Levering van stalen casco's door Nederlandse werven Mode Acht jaar geëist tegen notaris, die vier ton verduisterde Kotter „Grönland" IJM 50 maakt goodwill-reis naar Denemarken HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Denen willen omschakelen van hout op staal Zuidafrikaanse schilders exposeren in Nederland Cursus bloembollenteelt weer begonnen Gehele bevolking wordt doorgelicht Veluws museum herinnert aan de Belgische geïnterneerden K07 't nieuws EEG en vrijhandelszone Voorlopig akkoord tussen de Zes en de Elf bepleit AMSTERDAMSE RECHTBANK Twee keer afscheid bij Openbare Werken Vrije migratie door heel Europa dringende zaak Vooral Nederland en Italië geïnteresseerd W ereldlandbouwproduktie in 1957 gedaald N.S. bestellen driehonderd Leyland-bussen Tindumping Sastroamidjojo heeft critiek op Rusland Perlak Petroleum EGKS'Ve rwach ting Kolenvoorraden zullen nog meer toenemen Weer een „tandrooier" aangehouden Patiënten hadden iuist een vacupangebit in de mond DINSDAG 3 0 SEPTEMBER 1958 HET OMSCHAKELEN van de Deense vissers van de traditionele houten snik ken op stalen kotters kan belangrijke ge volgen hebben voor de Nederlandse scheepsbouwers. Op de achtste oktober vertrekt uit IJmuiden de door de machine fabriek H. Zwart gebouwde kotter „Vo luntas Dei" Z. 543, die voor deze gelegen heid is herdoopt in Grönland IJM. 50. Het vaartuig gaat een goodwill-reis maken langs de Deense kust en zal de havens Esjberg, Thyboron, Lykobing, Aalberg, Hals, Grenaa, Vesterohavn, Frederikshavn, Skagen en Hirtshals bezoeken. Het vaartuig wordt tien oktober in Esj berg officieel begroet. Aan boord zal de bemanning onder meer de Deense mi nister van Visserij ontvangen. De good will-reis is in samenwerking met de scheepsbouwer Som Larsen en het ge meentebestuur van Nykobing georgani seerd. Wanneer deze reis een succes wordt en in orders zal resulteren, zullen door de machinefabriek H. Zwart in IJmuiden in samenwerking met een aantal Nederlandse scheepswerven stalen casco's, voorzien van een stalen mast en een stalen dek, worden geleverd. De afwerking van deze casco's tot kot ters van 27,30 lengte, 6,30 breedte en 3,20 meter holte zal geschieden op de werf van Som Larsen in Nykobing, een werf, die door financiële deelname van de gemeente Nykobing aan het „stalen kotterproject" aanzienlijk zal worden uitgebreid. Het contact tussen de machinefabriek H. Zwart en de autoriteiten en scheeps bouwers in Nykobing is tot stand gekomen óank zij de tussenkomst van een Duitse zakenrelatie van de directeur van de JJmuidense fabriek. De machinefabriek H. Zwart heeft reeds eerder schepen aan Belgische reders geleverd. Het feit dat er in Nederland thans weinig opdrachten voor de bouw van kotters door de reders worden verstrekt dwong de fabriek er als het ware toe, de vleugels veel wijder uit te slaan. Zo onderhoudt men thans con tacten voor de bouw van vissersvaartui gen met Frankrijk, België, Argentinië en Denemarken. Omwenteling De omwenteling in de Deense visserij- wereld het omschakelen van houten snikken op stalen motorkotters heeft een natuurlijke oorzaak. De Deense vissers behoefden vroeger slechts weinig mijlen met hun fris geschilderde vaartuigen af te leggen om de visgronden te bereiken. Dit is in de loop van de jaren veranderd, vooral in de naoorlogse jaren. (Shows, snufjes en alles wat verder in het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) In de stampvolle zaal van het Concert gebouw kregen we gisteren een indruk van wat de Haarlemse confectiefirma „A. en K." ons de komende winter aan kleding brengen zal. Warme mantels van prachtige kwalitei ten en in vaak zeer gewaagde kleurencom binaties, die aan het doorgaans sombere winterpalet zeker de nodige fleur en leven digheid zullen geven. Speciaal werd onze aandacht getrokken- door een prachtige duvetine, een heerlijk warme mantel stof, die beschutting geeft tegen de