Mode Op korte termijn maatregelen tegen heersende dysenterie Professor Rogier geeft kritische herwaardering van Willem II LEWENSTEIN -naaimachines grieven aan de redactie ELNA naaimachine SLOT DEFECT? Bijzonder Kerkewerk in Heemstede luidt winterprogramma in houtrib o ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Toestand in Haarlems woonwagenkamp NZH heeft bezwaren tegen Leids uitbreidingsplan Overvallers bekennen Collecte van stichting „Kennemer Dierentehuis" VOOR GELOOF EN WETENSCHAP" HELENA H. BEGEM ANN Weer verkeerstechnische leergangen voor A.N.W.B. Haarlemse jongetjes nog steeds zoek Eerste jeugdspaarcontract wordt officieel afgesloten Burgerlijke stand van Haarlem Humanistisch Verhond Afscheidsreceptie R. Prosée Verkoop van huizen Expositie in kunstzaal ,,Ten Bruggencate" Dia-avond van Haarlems Centrum comité UIT STAD EN STREEK Reeds voor f279. - koopt U een originele ELEKTRISCHE LEWENSTEIN doe het zelf! Vier jeugdconcerten in Haarlem Nijverheid en Handel Zendingsavond in de Zuiderkapel Vanmorgen hebben enige gemeentelijke functionarissen weer een bezoek gebracht aan bet woonwagenkamp in de Waardcr- polder in Haarlem, waar momenteel een groot aantal kinderen aan dysenterie lijdt. j)C besmettelijke ziekte heerst reeds enkele weken, maar heeft thans een ernstige vorm aangenomen. De dysenterie is zeer hard nekkig: kinderen die enige tijd in een zie kenhuis hebben doorgebracht en weer in kef kamp terug zijn. zijn spoedig weer het slachtoffer van de ziekte. In vele gevallen kunnen de ouders de kinderen geen vol doende verzorging bieden. Ouders van zieke kinderen hebben zich beklaagd over de onhygiënische toestanden, die wel tot ziekten moeten leiden. Achter de wagens liggen op sommige plaatsen hopen vuil opgestapeld. De vier toiletten rijn beslist onvoldoende voor het grote aan tal mensen, dat thans in het kamp woont. Van deze gelegenheden wordt trouwens niet door iedere bewoner gebruik gemaakt. Ook de wijze, waarop de toiletten worden gebruikt is in strijd met. alle hygiënische regels. Wat eens een speel- en bleekplaats was, is nu veranderd in een terrein van een autosloperij. Ook naast de woonwagens staan aftandse wagens voor de sloop. De paardenschuur is door de gemeente aan de sloperij verhuurd. Deze sloperij degradeert het eens behoorlijke kamp tot een opslag plaats voor oud roest. Het. is daarom, vol gens sommige kampbewoners, onbegrijpe lijk dat deze autosloperij hier wordt toe gestaan. Als resultaat van het onderzoek door de gemeentelijke functionarissen zullen ten spoedigste enkele voorzieningen in het kamp worden getroffen. Reeds heeft de gemeentelijke ontsmettingsdienst opdracht gekregen toiletten en dergelijke grondig te ontsmetten. Er zal voorts onmiddellijk worden begonnen met het opruimen van de hopen vuil. Als tijdelijke oplossing zal een directiewagen in het kamp worden geplaatst, waar een arts geregeld spreek uur zal houden. Op 1 oktober zal een kampwacht in dienst treden, die erop moet toezien dat het kamp in goede loe.st.and blijft en weer niet vervuilt. De gemeente hoopt voorts spoedig te beginnen met de bouw van het tijdelijke kampgebouw, waarin een arts zitting zal houden en dat. tevens als onder komen voor de kampwacht dienst zal doen. In het kampgebouw zal voorts een kleuterschooltje worden ondergebracht, zodat de kleine kinderen in het vervolg voldoende bezigheden worden geboden en zij niet dag aan dag tussen de wagens hun vertier behoeven te zoeken. Schriftelijke vragen Inmiddels hebben twee Haarlemse raadsleden schriftelijke vragen aan B. en ff. gesteld. De heer D. A. .1. Spek (Prot. Chr.) vraagt, of B. en W. kunnen meedelen, of de berichten, dat in het woonwagenkamp in de Waarderpolder dysenterie heerst, juist zijn. Indien dit zo is, vraagt de heer Spek, of B. en W. kunnen meedelen, welke oorzaak en welke omvang de ziekte heeft en of de heersende dysenterie verband houdt met de hygiënische en sanitaire toe standen in het kamp. De laatste twee vragen