Alcmaria Victrix was in Wijde Wormer te snel voor Olympia 3 Beeld van Bavo plechtig gewijd neven aan de redactie MAANDAG 6 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HET ZILVEREN MOLEN-TOERNOOI Hoekse renners wonnen de nieuwelingenrace Ds. E. Pot te Westerveld teraardebesteld Coöperatie „Haarlem'' viert feest Huldiging en afscheid van personeelsleden Mej. dr. J. L. Klink in Haarlem bevestigd Aannemer ernstig gewond bij val in luchtkoker Raadslid Proper stelt vragen over kistenopslagplaats bij het Spaarne Motorrijder reed auto aan: duopassagiere gewond Geen voorrang verleend: twee gewonden UIT STAD EN STREEK Ger. Kerk van Overveen wordt „Gedachteniskapel" Expositie „Reisschetsen van architecten" geopend Herfstwandeltocht „J.P." Haarlemse politierechter Kantoorbediende steelt damesondergoed „Vrouwen in de V.V.D." Rotterdamse typiste werd nationale tikkampioene Orgelconcerten in het Haarlemse concertgebouw Dr. M. Schönfeld overleden Bloemendaals raadslid stelt vragen Beschonkene sprong van dak Bussumse „bulldozerproces" voor het gerechtshof Alleenstaanden hielden congres in Breda Acht jaar voor poging tot moord op zijn vrouw Het traditionele „Zilveren Molen"-tocr- no0j van de Zaanse wielerclub DTS, dat zondag voor de zeventiende maal in de Wijde Wormer werd gehouden, is by de amateurs na een spannende stryd met het hoofdstedelijke „Olympia" gewonnen door it ploeg van „Alcmaria Victrix" uit Alk maar. De Beverwijker Niesten en de beide West Graftdykers De Groot en De Jongh veroverden voor de Alkmaarse club de .rote „Zilveren Molen". Zy legden het 96 kilometer lange parcours in de snelste tijd, l uur 21 min. en 47 sec., af. De veertig jarige aanvoerder Ottenbros, Slot en Hop man hadden door pech of vermoeidheid ie opmars niet met succes kunnen vol brengen. De voorsprong op „Olympia" be droeg overigens slechts vyf seconden. Door fen val van De Jongh in de laatste ronde, waarbij hij een diepe wond aan zijn elle boog opliep, heeft de overwinning van .Alcmaria" nog aan een zijden draadje gehangen. Niesten en De Groot moesten j| hun krachten samenbundelen om hun gewonde makker over de eindstreep te krijgen. Na aankomst van de ploeg moest pe Jong zich onder doktersbehandeling stellen. De kleine of „Ragetlimolen" werd door de nieuwelingen van „De Hoekse Renners" uit 's-Gravendeel gewonnen. Zij reden de 51 kilometer in 1 uur 34 min. en 28 sec. Geen enkele ploeg heeft hen ernstig kun nen bedreigen. De jongeren van het Haar lemse „De Kampioen" hebben zich in deze strijd best geweerd. Zij behoorden tot de toonaangevende ploegen. Met een vol ledige ploeg van zes man begonnen zij aan de laatste ronde. Toen kwamen echter de verliezen. Eerst moest Riethoff afhakep en even later ook Jansen. De vier over gebleven renners Sminia, Blommaert, Bo gaard en Van der Geest legden tenslotte beslag op een verdienstelijke vierde plaats. Enigszins teleur stelden de nieuwelingen van „Kennemerland" uit Beverwijk. Zij Op de begraafplaats Westerveld is van middag teraardebesteld het stoffelijk over- chot van ds. E. Pot, emeritus-predikant der hervormde kerk, die donderdag op de leeftijd van zevenenvijftig jaar is over leden. Tevoren werd in de Grote Kerk te Haarlem een rouwdienst gehouden onder leiding van ds. W. M. van Asperen. De ge meente zong na de aanvangstekst Psalm verzen 8 en 9 en na de schuldbelijde- ris Gezang 149 vers 4. Ds. Van Asperen las Openbaringen 21, verzen 1 tot en met 8 en zeide in zijn pre diking, dat God goed voor ds. Pot is ge weest, nu Hij hem na een moeilijk leven bevorderd heeft tot heerlijkheid. God heeft :et sterven van ds. Pot licht gemaakt en wel juist in de week, dat hij zich voorbe reidde voor zijn taak als geestelijk verzor ger van een rusthuis in Almelo. Hij zou naar een streek teruggaan die hem lief was. Daaruit bleek wel dat ds. Pot een dapper man was, want nu het in Haarlem niet was gegaan zoals hij gedacht had wilde hij het elders proberen. Ds. Van Asperen herinnerde aan hetgeen in Open baringen 21 vers 4 staat: God zal alle tra nen van hun ogen wissen. Inderdaad heeft God de tranen van ds. Pot weggewist en deze voelt zich nu als een bevrijd mens. Ook bracht ds voorganger in herinnering bat het ambt, dat ds. Pot zo lief was, zo mar voor hem was. Gekomen uit een P'edikantsgezin was ds. Pot reeds op jeug