Staat van beleg in Pakistan na aftreden van zes ministers OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Haarlem krijgt een nieuw stadscentrum De Grote Markt herwint 7, TT" Politieke heroriëntering van Bagdadpact-land httGV VUSt en beslotenheid door kolendampvergiftiging Toestand van de Paus kritiek J. J. VAN KOOTEN Met onze steden groeien ook de Saoedi-Arabië houdt vier Britse soldaten gevangen MANCHESTER HENSEN Weinig regen Enquête over plaats van Engeland in Europa Drie doden in het verkeer Accountant wordt voor officier van Justitie geleid Het woord is aan.... 1 Haarlemse vrouw overleden Nog.500 jaar? Heemstedenaar viel tussen perron en trein IDEE VOOR ONDERGRONDS BUSSTATION 13e JAARGANG No 77 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15293 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 Haarlems Dagblad 303e JAARGANG No 230 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Duwing on kleinere woonkernen von dc 'overloop'te ontwik- ing of 'nieuwe steden' Oder oon te duiden tussen de steden recreatiegebieden; oord. 3ts nog noder te bepalen plassen, meren enz.,oever- tc benutten voor recreatie loorn Jkmoor ^Toekomstige luchthavens - IJ MONO/'-/-' AGGLOMERATIE:, jfcj jLelystad A Flevoland Zuiderzee 'polders xj haarlemse^ agglomeratie -vamster[jamse1 'agglomeratie h het 'gooi Centrpató (Amersfoort 'ntwdrpen l'stad I "Wilsveenl Agrarisch n gemeenten op de utrechtse e üv'e lru g haagse agglomeraTii Utrecht •Delft1 'Goudo iotterdamse .agglomeratie, Nader te bestuderen gemeenten aan noord en merwede' 'Gorinch'env Advertentie i&ee MORRIS 'êeforei/oc/6vf// BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SUèDE DAMES HERENJASJES LONDEN (Reuter) Vier Britse para chutisten worden sedert tier dagen door Saoedi-Arabische strijdkrachten vastge houden, aldus heeft het Britse ministerie van Oorlog dinsdagavond bekendgemaakt. De vier soldaten werden op 29 september gevangen genomen, toen zij Saoedi-Arabië vanuit Jordanië binnenkwamen in een ge bied, waar de grens niet is aangegeven. Door bemiddeling van de Pakistaanse re gering wordt getracht de soldaten vrij te krijgen. Groot-Brittannië onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Saoedi- Arabië. CASTELGANDOLFO (Reuter en UPI) De toestand van Paus Pius XII is van morgen kritiek geworden na een tweede stoornis van de bloedsomloop in de herse nen, 48 uur na de eerste aanval. Volgens een mededeling van radio-Vaticana ligt de kerkvorst in een coma. Het bleek niet mo gelijk hem de communie te geven. Er be staat weinig hoop het leven van de Paus te kunnen behouden, aldus radio-Vaticana. Volgens een mededeling van het Vaticaan werd er om half tien een lichte tendens van herstel geconstateerd door de vier be- handcl-nde geneesheren. In het medische bulletin wordt gezegd, dat de artsen onmiddellijk de nodige maat regelen namen en dat later een lichte ver betering intrad. Over het verdere verloop van de toestand valt nog niets te voor spellen, aldus het bulletin. Om kwart over tien verloor de Paus het bewustzijn, aldus wordt uit gezaghebbende Vaticaanse bron vernomen. Een lid van het personeel van het pau selijk verblijf heeft verslaggevers gezegd dat de Italiaanse regering van de zijde van het Vaticaan gewaarschuwd was dat het overlijden van de Paus elk ogenblik te verwachten was. De dagbladen Tempo, Giornale d'Italia en Paese-Sera hebben vanmorgen in een speciale editie de dood van de Paus gemeld met koppen over de gehele breedte van de frontpagina. Van de zijde van het Vaticaan werd na het middaguur evenwel de ver zekering gegeven dat de Paus nog leefde. De mededeling van een terugval in de gezondheidstoestand van de Paus wekte bij de bevolking van Rome en in alle kringen van Vaticaanstad en te Castelgandolfo een sterke emotie. Een commentator van radio Vaticaan verklaarde, dat er nog „een sprankje hoop" bleef en dat de Paus rustig was, waarschijnlijk als gevolg van injecties. Hij voegde eraan toe, dat de toestand bleef zoals beschreven in het eerste medische bulletin. Iemand van het pauselijk hof zei om tien over twaalf, dat de Paus nog leeft, hoewel er weinig hoop was. „Hij ligt on beweeglijk in bed, helemaal wit en nauwe lijks ademend, met zijn mond open", zo zei hij. Advertentie SOIEX een begrip van veiligheid v.a. 349.50 Houtplein 20 - Tel.' 12000 Grote-Houtstraat 140 - Tel. 1254? .