ASPRO and a en de protonplopper \\h/ Robeco verwacht bevredigend dividend te kunnen uitkeren Wereldnieuws Morgen ook kans op een bui Aandelen van Van der Grinten naar de beurs HIST0R Hoofdpijn? Verkoudheid? Renault Dauphine ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 Emissie van f 560 000 aan aandelen a pari Voor goodo on duurzamo vloeren schilderen kies kil k kkkk k Duitse bierbrouwers zijn bezorgd over Nederlandse concurrentie Nieuwe levensverzekeringen Spaarcijfers R.P.S. EDELHOUT vloeren Erhard vertrokken voor reis door Azië Twentsche Overzee passeert dividend Wereldbanklening voor Brazilië Order voor J. G. Nelis en Zoons te IJmuiden Italië importeert boter Fokker Friendship SAS vliegt op Anchorage De aanstaande conferentie te New Delhi Stoomspinnerij „Twente" verwacht lagere resultaten Co-op omzet levensmiddelen gestegen 2 'ASPRO's ft/ VOORTDURENDE UITBREIDING De ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Koersfluctuaties op van 29 seotember de Amsterdamse Beurs tot en met 3 oktober •v« z Informatiekoersen gouden munten Rente voor jeugdspaarders Miljoenenopdracht voor Mij. voor Havenwerken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland GARAGE DEN HOUT li SS li Naar de Amsterdamsche Bank en de Bank van Haffmans en Steegh meedelen zal de officiële notering ter beurze van Amsterdam worden aangevraagd van reeds uitstaande gewone aandelen en van thans uit te geven nieuwe aandelen in de che mische fabriek L. van der Grinten n.v. te Venlo. Op woensdag 15 oktober zal de in schrijving openstaan op nominaal 560.000 gewone aandelen, voor de helft delende in het dividend over het boekjaar 1 december 1957 tot 30 november 1958 en ten volle in het dividend over volgende boekjaren. Uit- giftekoers is pari. De inschrijving is uit sluitend voor houders van claims in de verhouding van 5.000 oude aandelen op f 2.000 nieuwe aandelen. Houders van 40.000 gewone aandelen hebben van hun claimrecht afstand gedaan. De storting moet geschieden op maandag 3 november. Voor verkoop, plaatsing en onderhoud van lichtdrukapparaten werd een uitge breid service-apparaat opgebouwd. Naar ruim veertig landen in en buiten Europa wordt geëxporteerd. De zaken buiten Ne derland maken reeds vele jaren een be langrijk deel uit van de activiteit. Op de wereldmarkt is het bedrijf een vooraan staande plaats gaan innemen, onlangs werd een nieuw belangrijk licentiecon tract hersteld met een vooraanstaande Amerikaanse maatschappii. De buitenland se belangen liggen behoorlijk verspreid. Het geplaatste bedrag aan gewone aan delen is thans groot f 1.440.000. Nieuwe produktiegebouwen te Venlo naderen hun voltooiing. De grote investeringen tot uit breiding en modernisering van het bedrijf zijn begonnen in het boekjaar 1954-1955. ïn de naaste toekomst zullen nog enige inves teringen nodig zijn en de directie vertrouwt deze uit eigen middelen te kunnen finan cieren. Het personeel omvat ongeveer 600 personen. Over het boekjaar 1956-1957 werd 20 percent dividend uitgekeerd en de directie stelt zich voor om over 1957-1958 eveneens 20 percent uit te keren. De plaat sing van nieuwe aandelen heeft ten doel te voorzien in de gedeeltelijke financiering van de aankoopsom van de in, 1958 ver worven aandelen van de machinefabriek De Emwee, L. P. Grothauzen n.v., en in het op peil houden van de liquide mid delen. Advertentie Advertentie J. Kouwenhoven, Beukenlaan 1, Bennebroek Fa. Gebr. Duursma, Anthoniestr 45. Haarlem A. Smit. Kloosterstraat 1, Haarlem De Verfbeurs, Middenw 20B, Haarlem De Verfbron. Botermarkt 48. Haarlem J. v. Wonderen, T. v. Berkhoutstr. 