Nederlands jeugdelftal speelde gelijk tegen Deense amateurs GIOS kwam tegen De Blinkert niet verder dan een gelijk spel Blauw Wit kansloos tegen Slavia Yankees wonnen na verlenging en forceerden beslissingswedstrijd Nederland niet zo succesrijk in de schaakmatch tegen Denemarken Ook de vierde partij remise, nu na veel spanning Bij heren is er geen ploeg meer zonder verliespunt Boeiende partij met zeer originele wendingen 11 De volleybalcompetltie Bosselaar (Sparta) was de beste speler Europej DOS uitgeschakeld voor ;se voetbalbeker Nederlaag (2-1) in Lissabon Drie winnaars delen de toto van KNVB PSV gaat naar volgende ronde vriendschapsbeker Herb. Elliott wordt nu f 3.000.000 geboden Atletiek Gesloten seizoen van de KNZB sterk bekort Damesploeg van DWR won van HVGB-sters Wielrennen Coen Niesten wordt semi-profrenner DE TWEEKAMP OM DE WERELDTITEL DE WORLD SERIES Dammen HET FIDE-LANDENTOERNOOI PONDERDAG 9 OKTOBER 1958 pe voetbalwedstrijd tussen de jeugd- leams van Nederland en Denemarken, sa mengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, is geëindigd in een gelijkspel (3—3). De ruststand van deze in Aarhus bij kunst licht gespeelde ontmoeting was 22. Het is geen gemakkelijke wedstrijd voor de Nederlanders geworden. Het door de bjj„a ononderbroken regenbuien door weekte terrein stelde hoge eisen aan be heersing van lichaam en bal, maar des ondanks werd vaak voetbal van behoor lijk gehalie gespeeld dat door het publiek zeer gewaardeerd werd. Voetbal^ Het waren de Denen die aanvankelijk het initiatief namen. Vooral de linker vleugel gevormd door de internationals John Danielsen en Joern Soerensen bracht in de eerste fase van de" strijd de Nederlandse defensie vaak voor grote moeilijkheden. Direct na de aftrap zorgden de Deense aanvallers al dat hun amper 6500 sup porters konden juichen (10). De vreugde was evenwel van korte duur, want na nog geen 5 minuten spelen ontnam Tinus Bosselaar de bal aan de Deense rechts half Klaus Bush. Een snelle rush bracht de Sparta-speler vrij voor doelman Gaard- hoeje die op het schot van de Rotterdam mer geen verweer wist (11). De wedstrijd was het aankijken zeker waard, en ondanks de wel zeer slechte weersomstandigheden bleven de toeschou wers de ploegen geestdriftig aanmoedigen. Na ruim een half uur zorgde linksbin nen Groot (Stormvogels) voor het tweede Nederlandse doelpunt. Een pass-op-maat van Bosselaar stelde Groot in staat te scoren. In de 42e minuut was de balans echter opnieuw in evenwicht. Middenvoor Han sen werd binnen het strafschopgebied on reglementair aangevallen door stopper De tweede wedstrijd tussen Sporting (Lissabon) en DOS, voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese voetbal beker, in Lissabon gespeeld, is geëindigd in een 2-1 zege voor de Portugezen. Alle drie doelpunten werden na de rust ge scoord. Doordat Sporting zowel de eerste als de Iweede wedstrijd heeft gewonnen komt de ploeg uit Lissabon nu in de tweede ronde uit tegen Standard Luik. Tot de rust hebben de Utrechtenaren rich geweerd als leeuwen en hun tegen standers, die veel minder sterk waren dan in Utrecht, volkomen overspeeld. Al da delijk na de aftrap onderscheidden' Van der Linden en Lammers zich in enkele snelle aanvallen. Ook Krommert brak twee keer door de Portugese verdediging, maar strandde tenslotte op keeper Desa. Veel geluk had Sporting, toen Lammers in de dertigste minuut scoorde, echter met hulp van zijn vuisten in plaats van met het hoofd. Na de rust was het Portugese elftal ech ter als herboren. Met beheerst spel waren zij de eerste tien minuten na de hervat ting heer en meester op het veld. In de 51ste minuut bood Morais Ivson een goe de scoringskans, die deze niet miste (1-0). En