Met wensen van de K.N.A.C. zal rekening worden gehouden Ziekte in woonwagenkamp thans geheel bedwongen Haarlemse raad is het eens met preadvies over randweg Eén Sint Nicolaas-optocht is in Haarlem niet mogelijk REORGANISATIE VAN STATIONSPLEIN Géén busperron aan Stationszijde INTERPELLATIE-SPEK Verbeteringen worden spoedig uitgevoerd R. Eikendal benoemd tot directeur van de Gemeentereiniging Burgemeester antwoordt op spoed- interpellatie van Albrecht (Arb.) Ger. Kerk (vrijgemaakt) over avondmaalsviering Examens DE ZACHTE FILTERSIGARET DIE SMAAKT Kleine kampen Bewogenheid Nieuwe directeur van de pemeentereinijring Zeepost Huiseigenaren in Haarlem en omstreken 50 jaar verenigd Verdeling werkzaamheden B. en W. van Bloemetidaal Acht maanden geëist tegen twee jongens wegens poging tot inbraak DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT "4 B. en W. van Haarlem willen op advies van de verkeerscommissie bij de reorganisatie van het Stationsplein rekening houden met de opmer kingen, die de Koninklijke Nederlandse Automobielclub enige tijd geleden heeft gemaakt, waarbij gesteld is dat bij het aanvankelijk gedachte plan niet voldoende rekening was gehouden met de belangen van het particuliere verkeer. Er zal thans langs de noordelijke trottoirs vooralsnog geen auto. busperron komen en aan de zijde van het Station zal parkeren voor de tijd van een kwartier worden toegestaan. Dit deelde wethouder H a p p woensdagmiddag in de Haarlemse raad mee naar aanleiding van het voorstel van B. en W. 245.000 beschikbaar te stellen voor de voltooiing van de eerste reorganisatiefaze van het Sta tionsplein. Men stelt zich voor nog dit jaar een groot deel van de werk zaamheden te voltooien, al zal het niet mogelijk zijn nog tot asfaltering over te gaan. B. en W. verwachten niet, dat de reorganisatie voor het begin van het bollenseizoen zal zijn voltooid, al zal men wel het uiterste doen om het zover te krijgen. Overigens merkte de heer Happé naar aanleiding van de brief van de KNAC op, dat het niet ging om openbaar dan wel particulier vervoer, maar in de eerste plaats om de mensen, die van het Sta tionsplein gebruik maken. Voorlopig be staat de grootste categorie hiervan nog uit mensen, die per openbaar vervoermiddel aankomen of vertrekken, zodat met de be langen van de buspassagiers terdege re kening moet worden gehouden. Omtrent de belangen van deze mensen toonde mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) zich enigszins bezorgd. Tot dusverre was het zo, dat de helft van de buspassagiers aan de kant van het station aankwam. In de toekomst moeten alle buspassagiers een gedeelte van het plein oversteken. „Kunnen er geen knipperbollen komen?" vroeg zij het college. De voorzitter meende, dat knipper- bollen niet in alle steden een even groot succes bleken te zijn geweest. „Wij hebben er gelukkig nog geen spijt van, dat wij knipperbollen hebben aangeschaft", aldus de burgemeester, die echter wel aanraad de voorzichtig te zijn met de uitbreiding van het aantal beschermde oversteekplaat sen. Hij wilde wil toezeggen, dat overwo gen zou worden althans aan één kant van het Stationsplein de bekende oranje bol len te doen plaatsen. De heer Prikkel (Arb.) vroeg of de parkeerplaats bij Beijnes voor langpar- keerders zou zijn en de heer Van Duin (Prot. Chr.) bepleitte het parkeren van vijf taxi's onder de overkapping in plaats van de voorgestelde zestien. Daardoor zou er naar zijn mening meer plaats vrijko men voor andere auto's. Ook vroeg hij of het interlocaal busverkeer niet op het Ken- nemerplein zou kunnen worden gestatio neerd en toonde hij zich op welspreken de wijze een voorstander van een grotere groenbeplanting op het „plein van stenen, tegels en klinkers". De heer Proper (Comm.) informeerde in hoeverre de N.Z.H.V.M. die naar zijn