NEON JUDO Krouwels Mr. H. B. Wildt Meijboom gekozen tot wethouder van Bloemendaal tialfzware Expositie van werken in Huis Van Looy Afdeling Haarlem van „Dennen heuvel" bestaat veertig jaar hoera 1 cbIO Heropening van „Ons Gebouw tyouuc/j Vroeger verleende toestemming aan ir. P. C. Tirion ingetrokken B Admodes won Pim Muiier- estafette PHILIPS AUTO-RADIO Vijftig jaar koorzang Drukke receptie bi j jubileum Spaarndams Gemengd Koor Nieuwe wethouder Feest bij jubilerend Haarlem Zuid- West Burgerlijke stand van Haarlem „Nut en Genoegen" voor Haarlemse invaliden Sinds 1 januari 777 ONGELUKKEN IN HAARLEMS VERKEERSGEBIED GEEF TIJDIG RICHTING AAN „Gysbert Japicx" opende het seizoen met vrolijke avond Nederlands echtpaar won danskampioenschappen MAANDAG 6 OKTOBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 7 oktober zal het veertig jaar geleden zijn dat in Haarlem een afdeling van ^Dennenheuvel" werd opgericht. Voor hen voor wie deze naam een onbekende klank heeft, volgt hier de doelstelling van deze vereniging: „Dennenheuvel" beoogt het verplegen van hoofdarbeiders en hun financieel afhankelijke gezinsleden in herstel lingsoorden (kindertehuizen hieronder begrepen) en sanatoria. Bescheiden begonnen met een handjevol leden groeide de Haarlemse afdeling voorspoedig op tot een sterke loot van de moederorganisatie. Op het ogenblik is zij met 892 leden op twee na de grootste afdeling van de landelijke vereniging, welke totaal 14.667 leden omvat. Met dit respectabele ledental neemt „Dennenheuvel" in de rij van Nederlandse verenigingen welke een soortgelijk doel nastreven, de derde plaats in. De vereniging heeft twee herstellingsoorden in eigen beheer, n.l. „Dennenheuvel" in Ossendrecht in Noord- Brabant en „Overbosch" aan de Soestdijkerstraatweg in Hilversum. Dit laatste her stellingsoord, gelegen op een der mooiste plekjes van 't Gooi, is het vroegere landgoed van die naam. De vereniging kreeg het ter gelegenheid van haar gouden jubileum in 1955 ten geschenke van mevrouw Ch. M. Deterding. In deze moderne geoutilleerde inrichtingen kunnen zij, die herstellende zijn van een operatie of na lichamelijke of geestelijke overspanning tijdelijk buiten het arbeidsproces staan, nieuwe krachten opdoen om hun plaats in gezin en maatschappij weer te kunnen innemen. In juni 1905 opgericht door en voor han dels-en kantoorbedienden, handelsreizi gers en handelsagenten, heeft „Dennen heuvel" de kring van belanghebbenden aanzienlijk verruimd door het lidmaat schap open te stellen voor alle hoofdarbei ders, personen „wier beroepswerkzaam heden in de regel meer van geestelijke dan van lichamelijke aard zijn". Men kan zich thans moeilijk voorstel len hoe groot de moeilijkheden waren, waarmede de oprichters van de vereni ging een halve eeuw geleden te kampen hadden alvorens in de vergadering van 3 juni 1905 de concept-statuten van de „Ne derlandse Vereeniging tot het Oprichten en Instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers" konden worden goedge keurd en het eerste bestuur geïnstalleerd. Het salaris van de handels-en kantoorbe diende was laag, dus grote financiële bij dragen kon men niet verwachten. Boven dien was het sociaal gevoel in die dagen in het algemeen weinig ontwikkeld. Goed handschrift De eerste circulaire, waarin de initia tiefnemers hun doel uiteenzetten, werd door „een kennis met een goed hand schrift" van het concept overgeschreven en op de „hectograaf" van zijn zaak gratis vermenigvuldigd. De ouderen onder onze lezers zullen zich deze voorloper van de moderne stencilmachine nog wel herinne ren: een zinken bakje met een gelei-achti- ge substantie gevuld waarop een met spe ciaal soort inkt beschreven blad papier werd gelegd en waarvan dan met de hand afdrukken op blanco papier werden ge maakt. De beginjaren van de verenigingen wa ren allesbehalve moedgevend voor de toe komst, maar langzamerhand kreeg men meer voet aan de grond. In 1920 werd een belangrijke mijlpaal bereikt door de aan koop en het ingebruiknemen van de eer ste eigen inrichting, „Dennenheuvel". In 1923 werd de honderdste patiënt in dit her stellingsoord opgenomen, maar toch bleef de inrichting onvoldoende bezet. Niet om dat het aantal verpleging zoekenden niet groot was doch hoofdzakelijk vanwege het feit dat de kantoor- of handelsbediende in die zorgelijke jaren na de eerste wereld oorlog zich wel drie keer bedacht om ziek teverlof aan te vragen uit vrees dat zulks misschien zijn ontslag zou kunnen kosten! In 1930 werd tot de aankoop van het „Sa natorium Renkum" later „Dennen- rust" geheten in Renkum besloten en enkele jaren later kwam een eigen kinder herstellingsoord tot stand op de terreinen van het herstellingsoord voor spoorweg personeel „Villandry". In 1932 werd in de oehoefte naar een kortere verenigings- naam voorzien door het woord „Dennen heuvel" aan de naam der vereniging te la ten voorafgaan. Nieuw hoogtepunt Een nieuw hoogtepunt in het bestaan der vereniging werd bereikt toen op 24 ok tober 1953 mr. B. T. W. van Hasselt, oud directeur-generaal van de n. v. Koninklij ke Nederlandse Petroleum Maatschappij, de officiële opening van de nieuwe vleu gel in „Dennenheuvel" verrichtte. Door deze uitbreiding kreeg dit herstellingsoord een aanmerkelijk betere accommodatie. Een trots bezit vormt ook het herstel lingsoord „Overbosch" in Hilversum. De inrichting van het huis behoeft echter drin gende verbouwing. De grote vierpersoons- slaapkamers worden uit het oogpunt van exploitatie als nadelig gevoeld. Bovendien maken vele patiënten bezwaar met ande ren op één slaapkamer te moeten vertoe ven. Vandaar dat het hoofdbestuur van „Dennenheuvel" een plan tot uitbreiding van „Overbosch" heeft laten ontwerpen. Het project voorziet ondermeer in de bouw van een paviljoen met twintig éénper soons-slaapkamers, een vergrote recratie- zaal en de verbouwing van de garage ten behoeve van de beoefenaren van handen arbeid. De verwezenlijking van dit uitbrei dingsplan vordert ongeveer 130.000,- waartoe het Bouwfonds slechts 50.000,- kan bijdragen. Advertentie Schilderen wordt een féést! Doe 't met het hele gezin feestelijk en vlug op al het houtwerk en muien. *1 Duurt kort en houdt lang m«t de verf voor het schilderfeest Vraag ha gratis boekje 'Knap ha op ma kleur' aan FLEXA. postbus 2, Leiden In Velserbeek werd gistermiddag gelijk tijdig met de jaarlijkse Pim Muiier veld loop een bosloop-estafette voor dames ge houden over een afstand van 780 m. Het Haarlemse Atmodes maakte van de deel nemende ploegen veruit de beste indruk en de Haarlemse meisjes kwamen dan ook rnet ruime voorsprong op Blauw-Wit en „Estafette" over de eindstreep. De tijd be droeg 1 min. 54.6 sec. De contributies der leden maken slechts een klein deel uit van de inkomsten dei- vereniging. In ieder geval kunnen zij bij lange niet de grote uitgaven voor verple ging, onderhoud en personeelssalarissen dekken. Opbrengsten van huis-aan-huis- en straatcollectes, feest-, toneel- en mu ziekavonden, bridge-drives en de verkoop van agenda's, oud-papier, gebruikte post zegels, zilverpapier e.d. vormen echter een belangrijke aanvulling der financiële middelen. „Dennenheuvel" heeft