r Onze Herfst-Collectie Xeno" opent het seizoen G.G.D. hoopt dysenterie snel te kunnen onderdrukken Een nieuwe vorm van exposeren Vérstrekkende maatregelen genomen tegen uitbreiding van besmetting Dansschool W. Fortgens Gr. Houtstraat 176 4 HET HAARLEMSE WOONWAGENKAMP Expositie en lezing in „Huis van Looy" Burgerlijke stand van Haarlem Harald kreutzberg komt in Heemstede Bazar voor kanker bestrijding Ir. T. P. Huisman spreekt voor Nijverheid en Handel „De kleuter in het eerste levensjaar" J. P. A. Luijnenburg notaris te Bloemendaal Tweede opvoering van „Een fijn span" Slotemaker herstellende Katholieke studenten vereniging „Sanctus Bavo" Spanning in damstrijd om titel van Noordholland Persoonlijk kampioenschap in de vijfde klasse UIT STAD EN STREEK „Zeven stuivers" van „Het Zonnehuis" Succes voor Maud Kool Na misstap naar het ziekenhuis Verrassend goed werk van Van den Eerenbeemt Ben van Dijk nu weer de snelste in Austerlitz A mateurtoneel De Plankeniers met komische thriller Bromfietser verongelukt DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De maatregelen, die de Haarlemse ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst aan B. en W. van Haarlem heeft voorgesteld op zeer korte termijn te nemen ter beteugeling van de in het woon wagenkamp in de Waardcrpolder uitge broken buikloop en dysenterie, zijn veel omvattend en ingrijpend. In de eerste plaats wordt gevraagd de behandeling van alle patiënten aan de G.G.D. over te laten. Voorts zal al het vuil en de beplanting buiten de omheining van het kamp moeten worden opgeruimd en de bermen moeten worden omgespit. De resten van de omheining zullen zó ge maakt worden, dat zij ratten tegenhouden de toiletten zullen worden ontsmet en ge reinigd, de vuilnisbelt moet worden wegge haald en de vuilstortplaats worden ont smet met chloorkalk. De belt moet voorts met een laag kalk worden afgedekt. Er zullen zes hurk-w.c.'s met gesloten af voer naar het Spaarne worden aangelegd en een keetje worden gebouwd, waar dok ter W. C. Kors dageljjks spreekuur zal kunnen houden. Al deze voorstellen zijn door B. en W. aanvaard op grond van een speciale be voegdheid. die de burgemeester heeft bij besmettelijke ziekten. Zij staan dus los van de verbeteringen aan het woonwagen kamp, waartoe de gemeenteraad in april van dit jaar heeft besloten. Voor deze ver beteringen is pas onlangs rijksgoedkeuring verkregen, waarna nog slechts het fiat van Gedeputeerde Staten nodig was. Dit fiat is nog niet gegeven, omdat zich een ver schil van mening heeft voorgedaan met be trekking tot. de vraag, of de voorgestelde verbeteringen een wijziging van een ont- werp-uitbreidingsplan behoeven. De wet houder van sociale zaken, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, is thans bezig op dit punt zo spoedig mogelijk klaarheid te verschaffen, opdat zo snel mogelijk de dringende verbeteringen, die nodig zijn, zullen kunnen worden uitgevoerd. Op langere termijn doch in ieder ge val vóór de vorst invalt zag de G.G.D. met het oog op het besmettingsgevaar nog gaarne een aantal maatregelen toegepast, zoals bijvoorbeeld de bouw van een zestal douchecellen van een afgesloten ruimte (waar de was kan worden gedaan) met afvoer naar het Spaarne, het opruimen van de autosloperij, een gesloten afvoer van de bestaande toiletten naar het Spaar ne, het vervangen van de oude toiletten door meer moderne, het blijvend