gure kou van de winter. Ook de mooie mohair tweed, met haar zachte glans, bezit deze onontbeerlijke eigenschappen voor ons klimaat. Verder zagen we bouclé, tweeds en voor de sportieve mantels allerlei va riaties in ruitdessins. Ook de loden man tel is nog steeds zeer in trek en dat voor namelijk door haar ideale eigenschappen: warm, licht in gewicht en waterafstotend. De modellen waren in grote variatie uit gevoerd om aan ieders verlangen te kun nen voldoen: de ruime swagger, de rechte boxcoat, de getailleerde mantel en die in de moderne lijn: van voren glad en van achter met een ruime rug, wisselden el kander in snel tempo af. Ook de bontkraag vond als garnering een dankbare toepas sing. Voor de tailleurs was ook die mooie kwa liteit duvetine gebuikt, die bijzonder tot haar recht kwam in een verwerking vol gens de laatste mode-lijnen: een loshan gend jasje met een diepe stolpplooi op de iug en een vrij grote kraag. Ook de struc tuurweefsels gaan een steeds belangrij kere plaats innemen. Een pied de poule rok met verhoogde taille, een bouclé japon met gedrapeerde bandeau op taillehoog te, een blouse in blouson-model en de kleu ren beige, olijfgroen en de combinatie groen/blauw geven een enkele flits uit deze uitgebreide collectie, die in alle opzichten aangepast was aan de verlan gens van de Nederlandse vrouw, die naast een mode volgens de laatste Parijse lij nen ook een goed draagbare mode ver langt. Katy Dit is de stalen kotter „Grönland"ge bouwd door de machinefabriek H. Zwart te IJmuiden, die een goodwillreis gaat ondernemen langs de Deense havens. Wanneer de missie naar Denemarken van dit schip slaagt, zullen de casco's voor dit soort stalen kotters in Neder land in serie worden gebouwdDe Deen se kottervloot telt thans vrijwel geen stalen kotters. De vloot wordt groter, de overbevissing van de Noordzee gaat een groot woord meespreken. Kortom, de Deense vissers zullen veel verder van huis moeten gaan vissen om hun brood op zee te kunnen verdienen. Dit feit en de moderne eisen, die thans aan een schip worden gesteld, zal volgens de Deense visserijdeskundigen moeten leiden tot het bouwen van sterke en zeewaardige stalen motorkotters voor de Deense vissers. Schepen, waarmee zij veilig de tocht naar de verre visgronden langs de kust van Groenland zullen kun nen ondernemen. Het bouwen van stalen kotters levert de Denen echter grote moeilijkheden op. Zij zijn gewend aan het wei-ken met hout. Daarom heeft men thans de Nederlanders ingeschakeld, die ervoor zorg zullen dra gen dat de werf in Nykobing de eerst komende jaren van stalen casco's zal wor den voorzien. Later, wanneer men daar voor de geschikte arbeiders heeft opge leid, zal men uiteraard de stalen schepen zelf gaan bouwen. Voor de Nederlandse werven, die ge wend zyn vissersvaartuigen te bouwen, betekent dit uiteraard een welkome kans tot het vergaren van orders. De machine fabriek H. Zwart in IJmuiden heeft reeds een kotter aan de werf Sorn Larsen in Nykobing verkocht, die begin februari zal worden afgeleverd. Hoog bezoek Voordat het zover was, heeft de directie van de machinefabriek uitgebreide be sprekingen gevoerd met de burgemeester van Nykobing, de directeur van de Deense staalfabriek, economen en juridische advi seurs, die voor dit doel naar IJmuiden kwamen. De gemeente Nykobing heeft er namelijk uit een oogpunt van werkge legenheid voor de bevolking alle belang bij dat de werf van Sorn Larsen behoor lijk van orders is voorzien. Met de om schakeling van hout op staal zijn grote financiële investeringen gemoeid. Daarom is de gemeente Nykobing thans aandeel houder van deze werf van Larsen ge worden. Op de werf van Larsen zullen de casco's in volwaardige schepen worden getrans formeerd. Hier zullen onder meer de mo toren in de schepen worden geplaatst. De werf van Sorn Larsen streeft bij dit project naar een soort monopolie-positie. Alle Nederlandse