ïf'j: 5 -W S J -V Levering op 3 maanden zonder rente en kosten De nieuwste vorm van kinderlijk amu sement voor volwassenen is een hoe pel, zonder uw handen te gebruiken, draaiende te houden. Een conductrice van de Amsterdamse tram bezig met haar „behendigheidskunst". Advertentie Werkbroeken met extra sterke zakken ƒ19.85 Mouwvesten geheel Manchester 25.— Uit eigen atelier PAARIAARSTEEG 1 HAARLEM Advertentie 3IJ IEDERE JAS, EEN PASSENDE TAS urn II llinilullVELEGANTE TASSEN EN/BY0UX'. CR" HOUTsA^T-lVai*HA'ARl.VM TfeCÉK&S&'frs' Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidelijk, later westelijk. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT-EN-TWINTIG PAGINA'S De modernisering en sanering van Haarlem als woon- en winkelstad wordt verhaast door de dringend om oplossing roepende problemen van stadsverkeer en woon gelegenheid. Welke plannen daartoe zijn ontworpen, welke vraagstukken daartoe moeten worden opgelost en welke mogelijkheden zich daarbij aandienen, wordt uitvoerig uiteengezet in een bijlage, die vandaag bij de krant is ingesloten en een woord- en beeldrijk verhaal vormt van „de stad in deze tjjd en de toekomst' Bovendien geeft de krant van heden boeiende beschouwingen over het stads- probleem in het algemeen een probleem waarmee overal elders in binnen- en bui tenland wordt geworsteld en waarvan de oplossing zo snel en zo drastisch moet geschieden, dat de steden niet achterop raken bij de enorme en vliegende ontwik keling, die onze tijd en onze samenleving te zien geeft. Deze bijlage is een tijds- Op initiatief van de Britse organisatie „Federal Union" evenals de Beweging van Europese Federalisten aangesloten bij het „Centrum voor Europese federalisti sche actie" te Parijs heeft een twintig tal bekende Britse parlementsleden on der wie Lord Beveridge, Lord Boyd-Orr, John Edwards, Hugh Fraser," J. B. Hynd en Lord Pakenham een aantal vragen over Groot-Brittannië's plaats in Europa voor gelegd aan parlementsleden van het Britse Gemenebest. Een kleine tweehonderd par lementsleden uit Canada, Australië, Nieuw- Zeeland, India en andere Gemenebest- landen heeft de vragen van de enquête beantwoord. Van de antwoorden was 72 percent ten gunste van Britse deelneming aan een Europese vrijhandelszone; van de 28 per cent negatieve antwoorden noemde twee derden der inzenders voorwaarden, waar aan deze deelneming zou moeten voldoen, als zij zich voor Britse deelneming zouden uitspreken. Een minderheid, 38 percent, sprak zich uit voor een stelsel, waarbij Groot-Brittannië in bepaalde economische vraagstukken door meerderheidsbeslissin gen in een Europese vrijhandelszone ge bonden zou zijn. Ook de politieke aspecten van de plaats van Groot-Brittannië in het Europese ge heel werden in dit opinie-onderzoek be trokken. Van de antwoorden was 83 per cent voor nauwere politieke bindingen van Groot-Brittannië met Europa. Van hen, die de vragen over Britse toetreding tot een Europese vrijhandelszone negatief beantwoordden, sprak toch 78 percent zich uit voor politieke bindingen van Engeland met Europa. Ruim driekwart van de in zenders was voor de vorming van een par lementaire vergadering van het Britse Ge menebest, beeld, doch tevens een beeld van het toe komstige stadsleven in velerlei aspecten. CD m S3 O £2 •//A is ograrisch gebii spoeiole tuinbo stedelijke bebc ter opneming kelen uitbreidi idem; ploats n. bufferstroken reereaticgebic te ontwikkelen omvong en plc binnenwateren stroken ten de voorwegen verkccrswegcr spoorwegen vliegvelden en