HELPERS WYBERT Opticiëns vragen verbod van ziekenfondswinkels Interne warboel in Pakistan noopte Mirza tot ingrijpen Massale actie tegen „on eerlijke concurrentie" Prachtige collectie Betaling vanaf f 2.- per week HAARL. KLEDING CENTRALE ^Praatótoel j „Mentaliteit der politici" deed hem van verkiezingen niets verwachten „De Hoop" bracht tien patiënten aan wal Twee doden in het verkeer tune King Size sigaret alles Apartheidspolitiek eerste agendapunt Poets zingend Uw schoenen! 30 ct. DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 (Van een onzer redacteuren) Honderden opticiens hadden gis teren hun zaken gesloten om deel te nemen aan een protestactie tegen de huns inziens oneerlijke concurrentie van de zogenaamde ziekenfondswin kels, waar brillen tegen aanmerkelijk lagere prijzen verkocht worden dan volgens de geldende tarieven van de georganiseerde opticiens. Deze mani festatie begon 's morgens met een protestvergadering in de Haagse Dierentuin en eindigde met een op tocht van alle deelnemers naar het ministerie van E-conomische Zaken, ter aanbieding van een petitie waarin op wettelijke maatregelen tegen de ziekenfondswinkels wordt aangedron gen en waarbij ook verzocht wordt, de positie van de opticiens afzonderlijk bij de wet te regelen. Woordvoerders op de protestvergadering waren de voorzitter der opticiens-federatie en bestuursleden van de drie midden standsbonden. In een persconferentie, voorafgaande aan de bijeenkomst in de Dierentuin, heeft het bestuur van de Federatie van Neder landse Opticiens-organisaties haar bezwa ren tegen dit „maatschappelijk onrecht" nader toegelicht. „Het gaat slechts tegen enkele ziekenfondsen", zo werd betoogd, „want de meerderheid van deze fondsen houdt zich aan de overeenstemming, die in november vorig jaar werd bereikt over de tarieven van brillen en brilmonturen. De overeenstemming was gebaseerd op een uitvoerig economisch onderzoek van het Economisch Instituut voor de Midden stand, dat richtlijnen voor redelijke prij zen uitwerkte. Desondanks zijn enkele zie kenfondsen toch doorgegaan met het stich ten van winkels in hun eigen fondskanto ren. Het aantal van deze winkels is de laat ste tijd zelfs nog aanmerkelijk toegenomen. Men vindt ze nu in Amsterdam, Den Haag, Bussum en Leiden terwijl in andere gro te gemeenten dergelijke ziekenfondsopti- ciënsbedrijven in voorbereiding zijn. Dit alles zien de vrije opticiëns als een oneer lijke vorm van concurrentie. Een sociale instelling als een ziekenfonds beconcur reert hier de middenstand, hetgeen een gevaarlijke precedent schept. Het zieken fonds kan op die manier uitgroeien van een verzekerings- tot een verzorgingsinsti tuut, dat de gehele gezondheidszorg naar zich toetrekt en ook de vrije keuze van de consument uitholt. Juist door de vesti ging van deze winkels in de ziekenfonds kantoren wordt immers bij de verzekerde de suggestie gewekt, dat hij in deze win kels zijn bril moet kopen, hetgeen in de ogen van de opticiensfederatie een ontoe laatbare inbreuk op de regels van het vrije maatschappelijke krachtenspel vórmt „Afvallige" opticiens Overigens zijn de opticiens van oordeel, dat op den duur ook de vakkundigheid, de kwaliteit en de service en daarmee dus ook volksgezondheid onder deze ont wikkeling aullen gaan leiden, hoewel zij nog geen concrete gevallen konden noemen van onvoldoende kwaliteitsverzorging door de z.g. ziekenfondswinkels. Bovendien, zo zeggen zij, beschikt het ziekenfonds door zijn binding met de verzekerden over veel meer propaganda-mogelijkheden (via bo