38. Haarlem L. v. Braam, Hoofdstr. 26, Hillegom K. Veenis, Hoofdstraat 161 Santpoort L de Vries. Wijkerstraat 236, Velsen H. A. v. Noord. Zeeweg 203. IJmuiden P. v. -Veen. Ceder-straat 43. IJmuiden Keesman's Schildersbedrijf. J. Steenstraat la. Zandvoort A. Kromhout. Haltestr 24. Zandvoort De Duitse brouwersbond slaat met zrog de toenemende concurrentie van Neder lands bier op de Duitse markt gade. Het aandeel van Nederlands bier in de bieraf- zet in West-Duitsland wordt steeds groter en de laatste weken is het aantal Neder landse brouwerijen, dat op de Westduitse markt verkoopt, weer toegenomen. De Ne derlandse bierprijs bedraagt thans vol gens de Duitse brouwersbond 39 DM. per hectoliter vrij-grens. In vergelijking met ongeveer zes weken gelden betekent dit een prijsdaling van 4 a 5 DM. Het verschil tussen de Nederlandse netto-prijs per hec toliter en de Duitse netto-prijs bedraagt thans 12 a 15 gulden. De Duitse brouwersbond heeft op grond van deze ontwikkeling aangedrongen op het samenstellen van een memorandum over de kostensituatie en terugbetalingen voor Nederlands bier. Na zorgvuldig on derzoek van een dergelijk memorandum zouden de Duitse brouwerijen overwegen wat hun te doen staat. Hierbij wordt ge dacht aan het aanvragen van beschermen de maatregelen onder artikel 91 van het Euromarktverdrag, dat voorziet in be schermende maatregelen tegen dumping- invoer. Het C.B.S. deelt mede dat in augustus voor 351,7 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen is afgesloten, te weten 121,7 miljoen kapitaal-, 213,1 miljoen rente- en 16,9 miljoen volksverzekering. In de eerste 8 maanden van dit jaar is tot dusver afgesloten voor 2514,0 miljoen, waarvan 1125,8 miljoen kapitaal-, 1216,2 miljoen rente- en 172,0 miljoen volksverzekering. Voor de overeenkomstige acht maanden van 1957 bedroegen deze cijfers respectievelijk 2465,6 miljoen. 1091,4 miljoen, 1210,1 miljoen en 164,1 miljoen. Bij de Rijkspostspaarbank is in septem ber ruim 12 miljoen meer ingelegd dan opgenomen. De stijgende tendentie in de besparingen bij de Rijkspostspaarbank zette zich ook in september voort. De ver mindering in vergelijking met augustus, toen bijna 20 miljoen werd gespaard, is slechts een seizoensverschijnsel. De be sparingen bij de rijkspostspaarbank zijn in augustus altijd hoger dan in september. In september 1958 is ingelegd ƒ61,3 miljoen en terugbetaald 49,0 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil op leverde van 12,3 miljoen (vorige maand 4- 19,3 miljoen en in september vorig jaar 3.5 miljoen). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 100,0 miljoen tegen 45,6 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo september 1958 bedraagt 2056,0 miljoen (vorige maand 2043,7 miljoen en ultimo september varg jaar 1958,7 miljoen). HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELIF.: 20340 De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Ludwig Erhard, is vrij dag per vliegtuig voor een reis door Azië vertrokken, die naar verwacht wordt van groot belang zal zijn voor de toekomstige Westduitse steun aan de in economisch op zicht minder ontwikkelde landen. Voor zijn vertrek maakte hij het tegenover journalisten duidelijk, dat naar zijn me ning regeringskredieten een uitzonde ringsmaatregel zijn, waartoe men slechts dan zijn toevlucht moet nemen als andere maatregelen mislukken. Erhard gaat al lereerst naar New Delhi, waar hij aan de bijeenkomst van de Wereldbank zal deel nemen. Vandaar gaat hij naar Calcutta, Rangoon, Bangkok, Saigon, Seoel, Tokio, Colombo en Karatsji. (Zie ook ons