saneren van de sloot, het beplanten van de heining met lage planten (géén struikgewas) en het bouwen van een gelegenheid, waar een arts en een verpleegster van de G.G.D. dagelijks spreekuur kunnen houden. Öp zaterdagavond 18 oktober zal dr. J. Meyer in „Het Huis van Looy" te Haai- lem een voordracht, houden over Jacobus van Looy en Willem Paap, welke laatste in zijn sleutelroman „Vincent Haman" een parodie van de „Beweging van Tachtig" schreef. Dit boek, waarvan Lodewijk van Deyssel de titelheld is, verkreeg grote be kendheid, toen Menno ter Braak er in 1936 een nieuwe uitgave van bewerkte. Sinds dien heeft Willem Paap in de letterkun de als „tachtiger" een vaste plaats gekre gen. In tegenstelling tot dit gangbaar ge worden beeld zal dr. Meyer hem als man van een andere generatie als „zeven tiger" tegenover de „tachtiger" Jac. van Looy stellen. Eerlang zal van de hand van de heer Meyer een boek verschijnen over Paap, maar belangstellenden zullen op zaterdag 18 oktober reeds kennis kunnen nemen van de resultaten van zijn studie over de man. die „De Nieuwe Gids" mede oprichtte, maar er naderhand een satire over schreef. Van 4 oktober tot 3 november wordt in het. museum „Het Huis van Looy" (ingang Kamperlaan) de jaarlijkse tentoonstelling van werken van Jacobus van Looy gehou den. dit keer in combinatie met een keuze uit het oeuvre van zijn tijdgenoot Willem de Zwart. Advertentie in aparte kleuren en dessins. WOLLEN PULLOVERS WOLLEN VESTEN WOLLEN SHAWLS HOEDEN HANDSCHOENEN IS GEREED Anecanff 17 - Haarlem OVERHEMDEN NAAR MAAT BEVALLEN van een zoon: 26 sept.: •J. F. C. Ultee-van der Helm; J. Berlemon- Le Noble; 27 sept.: C- E. van Tombergen- Hanse; 28 sept.: G. M. van den Brink- Sondal; I. J. F. Velting-van der Meij; A. C. Krepes-van Dort. BEVALLEN van een dochter: 26 sept.: M. A. Sassen-Koopman; 27 sept..: C. M. Baasten-van Lieshout; 28 sept.: E- H. Kok-Bijlsma; J. Zwemmer-Kuipers; 29 sept. W. M. Verdam-Smits; M. Schoo-de Jong. ONDERTROUWD: 29 sept.: W. Hoender dos en P. J. T. Bekker; S. Zwaan en N. A. Moolenaar. GEHUWD: 29 sept.: J. van Oerle en E. M. Jonker. OVERLEDEN: 27 sept-: H. J. Lindeman, 64 j„ Hazepaterslaan; H. W. Nieboer, 79 j„ Jansweg; A. C. Jonges-Schreuder, 92 j., v. Eedenstraat; C. C. M. Versteege, 9 j„ Kam perlaan; J. C. de Berg-Bosch, 46 j.. Ros- kamstraat:' 28 sept.: C. Campagne-Jansen. 63 j., Rockaertshof; 29 sept.: D. van De- venter-Vleghert, 40 j„ Kleverlaan. Al deze maatregelen zijn nodig met hel oog op het voorkomen van een opnieuw uitbreken van een besmettelijke ziekte. Overigens deelde de directeur van de G.G.D., dokter D. Heijmans, ons mee, dat de ziekte tot dusverre ongevaarlijk is en niet het gevaar van een epidemie inhoudt. Toen van de zijde van enige kinderartsen voor de eerste keer melding gemaakt werd van gevallen van dysenterie, is een onder zoek ingesteld door dr. L. Hemmes, hoofd van de afdeling bacteriologie en hygiëne van het gemeentelijk laboratorium. Daar bij is aanvankelijk één geval van dysen terie vastgesteld. Andere verschijnselen wezen in de richting van de ziekte. Op het ogenblik is het zo, dat van de 170 bewo ners van het woonwagenkamp er 23 onder behandeling staan. Hierbij zijn 18 kinde ren. De rest van de bewoners is gezond. Twee kinderen liggen thans in een zieken huis, waarvan één dysenterie heeft. Za terdagmorgen vroeg reeds heeft men de eerste maatregelen in het kamp