkei's Patent Van Geldei Zonen 188% 194 188% 6% Kon Ned. Hoogovens 320 324% 323 4% Ned Kabelfabriek 279 284 280 9 Philips 341 347% 342% —4% Unilever 394 406 398% 8% Wilton-Fijenoord 19' 198% 191 6% Kon. Petroleum 169.30 ƒ171,80 169.85 0.85 Holland-Amerika Lijn 143% 148 144 4% Kon. Ned. Stoomboot Mij143% 149 244% 4% Ned. Scheepvaart Unie 126% 129% 127% 3% Van Ommeren 233% 241 235 8 Amsterdam Rubber 66% 67% 66% 2 H V A 104% 107 105% 1% Deli Mij. ƒ115,70 ƒ119.30 ƒ117,50 —ƒ2,70 3%% Staffellening 1947 91% 92 91»/« «/at 3% Invest cert Nederland 95% 95lg/i« 95% ls/32 3% Nederland 1962-64 94% 94% 94VS 6% Nat. Woninghouwlening '57 109% 109% 109% 3/id Omzetten (non.inaal) Vorige week (d,ef.) Aandelen 13.274 669,Obligaties 15.972.512, Deze week (voorl.) Aandelen 10.819.773,Obligaties 13.329.673, 51. Het radio-zendapparaat van Profes sor Knutselma werkte uitstekend, en zo kon Joris Goedbloed zijn speciale uitzen ding dus op voorspoedige wijze beëindigen met de woorden: „Indien de voornoemde boete van twintig miljoen ducaten niet binnen de vierentwintig uren gedeponeerd wordt in de holle boom op de top van de Kaalberg, dan zullen ernstige maatregelen worden getroffen. Zware Proton Ploppen op verschillende plaatsen zullen kracht bijzetten aan onze woorden. Dit is het ein de van deze uitzending!" Joris schakelde met een tevreden glimlach de microfoon uit maar weinig kon hij vermoeden, dat op ditzelfde ogenblik Panda al toegelaten was bij de Hofmaarschalk, Hertog Bruno, en trachtte aan deze zijn boodschap over te brengen! Erg veel succes had hij, jam mer genoeg, nietwant reeds nadat hij zijn eerste zinnen had uitgesproken, riep de hoogwaardigheidsbekleder ongeduldig uit: „Dat kan me allemaal niets schelen Ik heb die onzin al over de radio ge hoord„Maar het is geen onzin!" riep Panda. „Wat de radio zei was echt waar, maar het. is allemaal bedrog!" „En hoe kan dat?" vroeg Hertog Bruno scherp zinnig. „Als het echt waar is kan het geen bedrog zijn, en als het bedrog is, dan is het niet echt waar! Nee ik heb lang genoeg naar je geluisterd! Ik laat je er uitgooien, en als ik je hier nog ooit weer zie, dan neem. ik ernstige maatregelen!" En zo werd Panda op onzachte wijze buiten de poort gezet, zonder dat hij zijn waarschu wing had kunnen uitspreken. De heer J. A. Bach, bedrijfsdirecteur vluchtproduktie van de K.L.M., zal op eigen verzoek op 1 november de dienst der K.L.M. verlaten. Het ontslag uit de K.L.M.-dienst zal aan de heer Bach, die sinds 1924 een grote staat van dienst in de luchtvaart heeft ver worven en aan wie in mei 1955 de leiding van de vluchtproduktiegroep werd toever trouwd, op de meest eervolle wijze wor den verleend. Met ingang van 1 november is de heer J. J. Mulder, thans onderdirecteur, be noemd tot bedrijfsdirecteur vluchtpro duktie van de K.L.M. Van de heer Bach heeft het A.N.P. ver nomen dat. hij, na lang beraad, tot de over tuiging is gekomen met het neerleggen van de functie van directeur vluchtproduktie zowel het belang van de maatschappij als dat van hemzelf te dienen. De heer Bach is op 1 oktober 1924 zijn vliegerloopbaan begonnen te Soesterberg, waar hij werd opgeleid tot waarnemer. Nadat hij officier-waarnemer was gewor den, volgde hij de opleiding tot vlieger. In december 1927 ging hij als officier-vlieger over naar de vliegdienst der Koninklijke Marine en een jaar later vertrok hij als marinevlieger naar het toenmalige Neder- landsch-Indië. In 1932 trad hij daar als verkeersvlieger in dienst bij de Koninklijke Nederlandsch-Indische Luchtvaartmaat schappij, die in 1928 was opgericht. Na twee jaar ging hij als vlieger over naar de K.L.M. In 1935 werd de heer Bach invlie- ger bij de n.v. Koolhoven Vliegtuigenfa- briek. In datzelfde jaar richtte hij met de heer Frans Habnit het luchtvaartweekblad „Vliegwereld" op. Een jaar later verliet hij Koolhoven. Hij werd leider van de door hem opgerichte afdeling luchtvaart bij de firma Lindeteves Stokvis. In 't voorjaar van 1939 werd hij in mili taire dienst geroepen en hij bleef bij de Koninklijke Luchtmacht tot aan de capitu