3 C ÖI I Fotokina 1958 brengt vele interessante nieuwtjes Jflames?tr*huid7 Koningin bezocht school voor doofstomme kinderen S.E.R.-commissie is uitgebreid voor advies aan de regering IVOROL Elke fond een Sneeuwwitje Ontvangst in synagoge der Portugees Israëlitische gemeente 5 i i°> Gehele sociaal-economische beleid wordt in ogenschouw genomen JaaC-icvtla Automatisering der camera's gaat steeds verder ^^raatótoel ^Hoe is het ontstaan? 3 V. ■3 P 5 C ra s K.V.P.-Geleen royeert oud-wethouders als lid De zaak Elisabeth Boll Prof. Kisch is gereed met zijn pleidooi Kleinbeeld wint de strijd om de formaten MAKREEL ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 Koningin Juliana heeft gisteren de op 10 januari 1957 in gebruik genomen r.k. Ju- liaschool voor meisjes en de Sint Fran- ciscusschool voor jongens aan de Robert Scottstraat in Amsterdam-West bezocht. Beide scholen zijn in hetzelfde gebouw ge vestigd. In alle klassen zowel in de jon gens- als de meisjesschool, zaten de kin deren in hun beste jurken en pakjes, ge tooid met oranje sjerpen, linten of strik ken. De Koningin toonde veel belangstel ling voor een mozaïek, dat een onderwij- zeres met behulp van de kinderen van ge kleurde propjes crèpepapier had ge maakt In de aula bezichtigde de vorstin een tentoonstelling van handwerken en han denarbeid. Hier voegde zich prins Bern- hard bij het gezelschap, om met de Konin gin onder het drinken van een kopje kof fie geamuseerd naar een bal lansje, uit gevoerd door negen meisjes, en naar een „voetbalballet" van elf jongens te kijken. Daarna boden enige meisjes en jongens koningin Juliana een geborduurd wand kleed aan. De Prins kreeg een presenteer blaadje met onderleggers ten geschenke. Geschenk Daarna keerden de Koningin en de Prins terug naar het paleis, waar des middags burgemeester Van Hall in de Burgerzaal aan de Koningin een door Hildo Krop ver vaardigde eikenhouten bank aanbood, die geplaatst zal worden bij de „Vierschaar". Het was in 1955 300 jaar geleden, dat het paleis op de Dam voor het eerst door het gemeentebestuur van de hoofdstad in ge bruik werd genomen. Naar aanleiding daarvan werd in 1955 het initiatief geno men tot het plaatsen van deze bank in het paleis. Op de bank zijn het wapen van Amster dam met de jaartallen 1655-1955 en het Koggeschip aangebracht. Bij de aanbie ding waren het gehele dagelijkse stadsbe stuur, vele leden van de hoofdstedelijke raad en leden van het provinciale bestuur aanwezig. Prins bezichtigde lettergieterij De Prins bracht hierna in gezelschap van zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, een bezoek aan de in 1851 door de Rotterdamse koopman Nicolaas Tette- Advertentie jj o c X <D <D b- ft 10 X 0150) CC w *0 <D N fi 01 <D :<D U O U hOS 5 3 n? N c5 'u ft CO Q S3 a> 0) tH 'a> b£) M d ij "O •- N aS «5 aS A< W Q P O rode gestichte lettergieterij „Amsterdam" aan de Bilderdijkstraat. Tijdens zijn rond gang door de montageafdeling, de afdeling houtbewerking, de zetterij en de graveer- afdeling liet de Prins zich uitvoerig inlich ten over de daar toegepaste bewerkingen. Ook de matrijzenkluis met de circa een half miljoen letters en lettertekens en de grote gieterijzaal hadden de volle aan dacht van de Prins. In de typografische bibliotheek, een unieke boekerij van tien duizenden delen op het gebied van de gra fische kunst en techniek, ontmoette de Prins de nestor van de Nederlandse typo grafie, de 