een aantrekke lijk uitgevoerd en uitstekend gedirigeerd maandblad, de „Dennenheuvelbode". Het bestuur van de afdeling Haarlem zal het veertigjarig bestaan vieren met een bin nenkort te houden feestavond, waarvan de baten de afdelingskas ten goede zullen ko men. Verder wordt op zaterdag 8 novem ber in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem een „Jubileum-Bridgedrive" georgani seerd. Advertentie KONINGINNEWEG 6 bij de Raambrug Advertentie Inbouw en reparaties KONINGINNEWEG 6 - TUINLAANTJE 18 TEL. 14024 Temidden van talrijke bloemstukken heeft het bestuur van Spaarndams Ge mengd Koor zaterdagmiddag in café De Toerist in Spaarndam gerecepieerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van dit zangkoor. Een groot aantal perso nen hebben namens hun organisatie of verenigingen gelukwensen aangeboden. Zonder uitzondering getuigden zij daarbij van de waardering en sympathie, welke men jegens het jubilerende koor koestert. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Bond van Zang- en Oratorium verenigingen tevens praeses van de Haar lemse Federatie, de heer C. Overbeek prees de goede leiding en de hoedanig heden van Spaarndams Gemengd Koor. Als blijk van deze waardering overhandig de hij de voorzitter van het koor, de heer G. Klomp, een oorkonde en een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aankoop van een muziekstuk. De heer Overbeek herin nerde ook aan het onlangs op de West- kolk in Spaarndam gehouden muziek- en zangfestival, dat zulk een grote belang stelling trok. De voorzitter van het wijk- comité Spaarndam, de heer C. Stapel Jr., memoreerde de aparte plaats, die het koor steeds in de Spaarndamse gemeen schap heeft ingenomen. Hij bracht het bestuur in het bijzonder dank voor de spontane medewerking, welke Spaarndams Gemengd Koor bij diverse officiële gele genheden ter plaatse verleende. De heer Stapel liet zijn woorden volgen door een geschenk onder couvert. Hierna hebben nog een lange reeks van afgevaardigden van verenigingen het jubilerende bestuur gecomplimenteerd. Ook kwamen vele in woners van Spaarndam hun persoonlijke gelukwensen aanbieden. Nadat ir. P. C. Tirion (V.V.D.) in de zaterdagavond in het raadhuis te Overveen gehouden raadsvergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal de motieven had uiteengezet, waarom hij de benoeming tot wethouder niet kan aanvaarden en de vergadering een gedachtcnwisseling hier over-had gevoerd, werd tot wethouder ge kozen mr. H. B. Wildt Meyboom (V.V.D-). Op hem werden twaalf stemmen uitge bracht en vier stemmen waren blanco. Ir. Tirion deelde mee, dat hij geruime tijd geleden van zijn werkgeefster (de ge meente Amsterdam) toestemming heeft ontvangen bij een eventuele benoeming tot wethouder deze functie te aanvaarden als het werk hoofdzakelijk in de avonduren verricht zou worden. Begin september, toen hij in het buitenland vertoefde, heeft Amsterdam in Bloemendaal geïnformeerd over de consequenties van de benoeming. Het antwoord was: tweeënhalve werkdag per week. Daarna is de werkgeefster terug gekomen op de vroegere beslissing en zij heeft geen toestemming verleend de be noeming tot wethouder te aanvaarden. Spreker zeide dat de beslissing begrijpe lijk is, maar hij betreurde het zeer dat de gemeente ongewild in moeilijkheden is gebracht. De extra raadsvergadering is bijvoorbeeld niet zijn wens geweest en ir. Tirion deelde tenslotte mee, dat de grootst- mogelijke meerderheid van de fractie mr. Wildt Meijboom als kandidaat voor de wethoudersplaats stelt. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller merkte op dat het bijzonder spijtig is, dat redenen buiten de gemeen teraad om ir. Tirion genoopt hebben te bedanken als wethouder. „Wij hadden hem gaarne op de plaats aan de tafel van B. en W. gezien, maar het is begrijpelijk dat de werkgeefster moeilijkheden ziet. Het is jammer, dat alles zo verlopen is", aldus de burgemeester, die er aan toevoegde, dat het een voldoening voor ir. Tirion moge zijn. dat de volledige raad achter hem staat. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) zei, dat de raad zich in twee ver gaderingen duidelijk heeft uitgesproken voor ir. Tirion; de raad zag in hem de goede vertegenwoordiger. Spreker infor meerde op welke wijze men aan de werk tijd van tweeënhalve dag is gekomen. Nadat de heren m r. Vliegen (Arbeid) en F ij e n (K.V.P.) hadden verklaard dat zij de beschouwing van mr. De Jong Schouwenburg onderschrijven, vroeg me vrouw Fahrenfor t-M e u f f e 1 s of het mogelijk was te bevorderen dat er alge mene richtlijnen gegeven kunnen worden bij benoeming van ambtenaren tot wet houder. In dit geval wordt geen toestem ming verleend en in een ander Amsterdams geval wel. Men zou aan willekeur denken. Dr. Peereboom Voller deelde mee, dat toen ir. Tirion begin september in het buitenland vertoefde, hij achtereen volgens telefonische gesprekken heeft ge voerd met de kabinetchef van de burge- meester van Amsterdam en met de bur gemeester van Amsterdam over de benoe ming van ir. Tirion. Daarbij is ter sprake gekomen hoeveel tijd het vervullen dei- functie zou vergen. Geantwoord is dat de ervaring geleerd heeft drie dagen in druk ke tijden en twee dagen in slappe tijden. Het gemiddelde is tweeënhalve dag. Ook is gesproken over het werken in de avond uren. Spreker achtte het gewenst dat een wethouder van Publieke Werken overdag, als de ambtenaren in functie zijn, in actie moet zijn voor de gemeente. Het college van B. en W. en commissies vergaderen zoveel mogelijk overdag. Spreker was van mening dat het moeilijk is richtlijnen vast te stellen. Een andere Amsterdamse amb tenaar met een kleine wethoudersporte feuille in een kleinere gemeente dan Bloemendaal heeft wel toestemming ont vangen. Wethouder mej. d r. N o 11 e zeide dat het haar bevreemd heeft dat een vroeger gegeven verklaring van B. en W. van Am sterdam gewijzigd is. Het klimaat der on derhandeling is echter onaangenaam be ïnvloed. Overigens gaat het echter om een portefeuille van Publieke Werken, die vooral dé eerste tijd veel werk zal vergen. De heer Van der Laan merkte op, dat een werkgever (de overheid zowel een particulier) moet nagaan of het aanvaar den van een wethoudersfunctie veel tijd in beslag neemt, anders gaat het werk ten koste van de werkgever. Aan de andere kant is het te verwachten, dat een college het zij overigens met respect gezegd uit veteranen zal bestaan. Deze hebben grote ervaring en dat kan het bestuur van een gemeente ten goede komen. Afgewacht moet dan worden of de wethouder wel 'n deskundige in de hem toegewezen taak is. Dr. Peereboom Voller was van mening, dat het prettig is als een wethou der een deskundige is, maar vereist is dat niet. Het gaat om besturen en een bepaald beleid voeren. Hij kan bij zijn werk te raden gaan bij de ambtenaren, die wel deskundig zijn. Hierna werd mr. Wildt Meyboom tot wethouder gekozen, die de benoeming aanvaardde en aan de tafel van B. en W. plaats nam. Nadat de burgemeester de nieuwe wethouder had gelukgewenst met zijn benoeming, sprak deze woorden van dank. Mr- H. B. Wildt Meijboom De nieuwe wethouder van Bloemendaal, mr. H. B. Wildt Meijboom, die