blad van 2 oktober, pag. 2) Door de raad van commissarissen van de n.v. Twentsche Overzee Handel Maat schappij, Enschede, zal aan de op 28 ok tober te houden algemene vergadering van aandeelhouders worden voorgesteld het dividend over 1957 wederom te passeren en de beschikbare winst te bestemmen voor 'extra afschrijvingen. De Wereldbank heeft vrijdag aan Bra zilië een lening toegestaan van 73 miljoen dollar voor het eerste stadium van het grootste hydro-elektrische project, dat ooit in Latijns-Amerika wqrd uitgevoerd. Vol gens de bank is deze lening? met uilzonde- ring van die voor de Karibadam ip Rho- dësia van twee jaar geleden, de grootste, welke de bank ooit voor een enkel project heeft verstrekt. Door de ministeries van Oorlog en Ma rine is aan J. G. Nelis en Zoons Transport en Aannemingsbedrijf n.v. te IJmuiden een order gegeven voor de bouw van maga zijnen te Donderen. Met dezè order is een bedrag van 204.800 gemoeid. Het Italiaanse ministerie voor Buiten landse Handel zal in het laatste kwartaal van 1958 invoer van 2.400 metrieke ton boter toestaan. Voor Nederland werd een contingent vastgesteld van 200 metrieke ton. De Aloha Airlines Honolulu heeft drie Fokker Friendships besteld van de Fair- child Engine and Airplane Corp., die deze door de Nederlandse Fokkerfabrieken ontworpen vliegtuigen in licentie bouwt. Bovendien heeft Aloha optie genomen op nog twee van deze toestellen, te leveren in 1960. (UPI) De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft de Scandinavian Airlines System het recht verleend aan dienst te onderhouden tussen Scandinavië en An chorage, Alaska. De raad verbood de SAS echter om passagiers, vracht of post in Anchorage voor Tokio of in Tokio voor Anchorage, op te nemen. (UPI). De Amerikaanse voorstellen tot vergro ting van de financiële reserves van de Wereldbank en van het Internationale Mo netaire Fonds (I.M.F.) zullen waarschijn lijk de volgende week te New Delhi over weldigende steun van andere landen krij gen, zo meent men in delegatiekringen. Een ander Amerikaans voorstel tot op richting van een Vereniging voor Interna tionale Ontwikkeling (Int. Development Association) zal mogelijk op moeilijkhe den stuiten. Hoewel Japan de voorkeur geeft aan zijn eigen gedachte van een ontwikkelings fonds van Zuidoost-Azië, is dit land naar vernomen wordt bereid het Amerikaanse voorstel te steunen, als dit zich hoofdza kelijk op Zuidoost-Azië richt. Enkele Euro pese landen echter, in het bijzonder West- Duitsland, zijn naar men denkt van me ning, dat het plan een voortdurende kapi taalonttrekking zou betekenen en de Euro pese delegatie te New Delhi zijn over het algemeen van opinie, dat. de gedachte van een dergelijke vereniging, welke het uitle nen van harde valuta tegenover terugbe taling in zachte valuta zou toestaan, op deze bijeenkomst wel niet tot verwezenlij king zal komen. Het bestuur van de n.v. Stoomspinnerij „Twenthe" te Almelo deelt mede, dat het resultaat in het eerste halfjaar 1958, de omstandigheden in de textielindustrie in aanmerking genomen, bevredigend is ge weest. De orderportefeuille is niet ongun stig te noemen. Verwacht wordt, dat de resultaten over het tweede halfjaar 1958 belangrijk minder gunstig zullen zijn. De daling van de ruwe katoenprijzen, waardoor verlies geleden wordt op de grondstoffenvoorraden, de scherpe con currentie, ook van buitenlandse zijde, die een zware druk legt op de verkoopprijzen, zijn de belangrijkste factoren, die zulks veroorzaken. In vergelijking met het eerste halfjaar 1957 kon bij de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties in de eerste helft van 1958 een omzetstijging van 7 percent wor den geboekt, waardoor deze in totaal bijna 56 miljoen gulden bedroeg. Mede door de, als gevolg van de terugslag op de hamster aankopen, betrekkelijk lage omzetten in de aanvang van het vorige jaar werd dit jaar in de levensmiddelensector zelfs een kwan titatieve omzetstijging van 12 percent be reikt. De lagere prijzen ten gevolge van overheidsmaatregelen waren er oorzaak van dat de geldomzetstijging hiermede geen gelijke tred hield. In de niet-levensmiddelensector liep als gevolg van de zachte wintermaanden de brandstoffenomzet met 13 percent terug. Een geringe omzetdaling in huishoudelijke artikelen vond compensatie in de gun- sUge' onVzctontwikkelfffg bij dë afdelingen textiel en bedrijfsinventaris. De percen tueel lagere marge bij sommige artikelen en de kostenstijging ten bedrage van ruim 200.000 lieten niet na hun invloed op het bedrijfsresultaat uit te oefenen, dat met enige tienduizenden guldens terugliep. On danks de teruggang van het aantal perso neelsleden met enkele tientallen is de stij ging van de loonkosten de belangrijkste factor geweest bij de totale kostenstijging Advertentie 'ASPRO' helpt direct! En...'U voelt U weer - prettig en opgewekt! Onschadelijk voor Uw maag. De groei van het Rotterdamsch Belcg- gingsconsorlium heeft zich ook in het lo pende jaar onverminderd voortgezet, zo wordt in een tussentijds bericht medege deeld. Het geplaatst kapitaal nam per 15 september toe van 80 miljoen tot 88 miljoen en de waarde van het aandeel Ro beco, verhoogd met de kosten op uitgifte van nieuwe aandelen, steeg van 282 per cent aan het begin van het jaar tot 328'/a percent per 15 september 1958. Ten gevolge van deze waardestijging en de uitgifte van nieuwe aandelen vermeerderde het ver mogen in genoemde periode van ongeveer 216 miljoen tot ruim 277 miljoen. De percentuele verdeling van het ver mogen in vergelijking met die aan het be gin van het jaar was per 15 september als volgt: Nederland incl. liquiditeiten 21.4 (23.2), Nederlandse internationale con cerns 20.7 (19.9), Verenigde Staten van Amerika 49.6 (49.9), Canada 5.9 (5.4), Duits land 0.9 (nihil), Zuid-, Oost- en West- Afrika 0.9 (1.0) en overige landen 0.6 (onv). Aan alle groepen is in de loop van dil jaar uitbreiding gegeven. Dat geldt ook voor de Nederlandse ondernemingen, zij het dan in relatief mindere mate. Onder de internationale concerns werd vooral het bezit aan aandelen Philips en Unilever vergroot. Voorts werden de belangen in de Ver. Staten en vooral ook Canada aan merkelijk uitgebreid. Westduitse aandelen werden aan de portefeuille toegevoegd. De inkomsten hebben zich in de afge lopen periode zodanig ontwikkeld, dat we derom een bevredigend dividend mag wor den verwacht. De ervaringen van het laat ste jaar zijn voor beleggers in aandelen bemoedigend geweest en hebben degenen die hun aandelen aanhielden, aldus de di rectie van Robeco. in het gelijk gesteld Men neemt thans algemeen aan dat de recessie in de Verenigde Staten haar dieptepunt heeft gepasseerd en de indus- Advertentie OlOlfOmjIlO HANOflluUK (aluminium" jaloezieën' Decoratief. Duurzaam en Praktisch Nassaulaan 76 - Tel. 10743 - Haarlem Vrijdag 3 oktober 1958 Laagste Hoogste Laatste Knee* koers koers tijdvak t.o.v. 26 sept. Alg Kunstzijde Unie 210'/2 •220V2 2191/2 10/ Van Berkel's Patent') 187 188 B 188 B Van Geldei Zonen 186 191/ 186/ 2/ 320 324 320 3 Ned. Kabelfabriek 284 285 285 5 343V2 349/ 345 2/ 398 V2 408 406/ 8/ 190'/2 196 V2 196 5 Kon. Petroleum2) 169, 180,— 179,50 f 9,65 Holland-Amerika Lijn 145 149/2 