casco's zullen namelijk aan deze werf worden geleverd. Het is mogelijk dat dit project ook zal leiden tot het aanwerven van Nederlandse scheeps bouwers door Denemarken. Het ligt ook in de bedoeling dat Neder land, dat wil zeggen de machinefabriek H. Zwart, zes casco's bouwt voor trawlers van 36 tot 37 meter lengte, die door de Denen aan Argentinië zullen worden ge leverd in ruil voor koffie. In Denemarken wordt thans een groot scheepse actie gevoerd voor de omschake ling van hout op staal. Zelfs in de bio scopen worden reclamefilmpjes vertoond waarmee de vissers de prestaties van de „Grönland" IJM. 50 worden getoond. De goodwill-reis van de „Grönland" is een onderdeel van deze grootscheepse actie. De Denen willen proberen om dit type vaartuig, dat zijn waarde reeds op de Noordzee heeft bewezen, ingang te doen vinden in hun land. De Deense regering heeft bijvoorbeeld de vangsten van de door H. Zwart gebouwde „Swift" IJM. 54 en „Voluntas Dei" regelmatig gecontro leerd. Het resultaat hiervan gaf reden tot tevredenheid. De „Grönland" zal voor de goodwill- reis een Deens uiterlijk krijgen: donker blauwe romp, witte opbouw, rode schoor steen en crème masten. Dit vaartuig is voorzien van een 250 pk Bolnes-motor met een reductie van 2 op 1. Het kan 600 kisten vis aanvoeren. Als uitvloeisel van het culturele ver drag tussen Zuid-Afrika en Nederland zal gedurende de winter 1958-1959 in ons land een collectie werken van Zuidafrikaanse schilders worden tentoongesteld. De eer ste tentoonstelling werd vandaag geopend in het gemeentemeuseum in Arnhem dooi de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afri" ka. De collectie zal later nog worden ge toond in het Centraal Museum te Utrecht, in het Gemeentemuseum voor stad en ommelanden in Groningen en in het Haag se gemeentemuseum. Zij omvat wer ken van Walter Battiss, Cecil Higgs, Adolph Jentsch, Maggie Laubser, J. H. Pierneef, Alexis Preller, Irma Stern en Jean Welz. Niet iedere jongen uit de bloembollen streek kan het onderwijs aan een dag school voor vakonderwijs in de bloembol" lenteelt volgen, zoals de Rijks Middelbare Tuinbouwschool in Lisse dat geeft. Daar om is het van groot belang, dat de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Lisse, de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenvak (K.V.O.B.) en de afdeling Lisse van de Land- en Tuinbouw- bond (L.T.B.) iedere winter cursussen or ganiseren voor de jongelui, die reeds da gelijks in het bloembollenvak werkzaam zijn. De cursus duurt twee jaar. Aan het einde ervan kunnen de cursisten een di ploma behalen. Maandagavond kwamen vele jonge men sen zich in de Oudhollandse zaal van de „Witte Zwaan" voor de verschillende cur sussen opgeven. De heer G. Vreeburg, tweede voorzitter van de afdeling van Bloembollencultuur, sprak een hartelijk welkomstwoord en verheugde zich over de grote opkomst. De heer F. W. Kruger opende als verte genwoordiger van de Rijkstuinbouwconsu- lent, ir. Vlag, de cursussen met een toe spraak, waarin hij er op wees, dat het di ploma werkelijk verdiend moet worden. „Het vak heeft mensen nodig, die de grond beginselen onder de knie hebben. Uw ken nis van de bloembollencultuur is van zeer grote betekenis en wordt zeer gewaar deerd. Dit komt ook tot uiting in de hono rering", aldus spreker. Namens de leraren van de algemene cur sus vertelde de heer Braakhekke o.a. iets over de cursus scheikunde, die 174 lesuren zal omvatten. De heer C. A. Gehrels, leider van de tul pencursus en de cursus bestrijding ziek ten in de bloembollen, merkte op dat voor deze cursussen respectievelijk 56 en 48 uren zijn uitgetrokken. Zij worden gegeven in het gebouw van de Plantenziektenkundi- ge Dienst, Heereweg 280 in Lisse. Voor de cursus economie, waarover de heer Van Tilburg iets vertelde, zijn 120 lesuren nodig. Bovendien is er een cursus tuinbouwtechniek. De heer C. G. van de Aardweg dankte