Advertentie NORDMENDE NEDERLAND LEID5EPLEIN 2 AMSTERDAM In haar zitting van woensdagochtend heeft de generale synode der Gereformeer de kerken (vrijgemaakt) te Bunschoten- Spakenburg een verzoek van de classis Haarlem om een kort formulier voor het heilig avondmaal op te stellen, in behan deling genomen. De commissie der synode die het onder werp voorbereid heeft, was het met de classis Haarlem eens, dat het van harte aanbeveling verdient, dat de avondmaals viering menigvuldiger wordt gehouden dan totnogtoe veelal gebruikelijk is. De com missie kon met de wens van de classis Haarlem wel meegaan, dat de lengte in zoverre van het formulier hierbij als een belemmering kan worden gevoeld. De commissie achtte het verzoek van slechts een classis voor een dergelijk verstrekkend concept-besluit echter een te smalle ba sis en stelde daarom aan de synode voor aan het verzoek van de classis Haarlem niet te voldoen. Na de discussie over deze zaak merkte de rapporteur der commissie ds. H. van Ton geren uit Leeuwarden op, dat de commis sie het opstellen van een kort formulier niet radicaal heeft willen afwijzen, maar nu de tijd niet rijp acht om een beslis sing hierover te nemen. Het verzoek werd naar de commissie terugverwezen ter na dere bestudering. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. C. J. M. Nooij, mej. A. M. de Leng, mej. H. van Vugt en de heren H. W. Stuit en P. F. Abbink Spaink, allen te Amsterdam en J. M. Freller. Apeldoorn. Geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte: mej. A. M. Balendong en de heren P. A. J. Witlox en G. J. Vidra, allen te Amster dam en K. W. Woltering, Halfweg. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift ..BroomuiUvisseling tussen alu- miniumbromide en de propylbromiden'' mej. M. J. Beers, geboren te Saparoea. mening het meest van de reorganisatie zou profiteren tot de kosten zou bijdra gen. De N.Z.H. bekostigt alleen de bouw van de bushaltes. „Zij zouden zeggen: wij be talen al wegenbelasting genoeg" veronder stelde de heer Happé, die verder ook een voorstander was van meer groen op het Stationsplein. Hij had advies gevraagd aan de directeur van Hout en Plantsoe nen of het mogelijk zou zijn bomen op het plein te planten. Vooralsnog zullen geen beperkende voorwaarden aan het parkeren aan de zuidzijde van het plein worden ge steld, al is het niet de bedoeling, dat daar auto's gestald worden, die er de gehele dag blijven staan. De heer Happé had de taxi's liever bij elkaar staan, dan verdeeld over twee plaatsen en deelde tenslotte mee, dat in de toekomst nog eens zou wor den overwogen in hoeverre op het Kenne- merplein de interlokale diensten zouden kunnen worden ondergebracht. Advertentie „I would Bate to Be shipwrecked" «Be «aid, „It's a thought tBat cao fill me with dread. There, afloat in the drink, Alone with no Mink, Oh no, I would rather be dead." Mink De interpellatie, die de heer Spek (Prot. Chr.) woensdagmiddag in de Haarlemse raad over de toestand van het Haarlem se woonwagenkamp in de Waarderpolder heeft gehouden, heeft niet veel nieuwe as pecten opgeleverd. Wethouder mevrouw mr, Scheltema-Conradi heeft nog eens uitvoerig de geschiedenis, die tot liet uit breken van dysenterie heeft geleid, uit de doeken gedaan, waarbij zij ontkende, dat het een dysenterie-epedemie gold. „Een bacteriologisch onderzoek heeft uitgewe zen, dat zich slecht één geval van werke lijke dysenterie heeft voorgedaan", aldus mevrouw Scheltema-Conradi, „Wél heeft er een besmettelijke ziekte geheerst, die bestond uit ingewandssloornissen (buik loop)." De wethouder deelde mee, dat de maat regelen, die de G.G.D. heeft genomen tot gevolg hebben gehad, dat deze ziekte thans geheel verdwenen is. Wel zal de dok ter van de G.G.D. ook in de toekomst eni ge keren per week in het kamp spreek uur