Een toekomstbeeld voor het westen van Nederland, zoals het er cartografisch zal uitzien over twintig jaar. Zeven enorme bevolkingscentra vor men een stedenkrans rondom een centraal agrarisch gebied. De bebouwing heeft zich van stad tot stad uit gebreid tot monster achtige stedengroe- pen, waarin van de totale Nederlandse bevolking (die in 1980 13,5 miljoen zal bedragen) de helft een woon- en werk gelegenheid zal moe ten vinden. Is het teveel gezegd, dat onze stad en onze streek grote pro blemen hebben op te lossen in zeer kort tijdsbestek? De 16-jarige Johan Boone uit Schoon- dijke (Zeeuwsch Vlaanderen) is dinsdag, enkele minuten nadat hij een 12-jarig meisje had aangereden, tijdens zijn vlucht voor de achtervolgers met zijn tractor over de kop geslagen en op weg naar het ziekenhuis overleden. Het meisje kreeg wonden aan een dijbeen en aan het hoofd. Het meisje, Thea Dijk uit Biervliet, was met enkele vriendinnetjes per fiets op weg naar school in Terneuzen. In de Elizabethpolder kwam haar met grote snelheid een tractor met aanhanger tege- moetgereden, bestuurd door de 16-jarige Johan Boone. Hij passeerde in volle vaart, waarbij de slingerende aanhanger het meisje raakte en tegen de weg smakte. De jongen, vermoedelijk hevig ontsteld, gaf meer gas. Enkele oudere jongens, die een achtervolging op hun fietsen inzetten, kon den hem niet inhalen. Plotseling zagen zij de tractor op twee wielen door een bocht gieren en toen van de dijk afkante- len. Even later vonden zij de jongeman, die onder de tractor was gekomen. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Het driejarig jongetje Bennie van de familie Heering wonende te Enter is bij Rijssen onder een achteruitrijdende melk- auto geraakt en vrijwel op slag gedood. Bij Emmer is de ongehuwde motorrijder R. Deenen uit Rolde in volle vaart op een op de weg geparkeerde trailer gereden en daarbij zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. Dale Carnegie: De hond is het enige schepsel dat van de vriendschap een bestaansmiddel heeft weten te maken. In 1776. dus in hetzelfde jaar waarin de Britse koloniën in Amerika hun onafhan kelijkheid proclameerden, verscheen er in Londen een merkwaardig boek in de Franse taal. Dat boek waarvan de schrijver zijn naam verborgen hield heette „L'An Deux Mille Quatre Cent Quarante" (Het jaar 2440) en bevatte het verhaal van een man, die in de 18de eeuw in slaap valt en droomt dat hij ruim zes en een halve eeuw later wakker wordt. Later bleek, dat de anonieme schrijver de Parijzenaar Louis- Sébastien Mercier was en dat hij het jaar 2440 had gekozen voor het moment van zijn „ontwaken" omdat hij dan, als hij zou zijn blijven leven, zevenhonderd jaar oud zou zijn geworden. Mercier vertelt in zijn boek, hoe anders, hoe héél anders dan in zijn eigen dwaze tijd de wereld er uitziet in dat gezegende jaar 2440. Alle landen worden geregeerd door verstandige, bekwame vorsten. Zelfs in Rusland is de regeringsvorm niet. meer op militarisme gebaseerd en het staats hoofd „is geen autocraat meer". Wat dit betreft kan Mercier nog best gelijk krijgen, want zijn voorspelling behoeft pas over een kleine 500 jaar te worden verwezen lijkt. Ook wij Nederlanders gaan een zonnige toekomst tegemoet, als Mercier gelijk krijgt, want „dit werkzame volk, dat van de ondankbaarste en drassigste bodem een tuin heeft gemaakt", heeft in 2440 zijn „extreme liefde voor het goud" weten te bedwingen; „het heeft ingezien dat het gemakkelijker is, aan de woedende golven weerstand te bieden dan aan dat mensen- bedervende metaal, en het verdedigt zich nu even dapper tegen de verleidingen van de weelde als tegen de aanvallen van de zee." Een goed verstaander kan hier wel uit opmaken, hoe onze reputatie in de tweede helft van de 18de eeuw was Maar Mercier kijkt, als hij in die verre toekomst ontwaakt, niet alleen naar poli tiek en economie; hij kijkt onder meer ook naarhet verkeer. En uit de wonderen