getrof fen. Thans zorgt openbare werken ervoor, dat de toiletten worden schoongehouden. Er worden pogingen aangewend om een toiletwagen te krijgen, die voorlopig dienst zal doen aan die zijde van het kamp, waar zich geen w.c.'s bevinden. Alle ziek tegevallen zijn thans geregistreerd en de patiënten krijgen vier keer daags een me dicijn toegediend. Ook zijn hier en daar in enige andere delen van de stad gevallen van dysenterie waargenomen, gelukkig in zeer geringe mate. Dank zij het snelle in grijpen van de G.G.D. heeft men een uit breiding ervan kunnen tegengaan en men hoopt de ziekte in het woonwagenkmap zeer spoedig binnen vijf dagen onder de knie te krijgen. De karakterdanser Harald Kreutzberg gaat een jubileumtournee door Nederland maken onder het motto: „Vijfentwintig jaar alleen door de wereld". In deze tour nee is ook Heemstede opgenomen; woens dag 22 oktober zal hij in het Minerva thea ter optreden. Hij wordt aan de vleugel be geleid door Friedrich Wilckein. De afdeling Heemstede van het Konin gin Wilhelmina Fonds houdt van 3 tot en met 6 november een grote bazar in „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg in Heemstede. Het organiserend comité roept thans reeds gaarne de medewerking in van de Heemsteedse ingezetenen om voor deze bazar een of meer artikelen te ver vaardigen of af te staan. Gedacht wordt aan goed verkoopbare voorwerpen, zoals handwerken, kunstvoorwerpen, boeken, huishoudelijke artikelen, babykleding, en zovoorts. Men kan zich hiervoor in ver binding stellen met mevrouw Vermaat, Zo- merlaan 30, Heemstede, tel. 39390. Het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt op dinsdag 7 oktober om 13 uur in café-restaurant Brinkmann te Haar lem een lunchbijeenkomst, waar de heer ir. T. P. Huisman, directeur van het hoofd- produktschap voor akkerbouwprodukten in Den Haag zal spreken over het onder werp: „De Europese economische gemeen schap in verband met de landbouw". De dienst van Openbare Werken is gisteren begonnen met de eerste werk zaamheden tot verbetering van het Haarlemse woonwagenkamp. De foto geeft een beeld van het schoonmaken van de sloten en het verwijderen van struikgewas. In de bovenzaal van het Minerva theater in Heemstede is maandagavond een begin gemaakt met de serie van vier lezingen, die mejuffrouw W. N. Nijkamp, landelijk inspectrice voor het kleuteronderwijs onder auspiciën van het Witte Kruis zal houden. Het onderwerp bestaat uit de problemen, die zich bij de opvoeding der kleuters kun nen voordoen. De heer J. Laeijendecker. arts in Heemstede verheugde zich in zijn welkomstwoord over de grote belang stelling. Tot zijn genoegen merkte hij onder de aanwezigen enige vaders op. Ook hun rol is in het kleuterleven bijzonder groot. Mejuffrouw Nijkamp wijdde haar causerie aan het eerste levensjaar van het kind. Deze periode dient te worden beheerst door de drie R's: Rust. Regelmaat en Reinheid. Bij deze factoren is ook het echte „bemoe deren" van groot belang, want het is bij voorbeeld in kindertehuizen gebleken, waar de kleuters toch stipt volgens de regels werden verzorgd, doch niet groeiden en wegkwijnden en zelfs het vermogen tot lopen en spreken verloren. Vervolgens gaf mejuffrouw Nijkamp een verklaring voor de zogenaamde eenkennig heid. Dit verschijnsel bewijst, dat de kleu ter critisch wordt en onderscheid gaat maken. Spreekster ontraadde de moeders daarom met klem