Neon „Beraad voor het Nederlandse Volksleven" houdt belangwekkend congres Volkskunde van vier zijden belicht kpouud) DONDERDAG 9 OKTOBER 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Technische show in Vleeshal te Haarlem Tamboerkorps „Sursum" Inbreker maakt f 6000 buit Inbraak bij Haarlemse vatenhandel BUITf 1500 Protestactie van Rotter damse melkhandelaren Uitspraken van Haarlemse rechtbank AUTO'S zonder chauffeur Boeiende lezing over dr. Albert Schweitzer AMA TE UR TONEEL „Cremer" met een blijspel P. W. Franse Wegens meineed drie maanden geëist tegen huisvrouw Paren-bridge competitie in Kennemerland begonnen UIT STAD EN STREEK Nederlandse Expo-polder gaat naar Purmerend Militair werd de dupe van een fout in de administratie Opdracht voor schilder Theo Swagemakers Prix de Rome voor bouwkunst 1958 Volle melk ondanks geringe omzet niet van de baan Produktschap laat de zaak zoals zij is Onder de titel „Volksleven in de gewes ten" heeft het „Beraad voor het Neder landse Volksleven" woensdag in de aula van de Teyler's stichting aan het Spaarne |D Haarlem een congres gehouden. Een viertal sprekers gaf in belangwekkende referaten een overzicht van de stand der volkskunde in verscheidene streken van Nederland. Onder de vele aanwezigen be vonden zich ondermeer vertegenwoordi gers van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, diverse direc teuren van folklore-musea in Nederland en België en voorts een groot aantal volks- kundigen, historici en regionalisten. Bij afwezigheid van de in het buitenland vertoevende voorzitter van het „Beraad", (jri p. J. Meertens, heette de heer K. ter Laan, lid van ..Beraad", de deelne mers aan het congres van harte welkom. Ter nagedachtenis aan de dezer dagen overleden bekende Neerlandicus, dr. M. Schönfeld, namen de aanwezigen staande enkele ogenblikken stilte in acht. De heer Tér Laan wees erop, dat de volks kunde in ons land o.a. bij het onderwijs op de scholen zeer stiefmoederlijk is be deeld. Er moet nog een lange weg wor den bewandeld vooraleer de volkskunde in brede kring de belangstelling geniet die zij verdient. Met vreugde .maakte spreker daarom gewag van de groeiende interes se van regeringswege, welke tot uiting komt in het verlenen van subsidie en het beschikbaarstellen van raadgevers. Neder land is rijk aan zeden en gebruiken, die voor het nageslacht bewaard dienen te blijven, aldus de heer Ter Laan, die de wens uitsprak dat het congres veel zal mo gen bijdragen tot de kracht en het welzijn van het Nederlandse volk. De heer A. Buter uit Goor, archivaris van de Algemene Vereniging Twente, hield vervolgens een inleiding over „Volkskun de in oost-Nederland". Hij vestigde de aandacht op vele volksgebruiken, welke in dit gedeelte van ons land nog steeds in zwang zijn. Toch moet hier en daar on verschilligheid ten opzichte van de eeuwen oude tradities worden geconstateerd. De Twentse klederdracht wordt nog slechts sporadisch gedragen en dan nog alleen door de ouderen. De overheid verleent veel medewerking bij het instandhouden van folkloristische gebruiken. Aan folklo ristische verenigingen is in Twente geen gebrek. Er is echter een neiging waar te nemen om de oude zeden en gewoonten meer aan de tegenwoordige tijd aan te passen. Volkskunde in Noordholland Nadat een der deelneemsters aan het congres gekleed in Westfriese kleder dracht veel succes had geoogst met het door haar gezongen aardige liedje ,,'t Spin- stertje" nam dr. Tj. W. R. de Haan, voor zitter van de volkskundecommissie van de Vereniging „Haerlem", het woord voor zijn referaat over de volkskunde in Noord- holland. Er wordt veel critiek geleverd op de .volkskunde maar ten onrechte, aldus de spreker. Wat de folklore betreft -wordt-, het buitenland vaak overschat en het eigen bezit aan