82-jarige heer S. H. de Roos, ont werper van vele fraaie letters. De Prins kreeg hier een fraaie cassette met platen en gegevens over het bedrijf aangeboden. Inmiddels had de Koningin de school voor doofstomme kinderen van de Vereni ging voor Doofstommenonderwijs te Am sterdam aan het Hortusplantsoen bezocht. De Koningin vertoefde enige tijd in elk der klassen van deze school. Zij liet zich uitgebreid voorlichten door de directeur over de mogelijkheden van het onderwijs. Bezoek aan synagoge In de namiddag brachten de Koningin en de Prins een bezoek aan de oudste syna goge in West-Europa, de uit 1675 dateren de synagoge van de Portugees Israel ieti- sche Gemeente aan het J. D. Meijerplein, waar zij een plechtige bijeenkomst van de Portugees Israelietische Gemeente, de Nederlands Israelietische Hoofdsynagoge en de Liberaal Joodse Gemeente bijwoon de. De voorzitter van het college van de Parnassim der Portugees Israelietische Gemeente, de heer E. A. Rodrigues Pe- reira bracht in herinnering, dat op 28 sep tember 1904 koningin Wilhelmina en Prins Hendrik en precies 54 jaar geleden Konin gin Emma een bezoek hadden gebracht aan deze synagoge. „Onze vreugde dat wij u hier mogen be groeten is wel zeer groot, omdat gij im mers wenste hier niet alleen leden van de Portugees Israelietische Gemeente te ont moeten, maar vertegenwoordigers van de ganse Joodse gemeenschap in Neder land. Uwe Majesteit heeft in de tien ja ren van hare regering steeds getoond ook haar Joodse onderdanen in elk opzicht te beschouwen als Nederlanders, zoals her haaldelijk gebleken is. Dit is voor ons al len een reden tot grote verheugenis, des te meer in een tijd, waarin rassenhaat en antisemitisme nog steeds niet verdwenen zijn". De voorzanger, de heer S. Nunes Nabar- ro, zegde, nadat de drie middelste deuren van de kast der wetsrollen geopend waren, het gebed voor het koninklijk huis in het oud-Portugees. De Koningin en de Prins brachten hierna een bezoek aan de vóór de synagoge opge stelde loofhut, waar de rabbijnen der drie gemeenten en de voorzanger aan hen wer den voorgesteld. Het koninklijk paar bezocht ook de be roemde „Libraria Montezinos" waar o.a. geschriften en de ban van Spinoza be waard worden. Nadat de gemeenteleden het bedehuis hadden verlaten trad het koninklijk paar nogmaals de synagoge binnen om van na bij in de heilige ark de fraaie wetsrollen, gehuld in rijk borduursel, te bezien. Ook c?<1 - De Sociaal-Economische Raad heeft gis teren, zoals bericht is, beraadslaagd ovèr de adviesaanvrage van de regering inzake de afschaffing van subsidies. Er werd be sloten te antwoorden, dat de adviesaan vrage in behandeling wordt genomen. Men verzoekt echter, behalve de punten waar over de regering advies vraagt, de hele economische situatie in ogenschouw te mogen nemen. Tussentijds kan door de commissie ontwikkeling nationale econo mie, die het onderzoek ter hand neemt, eventueel een interimadvies over bepaalde onderdelen worden gegeven. Op 3 oktober zal de commissie ontwikkeling nationale economie over de kwestie vergaderen. Aan deze commissie is een vrouwelijk lid toe gevoegd, mevrouw prof. T. C. M. Willinge Prins-Visser. Ook is' een werkgroep aan de commissie toegevoegd, onder voor zitterschap van prof. P. de Wolff en be staande uit drs. J. Boersma, drs. Th. Cop pers, drs. J. Goedhart, drs. L. N. Goris, drs. W. Hessel, dr. G. A. Kessler, drs. F. W. J. Kriellaars, mr. A. J. R. Mauritz, drs. M. W. J. M. Peynenburg, drs. J. W. de