Tien doden in het verkeer FILATELIE Gemeente Berkerode werd een eeuw geleden opgeheven ZAADHANDEL JAN ROOZEN Voor 53 cent van gisteren Amsterdamse Beurs ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Jaarboekje Oud-Heemstede-Bennebroek Tong-Tong Bijna kwart miljoen voor Stationsplein gevraagd Reorganisatie zal nog dit jaar beginnen Bushuisje van N.Z.ML bij Planetenlaan verplaatst P^moerige jongeren in Kleine Houtstraat Brand in centrale werk plaats van de N.S. Akkoord tussen opticiens en ziekenfondsen Zieken te gast bij Hervormde diaconie B. en W. antwoorden op vragen van raadslid Rood Lloyd Alexander TS zondag in HKB-gebouw Jaarverslag van nazorg voor verstandelijk en lichamelijk misdeelden Kort nieuws Geslaagde contactavond van Indische Nederlanders Kath. Bond van Bejaarden exposeert in 't Stoofke DE BEURS De oudheidkundige vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" heeft in de heer G van Duinen een verdienstelijk lid met bijzonder veel belangstelling voor de his torie van zijn woonplaats en omgeving. Door 7.i.in toedoen ontstonden de laatste jaren verhandelingen over het Heemsteeds onderwijs van 1600 lot 1800.. Heemstede in (ie Franse tijd, huize „Manpad" en zijn be woners en het Heemsteeds wees- en ar menhuis. Thans is de serie uitgebreid met jen boekje over ..De geschiedenis van de Heerlijkheid Berkenrode". In zijn voorwoord verklaart de schrij ver thans voor dit boekje de historie van Berkenrode te hebben behandeld, omdat de tegenwoordige eigenaar van deze bui tenplaats. de heer E. II. van Eeghen, het archief van „Berkenrode" aan de gemeen te heeft afgestaan. Daarbij was het in 1957 een eeuw geleden dat Berkenrode ophield als zelfstandige gemeente te bestaan en driehonderd jaar geleden werd de Leidsc- vaart gegraven. Berkenrode is op 5 december 1284 ont staan als gevolg van een schenking dom graaf Floras V aan Jan van Haarlem, veren Aleyden sone" en als zodanig in de officiële leenregisters van de grafelijk heid ingeschreven. Minder zekerheid be staat er over de reden van deze zogenaam- giftbrief, namelijk of dit een normale aankoop als geldbelegging is geweest, of een gunst van Floris V voor aan hem be wezen diensten. Nadat Berkenrode in de olgende twee eeuwen diverse Haarlemse burgemeesters en schepenen als eigenaar had gekend, werd het in 1466 een zelfstan dige ambachtsheerlijkheid. Hiermee kwam sen einde aan de periode, dat de bewoner van Berkenrode ten opzichte van de heer van Heemstede een ondergeschik te positie innam. De bezitting verkreeg met deze leenbrief volledige heerlijke rechten onder meer bestaande uit het recht tot aanstelling van schout en sche penen. het heffen van een kleine grondbe lasting. alsmede het uitoefenen van de middelbare en lagere jurisdictie. Tenslot te verkreeg de ambachtsheer „de drift van twee paar ouder zwanen," een gra felijk privilege waaruit blijkt, dat het hou den van zwanen toen slechts bij hoge uit zondering werd toegestaan. Het boekje geeft een volledige naam lijst van alle ambachtsheren en -vrouwen. Zo wordt melding gemaakt van de contro verse tussen mr. Aarnoud Hendrik van Wiekevoort-Crommelin (1837-1881) en de directie der Nederlandse Spoorwegen, tij dens de voorbereidingen tot de aanleg van de lijn Haarlem-Leiden. Toen de di rectie had geweigerd ook Heemstede een tussenstation te geven, trachtte hij in sa menwerking met de heren A. K. van Len- aepen J. van der Mije de directie te dwin- zen door bij Delft met spoed een laantje •an te kopen, dat voor de aanleg der spoorlijn onmisbaar leek. De spoorwegen fingen echter voor een dergelijke dwang maatregel niet opzij en leidden de route snige meters om. Het lijntje, dat in de volksmond „het Cromme lijntje van Crom- nelin" werd genoemd, heeft evenwel niet anger dan vier dagen bestaan, doordat het driemanschap toen maar besloot toe te geven. Inmiddels was de