volkskunde onderschat. Met eni ge voorbeelden toonde dr. De Haan aan dat bepaalde aan het buitenland toege schreven volksgebruiken hun oorsprong in Nederland hadden. Op diverse plaatsen in Noordholland herleven sommige vergeten tradities. De Driekoningenzang met de ster bijvoorbeeld heeft in sommige stre ken weer zijn intrede gedaan. Men is mo menteel bezig met het opnemen en inven tariseren van boerderijen. Tal van volksdansgroepen van Schagen tot de Schermer steken zich weer in de oude Westfriese klederdracht inplaats van deze in de musea te laten verstoffen. Ook is een uitgebreid onderzoek gaande naar de dialecten, naamgeving en volksliede ren in Noordholland. Zo zijn in Zandvoort alleen al driehonderd bijnamen genoteerd waaronder zeer merkwaarde als „Tien Tot Tooien", Ollie Pollie" of „Mie diggel in 't gat". Er zijn echter vele aspecten van de volkskunde, welke nog geen onder werp van studie uitmaken. „Het niet on derzochte heeft helaas nog steeds de over hand op het niet verkende". Dr. De Haan Advertentie Koninginneweg 6 Tel. 14024 BEVALLEN van een zoon: 7 okt.:A. H. C Zuidhoek-Bijl; H. C. Geerling-Ver- hoef; F. J. Schol tens-van den Haak; V- H Haag-Klumpenaar; J. A. T. Overes-Koek; A. van Nek-Tendeloo; M. B. Schoonder- heek-Kreeftenberg; 8 okt.: E. H. Bracht- huizer-Tienstra. BEVALLEN van een dochter: 7 okt.: H. B. M. Brauckmann-van Sinderen; A. Luiten-Pols; M. J. Grijmans-Couenberg, 3 okt.: C. M. Mesman-van Bentheim; J. M. Smit-Bloemendaal; T. A. C. John-van Loy- ONDERTROUWD: 8 okt.: M. C. Mullens en M. E. van Mierlo; A. H. van Zijl en W. A. de Rijk; A. H. Groot Halze en C. C. van her Spek; J. Ê- M. Poulen en A. de Groot; A. Brand en A. M. van Bilderbeek; H. A. van Waard en E. J. Smit: J. H. van der Valk en M. M. Rutte; J. A. van Aken en T. M. Basten: D. F. Kaart en J. A. van dei- Horst; J. H. G. Six en H. W. F. Wilhelmy van Hasselt; W. Schultheis en R. E. Toll een; R. Alma en M. M. Zwart. GEHUWD: 8 okt.: G- A. de Haan en A. M- A. Toornend; C. F. J. Fakkeldij en B. J. Alders; H. E. J. van der Avoort en C. M. de Groot; W. J. Dorland en W- van Rinsum; M. Meijboom en T. Logmans; J. van der Mark en G. Bouw; R. Visser en M. Kou- wenhoven; J. Oosterwijk en D. J. van der Putten; P. J. Schell en G. W. R. van den Haak; J. van der Hoek en F. E- Dijkstra; P- J. Oeriemans en M. A. J. Post; K. P. de Koning en E. Koster; J. ten Have en J. M. Esveld; J. c. Molenaar en M, C. J. Paap- OVERLEDEN: 6 okt.: L. van Maaswinkel, j-, Olieslagerslaan; W. M. Leurs-Snel- fens, 82 j„ Lorentzkade; 7 okt.: M. J. A. Smit. 7 weken, Kolkstraat; 8 okt.-: M. A. L. van Stock, 52 j„ Jan Gij zenkade. sprak de hoop uit dat er bij de overheid en het Nederlandse volk een diepere belang stelling voor de eigen volkskunde mag wor den gekweekt. „Ons volk is het waard dat het gekend en onderricht wordt in de cul tuurvormen, die de vreugde van het da gelijks leven uitmaken". Friesland, geen „volkskundig paradijs" Als derde spreker hield ds. J. J. Kalma uit Lekkum, bibliothecaris van het Fries Genootschap, een verhandeling over de volkskunde in Friesland. Spreker wilde de ze provincie geen „volkskundig para dijs" noemen. De Friezen zelf hebben niet de neiging deze situatie te bewonderen. In het verleden werd veel over de Friese volkskunde gepubliceerd. Er was echter weinig bij wat als wetenschappelijk mate riaal kon worden aangemerkt. Daarom wilde de spreker waarschuwen voor een overschatting van de Friese folklore. Een „up to date"-werk over de volkskun de in Friesland laat nog steeds op zich wachten, niettegenstaande het feit dat de provinciale bibliotheek in Leeuwarden niet minder dan 940 boeken en boekjes over dit onderwerp bevat. Ook legde ds. Kalma er de nadruk op dat het aantal volkskundigen in Friesland naar verhou ding zeer gering