7 100/0 DE SPAR „Wehrwunder" gevolgd op het Wirtschaftswunder ENGELS STENO-TYPEN MOORE's Optimisme van en over Westduits leger nu eerste opbouwfase is afgelopen van gisteren Amsterdamse Beurs Kardinaal Masella is camerlengo pONDERDAG 9 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 DE BEURS Handelsbank in Djakarta houdt bijkantoor open Nederland zou gelden voor Indonesië blokkeren Vaticaan voert ten teken van rouw rood en purper Vierduizend leden van de hofhouding geschorst bewind ontleent' sta atstrreengeruchten 4 reis vmegere bat al ion trok door Bagdad LAATSTE NIEUWS Mgr. B. J. Alfrink in televisieprogramma Nederlands-Amerikaanse samenwerking inzake automatie Stillend* k^riivipheid bii JR, S. Stokvis Scheepvaart DUBBEL Sparzegels bij: VANILLE FROU perpakje 52 -20 zegel» CHOKROKANTJES 150 gr. 56-24 «gel» CACAO pakje 100 gram 55 - 22 zegel» MAÏZENA pakje 25 -10 zegel» TOILETZEEP 2 stukken 64 - 26 zegel» CRÈME FOURRÉ Adverteert in dit blad WÊÊ^KÊ SCHOOL FERDINANDS beleven5s$en (Van onze correspondent, in Bonn) De Bundeswehr, het nieuwe Westduitse leger, is de eerste, opbouwfase goed door gekomen. De laatste manoeuvres in Ne- der-Sakscn, het Rijnland en Beieren wa ren als het ware het examen na een oplei ding van twee jaar. Dat examen is met glans doorstaan volgens militaire waar- AMSTERDAM De belangstelling, vooral voor de inter nationale waarden, was gering. De arbi trage blijft terughoudend. De vaste stem ming, die in Amerika blijft aanhouden voornamelijk door de gunstige verwach tingen omtrent de verkoop van de 1959- modellen in de automobielindustrie, had weinig of geen invloed op de koersvorming van de aandelen op het Damrak. Een zwak punt is, aldus arbitragekringen te Am sterdam, de steeds stijgende rentevoet van het overheidspapier in Amerika, waar door het rendement van deze obligaties vrijwel gelijk is gekomen met dat van vele aandelen. Deze situatie wordt voor de aandelenmarkt in Wallstreet ongezond geacht en maant, tot voorzichtigheid. De aanhoudende hausse in New York maakt Amsterdam huiverig om op deze prijzen nieuwe posities op te zetten. Men is ang stig voor een reactie in de prijsvorming in Wallstreet. Aandelen Kon. Olie draaiden om de 181 heen en waren een paar dubbeltjes boven de vorige slotprijs. De belangstel ling voor de Philipsaandelen is belangrijk afgenomen en in verhouding tot de vorige dagen gaat er in dit fonds hoegenaamd niets meer om. Het doorbreken van de limiet van 350 percent op maandag is te geforceerd gegaan en daarvan wordt mo menteel de terugslag ondervonden. De aandelen waren ruim 1 percent lager. Uni lever daarentegen kon zich, dank zij pu blieke vraag, 2 punten verbeteren. AKU liep terug van 221 tot 219, maar bleef op deze prijs toch nog ruim een percent boven dinsdag. KLM hield goede hoogte an werd 0,70 hoger vernomen. Van de cultuurfondsen ging de meeste belangstelling uit naar certificaten Deli. die per saldo ongeveer 0,40 hoger no teerden. Amsterdam Rubber, dat de vorige dag de hoogste omzet noteerde met f 125.000 nominaal, bleef goed prijshou dend bij een zeer geringe affaire. Voor HVA bestond wederom belangstelling, waardoor de koers zich 2 punten kon verbeteren. Scheepvaarten zwak voor KPM en Scheepvaartunies, beiden onge veer 2 punten lager; Kon. Boot daaren tegen 1 punt. hoger. Staatsfondsen aange boden. Er vinden, aldus de beurs, liqui daties plaats in deze obligaties in ver band met .de inschrijving op de 5 percent obligatielening Export-Financiering-Maat schappij, uit rendementsoverwegingen. Het rendement op de staatspapieren be draagt thans ongeveer 4.30 percent. Pro longatie 3V2 