de-apparaat, fondsblaadjes e.d.) dan de particuliere opticien ooit kan hebben. Om al deze redenen achten zij de combinatie van ziekenfonds en brillenwinkel maat schappelijk ongewenst en onzuiver. Der halve vragen zij in hun petitie met klem om wettelijke maatregelen om aan deze huns inziens gevaarlijke ontwikkeling zo spoedig mogelijk een einde te maken. Er is echter nog een ander aspect in de ze oorlog om de brillenprijzen. Een drietal opticiens, (waaronder een Haarlemse fir ma) leden van de genoemde federatie, Advertentie WINTERMANTELS JAPONNEN leuke modellen in REGENMANTELS - COSTUUMS, moderne REGENJASSEN, aparte COLBERTS en grote sortering PANTALONS (ook Terlenka). JANSSTRAAT 6S HAARLEM Het hospitaalkerkschip „D^ Hoop" is vanmorgen omstreeks half tien de haven van Scheveningen binnengelopen om tien patiënten aan wal te brengen. Onder de patiënten waren er zeven afkomstig uit Scheveningen, één uit Katwijk en twee uit Duitsland. Een van de Duitsers moest in een ziekenhuis worden opgenomen. „De Hoop" heeft vandaag weer zee gekozen. De 70-jarige heer H. Niekerk uit De Meern is woensdagavond op de Zandweg in De Meern door een bromfiets aange reden en daarbij zwaar gewond. In de loop van afgelopen nacht is hij in een zieken huis te Utrecht aan de opgelopen verwon dingen overleden. De 81-jarige heer A. Burgers uit Am sterdam, die vorige week donderdagavond Hi het oversteken van het Frederiksplein door een bromfietser werd aangereden, is in het Waesperpleinziekenhuis overleden. heeft onlangs, in navolging van de ge wraakte ziekenfondsen, besloten om bril len tegen lagere prijzen te gaan leveren in daartoe nieuw te vestigen winkels. In enkele plaatsen waren reeds winkelpan den gehuurd. Te elfder ure heeft de fe deratie het drietal „afvalligen" toch nog bewogen, van hun plannen af te zien, waar- bjj hun naar gisteren ter persconferentie toegegeven werd uit de organisatiekas alle reeds gemaakte onkosten en huren vergoed zouden worden. Het motief van het federatiebestuur tot dit ingrijpen was, dat de actie van de drie Opticiens op dit ogenblik de verwarring van het publiek nog maar groter zou maken. Overigens werd uitdrukkelijk betoogd, dat die opticiens, die b.v. op grond van een zeer grote omzet tegen lagere prijzen kun nen leveren, daarbij vrijelijk hun gang kunnen gaan wat het federatiebestuur be treft. „Elke opticien heeft trouwens", zo werd ons verzekerd, „een sortering billij ke monturen zodat men ook voor een zeer goedkope bril bij hem altijd terecht kan". Wederhoor Om ook de wederpartij gelegenheid te geven, haar standpunt toe te lichten leb ben wij een onderhoud gehad met de he'er Scholte, directeur van de n.v. „Unie-Op tiek" te Amsterdam, die zes ziekenfonds brillenwinkels in de hoofdstad, een in Bus sum en een in Leiden exploiteert. Op een na zijn die winkels alle gevestigd in de kantoren van het Algemeen Onderling Zie kenfonds, dat ook „een financieel belang" (van welke omvang wenste de heer Schol- te ons niet te zeggen) in dit winkelbedrijf heeft. „Deze combinatie van ziekenfonds en winkel in een pand is uitsluitend tot stand gebracht uit utiliteitsoverwegingen" aldus deze zegsman, „maar van enige mo rele pressie op het publiek, om bij ons een bril te kopen, is natuurlijk geen sprake. Verzekerden en niet-verzêkerden krijgen bij ons op de monturen een korting van ongeveer dertig percent, terwijl de fe deratie-opticien formeel slechts aan verze kerden een korting van ten hoogste twin tig percent op de overeengekomen tarie ven mag geven. Vele „vrije" opticiens ge ven overigens