is; over het algemeen ex perimenteert men maar wat. Er valt ech ter vooral na de laatste oorlog een groeien de aandacht voor het Friese eigene waar te nemen. Momenteel zijn er in Fries land twaalf folkloristische groepen aan het werk. Gemeentebesturen laten films en dia's vervaardigen en in vele plaatsen zijn en worden culturele raden en - com missies ingesteld. Ook het volkstoneel, de volks - en de ambachtskunst trekken gaandeweg meer belangstelling. De strijd voor het volkseigene wordt in Friesland niet alleen op het taaifront gevoerd. „Er is echter nog veel werk aan de winkel en ds. Kalma besloot zijn betoog daarom met het bijbelse woord „Zie ik zeg u, dat gij uitziet op de velden, dat zij wit zijn om te oogsten". Tintelend betoog In een van zuidelijk esprit tintelend betoog gaf dr's. J. Hansen uit Roermond, voorzitter van de sectie Volkscultuur van de Limburgse Culturele Raad een over zicht van de volkskunde bezuiden de grote rivieren. Het was een inleiding zoals men die van een Limburger mocht verwachten, geestig en doorvlochten met een versierde spot over het onbegrip van de noordeling met betrekking tot sommige zuidelijke si tuaties. Niettemin meende spreker te dien aanzien een gunstige kentering te mogen constateren o.a. met betrekking tot de vaak zo gelaakte carnavalsviering. Hij herinnerde voorts aan vruchtdragende con tacten over de volkskunde in beide Lirnour- gen, en bepleitte de stichting van een uni versiteit in Maastricht met een leerstoel voor volkskunde. Op de scholen in Lim burg wordt meer aandacht geschonken aan de heemkunde. Vele oude volksge bruiken en-feesten worden weer in ere hersteld. Dè schutterswereld bijvoorbeeld floreert als nooit tevoren. Als bewijs dat- volkskunde en godsdienst in Limburg dicht met elkaar verwezen zijn noemde dr. Hansen het feit, dat de Limburgse mijn streek de enige ter wereld is, welke chris telijk is gebleven. Hij illustreerd tenslot te zijn inleiding met verscheidene verma kelijke staaltjes van Limburgse volkshu mor. Leden van de buurtvereniging „De Wurf" uit Zandvoort lieten zich vervol gens zien en horen in een lied en een voor dracht. Hun typische klederdracht vooral trok veel aandacht. De heer Ter Laan besloot het congres met een woord van warme dank aan inlei ders en belangstellenden. Tot en met zaterdag 11 oktober houdt de firma Walco in de Vleeshal te Haarlem een technische show, die vooral tot doel heeft het „zelf-doen" te propageren. En kele deskundigen demonstreren daarbij talrijke werktuigen, die het mogelijk ma ken, dat de (min of meer) handige huisva der zelf de meest voorkomende karweit jes in huis kan opknappen. Bovendien zijn er in deze tentoonstelling nog enkele stands ingericht, waarin een klein aantal van de grote hoeveelheid ar tikelen, die de firma in de handel brengt, zijn uitgestald en tenslotte is ervoor de jeugd onder meer een bijzonder grote mo delspoorweg compleet met drie echt lo pende treintjes. In november is het vijf jaar geleden dat op instigatie van de Christelijke Muziek vereniging „Sursum" te Bloemendaal het tamboerkorps „Sursum" werd opgericht. Tijdens optochten op Koninginnedag, in tochten van Sint Nicolaas en aan muziek concoursen in Zeist, Dordrecht, Nijkerk, Spaarndam en Haarlem is het korps met succes opgetreden. Het gevolg van de goe de resultaten was dat het aantal leden sterk is toegenomen, maar gebrek aan materiaal en geldmiddelen is oorzaak dat de leider en zijn medewerkers de toeloop moeten stuiten. Daarom heeft zich in Bloemendaal een comité van actie ge vormd door ouders en belangstellenden, dat tot doel heeft gelden bijeen te brengen om de aankoop van trommels met toebe horen mogelijk te maken. Penningmees ter van het comité van actie is de heer W. A. Duivesteijn, Boslaan 37 te Bloe