even later maakte Caraballo, opnieuw uit een voorzet van Morais, er 2-0 van. De Utrechtenaren zetten alles op alles om een tegengoal te krijgen, maar hun schieten was slecht. Tenslotte, in de 81ste minuut, slaagde Krommert erin het enige Utrechtse doelpunt te scoren. Deze slotuit- slag gaf de verhoudingen goed weer. In de Utrechtse verdediging blonk Van de Bogert uit. De Utrechtse voorhoede deed, met Van der Linden en Krommert aan het hoofd, vaak goede dingen, maar schieten was een zwak punt. De wedstrijd, bij mooi herfstweer gespeeld in het Lissa- bonse Alvalade-stadion, werd bijgewoond door 40.000 toeschouwers. Drie deelnemers aan de KNVB-toto van dit weekeinde zijn, dank zij het feit dat zij 14 van de 15 uitslagen juist invulden, ieder ongeveer 26.580,rijker geworden. Het rijn inwoners van Arnhem, Eindhoven en Nijmegen. Zij delen de eerste prijs van ƒ79.742,Dertien personen delen de tweede prijs van 34.175, De tweede wedstrijd tussen PSV en Fortuna (Dusseldorp) voor de voorronde van het toernooi om de Vriendschapsbeker is door de Eindhovenaren met 2-3 verloren Bij de rust leidden de Duitsers met 2-0. Doordat de eerste ontmoeting tussen beide clubs, verleden week in Dusseldoro gespeeld, een 5-1 zege voor PSV heeft op geleverd, gaat de Nederlandse ere-divisie- club over naar de volgende ronde. De Amerikaanse promotor Leo Lavi tl geeft de moed niet op bij zijn pogingen de Australische atleet Herb Elliott, wereld recordhouder op de 1500 meter en de mijl, °ver te halen een contract als professional te tekenen. Op weg naar Perth, waar hij Elliott op nieuw zal ontmoeten, verklaarde Lavitt in Singapore, dat hij er van overtuigd was, dat de Australische „wonderloper" zou in gaan op zijn nieuwe aanbod van 750.000 dollar of wel drie miljoen gulden. .•Er staan twintig van de beste amateur atleten klaar om een contract voor een grote tournee te tekenen zodra ook Elliott akkoord gaat. Ik verwacht dat deze tour nee een recette van een miljoen dollar op levert. Maar zonder Elliott begin ik niets". Schilder. Linksbuiten Soerensen schoot de penalty onberispelijk in. Kort na de rust lanceerde de rechtsback Veldhoen het offensief dal Nederland an dermaal de leiding zou geven. Na een solo van de Feyenoord-spclcr trof de bal de lat en het was de attente Groot die onmiddellijk de terugspringende bal in het doel werkte (32). Het duurde lot ongeveer 12 minuten voor het einde voor de gelijkmaker kwam De linkervleugel van de Denen zorgde voor de inleiding. Soerensen zag kans de vrijstaande Bent Hansen te bereiken en het schot van de Deense aanvalsleider was te goed gericht om Hoogerman ook maar een kans te geven. Het einde kwam dus met een 33 score, een resultaat dat in het bijzonder voor de Deense amateurs bijzonder eervol is. Bosselaar was de grote man van deze ontmoeting. Hij zwoegde van het begin tot het einde en uit zijn goede passes konden de Nederlandse aanvallers gevaarlijke atta ques opbouwen. Maar ook de MVV-er Rut ten leverde een goede prestatie, evenals de Stormvogels-spelers Janssen en Groot. Opvallend was voorts dat de Neder landse voorhoede sneller was dan de Deense en dat de Nederlanders de directe weg naar het doel namen. De gastheren daarentegen speelden te vaak in de breed te wat het tempo aanmerkelijk drukte. Toch hadden zij in Soerensen en Daniel sen twee gevaarlijke voorhoede-spelers. Brouwer en Althoff waren aanvallend zeer goed maar verwaarloosden hun ver dedigende taak wel eens wat al te zeer. Nederland speelde in de volgende op stelling: doel: Hoogerman (Ajax); achter: Veldhoen (Feyenoord) en Fransen (GVAV); midden: Brouwer (Enschede), Schilder (Sparta) en Althoff (Blauw Wit); voor: Den Engelse (ADO), Rutten (MVV), Janssen, Groot (beiden Stormvogels) en Bosselaar (Sparta). I-Iet is geen plezierige houding, waarin mej. G. Butlers gefotografeerd is. Een vage troost moge voor haar zijn, dat zij lang niet de enige was, die tijdens de „paard van het jaar"-show in Londen alleen over een versperring ging, terwijl het paard, aan gene zijde bleef Na drie weken volleybal is er in de eerste klasse heren geen enkele ploeg meer zonder puntenverlies. Gisteravond zorgde De Blinkert in het Krelagehuis voor een verrassing door de ClOS-pIoeg voor gisteren nog het enige team zon der verlies een gelijkspel af te dwingen. In de eerste set hadden de toekomstige sportleiders geen moeite met de grocn- witten (155), waardoor zij zich in de tweede set tot het spelen van het pene tratie-systeem lieten verleiden. Dat het spelen van dit uitermate moeilijke systeem niet lukte spreekt duidelijk uit het resul taat, want met een constante serve en een degelijk blok won De Blinkert deze set liefst met 151. Aangemoedigd door dit succes beet De Blinkert in de derde set fel van zich af, liep een 117 achterstand in en won tenslotte met 1513. In dc laat ste set herstelde CIOS zich en sloeg met een aantal harde smashes de aardig spe lende groen-witten defensie aan flarden (15—4). Eclecta speelde tegen Santpoort zonder aanval, „prikte" bal na bal over het net en was met deze speelwijze tegen een sterk aanvallend Santpoort feitelijk kans loos. Maar door hard werken heeft de Het door de Koninklijke Nederlandse Zwembond vastgestelde gesloten seizoen van 15 december 1958 tot en met 17 janua ri 1959 is op aandrang van de competitie leiders in de K.N.Z.B. ingekort van 21 de cember 1958 tot en met 2 januari 1959. Tijdnood voor 't afwerken van het roos ter voor de wintercompetities is aanleiding geweest dat er bij de Sportcommissie op aan werd gedrongen het vastgestelde ge sloten seizoen te laten vervallen of an derszins te verschuiven naar een tijdvak dat de afwerking van het rooster voor de wintercompetitie niet in gedrang kan bren gen. En dat is de reden geworden dat het vastgestelde gesloten seizoen sterk is in gekort. Blauw Wit heeft woensdagavond bij kunstlicht een teleurstellende avondwed strijd gespeeld tegen Dynamo Slavia, een der topploegen van de Tsjechische voetbalcompetitie. Teleurstellend in de eerste plaats omdat het geen zuivere krachtmeting werd de Tsjechen won nen met 7-2 na een 4-2 voorsprong bij de rust en in de tweede plaats omdat het bar slechte weer weinig inspirerend werkte op de spelers vgn beide ploegen die zich .beperkten tof wat „machinaal" voetbal! - Blauw Wit, dat zondag een belangrijke competitiewedstrijd moet spelen tegen DWS, bracht er niet zo heel veel van te recht en dat moest wel vooral worden ge weten aan het feit dat niet minder dan vijf invallers waren opgesteld. De vervan gers speelden weliswaar niet onverdien stelijk, maar zij waren in het algemeen toch niet opgewassen tegen het vooral technisch sterke spel van de Tsjechische ploeg, die drie internationals telde. De Amsterdammers lieten zich voorts in het algemeen te veel verleiden tot pre cieus samenspel zonder fantasie zoals de Tsjechen dat speelden, maar dat niet pre cieus genoeg was om de sterke defensie van Slavia te verontrusten. Toen men een meer Nederlands speltype liet zien, waren de Blauwwitters dan ook veel gevaarlijker hetgeen voor de rust twee doelpunten van goede kwaliteit opleverde. Een prestatie op zich omdat de Tsjechische doelman Dolej- si, die het presteerde de bal tot ver over het midden van het veld uit te gooien, een grote klasse vertoonde. Aan de ande re kant bleek de reserve-doelman van Blauw Wit, Koper (ex Enschedese Boys) in bar slechte vorm. Hij had zeker vier van de zeven tegen hem gescoorde