op verkeersgebied, die hij in het jaar 2440 ontdekt, blijkt vrij duidelijk hoe het in dat opzicht in Mercier's eigen tijd gesteld was. Tot die wonderen behoort bijvoorbeeld het verschijnsel, dat in het Parijs van de 25ste eeuw iedereen op straat rechts houdt. „Dit eenvoudige middel om niet voortdurend met elkaar in botsing te komen, was pas uitgevonden," lezen we, en we kunnen dus met voldoening constateren, dat we althans op dit punt onze tijd 500 jaar vooruit zijn, zodat we niet mogen mopperen als nog niet alle voetgangers van thans zich steeds aan die regel houden. Voorts zag Mercier in iedere straat „een man. die het verkeer zodanig regelde dat karren, lastdragers en wandelaars el kaar niet stoorden", een figuur die in de uniform van verkeersagent anno 1958 nog maar op enkele van de allerdrukste punten van onze steden te vinden is. Maar danhoe aangenaam verrast is Mercier als hij ziet dat er in het jaar 2440 (blijkbaar in tegenstelling met zijn eigen tijd) „heren in 't verkeer" zijn! Geen op stoppingen meer waarbij „de imbecielen, die zich laten rijden, vergetend dat zij benen hebben, uit de portieren schreeuwen en lamenteren dat ze niet kunnen op schieten". En dankzij verstandige wetten is er ook een eind gemaakt aan de ge woonte van sommige individuen om, zonder enig respect voor de voetgangers, elkaar de loef af te steken in het hard rijden „zodat de gewone burger haastig moest vluchten om niet onder de wielen van hun karossen te raken"! Die toestand heerste er 180 jaar geleden dus ook al, en op de „verstandige wetten" wordt nog altijd gewacht. Zullen we werkelijk, zoals Mercier voor zag, tot 2440 moeten wachten eer het zo ver is dat „zij. die het voorrecht genieten een rijtuig bezitten, slechts langzaam en met eerbied ook voor hun eenvoudigste medeburgers over het plaveisel mogen rijden", waarbij ze nooit iemand letsel toe brengen. want de eigenaars der karossen zijn over *10 jaar dus „respectabele lieden, die niet menen dat het hun eer te na komt als hun rijtuigen voorrang ver lenen aan voetgangers....". Het zou wel een heel ongunstig getuige nis zijn van de vooruitgang in de samen leving, waarop wij dikwijls zo trots zijn, als het inderdaad nog 500 jaar zou duren vóór Mercier's fantasie werkelijkheid is geworden en we in onze steden inderdaad onbezorgd en onopgejaagd kunnen wan delen en winkelen, en er dus ook prettig kunnen werken en wonen. Maar de ge dachten, die hierover door een aantal des kundigen in onze courant van vandaag zijn ontwikkeld, geven ons hoop dat we daar toch niet zó lang op zullen moeten wachten als Mercier heeft gemeend. Simon Koster De Pakistaanse president Iskander Mirza, die de staat van beleg in zijn land afkondigde, gefotografeerd tijdens een bezoek aan Turkije. (Midden). In rle afgelopen nacht is de 76-.iarige mevrouw E. Braakhuis-Wolkc, gewoond hebbende in de Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost, door koolmonoxydevergif- tiging om het leven gekomen. Twee vrien dinnen van mevrouw Braakhuis ontdekten dinsdagavond omstreeks tien uur het slachtoffer, dat in de achterkamer van de woning op de grond lag. Er hing een sterke kolendampgeur. Men waarschuwde de G.G.D., die mevrouw Braakhuis naar de Mariastiehting overbracht, waar zij om streeks écn uur is overleden. Vandaag zou de-37-,jarige accountant, die ervan verdacht wordt de Staat te hebben benadeeld door onjuiste belastingopgaven, voor de officier van Justitie te Haarlem worden geleid. Dan zal onder meer worden besloten of de accountant in voorlopige hechtenis wordt gehouden. Van de zijde van de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (F.I.O.D.) vernamen wij voorts, dat berichten als zou de fraude naar schatting f 100.000 bedragen vol komen uit de lucht gegrepen zijn. Het on derzoek, dat geruime tijd zal vergen, is namelijk pas enkele dagen aan de gang en men heeft nog geen idee over de omvang van de falsificaties. Tevens achtte men