dige leeftijd voorbestemd predikant te worden. In Haarlem heeft hij het echter niet gemakkelijk gehad, maar toch kon hij dnd april j.l. in zijn afscheidspredikatie in de Grote Kerk getuigen van de blijd schap van het Evangelie. De hervormde gemeente van Haarlem dankt God voor bet voorrecht ds. Pot in haar midden te hebben gehad, aldus besloot ds. Van Aspe ren zijn prediking. Na het gebed zong de gemeente Psalm '2, verzen 13 en 12 en terwijl de kist met het stoffelijk overschot uit de kerk gedra gen werd „U zij de glorie, opgestane Heer". De coöperatieve verbruiksvereniging •Haarlem" u.a. heeft zaterdagavond in iet Haarlemse concertgebouw tijdens een feestelijke bijeenkomst vier jubilarissen gehuldigd en afscheid genomen van twee Personeelsleden, die met pensioen gingen Het waren de heren A. van der Mark en E- van Tongeren, die respectievelijk als hakker-bezorger en winkelhouder veertig 'aar in dienst van de Coöperatie Haarlem en de heren J. W. van Leuven en J Koer, die een kwart eeuw broodbezor ger bij de Coöperatie zijn. De heer E. van rangeren nam zaterdagavond tevens af scheid van het bedrijf, waar hij zo lane 's werkzaam geweest, evenals de heer Z E. Jordens, die eveneens wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd de Coöpe ratie heeft verlaten. Van hem was reeds eerder afscheid genomen, maar hij werd zaterdagavond nog eens in de algemene hulde betrokken. De voorzitter van de personeelsvereni- S'ng, de heer C. B. van Dam, spi-ak de 'Ubilarissen en de afscheidnemende perso neelsleden hartelijk toe. Namens de jubi- "umcommissie sprak de heer L. P. Ruig- '°k van der Werven waarderende woor- '•n- De jubilarissen ontvingen het tradi tionele geschenk onder couvert. Vervolgens konden de aanwezigen ge nieten van een uitvoerig feestprogramma, Hat werd gebracht onder de titel Anova cabaretrevuu „Cocktail-klanken". Hier- 'i traden onder meer op René van Voo- ren, Willy Ré met accordeonmuziek, de Al penjagers onder leiding van Will van Bae- kel met zang van Coby Martens, Dick Harris met ballon-acte en manipulaties, A ikke] Bros met een komische cascade ?cte en het Kalmar-trio met sensatie-akro- oatiek. De muzikale clown Rexis was we gens ziekte verhinderd. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer G. Zeeuwe met muziek van het Haar lemse Society Quartet onder leiding van ■rans Rooyers. brachten het met Dullemans, De Reus, Zonneveld en Winkelaar niet verder dan de negende plaats. Brakenhof en Put wa ren al in de eerste ronden uit de „rood blauwe" ploeg verdwenen. In de wedstrijd voor amateurs sprak „De Kampioen" aanvankelijk een best woordje mee. Reeds aan het slot van de eerste ronde passeerden de Haarlemmers het voor hen vertrokken „De volharding". Maar toen zij zelf in de daaropvolgende ronde door het sterk rijdende „Olympia" werden gepasseerd, was de fut en de ani mo er uit. Voor Vaars en Buis werd de krampachtige strijd om in de buurt van „Olympia" te blijven teveel. Zij moesten afhaken. Nog voordat de helft was afge legd verdween ook Van Weeren (gebroken zadelpen) uit de ploeg. En toen ook Van Duin steeds moeilijker ging fietsen staakte de ploeg, waarvan Visser en Straver nog deel uitmaakten, de strijd. Ook de ploegen van „De Rotterdamse Leeuw", „Feye- noord" en „Ulysses'" haalden de finish niet. De stryd om de overwinning ging hoofd zakelijk tussen „Olympia" en „Alcmaria" Vooral de „Olympianen" maakten een sterke indruk. Na de vierde ronde waren zy de zes voor hun vertrokken clubs ge passeerd. Toen kregen de Amsterdammers een kleine inzinking en moesten hun lei dende positie afstaan aan „Alcmaria". Doordat Ottenbros, Slot en Hopman uit de ploeg waren verdwenen, was de positie van de Alkmaarders uiterst kwetsbaar Dat kwam duidelijk tot uiting toen De Jongh in het zicht van de finish ten val kwam. Het kostte hen byna de overwin ning. De vier nog In de stryd zynde „OIympia"-renners Klebach, Hartman, De Vries en De Hoog kwamen slechts vijf seconden tekort voor de overwinning. Ook in deze wedstrijd heeft „Kennemer land" geen grote rol gespeeld. De met vijf man vertrokken Beverwijkers moesten het halverwege de race zonder de verdere hulp van Stroomer stellen en toen in de voorlaatste ronde ook aanvoerder Hofland door pech uit de ploeg werd gewipt, scheen men aan opgeven nabij. Doch Timmer, Toon Lute