mendaal. Woensdagavond tussen zes en acht uur is tijdens de afwezigheid van de bewoners een inbraak gepleegd in een woning aan de Westergracht in Haarlem. De dader verdween met een bedrag van zesduizend gulden. Om zes uur gingen de bewoners even naar Zandvoort. Van hun afwezigheid maakte een onbekende gebruik de woning binnen te dringen. Hij werd echter ge stoord door de thuiskomst van het gezin en nam de vlucht. Later bleek, dat hij ver dwenen was met een bedrag van zesdui zend gulden. De recherche heeft de zaak in onder zoek. Naar de Haarlemse politie thans heeft meegedeeld, is er in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken bij een vatenhan del in de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Men verschafte zich toegang door het uitnemen van een glasruit. Met behulp van een in het gebouw aanwezige zuurstofcy- linder werd een brandkast, die op zolder in een kantoor stond, opengesneden. Een bedrag van 1500, dat zich in de kast be vond, wordt vermist. De recherche stelt een onderzoek in. Namens ruim 600 melkhandelaren uit Rotterdam en omstreken, die in een pro testvergadering bijeenwaren, is een te legram gezonden aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Daarin wordt gezegd, dat het de hoogste tijd wordt om tot verbetering van de winst marge op melk en melkprodukten te ko men, hetgeen met ingang van 1 november dient te gebeuren. Een lid van het actiecomité gaf de melk handelaren het advies, voorlopig tot 1 no- voor het Landbouwegalisatiefonds niet te betalen. Tevens deelde hij mee, dat men advies zal vragen aan de middenstands commissie van de Tweede Kamer, het Produktschap voor Zuivel en aan de S.E.R.. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 56-jarige textielhandelaar uit Hoofddorp wegens poging tot doodslag con form de eis veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 3 maanden met af trek. De textielhandelaar zou in een dron ken bui in een café in Hoofddorp op 28 juli van dit jaar een bezoeker van het café met een zakmes in de nek hebben gestoken. Een 42-jarige inwoner van Krommenie werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek wegens oplichting van een 73-jarige plaatsgenoot voor een bedrag van 32.000. Veertien dagen gele den had de officier van Justitie tegen hem 'n gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek geëist. De verdachte had de bejaar de man verteld, dat hij met het geld sta len platen zou kopen in Duitsland, die dan weer verkocht zouden worden aan Neder landse werven. Advertentie Betrouwbare auto's vanaf ƒ22.50 p. dag, 200 km vrij rijden. Speciale week- en maandtarieven. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Telefoon 10333 Op sobere en indrukwekkende wijze heeft mejuffrouw A. P. van Beeck Vollen hoven woensdagavond in de stampvolle Hervormde Kapel aan de Leeuweriken - laan in Aerdenhout onder auspiciën van de Hervormde vrouwen-dienstcommissie aldaar, gesproken over haar ervaringen in Lambarene, vanwaar zij onlangs is terug gekeerd en waar zij enige jaren als ver- pleegstei heeft gewerkt in het ziekenhuis van dr. Albert Schweitzer. Duidelijk liet spreekster in haar betoog uitkomen, dat deze grote figuur met zijn zeer veelzijdige talenten indertijd de moei lijkste weg heeft gekozen in de vaste overtuiging, in de binnenlanden van Afrik-? de negerbevolking in al haar noden te moeten gaan bijstaan. Mejuffrouw Van Beeck Vollenhoven stelde uitdrukkelijk, dat er naast dr Schweitzer nog tailoze andere stille wer kers zijn, hetzij in de missie of op medisch terrein, die evenals deze grote figuur een enorme offerbereidheid aan de dag leg gen en hun roeping in donker Afrika heb ben gezocht. Spreekster heeft haar gehoor geconfron teerd met de noden van de lichamelijke en geestelijke zieken, die de hulp en