het vooralsnog niet waarschijnlijk, dat er in deze zaak binnen korte tijd meer arrestaties zijn te ver wachten. uiteraard is zulks niet onmoge lijk, maar dat zou men pas in de toe komst kunnen uitmaken. Vast staat, dat het nagaan van de boek houding van de Haarlemmer grote moei lijkheden oplevert omdat de accountant onder zijn cliënten een aantal veehande laren uit de Haarlemmermeer telt, die ge woon zijn hun transacties mondeling af te doen# waardoor een controle in de boeken achteraf bijzonder ingewikkeld is Naar wij vernemen zal deze zaak voor de F.I.O.D. pas over enkele weken duidelijker worden, wanneer men de gehele boek houding van do accountant, heeft nage gaan en wanneer men diverse boeken van zijn cliënten heeft onderzocht. KARATSJI, (UPI). President Iskander Mirza van Pakistan heeft vandaag de staat van beleg afgekon digd voor het gehele land, de grondwet afgeschaft en de verkiezingen die volgend jaar februari gehouden zou den worden uitgesteld. Een duidelijke verklaring voor deze maatregelen werd niet gegeven. Zij werden aange kondigd in een proclamatie, waarin verder onder meer gezegd werd, dat Pakistan's buitenlandse politiek „blootstaat aan onverstandige en on verantwoordelijke critiek" en dat „po litieke avonturiers" hun best doen „wanbegrip te kweken tussen Paki stan, de Sovjet-Unie, de Verenigde Arabische Republiek en de Chinese Volksrepubliek". Daaraan werd toe gevoegd, dat Pakistan al zijn interna tionale verplichtingen na zal komen. Zes leden van de Awami-liga, die zitting hadden in het coalitiekabinet van premier Firoz Khan Noon, hebben zich hedenmor gen uit de regering terugggetrokken. Par tijsecretaris Mujidur Rehman gaf hier voor als reden op, dat men het houden van de verkiezingen in februari wilde verze keren. Premier Firoz verklaarde dinsdagavond dat de onwil van de Awani-leden om nog langer deel uit te maken van het kabinet, „nagenoeg geen" verband hield met de kwestie van de verkiezingen. Ook ontkende hij dat er moeilijkheden zouden zijn in verband met een herverdeling van de zetels :n het kabinet. De nu ingetrokken grondwet werd door president Mirza m zijn proclamatie „onpraktisch" genoemd. (Reuter) Premier Noon zal volgens de thans afgetreden ministers in zijn eigen partij moeilijkheden ondervinden bij de herverdeling van de portefeuilles in Oost en West-Pakistan en deze moeilijkheden zullen volgens hen wellicht de mogelijk heid van vrije en eerlijke verkiezingen schaden. Premier Noon heeft inmiddels ontken;! dat er moeilijkheden zijn. Hij beloofde dar er op 15 februari verkiezingen zullen wor den gehouden. Noon heeft inmiddels naast het premierschap ook het ministerie van Defensie op zich genomen, en de porte feuille van Buitenlandse Zaken gegeven aan Ardar Abdur Rasjid Khan, die minis ter van Handel en Industrie was. Dit schijnt de aanleiding te zijn tot het aftre den der zes ministers. Volgens president Mirza heeft hij de staat van beleg afgekondigd, nadat hij „met zeer grote bezorgdheid de meedogen loze strijd om de macht" had gadegeslagen. De president zei van plan te zijn een aantal „vaderlandslievende personen" bij een te brengen om de politiek van Paki stan aan een onderzoek te onderwerpen en naar een grondwet te streven, die meer in overeenstemming is met de aard van de mohammedanen. De 69-jarige textielagent B. J. M. Bothe uit Heemstede wilde dinsdagmiddag om 12.48 uur op het vijfde perron van het cen traal station te Rotterdam de trein naar Den Haag, die reeds in beweging was, nog halen. De man greep de knop van de voor laatste deur van de trein, maar door de grote snelheid moest hij loslaten. Hij viel tussen het perron en de trein. Met ernstige inwendige kneuzingen werd de heer Bothe naar het Coolsingelziekenhuis gebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Advertentie VOUS 6TES EN... met LUXE LEDERWAREN en PARAPLUIES Grote Houtstraat 125 127 - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1