na mens de K.V.O.B. voor de samenwerking der verschillende organisaties, waarvan hij ook voor de toekomst goede verwachtin gen had. Men kan zich voor de diverse cursussen nog opgeven aan het kantoor van de Plan- tenziektenkundige Dienst, Heereweg 280, in Lisse. Van 10 tot 16 oktober zal de gehele be volking van Bennebroek weer worden doorgelicht. Dit geschiedt evenals enige jaren geleden weer door het centraal bu reau voor keuringen op medisch-hygië- nisch gebied in Den Haag, onder leiding van dr. J. Stoffelsma in Haarlem. Dit bu reau, dat over een zeer grote auto beschikt met een aggregaat om de stroom op te wekken, zal op het terrein naast het po litiebureau worden opgericht. Het röntgenologisch onderzoek ge schiedt in de wagen, die speciaal voor dit doel is ingericht. De techniek is zover ge vorderd. dat men zich niet meer behoeft te ontkleden, zoals de eerste keer in het ver enigingsgebouw; de heren behoeven slechts hun jasje uit te trekken. Het pu bliek wordt echter verzocht, geen metalen voorwerpen als kettingen, broches e.d. te dragen omdat deze het onderzoek bemoei lijken. Het hele onderzoek is een kwestie van enkele minuten en geldt voor alle personen van de leerplichtige leeftijd af. De jeugd wordt op kosten van de gemeente doorge licht en de volwassenen betalen een kleine vergoeding. Met het röntgenologisch onderzoek spoort men behalve tuberculose ook long kanker, hartziekten, tumor en andere ziek ten op. Voorval voor oudere mensen ver dient het aanbeveling van deze gelegen heid gebruik te maken. In het Veluws Museum van Oudheden te Harderwijk heeft de ambassadeur van Bel gië te 's Gravenhage, mr. F. X. J. M. baron van de Straten Waillet, maandag een af deling geopend, die de herinnering levendig houdt aan de tijdens de eerste wereldoorlog te Harderwijk geïnterneerde Belgische vluchtelingen. De ambassadeur heeft bij deze gelegenheid aan de burgemeester van Harderwijk, de heer G. J. Numan, de on derscheiding van officier in de Kroonorde van België uitgereikt. Deze uitreiking ge schiedde in een officiële ontvangst ten stadhuize. Er waren verscheidene vertegen woordigers van het „Nationaal Verbond der Strijders 19141918, geïnterneerd in Nederland" overgekomen. De burgemeester releveerde in zijn be groetingsrede de gebeurtenissen uit de in- terneringstijd. Hij wees op de goede ver standhouding die er tussen de geïnterneer den en de Harderwijkse bevolking in die tijd is gegroeid. De capaciteiten van de ge- interneerden werden door de Harderwijker bevolking steeds gehonoreerd en toen ook de familieleden een woonplaats verkregen in het „Heidekamp" en het „Leopolddorp" verstevigde zich deze band zodanig, dat sinds enige tijd bijna elk jaar een deputatie van Belgische oud-strijders hier een bezoek brengt. Het grote doel van dit bezoek is het brengen van een groet ter nagedachte nis aan de vijfendertig medestrijders, die hier hun laatste rustplaats vonden, maar toch ook tevens het onderhouden en ver sterken van de oude banden, die in 1914 1918 tussen de beide volken werden gelegd. Hij juichte het dan ook ten zeerste toe, dat de conservator van het Museum van Oud heden, de heer F. W. Drijver, het initiatief had genomen tot het inrichten van een speciale Belgische afdeling 19141918 in dit museum,waaraan het verbond van oud strijders daadwerkelijk heeft bijgedragen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar da besoraen op donder dag moetan afrafeenan, ME AOWmfSISATSS Getuigen gevraagd. In de nacht van zondag op maandag zou een chauffeur van een autobus op de Rijksstraatweg bij de Zaanenstraat in Haarlem een wielrijder hebben „gesneden". De fietser moest krach tig remmen en tuimelde daarbij op de weg. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Adoptie-commissie bejaarden. Don derdag 2 oktober (des middags en des avonds) worden twee bijeenkomsten ge houden van de .Stichting Adoptiecommissie bejaarden in het Concertgebouw te Haar lem. Medewerking verlenen Wim Tak (ac cordeon), Paolino (evenwicht en balans sensatie), Mr. Simple (muzikale clown), Maurice (slangenacrobatiek), Roberti (met gedresseerde duiven), clown Doppv, Char ley (met sprekende pop), Billy en Willy en de boerenkapel „De hooischelf". Vijfentwintig jaar in overheidsdienst. Op woensdag 1 oktober is de heer J. H. van Graas, Bastiaanstraat 83 te Haarlem, vijf entwintig jaar in overheidsdienst. De heer Van Graas is gedurende enige jaren werk zaam geweest aan de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem en vanaf 5 juli 1937 bij het Provinciaal Electriciteits Bedrijf van Noordholland, waar hij thans de functie vervult van chef- monteur bij de afdeling hoogspannings- kabelnetten. Vrouwen in de V.V.D. Op 3 en 4 ok tober wordt in het conferentieoord „De Pietersberg" te Oosterbeek de jaarlijkse tweedaagse conferentie van de vrouwen in de V.V.D. gehouden. Het openings woord zal vrijdagavond worden gesproken door de presidente, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, wethouder van de ge meente Haarlem. Daarna zal prof. S. Kor- teweg uit Groningen een inleiding houden over „Bezitsvorming". Mej. M. Harde man, lid van de gemeenteraad van 's-Gra- venhage zal spreken over de taak van de overheid bij de bevordering en versprei ding van de kunst. Het internationale economische tijd schrift „Western World" heeft maandag te Antwerpen een gespreksbijeenkomst be legd, die gewijd was aan de Europese ge meenschappelijke markt en het vrijhan- delsgebied. De bijeenkomst stond onder leiding van de Zwitser G. Bauer die omringd was door de president Hallstein van de E.E.G.-com- missie, R. Sergent, secretaris-generaal van de E.E.G., het Belgische kamerlid L. Ra- doux en de heer Dabernat, hoofdredacteur voor de Europese diensten van het orga niserende tijdschrift. Ook minister S. L. Mansholt, ondervoorzitter der Europese commissie, woonde de bijeenkomst bij. Ter sprake kwamen onder meer de moeilijkheden om tot een akkoord te ko men tussen de zes landen der E.E.G. en de groep van elf landen, die voor een spoe dige verwezenlijking van het vrijhandels- gebied ijvert. De Belgische oud-minister Rey zag de oplossing in de totstandko ming van een voorlopig akkoord. Verschei dene sprekers wezen erop, dat een akkoord onmogelijk is, als elk land vasthoudt aan een eng nationaal standpunt. Dit was ook het standpunt van de heer Hallstein en van de afgevaardigden van de Europese com missie. Het woord voerden onder meer nog de heer De Bièvre namens de federa tie der Belgische nijverheid, het Engelse parlementslid Hynd en afgevaardigden uit zakenkringen der verschillende vertegen woordigde landen. Duits-Brits overleg (DPA) De staatssecretaris van het Westduitse ministerie van Economische Zaken, prof. A. Müller-Armack, is maan dag voor besprekingen over het vrijhan- delsgebied per vliegtuig naar Londen ver trokken. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. H. G. van Ever- dingen, heeft vanmorgen tegen een 56- jarige gewezen notaris, die kantoor hield in Amsterdam en in Heemstede woonde, een gevangenisstraf van acht jaar geëist met de ontzegging van het recht om een openbaar ambt te bekleden. De verdachte zou uit boedels van in de oorlog omgeko men Joodse landgenoten een bedrag van ongeveer 400.000 verduisterd hebben. De officier van Justitie had geruime tijd nodig om. de lange lijst van kleine en grote bedragen op te sommen, die ver dachte uit dertig boedels zou hebben ont trokken en daarbij werd duidelijk, dat de ex-notaris zich gedurende de laatste tien jaren op grote schaal schuldig had ge maakt aan het uitschrijven van gefin geerde kwitanties, effectennota's en vol machten. Het grootste gedeelte van het geld was volgens de verdachte in zijn eigen huis houding opgegaan. Bij zijn arrestatie werd in zijn huis alleen al aan kleding een