KERKDIENSTEN <aB!o iimó va Oeek Heemsteedse Kunstkring opende seizoen met orkestconcert ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ROOD Bouwvakarbeiders in „Delftwijk" stoppen met langzaamaan-aetie Project van ..St Bavn-N oord zal „proefwerk" zijn Onderscheidingen bij Boom Ruygrok n.v. Heimwee Vleugels van de vloot „De slavinnen van Casthago" Pal Joey Het spook van de opera Zoveelste botsing op gevaarlijke kruising Theehuis voor Tohiki The card De circusheid Journaals Medische verzorging tijdens het weekeinde SS-heldenopera voor een Neurenbergse rechtbank Heren in de middeleeuwse zin van Nibelungenlied Dr. Hertha Oberhauser mag geen praktijk- uitoefenen Na 45 jaar gemeentedienst P. Looyen verlaat bedrijf van Openbare Werken Eerste contactavond van Hartenlustschool IVW-pleidooi bij de UNO voor Cyprus en Algerije n: ri:iT.. Het is sinds vele jaren al in de verslag geving van de concerten in het Minerva- Theater betoogd, dat deze zaal voor mu ziekuitvoeringen een bijzonder ongeluk kige akoestiek heeft. Het is te begrijpen flat de Heemsteedse Kunstkring, die op deze ruimte is aangewezen, haar leden nochtans van tijd tot tijd een kamer- muziekavond of recital wil bieden van kunstenaars, die anders zelden of nooit in onze omgeving te beluisteren zouden zijn. Ook in Haarlem vindt men niet een geheel bevredigende accommodatie voor dergelijke concerten en daarbij kómt dat niet ieder een beschikt over de tijd, de energie of het eigen vervoermiddel om zich 's avonds nog naar Amsterdam te begeven. Anders is het gesteld inzake de orkest- concerten. Heemstede is per fiets of auto bus vijftien a twintig minuten van het ge meentelijk Concertgebouw in Haarlem verwijderd en dit kan, lijkt me, voor nie mand, die werkelijk belangstelling voor muziek heeft, een bezwaar vormen. Wat heeft het voor zin een dergelijke avond, die de Kunstkring ongetwijfeld betrekke lijk veel geld kost, te organiseren indien men moeilijk anders kan doen dan con stateren (hetgeen waarlijk geen nieuws is) dat de gordijnen de klank absorberen en dat. de restjes, die de toehoorder bereiken, een vertekend beeld van het. orkestspel geven, in kwaliteit ver onder de maat van pen goed radiotoestel, laat; staan van dat gene wat een goede pick-up met versterker- installatie vermag te produceren? Voor de musici is het spelen in een dergelijke zaal bepaald geen genoegen. En de wetenschap, dat de klank plat en levenloos het oor van de luisteraar bereikt, is niet stimule rend voor het leveren van een volwaardige prestatie. Ik zou het bestuur van de kunst kring dan ook willen adviseren uit de thans opgedane ervaringen de conclusie te trekken, dat iedere andere organisato rische weg, waardoor de leden van de kring voorrechten genieten ten aanzien van de concerten van ons orkest, te prefereren is boven de tot nu toe gevolgde, die in feite tot gevolg heeft dat men (met de beste bedoelingen) stenen voor brood geeft. Na een inleidend woord door de voor zitter van de Kunstkring, mr. dr. H. Kahrel, die de aanwezigen welkom heette, zette het Noordhollands Philharmonisch Orkest de avond in met de „Feestelijke Ouverture" van Oscar van Hemel, een bij zonder overzichtelijk en ongecompliceerd stuk muziek, open van klank, met gepro nonceerde duidelijk te onderscheiden the ma's en als extra „gehoorvanger" motieven uit een Valeriuslied, aldus een plezierige Adrprlpntip Er i« geen roder rood dan Flexa- rood! Sprankelend, maakt blij en houdt jaren lang op houtwerk en muren Voor briljante, fééstelijke kleuren: de beste verf voor het schilderfeest Vraajr ha gratis hnekjt 'KnaJp het op ma Wear' ooi FLEXA, postbue 3, Leiden De langzaamaan-actie van de bouwvak arbeiders op het project van de r.k. wo ningbouwvereniging „St. Bavo-Noord" in Delftwijk is geëindigd. Sinds gisteren zjjn de werknemers, die op 18 september be sloten tot z.g. model-werken over te gaan uit protest tegen de tariefbepalingen van de onlangs van kracht geworden collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouw nijverheid, weer normaal aan het werk eegaan. Zij doen dus weer hun best om door extra prestatie meer loon dan nor maal in hun loonzakje tc krijgen. Dit is het resultaat van de onderhande lingen. die sedert het begin der actie zijn êevoerd tussen de Onafhankelijke Arbei ders Vereniging namens de werknemers en de aannemer van het werk, de heer J. Bakker uit Zaandam. Tussen partijen is overeengekomen dat van het project van -St. Bavo-Noord" een „proefwerk" zal worden gemaakt. Men wil langs deze weg aantonen dat de huidige spanningen in het bouwbedrijf opgeheven kunnen worden. De voornaamste oorzaak van de moei lijkheden ligt zoals bekend is in de uitslui ting van de werknemers aangaande de vaststelling van de tarieven. Deze tarie ven vormen de basis van het loon dat de arbeider kan verdienen en worden vast gesteld aan de hand van de door hem gele verde prestatie. Verder hebben de arbei ders de overtuiging gekregen, dat wan neer zij een prestatie leveren welke met meer dan 25 percent gehonoreerd wordt, rij deze oververdienste niet uitbetaald krij gen alvorens daarvoor van hogerhand toe stemming is gegeven en herkeuring van da tarieven heeft plaatsgehad. Naar wij vernemen is thans tussen aan nemer en werknemers overeengekomen, dat de tarieven in onderling overleg vast gesteld zullen worden en wel op de grond slag van de ervaringsnormen, welke reeds vóór het begin van het werk geldig waren. Op deze tarieven zal dan de goedkeuring van de Centrale Bedrijfs Instantie (C.B.I.) worden gevraagd. Indien met deze instantie geen overeen stemming wordt bereikt ten genoegen van aannemer en werknemers zal de modcl- 'etie opnieuw worden ontketend. Mocht de '^stemming op de tarieven wel worden :egcven dan zullen de werknemers trach ten het plafond van 25 percent overver- dienste te doorbreken. Wanneer zij daar- 'n slagen zal deze oververdienste ter goed keuring aan de C.B.I. worden voorgelegd. °ok ingeval de uitbetaling hiervan niet V'ordt goedgekeurd en de tarieven na her- euring lager worden gesteld zullen de erknemers opnieuw tot model-werken ""vergaan. „curtain-raiser". Hel stuk werd met veel verve vertolkt. Henri Arends en het orkest brachten vervolgens nóg een Nederlands werk, het „Capriccio" van Hendrik An- driessen ten gehore. Ook dit stuk verraadt, in stemmenweefsel en instrumentatie de vakkundige hand van de maker, doch ver liest naar zijn mening tegen het eind wat aan spanning, omdat de componist zijn grillige invallen toch niet voldoende tot een synthese heeft weten te dwingen. Soliste op deze avond was .Janine An- drade, die veel succes met een technisch superieure en markante vertolking van het derde vioolconcert van Saint-Saëns be haalde. Haar opvatting accentueerde de klassicistische allure van dit dankbare stuk, doch ook in de zoetgevooisde barca rolle wist zij de juiste toon te treffen. Arends en de zijnen hebben dit concert met Mozarts Jupitersymfonie besloten. De uitvoering getuigde van een nauwgezette voorbereiding, doch kan, lfjkt me, nog winnen aan gratie en souplesse. Sas Bunge Bij Koninklijk Besluit is aan de heren J. Wagenaar, C. van Leeuwen en C. L. Pieters, allen werkzaam bij Boom Ruyg rok n.v. uitgevers- en drukkersbedrijf te Haarlem, de eerste als drukker, de beide laatstgenoemden als zetters, de ereme daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan der n.v. (Cinema Palace) Dit is een vaak ontroerend filmverhaal over een aanvan kelijk uitzichtloze liefde van een fabrieks meisje voor een ingenieur. De scenario schrijver kon er alle kanten mee uit en heeft dat dan ook gedaan, maar kwam toch via vele zijwegen tot een slot, dat wel wat geforceerd aandoet, maar dat toch alle toeschouwers en vooral toeschouw sters zij het met een traan in het oog tevreden huiswaarts laat gaan. Het is al lemaal wel een beetje naar de sentimen tele kant getrokken, maar als men daar tegen bestand is, kan men toch wel veel in deze film waarderen, ondermeer de zang en het ongekunstelde spel van de Mozart-Sangerknaben en de sublieme manier, waarop Paul Hörbiger een zeer sympathieke abt van een klooster uit beeldt. Hans Holt geeft gestalte aan een pater, die, na het fabrieksmeisje uit de Donau gered te hebben, voor een ernstig gewetensconflict wordt geplaatst. Fraaie kleuren accentueren de schoonheid van 't landschap, dat als decoratieve achtergrond voor deze geschiedenis dient. (R o x y). De Amerikaanse luchtmacht is al vaak bezongen op het celluloid. Ook deze film doet het. in een verhaal vol actie met gewaagde stunts van een man die niets liever doet dan vliegen. Hij heeft zo zijn ideeën over het gebruik van jagers voor operationele vluchten. Ze gaan er niet in tot de oorlog komt en het bewijs wordt geleverd hoe goed ze waren. En dat draagt dan weer bij tot de glorie van de piloot en de luchtmacht. Van maandag tot donderdag spanning genoeg in de film „Dreiging", handelend over een man, die een verschrikkelijk ge heim kent. en geen rustig ogenblik meer heeft. (L u x o r) Een scheutje romantiek en een grote dosis tragiek leveren de hoofd bestanddelen op voor „De slavinnen van Carthago", een filmwerk dat de onder drukking van de christenen in het Tarsus van de tweede eeuw na Christus tot onder werp heeft. Beschuldigd van moord op de Romeinse proconsul van de stad, worden zij van kerker naar kerker gesleept om tenslotte in grote getale te worden gekrui sigd. Slechts één Romeins officier werpt zich als hun verdediger op en hij is het, die erin slaagt de christenen op het laat ste moment te doen bevrijden, waarna hij zelf tot de nieuwe godsdienst overgaat en de mooie Carthaagse slavin Lea huwt. De valse opvolger van de proconsul wordt ge dood, evenals de wrede dochter van de ver moorde Romeinse magistraat. Deze tu multueuze geschiedenis speelt zich af in een eindeloze reeks zwaardgevechten, fol- terscenes, hoftaferelen en gaat gepaard met vele doden van opoffering. De film heeft meer pretenties dan zij waar kan ma ken en door de goedbedoelde pogingen om de locale sfeer te treffen, schemert her haaldelijk de twintigste eeuw heen. (L i d o) De vrouwenveroverende Pal Joey, zanger en brutale jongen, droomt, van een eigen nachtclub. Hij heeft geen cent op zak, maar toch speelt hij het klaar eei majestueuse club uit de grond te stam pen. Hoe? Door de gunst ie veroveren van een rijke ex-actrice, die nel als hij van niets tot iets kwam. Hij kan echter een knappe blondine niet laten schieten. Hij houdt, van die blondine, hij geeft, er zijn club voor op. De film vertelt dat allemaal met veel muzikale intermezzi, die bijzon der genoegëlijk zijn en het oor behagen mits men van Frank Sinatra houdt.. De grapjes van Frank zijn niet bepaald het summum van oorspronkelijkheid. Diver tissement dus op de naïef kwajongens achtige wijze van de gemoderniseerde Broadway-stijl. (Frans Hals) Soms gaat de oude doos nog eens open en haalt men er de gerenommeerde successen uit. Dat is ook het geval met „Het spook van de opera", geschikt om ons de griezels te bezorgen met een portie noten op de zang van Nel son Eddy en Suzanne Foster. Een mooi stukje melodramatiek, dat heel wat bio scoopbezoekers de stuipen op het lijf heeft Vrijdagavond tegen half twaalf heeft zich op het. kruispunt Mr. Jan Gerritszlaan en Planetenlaan in Haarlem-Noord op nieuw. voor de zoveelste maal en de twee de keer op een dag. een aanrijding voor gedaan. Een 26-jarige militair uit Haarlem reed met. een auto op de Planetenlaan, komend van de Rijksstraatweg; bij het genoemde kruispunt kwam hij in botsing met. een voor hem van rechts komende scooterrijder, die hij niet. opmerkte om dat zijn uitzicht belemmerd werd. o.a. door een bij een haltehuisje wachtende bus. De scooterrijder kreeg een snee boven het. linkeroog. De scooter werd beschadigd. Zowel de Haarlemse politie als de Ko ninklijke Marechaussee maken In hun rapporten gewag van de gevaarlijke situ atie, die op dit kruispunt bestaat, vooral door de ongunstige plaats, die het NZH- huisje daar inneemt. Op het ogenblik kan men namelijk op de Planetenlaan het van rechts uit de Mr. Jan Gerritszlaan komend verkeer pas op het laatste moment zieri aankomen. (Gealarmeerd door het duidelijke ge vaar van deze wegsituatie hebben wij on langs in onze rubriek ..Sta-in-de-weg" een foto met waarschuwing geplaatst, in de hoop dat de aandacht van betrokken auto riteiten daardoor zou worden geïntensi veerd. Deze hoop was ijdel. De NZH- directie reageerde er zelfs op met een ont kenning van het. gevaar, en van gemeente wege zweeg men zonder iets te verande ren aan deze situatie, die nu zowel door stadspolitie als Marechaussee is gehekeld als zeer gevaarlijk. Het is wel duidelijk dat de schuldvraag bij deze ongelukken elders dan bij de weggebruikers moet worden gezocht. Red.). gejaagd. En daar kwamen zij tenslotte voor! (Minerva De avondvoorstellingen van zaterdag en zondag brengen „Theehuis voor Tobiki" op het witte doek, een vriendelijk Amerikaans bedenksel rond een theehuis, dat even snel is opgebouwd als afgebroken. Het doet allemaal zo Chi nees aan als Hollywood - en het bioscoop publiek - het graat ziet. In de matinees haalt de jeugd zijn hart op aan „Rin Tin Tin, de dappere wolfshond". Maandag volgt een reprise, van de leuke komedie „My man Godfrey". Woensdag en don derdag griezelen met Hitchcock in „Dial M. for