van de heer Spek luiden: „Kunnen B. en W. meedelen-, of het op 2 april genomen raadsbesluit tot Door Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land werden dezer dagen de be zwaarschriften behandeld van de Neder landse Spoorweger en de Noord-Zuidhol landse Vervoermaatschappij tegen het be sluit van de gemeenteraad van Leiden van 23 december 1957 tot. vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen: .,Leiden-Houtkwartier-zuid". Namens de N.Z.H.V.M. sprak de ad junct-directeur, de heer H. J. Kaptein, die bezwaar maakte tegen de bestemming van haar in het plan gelegen remise en tramwegemplacement voor woningbouw. Hij wees er op, dat het een groot belang van de vervoersmaatschappij is, de remi se vlak bij het station te houden. De ge meente Leiden had al een andere plaats in gedachten, bij de Haarlemmertrek vaart, ten noorden van het toekomstige veemarktterrein. Over deze plaats heeft Leiden echter nooit met. de N.Z.H.V.M. on derhandeld. Volgens de heer Kaptein is deze plaats ongeschikt, omdat zij te ver van het cen trale knooppunt afligt. „De gemeente raad heeft geen verstand van ons bedrijf", aldus de heer Kaptein. „Wij zouden te veel „lege kilometers" moeten rijden en het personeel zou te ver van de remise zitten om vlot te kunnen werken". Op deze be zwaren had de vertegenwoordiger van de gemeente Leiden geen nader commen taar. Hij zei alleen, dat er zeker wel een goede oplossing mogelijk is, waarover la ter nog gepraat kan worden. (Verkort weergegeven) Collectes. In het nummer van zaterdag 20 sept. 1953 oppert de heer/mevr. J. A. Mulder-Lefebre bezwaren tegen de school- kinderenacties, voor wat betreft verkopen van sluitzegels, loten en dergelijke. Boven dien acht hij/zij het bedenkelijk, dat, on het door hem/haar gekochte lot. ten bate van het Goois kinderziekenhuis, als trek kingsdatum gelezen werd, trekking uiter lijk 31 mei 1958, terwijl het reeds 19 sept. 1958 was. Ik moge hierop antwoorden dat: le het meehelpen een collecte te doen slagen, door iedereen dus ook school kinderen vrijwillig geschiedt en van moeten geen sprake is; 2e dat de trekking van de „Reizenloterij" ten bate van het Goois kinderziekenhuis (in samenwerking met de Ned. Reisver. te Den Haag) is uitgesteld tot, uiterlijk 31 oktober a.s. en de trekkingslijst na deze datum bij mij ter inzage ligt. W. HOLEWIJN. v. Dortstraat 6. Haarlem. dringende verbetering van de hygiënische en sanitaire situatie in het woonwagen kamp is uitgevoerd? Kunnen B. en W. meedelen welke maatregelen door hen zijn genomen ter beteugeling van de ziekte en ter wegneming van de oorzaken?" Ook de heer .1. Willemse (Arb.) heeft vragen gesteld met betrekking tot hetzelfde onderwerp. Hij vraagt of het ontbreken van bepaalde voorzieningen de oorzaak van de uitgebroken dysenterie kan 7,ijn en welke maatregelen B. en W. denken te nemen om een epidemie te ver mijden. die ook buiten het kamp ernstige gevolgen zou hebben. Ook de heer Willemse vraagt tenslotte of het raadsbesluit, volgens welk voor zieningen in het woonwagenkamp zouden moeten worden getroffen, nog niet is uit gevoerd. Advertentie ALLEENVERKOOP WOLLANA - Tempeliersstraat 68 Advertentie DE EERSTE COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u» ZIJlWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid De 21-jarige W. de M. en de 32-jarige H. P. M. die maandagavond door de Amster damse recherche zijn gearresteerd, heb ben thans bekend in de nacht van zondag op maandag een overval op een 58-jarige alleenwonende landbouwer aan de Hoofd weg in Haarlemmermeer te hebben ge pleegd. De Stichting „Kennemer Dierentehuis" heeft toestemming gekregen om in Bloe- mendaal en Bennebroek van 29 september tot en met 3 oktober een huis-aan-huis-col lecte te houden. Voorts houdt men op die rendag, 4 oktober, een buscollecte in Ben nebroek, Overveen en bij het station Heemstede-Aerdenhout. Zij, die willen collecteren kunnen zich opgeven bij de heer J, Wilkes, Van 't Hoff straat 