macht der ambachts heren aanzienlijk beknot door de wet van 3 juni 1806, waarin onder meer werd be paald. dat leden van gemeentebesturen of rechtbanken niet meer door eigenaars van eerlijkheden konden worden aangesteld, "el behielden zij het recht tot benoeming van een predikant, ofschoon zij toch wer den gebonden aan een voordracht door de herkeraad. In 1829. begonnen Gedeputeerde Staten te overwegen gemeenten met minder dan vierhonderd inwoners samen te voegen, '«.armee dus het einde van Berkenrode ais zelfstandig dorpje werd ingeluid. Het voornemen beschouwden de hoogstbelaste ingezetenen als zeer nadelig, zodat zij te gen deze dreigende annexatie protest aan tekenden. Bij de wet van 13 juni 1857 werd in artikel 1 kort en bondig vastgesteld, dat Advertentie DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGy ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1959 met direct ingaande rechten „De gemeenten Heemstede en Berkenro de worden verenigd", waarmee dus het einde van Berkenrode een feit werd. In het boekje wordt ook het rapport op genomen, dat door de heer Halbertsma, conservator bij de Rijksdienst van het Oudheidkundig Onderzoek werd opge maakt. nadat hij op de terreinen van „Ber kenrode" opgravingen had verricht. Ook zijn er aparte hoofdstukken gewijd aan de diverse buitenplaatsen op het gebied van Berkenrode en aan de geschiedenis van de r.k. kerk, waaruit blijkt dat de eerste (hou ten) Heemsteedse katholieke kerk uit 1694 dateert, met als eerste pastoor Francis- cus Christophorus Basius. De tegenwoor dige kerk aan de Kerkïaan werd 1 okto ber 1897 in gebruik genomen. Een der laatste hoofdstukken betreft de Lcidsevaart, die in 1657 werd gegraven en waarbij men dooi' do publicatie van de vol ledige ordonnantie op het vervoer van 1657, een duidelijk inzicht krijgt op de zo veel gezapiger levensomstandigheden van onze voorouders. Op de autotentoonstelling in Parijs trekt, de Nederlandse DAF--personen- auto zeer veel belangstelling. Advertentie per mud kunt u uw consumptie-aardappelen behandelen tegen het spruiten. Dat voor komt ongeveer 30 verlies. SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 B. cn W. van Haarlem vragen de raad een krediet van 245.000 voor de realise ring van dc eerste fase van het reorga nisatieplan van het Haarlemse Stations plein. Deze eerste fase omvat de vrijwel vol ledige realisering van het ontworpen auto busstation, terwijl voorts de westelijke uit ritten van het Stationsplein zullen worden verruimd. Tevens zal een parkeerruimte voor ongeveer veertig auto's worden ge maakt. B. en W. achten het gewenst dat nog dit najaar een begin met hel werk zal wor den gemaakt, opdat het in het voorjaar ge reed zal komen. Het wachthuisje van de N.Z.H.V.M. op de hoek van de Mr. Jan Gerritszlaan cn de Planetenlaan in Haarlem Noord is eni ge meters verplaatst, zodat de wachten de bussen het uitzicht bij deze gevaarlijke kruising niet meer kunnen belemmeren. Zoals men zich zal herinneren hebben wij reeds enige keren op de gevaarlijke situatie daar ter plaatse gewezen en zijn er ook al enige ongelukken gebeurd. Levering van brillen De Haarlemse politie werd vrijdagavond p negen uur gealarmeerd door enkele kwoners van de Kleine Houtstraat, die bedeelden, dat er een groep van onge veer tweehonderd jongelui met ontbloot Mvenlijf voor de bioscoop in deze straat 'et vechten was. Jen groot aantal politiemannen spoed de zich derwaarts. In de Kleine Houtstraat Wtdekte men ongeveer honderd jongens fn meisjes, die echter rustig op het in- t'an van de bioscoop stonden te wach- jm. Men verspreidde de groep en toen de !'lm in het theater was begonnen was het "eer rustig op straat. Het politierapport meldde verder, dat er niemand met ont boot bovenlichaam werd aangetroffen. De politie legt er overigens de nadruk dat niet de bioscoop dc jongens en meisjes zo aantrekt