murder". (Studio) Elders meer over deze film en de beide andere in dit theater, die teza men Alec Guinness als een fabuleus ac teur doen kennen. (Rembrandt). Nog een week blijft Danny Kaye ons met zijn grappen en grollen vermaken, ditmaal als de held van het circus, waarin hij in letterlijke en fi guurlijke zin opduikt. Nederlands Nieuws van Polygoon heeft deze week een interessante reportage van een nieuw systeem om te water geraakte auto's te drogen en weer bruikbaar te maken, alsmede van de proeven, die de Nederlandse Spoorwegen onlangs hebben genomen met nieuwe soorten bovenlei ding. Op het traject Helmond-Blerick re den de treinen met een vaart van 160 kilo meter per uur om de draden te testen. Van de meer actuele opnamen noemen wij: het Koninklijk bezoek aan de hoofd stad, een modeshow en kapconcours op de Hoge Vuurse en de strijd om de nationale accordeontitels in Zeist. ..De „Spiegel van Nederland" toont on dermeer de aankomst van Koningin Julia na en Prins Bernhard in de hoofdstad en voorts een bijzonder natte fietswedstrijd, zo nat dat Wim van Est het na een paar kilometer maar liet afweten. Verder po seerden de mooiste, de grootste, de klein ste en de duurste honden van een hon denshow in Den Haag gewillig voor de ..Spiegel"-camera's. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Tandartsen: N. A. Beets. Jeroen Bos- laan 5. Heemstede, telefoon 34441. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heemsteed se Dreef 11. Heemstede, telefoon 35521. Apotheken: Schoterbos-apotheek,, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Firma Loomeijer en Zn., Zijhveg 34, tel. 12495; Teyler- apotheek. Teylerplein 79, telefoon 17946. BLOEMENDAAL: Artsen: J. A. Bosch. Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalse weg 223, Overveen, tel. 50158. Aerden- hout: Dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduin- weg 8, Aerdenhout, telefoon 26035. Wijkverpleegsters- Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen. telef. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege- lenburghlaan 31, Aerdenhout. tel. 26994. b.g.g. 27343 (voor de wijken Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn t.of. zaterdagmorgen 4 okto ber voor spoedeisende gevallen geopend de Elswout Apotheek. Bloemendaalseweg 341, Overveen. tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560 8249 en Apotheek Schotsman. Binnenweg 206 208. Heemstede, tel. 38320 (ook voor Aer denhout). HEEMSTEDE: Artsen: J. Laeijendecker. Raadhuisplein 9, telefoon 38103 en L. Wijnberg. Beet- hovenlaan 36, telefoon 35734. Wijkverpleegster: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, el. 36389 bij geen gehoor eventuele boodschap pen in de bus (en in de week van zaterdag 27 september tot en met vrijdag 3 oktober, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman. Bin- nènweg 206208, telefoon 38320 (en in de week van zaterdag 27 september tot en met vrijdag 3 oktober, des avonds na zes uur. ZONDAG 28 SEPTEMBER 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 15: Hon gaarse dienst, o. 1. v. Ds. J. Kerekes. van Waverveen. 19: Dr. F. A. Nolle, Geneesheer- Directeur van het Diaconessenhuis te Leiden. Bijzondere dienst, uitgaande van de „Bavo- Commissie" in het bijzonder kerkewerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van Asperen. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag van 16-17 uur bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Ds. J. van der Wiel. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Dr. G. Ph. Scheers, van Schoten. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk, dhr. K. v. Willi- genburg. 10.30: Jeugddienst. Kandidaat J. H. Meesters. Onderwerp: Num. 10 29-32. „Heeft God ons wel nodig?" 16.30: Padvindersdienst. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. dhr. A. M. P. Hörchner. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang Van Merlenstraat. 10.45: Ds. L. D. van Dijl, van Heemstede. Gebo .w Vrij7,. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. .Tanskapel. Jansstraat. Dhr. C. de Gooijer, van Haarlem-N. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstr. 10.30: dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade. 10: dhr. P. G. Poort. West, Leidsestraat. 10: dhr. P. Knijff. Centrum. Oude Groenmarkt. 10: dhr. L. Kip. Eglise Wallonne. Begijnhof. 