be drag van 25 mille aangetroffen en voorts had de ex-notaris bij een kledingmaga zijn in Amsterdam nog een schuld van M. Lindhout en P. Looyen met pensioen Twee medewerkers van het bedrijf van Openbare Werken in Haarlem hebben in het gebouw aan Zijlweg officieel afscheid genomen. Dinsdagmorgen sprak op een receptie van het personeel de adjunct-directeur van openbare Werken, ir. J. J. Fuykschot, als eerste hartelijke woorden tot de heer M. Lindhout, technisch hoofdambtenaar B en chef van de afdeling bestrating, die de dienst met pensioen verlaat. Spreker schetste de heer Lindhout als een uitstekend vakman, die zijn verant woordelijke taak voortreffelijk vervulde. Er deden zich op de afdeling weinig moei lijkheden voor, waaruit men kan afleiden, dat de zaken goed liepen. Als men een be roep op de medewerking van de heer Lind hout deed, kon men ook op hem rekenen. Ir. Fuykschot bood* de scheidende chef namens het personeel een fruitmand en een bloemstuk aan. Verder spraken de heer D. N. de Lange als de directe chef van de heer Lindhout en de heer J. G. van Baaien, één der rayonopzichters. 's Middags recipieerde de heer Lindhout voor vrienden, kennissen en diverse aan nemers, met wie hij nauw had samenge werkt. 's Avonds bood de heer W. Klasen in het gebouw van de H.J.M.V. in de Lan ge Margarethastraat namens de jubileum vereniging een elektrisch scheerapparaat aan, alsmede een bloemstuk voor de echt genote van de scheidende ambtenaar. Tevens sprak de heer W. Bilderbeek, oud-voorzitter der jubileumvereniging. Afscheid P. Looyen Vanmorgen nam eveneens in het gebouw aan de Zijlweg de heer P. Looyen, admi nistratief ambtenaar tweede klasse op de afdeling onderhoud gebouwen, afscheid van Openbare Werken. Ook hier sprak de adjunct-directeur, ir. Fuykschot, hartelijke woorden. Hij prees de heer Looyen voor de wijze, waarop hij de meest uiteenlopende en vaak moeilijke werkzaamheden op vlotte wijze regelde. Hij was een prettig collega, die zijn werk opgewekt deed. Namens het personeel bood ir. Fuykschot de scheidende ambtenaar een stel bijzettafeltjes aan. Verder spraken ir. H. A. Breuning, chef van de bouwkundige afdeling, de heer W. P. Nijman, wiens naaste medewerker de heer Looyen was, de heer Wildschut voor de Algemene Bond van Amtenaren, de heer N. v. d. Leede, chef van de admi nistratie en de heer K. v. d. Rijden namens de bewaarders van lagere en middelbare scholen in Haarlem. Voorts waren ver tegenwoordigers van schoolmeubelfabrie- ken, alsmede aannemers aanwezig. De scheidende ambtenaar ontving diverse ge schenken en bloemstukken. Vanmiddag zal de heer Looyen in een intieme bijeenkomst ran de naaste mede werkers worden gehuldigd, waarbij de heer W. Klasen namens de jubileumver eniging het woord zal voeren en een ge schenk zal aanbieden. bijna zes mille. Voorts had verdachte een aandeel in de oprichting van een manege in Overveen, waar hij vier paarden hield en verder zou hij ook als penningmeester van de Nederlandse Padvindersvereniging gelden verduisterd hebben. Tijdens de zitting bleek, dat de ver dachte veel meer had verduisterd dan hem in feite ten laste was gelegd. Zelf noemde hij een bedrag "an een half mil joen. Bij zijn faillissement had hij een schuld van 600.000 en de waarde van zijn be zittingen bedroeg slechts 90.000. De cu rator -in dit faillissement, mr. A. Th. E. Kastein, verklaarde als getuige-deskundige, da' de boekhouding van de verdachte bij zonder slecht was en hij verwonderde zich voorts over het feit, dat de echtgenote nooit iets van de onjuiste praktijken van haar man had gemerkt en zonder meer steeds maar had aangenomen, dat de no taris een bijzonder hoog inkomen had. De officier van Justitie laakte in zijn requisitoir het gedrag van de verdac ite in felle bewoordingen, vooral omdat de Heemstedenaar zijn vertrouwenspositie op ernstige wjjze had beschaamd. Mr. Van E verdingen noemde