het kind tot vriendelijk heid en handjesgeven te dwingen, want men moet het rustig de tijd laten .en de gelegenheid geven tot het vormen van een eigen idee. Het wegwerpen van speelgoed en andere voorwerpen uit box en kinder stoel moet men voorts allerminst als pla gerij zien. De kleuter heeft dan ruimte, diepte en afstand ontdekt. Dit is ook het geval bij het in de mond nemen van elk voorwerp, dat het kind in handen krijgt. Het tastgevoel in de vingertjes is nog min der ontwikkeld dan dat van de mond. zodat de kleuter zijn indrukken van koude, warmte en andere waarnemingen slechts op deze manier moet controleren. Verder besprak mejuffrouw Nijkamp het tekort aan ruimte in de moderne flatwonin gen, waardoor de kleuter in zijn bewegin gen wordt belemmerd. Dit veroorzaakt allerlei spanningen. Daarom adviseerde zij de vaders er met hun kinderen op vrije zaterdagmiddagen op uit te trekken; niel uitsluitend per auto of fiets, maar te voel naar de vrije natuur, waar zij ongehinderd kunnen klauteren, rennen en ravotten. Daarom beschikt ook elke moderne kleu terschool over de nodige klim- en klauter- toestellen. om tegemoet te komen aan de enorme behoefte tot beweeglijkheid. Tenslotte wees mejuffrouw Nijkamp er op, dat zelfs de beste opvoeding geen vol maakte kinderen zal opleveren. De ouders zijn verplicht hun kind de beste kansen te geven, maar zij mogen nimmer meer ver langen dan door het kind kan worden op gebracht. Zij lichtte dit met enige voor beelden uit de praktijk toe, waarbij kinde ren de dupe dreigden te worden van ver keerde inzichten der ouders. Mejuffrouw Nijkamp houdt op maandag 13 oktober in dezelfde zaal de volgende lezing. Zij stelde voor dat haar auditorium dan diverse problemen of onderwerpen ter sprake zal brengen, waarover men dan ge zamenlijk kan discussiëren. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot no taris te Bloemendaal de heer J. P. A. Luijnenburg, sinds november 1956 kandi daat-notaris aldaar. Hij volgt de heer H. M. van Weel op die op 30 juni wegens het bereiken van de leeftijd van zeventig jaar het notariaat heeft neergelegd. De heer Van Luijnenburg, die in 1909 geboren is, is ongeveer achttien jaar kandidaat-nota ris in Amsterdam geweest en vervolgens enkele jaren te Hillegom, Haarlem en ten slotte te Bloemendaal bij notaris Van Weel. Sedert 1 juli jl. trad hij als waarnemend notaris op. Het toneelgezelschap Johan Kaart geeft woensdag 8 oktober in het Minerva theater in Heemstede de tweede opvoering van dit seizoen van „Een fijn span", klucht in drie bedrijven door Arnold en Bach. De regie is van Johan Kaart, die tevens een der hoofdrollen vervult. In dit stuk treden onder meer op Tilly Perin-Bouwmeester, Ton van Otterlo, Cilly Bach, Jopie Tour- niaire, Rudi West en Johanna Bouwmees ter-Kluun. De Zandvoorlse autorenner Rob Slote maker, die ongeveer twee weken geleden op het Stationsplein in Haarlem een her senschudding opliep toen hij bij een vecht partij betrokken raakte, is thans herstel lende. Volgende week zal hij door de recherche worden gehoord. In de sociëteit ontving de Haarlemse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo" haar vierentwintig nieuwe leden. Na een rede van de praeses de heer R. Th. Eiselin, waarin hij herinnerde aan het ideaal van de vereniging om de beperkt heidssfeer van de neutrale universiteit op te heffen, waarvoor Sanctus Bavo pro beert het