10 h. 30: Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deut sche Evang. Gemeinde, Waalse Kerk, Begijn hof. 20: Gottesdienst, Pfarrer D. Stein. Alle Dag Kerk. Maandag om 19.30 en woensdag 15 uur: Contactbijeenkomsten met. gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk. Park laan 32. Dinsdag om 15 uur: Rondetafelbiibel. bespreking in de Broederkerk. Parklaan 34. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag. Lange Veerstraat 16. 20: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47, zaal no. 1. 10: dienst took Maleise dienst). Woensdag 19.30: bidstond. Bethel Pentecostal Temple Inc.. Voorhelmstraat 3. 15: dienst. Dinsdag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rood. Herv. Evangelisatie op Geref. Grond slag, Nassauplein 8. 10 en 17: dhr. M. de Vos. Woensdag 19.30: Ds. L. Vroegindewey, van Gameren. Stads-Evangelisatie. Lange Heren straat 6. 10: dhr. F. v. d. Horst, evangelist te Leiden. Met kwartetzang. 19: Samenkomst, spr. dhr. J. F. Snoeks. Woensdag 20: dhr. Joh. Jansen. Bijbellezen en bidstond. Zuider kapel, Zuiderstraat 15. 10: dhr. F. Niemeyer. evangelist te Alphen a/d Rijn. 17: dezelfde. 20- Jeugdsamenkomst „Vóór de jeugd door de jeugd". Dinsdag 20: Bijbelbespreking en bidstond. Zaterdag 19.30: Openluchtsamen komst aan de Dreef. Opwekkingssamenkom sten. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. Donder dag 20: Zr. Elze Stringer vertelt over haar werk bij de Wisselmeren op Nieuw-Guinea. Met kteurenprojectie. Evang. Luth. Gem., Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, bed. H. Doop. 10.30: Ds. D. Solinger. Foj'er van het Minervatheater. Vrije Evang. Gemeente. Ka pel, Parklaan 21. 18.30: Ds. A. H. van Gent. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag avond 7.30 uur: Liturg. Zangdienst. Zondag 10.30: dhr. G. Nieuwenhuizen. Jeugddienst. Ver. Doopsgez. Gemeente. Gr. Houtstraat 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Haarlem-Oost. Wijk- gebouw Ned. Herv. Kerk, Zomerkade 161. 9.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille, van Am sterdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. C. Goeman. 17: Ds. D. Ringnalda, van Overveen. Zuid-Oos- terkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. Ringnalda. van Overveen. 17: Ds. G. Rang, van Vijfhuizen. Lyceum-Aula. ingang Van Merlenstraat. 9: Ds. G. Toornvliet, van Bloe mendaal. 17: Ds. C. Goeman. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 17: de Eerw. heer P. van Zonneveld, theologisch student t - Apeldoorn. Geref. Kerk (art. 31). Begijnhofkapel. 8.45 en 16.30: Ds. A. Bos. Oud Geref. Gem. in Ned„ Parklaan 21. 10 en 16: leesdienst. Geref. Ge meente, Lange Margarethastraat. 10 en 16.30: leesdienst. Oud-Kath. Kerk. Kinderhuissin gel 76. 9.30: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Volle Evang. Gemeente (Pinkstergemeentel. Elim Kapel. Paul Krugerstraat 36. 10: Open bare samenkomst. Spr. dhr. J. H. Schat. 12- 13. Zondagsschool. 19: Onenbare samenkomst. Spr. dhr. Jac. Zeegers. Donderdag 20: Inter kerkelijke gebedssamenkomst, voor ernstige kinderen Gods. Immanuëlkapel. Nw. Kruis straat 14. 10: dhr. J. Versteeg. 10: Zondags school. 13.45: Openluchtdienst aan de Krocht. 19.30: dhr. H. Sleebos, Alkmaar. Woensdag 19.30: Jeugddienst. Donderdag 20: Bidstond. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10' dhr. E. Schuurman. 17: dhr. E. Schuur man. 10.30: Zondagsschool. Colensostraat 2. Woensdag 20: Bidstond, Schotersingel 99. Vergadering van Gelovigeen. Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst (broodbreken). Bijbellezing. Donderdag 20.30 uur. Ged. O. Gracht 47. door dhr. J. Goezinne, uit Am sterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Sa menkomst dinsdagavond 8 uur ten huize van de familie Drayer. Koudenhorn 46A rd. De Christengemeenschap. Wilhelminastraat 60. 10: Mensenwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 17.30: Samenkomsten. Baptistengemeente. Begijn hofkapel. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 19: Ds. J. van Dam. 20.15: Jeugdsamenkomst. 10.30: Zondagsschool. Dinsdag 20: Bijbellezing. Zevendedags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur predi king. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstr. Iedere zaterdagmorgen om 10 uur gemeen schappelijke bijbelstudie. 11 uur: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. Deze week geen diensten. Herst. Apost. Zendi"^. kerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 17: Kerk dienst. Apost. Gemeente. Jacobijnestraat 15. 