houden. Voorts was zij van mening, dat de onhy giënische en sanitaire toestanden, die er in het kamp heersten, wel de oorzaak van zijn geweest, dat de ziekte verspreid is. De maatregelen, die thans zijn genomen, zijn erop gericht, dat alle haarden van moge lijke besmetting uit de weg zullen worden geruimd. Voor de autosloperij zal een an dere plaats moeten worden gezocht en voorts hopen B. en W., dat spoedig met de meer duurzame verbeteringswerken zal kunnen worden begonnen. Het werk is reeds aanbesteed, maar nog niet ge gund. De gunning wacht nog op de vervul ling van enige formaliteiten, waaronder een fiat van Gedeputeerde Staten, die het er nog niet over eens zijn, of de verbete ringen een wijziging van het ontwerp-uit- breidingsplan behoeven. „Misschien kan de eerste spade wel de grond in voordat de zaak helemaal rond is" meende de wet houder, die voorts als haar verwachting uitsprak, dat de pas aangestelde kampbe waarder veel goeds zou kunnen doen. Bij de toelichting van zijn interpellatie had de heer Spek gezegd het in hoge ma te te hebben betreurd, dat tot medio sep tember vrijwel niets gedaan war om het raadsbesluit van 2 april uit te voeren. Hij vroeg wat er precies tussen april en augustus was gebeurd en of er wel vol doende toezicht was geweest. De heer Van L i e m t (K.V.P.) toonde zich ook nieuwsgierig naar de verrichtin gen tussen april en augustus en de heer Stoffels (V.V.D.) was na de medede lingen van de wethouder wat bekomen van de aanvankelijke schrik, die hem had be vangen na kennisneming van de eerste kranteberichten over het geval. „Is de pers niet wal lichtvaardig geweest?" vroeg hij. Mevrouw Schelfema was van mening, dal de kranten door hun publikaties nuttig werk hadden verricht en de activiteit van de autoriteiten hadden gestimuleerd. Over die activiteit overigens had de heer Willemse (Arb.) wiens vragen tevens door de wethouder waren beant woord zijn verbazing uitgesproken. „Waarom kon het nu wel opeens" zo vroeg hij zich af, „En waarom zijn al die ener gieke maatregelen niet genomen, voordat er iets gaande was?" Hij was van mening dat de raad dikwijls genoeg aandacht voor het woonwagenkamp had gevraagd. Mevrouw Scheltema zei, dat die bijzon dere maatregelen alleen konden worden ge nomen op grond van het besluit besmet telijke ziekten, dat de burgemeester mach tigt tot het nemen van speciale maatrege len. Overigens was zij van mening, dat er ook in het verleden wel toezicht was ge weest en dat onder meer de w.c.'s dage lijks werden schoongemaakt. Zij geloofde dat een woonwagenkamp een aflopende zaak is in .ze moderne maatschappij en zij toonde zich daarom een tegenstand ster van grote centrale kampen. „Goede, kleine kampen zijn veel beter", meende zij. Haar ambtgenoot de heer Happé zei, dat B. en W. zich over de kwestie van het regionale kamp nog eens zouden beraden en gaf een uitvoerig overzicht van de re denen, waarom er van april tot augustus zo weinig was gedaan. Hij weet dit aan de vele vertragende en belemmerende fac toren, die aan de uitvoering van een raads besluit in de weg staan. Wel konden B. en W. bij Gedeputeerde Staten om spoed aandringen maar alleen in urgente geval len. „Tot forcering van de woonwagen- kampkwestie wa. geen aanleiding" meen de hij. Bovendien heeft het een tijd ge duurd, voordat bij Openbare Werken de plannen voor verbetering van het kamp waren uitgewerkt. Hij geloofde niet dat B. en W. in deze aangelegenheid in gebre ke waren gebleven. Na een vrij langdurige besloten ver gadering heeft de Haarlemse gemeente raad woensdagmiddag tot directeur van de Gemeentereiniging benoemd de heer R. Eikendal, chef van de centrale werk plaatsen van de stadsreiniging te Amster dam, die nummer twee op de voordracht stond. Hij kreeg 21 stemmen. De heer L. W. van Geel, die nummer één