geestelijke klimaat te scheppen, werden de nieuwe leden geïnaugureerd. Nadat, gelukwensen waren uitgesproken door het bestuur, de ereleden en leden van de vereniging, hield dr. B. Delfgaauw een voordracht over de grondmotieven in de tegenstelling tussen Oost- en West-Europa. De „Westerse vrijheid van" en de „Ooster se vrijheid om" behoeven geen tegenstel lingen te zijn, maar kunnen in een „ge sprek" tof elkaar gebracht worden, als twee aspecten van dezelfde zaak. Dr. Delf gaauw vestigde de aandacht op de nood zaak tot wederzijds begrip en persoonlijk contact, hetgeen ook in een studenten vereniging van essentieel belang kan zijn. Hierna verkreeg de avond een luchtiger cachet waartoe het draaiorgel „Jupiter" het zijne bijdroeg. Het afgelopen weekeinde werden de vier de en vijfde ronde van het toernooi om het persoonlijk kampioenschap van Noord holland gespeeld. Door remise partijen tegen C. Wester- veld en J. H. Beeke zag W. de Jong zijn leiderspositie iets verzwakken. J. H. An- sems nestelde zich steviger op de tweede plaats en liep tevens een punt in op de koploper. Ansems speelde remise tegen J. H. Beeke en won van C. Chattillon. De jeugdige Haarlemmer H. v. d. Vossen die dit jaar voor het eerst het recht ver wierf aan dit toernooi deel te nemen, be gint steeds sterker te spelen. Hij bereikte een puntenverdeling tegen J. Mekken en een zeer verdienstelijke winstpartij tegen P. van Heerde. A. Grooteman, reeds enige jaren een van de kanshebbers van dit toer nooi, komt ook nu weer krachtig naar vo ren. Zijn partijen tegen C. Chattillon en C. de Bree bracht hij beide tot winst. De overige uitslagen luidden: C. de Bree P. van Heerde 1-1; Th. TielrooyJ. K. de Vries 2-0; M. R. C. Stahlbcrg—W. C. Beeke 0-2; C. WesterveldTh. Tielrooy 1-1; W. C. BeekeJ. Mekken 1-1; J. K. de Vries M. R. C. Stahlbcrg 1-1. De wedstrijden, gespeeld om het bil jartkampioenschap vijfde klasse KNBB, district Haarlem gespeeld in café Enge- derda in Haarlem hadden het volgende resultaat: Advertentie Wilschut 25 32 8 0.78 Krijgsman 50 32 7 1.56 De Mooi 50 42 6 1.19 Van Kessel 42 42 5 1.00 De Haan 50 31 9 1.61 Hilgersom 33 31 6 1.06 Vrolijk 50 30 7 1.67 Simering 41 30 6 1.37 Hilgersom 41 29 7 1.41 Ki-ijgsman 50 29 11 1.72 De Haan 50 40 5 1.25 Wilschut 29 40 4 0.73 Vanavond wordt de wedstrijdenreeks voortgezet. DANSEN-LEREN Lessen welke deze week aanvangen: woensdag 8.15 uur - beginners zaterdag 9 uur - gevorderden, Bij de beginners zaterdag 7 u. kunnen zich nog enige dame3 aansluiten Bij de gevorderden nog enige heren. Een populaire cursus op zondagmiddag voor jongelui tot 17 jaar. Lesgeld ƒ4.per maand (e.v. ƒ1.per week). Aparte clubs voor gehuwden - Privé-lessen - Zondagavond 8 u. Soiree Nieuws in het kort Verloren portenxonnaic. Twee Haar lemse bejaarden, het echtpaar P. J. Honig wonende Grote Houtstraat 144 N in Haar lem. hebben zondagavond tussen de Raaks en de Botermarkt hun portemonnaie ver loren met een inhoud van vijfentwintig gulden. Het echtpaar, dat van dit geld tot 6 oktober moet leven is uiteraard door dit verlies ten zeerste gedupeerd en zag gaar ne, dat de vinder zich meldde. Hersenschudding. Maandagavond heeft een 34-jarige motorrijder uit Amstel veen bij de beschermde voetgangersover- steekplaats op het Kennemerplein in Haar lem een 55-jarige voetgangster aangere den. die juist de weg overstak. De voet gangster viel en moest met een hersen