goals kunnen voorkomen. Ondanks hel door een miezerige -egen gladde veld en dito bal lieten de Tsjechen Het damesteam van DWR heeft in de tweede klasse van de districts-winterwa- terpolocompetitie een overwinning ge boekt op HVGB. HVGB bracht zes speel sters in het veld en moest tegen een volle dig DWR de strijd aanbinden. Door Miep Sint (3) en Alie Drogtrop stond DWR bij het ingaan van de rust met vier-nul voor. In de tweede helft voerde Wil van Praag en Joke Drogtrop de score op tot zes-nul. Toen moest een DWR-speelster voor een overtreding het water verlaten. Met gelij ke ploegen in het veld kon Loes Dekker met een ver schot de eer voor HVGB red den. De fel spelende Joke Drogtrop bracht tenslotte voor DWR de eindstand op ze- ven-één. De jonge Beverwijkse wielrenner Coen Niesten, die in zijn vijfjarige wieier- loopbaan al heel wat klinkende successen bijeen heeft gefietst, heeft woensdag in Alkmaar zijn laatste wedstrijd als ama teur gereden. Begin volgend jaar gaat Niesten zijn geluk bij de beroepsrenners beproeven. Hij wordt dan onafhankelijke, z.g. semi-prof, en hoopt zich in de Belgi sche voorjaarsklassiekers in vorm te rij den voor het komende seizoen. Niesten zal tol de „Locomotief-stal gaan behoren. De fabriek waarvoor onder andere ook Wim van Est en Gerrit Voorting rijden. soms fraaie staaltjes voetbal zien. In de eerste helft namen zij door Hofman en Hovorka een 2-0 voorsprong. Van dei- Berg bracht de stand uit een voorzet van Bosklopper op 1-2, maar de Tsjechen kwa men weer terug. Nadat Hofman in vrije positie vlak voor doel de bal te hoog had getrapt, herstelde hij zich even later (1-3). Hovorka scoorde het vierde doelpunt (1-4) maar even voor rust kon midvoor Uiter- merk na goed doorzetten de stand enigs zins dragelijk maken (2-4). Na de hervatting kwam-Blauw Wit ei- niet meer aan te pas. Koper sloeg de bal uit een schot van Hofman via de binnen kant van de paal in eigen doel (2-5), Hovor ka maakte het halve dozijn vol (2-6) en tenslotte dook Koper finaal over een ver schot van Hercik heen (2-7). Er waren 3000 toeschouwers. De vierde partij van de wedstrijd om het wereldkampioenschap dammen, woensdagavond in Rotterdam gespeeld, had een droef begin: de voorzitter ver zocht de aanwezigen twee minuten stilte in acht te willen nemen daar zojuist het bericht was binnengekomen, dat Marcel Bonnard, de enige vooroorlogse Franse meester die nog in leven was, plotseling was overleden. Bonnard bereikte de leef tijd van 72 jaar. Vooral voor de Lyonese dambeweging, waar Bonnard dc ziel van was, is het een gevoelig verlies. Na de twee minuten stilte werd de strijd om de titel voortgezel. En wat voor een strijd! Een buitengewoon talrijk opge komen publeik zag een uiterst boeiende partij met veel originele wendingen en af wisselende kansen. En dat juist bracht de spanning tot een hoogtepunt. Vanaf de opening speelde de titelhouder op verwikkelingen en koos daartoe soms oen voortzetting die-de aanwezige mees ters bedenkelijk het hoofd deed schudden. Koepèrman ontweek de véle aanbiedin gen van een lijf aan lijf gevecht, totdat Deslauriers het met zijn 24ste zet wel een beetje al te bont maakte toen zagen wij beide grootmeesters op hun best. Ieder in zijn eigen genre. Koeperman positioneel in de aanval, en de wereldkampioen listig en vindingrijk in de verdediging. Voor het eerst in de World Series 1958 zijn de New York Yankces op gelijke hoog te gekomen met hun tegenstanders, de Milwaukee Braves. De Yankees wonnen woensdagmiddag in het County Stadium in Milwaukee met 4-3 na een uitermate spannende wedstrijd, die na negen innings nog onbeslist was (2-2). De tiende innings echter bracht de Yankces de zege, dank zij een homerun van Mc Dougald