in 1888 ge boren is, heeft in Leiden rechtsweten schappen gestudeerd. Na zijn slagen in 1917 werd hij adjunct-inspecteur der be lastingen. Twee jaar later werkte hij in het vrije bedrijf, maar het ambtelijke werk en speciaal het sociale trok hem toch meer. Hij .werd benoemd tot hoofdcom mies van de afdeling sociale zaken ter ge meente-secretarie van Haarlem en later was hij werkzaam op verscheidene afde lingen van het departement van Sociale Zaken. Hij was onder meer secretaris van de rijksbemiddelaars en rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemene dienst. In 1939 werd mr. Wildt Meijboom benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht en van 1949 tot 1 janu ari 1954 (toen hij de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt (was hij in gelijke func tie te Haarlem werkzaam. Thans is de heer Wildt Meijboom secretaris van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiek- bestrijding, van het Nationaal Rheuma- fonds en van het Dr. Jan van Breemen- fonds. Van 1 september 1949 tot 1 septem ber 1953 was hij lid van de gemeenteraad van Bloemendaal en dit jaar is hij opnieuw gekozen. Advertentie .-J De wijkvereniging „Haarlem-Zuid- West" heeft zaterdagavond de eerste van drie ontspanningsavonden gehouden m „Ons Gebouw" aan de Kamerlingh On- nesstraat in Haarlem ter gelegenheid van de heropening van dit gemoderniseerde wijkcentrum en het twintigjarig bestaan van deze actieve vereniging. Het bestuur heeft tot 't houden van drie avonden moe ten besluiten, omdat men de zevenhon derd gezinnen, die lid van de vereniging zijn, niet in één of twee keer in de feest vreugde kon laten delen. De volgende twee avonden zijn vastgesteld op woens dag 8 en zaterdag 11 oktober. Aan het begin van deze eerste ontspan ningsbijeenkomst bracht één der bestuurs leden, tevens de organisator van de feest viering, de heer G. J. Dahlkamp naar vo ren, dat. het twintigjarig bestaan van een wijk- of buurtvereniging in ons land een unicum is en noemde het feit dat „H.Z.W." haar gebouw thans nog heeft weten te moderniseren, een opmerkelijke prestatie. Aan zijn verzoek het bestuur met een hartelijk applaus voor zijn aan deel te danken, voldeden de aanwezigen met. groot enthousiasme. De heer Dahl kamp betrok in zijn dank voorts de echt genoten van de bestuursleden en deed zijn waarderende woorden tot deze „stille me dewerksters. die vele avonden alleen thuis zitten", vergezeld gaan van een bloemen hulde. De voorzitter van „Haarlem-Zuid- West", de heer R. Fruitema, herinnerde aan het ontstaan, de doelstellingen en de prestaties van de vereniging. In 1946 be stonden reeds plannen voor een eigen ge bouw. Deze werden in april 1954 werkelijk heid. De accommodatie werd echter steeds meer onvoldoende. Thans, na ruim vier jaar, heeft het gebouw de noodzake lijke uitbreiding gekregen. De grote zaal werd gemoderniseerd, evenals de keuken en de toiletten. De bestuurskamer werd vergroot en verder werd er een zaaltje bij gebouwd voor het houden van kleine bij eenkomsten en cursussen. Het geheel is in moderne kleuren geschilderd en ook de verlichting is aan de eisen des tijds aan gepast. De voorzitter wekte de leden op nog meer propaganda voor „H.Z.W." te ma ken, waardoor het ledental nog verhoogd zal worden. „Ieder lid is eigenaar van „Ons Gebouw", aldus spreker. „Er is hard voor gewerkt in de afgelopen twin tig jaar en niet alleen door het bestuur, maar ook door de leden, die achter dit be stuur stonden. Er heerst een goede geest in de wijk," constateerde de heer Fruite ma, die verder de doelstellingen