schudding naar de Mariastichting worden vervoerd. Jongen brak been. Bij het omhakken van een boom in een tuin aan de Wagen weg in Haarlem raakte een zestienjarige Heemsteedse jongen met zijn been bekneld tussen twee takken. De brandweer moest hem komen bevrijden en toen bleek de jongen een been gebroken te hebben. Hij werd naar de Mariastichting overgebracht. Geen spreekuur. De wethouders van Heemstede, de heren E. J. van Lent, mr O. H. van Wijk en J. C. Corver zijn woens dag verhinderd spreekuur te houden. Eerste steen. Op donderdag 9 oktober zal 's middags om vier uur de eerste steer, worden gelegd voor de Wethouder J. A. Oudheusdenschool in Hoofddorp. Donderdag 2 oktober des avonds om acht uur wordt in de Pinksterkerk aan de Camplaan in Heemstede, de film „Zeven stuivers" van de vereniging „Het Zonne huis" gedraaid- Deze film is een semi- documentaire. waarin het werk van „Het Zonnehuis", een vereniging tot christe lijke verpleging van langdurige zieken, wordt uitgebeeld terwijl bovendien het verhaal wordt verteld van het ontstaan van dit werk. Het Zonnehuiswerk beschikt thans over tehuizen in Beekbergen, Doorn, Roermond en Schiedam voor in totaal on geveer 250 zieken. Na deze roiprent krijgt men verder nog een poppenfilm te zien vervaardigd in Joop Geesink's studio's en de avond wordt besloten met een film over de reumatiek. Als eerste Nederlandse is de Haarlemse danseres en danslerares Maud Kool ge slaagd voor het examen „Advanced Cec- chetti Teacher" in klassiek ballet van de „Imperial Society of Teachers of Dan cing" in Londen. Bij werkzaamheden bij de verlading van de Cemij op het hoogoventerrein in IJmui- den is de arbeider J. A. K. uit Haarlem op een ladder misgestapt en op een buffer van een wagon gevallen. Met klachten over pijn in de onderbuik is hij in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. 99 Op de openingsavond van de Haarlemse modernistensociëteit „Xeno" maandag avond in het voormalige hotel Royal was het rokerig en vol, maar wel gezellig. Hon derden modernisten jongens zowel als meisjes luisterden met gespannen aan dacht naar jazz-zangeres Rita Reys, naar het trio Pim Jacobs en naar Toon van Vliet, die tenorsaxofoon speelde. Honder den modernisten en enige genodigden, die tussen de sociëteitsleden verspreid zaten op stoelen en soms ook stonden achterin het zaaltje.. Er stonden er trouwens velen: bij de uitgang en ingang vormden de be langstellenden zelfs een soort levende ménselijke pyraiilide. Dé opening van het nieuwe seizoen geschiedde informeel: bloemen voor Rita Reys en bloemen voor één van de clubleden, die zich door veel Met gespannen aandacht luisteren de Haarlemse Xeno-modernisten naar de zang van Rita Reys. Sinds kort is Haarlem weer een kunst zaaltje rijker, een zaaltje dat op wel zeer ongewone wijze geëxploiteerd wordt. Eige naar Harry Niesink, die zijn brood ver dient in de reclame vooral als bemidde laar tussen opdrachtgever en uitvoerder, heeft gezocht naar een wijze van leggen van inniger contact tussen publiek en kun stenaars, in het bijzonder tussen publiek en jonge kunstenaars, die dat contact nog zo behoeven. De korte kennismakingen langs de weg der gebruikelijke tentoon stellingen leken hem onvoldoende om hen te helpen. Nuttiger komt het hem voor dat wij een deel van de ontwikkeling van een artiest gedurende langere tijd volgen. Zijn beperkte mogelijkheden dwongen