percent. (ANP) NEW YORK Flinke stijgingen bij enkele der belang rijkste fondsen gaven de markt een vast aanzien. Internationa] Business Machines, dat de vorgie beursdag 26/ dollar steeg, voegde nu meer dan 1 DOLLAR (op hoogst dagwaarde) aan de koers toe. Adresso- graph-Multigraph steeg meer dan 8 dollar en Pitney Bowes meer dan 5 dollar. Enkele fondsen uit de groep, waarover het industriegemiddelde wordt berekend, kregen een ruggesteuntje om een tegen wicht te geven aan verliezen, die door winstnemingen bij andere fondsen in de Groep ontstonden. Du Pont steeg 3 dollar en International Paper 2 dollar in deze groep. Bethlehem Steel herstelde zich van een aanvankelijke daling, maar U.S. Steel Chrysler, General Motors en enkele ande re leidende fondsen in de industriesector sloten met kleine verliezen. Studebaker- Packard was het meest actieve fonds; het sloot op de vorige slotkoers na een nieuw hoogtepunt te hebben bereikt. Het industriegemiddelde kwam van •539.40 op 539,41, dat voor spoorwegen» van 147.54 op 146,62 en dat voor openbare nuts bedrijven van 81,30 op'81,55. De aandelen- omzet steeg van 3.570.000 tot 3.680.000. Van de 1233 verhandelde fondsen sloten er 507 hoger en 471 lager (UPI). 3-3Nederl. '47 3°/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II.. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 a.k.u Calvé Delft Van Gelder Zonen K- N. Hoogovens Néderl. Ford N- Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber k.l.m Boll. Amer. Lijn. k-n.s.m N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. phs. v. Ommeren h.v.a Uelimaatschappij Amsterd. Bank., •■'at. Handelsbank Néd. Handel Mij Potterd. Bank Pwentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U-S. Stee] General Shell Union Tidewater vorige koers) Motors. Slotkoers gisteren 917/ie 93l5/i« 109% 85 93% 94% 96 X 95 104 219V» 327 18614 320 190 290 347 16914 409'/a 197 159 74514 181 174 71 102 14914 15114 128/4 130 245 11214 124.40 239 90 184 198'/j 17914 6014 49 81/ 497/i« 8414 25% Heden 13.45 uur 9114 93,6/i« 109% 217 327 186 320 190 290 344 16914 407 196 155 740 I 179,— 174 69 t 101.— 149 151'/» 129 131 245 112 f 123. 23914 90 184 19814 179 60/ 48% 80/ 49-J4 84 25/ nemers. Van Zwitserse zijde is gezegd dat West-Duitsland na het ..Wirtschaftswun der" thans een „Wehrwunder" heeft ge toond. Het Westduitse leger staat nu voor de tweede fase Militaire deskundigen zeggen, dat het Westduitse leger een goed begin heeft kun nen maken, omdat het van meet af aan kon beginnen. De opneming in de Noord- atlantische Verdragsorganisatie en de aanpassing aan de Brits-Amerikaanse verhoudingen schiepen gunstiger omstan digheden dan die waarin de militaire lei ders na 1918 verkeerden, die met de ge kortwiekte Reichswehr en velerlei extre mistische stromingen geen ordelijk ge heel in een democratische staat konden vormen. Daarnaast profiteert de „Bun deswehr" op de ervaringen, die de offi cieren hebben opgedaan in de afgelopen ooi-log. De inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Heusinger, heeft daarover enige, niet steeds geluk kige, woorden gesproken. Dezer dagen verklaarde hij te Dusseldorp, dat „in on ze officieren weer de ervaringen en bele venissen van de oorlog wakker worden. Zij voelen zich op het oefenterrein beter thuis dan op de kazerneplaats." Aanpassing aan de Atlantische verhou dingen, ervaring uit de tweede wereldoor log en voorts de zin voor perfectie en grondig uitvoeren van opdrachten, het harde werken van officieren en een zeke re geestdrift van jongeren; dat maakt van het jonge leger een goed geheel. Men kan zich bij de beoordeling van deze kwalitei