en Van der Bos bleven de strijd onverdroten voortzetten en finish ten tenslotte als elfde en laatste ploeg. Nieuwelingen: 1. Hoekse renners, 's-Gra vendeel, de 64 kilometer in 1 uur 34 min en 28 sec.; 2. RKWV Amsterdam in 1.35,51; 3. Ulysses, Amsterdam in 1.36,05; 4. Kam pioen, Haarlem in 1.36,09; 5. Pedaalridders, Rotterdam in 1.36,57. Amateurs: 1. Alcmaria Victrix, Alk maar, de 96 kilometer in 2 uur 21 min. en 47 sec.; 2. Olympia, Amsterdam in 2.21,52; 3. Le Champion, Amsterdam in 2.24.56; 4. DTS, Zaandam in 2.28,09; 5. St. Willi- brord, Utrecht in 2.28,40; 6. Swift, Leiden in 2.30.24; 7. De Germaan, Amsterdam in 2.32,50; 8. De Gazelle, Amsterdam in 2.33,01; 9. De Adelaar, Hilversum in 2.33,28; 10. De Volharding, Utrecht in 2.34,06; 11. Kennemerland, Beverwijk in 2.34,43. Nieuwe Remonstrantse dominee In de kerk van de Remonstrants Gere formeerde Gemeente aan de Wilhelmina- straat in Haarlem heeft zondagmorgen de nieuwe predikante mej. dr. J. L. Klink haar intrede gedaan. Zij werd bevestigd door mevrouw dr. J. W. Vinke-Herfst, die de afgelopen tien jaar het predikambt voor deze gemeente in Haarlem heeft vervuld Na het voorlezen van Psalm 23 stond me vrouw Vinke-Herfst stil bij de gelijkenis van de talenten in Mattheus 25. De mens is iets toevertrouwd en hij draagt verantwoordelijkheid voor dit bezit. Hierbij gaat het niet om de gaven bij de geboorte meegekregen, maar om de op dracht van God, aldus spreekster die ver der herinnerde aan de moeilijke tijden, die de Remonstrantse Broederschap sinds haar ontstaan in 1621 heeft doorgemaakt. „Vele dienaren zijn voorbijgegaan, maar vandaag ontvangen wij een nieuwe predi kante, die een wachter, herder en leraar zal zijn. Dit zijn de talenter, die haar zijn toevertrouwd". Na het voorlezen van de verantwoording, die de Remonstrantse Broederschap van het ambt geeft, beves tigde mevrouw Vinke-Herst mej. dr. Klink, die tot dusver waarnemend predi kante en predikante met een bijzondere opdracht was, in haar ambt. De nieuwe dominee hield haar intree- preek, uitgaande van 1 Korinthe 4:1. „Zo moet men ons beschouwen: als dienaren van Christus, aan wie het beheer van de geheimenissen Gods is toevertrouwd". De christen moet niet iets beheren, dat hij niet kent en zo geheim is. Wat is het geheimenis van Gods liefde? Men zegt, dat het met de kerk slecht gesteld is en dat zij in een hoek wordt gedrongen door de machtige techniek. Leven wij uit die lief de Gods als gemeenschap? Hoe kunnen wij méér christen zijn in ons dagelijks leven? vroeg mej. dr. Klink, die verder hoopte, dat van allen gezegd zou kunnen worden „Gij hebt mijn woord bewaard en Mijn naam niet verloochend". Na naar predikatie sprak de nieuwe voorgangster enkele begroetingswoorden onder andere tot de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen met zijn echtgenote, wethouder me vrouw mr. A. E. Scheltema-Conradi als vertegenwoordigster van B. en W van Haarlem en afgevaardigden van zuster kerken. Zij vertrouwde op een goede samenwer king met haar collega in de kerkelijjke gemeente Haarlem, ds. J. W Wery, en met de kerkeraad. Staande zong de gemeente de nieuwe predikante tenslotte toe. Zaterdagmiddag om vier uur is een acht enveertigste Haarlemse aannemer ernstig gewond bij een val in een luchtko ker in de Anegang in Haarlem. De man, die met de bewoner van het perceel, een banketbakker, naar de twee de verdieping was gegaan, wilde zich er van overtuigen, dat de dakgoot aan de achterzijde van lood was. Hij ging naar het raam en doordat er een dikke laag stof op de vloer lag, zag hij niet de glasruit, die in de vloer is aangebracht. De ruit brak en de aannemer viel in een luchtkoker veertien meter naar beneden. Met een rugwervelfractuur werd het slachtoffer in het Grote Gasthuis opgeno men. Het Haarlemse raadslid de heer mr. M. D. Proper (comm.) heeft naar aanleiding van het verdrinkingsgeval van de twee broertjes Verzijlbergh in het Spaarne bij de Friese Varkensmarkt in Haarlem schriftelijk aan het college van B. en W. gevraagd of het college bereid is als voor lopige maatregel aan het kistenverhuurbe- drijf, dat op die plaats gevestigd is, op te dragen de toegang tot die opslagruimte buiten de werktijd onmogelijk te maken bijvoorbeeld door het plaatsen van een omheining, die tijdens de werktijd geheel of gedeeltelijk