en rumoerig maakt Waar een tegenover het theater gevestig de cafetaria, waar via een jukebox vrij 'Pzvvepende muziek ten gehore wordt ï'bracht. yanmorgen om half zes is er brand uit- in dc grote herstelplaats van de centrale werkplaats van de Nederlandse •Poorvngen in Haarlem. Een personenrij- tui5 is daarbij geheel uitgebrand en een 'eder rijtuig kreeg brandschade. De landweer heeft de brand geblust. Jndaag zou een onderzoek worden in- Sesteld naar het ontstaan van het vuur. •ten vermoedt, dat de brand is begonnen nadat een vonk afkomstig van een lasap- Paraat heeft liggen smeulen. In tegenstelling tol de moeilijkheden, die in andere plaatsen met betrekking tot de levering van brillen tussen ziekenfondsen en opticiens blijken te bestaan hebben de in Haarlem werkende ziekenfondsen met de opticiens in Haarlem en omgeving dezer dagen een overeenkomst getekend op basis van de door de toporganisaties opgestelde richtlijnen- In verband daarmede is een commissie gevormd bestaande uit afgevaardigden van de ziekenfondsen en opticiens, die toezicht zal houden op de naleving van de overeen komst, o.a. ten aanzien van de voor de ziekenfondsverzekerden geldende prijzen en de kwaliteit van de te leveren brillen. Zowel bij de kantoren der ziekenfond sen als bij de aan de ziekenfondsen ver bonden opticiens kunnen de verzekerden zich van de aan hen in rekening te bren gen prijzen op de hoogte stellen. Zondag zal een groot aantal zieken en chronische patiënten de gehele dag te gast zijn bij de Diaconie der Hervormde Ge meente in Haarlem-Noord. Vorig jaar is men hiermee voor het eerst begonnen. Vele gemeenteleden van deze grote stadswijk verlenen hun medewerking. Een twintigtal gemeenteleden heeft auto's beschikbaar gesteld. De patiënten worden om 10 uur 's morgens van huis en uit verschillende rusthuizen gehaald cn zullen de kerk dienst in de Sionskerk meemaken, die wordt geleid door ds. G. H. v. d. Woord. Na deze dienst zullen de zieken in de Jeugd- kapel naast de Sionskerk ontvangen wor den. Zij zullen daar blijven tot vijf uur 's middags en aangenaam worden bezig ge houden. De bedoeling is niet alleen de patiënten een dag uit de huizen te halen, maar de band tussen ben en de kerkelijke gemeente te verstevigen. Naar aanleiding van de vragen van de heer A. Rood (K.V.P.), lid van de Haar lemse gemeenteraad, aan het college van B. en W. over de „model-actie", die eni ge weken geleden in Haarlem is begon nen uit protest tegen de toepassing van de nieuwe c.a.o. voor de bouwvakken, ant woorden B. en W. thans, dat het een pro test van de arbeiders tegen de landelijke c.a.o. betreft. B. en W. achten het niet de taak van het college om bemiddelend op te treden hoewel men zeker van mening is, dat deze „model-actie" de voortgang van de bouw van de 110 woningen voor de r.k. woningbouwvereniging „St. Bavo- Noord" kan schaden. Zondag zal in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond in de Tempeliersstraat in Haarlem voor het eerst de op 1 september in Bremen uitgebrachte Lloyd Alxander TS worden geëxposeerd, die in zoverre van de vorige modellen verschilt, dat er 35 wij zigingen zijn aangebracht. De voornaamste verandering is wel de opgevoerde motor, die het mogelijk maakt met deze auto bij een topsnelheid van 120 kilometer per uur een kruissnelheid van 110 kilometer per uur te rijden. Dit alles bij een door de fabriek opgegeven benzineverbruik van één liter op 18 kilo meter- De Alexander TS is voorts breder cn hoger dan de vroegere Lloyd waardoor de vier inzittenden allen een ruime zit plaats hebben. Uit het jaarverslag over 1957 van de na zorg voor verstandelijk cn lichamelijk misdeelden te Haarlem blijkt, dat er in ja nuari van het vorig jaar 1842 mannen en 877 vrouwen stonden ingeschreven. In 1957 verlieten verder 68 jongens en meis jes de b.l.o.