stond, kreeg 15 stemmen. De andere benoemin gen geschiedden conform de voorstellen van B. en W. Verscheidene raadsleden toonden zich nogal bezorgd over de toestand bij de krui sing Pijlslaan-westelijke randweg. De heer Van Duin (Prot. Chr.) sprak van de be wogenheid, die de bewoners van Haarlem Zuid West bewogen heeft een adres aan B. en W. te schrijven, waarin gezegd wordt, dat het kruispunt allerminst veilig was voor overstekende kinderen en waarbij aangedrongen werd op een ongelijkvloerse kruising met een aansluitende brug over de Houtvaart. B. en W. waren in hun pre advies van oordeel, dat er voorlopig voor een tunnel, die zij zich ter hoogte van de Muntei-slaan hadden gedacht, geen plaats was. De heer Van Duin vroeg, of dit niet nog eens bekeken kon worden. Hij had in tegenstelling tot het preadvies geen voor- sorteerstroken bij de kruising bij de Pijls laan gezien en hij vroeg of de kruising niet beter bijvoorbeeld door een ander soort bestrating zou kunnen worden aangege ven. Hij vroeg zich af, of het nodig was, dat met de uitvoering van een tunneltje gewacht zou worden totdat „Oosterduin" tot ontwikkeling zou zijn gekomen. Ook de heren B e 11 i n k (V.V.D.) en Prikkel (Arb.) gewaagden van de be wogenheid van het adres van Haarlem Zuid West. De eerstgenoemde stelde voor voorlopig afwijzend op het adres te be schikken en de heer Prikkel wilde zelfs dat B. en W. het gehele geval nog eens zou den bestuderen en dan opnieuw een pre advies zouden uitbrengen. Wethouder Happé erkende de bewo genheid, maar meende, dat men daardoor geneigd was de zaak van één kant te be kijken. Hij vond de kruising bij de Pijls laan niet bijzonder gevaarlijk: er was een goed uitzicht en ofschoon hij toegaf dat er nog geen voorsorteerstroken waren, be twijfelde hij het nut hiervan evenals van een ander soort bestrating op het kruis punt. De bezwaren van de bewoners wa ren tot twee punten terug te brengen: in de eerste plaats de omweg en in de twee de plaats de gevaarlijke weg. De omweg zou echter blijven bestaan, omdat ter hoog te van de Ohmstraat geen tunneltje zou kunnen worden aangelegd. Wat het ge vaarlijke betreft, meende de wethouder, dat de enige oplossing zou zijn de gehele weg omhoog te brengen. „Daartegen heeft Rijkswaterstaat echter overwegende be zwaren". Overigens wilde de heer Happé de bewoners van Haarlem Zuid West over de hoofden van de raadsleden heen toezeg gen, dat B. en W. de ontwikkeling nauw lettend zouden volgen en zouden ingrijpen als het naar hun mening nodig wordt. De heer Vink (V.V.D.) noemde de aanleg van knipperlichten bij de kruising van de Leidsevaart met de randweg een „lapmiddel". Hij wees op het gevaar ter plaatse en haalde in dat verband een ar tikel „Schuld" uit ons blad aan. De voorzitter zei, dat B. en W. de randweg niet hadden aangelegd. „Wij stonden voor een voldongen feit." Overi gens meende hij, dat aangezien het hier een randweg betrof, verbinding met krui sende wegen nodig was. „Als men geen gelijkvloerse kruising had gekozen, had men een onbetaalbaar klaverblad moeten aanleggen, waarvoor geen ruimte is". De burgemeester geloofde echter, dat de si tuatie in de praktijk inderdaad niet is meegevallen en zegde toe de situatie nog eens met Rijkswaterstaat te zullen be spreken. Op voorstel van de heer Van der V e 1 d t (K.V.P.) heeft het college van B. en W. besloten bij het uitbreidingsplan „Tuinbouwgebied" aan de Lorentzkade geen hagen te doen aanleggen rondom de kassen. Behalve de heer Van der Veldt hadden ook de heren Stoffels (V.V.D.) en P i e 1 a g e (Arb.) bezwaren tegen de ze hagen. De laatste vroeg zelfs of het in navolging van de verrolbare kassen niet mogelijk zou zijn verrolbare hagen aan te brengen De heer Proper (Comm.) verklaarde geacht te willen worden te hebben gestemd tégen net voorstel tot