voorts deze zaak één van de meest erge fraudes, die in het no tariaat hebben plaats gehad. De verdediger, mr. B. W. Grosheide jr., noemde de verdachte een kleine man, die na vele jaren hard werken eindelijk het door hem zo fel begeerde ambt had ver kregen. Reeds bij het begin van zijn werk zaamheden als notaris had de verdachte een schuld van 36 mille. Voorts meende de verdediger, dat het voor de verdachte pleitte, dat hij het geld uitsluitend aan zijn gezin had besteed. Mr. Grosheide vroeg tenslotte de uiterste clementie omdat het naar zijn mening geen zin had een vol komen geruïneerde man acht jaar op te sluiten. De officier van Justitie herhaalde in zijn repliek, dat hij een dergelijke hoge gevangenisstraf had geëist, omdat in feite door het gedrag van de verdachte de goede naam van het gehele notariaat in Neder land was aangetast en hij persisteerde dan ook bij zijn eis. De uitspraak werd door de rechtbank op dinsdag 14 oktober bepaald. BONN (DPA) Het vraagstuk der be wegingsvrijheid der landelijke bevolking heeft op het eerste congres van de Euro pese maatschappij voor landelijke socio logie te Brussel en Leuven, dat tijdens de weekwisseling eindigde, in het middelpunt van de besprekingen op de werkvergade ringen gestaan. Tegenover leden van de maatschappij uit veertien Europese landen heeft dc directeur-generaal voor de over zeese gebieden in de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) prof. M. Bandini, verklaard dat volgens het E.E.G.- verdrag op zijn laatst na 12 a 15 jaar de vrijheid van beweging der arbeidskrachten tot stand gekomen moet zijn. Belangstelling voor een spoedige ver wezenlijking toonden vooral de afgevaar digden uit Nederland en Italië, daar voor al in die landen door de bevolkingstoe neming een actueel probleem ontstaan is van het zorgen voor arbeidsplaatsen bui ten de eigen binnenmarkt. Bovendien, zo werd verklaard, bestaat er in die landen een betrekkelijk ongunstige verhouding tussen het getal der landbouwbevolking en.de voor de landbouw beschikbare bo dem. De noodzakelijkheid van verplaat singen binnen Europa zal echter in de loop van de tijd afnemen, daar binnen 12 15 jaar ook voor Nederland en Italië een sta bilisatie van de bevolking te verwachten is. Daarom moet juist het vraagstuk dei- verplaatsingen vóór het einde van de overgangsperiode in de E.E.G. opgelost worden, daar het later zijn betekenis al thans ten dele, zal hebben verloren. Overi gens vermindert de door de industriële ontwikkeling het aandeel van de land bouwbevolking voortdurend. De Europese maatschappij voor lande lijke sociologie zal over twee jaar haar volgende congres houden, dat zich op ba sis van nieuwe onderzoekingswerkzaam heden zal beginnen met de dynamische verandering der landelijke sociale struc tuur in haar geheel. In een rapport van de voedsel- en land bouworganisatie van de UNO (FAO) wordt gezegd, dat de agrarische produktie in het afgelopen jaar voor het eerst sedert de oorlog is gedaald. De voorraden in de wereld zijn echter niet geringer geworden en bedragen nog altijd een tiende deel van de jaarlijkse agrarische voortbrenging. Driekwart van de voorraden liggen opge slagen in Noord-Amerika. In indexcijfers uitgedrukt gold voor het afgelopen jaar het cijfers 119. Het jaar daarvoor was het indexcijfer voor de landbouwproduktie 120 (uitgaande van het cijfer 100 in 1952/1953). De landbouwpro duktie nam toe in het Nabije Oosten, Europa, de Sovjet-Unie en Latijns Ame rika. In het Verre Oosten bleef de produk tie ongeveer gelijk, terwijl de voortbren ging in Noord-Amerika, Afrika én Oceanië een vermindering te zien gaf. Het weer was in de onderontwikkelde landen de oor zaak van deze vermindering. In de meeste landen waren de prijzen voor landbouwprodukten betrekkelijk vast in het afgelopen jaar. In sommige gevallen stegen de prijzen door beschermende maatregelen van de regeringen. De