-scholen, zodat er per decem ber 1957 1910 mannen en 917 vrouwen ston den ingeschreven. In de loop van het ver slagjaar werden er 16 personen (9 mannen en 7 vrouwen) wegens maatschappelijke ongeschiktheid geplaatst op de Haarlem se werkinrichting. Einde 1957 werden de werkplaatsen bezocht door 82 mannen en 45 vrouwen (totaal 127). De totale ver koop aan gemeentelijke instellingen be droeg 15.083,78; de verkoop aan particu lieren bracht 70797,39 op en via de na zorgwagen werd voor 12577,82 omgezet. In de centrale arbeidsinrichting waren per december 1957 ruim 80 lichamelijk ge handicapten werkzaam. Wanneer het waar is dat de liefde tot zijn land een ieder aangeboren is, dan is deze genegenheid op overtuigende wijze tot. uiting gekomen tijdens de contactavond voor Indische Nederlanders, welke vrijdag onder de naam „Tong-Tong" in een dei- zalen van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem is gehouden. De aantrekkingskracht van deze bijeenkomst was zo groot dat de zaal veel te klein bleek te zijn om alle belangstellenden te bevatten. Mevrouw E. Intveld, die deze avond had voorbereid, haastte zich dan ook in haar welkomstwoord mee te delen, dat op korte termijn nog eens een dergelijke samen komst, maar dan in een grotere zaal, ge geven zal worden. Degenen, die in de ge lukkige omstandigheid verkeerden aan de goede kant van de zaaldeur te mogen blij ven, hebben dit zeker niet betreurd. De avond kenmerkte zich door die gezellige ongedwongen sfeer, welke aanwezig pleegt te zijn tussen mensen die elkaar reeds ja renlang met de prettigste ervaringen ken nen. En toch was dit in de meeste geval len niet het geval. Tot deze goede stem ming heeft de spreker op deze avond, de schrijver Tjalie Robinson, niet weinig bij gedragen. Hij schilderde de positie van de Indische Nederlander in Nederland en diens werk in het vroegere Nederlands- Indië. Spreker meende dat vele Indische Nederlanders, niet in de laatste plaats door eigen schuld, na hun repatriëring niet de positie hebben kunnen verwerven waarop zij op grond van hun capaciteiten recht hebben. De Nederlander heeft over het al gemeen over het leven in Indonesië een verwrongen en verwaarloosd beeld. Aan de voorlichting, vooral op de scholen, ont- breeld onnoemelijk veel, aldus de heer Robinson. De Indische Nederlander kan zich van schuld aan dit onbegrip over het leven van Nederland-overzee niet geheel vrijpleiten. In Nederland wonen op het ogenblik een kwart miljoen Indische Ne derlanders, die zich zo spoedig mogelijk aan de levensomstandigheden dienen aan te passen. Vele Indische Nederlanders nemen echter ten aanzien van deze assi milatie een wonderlijk standpunt in. „Assi mileren betekent niet mee-eten maar mee doen." Indien hij zich meer bewust is van zijn waarde op welk gebied van de Neder landse samenleving ook, staan voor de In dische Nederlander kansen open welke hij niet voor mogelijk zou hebben gehouden. De avond werd verder opgeluisterd met de vertoning van kleurendia's, die de schoonheid van de Indonesische archipel op fraaie en boeiende wijze illustreerden. Exotische muziek zorgde daarbij voor een passende omlijsting. Dat de ruim tweehonderd leden van de Haarlemse katholieke Bond van Bejaar den en Gepensioneerden erg goed kunnen breien, haken, plakken, knippen en tim meren blijkt elk jaar opnieuw, want ook vrijdagmiddag was er weer van alles te zien op de expositie, die in ,,'t Stoofke" in Haarlem geopend werd. Op de grote tafels, die langs de muren waren neerge zet was alles prachtig uitgestald;, de zelf gebreide witte en grijzen wollen sokken, pannenlappen, truien en wanten, de dooi de mannen getimmerde boekenrekjes, fo tostandaards en prullemanden en vooral de zo knap vervaardigde poppen en bloe men vaasjes van schelpen moeten ge noemd worden. Ook zijn er op deze klei ne expositie enige attracties. Men kan bijvoorbeeld voor weinig geld in een grab