149 5 144 147 146/ 2/ 1251/2 131 129/ 4- 2/ Van Ommeren 234/ 240 240 5 Amsterdam Rubber 67 69 68/ 2/ H V.A 105/ 107/ 107/ 1/ Deli Mij 116,20 126,— f 124,20 6,70 3'/2% Staffellening 1947 91ls/i« 92/ 92 VS2 3% Inves' eert Nederland 95/ 951/2 95ls/« 3% Nederland 1962-64 94'/i« 947/i* 94 s/1 fi 6Nat Woninghouwlening '57 109/ 109,s/i# 109/ triële produktie beweegt zich aldaar se dert mei weer in een opgaande lijn. De autoriteiten blijken er reeds geneigd te zijn om de indertijd getroffen maatregelen ter stimulering van de economische activi teit af te zwakken. Ook in Nederland zijn de vooruitzichten weer gunstiger. Het keurslijf van de bestedingsbeperking wordt al minder sterk» gevoeld en in verschillen de sectoren is een opleving waar te ne men. Vooral de beleggers hebben blijk ge geven van vertrouwen in de toekomst, ge tuige het koersverloop op de meeste inter nationale beurzen. H. Drijfhout en Zoon's Edclmetaalbe- drijven n.v. verstrekt de volgende infor matiekoersen van gouden munten: gouden tientjes 29,25 tot 30.75 (f 29,75 tot 31,25), gouden ponden 35 tot 38 34 tot f 37), gouden 20 Franse francs (Napoleons) 29 lot 31 29,25 tot 31,25), gouden 20 Zwitserse francs (Vre- neli) 29 tot 31 28.50 tot 31,25) en gouden 20 Belgische francs f 28,75 tot 30,50 28,50 tot 30,75. De goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd ge bleven. De spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft, evenals de Rijkspostspaarbank, de rente voor de jeugdspaarders met ingang van 1 oktober van 3 tot 3.24 percent ver hoogd. Deze verhoging geldt alleen voor de jongere spaarders, die een jeugdspaar- overeenkomst aangaan volgens de woens dag van kracht geworden jeugdspaarwet Het gouvernement van Malta heeft de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken opdracht verleend tot het verrichten van uitbreidingswerkzaam heden in de haven van La Valetta ter waarde van 20 miljoen. Het contract om vat geen baggerwerk. De maatschappij zal 'het werk uitvoeren in samenwerking met haar Ierse dochtermaatschappij, de Irish Erfgfriëering'" and Harbour Construction Company. Louis Armand Uil welingelichte bron te Brussel wordt ver nomen. dat. de voorzitter van de Euratoomcom- missie. de Fransman Louis Armand, voornemens is ontslag te nemen, daar zijn gezondheid reeds sedert enige tijd te wensen overlaat. Spaarbank Amsterdam In de bouwput van het nieuwe hoofdkantoor voor de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan l et Singel heefl de voozitter van de bouwcom missie mr. J. W. de Jong Schouwenburg de eer ste paal geslagen. Advertentie Dagproductie thans 1400 stuks.. Prijs verlaagd van 5995.- tot f 5745.-, ver warming inbegrepen. 6 maanden garantie incl. arb.loon. Fantastische wegligging. Maakt u eens een proefrit. U zult versteld staan van de rijkwaliteit. 6 a 7 L. op 100 km Telefoon 12138 en 15056 Slachtoffers. Veel Hongaarse vluchtelin- gen in Groot-Brittannië zijn de eerste slachtoffers geworden van de terun. gang der conjunctuur. In de afgelopen weken zijn honderden van hen in Lon den terechtgekomen, waar zij zonder werk en veelal zonder onderdak rond- zwerven. Velen van hen slapen in par- ken of wandelen 's nachts rond en sla pen overdag in openbare gebouwen, z0 meldt de Britse raad van kerken! Methylalcohol. Na de vergiftigingsgeval- len door methylalcohol is de verkoop van sterke drank en chocolade in Bel gië aanzienlijk verminderd. In het ge- hele land zijn grote voorraden chocola- de en spiritualiën in beslag genomen. In totaal verblijven vijftien personen in arrest, onder wie de eigenaars van twee Antwerpse