ten vermoedelijk het best verlaten op Zwitsers of Zweden, die niet zoals de normale burger uit een eens door de Duit sers bezet land weerstand voelen als zij een groep Westduitse officieren met de befaamde petten on. bii elkaar zien. Heu singer heeft gezegd: Dit leger heeft in NAVO-verband tot taak, in geval van oor log, een Russische overval te voorkomen, een uitbreken der Russen uit de Oostzee te verhinderen en een luchtverdedigingszo ne in het voorste gelid te vormen. Het is in het NAVO-geheel gezien verheugend, dat de critici tevreden zijn over de eerste fase van de legeropbouw in de bondsrepu bliek. Het werken met kleine zelfstandige eenheden als de nieuwe brigades, geba seerd op grote bewegelijkheid in geval van een aanval met kernwapens, heeft op getogen reacties veroorzaakt. De geest drift van de doorsnee dienstplichtige en officier was voorts zo groot, dat tijdens de manoeuvres het grootste resultaat kon worden bereikt. Geen Reichswehr Dit alles heeft te Bonn aanleiding gege ven tot geestdrift voor het eigen, jonge le ger. Tot voor kort bestond onwil van vele bevolkingsgroepen tegen de nieuwe mili taire werkelijkheid. Men had genoeg van het soldaatje-spelen, men wilde gelijk de sociaal-democraten ten hoogste een beroepsleger. Men meende, dat Amerika nen. Britten en anderen voor de defensie moesten zorgen. Dat gevoel lijkt nog.nau-, welijks te bestaan. Veie dienstplichtigen, hebben zich aangemeld voor de onder-of ficiers opleiding. Het aantal middelbare scholieren, dat officier wil worden, groeit, ondanks de concurrentie van het bedrijfs leven met zijn hoge inkomens en interes sante leven. Dit alles geeft nog geen reden tot wantrouwen. Wantrouwen zou er kunnen bestaan, in dien dit nieuwe leger elementen het vrije spel zou geven, die gelijk destijds in de Reichswehr zich politiek verbinden met rechts-extremistische groepen. Men mag hopen, dat de NAVO en de huidige Westduitse grondwet, alsmede de krachts verhoudingen in de wereld een ontwikke ling als na 1919 zullen voorkomen. Die hoop is op het ogenblik alleszins gerecht vaardigd. Tot dusver heerst er een loyale mentaliteit in de „Bundeswehr" die in de eerste plaats een taak heeft in NAVO-ver band en niet in de binnenlandse politiek, jvjipic duidt 00'- 'n reac'i" :>ls in Frank rijk, waar een militair-beroeps-elitegroep het politieke terrein betrad. Bonn heeft zijn leger goed in de hand. Dat het zo blij- ve. DJAKARTA (ANP) De directie van de Nationale Handelsbank in Djakarta heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij „op last van de centrale commissie van toezicht op de Nederlandse banken" haar bekendmaking van 29 september inzake de sluiting van twaalf agentschappen in Indonesië heeft in getrokken. De agent schappen hebben opdracht gekregen hun werkzaamheden normaal voort te zetten Twee dagen na de bekendmaking van de voorgenomen sluiting van de twaalf agentschappen, werd de directeur van de Handelsbank in Djakarta, de heer G Schütte door de militaire autoriteiten ge arresteerd. Intussen heeft het regeringsgezinde dag blad „Indonesian Observer" in Djakarta woensdag gemeld, dat de regering „doel treffende maatregelen'" neemt om het hoofd te bieden aan de „economische blok kade van Nederland". Bevoegde regeringskringen aanhalend schreef het blad dat de Nederlandse re gering de overmaking naar Indonesië van 500 miljoen rupiah, zijnde de opbrengst van „Indonesische ondernemingsproduk- ten, welke via Nederland waren verkocht of door Nederland zelf waren gekocht" heeft geblokkeerd. Volgens de „Indonesian Observer" heeft de regering twee hoofd ambtenaren, Basir Isa van het ministerie