aan iedereen aanmerkelijke kortingen: wel een bewijs, dat er nog flink wat speling in de officiële tarieven zit. Voor monturen hanteert de georganiseer de opticien b.v. een vermenigvuldigings factor van 2,31 maal zijn inkoopsprijs, ter wijl een eenvoudig brilleglas, dat hem in koop 75 cent kost, bruto voor 3,45 aan de man gebracht wordt. Er is praktisch geen een branche, die zulke hoge winst marges heeft als de opticiens en daarom is het een aperte leugen, als zij beweren, dat de prijzen voor brillen niet lager gesteld kunnen worden. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat zoveel zieken fondsen berust hebben en blijkbaar nog steeds berusten in de veel te hoge tarieven die de opticiens hun vorig jaar november voorgelegd hebben". Wij laten deze argumenten en cijfers uiteraard geheel voor rekening van onze zegslieden. Maar het leek ons toch billijk, in deze kwestie ook het wederhoor toe te passen. Advertentie Wij zijn het er öv^r eins, dat de is, wat een eerste klas sigaret moet zijn - zacht, voldoening schenkend, subliem aroma, steeds gelijkblijvende kwaliteit. Ik houd van het „Silk Filter" - hij heeft ze liever zonder mondstuk. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak 0p de Willem Elke dag bracht de Haagse grootvader zijn vierjarig kleinzoontje naar de kleu terschool en elke dag passeerden zij het ruiterstandbeeld van Koning Willem I op het Buitenhof. Al enige malen had het jongetje ernstig opgekeken naar de forse figuur op het edele ros, maar gezegd had hij niets. Eindelijk kwam de vraag. Wie is dat, opa? Opa, van de geschiedenis des vaderlands niet meer zo op de hoogte als van een Nederlander en zeker van een Hagenaar verwacht mag worden, antwoordde:: Dat is Willem. En na een ogenblikje: Willem van Oranje. (Dat kon nooit missen). Het jongetje bleef staan en keek omhoog. Staat hij daar altijd? Ja. Altijd. Ook als het regent? Opa knikte. En als het En als het héél erg waait? Altijd, zei opa Zou hij het dan niet erg koud hebben? Neen, zei opa pedagogisch, want hij is heel flink. Toen liepen ze door. Maar in het ver volg verzuimde het jongetje nooit het standbeeld goedendag te zeggen bij het passeren en aan zijn groet een opmerking toe te voegen die verband hield met de weersomstandigheden. Dag Willem, lekker weer hè? Dag Willem, heb je 't niet koud? Dag Willem, ben je niet vreselijk nat? De grootvader dacht: dat wordt een goed vaderlander. Nu al leeft hij mee met zijn vorstenhuis- Toen ging de familie van het jongetje verhuizen en voor de laatste maal liepen grootvader en kleinzoon langs het stand beeld. Willem, zei het jongetje, ernstig om hoog kijkend, we gaan verhuizen. Maar als ik groot ben, kom ik weer terug en dan zeg ik je weer elke dag goedendag. Is dat goed? Toen liepen ze door. Maar opeens bleef het jongetje staan. Hij keek om naar zijn oude vriend en blééf een poos kijken. Opa wachtte geduldig. En toen kivam de vraag. Opa. wie is eigenlijk die vent op Wil lem z'n rug? P. H. Schroder Meer dan duizend opticiens en hun personeelsleden hebben gistermiddag deelgenomen aan de demonstratieve optocht naar het ministerie van Econo mische Zaken, waar de directeur- generaal voor de Middenstand, dr. J. Groeneveld Meijer, en de directeur- generaal voor de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam namens de ministers Zijlstra en Suurhoff hun pe titie tegen de ziekenfondswinkels in ontvangst namen. Een deel van de stoet voor het departement. Speciale politieke commissie NEW YORK (AFP) De speciale poli tieke commissie van de UNO heeft