latie. Daarna ging hij te Utrecht studeren voor tandarts. Na geslaagd te zijn vestig de hij zich in Den Haag. Na de tweede wereldoorlog werd de heer Bach belast met de organisatie van de rijksluchtvaartschool. Deze school werd in 1946 opgericht en de heer Bach werd haar eerste directeur. In 1948 ging hij weer in militaire dienst, waar hij na enige tijd. in de rang van generaal-majoor-vlieger, di recteur materieel luchtmacht werd. De heer Bach ging in. 1955 weer naar de bur gerluchtvaart. toen hij de leiding kreeg van de vluchtproduktiegroep van de K.L.M. De nieuwe bedrijfsdirecteur, de heer J. J. Mulder, is op 1 juni 1915 te Noordwolde (Fr.) geboren. Hij volgde de rijksopleiding voor verkeersvlieger aan de Zeevaart school te Amsterdam en ging daarna naar Soesterberg, waar hij werd opgeleid tot officier-vlieger. In 1936 trad hij als vlieger bij de K.L.M. in dienst. Bij de mobilisatie werd hij in werkelijke dienst geroepen. In de oorlogsdagen van mei 1940 werd zijn toestel in een luchtgevecht neergeschoten. Hij bracht de bezettingsjaren in Neder land door, week begin 1945 naar Engeland uit, was daar op Croydon werkzaam en keerde op 1 juni 1946 als gezagvoerder bij de K.L.M. terug. Korte tijd later werd hij hoofd van het vliegbedrijf van de K.L.M. te Djakarta. In 1952 keerde hij naar Nederland te rug. Op 1 februari 1953 werd hij hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. in Nederland. Op 1 januari 1955 werd hij benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de vlucht produktiegroep van de K.L.M. Op de uitgifte van 3.000.000.— 5%% 30-jarige obligaties der lening 1958 ten laste van de Groninger Industrieële Cre- diet Bank n.v- waarvan reeds vooruit nominaal 750.000 op emissie-voorwaar den werd geplaatst is dusdanig inge schreven dat slechts een minimum toe wijzing zal kunnen geschieden. UNESCO. In Keulen heeft de uitvoerend; raad van de UNESCO, de opvoedkundi- ge, wetenschappelijke en culturele or- ganisatie van de UNO zijn 51ste zittinj beëindigd. Er zijn voorstellen bespro", ken, die op de volgende algemene ver. gadering van de UNESCO ter tafel ko- men. Deze betreffen onder meer het on. derwijs in Afrika, de rechten van de vrouw en het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Tongen los. De synode van de Zweedse Lutherse kerk is vrijdag begonnen met de debatten over de toelating van de vrouw tot het ambt. Van de honderd af. gevaardigden heeft bijna de helft zich al van te voren op de sprekerslijst la- ten inschrijven. Verwacht wordt dat tweederde van het aantal afgevaardig. den voor de toelating van de vrouw zal stemmen. Stuwdam. Premier Menderes van Turkije heeft donderdag in het gebied van lz. mir een 116 meter hoge stuwdam in werking gesteld. De stuwdam is door de Turken gebouwd in samenwerking met de Fransen. Studie. Uit Rome vertrekt zaterdag een acht man tellende groep deskundigen van de Voedsel en Landbouworganisa. tie van de UNO voor een studiereis van twee maanden door Cambodja, Laos, Thailand en Zuid-Vietnam. In de groep zitten twee Nederlanders: de agro noom J. F. Dekker en de bioloog j. Reuter. Een speciale studie zal worden gemaakt van ontwikkelingsproject in het beneden stroomgebied van de Me kong. By na volmaakt. Paus Pius XII heeft hel Romeinse symfonieorkest, dat niet over een concertgebouw beschikt, toe stemming gegeven in de toekomst ge- bruikt te maken van een nieuwe zaal in het Vaticaan. Er is plaats voor 2.000 personen en de akoestiek wordt als bij- na volmaakt beschouwd. Straal eieren. Radio-Moskou heeft vrijdag gemeld, dat door kippen bloot te stellen aan ultraviolette stralen het aantal eie ren dat zij leggen, met ongeveer 25 per cent toeneemt. Ook hebben ultra-violet te stralen een gunstige uitwerking op de groei van kuikens. Kamparts. Het ministerie van Binnenland se Zaken van Sleeswijk-Holstein heefi een verzoek van de vroegere kamparts Hertha Oberhauser, weer een praktijk te mogen uitoefenen, van de hand ge wezen. Zij was wegens oorlogsmisda den in het kamp Ravensbrück in 1947 tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld, maar