belton vissen of een begonia kopen. Voor de mooiste verrassing zorgt echter een grote pop. Zij heeft lange donkere pijpe- krullen en een rose jurk aan. Vanuit een mooie doos kijkt ze met bruine ogen een beetje starend de zaal in. Boven haar hoofd hangt een bord, waarop staat „U mag twee keer raden hoe ik heet, voor een kwartje". Eigenlijk hoeft men niet te gis sen, want ze móet „Stoofje" heten. En zo zijn er nog een groot aantal andere attracties, die alle bedoeld zijn om zoveel mogelijk geld in de kas van de bond te doen vloeien. Van de opbrengst namelijk gaan de bejaarden en gepensioneerden in december Sint Nicolaas en Kerstmis vie ren. Vrijdagmiddag om vier uur had de offi ciële opening van deze tentoonstelling plaats door de heer W. J. Hesselaars, voor zitter van het landelijk hoofdbestuur, die er in zijn toespraak op wees welk een gro te vreugde de bejaarden altijd aan het in richten van een dergelijke expositie be leven. Uiteraard bedankte spreker al die genen, die aan deze „najaar-tentoonstel ling belangeloos hun beste krachten had den gegeven en hij sprak tenslotte de hoop uit, dat talrijke Haarlemmers deze gele genheid om het werk van de Haarlemse be jaarden te bekijken met beide handen zou den aangrijpen. Na deze toespraak opende de heer Heselaars de tentoonstelling en vervolgens maakten de vele genodigden een rondwandeling langs de diverse ta fels, waarbij de werkstukken van de be jaarden en gepensioneerden gretig aftrek vonden. De tentoonstelling in ,,'t Stoofke" is geopend tot 6 oktober van 15 tot 23 uur. Gistermorgen is in het ziekenhuis West- einde (e 's-G r a v e n h a g e overleden de 86-,jarige gepensioneerde gcneraal-majoor W. G. van Hoogenhuyze, die op 26 septem ber gewond raakte bij een aanrijding. De heer Van Hoogenhuyze was voormalig commandant van het regiment Jagers cn adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Wegens grote dapperheid be toond tijdens oorlogshandelingen in D,jam- bi en Atjeh ontving hij in 1904 de onder scheiding ridder vierde klasse Militaire Willemsorde. In de afgelopen nacht is te Zwolle het 5-jarig jongetje P. Meurer uit Kampen overleden. Het knaapje was ernstig ge wond bij het busongeluk van woensdag avond te Wezep. Het aantal dodelijke slachtoffers is nu gestegen tot vier. Het 2-jarig dochtertje Geertje van de heer S. Tobbe, wonende in 't V e 1 d achter Marum (Gr.) is door een bestelauto over reden en gedood. De 80-jarige heer C. Huising is te A m- sterdam, toen hij plotseling de Amstel- veenseweg overstak, door een remisetram van lijn 7 aangereden en op slag gedood. De 56-jarige T. Bouma uit Amste r- dam is, toen hij op zijn bromfiets komen de van de Sloterweg de Haagseweg wilde oprijden, bij de kruising door een perso nenauto aangereden en op slag gedood. De elfjarige scholier Pieter van der Wal uit Noord-B erg um is om het leven gekomen toen een vrachtauto uit Amster dam op de rijksstraatweg Leeuwarden— Groningen onder Noord-Bergum tegen een stellage met een verkeersbord botste en de jongen door het vallend bord aan het hoofd werd getroffen. In de Eerste Nieuwsteeg te D e 1 f t is het 3-jarige zoontje Jacobus van de familie Van Boekei onder een bestelauto gekomen en gedood. Weifelen bij het oversteken van de Oud- Loosdrechtseweg te Hilversum heeft de 80-jarige heer J. H. Austermuhle het leven gekost. Hij botste tegen een scooter en overleed later in het ziekenhuis. In het ziekenhuis te Winschoten is de 50-jarige gehuwde M. Bakker uit Hei- ligerlee overleden aan de verwondingen, opgelopen bij een hem 's middags over komen verkeersongeluk. In Lippenhuizen, ongeveer acht kilometer van Drachten, is een auto met grote snelheid tegen een boom gereden waarbij de bestuurder, de 71-jarige aan nemer H. Smeenge uit Borger zwaar is ge wond en zijn passagier, de 61-jarige H. van der Brug uit Assen werd gedood. Onderscheiding