woens dag onder voorzitterschap van de Roemeen Mihai Magheru eenstemmig besloten de kwestie van de apartheidspo'itiek in Zuid- Afrika als eerste punt op haar agenda te plaatsen. Voorts heeft de commissie na een lang. geanimeerd debat over de procedure mei 42 tegen 10 stemmen bij 17 onthoudingen een Amerikaans voorstel aangenomen om de beslissing over de andere agendapunten uit te stellen. NEW YORK (Reuter) De Algemene Vergadering der UNO heeft woensdag Ar gentinië, Italië en Tunesië gekozen als niet-permanente leden van de Veiligheids raad. Zij volgen op 1 januari respectieve lijk Columbia, Zweden en Irak op, die dit jaar aan de beurt waren om af te treden De Veiligheidsraad telt elf leden, name lijk de grote vijf (Amerika, Engeland, Rus land, Frankrijk en nationalistisch China) als permanente leden en zes niet-perma- nente leden. (De drie niet-permanente leden die dit jaar niet behoeven af te treden zijn Canada, Japan en Panama. Zij treden eind volgend jaar af). KARATSJI (UPI) Het Pakistaanse leger heeft sinds president Iskander Mirza dinsdagavond de staat van beleg afkondig de alle macht in handen. In Karatsji ston den woensdag troepen Óp wacht bij alle re- gerings- en openbare gebouwen. Het vlieg veld, de openbare diensten, de haven en verbindingsdiensten stonden eveneens on der toezicht van het leger. De president heeft de militairen opgeroepen hun taak te verrichten „zonder vrees en zonder be gunstiging", omdat van hen „het voortbe staan van Pakistan als onafhankelijke na tie afhangt". De ingrijpende maatregelen, zoals de afschaffing van de grondwet van 1956, de ontbinding van alle nationale en provinciale volksvertegenwoordigingen en van alle politieke partijen en de afkondi ging van de staat van beleg, waren door hem met zeer grote tegenzin genomen, al dus de president, maar het belang van staat en volk eiste zulk ingrijpen. De Pakistaanse politici verweet hij de „nietsontziende machtsstrijd, corruptie en Advertentie Uw schoenen blijven fonkelnieuw door geregeld poetsen met (^a-va-seul. Nooit barstjes, want Ricinusolie houdt het leer soepel Sommige mensen lijken op de wereld te zijn gekomen met de uitdrukkelijke opdracht, hun medemensen een hart onder de riem te steken en met een opgewekt gemoed de helpende hand te bieden. En zoals alles in de natuur naar het evenwicht streeft an deren daarentegen hebben blijkbaar de naargeestige taak gekregen hun evennaasten voortdurend de sombere kant der medaille voor te houden en met vermanende, bestraf fende vinger de gal in hun lever op te wekken. Beide categorieën zijn actief en ijverig werkzaam. Men kan hen dagelijks ontmoeten en het is daarbij een troost, dat men hen doorgaans om beur ten tegenkomt. Het is dan echter zaak, zeer nauwkeurig te onderscheiden met welke categorie men te doen heeft. Ik moet thans denken aan de navrante ervaring van een prille jongeling, die mij steeds is bijgebleven. Een prille jongeling, die blij van zin de wijde poort des levens binnentrad, na zijn jeugd in de quarantaine dei- schoolgebouwen te hebben doorgebracht. De jongen had een verstan dige vader: een "ader die be greep, dat zijn zoon pas goed zou kunnen leren op eigen benen te staan, als hij met zachte drang uit het ouderlijke nest gestoten zou worden. Hij zond derhalve zijn spruit naar een vreemde stad ,om daar een betrekking te zoeken. Als enige steun gaf hij hem een geldsbedrag voor de eerste dagen en aanbevelingsbrieven .aan twee zijner goede relaties mee. De jongen reisde af, kocht zich voor een week in bij een bescheiden pension