hem zich te concentreren op telkens een figuur, die een jaar lang bij hem in de Ridder straat 6 verslag kan doen van zijn werken en vorderingen met maandelijkse exposi ties van steeds ander werk, voor de ver vaardiging waarvan hij een atelier achter de kunstzaal ter beschikking heeft. Of iedere jonge kunstenaar nu wel ge lukkig zal zijn tot Niesinks uitverkorenen te behoren weet ik niet. Een dergelijk aan bod verlangt toch wel, dat men iedere maand iets te tonen moet hebben, dat de loets van de critiek van een geïnteres seerd publiek enigermate kan doorstaan. Zelfs al vervangt men maar een klein deel van het geëxposeerde door nieuw werk, dan nog moet men erg zeker zijn van eigen vorderingen, die bij velen moeilijk afhan kelijk gesteld kunnen worden van de ka lender. Misschien dan ook dat de heer Niesink meer nog van geluk mag spreken met zijn kennismaking met de tekenaar en schil der Gerard van den Eerenbeemt, dan de ze zelf. Want ik geloof dat Van den Eeren beemt de zekerheden biedt, die nodig zijn voor Niesinks bedoelingen. Van den Eeren beemt is een gevoelige, maar ook knappe beheerste tekenaar. Veel van zijn thans vertoonde werk is een getuigen van gevoe lens van onlust ten aanzien van de huidi ge wereld, waarin conflicten dreigen uit gevochten te moeten worden met tot lede poppen omgevormde soldaten. Van den Eerenbeemt schreeuwt dit niet uit, maar getuigt in stellige vormen en op welver zorgde wijze, waardoor zijn werk een snij dend karakter kan hebben. Dezelfde in stelling op vorm en uitvoering maakt zijn landschappen tot juweeltjes van tekenin gen, die men graag zou bezitten. Door te beginnen met een dergelijke se rieuze artiest heeft de heer Niesink zich dan misschien enigszins beschermd tegen een teveel aan sollicitaties van kandidaten voor het volgende jaar. Want het zal niet meevallen zich met Gerard yan den Eeren beemt te meten. Bob Buys De 48-jarige Haaiiemmer Ben van Dijk, die al verscheidene ovei'winningen heeft behaald bij de wielerveteranen, heeft zich nu ook weer de snelste getoond in de Ron de van Austerlitz. Met ruime voorsprong op zijn concurrenten ging Van Dijk zege vierend over de eindstreep. Alleen Van Dongen had de achtei-stand tot één ronde kunnen beperken. Al de overige renners hadden er de Haaidemmer twee moeten prijsgeven. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk, Haar lem, de 50 kilometer in 1 uur 20 min. 58 sec.; 2. op 1 ronde: Van Dongen, Breda; 3. op 2 ronden: Visser. Zwijndrecht; 4. Tergouw, Utrecht; 5. Haagberg, Breda. Deze wedstrijd werd gehouden onder auspiciën van de onlangs opgerichte Ne derlandse Veteranen Federatie, die zich van de KNWU heeft afgescheiden. Er waren 45 deelnemers. Voor de vexdeden week woensdag in Zeist gehouden vete- ranenwedstrijd van de KNWU vex'schenen slechts negen rennei's aan de start. Steenvoorden tweede De Heemstedenaar Piet Steenvoox-den is in St. Michielsgestel tweede geworden in een wedstrijd voor amateurs en onafhan- kelijken over 100 kilometer-, Coen Visser uit Santpoort werd in deze ronde zesde en kwam daardoor gelijk met de IJmuide- naar Hans van Duin in het prestatieklas sement dér amateux-s van de Haaidemse wielerclub „De Kampioen". Zij hebben nu elk 126 punten. voorbex-eidend werk vei'dienstelijk had ge maakt. Daarna was er alleen nog maar muziek. Muziek, die door alle aanwezigen roerloos werd aangehoord, en slechts on derbroken werd