Pauw en dr. G. van der Wal. In zijn antwoord aan de regering zegt de S.E.R. onder meer: „Het is duidelijk, dat de adviesaanvrage bijzonder moeilijke en gevoelig liggende onderwerpen raakt. Dit mag zeer bijzon der worden geconstateerd voor het geval het advies zich zou moeten beperken tot het geven van beschouwingen over ver mindering van de subsidies onder zoveel mogelijk handhaving van het loon- en prijspeil. Naar het voorlopig inzicht van de raad kan een verantwoorde oordeels vorming slechts plaatshebben binnen het kader van een beschouwing over het so ciaal-economisch beleid in zijn geheel. De inhoud van de adviesaanvrage wijst naar de mening van de raad trouwens ook in die richting, omdat daarin wordt gerele veerd dat nog een aantal verlangens en voornemens bestaan terzake van de ver deling van het nationale inkomen, terwijl aan het slot van de brief nader wordt ge sproken van een aanvaardbaar loon- en prijsniveau. De raad verstaat daarom de adviesaan vrage "zö, dat zijn advies zich' niet'kan'be perken tot het subsidiebeleid en het loon- en prijsniveau, zoals deze actueel zijn ge bonden aan de situatie van het begotings- tekort, doch zich mede dient uit te strek ken over de in de brief aangeduide en ook andere daarin niet genoemde aspec ten, zodat een meer volledig oordeel wordt uitgesproken over beleidsmaatregelen, welke de sociaal-economische situatie op dit ogenblik en in de naaste toekomst vragen. In dit lie''bezien vreest de raad, dat zijn advies niet vóór de in de brief ge noemde datum van 1 december zal kun nen worden uitgebracht. Indien het mo gelijk zal blijken met betrekking tot be paalde onderdelen van de adviesaanvrage afzonderlijk te adviseren zal hij pogen te bewerkstelligen, dat een dergelijk inte rim-advies vóór 1 december 1958 wordt uitgebracht". Hot bestuur van de K.V.P. in Geleen heeft besloten wethouder L. Deuss en oud wethouder W. de Vries, die tijdens de jongste verkiezingen niet als wethouder werden herkozen, te royeren als lid van de K.V.P. Hun wordt verweten, dat zij zich tijdens de jongste wethoudersverkiezin- gen unfair hebben dragen. Zij zullen bij het Limburgse kringbestuur van de K.V.P. in beroep gaan. Geen ontslag. Met 23 tegen 14 stem men heeft de Apeldoornse gemeenteraad besloten dat er geen verordening zal wor den ingesteld krachtens welke een onder wijzeres, die in het huwelijk treedt moet worden ontslagen. C.H.U., A.R. en een deel van de K.V.P.-fractie spraken zich voor ontslag aan de gehuwde onderwijze res uit. Advertentie i HAVERMOUT De Gruyter heeft blijkbaar geen hoge dunk van zijn eigen haver mout. Want ik las in zijn adver tentie: „Een pak. zonder koken havermout voor 50 centElk tweede pak. stijfsel voor halve prijs". BROOD „Ons dagelijks brood bijna even oud als beschaving van de mensheid", luidt een kop in De Volkskrant- Vooral 's maandags aan het ont bijt heb ik deze indruk óók PHRANS Toen ik in het programma van een feestweek in de Herman Boexstraat te Eindhoven las: „Peaudeville Lumière Sterren uit de Licht stad", dacht ik „pherdorie da's wat phoor mij!" PALING Babbelend over belegde broodjes merkt dezelfde Volkskrant op: „Ge liefd is de tartaar, daarnaast de warme worst en wat luxer de pa ling". Waarbij de Volkskrant de gerook te zalm vergeet, die het luxst van alle is. KNOBBEL Wie geen knobbel heeft en een knobbel