van handel en Amin Tjokrosoeseno van de beheersraad voor de overgenomen Neder landse bedrijven, voor een rondreis door Europa en Amerika uitgezonden, om aan de mogelijkheid van een economische blok kade het hoofd te kunnen bieden. Deze af gevaardigden zullen nieuwe markten bui ten Nederland moeten zoeken en zijn ge machtigd regelingen met Europese en Amerikaanse landen te treffen alsmede met Japan voor de afzet van Indonesische landbouwprodukten, zoals rubber, thee palmolie en koffie. Volgens bedoelde kringen geschiedt de afzet van de produkten der ongeveer 500 Nederlandse overgenomen cultuuronder nemingen tot dusver nog steeds via Neder land. VATICAANSTAD (Reuter) Na de dood van de Paus houdt het grootste hof ter wereld, waartoe meer dan tienduizend personen behoren, een officiële rouw van negen dagen aan. Er begint een serie van grootse processies en plechtigheden met als hoogtepunt de bijzetting van de over leden Paus. Rood is de overheersende kleur geworden, zowel bij de plechtigheden die aan de bijzetting van de Paus vooraf gaan als bij de gewaden waarin het stoffe lijk overschot wordt opgebaard. De kardi nalen echter leggen hun gebruikelijke scharlakenrood af en dragen purper ge durende de rouwdagen. Het pauselijk hof bestaat uit twee groe pen: de pauselijke huishouding, die on geveer vierduizend personen telt, en de pauselijke kapel die een zevenduizend per sonen omvat, voornamelijk prelaten. De leden van de eerste groep worden bij de dood van de Paus automatisch in hun functie geschorst. De meeste dezer functies zijn honorair, maar een aantal vormen een volledige taak en zijn van groot gewicht. Vele leden van de pauselijke huishouding worden door de nieuwe Paus in hun func tie hersteld. De meeste veranderingen kan men verwachten bij de posten die een be- stuurskarakter hebben en die welke het dagelijkse leven van de Paus regelen. Een van degenen die zich door het heen gaan van Paus Pius XII persoonlijk zeer getroffen wordt, is de Duitse zuster Pas- qualina, die sedert 1917 de huishoudelijke zorg voor hem heeft waargenomen. Het. was haar voortdurende zorg te voorkomen dat de Paus zijn gezondheid zou schaden door te veel en te langdurig werken. Kleinste staat De Paus is behalve hoofd van alle rooms-katholieken, ook ~taatshoofd van de kleinste soevereine staat in de wereld. Vaticaanstad heeft, binnen zijn grenzen het Vaticaan-paleis, de St. Pietersbasiliek, vele musea en kunstgalerijen, tuinen, een bi bliotheek. sterrekundig observatorium en een drukkerij, waar ook het Vaticaanse dagblad Osservatore Romano wordt ge drukt. De territoriale rechten strekken zich ook uit over dertien andere gebou wen elders in Rome. basilieken, kantoren, alsmede de villa te Castelgandolfo en radio-Vaticaan. buiten Rome. De stad. met. de Paus als soeverein, wordt bestuurd door een pauselijke com missie die werkt met een op canonieke wetten en gedeeltelijk op de Italiaanse wetgeving steunend wettelijk systeem. De staat heeft 1200 ingezetenen, meest pries ters en nonn die bij hef kerkelijk be- stuursanparaat werkzaam zijn. Er is verder een Zwitserse lijfwacht, de edelgarde uit de Italiaanse aristocratie, de vrijwillige paleiswacht en de pauselijke gendarmerie. Vaticaanstad heeft ook een station dat niet gebruikt wordt en een bank. De inkomsten van de staat ziin geheim. De burgerij betaalt geen belastingen. BAGDAD (Reuter) Een Iraakse re geringswoordvoerder heeft woensdag ver klaard, dat berichten over een mislukte militaire staatsgreep in Irak door aan hangers van de afgezette vice-prem>er kolonel Salam Aref „volslagen onge grond" zijn. Eerder op de dag had