firma's. Studentikoos. Vrijdag hebben duizenden studenten te Buenos Aires gevechten ge leverd met de politie, trams doen ont sporen en bussen omvergewprpen. Er werden ook vrachtauto's in brand ge- stoken. Tientallen agenten en studenten werden gewond. Eerder in de week zijn studentenbetogingen gehouden tegen de weigering van de Argentijnse senaat om een wetsontwerp tot het verbieden van bizondere universiteiten goed te keuren. Onderscheiding. De Nansen-medaille, die elk jaar door de UNO-organisatie voor de vluchtelingen wordt uitgereikt, zal dit jaar worden toegekend aan de Brit Hogget te Cheltenham. Hogget liep een rugfractuur op ten gevolge van een on geluk dat hem overkwam toen hij in Oostenrijk meehielp aan het bouwen va huizen voor vluchtelingen. Hij is al twe jaar verlamd. Onder de dragers van de medaille bevinden zich koningin Juliana en mevrouw Roosevelt. Spilzucht. Het roomskatholieke kerkblad ;,Kirchlicher Anzeiger" te Dortmund klaagt over de zorgeloosheid, waar mee velen tegenwoordig weer met voe dingsmiddelen omgaan. In het Ruhr- gebied waar 5,5 miljoen mensen wonen komt jaarlijks ongeveer tweehonderd ton brood op de mesthoop terecht. Alleen schoolkinderen in de bondsrepubliek werpen dagelijks ongeveer driehon derdduizend boterhammen weg. Het blad vraagt zich af, of het Duitse volk het lijden van de hongerperiode al is vergeten. Kunstmatig. Franse geleerden geloven dat de mogelijkheid bestaat zowel in mensen als dieren langs kunstmatige weg wijzigingen teweeg te brengen die in het nageslacht bewaard blijven. Een groep biologen onder leiding van pro fessor Benoit, die er in geslaagd is Pe- king-eenden door chemische injecties sommige eigenschappen van andere eendensoorten te geven, heeft bekend gemaakt dat deze veranderingen in een deel van de tweede en derde generatie behouden is gebleven. Bosbranden. In het gebied van Monrovia in Californië woedt een bosbrand, die reeds honderden hectaren land heeft verschroeid. Gouverneur Knight heeft het gebied tot rampgebied verklaard. De brand die ontstaan is door een vuur tje, gestookt door twee knaapjes, heeft reeds meer dan een miljoen dollar schade veroorzaakt. Excuus. De Franse regering heeft aan Portugal haar verontschuldigingen aan geboden voor het neerschieten van drie Portugese arbeiders door de Parijse po litie. Twee van de drie arbeiders wer den gedood, de derde werd gewond. De politiemannen hadden de arbeiders voor Algerijnen aangezien. De Franse autoriteiten zullen de nabestaanden van de slachtoffers een uitkering aanbieden. Maximumsnelheid. Door het invoeren van een maximumsnelheid van vijftig kilo meter per uur in de bebouwde kommen is in West-Duitsland waar deze be paling op 1 september 1957 van kracht werd bet aantal verkeersongevallen sterk verminderd. In het op 1 septem ber verstreken „verkeersjaar" vielen 3329 minder doden bij verkeersongeluk ken dan in de overeenkomstige perio de van 1956 tot 1957. Het aantal gewon den is 17.4 percent lager dan in het vo rige „verkeersjaar". Onverwacht. De voorzitter van het West duitse Rode Kruis, dr. Weitz, heeft on verwacht de plaatsvervangende alge mene secretaris van de organisatie, dr. Kramarz, ontslagen. Van de zijde van de leiding van de organisatie te Bonn wilde men niet zeggen, of het ontslag samenhangt met een particulier be zoek dat dr. Kramarz onlangs aan Mos kou heeft gebracht. Omzctfcn (non.inaal) Vorige week (def.) Aandelen 10.682.566,— Deze week (voorl.) Aandelen 10.357.616, ex claim d.d. 2 oktober 1958. 