10 en 17: Godsdienstoefening. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10: Heiligingssamen komst. 18.45: Openluchtsamenkomst aan de Gedempte Oude Gracht. 19.30: Evangelisatie samenkomst. Donderdag 20: Heiligingssamen komst o.l.v. Majoor D. Boschma. Jehovah s Getuigen, 's Zondagsavonds van 5.30-6.30 uur Wachttorenstudie, Kam. Onnesstraat 83 (ge bouw). 's Dinsdagsavonds om acht uur huis bijbelstudies op de volgende adressen. Van Oosten de Bruijnstraat 191, De Clercqstraat 115, Waldeck Pyrmontstraat 39, Thomsonlaan 44. 's Vrijdagsavonds van 7.30-8.30 uur School voor de Theocratische Bediening en van 8.30-9.30 uur Practische toerusting voor de predikingsdienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk, Kloosterstraat. Zaterdag 19.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. 19: Ds. P. de Haan, em. pred. te Driebergen. Immanuëlkerk. Van Egmondstraat. 10: Ds. G. Kocli. Zondagsschool. 12: Marnixschool, Jeugdhuis e. Kleuterschool. Colensostraaf. Sionskerk. Eksterstraat (Spaarndam-West). 10.30: Ds. J. Poort. 19: Ds. G. H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 jr.). 10.30: Oppasdienst (4-6 jr.). Zondagsschool (6-12 jr.). 10.30: Kon. Emmaschool (Raaf straat), Charlotte de Bourbonschool (Jan Prinslaan), Elout van Soeterwoudesch jol (Muiderslotweg). Kleuterdienst (4-6 jaar). 10.30: Koningin Emmaschool (Raafstraat). Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P N. Kruyswijk. Zuiderkapel afd. Noord. Verenigingsgebouw volkstuin „Zonder wer ken niets". Verlengde van de Geusevesper- straat. Zaterdag 20: Openluchtprediking. Muiderslotweg, hoek Vergierdeweg. Zondag 10: dhr. J. Sevensma. evangelist te Amster dam. 19.30: Jeugdsamenkomst. Woensdag 20: „Wat zegt de Bijbel er van?" Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 17: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 15.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 9.30: Ds. J. A. van Arkel. 17: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10: Ds. J. C. Maris. 17: Ds. D. H. Biesma. Geref. Kerk (art. 31), gebouw N.P.B., Berkenstraat 10. 8.45: Kandidaat Douma te Amsterdam. 14.45: Ds. A. Bos. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingssamenkomst. 12: Compagnie. 16.30: Kindersamenkomst. 19: Verlossingssa menkomst o.l.v. Kapt.es. F. en A. Dijkstra. Dinsdag 14.15: Gezinsbond. Woensdag 20: Toortsdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Wilhel- minaplein. 10: Ds. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nleuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Dijl. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: dhr. De Vries. Vér. Doopsgez. Gemeente, „De Olijftak" 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hoogleraar, Amsterdam. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 17: Dr. P. J. Richel. Pinksterkerk, Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 17.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk (art. 31). Herenweg 111. 10 en 17: leesdien- sten. Jehovah's Getuigen, 's Dinsdagsavonds om acht uur huisbijbelstudie Crayenester- singel 7. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Zondagsschool. 10.30: Voor kinderen van 5-12 jaar in Th. van Eeghen- Instituut. 10.30: Voor jongeren van 12-15 jaar Jeugdkapel in het Wijkgebouw „De Stal". Religieuze Kring, Eikenlaan 5, 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Ned. Herv.. Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 19: Jeugddienst. Ds. F. Oberman, van Rotterdam. Geref. Kerk. 10: Ds. W. Bos. 17: Ds. A de Ruiter, van Zand- voort. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds H Witvliet, van Amsterdam. 10.30: Ds. S. S. M. Aertsen, van Amsterdam. Jeugdkapel. 9 uur in Maranatha. Zondagsschool. 10.30: Jeugdhuis. Donkerelaan 10. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers, Herv., van Hoorn. Geref. Kerk. 14: Ds. G. Toorn vliet. 15.45: Prof. Dr. J. H. Bavinck, van Amsterdam. 19.30: Ds. G Toornvliet (dienst voor belangstellenden). Vrij Kn'h. Kerk, Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Maandag 7.30: Gesproken H. Mis. Woensdag 20: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Zondagsschool. 12-13: Ramplaan- kwartier. Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeesterlaan. 10.15- 11.15: Julianakwartier. Kon. Wilhelmina- school, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Ds. S. Oegema. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. W. M. le Cointre, legerpredikant te Am sterdam. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. S. Hartjes, Holysloot. 19: Ds. J. J. Meuzelaar. van Amsterdam. Onderwerp: ..Laat God ons maar tobben?" Bijzondere dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. A. B. Bekius, Bergen N.H. 19: Ds. Van Willenswaard. Adventskerk (Zieken- huiskerk). 10: Ds. Ter Steege. Geref. Kerk. 9.30 en 17: Ds. M. W. J. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, Pniël-kapel. 10: Ds. D. H. Bies ma. 16: Ds. J. C. Maris. (Van onze correpondent in Bonn In het proces tegen de voormalige Hauptsturmführer Müller, is gisteren te Neurenberg opnieuw vier jaar gevangenis straf geëist, waarmee de eis van november 1956 herhaald werd. Müller heeft in april 1945 opdracht gegeven burgemeester Fischer'van het Zuidduitse dorpje Burgt- hann te fusilleren, omdat deze witte vlag gen had laten hijsen teneinde een beschie ting door Amerikanen te voorkomen. In dit proces is het zogenaamde witte vlag- gen-bevel van Himmler ter sprake ge komen. Deze had in de laatste oorlogs dagen bevolen dat van ieder huis, waar uit de witte vlag ten teken van overgave waaide, alle mannelijke bewoners moesten worden doodgeschoten of opgehangen. Müller zou Fischer opdracht hebben ge geven een stuk touw voor zijn eigen exe cutie te halen.... Fischer had geweigerd, waarop hij met een machinegeweer werd doodgeschoten. De officier van Justitie noemde het. ver ontrustend dat Müller terzijde werd ge staan door voormalige S.S.'ers wier gees teshouding nog weinig veranderd bleek. „U was, zo zei hij tegen de getuigen a dé charge. de heren van gisteren, u bent niet meer de heren van vandaag. Maar ik raak het gevoel niet kwijt, dat de geest van deze heren in de afgelopen dertien iaar niet is veranderd. Uw maatkostuums en uw handelsberoep doen daar niets aan af". De verdediger van Müller protesteerde. Hij zei dat men in het buitenland reeds lang erkend heeft, dat de S.S. een uitste kende. gedisciplineerde en eerlijke groep is geweest, die met Gestapo en concen tratiekampen niets te maken heeft gehad „Wanneer de S.S.'ers heren waren, dan waren zij het in de goede middeleeuwse zin, in de zin van het Nibelungenlied", al dus de verdediger, die voorts zei: „Het komt er niet op aan dat de S.S. een valse God heeft gediend, maar dat zij hem eer lijk en dapper heeft gediend". De verdedi ger vergeleek de S.S.'ers met de Spartaan se held Leonidas en zijn driehonderd sol daten. Müller is opgegroeid in de geest van de strijd om de Thermopylae, waar in 480 voor Christus Leonidas en zijn helden sneuvelden KIEL (Reuter) De regering van de Wetsduitse staat Sleeswijk-Holstein heeft het beroep, dat Hertha Oberhauser, die als arts verbonden is geweest aan het con centratiekamp van Ravensbrück. waar zii experimenten heeft gedaan op vrouwelijke gevangenen, had ingesteld tegen het haa- opgelegd verbod, om nog verder praktijk in deze staat uit te oofen'en, verworpen. Dr. Oberhauser kan van deze uitspraak binnen een maand in beroep gaan. Doet zij dit niet, dan zal zij haar praktijk in Plönen binnen hetzelfde tijdsbestek moe ten staken. Het geallieerde gerechtshof voor de be rechting van oorlogsmisdadigers, dat te Neurenberg zijn zetel had, heeft dr. Ober hauser in 1947 tot twintig jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zij werd in 1952 op vrije voeten gesteld. Jongen gezocht. Op de Kinderhuis singel in Haarlem heeft zich vrijdagmid dag om vier uur een verkeersongeval voor gedaan toen een ongeveer twaalfjarige jongen met zijn fiets in botsing kwam met de aanhangwagen van een vrachtauto. Een op de bagagedrager zittende elfjarige jongen viel op straat en kreeg een her senschudding. De fietsende jongen spurtte daarop weg en de politie verzoekt hem thans zich te melden. Een in schoolkringen en bij vele bestu ren van verenigingen welbekend ambte naar gaat per 1 oktober de Haarlemse ge meentedienst met pensioen verlaten. De heer P. Looyen, administratief ambtenaar tweede klasse op de afdeling onderhoud gebouwen van het bedrijf van Openbare Werken, kan dan terugzien op een dienst tijd van vijfenveertig jaar. Hij heeft be moeienis met de inrichting en het onder houd van openbare scholen en andere ge meentegebouwen. De functie van de heer Looyen kan dus worden gezien als een schakel tussen het gemeentebestuur en de gebruikers van de gemeentelijke inrichtin gen, een contact dat zowel de administra tieve