door applaus na een ge slaagde solo of na een beëindigd nummer. Trouwens roerloos moest men wel blijven zitten, want ruimte voor de meest mini male beweging ontbrak. Er werden vele flitsfoto's gemaakt: van de artiesten, van het publiek en van de opmerkelijk inge richte zaal. Het meisje, dat in halve duis ternis en temidden van muziek en geroe zemoes, haar Franse werkwoorden zat te reperteren, had dan ook bepaald geen ge makkelijke taak. De jaarlijkse voorstelling ten bate van het Sterhuis van de Union is maandag avond in de stadsschouwburg een bron ge weest van veel vermaak. De „Plankeniers van Naarden", gewaax'deerde gastspelers bij deze gelegenheid, verschenen met een ingenieus bedachte komische thriller van de Amerikaanse schrijver Harold Mc- Phei-son, in de Nederlandse vex-taling van mr. H. M. Planten „Gieren op 't veilig Nest". Alles draait in dit stuk om een hulpeloos aandoende verzekeringsagent, die het ongeluk of moet men zeggen: het geluk? heeft oin te lijken op een beruchte figuur uit de onderwereld. De verzekeringsman neemt zijn intx-ek in een hotelletje, dat ver van de drukke wereld is gelegen op een eiland, een oord van rust en stilte. Hij ontmoet daar de hotelhoud ster, haar broer en haar dochter, stuk voor stuk aardige mensen, de dochter natuur lijk het summum van aantx-ekkelijkheid. Er logeex-t ook nog een abstracte schilde res. Wat wil nu het toeval? Twee voort vluchtige leden van de bende van de be ruchte figuur uit de onderwereld komen naar het eiland om er de juwelen in vei ligheid te brengen, waarmee zij na de ar restatie van hun baas aan de haal zijn ge gaan. De baas weet echter te ontsnappen en zet hen na, geassisteerd door zijn maat Linkie. Het hele gezelschap belaagt nu het hotel. Dan ontpopt de vei-zekeringsagent zich als een held. Hij slaagt er in om, hoe schutterig hij zich ook beweegt, alle boze lieden in te rekenen mitsgadex-s de lieve dochter, zij het dan dat hij de laatste met andere bedoelingen verovert. Held tegen wil en dank, zou men hem mogen noemen. „De Plankeniers" gaven van dit geesti ge stukje toneeleffect een voorstelling, die daarom zo slaagde, omdat de rol van de verzekeringsagent zo onweex-staanbaar geestig werd uitgespeeld. De heer Jup Rinkhuyzen maakte er allerminst een pas kwil van, forceerde het stotterend en on handig heerschap nergens tot in het over- drevene, jongleerde integendeel heel han dig met zijn tekst en leverde de man naar mimiek en plastiek onverdroten droogko misch af. Op zijn prestatie steunde heel de voorstelling, waaraan dan Pieter Schat- born met zijn typering van een niet al te stoutmoedige oom en Jolanie Nederbracht als lieftallig, maar niet op haar mondje gevallen jongedame, een zeer genietbaar deel bijdroegen. Matig vond ik het schur- kenstel van Joop Zoutendijk en Henny Sie- berg. De overige medespelenden leverden een redelijke prestatie. Wanneer de ver taler het derde bedrijf nog wat kon inkor ten zou het stuk aan waarde winnen. Het slot van de voox-stelling was niet het sterk ste. Maar reden tot lachen was er de hele avond genoeg! P. W. Franse Te St. Annaparochie is de 39-jarige L. Smeding uit Ried met zijn bx-omfiets op een groepje jongelui ingereden. Door de schok vloog hij over het stuur waardoor hij een hersenschudding opliep. In een zie kenhuis Ie Leeuwarden is hij de volgende dag overleden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4