en honkslagen van Howard, Berra en Skow- ron. De winnende werper was Reynold Duren, een van de vier werpers, die Yan kee-manager Stengel nodig had. Duren wierp in 4 innings niet minder dan 8x3 sl., slechts 2x4w. en kreeg 3 honkslagen tegen. Een zevende wedstrijd is nu nodig geworden en deze wordt donderdagmid dag gespeeld. De kansen voor Milwaukee zijn gestegen, want Don Larsen, de enige grote werpers troef van de Yankees, heeft last van zijn arm. De zesde wedstrijd is de spannendste geworden. Voor de Braves wierp Warren Spahn voor de derde maal in acht dagen. In de eerste wedstrijd won Spahn met 4-3 en zijn ploeg had voor die benauwde zege tien innings nodig. De vierde wedstrijd won hij overtuigender (3-0). In deze wedstrijd stond hij slechts twee honkslagen toe. Nu was het weer Spahn. die de aandacht op zich vestigde door negen innings lang de Yankees in bedwang te houden. Welis waar sloeg Hank Bauer in de eer ste innings reeds een homerun zijn vier de in deze Series maar het duurde tot de zesde innings, voordat de Yankees we derom scoorden. Honkslagen van Mantle en Howard en een verre tik van Berra, die gevangen werd. zorgden in die innings voor de tweede Yankee-punt. De stand kwam toen op 2-2. want de Braves hadden in de eerste twee innings de starting-pitcher van de Yankees, Whitey Ford. naar de dug-oul verwezen. Honkslagen van Schoendienst. en Aaron zorgden in de eerste slagbeurt voor een rün en een serie honkslagen van Co vington. Pafko en Spahn leverde het twee de Braves-punt op. Toen Ford hierop 4w. gooide, werd hij vervangen door Art Dit- mar, wie een zware taak wachtte, want er waren drie honken bezet met slechts een uit. Elston Howard redde hem echter door een harde tik van Logan te vangen en met een schitterende aangooi uit het verreveld de naar het thuishonk sprintende Pafko uit te schakelen. Hierdoor bleef het 2-1 en de Yankees kwamen op eerder beschreven wijze in de zesde innings gelijk. In de gelijkmakende slagbeurl voor de Braves kwam bij de Yankees Reynold Duren deze week uitgeroepen tot Rookie Pitcher of the Year op de plaat. Deze rechtshandige werper stelde de Braves- oiagi'ioeg met zijp. ontzettend harde wor pen voor onoplosbare problemen. Hij was zo goed in vorm. dat hij in de zesde en in de negende innings drie maal 3sl. wierp. Geen van beide ploegen scoorde en dus moest men verlengen. Warren Spahn be gon vol zelfvertrouwen. Mc Dougald was zijn eerste tegenstander. Een honkslag uit vier beurten was zijn oogst. Deze keer plaatste hij een voltreffer. Over het hek in het linksveld vloog de bal en de stand was 3-2. Spahn zag nog kans om de volgen de twee tegenstanders uit te schakelen, maar toen was het met hem gedaan. Howard en Berra sloegen hem kansloos. Haney kwam uit de dug-out en verving Spahn, die nog eenmaal zijn loodzware arm optilde, nu echter om met een nijdig gebaar zijn handschoen tegen de grond te smijten. Zijn vervanger moest nog een honkslag laten passeren en de stand was 4-2 voor de Yankees en de wedstrijd leek beslist. Maar de Braves kwamen nog terug. Duren wierp een maal 4w en moest honkslagen van Aaron en Adcock laten passeren. Dit leverde de Braves een punt op (4-3) en er waren honklopers op het derde en eerste honk. Met twee nullen werd Duren vervan gen door Turley. Deze dwong Torre tot een hoge tik, die met veel moeite door Mc Dougald gevangen kon worden, waardoor het einde van deze sensationele wedstrijd kwam met een 4-3 overwinning voor de Yankees. De totaalstand in de World Se ries kwam op 3-3 en de wedstrijd van don derdagmiddag moet de beslissing brengen. In elke wedstrijd van deze World Series worden records aan de lopende band ge broken. Zo bracht Yogi Berra. de catcher van de New York