subsidieverlening van 75.000 voor de bouw van een Gere formeerde kerk in Haarlem Noord, omdat hij van mening was dat de gemeentelijke subsidieverordening de van rijkswege te verwachten regeling zou doorkruisen. De heer Stoffels was echter van mening, dat de raad slechts vóór de subsidieverlening kon stemmen, omdat indertijd de verorde ning ook is aanvaard. De kredietaanvrage van ruim 23 mille voor het maken van een afrastering rond om de speeltuin „Elba" om vernielingen tegen te gaan, deden mevrouw Van der Wall-Duyvendak (Arb.) en de heren Van L i e m t (K.V.P) en B e 11 ink (V.V.D.) vragen of de ouders niet mee zou den kunnen helpen dergelijke vernielingen te voorkomen. Wethouder Schippers nam aan, dat het niet de bedoeling was de kwestie „ge sloten of open speeltuin" te behandelen, maar zegde toe, dat over de verdeling tus sen de twee categorieën nog eens overleg met de organisaties zou volgen. In antwoord op opmerkingen van de he ren Lichtenveldt (V.V.D.), Pro per (Comm.) en Fortgens (Arb.) deelde wethouder Happé mee, dat het zaaltje in het nieuwe gebouw van Open bare Werken op het terrein van de voor malige Holland Nautic voor een deel de behoeften aan zaalruimte voor de nabijge legen wijk zou dekken De andere voor stellen werden zondei, of met geringe dis cussie, aangenomen. Zoals wij gisteren reeds meldden heeft de fractie van de Partij van de Arbeid, bij monde van haar voorzitter de heer A 1 - b r e c h t aan het slot van de gemeente- spoedinterpcllatie gehouden over de diver se Sinterklaas-intochten, die in Haarlem gehouden zullen worden op 12, 19 en 26 no vember. De heer Albrecht vroeg zich daarbij af of B. en W. niet van mening waren, dat het houden van drie intochten ernstig afbreuk zou doen aan de viering van ons nationale familiefeest en voorts vroeg de heer Albrecht of B. en W. alsnog bereid waren het nodige te doen om in 1958 en volgende jaren te komen tot één groots opgezette intocht voor geheel Haar lem. In zijn toelichting verklaarde de inter- pellant, dat men naar zijn mening niet al te veel moet kijken naar de middenstands- belangen. Belangen, die naar de mening van de heer Albrecht vermeend zijn om dat men bij een groots opgezette intocht de hele middenstand kan inschakelen, tot tevredenheid van alle partijen, de kinde ren, de ouderen, de winkeliers en Sint Nicolaas zelf. Sprekend namens het college van B. en W. noemde burgemeester mr. Cre- m e r s de kwestie van de Sinterklaas-in tochten een te gecompliceerd en historisch te ingewikkeld probleem om in een paar woorden uiteen te zetten en hij hield dan ook een uitstekend gedocumenteerd be toog, waarin hij terugging tot 1952 toen er vergunning verleend werd aan tien organi saties om ieder een eigen intocht te hou den. In 1953 waren er drie optochten, in 1954 één (georganiseerd door de Stichting Haarlems Bloei) en in 1955 eveneens één, opnieuw georganiseerd door Haarlems Bloei. In 1956 en 1957 wilden de winkeliersver enigingen uit de Generaal Cronjéstraat en de Amsterdamsebuurt echter niet meer aan een centrale intocht meewerken omdat zij niet genoeg profijt uit de optocht zou den trekken. Daarom kwamen er weer drie intochten één van de Cronjéstraat, één van de Amsterdamstraat en één van een warenhuis in het centrum en ook voor dit jaar heeft de burgemeester geen aanlei ding gezien slechts één vergunning uit te reiken. Te minder omdat het mr. Cremers gebleken was, dat één intocht in de bin nenstad op talloze bijna onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, waarbij spreker als voornaamste bezwaai de verkeersopstop pingen gedurende enkele uren noemde. Al met al moest mr. Cremers de heer Albrecht mededelen, dat hij, eigenlijk ge dwongen door de tegenstribbelende winke liersverenigingen. de zaak moest laten zoals deze op het ogenblik is. Drie ver