en toog naar de adressen, die op zijn aanbevelingsbrieven stonden. Hij was vol goede moed en optimistisch vertrouwen, want hij had de twee categorieën der mensen nog niet leren onderscheiden en dacht, dat de ganse wereld voor hem klaar stond met uitgebreide armen en een moederlijke glimlach. Hij beklom de stoep van grijsblauw hardsteen, trok aan een welgesmede bel en luis terde in spanning naar de so nore klanken, die breed en deftig weerkaatsten in holle ruimten daarbinnen. De zware, donkerbruine deur werd van een uitvoerige ket ting ontdaan en tien centi meter geopend. Een in diep zwart uitgevoerde gestalte vertoonde zich, trok de wenk brauwen op en keek alsof zich niet een nette jongeling doch een paardevijg op de stoep be vond. De jongeling maakte het doel van zijn komst kenbaar en vroeg naar de heer des huizes. De zwarte gestalte, wier gezicht uit oud en de gelijk behang gesneden leek, zuchtte vol twijfel en begaf zich naar het binnenste dei- donkere gewelven, die achter de deur verborgen bleken te zijn geweest. Later werd hij in een sche merig vertrek gevoerd, waar het rook naar eikehout, boen was en eeuwen. Het pluche tafelkleed was van ingetogen paars, de meubelen stonden dreigend en zwaar als samen zweerders tegen de wanden en een ervaren klok gaf iedere seconde een tik, alsof een be nige knokkel op een lijkkist sloeg. De jongeman zat neer op een stoel, die de zwarte ge stalte hem zwijgend had ge wezen en keek omhoog naai de kristallen luchter, die dreigde op hem neer te stor ten. Doch hij bleef vol ver trouwen, want hij had een brief en hij was erg jong. Er kwam een andere zwarte gestalte binnen. Zij liep niet, doch zij schreed zij was van het mannelijke geslacht en droeg een gezicht waarop dit zeer bewust en trots werd medegedeeld. Een wit boord gaf een bleek, grijs hoofd vrij, dat stekende ogen achter een gouden lorgnet bezat. Een dunne, bloedloze streep opende zich onwillig en zei: „Geef mij de brief". De ogen gingen snel over de regels die joviale, vriende lijke regels van een vrolijke vader en de wenkbrauwen rezen, alsof zij beledigd werden. „Ik betwijfel, of ik iets voor u doen kan", zei de dominee. „Gij hebt geen ervaring en nauwelijks kennis. Ik zal trachten mijn invloed aan te wenden. Ik geef u echter geen enkele hoop. Goedendag". De jongeling werd buiten overvallen door een nieuwe soort vrees een angst die hij nooit gekend had: de vijandig heid van een gehele wereld was onverhoeds als een dom per over zijn vertrouwen ge vallen. Doch het tweede adres was een gastvrij uitziende villa in een kleurige, bonte tuin, waar schreeuwende kinderen speel den. En een plezierige, dikke man in overhemdsmouwen klopte hem verwelkomend op de schouder. „Een brief? Een aanbeveling? Maar dat is nauwelijks nodig. Ik ken je vader en dat is genoeg. Kom binnen, drink een kop koffie. Natuurlijk zal ik je helpen. Maak je geen zorgen, ik be loof je dat je over een week op gouden eieren zit. Een flinke jongen als jij! Er zijn baantjes genoeg! Ik maak er onmiddellijk werk van. Kom, dan kan je de volière zien. Mijn vrouw zet koffie. Je moet hier maar gauw eens tei-ugkomen, als je aan het werk bent. We hebben het ge zellig hier. Steek een sigaret op. Zo, en vertel me eens hoe je vader het maakt". Toen de jongen naar zijn pension terugging, was zijn hart weer licht en vol vreug de. Er blonk verwachting en dankbaarheid in, en de scha duwen trokken zich terug tot in de hoeken, zonder nochtans geheel te verdwijnen. Die schaduwen verdwijnen nooit, want zij zijn de Er varing. Een weck nadien