Yankees zijn totaal aan tal honkslagen in World Series op 60. Ook Mathews, de derde honkman van Mil waukee brak een record, maar daar zal hij wel niet zo enthousiast over zijn. Hij kreeg woensdag voor de elfde maal drie slag en dit was een duidelijke verbetering van een zeer twijfelachtig record. De manager van de Yankees, Casey Sten gel, die weer een schitterend stukje coa chen liet zien, zit in grote moeilijkheden. Dinsdag verklaarde hij tegen journalis ten, dat hij vier dagen regen nodig had, om zijn werpersstaf weer op krachten te krijgen. Dinsdagnacht en woensdagoch tend regende het inderdaad in Milwaukee. Het stadion, waarvan het binnenveld ge heel was afgedekt, verwerkte het regen water echter goed en tegen twaalf uur werd het droog tot groot misnoegen van Sten gel. Zijn werpers en velders hadden echter geen last van vermoeidheid. De Braves echter wel, want de velders maakten niet minder dan vier fouten. Een verdediging waarbij slechts een zij den draad de afgrond van de nederlaag overspande. Als een ware koorddanser ba lanceerde de kleine man uit Montreal ech ter op deze draad. Om de overkant te be reiken moest hij weliswaar genoegen ne men met een verlies van twee stukken, maar alles bleek precies te kloppen en de Rus kon een puntenverdeling niet voorko men. Het verloop van dc vierde partij tussen Koe perman (wit) en Deslauriers (zwart) was als volgt. 1. 33—2!) 19—23: 2. 35-30 13—19. Een openingsvariant van Nederlandse oorsprong. 3. 3024 19x30: 4. 34x25 23x34: 5. 39x30 Wil verrassingen vermijden door liet contact onmiddellijk te verbreken. 518—23. o De openingen speelt de Canadees op zijn eigen manier, niet ornaat hij onze theorieën fout vindt maar heel eenvoudig omdat hij deze nog te wei nig heeft bestudeerd. Elke Nederlandse meester zou de voorkeur hebben gegeven aan 2024 enz., waarmee geenszins is gezegd, dat deze zet ster ker is. 6. 44-39 14- 19; 7 25x14 9x20; 8. 30—25 Vergemakkelijkt de zwarte ontwikkeling; beter lijkt 3733 om op 20—25 met 40—34 voort te zetten. 819—24: 9. 25x14 10x19; 10. 32—28 23x32: 11. 37x28 5—10: 12. 11—37 10—14: 13. 37—32 12-18: 14. 46-41 8-13: 13. 41—37 7—12; 16. 39—33 2—3; 17. 43-39 4—9; 18. 30—44 18—23. Weer is het spel in klassiek genre beland en zwart is bevredigend uit de opening gekomen ondanks zijn wat ongebreidelde opzet. 19. 31-27 12—18: 20. 40—35 17—22: 21. 28x17 l'xSl: 22. 36x27 8—12; 23. 33 28 12- 17: 24. -•.9—43. - :;r En niet 24. 39—33 wegens 17—22: 25. 28x17 23 28; 26. 32x12 13- 18; 27. 12x23 19x50 en zwart wint. 2 415—20. Beter lijkt ons 14—20. de tekstzet. Weer zo'n zet die in de Nederlandse school niet thuis hoorl en waarvan de waarde te bewijzen blijft. 25. 38—33 Om 1822 te beletten, 39—33. wordt nog steeds verhinderd. 2 56-11; 26. 47—41 1-6: 27. 41—36 17—22: 28. 28x17 11x31; 29. 36x27 20—25: 30. 44—40 24—30 De consequentie van 30. 33—28 heeft wit blijk baar niet aangedurfd en zwart gaat nu trachten iets tegen de witte korte vleugel te bereiken. 31. 35x24 19x30. Het is goed te zien dat de Canadees aan het 114-ruitenbord in zeer hoog tempo moet spelen. Ook nu had hij weer een uur minder nodig dan zijn tegenstander, van tijdnood heeft hij dan ook geen last. 32. 33-28 13—19. En niet het automatische 14—19 omdat dan 33. 39—34 30x39; 34. 43x34 zal volgen met vrij zeker gewonnen stand voor wit. 33. 39-34 30x39; 34. 43x34 Waarmee de zwarte aanvalsplannen in de kiem zijn gesmoord en wit de beste papieren heeft. 3414—20. Gedwongen om op 34 -29 23x34. 40x29 met 20— 21 enz. te kunnen handhaven. 35. 42—38 20—24; 36. 38—33 De zwarte stelling is niet delicaat. Op 36 9—13 volgt 37. 34-29 23x34; 38. 40x20 25x14: 39. 33—29 en er is geen verdediging meer tegen de dreiging 28—23 enz., maar ook 3624—30 is fout wegens 37. 