van de vereniging naar voren bracht. Het doel van „H.Z.W." is niet alleen feestvieren. Zij wil de belangen van de be woners van dit stadsgedeelte in de meest uitgebreide zin behartigen. Er wordt veel voor de kinderen gedaan, onder andere op de nationale feestdagen, er is een leespor tefeuille, een indoor-training, een bridge club en sinds kort ook een toneelclub Reeds meermalen is H.Z.W. opgetreden als schakel tussen de burgerij en het ge meentebestuur om wensen en grieven ken baar te maken. Er kwam een postagent schap en nog onlangs heeft de N.Z.H.V.M. op verzoek van H.Z.W. de bushalte aan de Pijlslaan tegenover de Thomsonlaan verplaatst met het oog op het gevaarlijke karakter van deze stopplaats. BEVALLEN van een zoon: 3 okt.: J. M. Spoor-van der Klugt; A. L. van der Hoorn-de Roos; J. Duiverman-Rabenberg: H. M. Hogestijn-Vrijburg; 4 okt.: M. J. Rooze-van der Velden. BEVx\LLEN van een dochter: 3 okt. S. M. Verhagen-Huijgen; M- Wagener- Wildt Meyboom; J. A. Schenk-van Beest; C. M. van der Peet-Dijkzeul; E. W. Stol wijk-van Dijke. GETROUWD: 4 okt.: P. M. Paap en H. J. Bouwens; J. Kikkert en C. Kikkert; E. Greebe en A. van Leeuwen; N. L- van Deun en A. van Leeuwen; J. Mesdag en J. E. Berkelbach van der Sprenkel. OVERLEDEN: 2 okt.: J. J. Roozen, 72 j„ overleden te Haarlem, woonplaats Bloe mendaal, Bloemendaalseweg; R. Swart, 81 j„ Leidsevaart; E. Pot, 57 j., P. C. Boutens- straat; 3 okt.: J. AH. Jansen, 69 j„ Vaart straat; G. Blokker-Noorloos. 74 j„ Haze- paterslaan; A. Gerritsen-van der Werff, 71 j., A. L. Dyserinckstraat. De heer Fruitema dankte in het bijzon der het lid architect J. Frissen, naar wiens ideeën de verbouwing is geschied. De heer F. de Koeyer, voorzitter van H.Z.W. junior (de jeugdafdeling, die twee jaar geleden werd opgericht en om de veertien dagen culturele en instuifavon- den houdt), hoopte, dat de samenwerking tussen volwassenen en jongeren ook ver der niets te wensen zou overlaten. Na dit officiële gedeelte c,begon de wer kelijke feestavond met enkele voordrach ten van de declamatrice Maaike Hobbel en een pantomime van Jaap Zeijlemaker, met aan de piano Bob Rijbroek. De talrijke aanwezigen genoten bijzon der van het avonturensprookje „De Tover- hoed maakt alles goed" opgevoerd door het poppentheater „Merlijn" van Rien Baardmans en Maaike Hobbel. Voor de voorstelling deelde de heer Baardmans mee, dat juist deze avond voor het eerst met het pas uitgebreide en gemoderniseer de theater werd gespeeld. Deze eerste ontspanningsavond van „Haarlem-Zuid-West" werd besloten met een bal onder leiding" van de heer Anton Piek Uit Rotterdam mét muzikale mede werking van de „Drifting Stars". Het bestuur van de Haarlemse invali- denvereniging „Ons Belang" biedt de le den de nodige afwisseling door voor de verzorging van de jaarlijkse feestavond telkens aan een andere toneelvereniging de medewerking te vragen. Aldus is zater dag de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" in het gebouw van de H.J.M.V. aan de Lange Margarethastraat belangeloos voor het voetlicht getreden met een klucht, die de toeschouwers lang durig aan het lachen hield. De oorzaak van deze aanstekelijke pret was „De ha rem van papa" door K. Termolen en B. Steijaart, waarin de vereiste vrolijke ef fecten met de reeds dikwijls beproefde middelen opnieuw met succes worden toe gepast. Ditmaal betreft de historie een fabrikant, die naar de „geestig" bedachte naam Hubert Hup luistert en welke papa zich ter wille van het verhaal een tegen stander toont van de huwelijksvoornemens van zijn beide zoons. Zij bedenken als