vooral morele steun van dr. Schweitzer en zijn staf, bestaande uit vijftien personen (dok toren en blanke en inlandse verpleegsters en verplegers) komen inroepen, omdat hij de negers door zijn gehele persoonlijkhe'd vertrouwen inboezemt. Aandoenlijk is de zorg van dr. Schweitzer voor alles wat hulp behoeft, hetzij mens of dier en onk aan de plantenwereld om hem heen be steedt hij de grootste zorg, omdat het zijn vaste overtuiging is, dat men het „Grundprinzip des Ewigen" overal terug vindt. Een gerichte arbeidstherapie, zoal; wij die hier kennen, is er daar niet voor de geestelijk zieken, maar toch probeert men hen zoveel mogelijk te helpen. Ook aar, oogziekten die daar veelvuldig voorkomen, wordt grote aandacht besteed. Hoewel dr. Schweitzer zelf de zondags dienst voor de negers placht te houder geschiedt dat tegenwoordig vaak door het verplegend personeel en ook mejuffrouw Van Beeck Vollenhoven heeft dit gedaan, hetgeen het vertrouwen van de negers voor ben stimuleert. In het ziekenhuis, da' nog vrij primitief is ingericht, gaat dr Schweitzer van het princine uit. dat ernaar gestreefd moet worden die middelen aar te wenden, die de neger ook in zijn eigen dorp ten dienste staan. Spreekster las voorts een brief voor. die zii dezer dagen van dr. Schweitzer ont ving en waarin hij zich nog eens ernstig uitsprak tegen het gebruik van atoom wapens in de wereld van vandaag, waar aan de mensheid ten gronde zou gaan naa' zijn mening. Ook las zij een fragment voo-- uit Albert Schweitzer's boek „Uit. mijn leven en denken", waaruit zijn ethisch- religieuze ideeën duidelijk naar voren komen. Na de pauze vertoonde meiuffrouw Van Beeck Vollenhoven een aantal foto's en briefkaarten met behulp van de epidia scoop, die een goed beeld gaven van het leven van mens, plant en dier in Lam barene. De Hervormde Vrouwendienst-commis sie had de kapel in een ware bloemenwin kel herschapen, prachtige herfstbloemen en artistiek opgemaakte droogbloemen- boeketten. die in de pauze vlot van de hand gingen ten bate van de aanschaffing van meubilair voor de toekomstige jeugdge- houwen van de nieuwe kerk. die naar me" hoopt, nog vóór Kerstmis kan worden in gewijd. De bestuurder van de auto, die van morgen omstreeks kwart voor elf na een aanrijding en een slippartij op het trot toir op de Kruisstraat te Haarlem, tot stil stand kwam, had alle mogelijke hulp bij de hand. Niet alleen was daar het kantoor van een levensverzekeringmaatschappij gevestigd, maar ook dat van een advocae t, een accountant en een oogarts. De aanrijding ontstond tussen de per sonenauto, die werd bestuurd door een 26- jarige schilder uit Haarlem, en een bestel auto, die op de Nieuwe Gracht reed en voor de schilder van rechts kwam. De be stuurder van de bestelauto, een 30-jarlge Haarlemse chauffeur, moest na de aan rijding met een snijwond boven het linker oog naar de Deo worden gebracht. Zijn wagen werd later weggesleept. De entree van de letterlievende vereni ging J. J. Cremer in het nieuwe seizoen kan men zich gelukkiger voorstellen dan met de opvoering van het vrij onbenul lige blijspel „Oost, WestEgypte best" (Lovers leap) van Philip Johnson. De schrijver heeft een zee van woorden nodig om het gebrek aan actie te verbergen, maar terwijl de vloed steeds nieuwe con versatie aanvoert, neemt de eb onze be langstelling mee. Pas in het derde bedrijf wil dan dat gebeuren, waarop wij alsmaar hebben zitten wachten. Niet dat er geen grappige situaties voorkomen in de be drijven daarvoor. Maar o, ze worden zo uitgebreid voorbereid, ze krijgen zoveel onnozele poespas mee. Twee huwelijks problemen worden getoetst aan een on mogelijke situatie. De onmogelijke situatie staat er al borg voor dat er van dat toetsen niet veel terecht zal komen. Dat gebeurt ook niet. Maar daarmee