reeds kreeg de jongen een schitte rend aanbod. Een veelbeloven de betrekking stond voor hem open en zo ook dus de wereld, met uitgebreide armen en een glimlach. Doch de brief, waarin hem dat werd medegedeeld, kwam van de dominee en de jo viale man in hemdsmouwen met zijn gezellige villaatje liet nooit meer iets van zich horen. Vandaar, dat men nauw keurig de mensen moet be schouwen, vooraleer men hen indeelt bij een van de twee categorieën. J. L. schandelijke uitbuiting van de eenvoudige eerlijke, vaderlandslievende en ijverige volksmensen en misbruik van de islam voor politieke doeleinden". Politieke avon turiers, smokkelaars, zwarthandelaren, hamsteraars en verraders, aldus de pre sident, hebben samengewerkt voor het on dermijnen van het huidige regeringsstel sel en hebben de staat gebracht aan de rand van de ontbinding. In het bijzonder verweet president Mir za de politici in gebreke te zijn gebleven bij de oplossing van de ernstige voedsel schaarste in Pakistan. „Voedsel is een kwestie van leven en dood in ons land, waar er overschotten zouden moeten be staan," zei hij. „De landbouw is onderge schikt gemaakt aan de politiek, zodat geen politieke partij bij het huidige regerings systeem in staat zal zijn iets positiefs te doen voor een uitbreiding van de produk- tie". In Oost Pakistan bestaat naar hij zeide een goed georganiseerde smokkelarij in voedsel, medicijnen en andere noodzakelij ke levensartikelen. Het volk lijdt daar ge brek door de tekorten, die door de smok kelarij zijn ontstaan, omdat ook de prijzen veel te hoog worden. De invoer van voed sel, aldus de president, is de laatste jaren een voortdurende, zware last geweest voor onze deviezenvoorraad met het gevolg, dat de regering zich gedwongen heeft gezien de zo noodzakelijke binnenlandse ontwik kelingsprojecten te beperken. De president wees op een onwaardige vertoning, die onlangs heeft plaatsgehad in de volksvertegenwoordiging van Oost-Pa- kistan, waar „de voorzitter werd afgeran seld, diens plaatsvervanger gedood en de nationale vlag onteerd werd". „De men taliteit in de politieke partijen is zó diep gezonken, dat ik niet langer in staat ben te geloven, dat een verkiezing een verbe tering zou brengen voor de huidige chao tische binnenlandse toestand en ons de mogelijkheid zou geven voor het vormen van een sterke en stabiele regering, die in staat zou zijn de ontelbare, ingewikkel de problemen van het ogenblik tot een op lossing te brengen". Een nieuwe verkie zing zou niet vrij zijn, aldus Mirza. per soonlijke, regionale en sectarische belan gen zouden een hoofdrol erin spelen, en er zou geen verandering door komen. De president verzekerde het Pakistaan se volk, dat hij een buitenlandse politiek zal voortzetten, gericht op vriendschappe lijke betrekkingen met alle landen en op nakoming van de internationale betrekkin gen. j Um^acca in Oost-Pakistan wordt ge- melaMLit de mensen zich daar met de maatregelen van president Iskander Mir za verzoend schijnen te hebben. Alles gaat zijn gewone gang. Er zijn geen ar restaties geweest en een uitgaansverbod is niet uitgevaardigd. Generaal-majoor Umrao Khan, die ver antwoordelijk is voor het toezicht op de staat van beleg in Oost-Pakistan, heeft op een persconferentie mededeling gedaan van een aantal maatregelen tegen ham steren van noodzakelijke levensartikelen en tegen het houden van demonstraties of bijeenkomsten of het aansporen tot sta king. Ook aan de pers zijn een aantal be perkingen opgelegd. Advertentie Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3