tegenzet een, maskerade met veronder stelde haremdames, welke affaires fnui kend voor de reputatie van de heer Hup dreigt te worden. En dat is dan nog maar het begin „Nut en Genoegen" heeft onder regie van de heer L. Beek deze dolle taferelen ten tonele gebracht op een wijze, die nu eenmaal voor een klucht noodzakelijk is. Aldus zochten de spelers het in de type ring van de figuren, die alleen in derge lijke stukken verantwoord zijn! De op vliegende papa uit de titel door Theo Teeuwen, de zonderlinge gestichtsvader van Ben Wagemans en de door de om standigheden wantrouwend geworden Su- zanna van Rita Beck bijvoorbeeld. Rie Belterman speelde met niet minder suc ces de temperamentrijke waarzegster en van de optredende jongelui verdient Trudy Pardaan uit Amsterdam nog te worden vermeld, omdat zij met een levendig ver tolkte Lena als plotseling noodzakelijk geworden invalster het doorgaan van de voorstelling wist te verzekeren. In de afgelopen week zijn in Haarlem en omstreken verkeersongelukken ge beurd, waarbij lichamelijk letsel werd veroorzaakt en zelfs een dode viel te betreuren. Daardoor is het aantal verkeersonge vallen dat in de periode van 1 januari tot heden in het Haarlemse verkeers gebied gebeurde gestegen tot zeven honderdzevenenzeventig. Bovendien waren er elf dodelijke ongevallen. Nog steeds is de verkeersonveiligheid een bron van veel leed en grote mate riële schade. Bevordert de veiligheid van uzelf en uw medemensen door rote voorzichtigheid en verantwoorde lijk weggebruik. In aanwezigheid van mevrouw mr. J. A. Prinsen-De Jong, echtgenote van de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland en wethouder de heer J. A Schippers, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Haarlem, is zater dagmiddag in Huis Van Looy aan de Kleine Houtweg te Haarlem een tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy en Willem de Zwart officieel geopend. „Gijsbert Japicx", de Friese vereniging in Haarlem, had op de avond waarmee zij het winterseizoen opende, niet over be langstelling te klagen. De grote zaal van gebouw St. Bavo kon bijna niet alle Frie zen en Friezinnen bevatten, die na de zo- merpauze weer eens het contact met el kaar wilden vernieuwen en in hun „mem- metael" elkaar hun vakantiebelevenissen in het „heitelan" wilden vertellen. De jeugd was ook flink vertegenwoordigd en heeft heus niet alleen aan het „eftermei dounsjen" veel plezier beleefd, maar ook met het vrolijke toneelstuk, dat de eigen toneelgroep van „Gijsbert Japicx" voor het voetlicht bracht. Weliswaar moesten er op het laatste ogenblik nogal wat mu taties in de rolbezetting worden aange bracht en zelfs twee spelers van de zus tervereniging „Fryske Trou" uit IJmui- den worden „geleend", maar desondanks liep de vertoning van „Operaesje Japinga op rolletjes. Deze naar de klucht neigende komedie van de bekende Friese auteur Abe Brouwer pretendeert slechts, een paar uurtjes uitbundige hilariteit te verwekken. Het is een dwaze geschiedenis van een paar rentenierende vrijgezellen, die zich allerlei moeilijkheden op de hals halen door een jong meisje in huis te nemen, een perso neelslid van een in hun dorpje verrezen fabriek. De trouwe huishoudster neemt daarop ontslag en om de personeelschef van de fabriek, die komt controleren, te misleiden, wordt een neef in vrouwen kleren gestoken en tot huishoudster ge bombardeerd. Dat maakt de moeilijkheden nog groter, zoals men zich wel begrijpen zal. maar het geeft de auteur de mogelijk heid tot het creëren van een aantal scènes, waarvan het lachsucces bij voorbaat vast