131 te Haarlem. De stichting „Geloof en Wetenschap" in Haarlem heeft vrijdagavond in de Stads schouwburg haar winterprogramma ge opend met een voordracht door professor dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de r.k. Universiteit in Nijmegen, over „Koning Willem II". De historicus heeft zijn ge hoor geboeid met een doorwrochte ver handeling over de figuur van de populai re, maar zwakke Oranjevorst. Mede door het vrijkomen van archieven, die pas na 1945 konden worden bestudeerd, bestaat de mogelijkheid voor wat professor Rogier een „kritische herwaardering" noemde, waaruit Willem II als een goedige, maar zwakke en grillige persoonlijkheid te voor schijn komt. Een vorst, wiens betekenis sterk is overschat en die zijn vader, ko ning Willem I, in betekenis beslist niet heeft geëvenaard. Mr. dr. Bijvoet sprak een welkomstwoord en leidde de spreker in. In een scherp ana lyserend betoog, verlevendigd met talrij ke details en vergelijkingen, tekende pro fessor Rogier de saillante karaktertrekken van Willem II voor de inleider de „vleesgeworden wispelturigheid", voor anderen een „nationale held" en „koene ruiter" met een stralend aureool van grootheid rond diens koninklijk hoofd. Voordat de spreker de stralende glans van dit aureool wat liet verbleken, gaf hij een korte schets van de jarèïï" T840-1350 "ëCn decennium van „Sturm und Drang", van onrust cn oproer. Bijna dit gehele decen nium heeft, de tweede Oranjekoning gere geerd: van najaar 1840 tot. voorjaar '49. Na de afscheiding van België was Ne derland een zwakke parlementaire staat. Door een lange mobilisatie van het leger stond het. land bijna voor een staats bankroet. De handel kwijnde. De evolutie naar een parlementaire- staat was niet meer tegen te gaan. Willem I, aan wie de inleider grote gaven toekende, trad in 1840 ten gunste van zijn zoon af. In dat jaar heerste ook de verpaupering. Een vijfde van het volk leefde van de bedeling. Tien jaar later waren de grote verbeteringen te bespeuren. De staatsfinanciën waren door minister Van Hall gesaneerd. De handel leefde weer op. Thorbecke zag zijn libe rale wetten aangenomen. De vaderlandse geschiedenis in de jaren 1815-'50 was eigenlijk het levensverhaal van Willem I. Terwijl tijdens de regeringsjaren van Wil lem II vele principiële veranderingen tot stand kwamen, was deze veel minder pro minent dan zijn vader. Professor Rogier vertelde het levens verhaal van de tweede Oranjevorst, vanaf Advertentie Definitieve verwijdering van ongewenste haren en wratjes. PEELING - MASSAGE - MANICURE Middenlaan 9 - Haaflem-Z. - Telcf- 34857 De Koninklijke Toeristenbond A.N.W.B. organiseert dit jaar weer een zestal regionale verkeerstechnische leer gangen, waarvan één in Haarlem zal wor den gehouden op donderdag 16 oktober in restaurant Brinkmann. Het programma van elk der leergangen bevat voordrachten, die sterk de nadruk leggen op de verhouding tussen weg en ver keer. De directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Utrecht, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, zal spreken over „Weggebruiker en wegbe- heerder". de chef van de verkeerspolitie te Utrecht, de heer B. W. Quist, over „Het markeren van wegen en straten binnen de bebouwde kom". Verder zijn er inleidingen van de heer J. A. le Kronnie. waterstaat kundig hoofdambtenaar van de Rijkswa terstaat, over „Markering van wegopbre- kingen en wegomleggingen" en van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat, hoofd van de afdeling wegen ter directie, ir. A. E. J. Nap, over: „Leiding of misleiding? De invloed, die het karak ter van de weg heeft op het gedrag van de weggebruikers". De regionale leergangen worden geopend door de directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., de heer A. G. M. Boost. HENRI DE GREEVE IN HEEMSTEDE. De Heemsteedse afdelingen van de Ka tholieke Arbeiders Beweging en de Rooms- Katholieke Middenstandsvereniging ope nen het winterseizoen op donderdag 16 oktober met