het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt, dat het over inlichtingen beschikt volgens welke de persberichten over de mislukte staatsgreep, in het afge lopen weekeinde, gedeeltelijk op waar heid berusten. De regeringswoordvoerder in Bagdad zei evenwel, dat er sedert de revolutie geen poging tot een staatsgreep tegen de huidige premier, Karim Kassem, is ge weest. Hij ontkende voorts dat kolonel Aref huisarrest heeft. De kolonel woont in een voorstad van Bagdad sedert de be kendmaking. dat hij als vice-premier was ontslagen en dat hij naar Bonn zou gaan als ambassadeur van Irak. Aref heeft woensdagochtend nog een bezoek aan pre mier Kassem gebracht, aldus de woord voerder. Het is nog niet bekend of Aref de be noeming in Bonn heeft aanvaard. Men neemt aan dat de berichten over een staatsgreep zijn ontstaan, toen zon dag het bataljon, dat Aref vroeger com mandeerde, door Bagdad trok. De rege ringswoordvoerder deelde woensdag ech ter mede, dat dit bataljon op bevel van premier Kassem op weg was naar het garnizoen, waar het vóór de revolutie was gelegerd. Hij voegde hieraan toe, dat er geen legerofficieren zijn gearresteerd of troepenonderdelen ontwapend, zoals in persberichten is gezegd. In die berichten was voorts verklaard dat Aref onenigheid met Kassem heeft om dat de laatste had besloten geen „revolu tionaire raad" te vormen naar Egyptisch voorbeeld. Volgens de woordvoerder heeft Aref zélf echter dit plan reeds in de eerste dagen van de juli-revolutie laten schieten. Volgens waarnemers maken de aanban gers van Kassem, voornamelijk intellec tuelen uit de middenklasse, die voorsfan ders zijn van een krachtig, onafhankelijk Irak, op hel ogenblik de sterkste politieke groep uit. VATICAANSTAD (Reuter) Kardi naal Benedetto Aloisi Masella, prefect van de „Congregatie der Heilige Sacramenten", is door de vergadering van kardinalen tot camerlengo van de Roomse kerk benoemd voor de periode tot aan de verkiezing van een nieuwe Paus. Mgr. B. J. Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, zal hedenavond in het televisie programma van de K.R.O. om 20.20 uur een toespraak houden naar aanleiding van het overlijden van Paus Pius XII. Op het gebied van de automatisering is een Nederlands-Amerikaanse overeen komst gesloten tussen de onderdirecteur van John Diebold en Associates Inc. tc New York en de directie van het raad gevend bureau ir. B. W. Berenschot. Het resultaat is een binnenkort op te richten nieuwe maatschappij Berenschot-Diebold n.v., die adviezen zal geven over eventuele noodzaak tot, en mogelijkheden van, elec- tronische apparatuur (computors) bij be drijven. Ralph E. Weindling, onderdirecteur var, Diebold, vertelde dat zijn bedrijf zich in de vierenhalf jaar van zijn bestaan in derge lijke adviezen had gespecialiseerd. Diebold werkt volkomen onafhankelijk van grote concerns die „computors" vervaardigen Zo kan het gebeuren, dat de adviseurs vae Diebold aanraden geen computor te ne men. maar bepaalde werkzaamheden eventueel efficiënter opgezet, door man - kracht te (blijven) laten uitvoeren. In november zal een twee-mans team van Diebold in vele Europese landen cur sussen van drie dagen geven over de auto matisering van de bedrijfsadministrati,. Een dergelijke cursus, maar meer elemen tair. werd in het voorjaar ook reeds ge geven en ondanks de voor Nederlands-, begrippen zeer hoge intekenoriis werd die door zeer velen bijgewoond. Met ingang van 1959 zullen deze cursussen en indivi duele adviezen gegeven worden door de nieuwe op te richten Nederlandsamer' kaanse maatschappij. D» dirpptte van F. S. Stokvis en Zonen n.v. mep. da' de