23—29 30x39; 38. 40—34 39x30: 39. 28-22 23x34: 40. 22x35, nu krijgt wit met 48—43 en 3530 een stuk te winnen: gedwongen is nu 4034—39, waarna 45—40 en op het juiste moment 4034 wit goede kansen zou geven. 366—11. Vrijwel gedwongen. 37. 48-43 11 17: 38. 43—38 ploeg van Boukes de strijd tot en met de derde set vol kunnen houden en zelfs in de derde set nog lange tijd een redelijke kans op een gelijkspel gehad. Want nadat Santpoort de eerste (1511) en Eclecta de tweede set met 157 won, ontstond in het slot van de derde set een spannende felle strijd waarin de ploegen om beurten de leiding namen. Het verloop luidde: (S. Ecl.) 6—2, 7—6, 10—8, 11—10, 14—15, 15—15, 15—16 en 18—16. In de laatste set was de kracht van Raap, Leijen en Biesma te groot en won Santpoort met 152. Die Raeckse 2 versloeg het Zandvoortse OSS, een resultaat dat wij niet verwacht ten. De reserves speelden met enkele jon geren die voor de nodige inspiratie zorg den. De setstanden luidden: 1115, 1511, 159 en 158. Dames Gios speelde tegen Die Raeckse 2 in het achterveld actief en beweeglijk, de bal kwam steeds goed naar voren maar voor het net faalden de „witten". Een set-up werd niet gegeven of miste dc zuiverheid en bovendien speelden de volgelingen van Van Domselaar aanvallend te terughou dend. De reserves met geroutineerde krachten als de dames Hop. Haring, Baay en Ilolm speelden luchtig en reduceerden zonder veel moeite de in de eerste sets opgelopen achterstanden. In de eei'ste set leidde Gios met 105, miste enkele serves en moest na een enerverend slot via 1010, 1111, 1212, 1412 en 1415 met 1715 de winst aan de rood-witten laten. In de tweede set nam Gios weer de leiding (51), doch de speelwijze van de Gios-speelsters bleek niet veranderd en met 159 ging ook deze set verloren. De derde set had een sensationeel ver loop; Die Raeckse nam een 102 voor sprong doch toen wij de set beslist acht ten, nam Annie Hoogland met een con stante, vlakke opslag een „serie" voor haar rekening, hierbij gesteund door goede smashes van Suze van Leeuwen. Tot onze grote verrassing won Gios deze set met 1511. In de laatste set nam Dié Raeckse de leiding en won via 105 en 129 (time-out voor Gios) de set en de strijd (15—9). Debuut Na het succes in dc promotiewedstrijden maakte het Zandvoortse OSS gisteren haar debuut in de eerste klasse. Gestart werd met een verdienstelijk gelijkspel tegen Vesmia. In deze strijd liet Vesmia zich te veel beïnvloeden door het spel van de Zandvoortse dames dat nog te veel ge baseerd is op het snel over het net spelen van de bal. Mede door de te soepele arbitrage werd het een spannend „gooi en smijt" duel, waarin OSS de eerste en Vesmia de tweede set met 15-13 won- In de derde set faalde de ploeg van Tonnie Broersen (15-4) om met verdubbelde energie in de laatste set nog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Toen zagen we van Vesmia enkele goed opgebouwde aanvallen waarbij de dames Brans en Hart op de voorgrond traden en dat resulteerde in een 9-5 voorsprong. De OSS'ers" kwamen echter terug (9-9) en namen zelfs de leiding toen enkele tegenstandsters de bal „aaiden" inplaats van sloegen (12-9). Nogmaals zette een hard werkend Vesmia de tanden op elkaar en via 12-12, 14-12 voor Vesmia en 14-14 werd het na een spannend, panisch slot 16—14 voor de oranje-witten. Velox bleef nog zonder winst en verloor gisteravond van Eclecta met 15-13, 15-17 en 15-8. De uitslagen van woensdagavond luid den: Heren: De Blinkert—CIOS 2-2: OSS— Die Raeckse 2 1-3: EclectaSantpoort 1-3; Henol 2—WIK 3 3-0: Set up—HVS 3 1-3; A.W.