een voordrachtavond in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg. Dan zal pater Henri de Greeve een voordracht geven van zijn Maria-spel „Een opzienbarende rechtspraak". het ogenblik daf deze als tweejarige prins het vaderland moest verlaten tot het mo ment dat de verzwakte koning in Tilburg het hoofd te rusten legde. De kroonprins kreeg een militaire opleiding en vocht als adjudant van de Hertog van Wellington in Spanje. Voorts onderscheidde hij zich in de strijd tegen Napoleon bij Quatre Bas en Waterloo. Door deze krijgsverrichtingen is het licht wat eenzijdig op de moed van de Oranjevorst gevallen. Blijkbaar als gevolg van de vriendschap van Willem II met mgr. Zwijsen hebben vooral katholie ke geschiedschrijvers de betekenis van de vorst overschat. Wellington karakteri seerde de nog jonge Oranjeprins als: „Goedhartig, maar onberaden, grillig, op vliegend en steeds bereid zich slachtoffer te laten maken van intriganten". In Engeland was de prins een voorwerp van boosaardig amusement. Steeds was hij verwikkeld in intriges, dikwijls omringd door figuren van bedenkelijk allooi en ja renlang het slachtoffer van chantage. Zelfs was hij betrokken in een complot om Lo- dewijk XVIII van de troon te verjagen. De prins zou dan de troon moeten bezetten. Hij liet nimmer na kritiek op zijn vader te uiten. Opmerkelijk is dat enkele schot schrijvers van schandaalkrantjes die Wil lem I rond 1840 tot aftreden poogden te bewegen, later van Willem II een ridder orde ontvingen. De tweede_ Or.anjekoning leeft trouwens voort als de „vader van de lintjesregen". In negen jaar heeft hij meer ridderorden uitgedeeld dan zijn voorgan ger en opvolger in zeventig jaar. Professor Rogier verhaalde voorts een aantal bijzonderheden uit het leven van de tweede Oranjekoning. Uitvoerig ging hij in op diens verhouding tot Mgr. Zwijsen welke vriendschap de aanleiding is ge weest voor geruchten, als zou de koning katholicerend zijn geweest. Dit noemde de historicus „fantastisch gefabel". Alle pogingen, die men tot nog toe heeft ondernomen om de sinds woensdagmid dag vermiste broertjes Tom en Theo Ver- zijibergh op te sporen, zijn vruchteloos geweest. Ook vrijdag is de rijkspolitie te water uit Zaandam de gehele dag bezig geweest met dreggen, echter zonder resul taat. De Haarlemse gebroeders Vos. die hadden aangeboden als kikvorsmannen naar de broertjes te zoeken, zijn vrijdag niet te water gegaan omdat zij niet de be schikking hadden over een goed duikers- pak. Thans is er echter zo'n pak in Duits land besteld en de politie vermoedde, dat de kikvorsmannen vandaag bij de Spaarn- damseweg met hun opsporingswerk kon den beginnen. Inmiddels heeft de kinderpolitie talrijke tips ontvangen van mensen, die meenden de jongens te hebben gezien. Al de naspo ringen bleven echter zonder resullaat. Ook de commandant en een lid van de Haar lemse bereden politie, die te paard de Waarderpolder hebben doorkruist, kwamen zonder nadere bijzonderheden van hun tocht terug. De politie deelde ons tenslotte mede. dat men steeds meer overhelt naar de mening, dat de jongens inderdaad in het Spaarne verdronken zijn. Woensdag treedt de Jeugdspaarwet in werking. Aan dit feit zal een enigszins of ficieel karakter worden gegeven. De eer ste jeugdspaarovereenkomst zal worden afgesloten iii de oudste spaarbank van ons land, de Nutsspaarbank aan de Jansstraat in Haarlem. De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, drs. W. K. N. Schmelzer, komt naar Haarlem om die jeugdspaarovereenkomst af te slui ten. BEVALLEN van een zoon: 25 sept.: W. G. Brink-Ivlaassen; C. H. van der Put- ten-Kruijff26 sept-: P. Dekker-van der Schoor; W. A. Bulder-Noppe; J. L. Adri- chem-Café. BEVALLEN van een dochter: 25 sept.: T. J. Bosselaar-de Laat; W. Bakker- de Roode; M. Smits-Smid; 26 sept.: J. E. Steijl-Glazemaker; G. S. Rokx-Maliepaard; C. van der Linden-van der Zwan. ONDERTROUWD: 26 sept.: A. Koele- meijer en C- A. van Straaten. GEHUWD: 26 sept.: M. J. Riebeek en O. O. Engelchor; J. G. L. Rooda en A M. Kool; C. J. Hoed en M. A. Kuntze; J. A. Q. Brackman en J. F. Hoogerwerf; L- Reinink en P. J. Lieben. OVERLEDEN: 25 sept.: M. H. P. Rooze. 