gunningen voor drie intochten. De heer Albrecht toonde zich met. dit ant woord allerminst tevreden. Weliswaar be greep hij, dat de eenmaal uitgegeven ver gunningen niet meer ingetrokken konden worden, en daarom wilde hij zijn plan om een. motie in te .dienen laten varen,, maar toch sprak hij dé hoop uit, dat de burge- meéstèr in de toekomst de mogelijkheid onder ogen zou willen zien om aan het verlangen van een groot deel van de be volking tegemoet te komen door te svimu- De Haarlemse gemeenteraad heeft in zijn vergadering van woensdagmiddag tot directeur van de gemeentereiniging be noemd de heer R. Eikendal, hoofd van de centrale werkplaatsen van de stadsreini ging in Amsterdam. De heer Eikendal stond nummer twee op de voordracht, hij kreeg 21 stemmen, tegenover 15, die op nummer één, de heer L. W. van Geel, wa ren uitgebracht. De nieuwe directeur van de Haarlemse gemeentereiniging is op 29 april 1918 in Groningen geboren, waar hij de driejarige h.b.s. en de m.t.s., afdeling werktuigbouw kunde, doorliep. Toen hij in 1939 afgestu deerd was moest de heer Eikendal in mi litaire dienst, waar hij op 1 mei 1940 bij de opleiding voor technisch reserve-offi cier kwam. Kort daarop brak de oorlog uit en reeds op 24 mei 1940 zwaaide hij voor goed af. De heer Eikendal kwam toen voor korte tijd bij de Rijksverkeersinspec tie in Groningen, maar reeds op 16 okto ber 1940 trad hij in d.enst van de Neder landse Spoorwegen bij de afdeling Mate riaal en Werkplaatsen. In 1943 kwam hij naar Haarlem, waar hij werkzaam was bij de hoofdwerkplaats, het laatst als chef van de afdeling centrale bedrijven. Op 1 juli 1956 kwam de heer Eikendal Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Algol" 14/10 en s.s. „Entre Rios" 16/10; Australië: t.s. „Wesserstein" 14/10 en s.s. „Zuiderkruis" 16/10; Brazilië: s.s. „Algol" 14/10: Canada: s.s. „Maasdam"' 13/10, s.s. „Atlan tic" 16/10 en s.s. .Statendam" 18/10; Chili via New York 18/10; Indonesië: m.s. „Langkoeas" 16/10, Ned. Antillen: m.s. „Ludolf Oldendorf" 16/10: Nederl. Nieuw Guinea: m.s. „Langkoeas" 16/10; Nieuw Zeeland via Engeland 18/10; Suriname, m.s. Themis" 15/10: Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Jagersfontein" 15/10 en s.s. „Wa terman" 18/10; Brits Oost-Afrika s.s. „La Bour- donnais" 18/10. in dienst van de gemeente Amsterdam waar hij in de rang van technisch hoofd.! ambtenaar chef werd van de centrale werkplaatsen. De heer Eikendal heeft zijn benoeming tot directeur van de Haarlemse gemeen tereiniging inmiddels aanvaard, leren, dat er in de komende jaren één in. tocht zal worden gehouden. Mr. Cremers noemde dit echter een bij. na onuitvoerbare zaak temeer omdat de gehele kwestie van de intochten te veel in het commerciële vlak is getrokken en hij moest de heer Albrecht dan ook medede- len, dat er waarschijnlijk volgend jaar wèèr drie vergunningen zouden worden uitgereikt. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid zegde in zijfi slotwoord de bur. gemeester echter toe. dat zijn fractie een volgende keer deze zaak zeker eerder in de raad aanhangig zou gaan maken. Deze maand is het vijftig jaar geleden dat een aantal huiseigenaren in Haarlem en omstreken het besluit namen zich In een organisatie te verenigen. Dat daaraan behoefte bestond moge blijken uit de snel- opgaande lijn, waarlangs het ledental van de „Verenigde Huiseigenaren voor Haar lem en omstreken" zich in de afgelopen jaren bewoog. Bedroeg dit aantal bij het vijfentwintigjarig bestaan nog ongeveer 250 thans zijn bijna 800 huiseigenaren met circa zesduizend woningen bij de verenl- ging aangesloten. Deze is een afdeling van de Nederlandse Bond van Huis- en Grond eigenaren in Den Haag. Oorspronkelijk was het kantoor van de vereniging in een huis aan de Ridder straat in Haarlem gevestigd. De sterke uitbreiding