begeert, die ga naar schoe nenmagazijn De Valk (Kanaalstraat 61-63, Utrecht), hetwelk in Huis aan Huis adverteert: „Wij brengen schoenen extra ruim; ingebouwde steun; ingebouwde zijknobbel". Talarius Veel belangstelling toonde de Konin gin bij haar bezoek aan de Amman- school voor het teken- en schilder werk der doofstomme leerlingen. het fraaie koperen vaatwerk, in de ere dienst gebruikt bij het wassen der handen van de priesters, werd aan de hoge gasten getoond. Even voor vijf uur keerden de Koningin en de Prins naar het paleis terug. De Nederlandse raadsman in de zaak- Elisabeth Boll, prof. mr. I. Kisch, heeft zijn pleidooi, dat twee dagen heeft ge duurd, afgesloten. Op verzoek van de Zweedse ambassadeur, de heer S. Dahl- man, die als agent voor zijn land optreedt, is de zitting van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag daarop tot maan dagmiddag verdaagd. In het laatste deel van zijn betoog her haalde prof. Kisch, dat het enige motief, dat Zweden voor de „beschermende op voeding" van de 13-jarige Elisabeth Boll kan aanvoeren, is gelegen in het besluit van het hoogste administratieve gerechts hof, waarin wordt gezegd, dat de „ver plaatsing van het kind naar een geheel vreemde omgeving haar geestelijke ge zondheid ernstig zou schaden". Prof. Kisch trok wat dit betreft een vergelij king met de in pns land bestaande rechts praktijk ten aanzien van de Joodse pleeg kinderen in ons land. De ervaring heeft geleerd, dat kinderen van dertien, veertien jaar zich gemakkelijk aan een nieuw mi lieu kunnen aanpassen. Het argument dat de terugkeer van Elisabeth Boll in het ouderlijk milieu haar geestelijke gezond heid zou aantasten, wees prof. Kisch dan ook met beslistheid van de hand. Hij zei dat het Zweedse besluit was genomen op grond van een valse beschuldiging tegen de vader. Later kwam vast te staan dat deze aanklacht vals was. Bovendien had de rechtbank in Dordrecht een voogdes be noemd. De Zweden hebben met een beroep op een rechterlijke beslissing in Zwitser land van 1912, betoogd dat de rechtbank niet bevoegd was om een voogdes te be noemen. In zijn pleidooi toonde prof. Kisch echter aan, dat deze parallel in meer dan een opzicht mank gaat. Hij sprak in dit verband „van een nieuw konijn uit de goochelaarshoed" van de Zweden. De Zweedse raadsman, prof. H. Rolin, komt maandag aan het woord. (Van een onzer redacteuren) MET GROOT CEREMONIEEL is vanmorgen in Keulen de Fotokina 1958 door bondspresident Heuss geopend. Zij neemt acht Messehallen in beslag met een grond oppervlak van 70.000 vierkante meter, dat is bijna tweemaal zoveel als de gemiddelde Utrechtse Voorjaarsbeurs. Ruim 500 exposanten uit zestien landen tonen nagenoeg alles wat de internationale industrie op fototechnisch en -chemisch gebied aan de markt brengt. Van deze 500 deelnemers neemt de Duitse foto- en filmindustrie met meer dan 320 exposanten uiteraard de eerste plaats in. Maar ook het buitenland is er met bijna 200 stands sterker dan ooit vertegenwoordigd. Bij deze richt de meeste belangstelling zich op de produkten die Japan, Italië, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten tonen, omdat deze landen en vooral de Japanners de Duitse alleenheerschappij op de wereldmarkt de laatste tijd steeds sterker in handen krijgen. Nochtans ...en bijna alle werkelijke noviteiten ook ditmaal weer van Duitse zijde. Dat geldt vooral op het gebied van de camerabouw. Het