kan worden verwijderd. Verder vraagt mr. Proper of het college kan bevorderen, dat die opslagplaats wordt verplaatst, bijvoorbeeld naar de Waarderpolder. Mr. Proper is namelijk van mening, dat de op de Friese Varken markt opgeslagen kisten het uitzicht op het water benemen en verhinderen dat noodkreten van het water op de rijweg worden gehoord. Met plechtige luister is zondagavond ter gelegenheid van het patroonsfeest in de Kathedrale Baseliek door de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, het door Albert Termote vervaardigde beeld van Bavo, patroon van Haarlem, gewijd. Aan de wijding ging een feestpredikatie door de bisschop van Gent, mgr. C. J. Cale- waert, vooraf. De predikant verheugde zich over de broederbanden, die al sinds de Middeleeuwen tussen de diocesen Gent en Haarlem bestaan. Zich afvragend wat in de huidige tijd nog van de H. Bavo te leren valt, legde de bisschop er allereerst de nadruk op, dat de Kerk zich niet tegen de vooruitgang van wetenschap en techniek verzet, mits zij beleefd wordt vanuit Godsvertrouwen. God is supra-nationaal, zei de bisschop naar aanleiding van Albert Einstein's wens om de atoombom door een supra-nationaal orgaan te doen beheersen. In dit kader pleitte de bisschop voor volgzaamheid, een deugd waarin de H. Bavo grote hoogte heeft bereikt. Het gezag is er om gevolgd, niet om misprezen te worden. „Wie het kerkelijk gezag misprijst moet eindigen met zich van God zelve af te keren", zei de Vlaamse bisschop. Na de predikatie volgde een luisterrijke processie, waarin relieken van de H. Bavo werden meegedragen. Tijdens de rondgang werd van de preekstoel het nieuwe pro cessielied voorgelezen, waarvan het re frein door het koor werd gezongen. 's Morgens was de Bavo-viering begon nen met een plechtige Hoogmis, gecele breerd door plebaan Agterof. Gezongen werd de Missa Diatonica van Hendrik Andriessen. Kapittel honderd jaar Het honderjarig bestaan van het kapit tel van het bisdom Haarlem is vanmorgen in de kathedrale basiliek St. Bavo gevierd met een plechtige hoogmis, gecelebreerd door de bisschop van Gent, mgr. C. L. Ca- lewaert. Mgr. Calewaert werd geassisteerd door mgr. J. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem als presbyter-assistens, Troondiakens waren mgr. C. van Trigt en plebaan H. W. Agterof. Behalve mgr. J. P. Huibers woonde mgr. Joliet, wijbisschop van Gent, ondermeer de plechtigheid bij. De kathedrale Koor school zong onder leiding van kapelaan P. Boogaards de tweestemmige mis voor jon gensstemmen Missa in honorem Sancte Theresie van Licinio Refice. Toen de bis schoppen de kerk verlieten werd gezongen Quid retribuam Domino. De organist Jan Schouten speelde daarna ter ere van de Belgische gasten de Brabangonne. Zaterdagmiddag heeft zich op de Zee weg in Overveen een aanrijding tussen een personenauto en een motorfiets voorge daan, waarbij de duopassagiere van de motorrijder werd gewond. De motorrijder, een vierendertigjarige inwoner van Alkmaar, reed op de zuidelij ke rijbaan van de Zeeweg achter een per sonenauto, bestuurd door een vijftigjarige Castricummer. Waarschijnlijk heeft de motorrijder ten hoogte van het terrein van de zweefvliegclub'1 even te veel aandacht gehad voor de aktiviteiten van dit terrein. Hij botste tegen de achterzijde van de auto. De echtgenote van de motorrijder werd van het voertuig geslingerd en moest met drie gescheurde pezen in het linker been naar het Marinehospitaal worden vervoerd. Later kon zij met haar man, die slechts licht werd gewond, naar huis gaan. De auto liep geringe schade op. Zondagavond omstreeks half elf zijn bij een aanrijding op de hoek Merovingen- straat-Hannie Schaftstraat in Haarlem oost een motorrijder en zijn vrouw, die op de duo zat, gewond. De motorrijder bereed de Hannie Schaft straat in westelijke richting en verleende geen voorrang aan een van rechts komen de personenauto, die de Merovingenstraat in zuidelijke richting bereed. De auto raakte nog juist de achterzijde van de motor. De motorrijder, een eenendertig- jarige kantoorbediende uit Den Haag, en zijn vierentwintigjarige vrouw vielen op de weg. De man werd met een hersen schudding naar het Grote Gasthuis ver voerd. Zijn vrouw die haar rechterenkel kneusde werd bij kennissen in de Hannie Schaftstraat ondergebracht. (Verkort