bij afscheid. President Kekkonen van Finland heeft de Neder landse gezant in Helsinki, de heer D. M. de Smit. in afscheidsaudiëntie ontvangen en hem bij die gelegenheid onderscheiden met het grootkruis in de orde van de Finse Leeuw. AMSTERDAM Aandelen Kon. Olie waren wederom vast en bereikten, vergeleken met de koer sen van de overige internationale waarden bij de opening een eenzame hoogte. Ame rika was via Parijs flink koper van de Ne derlandse olieaandelen, terwijl Londen de stukken op het Damrak uit de markt nam tegen verkopen van aandelen Shell-Trans- port in Londen. Aangezien het aanbod van de aandelen Kon. Olie zeer klein was. kon alleen maar tegen hogere prijzen aan de vraag worden voldaan. Geopend werd op f 178,60. Aanhoudende aankopen, in een vrijwel lege markt, deden de koers stijgen tot 179,80, waardoor de koerswinst ruim 3 gulden bedroeg, terwijl de aandelen 1,50 boven pariteit Amerika noteerden. De overige internationale waarden wer den wel door de vaste stemming voor het oliefonds meegezogen, maar vertoonden bij de opening van de markt geen noe menswaardige veranderingen, vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag. Voor aandelen Philips schijnt de buitenlandse vraag afgelopen te zijn. De aandelen kon den zich bij de opening niet handhaven en verloren één punt. In het verdere beurs- verloop kon dit verlies worden ingehaald. Unilever lag goed in de markt en verbe terde na 406'/> tot 407'/2. De koerswinst be droeg hier ongeveer 3 punten ondanks de concurrentie van de koelhuisboter, waar voor bij de handelaren zeer grote belang stelling bestaat. De botervoorraad in de koelhuizen bedraagt echter nog steeds 15.000 ton. AKU was aanvankelijk zeer kalm op 217-14, goed prijshoudend en ont moette in het verdere beursverloop be langstelling van publieke zijde waardoor de koers aantrok tot 220. K.L.M. werd een halve gulden hoger geadviseerd. In het laatste half uur van de beurs kwam er voor vrijwel alle internationale waarden publieke belangstelling los, waardoor de fondsen op vrijwel het hoogste punt van de dag sloten. Zwijgen is goud. Dit geldt echter niet voor de directie van de K.P.M. ten op zichte van mededelingen over het te verwachten dividend. De aandelen van de ze scheepvaartmaatschappij verloren 3 punten. Scheepvaartunie en Holland Ame rika Lijn min 1 percent. In Deli was middenkoersaanbod waardoor de opening werd gesteld op (121.50 tegen de vorige slotprijs f 123,80. Deze lage ope ning was voor een koper aanleiding om zich flink te roeren door de stukken in ruime zin af te nemen. Hierdoor steeg de koers snel op f 126.- waarop echter weer een reactie kwam tot f 124,50. Senembah noteerde 1 punt hoger en Amsterdam Rub ber was vrijwel onveranderd. De staats fondsen waren goed prijshoudend. Aandelen handelsvereniging v/h Reiss en Co werden op 53 geadviseerd (50 bieden). Aandelen chemische fabriek L. van dei- Grinten n.v. worden ter beurze geïntro duceerd. Er komt binnenkort een aande lenemissie van de vennootschap groot f 560.000 a 100 percent met claimrecht. Prolongatie 3l/s percent (ANP). NEW YORK De Newyorkse effectenbeurs heeft vrij dag het hoogste koersniveau in haar ge schiedenis bereikt te rekenen naar de samengestelde koersgemiddelden. Volgens makelaars was dit het gevolg van bemoe digende berichten omtrent het bedrijfs leven. onder andere de bij General Motors bereikte regeling voor het collectieve con tract. Het hoogtepunt werd kort na het middaguur bereikt en hoewel men in som mige kringen meende, dat er een inzinking zou ontstaan, konden winstnemingen en afwikkelingen met het oog op de weekwis- seling het koerspeil niet belangrijk omlaag brengen. Bij slot waren er vrij veel koers winsten van 1 dollar of meer. Het aantal verhandelde fondsen was (met 3 830.000) 80.000 groter dan de vorige dag. Tot de fondsen, die beter gesteund werden, be