vee»n'«dpring van dp hedrüvierheid, wf't® na de fnnmaandpn in het begin van 1957 ln'r*<U aan het einde van-het eersfe -haHiaar 1°"S f0f staan is ge komen Sedertdien vertoont de omvang der za ken een engsz.ins s'ügende tendentie, zodat de omzetten zich thans ongeveer oo het oei] van het tweede halfjaar 19-57 h«weeen. De hoop wondt gekoesterd, dat d°ze stij ging zich blijft voortzetten. Waar tevens de maatregelen, welke in verband met de omzètvermindering ter verlaging van de kosten ziin getroffen, thans in verhoogde mate beginnen dom- te werken, is het niet onwaarschijnlijk, dat. de tot dusverre be scheiden resultaten van het lonende boek jaar gunstig beïnvloed zullen worden dooi de gang van zaken in het voor de vennoot schap steeds zeer belangrijke laatste kwar taal. Aagtedyk. 3 60 m. o. Gibraltar n. Marseille. Aai'diik, 8 v. Tampa n. Panamacity. Aegis. 8 te New York v. Philadelphia. Albireo, 8 v. Marseille n. Genua. Alblasserdijk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. Aldabi. 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alderamin, 8 te Antwerpen. Algenib. 8 150 m. w. Lissabon n. las Palmas Alhena, 8 Finisterre gepass. n. Antwerpen. Almdijk, 8 v. Antwerpen n. Havana. Alnati, 8 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alphacca. 8 v. New York n. Boston. Amerskerk, 3 v. Aden n. Suez. Amstelpark, 8 v. Amsterdam n. Montreal. Arendsdijk, 8 te Bremen. Argos, 8 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk, 8 90 m. z. Sardinië n. Halifax. Artemis, pass. 8 Azoren n. Willemstad. Asmidiske, 8 210 m. n.n.o. Fayal n. Hpt. Roads. Attis. 7 200 m. n.w. Aruba n. Maracaibo. Batu, f. v. Mcna n. Port Swettenham. Baud, 11 te Penang verwacht v. Bassein. Bawean, 3 v. Amsterdam n. Bremen. Bengkalis, 8 v. Djibouti n. Suez. Beninkust, 9 te Lagos v. Abidjan. Bloemfont., 8 440 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas Boissevain. 8 te Kaapstad v. Rio de Janeiro. Bonita. 9 te Guayaquil. Borneo, 9 te Ilo Ilo verwacht. Caltex Arnhem, 8 dw. Kp. Bougaroni n. Sidon. Caltex Delft. 8 v. Port Said n. Rotterdam. Caltex Leiden, 7 60 m. z. Colombo n. Bahrein. Caltex Nederland, 8 v. Bahrein n. Colombo. Caltex Rotterdam, 8 300 m. o. Malta n. Pernis. Caltex Utrecht. 8 120 m. z.w. Ouessant n. R'dam Camerounkust, pass. 8 Las Palmas n. Le Havre Camitia, 14 te Curasao verwacht Celebes, 9 te Colombo. Cinulia, 5 te Goodhope. Cistula, 8 130 m. w. Kp. Cambodja n. Pladju. Colytto, 11 te Baton Rouge verwacht. Coolsingel, 8 v. Norfolk n. Bremen. Corilla, 8 160 m. z.z.o. Sokotra n. Lor. Marques. Daphnis, 9 te Ciudad Trujillo. Delft, pass. 8 Fayal n. La Guaira. Dongedijk, 9 v. Londen n. Bermuda. Dorestad, 8 460 m. n.w. Guam n. Anacortes Dordrecht, 9 te Rio de Janeiro. Doris 8 te Kp. Haitien v. New York. Drente, 8 v. Le Havre n. Marseille. Duivendijk. 8 v. Willemstad n. Liverpool Duivendrecht, 8 te Suez. Kernland, 9 te Rio de Janeiro. Eenhoorn, 8 v. Mitylene n. Istanbul. Etrema, 8 v. Bene n. Istanbul. Farmsum, 8 30 m. z.w. Startpoint n. Londen. Friesland SSM, 8 dw. Cherbourg n. Amsterdam Gaasterland, 9 te Bahia. Gabonkust, pass. 8 Ouessant. n. Amsterdam. Gooiland, pass. 9 Finisterre n. Amsterdam. Graveland. 8 v. Rio Grande n. Ita.jai. Groote Beer. 3 690 m. o. New York n. Rotterdam. Haarlem, 8 280 m. n.w. Villano n. Cd. Trujillo. Heemskerk, 8 v. Melbourne n. Sydney. Helder. 8 te Ciudad Trujillo v. Amsterdam. Helicon. 7 770 m. z.w. Azoren n. Amsterdam Hermes, 8 v. Liverpool n. Amsterdam. Hilversum. 