74 j., van Keulenstraat; H. Hoppenbrou wer. 69 j.. Acaciastraat. De gemeenschap Haarlem cn omgeving van het Humanistisch Verbond houdt dins dagavond 30 september haar openingsbij eenkomst in restaurant Brinkmann. Me vrouw D. Heroma-Meilink, lid van het hoofdbestuur, zal spreken over „Een toe komst voor onze kinderen". Daarna volgt een forumgesprek, waaraan deelnemen de dames G. Brakel-Swarts, A. Strijbos- Eysvoogel, F. Westerveld en de heren H. G. Bos, ir. A. Waasdorp en H. Wiebinga. Muzikale medewerking verlenen Annie Schoen (sopraan) en Emmy van Eden (begeleiding). Het verdere programma luidt: zondag 1.9 oktober spreekt de heer C. H. Schonk uit Deventer, centraal geestelijk raads man voor de arbeidskampen, over „Van het meisje dat het leven ontvluchtte"; woensdag 12 november, gesprek onder lei ding van Jaap Buys over „Wat denkt u van de mens" tussen mr. A. Diepenbrock, landelijk secretaris van de Katholieke Ac tie, dr. D. H. Prins, oud-rector van het Grotiuslyceum te Den Haag en ds. G. J. Waardenburg. hervormd predikant te Haarlem; zondag 14 december dr. L. van Gelder uit Badhoevedorp spreekt over: „Jeugdige volwassenheid"; zondag 4 ja nuari dr. A. L. Constandse spreekt over een ten tijde van de vergadering actueel ondei-werp; woensdag 11 maart spreekt prof. M. Minnaert uit Utrecht over „Atoomonderzoek, vloek of zegen voor de mensheid"; zondag 19 april spreekt dr. J. L. Broeckx uit Antwerpen over „Een hu manist tegenover de religieuze proble men". Advertentie „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Naar aanleding van het vertrek van de heer R. Prosée na een 25-jarige dienstpe- riode op de HBS-A wegens zijn benoeming tot rector aan het Karei van Manderly- ceum in Haarlem biedt de oudervereni ging van het Lourens Costerlyceum, voor heen HBS-A, de heer Prosée een afscheids receptie aan op woensdag 1 oktober des avonds om acht uur in de aula van de school, ingang Raaks. De uitslag van de donderdag gehouden veiling van huizen in het Notarishuis te Haarlem luidt: Generaal de la Reystraat 19 f 3400, Th. Bijman qq. Tugelastraat 52 vervallen. Korte Spaarne 3 2030, F. Wildeboer qq. Voor zorgstraat 15zw. en rd„ met achteruitgang naar de Clercqstraat 2125. H. I. van Goor qq. Brouwersstraat 137 2050, mr. B. E. van Tijn. Brouwersstraat 130 2500, J. Ph. Halstein. Oranjeboomstraat 63 2700, N.N. Zuid-Brouwersstraat 24 1800, M. Kamer man. Oranjestraat 118 vervallen. Theems- plein 12 en Trompstraat 143 gecombineerd 13.000, N.N. Meester Cornelisstraat 78zw. en rood 9000, D. de Vries qq. Lourens Costerstraal 15 5950, M. A. de Rooy. Gasthuislaan 135 3505. J. Hartog. Du ven- voordestraat 79zw. en rd. 6750. A. M. Huizing. Duvenvoordestraat 4.9zw. en rd. 6775. S. de Vries. Ridderstraat 3 4200. P. Hoogeveen qq. Gasthuislaan 178 1750. H. I. van Goor. Scheepmakersdijk êlzw. en rd. 2625, H. I. van Goor. Ged. Schalkbur- gergracht 23a f 3800, Th. Bijman qq. Nieuwe Gracht 44 opgehouden, 9600. In de kunstzaal ..Ten Bruggencate" in Haarlem wordt van 27 september tot 20 november een expositie gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen van O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggencate en W. A. van der Colk. (Show3, snufjes en alles wal verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Het weer begint al echt guur en koud te worden en ieder hunkert naar een beetje warmte. Bij de een is het de kachel bij de ander de wollen kleding, die voor wat. behagelijkheid zorgt. Wollen kleding, die te kust en te keur in de etalages ligt uitgestald, maar ook met een beetje han digheid zelf vervaardigd kan worden. Dil zagen we gisteren op de breishow, die 'n het Haarlemse Concertgebouw door de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken georga niseerd was. Modellen voor jong en oud en voor