kant betreft als de uitvoering der plannen door de technici. De heer Looyen werd op 28 maart in Rot terdam geboren, maar verhuisde al spoe dig naar Groningen waar hij zijn school opleiding genoot. Vlak voor de eerste we reldoorlog vestigde hij zich in Haarlem waar hij, na korte tijd op het kantoor van „De Sierkan" werkzaam te zijn geweest, op 1 oktober 1913 als schrijver bij de ge meentelijke dienst van Openbare Werken zijn ambtelijke loopbaan begon. In 1939 werd hij aangesteld op de afdeling onder houd gebouwen. Zijn gevoel voor orde en schoonheid en belangstelling voor de erfstukken van vo rige generaties was toen reeds tot uiting gekomen in de algehele reorganisatie van het gemeente-archief, welke onder zijn leiding tot stand kwam. Verder maakt de heer Looyen sedert de instelling van de schoonheidscommissie als toegevoegd ad ministrateur deel uit van deze commissie. In zijn jonge jaren was de heer Looyen een actief sportman. Zo ontving hij eens als winnaar van een sportdag voor Haar lemse gemeenteambtenaren uit handen van de toenmalige burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, een prachtige beker. Zijn vrije tijd brengt hij het liefst door bij zijn postzegelverzameling en met tuinieren. De dank en waardering, die de heer Looyen in de loop der jaren door zijn ar beid heeft verworven, zal aan de dag tre den op de bijeenkomst welke ter gelegen heid van zijn afscheid op dinsdag 30 sep tember in het gebouw Zijl weg 146 in Haar lem wordt gehouden. Voor personeelsle den bestaat tussen tien en elf uur 's mor gens gelegenheid tot afscheidnemen; niet- personeelsleden kunnen dit doen van elf tot twaalf uur. Vrijdag werd in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal een contact avond gehouden voor de ouders van de eer ste klassers van de Hartenlustschool. Het hoofd van de school, de heer J. Buys hield een inleiding over „Onze zorg en onze vreugd", waarbij hij de aanwezige ouders op indringende wijze heeft geconfronteerd met alle mogelijke facetten van de opvoe ding. De zorgen voor de jeugd betreffen niet alleen de ongrijpbare jongen of het ongrijpbare meisje, doch ook het jonge kind en zelfs het heel jonge kind. De school wordt het tweede milieu voor het kind, waarin het dagelijks verkeert, in sommige gevallen zelfs het eerste milieu. Toch gaf de heer Buys als zijn vaste over tuiging te kennen dat zelfs de beste didac tiek van de leerkrachten de ouderlijke zorg en dat is maar gelukkig ook niet kan vervangen: de ouders hebben bij de opvoeding van hun kind bepaald een pri maire taak. Uiteraard bracht spreker ook de moeilijkheden ter sprake, die de puber teit met zich meebrengt, waardoor óf de ouders thuis veel met hun kinderen te stel len krijgen terwijl men op school niet de minste moeite met hen heeft, óf het om gekeerde het geval is. Hier kunnen ouders en leerkrachten de zorgen gemeenschap pelijk dragen. Voordat de heer Buys zijn inleiding hield had de heer G. Kruger, voorzitter van de oudercommissie, de ouders gevraagd of zij geen bezwaar hadden tegen de kandi datuur van de heren H. P. F. Kruyer uit Aerdenhout en mr. C. Vrij uit Overveen, welke beide heren bereid zijn gevonden in de oudercommissie zitting te nemen. Aan gezien alle aanwezigen met deze kandi datuur instemden, zal in een volgende bij eenkomst, waar ook de ouders van de leer lingen van de andere klassen aanwezig zullen zijn, de definitieve enoeming van deze beide heren volgen. De heer Kruger stelde thans reeds, dat 't in de bedoeling ligt mr. C. Vrij als voor zitter van de oudercommissie te benoe men. De heer G. Kruger. al zes jaar voor zitter van de Oudercommissie en de heer H. G. A. Brouwers, secretaris, treden als zodanig af. omdat hun zoons inmiddels de Hartenlustschool verlaten hebben. Leerlingen van de eerste klassen heb ben onder leiding van één van de leer krachten een drietal liederen ten gehore gebracht. BRUSSEL, (Reuter) Het Internatio nale Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft er in een verklaring, die aan alle UNO-delegaties overhandigd zal worden, bij de UNO-leden op aangedron gen het recht tot zelfbeschikking van de volken van Cyprus en Algerije te erken nen. Het I.V.V.V. heeft de UNO-delegaties al eens eerder verzocht de Franse rege ring te bewegen tot onderhandelingen met de bevoegde vertegënwoordigers van het Algerijnse volk op basis van het recht tot zelfbeschikking.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7