weergegeven) Mentaliteit. De foto op de voorpagina van uw blad van 4 oktober, waarop een woedende „dame" met haar auto op een aantal mensen inrijdt en zeer toevallig geen ongeluk maakt, verraadt de schaam teloze mentaliteit van dergelijke wegpi- raten, die op hun knieën vallen, zodra zich een prinses onder hun slachtoffers bevindt. Het „pleps", dat toevallig niet van konink lijke bloede is, verdient alleen maar haar woede en verontwaardiging. J. H. v. d. BOS Nieuws in het kort Straatverlichting. Binnenkort zal ook de gloeilampenverlichting in het oude ge deelte van Bentveld worden vervangne door een fluorescentieverlichting met zo genaamde buislampen. Ook de Kennemer- weg in Zandvoort krijgt een dergelijke verlichting. Haarlemse Discoclub. Ten onrechte hebben we in „Uitgaan in Haarlem" ver meld, dat de muziekavond van de Haar lemse Discoclub op dinsdag 7 oktober in de aula van de HBS-A om 20 uur begon, juiste aanvangstijd is 19.30 uur. Chr. Ger. Kerk. De Christelijk Ge reformeerde Kerk van Haarlem-Noord heeft in de aanstaande vacature ds. D. H. Biesma, die een beroep naar Lisse heeft aangenomen, beroepen dr. W. H. Velema te Eindhoven. Opbrengst collecte. De collecte, die in een deel der gemeenten Bloemendaal en Bennebroek in de dierenweek gehouden werd ten bate van de bouw van een die rentehuis, dierenziekenhuis en dierenbe graafplaats, voor zwerfdieren en pension gasten, heeft een bedrag van iets meer dan 2.000,opgebracht. Wijziging spreekuren. De Haarlemse wethouder van volkshuisvesting, bouw- en woningtoezicht, slachthuis, reiniging met ontsmettingsdienst en centraal vervoer, haven- en marktwezen, economische za ken en jeugdzaken, de heer J. A. Schip pers, zal deze week op woensdag van 11 tot 12 spreekuur houden. De wethouder van volksgezondheid, sociale zaken en maatschappelijk werk, sociaal voorlich tingsbureau, volkskredietbank, keurings dienst van waren, gemeentearchief en stadsbibliotheek, mevrouw E. A. J. Schel tema-Conradi, zal deze week geen spreek uur houden. Tijdens de morgendienst, die zondag in de gereformeerde kerk van Overveen aan de Croesenstraat gehouden werd en waar ds. D. Ringnalda voorging, heeft de pre dikant bekendgemaakt, dat dit houten kerkgebouwtje voortaan de naam van Ge dachteniskapel zal dragen. Tot de tekst van zijn preek had ds. Ringnalda Exodus 20:24 b gekozen, met het toepasselijk woord „Op elke plaats waar ik mijn naam doe gedenken, zal ik tot u komen en u ze genen". Deze tekst zal dezer dagen aan de voor gevel van het gebouw worden aange bracht, zodat de kerkganger elke zondag weer als hij de poort van dit gebouw door gaat de betekenis daarvan zal beseffen en tot zich kan laten doordringen, aldus ds. Ringnalda. De gedachteniskapel bestond reeds in de vroeg-christelijke kerk (derde eeuw na Chr.) en was toen al algemeen in gebruik als bloedgetuige voor de naam van de martelaren. Ds. Ringnalda zei ondei meer: „De kerk staat niet meer in het hart van de belang stelling in deze moderne tijd, er is een sterke vermindering van het kerkelijk be sef. Het Loflied dreigt eruit te gaan. Doch God wil wonen in onze Gedachteniskapel tot heil van de lev.ende luisteraars. En dat is de betekenis van de naam, die dit kerk gebouwtje in de toekomst zal dragen en waaraan ook de kerkeraad zijn volle goed- kering hecht". Zaterdagmiddag heeft prof. Otto B. de Kat in tegenwoordigheid van een aantal genodigden in de Hoofdwacht te Haarlem een tentoonstelling van reisschetsen van architecten geopend, die werd gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Bond van Nederlandse Ar chitecten. Tevoren heette de voorzitter van de kring Haarlem van de B.N.A., de heer K. Jonkheid, de aanwezigen welkom, waar bij hij erop wees, dat de tentoonstelling uit twee gedeelten bestaat: de reisschetsen, die gemaakt waren door leden van de kring Nijmegen van de B.N.A., aangevuld met schetsen van Haarlemse architecten, en caricaturen, die op het bouwen betrekking hebben en die het resultaat zijn van een prijsvraag, die de stichting „Bouw" ter gelegenheid van het gouden jubileum van de B-N.A. had uitgeschreven. Eén van de bekroonde werken van dit gedeelte van de expositie was van een Haarlemmer, de heer A. L. Misset. De caricaturen zijn eerder tentoongesteld in het Bouwcentrum in Rot terdam en zullen na het verblijf in de