—Gios 1-3: Velox—PSVH 3-0; CIOS 3 DSS 0-4; PWN—OVRA 3 3-1; HBC 2— Eclecta 2 4-0. Dames: EclectaVelox 3-0; Die Raeckse 2Gios 3-1; VesmiaOSS 2-2; Eclecta 3 O.G. 3 3-0; OSS 2Topscore 2 4-0; Die Raeckse 4Vesmia 2 1-3; O.G. 2Gios 2 1-3; PWN—Velox 2 3-0: HBS 4—Topscore 0-4: Gios 3—DSS 3-1: HBC 2—JBS 3-1. Ook 34—29 23x34 40x20. 25x40. 33—29, 17- 21, 4540 verdienen zeker aanbeveling. 3817 - 21: 39. 34—29 23x34 40. 40x20 25x14: 41. 37—31 9—13; 42. 31—26 3—9; 43. 26x17 18 22: 44. 27x18 13x11: 45. 32-27 9—13: 46. 33—29 11—17: 47. 27—22 17-21: 48. 29—23 21—26.' Het sluit alles op een haartje en Deslauriers m'oel hier alles wel heel goed de zaak hebben berekend. 49. 23—18 16—21: 50. 18x20 21—27: 51. 22x31 26x37. Zwart heeft nu twee stukken meer. Wit is echter te snel op dam om nog gevaar te lopen. 52. 20—15 37-41: 53. 15-10 4147: 54. 38—32 47—29; 55. 10—4 34—7; 56. 28—22 7—11. Remise gegeven. Het Nederlandse schaakteam heeft de partij tegen Denemarken in de achtste ronde van het FIDE-Iandentoernooi in München niet zo succesrijk gespeeld. En dc kans om zich voor de finale te plaatsen is dan ook zeer gering geworden. Rusland weet zich reeds zeker van een finaleplaats, maar des te spannender is de strijd om de tweéde en derde plaats tussen drie lan den. namelijk Oostenrijk, Nederland en Bulgarije. Oostenrijk staat na zeven ron den tweede, met 18Vi punt en 1 afgebroken partij, terwijl Nederland en Bulgarije met ieder 17 punten en 1 afgebroken partij gelijke kansen behouden. De partijen uit de laatste ronde, name lijk BulgarijeIerland, OostenrijkDene marken en NederlandPorto Rico moeten dan ook de beslissing brengen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat captains van vele teams met schichtige blikken naar de uitslagenborden kijken. Denemarken verscheen in de sterkste opstelling, terwijl Nederland met Roessel aan het vierde bord uitkwam, aangezien Van de Berg een verkoudheid had opge lopen. In dichte rijen verdrongen de be zoekers zich om het demonstratiebord, waarop men de partij van de twee groot meesters Euwe en Larsen kon volgen. En men kreeg er waar voor zijn geld. Want Larsen offerde vroegtijdig een paard op f7 in een stelling ontstaan na de saemisch- tarrasch verdediging. Reshevsky die dit bekeek, schudde er het hoofd over, maar Larsen deed nogal opgetogen. Even daarna bood hij een loperoffer op h7 aan, dat Euwe aannam. Er ontstond ten slotte een eindspel met twee torens, een loper en vijf pionnen tegen toren, twee lopers, paard en drie pionnen. De afgebroken stelling schat Euwe zelf op remise. Andersen (Den.) verdedigde zich ko- nings-indisch tegen Donner. Het werd een positionele strijd om de velden. Donner deed het weer uitstekend en bracht een punt voor Nederland in veilige haven. EnevoldsenPrins werd een siciliaan waarbij de Nederlander zijn geliefde Be- verwijker-variant speelde. De Deen kreeg wat vrijer spel. Prins offerde een pion, maar door tijdnood zette hij zeer slecht, voort. De Nederlander overschreed de tijd, doch stond toen reeds verloren. Roessel kreeg van Ravn, Hollands tegen zich. De partij verliep geruime tijd gelijk aan de partij EuweBronstein in 1953 in Zürich. De Nederlander bracht een kans rijk kwaliteitsoffer. Hij kwam uitstekend te staan, maar verbruikte zoveel tijd, dat het een nijpend geval werd. Hij deed enkele zwakke zetten en verloor door tijdsoverschrijding in een verloren stel ling. Zoals gezegd een kans op een plaats in de finale is zeer gering geworden, ten zij een grote overwinning op Porto Rico wordt behaald In groep twee is de beslissing gevallen. De Verenigde Staten en Spanje hadden een zeer grote puntenvoorsprong en waren reeds onbereikbaar voor de overige con currenten. West-Duitsland is door een 40 zege op Noorwegen nu eveneens zeker van een finaleplaats.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11