2) ex f 1,50 interim dividend per aandeel ad 20,- Obligaties Obligaties 13.054.588,— 13.200.694,— nominaal d.d. 29 september 1958 57. Hertog Bruno gaf het teken tot een algemene jacht op de arme Panda, die uiteraard een wanhopige poging deed om zich in veiligheid te brengen. „Wacht nu toch!" riep hij. „Ik ben geen plopper! Ik kwam alleen maar waarschuwen! Luister nu toch naar me!" „Ik zal pas naar je luisteren als je op het schavot staat!" be loofde Bruno grimmig en hij zou hem zeker al op dat ogenblik gevat hebben, als hij niet zo druk bezig was geweest met het trekken van zijn zwaard. Panda zag nog maar één uitwegen dat was een sprong naar de kroonluchter, waar ook Zijne Majesteit nog steeds in zweefde. Hij volbracht dit voornemen zeer behendig, terwijl hij uitriep: „Ik móet de koning spreken!" „Ha maar dat wordt geen lang gesprek!" riep de vorst strijdlustig, terwijl hij zich gereed maakte om zijn on genode gast een warme ontvangst te be reiden. Een lang gesprek wérd het dan ook niet, maar om een andere reden dan de koning bedoeld had. Toen Panda zich namelijk óók nog aan het verlichtingsap paraat vastklampte, werd het de bevesti ging te machtigen met daverend ge weld kwam de gehele kroonluchter met zijn bemanning naar beneden! „Hij pro beert de koning te vermoorden!" riep Her tog Bruno uit. „En dat zonder acht te slaan op de kosten", klaagde de Minister van Financiën. Eerst de troon en nu weer die dure luchter!" Boven Rusland handhaaft zich een ho gedrukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van Noord-Scandinavië. Aan de flank van dit hogedrukgebied werd boven West-Europa de laatste dagen met zuide lijke winden voortdurend tamelijk zachte lucht aangevoerd. Een oude oceaande pressie lag vanmorgen boven Ierland en bewoog in noordelijke richting. Een rand- storing ervan veroorzaakte in Engeland en Frankrijk vrij veel regen. In het zeege bied tussen Groenland en IJsland heeft zich een nieuwe tamelijk diepe depressie ontwikkeld, terwijl de luchtdruk nabij de Azoren is gestegen. Tengevolge daarvan kwam boven de oceaan een westelijke circulatie tot stand. Deze zal zich vermoedelijk tot over onze omgeving uitbreiden. In verband daar mee zal het weer een wisselend karakter krijgen, waarbij morgen naast enkele op klaringen ook plaatselijk een bui moge lijk is. De kans hierop is in het westen gro ter dan in het oosten van het land. De tem peratuur zal over het algemeen iets lager worden. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste 24 uur. Zondag 5 oktober Zon op 6.46 uur, onder 18.10 uur. Maan op 22.52 uur, onder 13.49 uur. Maandag 6 oktober Zon op 6.48 uur, onder 18.08 uur. Maan op 23.54 uur, onder 14.31 uur. 6 oktober 12 oktober 21.52 uur 19 oktober 15.07 uur 27 oktober 16.41 uur Maanstanden 2.20 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 5 oktober Hoog water 7.53 en 20.14 uur. Laag water 3.22 en 15.37 uur. Maandag 6 oktober Hoog water 8.46 en 21.17 uur. Laag water 4.05 en 16.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers. lichte regen lichte regen zwaar bew. zwaar bew zwaar bew zwaar bew half bew. gehpp] bow lichte regen zwaar bew. mist regen regenbui zwaar bew. regen zwaar bew. regen licht bew. geheel bew geheel bew half bew. /waar bew zwaar bew zwaar bew. regen regen licht bew. half bew. half bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. zzo 14 z 14 z 15 zo 13 zo 13 zzo 13 zo 13 zzo 16 0 9 zo 16 ozo 14 zo 16 zo 14 z 18 zzo 17 z 17 z 16 z 18 zzw 21 zzw 20 n 22 0 16 O 19 windst. 17 zzo 18 windst. 18 windst. 21 ozo 20 w 20 zzo 27 nno 25 w windst. z 34 0,1 0.1 1 0 0 0 0 0 0,2 4 0,1 0 6 1 0 0,1 0 7 9 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2