Haarlemse Hoofdwacht niet meer worden geëxposeerd. De heer Jonkheid dankte ten slotte de Vereniging Haeidem, die de Hoofdwacht voor de expositie heeft afge staan. Prof. Otto de Kat hield vervolgens een toespraak, waarbij hij uitging van de vraag „Waarom maakt een architect reisschet sen?" Tekenen is voor de architect een vertrouwd medium: potlood, pen en papier zijn voor hem bij zijn werk onontbeerlijk. Toch is dit niet de voornaamste reden waarom een architect reisschetsen maakt Bij het creëren van gebouwen ontstaan eerste losse krabbels. Uit dit zogenaamde illusionair scheppen komt het perspectief voort. Ten slotte zijn ruimte en licht voor architect én tekenaar onmishaar. Dit zijn de drie oorzaken die gevoegd bij de topo grafische belangstelling en de aandacht voor de schoonheid, maken, dat architecten op reis vaak tekenen. De architect legt uit de vrije hand zijn indrukken vast in het schetsboek, maar zal zich. aldus prof De Kat. daarbij nooit verloochenen, al was het alleen maar door zijn voorkeur voor architectonische voorwerpen en zijn aan geboren gevoel voor schoonheid. Graag legt hij daarbij tevens belangstelling aan de dag voor voorbeelden uit het verleden, niet om dit verleden in zijn werk na te apen maar veeleer om zijn werk aan het ver leden te toetsen. Prof De Kat besloot zijn toespraak met het constateren, dat het contact met. de hesfaande werkelijkheid de architect vaak in gunstige zin beïn vloedt. Na deze korte toespraak kregen de ge nodigden gelegenheid de expositie, die in totaal uit 76 reisschetsen bestaat, in ogen schouw te nemen- De Haarlemse Wandelsport Vereniging „Jan Passtooi-s" houdt op zaterdag 11 en zondag 12 oktober haar wandeltocht „Mooi Kennemerland" over afstanden van 10, 15. 20 en 25 km. De start is vanuit het Men- del-College aan de Orionweg in Haarlem- Noord: zaterdag tussen half twee en vijf uur; zondag tussen tien uur en half een. Voor de Haarlemse politierechter mr. J. P. Petersen had zich vanmorgen een 27- jarige kantoorbediende uit Santpoort te verantwoorden. Deze had zich diverse ma len schuldig gemaakt aan diefstal van da mesondergoed ten nadele van zijn werk geefster, een Haarlemse kousenfabriek. De goederen nam hij weg uit een niet afge sloten monsterkamer, waarna hij ze aan kermissen weggaf of ook wel verkocht. Dat kostte hem prompt zijn betrekking, want toen hij tegen de lamp liep werd hij op staande voet ontslagen. Als loonadmi- nistrateur verdiende hij 361 per maand, thans ontvangt hij 33 per week steun van Sociale Zaken Verdachte gaf het hem tenlastegelegde toe. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man. wilde met de huidige moeilijke om standigheden, waarin verdachte zichzelf en zijn gezin had gebracht, rekening houden en wilde het nog bij het eisen van een geldboete laten. De politierechter kon zich met de gevorderde f 40 verenigen. Om sollicitant af te schrikken Een 25-jarige Haarlemse stoffeerder werd wegens belediging van zijn werk gever veroordeeld tot een boete van f 75. Het feit was gepleegd toen een andere stoffeerder bij dezelfde zaak waar ver dachte werkte in dienst wilde treden. Verdachte zinde dat blijkbaar niet. Hij vertelde de sollicitant dat de „baas" niet te vertrouwen was, niet met geld kon om gaan en dat er verder op diens particu liere leven nogal wat aan te merken viel. De „baas" liet dit natuurlijk niet over zijn kant gaan en maakte er werk van. Dure les Een „dure les", vond een 53-jarige Zaandamse chauffeur toen hij het vonnis hoorde 40 boete dat de politie rechter over hem uitsprak. De Zaandam mer had bij het lossen van zijn vracht auto op de Raamsingel in Haarlem een aldaar geparkeerde personenauto bescha digd. Hij had, naar hij verklaarde, een half uur op de eigenaar van de wagen ge wacht maar toen was hij weggereden. Verdachte gaf toe dat het niet netjes was geweest wat hij had gedaan. Hij had ech ter wel het nummer van de beschadigde auto genoteerd om het later aan de ver zekering op te geven. De officier vroeg 50 boete. Mr. Petersen maakte er 40 van. Onder voorzitterschap van mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi uit Haar lem is een bijeenkomst gehouden van de organisatie „Vrouwen in de V.V.D." in het conferentieoord De Pietersberg in Ooster beek. Inleidingen werden gehouden door