8 v. Mcna n. Philadelphia. Hydra, 8 v. Kingston n. Tela. Jacob Verolme, 8 te Philadelphia v. Cristobal. Japara KRL, 7 te New Orleans. Jason, 8 v. Pto. Ordaz n. Tunas De Zaza. Java, 10 te Djibouti verwacht. Johannes Frans, 9 te Philadelphia. Johan v. Oldenbarnevelt, 9 v. Port Said n. Suez. Jos. Frcring. 8 100 m. z.o. Bathurst n. Monrovia. Kabylia, 3 270 m. n.o. Azoren n. Eastham. Karachi, 8 v. Kuwait n. Basra. Karakorum, 8 geankerd voor Kuwait. Karimata, 7 te Boston. Karossa, 8 430 m. o.n.o. Singapore n. Singapore. Kelletia, 9 te Rotterdam. Kennemerland, 8 te Amsterdam. Khasiella 11 te Yórktown verwacht. Kieldrecht, pass. 8 Finisterre n. Antwerpen. Kinderdijk, 9 te Rotterdam. Koningswaard, 7 60 m. o. Cp. Canaveral n. L'end. Korenia, 8 v. Gothenburg n. Rotterdam. Korovina, 8 dw. Aden n. Perzische Golf. Kosicia, 3 te Point Fortin v. Curasao. Krebsia 9 te Singapore verwacht. Laagkerk, 8 te Kuwait. Larenberg, 8 80 m. o. Las Palmas n. Dakar Lawak, 8 v. Durban n. Lorenco Marques. Lekhaven, 8 te Rio de Janeiro verwacht. Lekkerkerk, 8 te Abadan. Lelykerk. pass. 8 Tunis n. Port Said. Liberty Bell, 8 te Port Said verwacht. Limburg, 3 ten anker Ummsaid. Loenerkerk, 8 220 m. o.n.o. Aden n. Karachi. Maasdam, 9 te Galway. Maaskerk, 8 300 m. o. Guardafui n. Aden. Malea, 8 v. Kwinana n. Onslow. Mapia, 8 45 m. n.n.w. Lissabon n. Casablanca Mariekerk, pass. 3 Ouessant n. Duinkerken. Marnelloyd, 3 v. Iskenderun n. Aden. MaronA 8 v. Curasao n. Miragoane. Mataram, 8 v. Pt. Swettenham n. Singapore Maureen. 8 tc Londen. 10 te Rotterdam verv. Meerkerk, 9 te Port Sudan. Meliskerk, 9 te Aden v. Karachi. Merwedc, pass. 8 Finisterre n. Rotterdam. Modjokerto, 9 v. Tegal n. Semarang. Moordrecht. 9 te Mena. Mylady, verm. 8 v. Rotterdam n. Boulogne. Nanusa, 9 te Suraba.ia verwacht v. Balikpapan. Nieuw Amsterdam. 3 v. Southampton n. N. York. Nieuw Holland, 8 v. Djakarta n. Singapore. Notos, 7 v. Cartagena n. Antwerpen. Ondina, 8 v. Shimonoseki n. Miri. Oostkerk, 8 te Bremen verwacht. Oranje, 8 100 m. n.w. Sabang n. Colombo. Oranjefontein, 8 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Oranje Nassau, 8 te Port of Spain v. Barbados Oranjestad, 8 v. Georgetown n. Paramaribo. Osiris, 9 te Mobile v. Sint. Marc. Ossendrecht, 8 490 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Ouwerkerk, 8 v. Port Swettenham n. Singapore. Overijsel, 8 60 m. z.o. Guardafui n. Aden. Papendrecht, pass. 3 Kp. Passero n. Novorossisk. Pcndrecht, 8 60 m. n. Lissabon n. Donges. Pieter S, 8 v. Rotterdam n. Swansea. Poelau Laut, 9 te Port Said. Polydorus. 8 te Londen. Prins Frederik Willem. 10 'e Rotterdam verv. Prins Willem IV, 8 te Newcastle v. Montreal. Provenierssingel. 7 200 m. n.o. Kp. Hatteras naar Zeebrugge. Purmerend, 3 v. Sianlow n. Hamble. Pygmalion. 7 v. Amsterdam n. Trinidad. Radja. 3 te Bushire. Raki, 8 130 m. w. St. Vincent n. Mostaganem. Rtmpang, 8 v. Suez n. Djibouti. Ridderkerk, 8 te Antwerpen v. Bremen. Riouw, 3 te Jacksonville v. Savannah. Rijndam. 8 dw. Cuba n. Havana. Rondo, 8 v. Cristobal n. Aruba. Sanana, 3 te Rangoon v. Singapore. Schelpwijk. 8 760 m. o.n.o. Aden n. Band. Mashur. Scherpendrecht, 9 le Sete. Schiedijk, 8 te New York. Senegalkust. 3 op rede Takoradi. Sibajak. 8 300 m. z.w. Adelaide n. Tj. Priok. Sibigo 9 te Sydney verw v. Melbourne. Silindoeng, 8 te Sorong verwacht. Sirrah, 8 380 m. z.o. Suez n. Suez. Slamat. 10 te Aden verwacht. Solon, 8 te Ciudad Trujillo v. Puerto Plata. Stad Alkmaar, 8 v. Lulea n. Amsterdam. Stad Haarlem, verm. 3 v. Vlaardingen n. Melilla. Stad Rotterdam, 8 te Melilla. Stad Schiedam, 8 dw. Lissabon n. Amsterdam. Stad Vlaard., 8 245 m. n.w. Freetown n. Emden. Stanvac Djirak, 8 v. Tandjong Uban n. Buatan. Stanvac Lirik, 9 te Tandjong Uban. Statendam, 8 te New York. Steen wijk, 9 v. Philadelphia n. Nederland. Stentor. 