van de werkzaamheden maak te het echter in 1940 noodzakelijk dat naar meer ruimte moest worden uitgezien. Se dert dat jaar is de administratie onderge bracht in het gebouw Nassaulaan 4. De groei van de vereniging vindt zijn oorzaak in het feit, dat steeds meer huiseigenaren gaan inzien dat men zijn belangen het best door de organisatie kan doen beharitgen. De toegenomen bemoeiingen van de over- heid op het. terrein van onroerende goede ren, huurprijs, huurbescherming en woon ruimte-vordering en de daarmee samen hangende kwesties, welke veelal van juri dische aard zijn, zullen daaraan wel niet vreemd zijn. De eerste voorzitter van de Verenigde Huiseigenaren was de heer J. Albers, die vele oud Haarlemmers zich nog wel zullen herinneren. De huidige voorzitter en secre taris zijn beiden reeds een kwart eeuw in functie, wel een bewijs voor het vertrou wen van de leden in hun bestuur. Ter ge- legenheid van het gouden jubileum wordt de leden zaterdag 11 oktober in de ge meentelijk^ Concertzaal in Haarlem eerf feestavond aangeboden. In de vergadering van burgemeester en wethouders van Bloemendaal zijn woensdag de portefeuilles als volgt ver deeld: Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller beheert de portefeuille van finan ciën en ruimtelijke ordening (uitbreidings- olr.nnen, streekplannen enzovoorts; wet- houder mr. J. C. C. W. Hijszeler neemt de portefeuille /an Publieke Werken en Huis vesting voor zijn rekening; wethouder me juffrouw dr. M. E. Nolte krijgt Onderwijs en personeelszaken en wethouder mr. H. B. Wildt Meyboom de portefeuille van be drijven. sociale zaken, volksgezondheid en sportzaken. De burgemeester zal elke dinsdagmor gen van negen tot tien uur in het raadhuis spreekuur houden; wethouder Hijszeler elke dinsdagavond van negen tot tien uur voor huisvesting in het raadhuis en don derdagmorgen van elf tot twaalf uur in het gebouw van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg in Overveen; mejuf frouw dr. Nolte houdt haar spreekuur voortaan elke maandagmiddag van vier tot vijf uur in het raadhuis en mr. Wildt Meyboom elke maandagmorgen van ne gen tot. tien uur in het raadhuis. Tot voorzitters van de diverse raads commissies in de gemeente Bloemendaal zijn gekozen: Burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller: woningwetcommissie en schoonheidscommissie; wethouder Hijs zeler van de commissie van Publikee Werken; mejuffrouw dr. M. E. Nolte van de Onderwijscommissie en van Georgani seerd Overleg. Mr. Wildt Meyboom wordt voorzitter van de commissie voor Sociale Zaken en de commissie van de bedrijven. Voor de Haarlemse rechtbank stonden vanmorgen twee Amsterdamse jongens te recht, die op 31 augustus van dit jaar samen hadden geprobeerd in te breken in een villa in Bloemendaal. Zij hadden hand schoenen. een boor en een breekijzer bij zich en met behulp hiervan slaagden zij erin een raam open te krijgen. Zij ston den toen in de keuken, maar konden, om dat de deur gesloten was niet verder het huis inkomen. Zij gingen terug naar buiten en werden korte tijd later in Overveen ge arresteerd. Beide jongens gaven deze poging toe en de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste daarom tegen bei den acht maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest. De raadslieden, mr. C. Blankevoort en mr. W. Broers, bepleitten clementie. De rechtbank zal op 23 okt. uitspraak doen. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: M. G. J. G. Robert—War- naars, dr. J. E. van de Poll—Sanger, dr. A. M. J. SchramaRoeien, zn. GETROUWD: G. L. Kdomen en B. P. van Eerden: N. A. Faase en B. A. M. Belder- bos; J. J. Beelen en J. M. van Bezu. OVERLEDEN: Wed. C. C. van Noordt— Hartog, 88 jr. H. HollanderJansen. 81 jr. G. Pannebakker. 80 jr.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 4