prof. S. Korteweg, hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen en mejuffrouw M. Hardeman, lid van de gemeenteraad te 's-Gravenhage. Prof. Korteweg bezag in het bijzonder de socialistische en katho lieke opvattingen van bezitsvorming en betoogde dat de liberalen zich tegen het streven der socialisten naar volledig col- lefctief bezit zullen- moeten verzetten, daar de vrijheid' en de zelfverantwoordelijkheid van het individu hierbij in het gedrang komen. Mejuffrouw Hardeman sprak over de taak van de overheid bij de bevordering en verspreiding van de kunst. Zij merkte op, dat de plaats, die een volk in de we reld inneemt, in de eerste plaats wordt bepaald door de cultuur van het volk Hieruit vloeit voort, dat de overheid, zo wel het rijk als de provincie en de ge meenten, op dit gebied een belangrijke taak hebben. Tot slot besprak zij de wijze waarop de jeugd nader tot de kunst ge bracht kan worden. Op beide inleidingen volgde een uitvoerige discussie. Door in een half uur 14.471 correcte aan slagen uit haar elektrische schrijfmachine te hameren, heeft de 25-jarige Rotterdamse typiste Teresia Weevers zaterdag in de Haagse Houtrusthallen de titel van Ne derlandse „typekampioene" veroverd. Zij ontving de „Babylon-wisselbeker", een verdiende beloning na de finale van deze tikmarathon, waarbij zij de naam van de Rotterdamse telex-afdeling van de P.T.T. hoog hield. Het totaal aantal aanslagen van mej. Weevers was 14.901. Daar werden regle mentair 430 aanslagen van afgetrokken, omdat er 43 aanslagen fout waren. Slechts vier typistes haalden meer dan 450 aan slagen per minuut uit hun machines. De kampioene van verleden jaar werd ditmaal zesde. Het was mevrouw E. Pol manDessauvage, die 436 goede aanslagen per minuut maakte, maar slechts 16 fouten. Zij kreeg de prijs voor de meest accurate typiste voor de zesde maal in successie. De snelheid van de typisten neemt ieder jaar toe. Dit werd op een alleraardigste manier gedemonstreerd op een drietal ma chines uit 1873, 1878 en 1922. De geheel in de stijl 1873 geklede typist haaide met veel moeite één regel per minuut uit zijn his torische machine. Nu de wekelijkse orgelbespelingen in de Haarlemse Irote of St. Bavokerk met het oog op de daling van de temperatuur zijn beëindigd, zal gedurende de wintermaan den aan de liefhebbers van orgelmuziek de gelegenheid worden geboden een serie van twaalf orgelconcerten te beluisteren, te geven door de beide stadsorganisten op het Cavaillé Coll-orgel in het Concertge bouw. Deze concerten bestaan afwisselend uil pauze-concerten en avond-concerten Van oktober tot en met maart wordt elke maand één pauze- en één avondconcert ge geven: de pauzeconcerten op donderdagen van 12.40 tot 13.20 uur en de avondconcer ten op dinsdagavonden te 20.00 uur. Deze concerten zijn gratis toegankelijk. De programma's van de pauzeconcerten worden toegelicht door de heer J. H. Moo- lenijzer. Het eerste pauzeconcert in dit sei zoen wordt gegeven door Albert de Klerk op donderdag 9 oktober. De beroemde neerlandicus dr. Moritz Schönfeld is tijdens een wandeling op het landgoed Wolfsberg onder 's Graveland uit gegleden, te water geraakt en verdronken. Hij was 78 jaar. Dr. Moritz Schönfeld heeft grote bekend heid verworven door zijn studie van de naamkunde. Uit zijn proefschrift over ger- maanse volks- en persoonsnamen in Griek se en Romeinse bronnen, kwam een woor denboek voort, dat als standaardwerk geldt. Dit laatste geldt in niet mindere mate voor zijn „Historiale grammatika van het Ne derlands", een verhandeling over klankleer, vormleer en woordvorming, welk werk in 1921 verscheen en dat nog steeds onmis baar is bij de studie van het Nederlands. Ook andere publicaties vestigden de aan dacht in binnen- en buitenland op deze ge leerde, die in 1930 werd opgenomen in de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De universiteit van Leu ven verleende hem een eredoctoraat en de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Taai en Letterkunde benoemde hem tot erelid. De Spaanse regering onderscheidde deze vooraanstaande Nederlander door de be noeming tot officier in de orde van Al- phonso X. Westelijke randweg Oneerlyke verkoopsters. Een 16- en 17-jarige verkoopster hebber in vier maanden tijds een schoenenmagazijn in de binnenstad van Den Haag voor 1500 benadeeld. De meisjes