8 te Curasao v. New York. Steven, 8 150 m. n.w. Azoren n. Montreal. Straat Banka ,8 v. Melbourne n. Adelaide. Straat Cook, 8 v. Lor. Marques n. Fremantle. Straat Lombok, 8 v. Sydney n. Tasmanië. Straal Madura, 8 v. Melbourne n. Sydney. Sunetta, 3 220 m. o. Formosa n. Yokohama. Tahama, 8 te Port Said v. Londen. Talisse, 8 v. Penang n. Port Swettenham. Tankhaven II, 8 70 m. w. Labuan n. Jesselton. Tarakan. 3 v. Amsterdam n. Le Havre. Taria, 8 40 m. z.w. Colombo n. Madras. Teiresias. pass. 8 Ceylon n. Penang. Tiba. pass. 8 Finisterre n. Rotterdam. Tiberius, 7 450 m. z.w. Horta n. Paramaribo. Tibia. 8 40 m. z.o. Straat Ormoesz n. Abadan. Tjibodas, 8 v. Kobe n. Shanghai. Tjipanas, 8 te Dar Es Salaam. Tomocyclus, 8 700 m. z.w. Bombay n. Rotterdam. Towa, 8 v. Santos te Buenos Aires. Trajanus, 7 v. Pto. Ordaz n. Trinidad. Trompenberg. 3 t.e Port Churchill. Utrecht, 8 te Marseille v. Genua. Van der Hagen, 3 v. Freetown n. Monrovia. Van Neck, 8 100 m. z.o. Shanghai n. Hongkong. Van Spilbergen. 8 te Kobe verwacht. Vasum, pass. 8 Gibraltar n. Montreal. Vivipara, 8 te Montreal. Waal, 8 te Pernis v. Bremen. Waiwerang, 8 150 m. z.z.o. Penang n Penang. W. Alton Jones. 8 230 m. n.n.o. Socotra n. Mena. Waterland, 8 145 m. n.n.o. Fernando Noronha n. Montevideo. Westertoren, 8 dw. Willemstad n. S. Lor. Cardon. Witmarsum, 8 600 m. z.w. Flores n. Amsterdam- Woensdrecht., 8 te Aruba verwacht. Woltersum, 8 v. Antwerpen n. Houston. Wonosari, 8 te Philadelphia. Wonosobo. 8 400 m. o. Wake Isl. n. Manilla. Zaankerk. 8 te Suez verwacht v. Aden. Zeeland, 3 140 m. w.z.w. Kp. Cambodia n. B'kok. Zuiderkerk. 8 te Adelaide v. Melbourne. Zuiderkruis, 11 te Rotterdam verwacht. SLEEPVAABT Blankenburg. 7 te Zeebrugge. Cycloop. 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Friesland, 7 100 m. z.o. Shikotu n. Saigon. Hector, 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Maas. 9 dw. eil. Man n. Hamburg. Noordholland, 7 330 m. w. Sabang n. Port Said. Oostzee. 9 v. Cristobal n. Havana. Schelde, 9 v. Rotterdam n. Noordzee. Simson, 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Stentor, 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Thames, 9 te Aden. Titan. 7 80 m. z. Cienfuegos n. Caripito. KLEINE VAART Atlas 7 te Calamate n. Catania. Bab T, 7 te Amsterdam v. Zaandam. Bloemgracht, 7 v. Abö n. Yxpila, Brouwersgracht, 7 v. Mantyluoto n Zaandam. Draco. 8 30 m. n. Pt. de Fer v. Triest n. A'dam. Elsa, 7 te Stocka v. Sundsvall. Inspect. Melema, 3 te Dungeness n. Borgestad- Kaap St. Vincent 7 te IJsselmonde v. Vestervik. Keizersgracht, 8 10 m. w Casquets n. Brest. Leliegracht, 8 te Amsterdam verwacht. Li.inbaansgracht, 8 te Amsterdam verwacht. Mare Liberum. 8 dw. Lizardhead n. Antwerpen. Marianne, 8 te Rouaan. Phidias 8 60 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Fonza, 7 v. Gruvon n. Zaandam. Prinsengracht, 8 te Amsterdam verwacht. Westerdok, 8 t.e Aalborg n. Aarhus. geldig van 9-16 oktober Uw koekje met 10*/,/ 200 gram Voor nsjdarsschoonmaak met 10 V, Wrljfwas doos 58 - 82 10% Kachelglans tube SO -10% Metaalpoets busje 54-10% Wasmiddel alkalivnij fles 43-10% Luister elke morgen om helf olt neer het Sper-pro- gremme over radio Luxem- Wasmiddel alk. vrij geconc. 85-10% Zakje blauw 10-10% Huishoudzeep dubbel stuk 27 10% Luoifers pak 26-10% Huishoudluclfers doos 25-10% 2100 ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS burg, 808 motor. Kopen bij De Spar is sparen bij de koop. Handelscorrespondentie Spreekvaardigheid Minimum vooropl. MULO Krans Halsstr. 1 - Tel. 14624 Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13