totale aanbod van fototoestellen op de Fotokina omvat dit maal 276 verschillende typen en toestellen. Hierbij dringt zich de vraag op of een dergelijk uitgebreid assortiment nu wel nodig is. De fabrikanten zelf halen bij deze vraag hun schouders op: „Het pu bliek wil nu eenmaal een ruime keus heb ben en d._ internationale concurrentie dwingt ons er toe steeds met nieuwe mo dellen en hulomiddelen te komen". Het tweede aspect is de steeds verdergaande automatisering van de fototoestellen. Deze tendens is een vijftal jaren geleden be gonnen met de invoering van een „licht- waardenschaal", waarbij de instelling van diafragma en belichtingstijd onderling ge koppeld werd. Daarna is men ook de elek trische belichtingsmeter in de camera's gaan inbouwen en daaruit volgde een ont wikkeling, overigens alweer enkele jaren oud, van de koppeling van het diafragma aan de belichtingsmeter zelf. Twee jaar geleden, op de vorige Fotokina, werd het summum in dit opzicht bereikt met de 6/6 camera van Agfa, waarin de fotocel zelf naar gelang van de hoeveelheid opvallend licht de stand van het dia fragma regelde. Op deze weg is men nu voortgegaan en ditmaal zijn er al tien tallen foto- en ook filmtoestellen te be wonderen die van zulk een vol-automa- tische, „zelfdenkende" belichtingsinrich ting zijn voorzien. De bezitter van zulk een technisch wonder heeft niet meer te doen dan zijn camera door de zoeker te richten en op de knop te drukken al het andere verzorgt het ingebouwde mecha nisme. Over zoekers gesproken, ook op dat ge bied is er goed nieuws. De kleine door- zichtzoekertjes van weleer zijn nu op bijna alle merken vervangen door grote kristal zoekers vaak met ingespiegelde „licht ramen" voor diverse lenzen, zodat men veel beter componeren kan, desnoods met de bril op. Formatenstrijd Merkwaardig is voorts dat de klein- beeldcamera de jarenlange strijd om de formaten om de formatenstrijd tussen de formaten zullen we maar zeggen nu wel definitief gewonnen heeft: Er zijn 212 kleinbeeldtoestellen geëxposeerd tegen slechts 74 rolfilmcamera's in de formaten 6/6 en 6/9. Ook de populaire twee-ogige 6/6 spiegelreflex lijkt ietwat op zijn retour te zijn; er worden ditmaal „slechts" 24 typen van fretoond. De favoriet van het grote publiek wordt blijkbaar de één-ogige kleinbeeld spiegel reflex, welker aantal thans tot meer dan •50 is uitgebreid. Hier komt onder andere de Agfa met twee interessante nieuwe typen: de Collorflex en de Ambieflex, beide met hun wigafstandsmeter inge bouwd in het matglas. De matglaszoeker- kap is verwisselbaar voor een prisma dat gebruik van deze camera's op ooghoogte en zonder spiegelverkeerdzoekerbeeld mogelijk maakt. De Ambieflex heeft bovendien verwisselbare lenzen. De Rolleiflex verschijnt eveneens met een nieuw type dat een verbeterde Tessar F. 3,5 lens heeft. Deze Rolleiflex T. is nu ook als tweeformaatcamera te gebruiken (voor 6/6 en 4 maal 5Vs cm) door het inleggen van een filmmasker. Bij het inbrengen van dit masker regelt het opname-tel werk zich automatisch op het kleinere formaat. Leica toont zijn nieuwste type M 2, een eenvoudiger en dus goedkopere uitvoering van de befaamde M 3. Bovendien is er een interessante nieuwe groothoeklens voor de Leica, het super-angulon 1 4 met een brandpuntafstand van 21 mm. De beeld- hoek van deze lens omvat aanmerkelijk meer dan 90 graden zodat men vrijwel „achter zich" kan fotograferen. Nieuw