hoorden auto-, koper- en spoorwegaan delen De stijging was de vierde van de vijf afgelopen beursdagen. Vooral de me taalwaarden trokken de aandacht. Magma was ongeveer 4 dollar hoger op hoogste dagwaarde en National Lead en Kennecott elk ongeveer 3 dollar. Er waren wel en kele winstnemingen in verband met het naderend weekeinde, maar de markt absor beerde die uitstekend. Slotkoersen van 1 of 2 dollar hoger waren talrijk. Het industrie gemiddelde kwam van 532,09 op 533,73; dat voor spoorwegen van 144,10 op 145,71 en dat voor openbare nutsbedrijven van 80,99 op 80.72. Van de 1233 verhandelde fondsen sloten er 627 hoger en 348 lager. Slotkoers Ochtend vrijdag koersen 3-3%°/o Nederl. '47 921/is 3"/0 Nedl. 1962'64 945/is Woningbouw 6 109% Pr. A'dam '56 I.. 84% Pr. A'dam '56 II. 94% Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 96 Pr. R'dam '52 II.. 95% Pr. R'dam '57 104 A.K.U 220 220 Calvé Delft 324'/» Van Gelder Zonen 186% K. N. Hoogovens 320 Nederl. Ford.- 186 N Kabelfabriek 285 gew.Philips Gloeil 345% 348 Pref.PhilipsGloeil 168 Unilever 407 409 Wilton Fyenoord. 196 Dordtsche Petrol. 735 Kon. Petroleum.. 179,70 180,50 Billiton 171% A'dam Rubbe" 68% K.L.M f 100,50 Holl. A mgr. Lijn. 149 N.S.M 147 N. Scheepv. Unie 130 v. Nievelt Goudr. 127 Phs. v. Ommeren 240 H.V.A 107% Delimaatschappij 124,40 125,- Amsterd. Bank.. 238% Nat. Handelsbank 89 Ned. Handel Mij 178 Rotterd. Bank 196% Twentsche Bank. 176 Anaconda Copper 55% Bethlehem Steel. 43 U.S. Steel 78% General Hoto.s.. 47% Shell Union 83% Tidewater 26 AUSTRALIë. De Australische poste rijen geven binnenkort twee in dezelfde tekening uitgevoerde postzegels uit in de waarden 3V> en 4 die gewijd zijn aan de geestelijke betekenis van Kerst mis. Het motief heeft betrekking op Christus' geboorte. IERLAND. Ter herinnering aan hel feit, dat 100 jaar geleden Mary Aiken- head (1787-1858), stichteres van de Irish Sisters of Charity, overleed zal op 20 oktober een serie van twee post zegels, beide met haar portret in om loop worden gebracht. De waarden zijn: 3 d. (blauw) en 1 s. 3 d. (rood). Het is voor het. eerst, dat een Ierse vrouw op postzegels van dit wordt geëerd. NEDERLAND. Op 17 november zal de jaarlijkse serie kinderzegels ver krijgbaar ioorden gesteld. Ditmaal zijn op de zegels diverse kinderspelen af gebeeld. Zo ziet men op de 4 4 ct. (blauw) een meisje op stelten en een jongen op fietsje, op de 6 4 ct. (kar mijn) een meisje en een jongen op auto peds, op de 8 -f 4 ct. (groen) twee jon gens haasje-over spelen, op de 12 4- i ct. (oranje-rood) twee jongens rol schaatsen en op de 30 9 ct. (grijs blauw) een meisje met springtouw en een jongen in autootje. De zegels zijn a. i ontworpen door de kunstenaar Lou Strik. OOST-DUITSLAND. Onder het mot to „Volkskampf tegen Atomtod" zijn twee zegels, 20 pf. (rood) en 25 pf. (blauw) uitgekomen. De zegels geven een symbolische voorstelling: drie ge strekte armen die een atoombom af weren en stukbreken. Carl Saner uit Berlijn is de maker van het ontwerp. JAPAN. Voor de Internationale cor- respondentieweek, die van 5 tot 11 ok tober wordt gehouden, zal op 5 oktober een veelkleurige postzegel van 24 yen verkrijgbaar worden gesteld met als voorstelling een prent van het oude Kyoto (houtsnede van de schilder graficus Hiroshige). De oplage bedraagt acht miljoen exemplaren. TSJECHOSLOWAKIJE. Ter gelegen heid van de Nationale postzegeltentoon stelling te Brno is een serie van vier waarden i i circulatie gebracht met ge zichten op deze stad. De reeks omvat de waarden 30 h. (violet) mehet kin derziekenhuis, 60 h. (rood) met het nieuwe stadhuis, 1 kr. (bruin) met de St. Thomaskerk en 1.60 kr. (donker groen) met. een algemeen gezicht op Brno. De laatste waarde was alleen verkrijgbaar tezamen met eer entree bewijs van de expositie, dat 1.50 kr be droeg.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9