aller lei doeleinden geschikt, passeerden de revue en gaven ons een indruk van de mo gelijkheden op breigebied. Er waren veel tinten groen, de nieuwe tint paprika-rood en de zo favoriete combinatie marine blauw wit. In deze laatste kleurstelling zagen we een zeer mooi blauw vest met kleine uit de schouder lopende plooitjes en een smalle witte rand. waarmee de hals en voorsluiting was afgezet. Voor het spor tieve en slanke type zijn de jumpers van dikke wol gebreid in de zo modieuze ka belsteek, uitermate geschikt. Ook de in- gebreide randen en opgemaasde motieven, kunnen beter gereserveerd blijven voor deze categorie. Voor de oudere en wat. zwaardere dames blijft nog genoeg bege- renswaard over zoals de vestblouses met dubbele sluitbies en boord of de simpele jumpertjes van fijne wol. Een nouveauté was het deux-piece, dat gebreid was van een nieuw materiaal, ee;) soort lussenwol. die doet denken aan een wollen frotté stof. Ook voor feestelijke ge legenheden bleken er jumpertjes te zijn meestal in effen zwart en gegarneerd met pailettes of glinsterende steentjes in een stralenkrans van lurex. Voor de heren en de jeugd bleek er ook veel aantrekkelijks te zijn: een show met „voor elck wat wils". Katy Een klein aantal genodigden was don derdagavond in één der zalen van Brink mann in Haarlem bijeengekomen op uit nodiging van het Centrumcomité Konin ginnedag om dia's te bekijken, die de heren mr. J. A. P. C. ten Bokkel. D. H. van der Vlerk en F- Akersloot hadden gemaakt van de feestelijkheden op Koninginnedag en 5 mei van dit jaar. De voorzitter van hef centrumcomité, mr. J. A. P. C. ten Bokkel. heette de aan wezigen. onder wie zich bevonden Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers en echtgenote, van harte welkom. Het nubliek werd eerst, voor zover dit: nog nodig was. ..Haarlem-minded" gemaakt door het. vertonen van enig bijzonder fraaie kleurendia's van enkelp bekende en min der bekende maar steeds karakteristieke ounten van Haarlem. Mr. ten Bokkel gaf in. de geest van de ond^ fjlmexpl.irateurs feksl en uitleg, waarbij hii nog al eens moest verklaren om welke Haarlemse hnekies het ging. omdat hem uit reacties bleek, dat men ze soms niet herkende Overigens bleek uit die reacties verder wel. dat men de dia's zeer op nriis wist te stellen. De kleuroDnamen van de feestelijk heden brachten verscheidene evenementen ,,.P^r durrieliik in herinnering, zoals de hallonopstiiging aan de Wagenweg, het '•oncerf van het Metronole-orkest op de Grote Merkt, de concerten van de diverse knrncen in verschillende delen van de stad en de kinderaubade 's morgens vroeg. De onnamen waren mooi van kleur en er wa- -en onivp heel biizondere hii van de feest verlichting van stadhuis en Grote Kerk. Hef bestuur var hef Centnimcnmïté heeft ••oef deze avond ongetwijfeld veel succes gehad. Nieuws in het kort Advertentie HAARLEM ANEGANG 29 TELEFOON 124/2 Het winterprogramma van het Bijzonder Kerkewerk van de Nederlands Hervormde Gemeente in Heemstede is donderdag in geluid met de gebruikelijke gemeente avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Zoals ds. Adr. Oskamp in zijn openingswoord opmerkte is dit een tra ditie geworden, die men niet gaarne meer zou willen missen. Hetgeen ongetwijfeld ook is gebleken uit de bijzonder grote op komst. Ds. Oskamp verklaarde verder van mening te zijn, dat cultuur volstrekt niet altijd als negatief mag worden beschouwd, want hier behoort ook de schoonheid toe, welke door mensenhand is voortgebracht. Daarom geeft de bekende plaat over de brede en de smalle weg een niet geheel juiste weergave van de werkelijkheid. „Want daar waar mensen bezig zijn, in of buiten de kerk, is God te vinden en het is deze weg die het Bijzonder Kerkewerk wil volgen door het goede van God te brengen in een programma, dat met uiter ste zorg is samengesteld". Regisseur Wim Paauw, die de door de groep lekenspelers op te voeren stukken van een toelichting zou voorzien, moest bekennen dat hij