filmmateriaal is er in overvloed. Met een supersnelle film van 35/10 Din, onder bepaalde omstandigheden te belich ten als 40/10 Din, geeft Agfa een antwoord op de uitdaging van Kodak met zijn Tri-X Royal X Pan-films. Agfa brengt ook een nieuwe kleurenfilm uit met een vrij lage snelheid, 14/10 Din, die echter een veel fijnere korrel en dus ook een grotere beeldscherpte heeft als de gebruikelijke kleurenfilm. Voor zelfafwerkende ama teurs wordt tevens een handige kleuren- ontwikkelingsset gebracht die goedkoper is dan de Amerikaanse pendant. Dezelfde Duitse fabriek heeft een dia- Ontspannenroepen wij! Wij kennen ouders, die nóg steeds bij elke passerende vrachtwagen of tientonner (nog daargelaten een passerende tank), op springen en naar de deur lopen teneinde een vermaning te roepen in de veronder stelling dat het „de kinderen" zijn. Nóg steeds, ja. Ondanks het feit dat de scholen allang weer mooi glad, lopen. Dat zijn ouders w i e h e t t ev e el is ge worden. Het zijn ouders wie het bo ven het hoofd is ge groei d, begrijpt gij wel. Ouders die des nachts lelijk met de benen trekken en soms ook wel roepen door de nacht. Hebt gij wel eens des nachts door een slapende stad gewandeld en dan ineens uit een openstaand slaapvenster een rommelige kreun of kreet vernomen? Dat zijn ouders wie het over het hoofd is gegroeid. Ouders die er overdag nog niet in slagen om zich te ontspannen in de zekerheid dat „ze" pas tegen half één of half vijf weer thuis zullen komen teneinde 1) met deuren te slaan; 2) de vuile schoenen niet uit te trekken; 3) de radio op zijn allerluidst aan te zetten; 4) op de grond te gaan liggen; 5) ongewoon vals ontoonkun stig tegen de draad van élke melodie in te gaan zingen; 6) kortom: te DONDEREN in het algemeen. Zulke ouders zitten nog weken lang ner veus op de punt van hun stoel. Met enigs zins klauwende handen. Met een haasach tige sprintvaardigheid in het wezen. Om onmiddellijk klaar te kunnen staan (dus) bij 1) onverwachts optredende gevechten met buurkinderen; 2) vallen van alle trappen; 3) vallen van het balkon; 4) val len uit het raam; 5) onder een brommer lopen; 6) zich snijden; 7) verstikkingsge vaar door het om het hoofd trekken van plastieken zakjes; 8) verstikkingsgevaar door het steken van het hoofd in daartoe niet genoegzaam-ruime en overigens ge heel ongeschikte openingen; 9) niet naar het zwembad willen; 10) wél naar het zwembad willen en daar dusdanig woest duiken dat a) bewusteloosheid intreedt, b) de schedel gekraakt wordt, c) de.Kort om: enfin. Héél lang hebben zulke ouders dat nog. Het zijn wrakken van mensen geworden. Zij ademen dikwijls heel zwaar en moeilijk hebt gij dat wel eens gemerkt? En zij hij gen in de tram. Vooral in de tram. Dat zijn zulke ouders. Die kunnen er maar niet aan wennen dat de vakanties voorbij zijn, dat kinderen kinderen zijn natuurlijk (maar dat is ook maar onzin) en dat ze allemaal weer fijn naast elkaar op school zitten rij aan rij, en die denken dat elke passerende tientonner, verhuiswagen of „binnenlands transport van zware goede ren" (een kraan, een schroef van zo'n heel groot schip, een kanon, een storkmachine, een straaljager, een dinges) dat dat de kinderen zijn die ineens thuis komen. Nee, dat is nou niet meer: dat ineens thuis komen! Dat is afgelopen; nou is het blaf fen en poten geven. Wij zeggen dat vaak tegen zulke ouders. „Ontspannen!" roepen wij dan. „Ontspan nen, lieve