staat. Ook laat hij een van de verliefde .oude vrijers" een uiterlijke „verjongings kuur" ondergaan, die in niet geringe mate tot de vrolijkheid bijdraagt. Een dergelijk stuk te schrijven, is niet zo moeilijk, maar het te spelen wèl. Want de spelers moeten hun publiek in deze kol der doen geloven. En dat gelukte de dames en heren van „Gijsbert Japicx" en speciaal de beide gastrolvertolkers uit IJmuiden de heren Ypma en Rozenstein, wonderwel. Het succes van deze opvoering was voor een niet gering deel aan hun kostelijk spel te danken. Ook mogen genoemd worden mejuffrouw Geerligs, die een pittige buur vrouw op de planken zette, en de heer De Bos, die in zijn vermomming als „huis houdster" de lachers op znij hand had. De heer P. A. Dijkema heette als waar nemend voorzitter van het bestuur der stichting „Het Huis Van Looy" de gasten welkom en bracht dank aan allen die medewerking hebben verleend aan de tot standkoming van de expositie. Hij noemde de heer H. P. Baard, de directies van het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum, het Gemeente Museum te Den Haag, Teylers Museum, het Rijksprentenkabinet en de heren De Vries, Scheffer en Jansen. Laatst genoemde twee heren hebben werken ge kocht die nog niet tentoongesteld zijn. Spreker eerde de nagedachtenis van dr. C. Spoelder die vele jaren lid van het be stuur is geweest en door lezingen over Ja cobus van Looy diens naam onder de Haar lemmers heeft uitgedragen. Vervolgens memoreerde de heer Dijkema het aftreden van dr. L. M. van Dis die wegens drukke werkzaamheden heeft moeten bedanken als voorzitter van het bestuur der Stich ting „Het Huis Van Looy". Van de op richting af heeft hij zijn krachten gegeven aan de stichting. Aan dr. Van Dis is het te danken dat de belangstelling voor het Huis van Looy is toegenomen. Ook had hij ieder jaar een groot aandeel in het voor bereiden der jaarlijkse tentoonstelling en lezingen. Nadat spreker dr. Van Dis hulde en dank had gebracht voor zijn arbeid, deelde hij mee dat de heer Simon Koster tot voorzitter is benoemd, die zijn benoe ming heeft aanvaard. De heer H. Prenen hield een korte in leiding over het tentoongestelde werk en zeide dat. het een goed idee is om bij het werk van Van Looy werk van een tijd genoot te exposeren. Dat geschiedt ook in Frankrijk waar instructieve tentoonstel lingen tot stand zijn gekomen. In Haar lem is bij het werk van de gastheer Jaco bus van Looy werk te zien van Willem de Zwart, die op 16 mei 1862 in 's-Graven- hase geboren is en aldaar in 1931 is over leden. Van zijn vijftiende tot zijn acht tiende jaar was Willem de Zwart werk zaam op het atelier van Jacob Maris, daarna was hij tot zijn tweeëntwintigste jaar leerling van de Haagse Academie Daarin werkte hij drie jaar (1885 tot 1888) op een tegelfabriek, maar toen zijn onderwerpen uitgeput waren heeft hij veel geschilderd. Een groot aantal werken is in narticuh'er bezit gekomen. Bekend zijn onder meer zijn copieën van de Stier van Potter en van werken van Rembrandt. Na dat de heer Prenen een korte karakteris tiek van het werk van De Zwart had ge seven verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Tot 2 november zal de tentoonstelling te bezichtigen zijn; op zaterdagavond 18 oktober zal dr. J. Meijer spreken over „Zeventiger contra tachtiger". Het Nederlandse echtpaar Holshuysen is winnaar geworden van de internationale amateur-danswedstrijden, die tijdens het weekeinde in Hamburg zijn gehouden. Aan deze wedstrijden namen twaalf Europese kampioensparen deel.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5