hieromtrent geen mede delingen kon verstrekken, omdat men nog geen keuze heeft kunnen doen. Wel gaf hij een uiteenzetting van de moeilijkheden welke zich thans bij het samenstellen van een repertoire gaan voordoen, omdat de toneelgroep niet alleen vooruitstrevend kan worden genoemd, maar er bovendien in is geslaagd een niveau te bereiken, dat men in ieder geval tracht te handhaven. Daarom stelde spreker zich gaarne open voor suggesties uit de gemeente, opdat hiermee eventueel bij het kiezen der stuk ken rekening kan worden gehouden. Ten slotte deed de heer Paauw een dringend beroep op de aanwezigen de spelgroep in de gelegenheid te stellen in de gevangenis op te treden. Hierna kondigde dr. H. S. Visschér de vier in het programma opgenomen films aan, te weten „Un condammé a mort es- capé". „The divided heart", „Mandy" en „Celui qui doit mourir", die hij zonder enig voorbehoud meende te kunnen aan bevelen. omdat zij alle van de christe lijke geest zijn doortrokken. Na de pauze volgde de vertoning van het Franse filmpje „L'arbre de la vie" (De Levensboom") een geheel door kinderen gespeelde uitbeelding van het scheppings verhaal. De grootste charme van dit kleu- renfilmpje bestaat uit de bijna primitieve opvattingen, welke dit bewegingsspel ken merken en waaruit toch een gelovige visie op de bekende bijbelverhalen spreekt. Origineel is bijvoorbeeld de episode van de ark van Noach bekeken, met de naïef uit gebeelde embarkering der dieren. Ta- freelt.ies die men mei een glimlach be kijkt. zonder in eerbied voor de bedoeling tekort te schieten. De avond werd besloten met de op voering van een „sociodrama". een vorm van lekenspel. Dit spel bleek voor het grootste gedeelte op improvisatie te be rusten, waarvoor de spelers zoals ons werd medegedeeld niet meer dan twee maal bij elkaar zijn geweest. De dialogen vormden bepaald de zwakste zijde van dit spel, hetgeen nog meer tot uitdrukking komt door het zo goed als geheel ont breken van de handeling. Het stukje speelt zich af in een bijzonder onwaarschijnlijke bar, waar een aantal jongeren bijeen is. om diverse problemen te bespreken die de moderne jeugd bezig houden. Althans het bezadigde gedeelte hiervan, want om tot een dramatisch boeiende handeling te geraken, zouden de spelers toch kernach tiger dialogen te beluisteren moeten geven. Waarschijnlijk moet dit socio drama echter als een experiment worden beschouwd. Een welwillend publiek rea geerde er vriendelijk en vrolijk op. wan neer toespelingen werden gemaakt op be levenissen uit eigen kring. Voordrachten over kleuters. Onder auspiciën van Het Witte Kruis in Heem stede zal mejuffrouw W. M. Nijkamp, lan delijk inspectrice voor het kleuteronderwijs in de foyer van het Minerva theater een viertal lezingen houden over de problemen bij de opvoeding der kleuters. De voor drachten zijn vastgesteld op de maandagen 29 september, 13 en 27 oktober en 10 november. Wüdingsdienst. Uitgaande van het Nederlandse Padvindstersgilde en de Ver eniging de Nederlandse Padvinders in het district Haarlem, wordt zondagmiddag 23 september in de Bakenesserkerk de eerste wijdingsdienst in dit seizoen gehouden, welke dienst door ds. D. ter Steege uit Santpoort geleid zal worden en om half vijf zal aanvangen. Ledenvergadering. De r.-k. Midden standsvereniging „St. Joseph" in Lisse houdt dinsdagavond 30 september des avonds om 8 uur een ledenvergadering in café „Vierkant". Op de agenda staan de benoeming van comitéleden van „Lisse Vooruit" en de bespreking van het winter programma. Broche. De Haarlemse recherche ver zoekt degene die sinds 7 juli van dit jaar een tot broche verwerkte gouden halve rijder mist, zich met haar in verbinding te stellen. Muzikale show. In het bericht over de muzikale show van hedenavond in ons blad van donderdag zijn de laatste regels weggevallen. De muziekkorpsen, die respectievelijk van het Klokhuisplein, de Botermarkt en de Bakenessergracht ver trekken gaan naar de Grote Markt, waar om half negen de uitvoering zal plaats hebben. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van onderwijs en personeels zaken, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, zal maandag geen spreekuur houden. Toneelavond. Zaterdagavond 4 ok tober voert de toneelvereniging „Nut en Genoegen" in het gebouw van de H.J.M.V. te Haarlem voor de invalidenvereniging „Ons Belang" de klucht „De harem van Papa" van K. Termolen en B. Steijaart onder regie van L. Beck en J. v. d. Bos op. Jubileum. Op 1 oktober zal de heer J. v. d. Linden, chef van de Albert Heijn- winkel Kleverparkweg 21 c te Haarlem, de dag herdenken dat hij vijfentwintig jaar geleden zijn loopbaan aanving. Begonnen op 1 oktober 1933 als verko per in dienst van de toerfmalige firma Van Amerongen. werd hij, na in diverse filialen werkzaam te zijn geweest, in december 1945 belast met de leiding van de winkel te Bloemendaal. In mei 1955 kreeg hij de leiding van de Albert Heijn winkel Klever parkweg 21 c te Haarlem. Advertentie met board en triplex van de pasklaar specialist JULIANAPARK 44 - TEL. 55530 De commissie ter bevordering van de culturele vorming van de rijpere school jeugd heeft evenals vorige jaren een pro- gramma van vier concerten samengesteld, die bestemd zijn voor de leerlingen van alle scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlem. Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort. Deze concerten worden gege ven door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, onder leiding van de dirigent Marinus Adam. De concerten hebben plaats in het ge meentelijk Concertgebouw. Het openings concert wordt gegeven op 10 oktober. Er is een zeer aantrekkelijk Weens program ma samengesteld. Het luidt: balletmuziek uit de pantomime „Les petits riens" van Mozart en uit „Rosamunde" van Schubert; de wals „Artiestenleven" en de ouverture „Die Fledermaus", van Johan Strauss. In de algemene vergadering van het de partement Plaarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn tot bestuursleden gekozen ir. G. O. J. van Ditzhuyzen en H. E. Stenfert Kroese; zij nemen de plaatsen in van de heren J. E. Wennink en E. Lefebvre. Blijkens het jaarverslag van de secreta ris zijn in 1957 zes bijeenkomsten gehou den. Het aantal donateurs steeg van 82 tot 86 en het ledental bleef gelijk (209). Subsidies werden verleend aan Haarlems Bloei en de Nationale vereniging voor Handelsondex-wijs. Dinsdag 7 oktober houdt 't depa inent Haarlem een bijeenkomst, waarop ir. T. P. Huisman, directeur van het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwprodukten te Den Haag. zal spreken over .De Europese economische gemeenschap in verband met de landbouw". Op uitnodiging van de Stichting tot Ver kondiging van het Evangelie en versprei ding van christelijke lectuur zal mej. Elze Stringer op donderdag 2 oktober des avonds om acht uur in de Zuiderkapel in Haarlem vertellen over haar werk en er varingen bij de Wisselmeren op Centraal Nieuw-Guinea. Mejuffrouw Stringer, die in 1953 als eerste Nederlandse onderwijzeres voor de Christian and Missionary Alliance een Amerikaans Zendingsgenootschap met ongeveer 45 zendelingen op Nieuw- Guinea, naar Enarotali vertrok, heeft daar gedurende vier jaar onder zeer moeilijke omstandigheden gewerkt. Bij de overval op Obano, waarbij enkele zendingsarbei ders werden vermoord, de gebouwen ver brand en het vliegtuig vernield, bleef zij gelukkig gespaard, maar het duurde ge ruime tijd voordat het werk aan de school normaal voortgang kon vinden. Sindsdien is de verstandhouding met de bevolking aanmerkelijk verbeterd en mag het zen dingswerk zich in steeds groeiende belang stelling verheugen. In de nieuwe school, die thans te Gakokebo is gebouwd, wordt mejuffrouw Stringer tijdens haar verlof vervangen door haar broer, de heer A. Stringer. Zij hoopt in mei weer naar Nieuw-Guinea terug te keren na een ver blijf van drie maanden in de Verenigde Staten.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5