landbouwinkomens gingen daaren tegen in bijna alle exporterende agrarische landen naar beneden. De winkelprijzen voor agrarische produkten gingen in het afgelopen jaar verder omhoog. In 69 van de 89 landen die gegevens verstrekten was dit het geval. Over de vooruitzichten zegt het rapport: „Tot nu toe zijn er geen tastbare aanwij zingen voor een economisch herstel, of schoon in grote kring in 1959 een opleving wordt verwacht". De Nederlandse Spoorwegen hebben maandag op de tentoonstelling van be drijfsauto's in Londen driehonderd Leyland autobussen besteld met een waard van by'na tien miljoen gulden. De heer H. Hortensius, vertegenwoordiger van de inkoopcommissie der N.S., zei dat deze bestelling een onderdeel is van het moderniseringsplan voor het openbaar vervoer. In zijn rede voor de UNO-Assemblee, waarvan wij reeds in onze vorige editie verslag uitbrachten, heeft de Indonesische oud-minister van Buitenlandse Zaken Ali Sastroamidjojo zowaar ook critiek geuit op de Sovjet-Unie. Hij verweet de Russen hun dumping van tin op de Europese markt, waardoor de tinproducerende landen bui ten het Sovjet-blok volgens Sastroamidjojo een nieuw, gevoelig verlies aan buiten landse valuta wordt toegebracht. „Ik hoop daarom van harte, dat de Sovjet-Unie haar tinuitvoer zo zal beperken, dat de druk op de markt verminderen kan tot heil van de tinlanden, het mijne daarbij inbegrepen," aldus de oud-minister. Zijn uitlating wekte enige verbazing in de Assemblee, gezien het feit, dat Rusland enkele dagen geleden al de belofte gedaan heeft aan de regering in Djakarta, zijn tinexport „binnen redelijke grenzen" te zullen houden. In de aandeelhoudersvergadering der n.v. Perlak Petroleum Maatschappij is het voorstel tot statutenwijziging goedgekeurd. Ook werd het voorstel tot terugbetaling van 20,op elk der uitstaande aandelen aangenomen. Het jaarverslag 1957 met balans en winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd. Hoewel het steenkolenverbruik in de komende maanden van dit jaar als gevolg van seizoensfactoren waarschijnlijk een stijging van twee miljoen ton te zien zal geven, moet er rekening worden gehouden met een langzame verdere stijging der kolenvoorraden bij de mijnen in de EGKS. Dit deelt de Hoge Autoriteit in haar prog nose voor het laatste kwartaal van dit jaar mede. De Hoge Autoriteit verwacht dat de voorraden met ruim 1 miljoen ton zullen stijgen tot meer dan 23 miljoen ton. De steenkolenproduktie zal in het vierde kwartaal naar raming 63,7 miljoen ton be dragen; de totale invoer van steenkolen vermoedelijk 7,5 miljoen ton, waarvan 6 miljoen ton uit de V.S. De Duitse invoer uit de V.S. zal naar verwachting 3 miljoen ton zijn, de Italiaanse 1,4 miljoen ton. de Nederlandse 800 000 ton en de Belgische en de Franse elk 400,000 ton. Het valt nog niet te overzien, of en in hoeverre de invoerbeperkingen van som mige landen reeds effect zullen sorteren in het vierde kwartaal van dit jaar. (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse politie heeft maandag avond weer eens een „vacupan-inval" ge daan, ditmaal bij een 77-jarige arts, G. H. V., in een huis aan de Schermlaan. Deze arts heeft reeds enkele veroordelingen achter de rug voor overtreding van de wet op de tandheelkundige inrichtingen. Bij de inval werden zeven Belgen aangetroffen, die door een runner naar Rotterdam waren gelokt. Enkele van hen hadden aan de runner reeds een deel van het bedrag be taald, dat wordt gevraagd voor het trek ken onder narcose en het plaatsen van een „vacupangebit". Met de arts werd ook een 38-jarige tandtechnicus, G. B., in bewaring gesteld, die afdrukken van kaken zou heb ben genomen. De Belgen werden op het politiebureau gehoord en konden daarna de terugreis aanvaarden. Zij hadden allen reeds een nieuw gebit, zodat zij niet met een lege mond behoeven rond te lopen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5