ouders!", voegen wij er zelfs aan toe. „Ze zitten in de bankHeus!" Zulke mensen zijnmoeilijk. Ook voor zichzelf. Soms komen ze nét een weekje voor de kerstvakantie weer een beetje tot zichzelf. Tja, en kijk nu eens aan: dan is het te laat. Dan staan de tientonners im mers alweer klaar.... Duif Advertentie OaDyderm -Z6ep projector ontwikkeld waarop een geluids band gesynchroniseerd kan worden: bij lezingen met lichtbeelden kan nu zelfs de spreker wegblijven; zijn tekst, op een magnetofoonband opgenomen, is gekop peld aan de te vertonen dia's. Tenslotte brengt Agfa in de smalfilm sector een projector voor 8 mm-films, waarop een geluidsstrook geënt kan wor den. Interessant is in de afdeling smalfilms overigens de terugkeer van het vroeger zo populaire 9Vs mm formaat, dat de kwali tatieve voordelen van de 16 mm paart aan de billijkheid van de 8 mm-film. De Franse firma Pathé heeft deze renaissance van de 9'/« mm tot stand gebracht. Er zal stel lig een markt voor zijn. Natuurlijk zijn ook vele smalfilmcame ra's van vol-automatische apparatuur voorzien, b.v. de nieuwste typen Bolex 8 mm van de befaamde Zwitserse Pail- lard-fabrieken. Nieuwe, handzamer „gum- milenzen" (objectieven met variable brandpuntafstanden) vormen hier een be langwekkende noviteit, waarvan de prijs echter helaas voor het gros der amateurs nog te hoog ligt. Philips verrast de bioscoopexploitanten met een revolutionaire lichtbron voor nor maalfilm-projectors, die als een flikker licht werkt en het gebruik van een „vlin der" overbodig maakt. De lamp brandt namelijk alleen als het filmbeeld stilstaat, maar bij het transport van de film in de projector is zij gedoofd. Dit zal de bouw van bioscoop-projectoren vereenvoudigen en dus goedkoper maken, terwijl de nut tige lichtopbrengst aanzienlijk groter wordt. Op enkele andere aspecten van deze wereldfotobeurs komen wij in een volgend artikel terug. Behalve fototoestellen en -toebehoren zijn er op de Fotokina natuurlijk ook. foto's te zien; meer dan drieduizend in toaal zelfs die, gerangschikt in acht tien verschillende tentoonstellingen, ieder een bepaald gebied van de mo derne fotografie „belichten". Zo zijn er onder meer collecties te bewonderen uit het beste werk van twee vrouwen: de dynamische nieuwsfoto's van Mar garet Bourke-White, de „star-reporter" van het Amerikaanse weekblad „Life", en de wereldvermaarde Britse archi tectuur-fotografe Margaret Harker, uit wier „eenvrouwsshow" wij hier een meesterlijke interieuropname tonen. Heiaar kan de reproductie slechts een flauwe afspiegeling geven van de kwa liteiten van het origineel, dat een uit zonderlijke rijkdom aan toonwaarden bezit. De makreel is een vis die in de zo mer de zee bij onze kusten bezoekt. Met zijn naam is het wonderlijk ge steld. Men leidt die af van het Franse woord maquerelle dat: koppelaarster betekent, voorwaar een vreemde com binatie! Maar het oude volksgeloof wil de dat de makreel de scholen jonge ha ringen volgde en de wijfjes bij de man netjes bracht. Wanneer deze etymolo gie juist is, is het woord makreel ver want met het woord makelaar. Uit het begrip: bemiddelaar, tussenpersoon, dat kenmerkend is voor de makelaar, is dat van: koppelaar gemakkelijk af te leiden. Met het werkwoord maken is het woord makelaar niet verwant. Men denkt eerder aan een werkwoord dat: ^schragen, steunen heeft betekend.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3