sloegen op de kassa een lager bedrag aan dan zij ontvingen. Het verschil staken ze in hun zak. In de zaterdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Bloemen daal heeft de heer Staleman (V.V.D.) ons artikel van 30 september over de westelij ke randweg (gedeelte Heussenstraat-Zijl- weg) ter sprake gebracht en gevraagd welke financiële consequenties de uitvoe ring van het plan voor de gemeente heeft en of de gemeenteraad hierover nog besluiten zal nemen. Burgemeester dr. Peereboom Voller deelde mee, dat de nieuwe raad veel met de aanleg te maken zal hebben. Er zijn plannen gemaakt en B. en W. van Bloe mendaal zijn in de besprekingen betrok ken. Kort geleden heeft de Provinciale Waterstaat meegedeeld, dat een viaduct zal komen bij de Julianalaan. Over schade vergoeding is daarbij niet gesproken, maar spreker verwacht dat dit een aange legenheid wordt van het provinciaal be stuur. De gemeente Bloemendaal heeft nooit om een westelijke randweg gevraagd zodat ook niet te verwachten is dat zij een deel van de kosten voor haar rekening be hoeft te nemen. Zaterdagavond om zes uur is een vijfen veertigjarige Haarlemse expeditieknecht op het dak van een portaal boven een café aan de Botermarkt in Haarlem geklom men. Doordat hij enigszins onder invloed van sterke drank verkeerde, kon de man zijn evenwicht niet bewaren en viel naar beneden. Met een hoofdwond werd hij naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar de wond werd gehecht. De politie verleende hem verder gastvrijheid. De civiele kamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft het geschil behandeld tussen de gemeente Bussum en de var kensfokker Hagen. Een jaar geleden liet het gemeentebestuur het gehele bedrijf van Hagen aan de Eng in Bussum door een bulldozer met de grond gelijkmaken. De rechtbank in Amsterdam besliste enige tijd later, dat Hagen moest bewijzen, door het optreden van het Bussumse gemeente bestuur meer schade te hebben geleden dan noodzakelijk was. Mr. L. C. van der Tas, raadsman van Hagen, tekende tegen dit vonnis beroep aan, omdat hij niet zonder meer wil aannemen, dat de ge meente buiten de rechter om het recht had tot deze opruiming. Voor het gerechtshof voerde mr. Van der Tas aan, dat de gemeente Bussum, die eigenaresse van de grond langs de Eng is en deze nodig heeft voor nieuwbouw, eigen rechter heeft gespeeld. Zij is niet tot een normale ontruiming overgegaan, doch tot vernietiging zowel van de opstal len als de mest, de vruchtbomen en de afrastering. Namens de gemeente Bussum herinner de mr. S. J. van Royen eraan, dat men eerst de 38 varkens naar het slachthuis had vervoerd en bovendien enig gereed schap in veiligheid had gebracht voor men de bulldozer zijn werk liet doen. Ha gen betaalde voor de grond allang geen huur meer, hij zat er clandestien en de gemeente had hem al een andere woning toegewezen. Het hof zal op 19 november uitspraak doen. Het wereldcongres voor weduwen, we duwnaars en oudere vrijgezellen, dat in Breda is gehouden, heeft in telegrammen de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de voorzitters van de beide Kamers verzocht, voor zoveel als in hun vermogen ligt te bevorderen, dat de rege ling voor weduwen en wezen, volgens het advies van 25 januari 1957 van de Sociaal- Economische Raad zo spoedig mogelijk in een wettelijke regeling wordt omgezet. De organisator van het congres, de heer Ger Greijn, gemeente-secretaris van Gre- venbicht sprak in zijn openingswoord over de miljoenen alleenstaanden in de gehele wereld. Hij bepleitte de vorming van een wereldfederatie. Zaterdag worden de congressisten ont vangen op het gemeentehuis. In de mid dag hield drs. A. J. van der Made, voor zitter van de Raad van de Arbeid te Bre da. een inleiding over „Weduwen- en we zenvoorzieningen in Nedei-land en in het buitenland". Zondag sprak de auteur Ed- mond Nicolas over „Er is een zon in elk leven". Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft een inwoner van Meijel veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De man had een poging gedaan zijn vrouw met vergif van het leven te beroven. De rechtbank in Roermond had hem tot zes jaar veroor deeld, tegen welk vonnis zowel de officier van Justitie als de verdachte in beroep was gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7