vijf jaar later op vrije voeten gesteld. Blijvers. Vier Tsjechoslowaakse opvaren den van het Roemeense toeristenschip „Transilvania" bleken bij het vertrek uit Venetië niet aan boord te zijn. Een der opvarenden heeft zich tot de autori teiten gewend voor politiek asyl en men vermoedt dat de andere drie zijr voorbeeld zullen volgen. Schoolstrijd. Na een debat, dat de gehele nacht heeft geduurd, heeft de Argen tijnse kamer van afgevaardigden vrij dag besloten het staatsmonopolie op het gebied van het onderwijs te hand haven. Van rooms-katholieke zijde wil- de men het recht eigen universiteiten t{ Stichten. Verouderd. In Essen betoogde de Ameri- kaanse Nobelprijswinnaar dr. Linus Pauling, dat het niet voldoende is kern wapens uit te bannen en te vernietigen, maar dat de mensheid oorlog voorgoed onmogelijk moet maken. Hij betoogde dat de huidige diplomatie, die nog ne- gentiende-eeuwse standaarden hand haaft, door de snelle ontwikkeling van techniek en wetenschap is verouderd en niet meer voldoet. Psychisch. De voorzitter van de gezond heidsdienst in het Engelse graafschap Hereford, dr. Mackenzie, is tot de con« clusie gekomen, dat psychische om standigheden een rol spelen bij het op treden van bepaalde kankers. Hij heeft namelijk vastgesteld, dat in ge vallen van ernstige geestelijke druk - een familietragedie, een ongeluk, hef tige emoties een situatie ontstond, welke de in het lichaam aanwezige remmen op weefselwoekering deden wegvallen. Het gevolg was in vele ge vallen dat er kwaadaardige weefsel woekeringen ontstonden. Onvermijdelijk. In Athene is, onder het be schermheerschap van de Griekse ko ning, een internationaal congres gehou den van maatkleermakers, waarin ver schillende resoluties werden aanvaard. Onder meer verklaarden zij een mode met nationaal karakter toegedaan te blijven. Het gebruik van moderne pro- duktiemethoden werd onvermijdelijk geacht. Een hogedrukgebied, dat vanmorgen boven Engeland en Noord-Frankrijk was gelegen, verplaatst zich langzaam over ons land in oostelijke richting. In het hoge drukgebied kwamen flinke opklaringen voor, die een sterke nachtelijke afkoeling tot gevolg hadden. In Oost-Engeland wer den minimumtemperaturen gemeten van 2 graden en in Noord-Frankrijk van 1 graad. In ons land bleef er de afgelopen nacht nog veel bewolking, waardoor de af koeling werd tegengegaan. De laagste temperatuur meldde het vliegveld Woens- drecht met 6 graden. Voor de komende nacht worden lagere temperaturen ver wacht waarbij plaatselijke mist zal ont staan. Op de oceaan neemt intussen de de pressie-activiteit weer toe. Een depressie ten Westen van Ierland koerst in noord oostelijke richting. Zij doet de luchtdruk boven Ierland weer dalen. Het regenge- bied van deze depressie zal ons land mor gen nog niet bereiken. Morgen zullen dan ook aanvankelijk zonnige perioden voorkomen, later is wat meer bewolking waarschijnlijk. WEERR A l'(*i >K l'EN Temperaturen, buiten land maxima van giste ren Binnenland heden 7 uur Neerslag laatste 24 uur. Zondag 28 september Zon op 6.34 uur, onder 18.26 uur. Maan op 18.31 uur, onder 7.06 uur. Maandag 29 september Zon op 6.36 uur, onder 18.24 uur. Maan op 18.55 uur, onder 8.09 uur. Maanstanden 27 sept. 22.43 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 september Hoog water 4.29 en 16.46 uur. Laag water 0.18 en 12.33 uur. Het hoog en laag /ater te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers zwaar bew half bew. zwaar bew. regen zwaar bew. zwaar bew zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew zwaar bew mist onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. licht bew. .f ös a ■S-S g O *2 u nnw 14 1 windst. 13 1 n 13 0,1 wnw 12 3 w 11 4 w 11 4 n 11 1 z 11 1 nno 7 3 nnw 12 0.6 nno 15 0 n 14 4 windst. 12 0 windst. 18 0 windst. 15 2 zw 16 0,6 no 14 0 ono 18 0 windst. 21 0 windst. 18 0 n 24 0 nw 15 3 zzw 17 0 wzw 14 0 w 16 0 windst. 17 0 windst. 17 0 ono 24 0 wnw 19 0 windst. 20 0 zw 28 0 no 26 0 windst. 31 0 n 28 0 z 31 0,1

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2