worden alle dra matis personae een soort scharlaken figu ren, die op en af gaan en even vrolijk in de lucht hangen als marionetten. Het dient alleen tot vermaak. Dat wil dan ook wel het geval zijn, maar het is eigenlijk zo'n stompzinnig vermaak. Men houdt er ver veling aan over. Hoe speelt men zo'n stuk? Inderdaad in de richting, die Henk Bakker wees, maar die de leden van Cremer toch niet hele maal konden inslaan, omdat ze dat niet in hun macht hadden. Dat merkte men aan het tempo, dat bleek uit de verkeerd benadrukte toontjes, die in de uitroepen en dialogen van vooral de dames voor kwamen. Het was woensdagavond in de Stadsschouwburg honneur aux messieurs' Joop van Doorn, te gast bij de vereni ging, die niet vergeefs een beroep op hem deed, plaatste zijn tekst snedig en geval en zeker niet te zwaar. Maar moeilijker dan hij had Wim Rijke het, die het be stond een op het huwelijk gespitst verliefd jongeling de juiste mate van verliefdheid en van jongelingschap mee te geven om zodoende zijn metamorfose naar het tegen deel van wat hij eerst begeerde, volslagen aannemelijk te maken. Voor Toos Huls bergen Henning-van Zijl past waardering voor de mate waarin zij haar veelgeplaag de, maar verstandige verlaten vrouw een steeds wisselend en aanvaardbaar aan schijn gaf. Ze moest nog te veel spelen, ze gleed niet over de tekst heen, de nuan ces deden niet het werk, maar daarvoor kan men ook niet bij de gelegenheids spelers terecht. Haar verleidingsscène in II reken ik tot het beste wat men zou mo gen verwachten. Qua type bezat Willy Witte-Lefébre de goede instelling, maar haar stemmiddelen waren niet toereikend om de figuur van Sarah helemaal aan te kunnen. Dat alles betekent dat het stuk niet de volle wind in de zeilen kreeg en geen voorstelling beleefde, waarover men nog lang blijft napraten. Ik ook niet. Voor de Haarlemse rechtbank verscheen vanmorgen een 31-jarige huisvrouw, die bij de behandeling van een zaak door de politierechter op 27 januari van dit jaar, door de politierechter onder ede zou heb ben verklaard, dat zij haar man niet had horen schelden tegen een bovenbuur vrouw. Volgens de tenlastelegging moest zij de scheldpartij wel gehoord hebben en de bovenburpn kwamen dit drie man sterk getuigen. Daartegenover stonden echter de verklaringen van vier werklieden, die ook tijdens de twist in de buurt waren geweest en die verklaarden niets gehoord te heb ben. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zocht de oorzaak van de scheldpartij in de gedwongen samen woning, waardoor er een meer dan ge prikkelde stemming zou hebben geheerst. Hij eiste wegens meineed een gevangenis straf voor de tijd van drie maanden. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bok- kel, verklaarde uit de diverse rapporten te hebben opgemaakt, dat de verhouding in het huis aan het ongelooflijke grenst. Hij meende, dat weliswaar het wettig bewijs geleverd was, maar dat het overtuigend bewijs ontbrak. Daarom vroeg hij vrij spraak. De rechtbank zal op 23 oktober uitspraak doen. In de grote zaal van de H.K.B. In Haarlem kwamen 108 bridgers en bridgesters bijeen om elkander in de eerste zitting van de parencom petitie te ontmoeten. De totale competitie bestaat uit zes zittingen. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: 1. EijkingG. Groen 63% pnt.: 2. Lize—Nederkoorn 63%; 3. T. KamoenToeset 614, 4. De JongNathans 614; 5. Cohen—De Vries 60; o. Strengers—Zwager 60: 7. mevr. Groen—W. Groen 57; 8. Bakker—Spruit 56'9. Van Dartelen—Vader 564: 10. fam. Moltzer 54: 11. mej. BijleveldG. Kamoen 54: 12. Koch—Polak 54; 13. mevr. Zwa gerDriessen 534; 14. mevr. Nathans—Metz 52; 15. mevr. De Kadt—Daniels 51; 16. Holmann—Hunter 49; 17. fam. Huisman 454: 18. EversA. Tabbers 434; 19. KleinSanders 424 en 20. J. Groen— Zandbergen 41. Eerste klasse: 1. Van ItemLueske 64.35 per cent: 2. Van Dumpel— Van Laar 58,93; 3. fam. Den Hartog 58.33; 4. SwierWinter 52.33: 5. P. Kamoen Vehmeijer 51.79: 6. fam. Bakker 50.46; 7. fam. De Looper 50,00: 8. mevr. Van der LaanNottrot 49,54: 9. dames Fabel—Polak 49,07: 10. Meirmans— Pasveer 49,07; 11. dames Bieler—Daniels 49,07; 12. Poots—Vreven 47,22; 13. v. d. Midden—v. Steke lenburg 46.43: 14. Booy—Witmond 45,24; 15. Vos v. d. Worp 44,91: 16. Stevens—Schipper 44,05 en 17. dames Van Item—Leuske 42,86. Tweede klasse: 1. fam. De Jong 58,33 percent; 2. fam. Pesch 58.33: 3. dames Booy- Witmond 55.56, 4. dames Van RijnDe Vries 54,17; 5. fam. Dijk huizen 54,17; 6. mevr. v. Straalenv. d. Berg 53,57; 7. dames BuiskoolLenzen 52.38: 8. Boerrigter— Honkoop 52,08; 9. Hensbergen—Stam 50,60: 10. KoopmanSmalberg 50,00; 11. fam. Phillppo 50,00; 12. fam. v. Wijk 48,61: 13. fam. Dirven 46.53: 14 dames Spoelder—Vader 46,53; 15. v. d. Borgh—De Vries 42,86: 16. KoeiersKuiper 33,19; 17. fam. Weerlee 33.10. Nieuws in het kort Voetgangster aangereden. Woensdag avond om halfacht wilde een 53-jarige onderwijzeres uit Rotterdam op de Iepen laan in Bloemendaal achter eén auto om de weg oversteken. Een van de andere kant naderende personenauto kon daar door een botsing niet meer vermijden, met het gevolg, dat de dame op de motorkap van de auto terecht kwam en daarna op de weg viel. Met een hersenschudding werd zij door de geneeskundige dienst naar het St. Antonius Ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Rookgranaat. Woensdagmorgen om halftwaalf werden de politie en de brand weer van Vogelenzang gealarmeerd, dat er een uitslaande brand zou zijn in een perceel aan de Vogelenzangseweg, waar- on de brandweren van Vogelenzang en Overveen uitrukten. Het bleek, dat een achttienjarig meisje een bus had openge maakt, welke haar broer, die in militaire dienst was, had meegebracht. Het betrof een rookgranaat, waardoor een enorme rookontwikkeling ontstond. Hond bewaakte statin. Woensdag avond om half twaalf werd de Bloemen- daalse politie ervan verwittigd, dat een Belgische herdershond zich blijkbaar ge roepen voelde het Bloemendaalse station te bewaken. Hij was namelijk op het Sta tionsplein gaan liggen en wilde elke reizi ger die het station wilde betreden of daar vandaan kwam aanvallen. De politie heeft de hond naar het politiebureau in Overveen meegenomen, waar het dier door de eigenaar kan worden afgehaald. Winkeldiefstal. In een Haarlems warenhuis zijn woensdagmiddag een drie- en dertigjarige inwoonster van Haarlem en haar tienjarig dochtertje op heterdaad betrapt bij wegnemen van diverse arti kelen ter waarde van elf gulden. In haar tas had de vrouw verder voor zesendertig gulden aan goederen, die volgens haar verklaring, afkomstig waren uit een ander Haarlems warenhuis. Bovendien bevonden zich enkele herenvesten en een tafellaken in de tas, waarvan de herkomst nog niet vast staat. Instuif voor jongeren in Haarlem- Noord. Op initiatief van de C.J.M.V. zal op zaterdag 11 oktober in het Hervormd Jeugdhuis aan de Schoterweg te Haarlem- Noord een eerste instuifbijeenkomst wor den gehouden, bedoeld voor jongeren boven de leeftijd van zeventien jaar. De heer Cok Henneman uit Amsterdam zal het programma vullen met voordracht van humoristische zowel als ernstige Spaanse verhalen. SIMAVI-collecte. De SIMAVI-col- lecte, die deze week wordt gehouden, zal zaterdag 11 oktober besloten worden met een straat-inzameling. Advertentie - cifÖDSON0 sigaar fajS De Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Purmerend heeft in samenwer king met een firma uit die stad het „wer kende" gedeelte van de Nederlandse in zending op de wereldtentoonstelling te Brussel gekócht, te weten de golfslaggoot. het entreepaviljoen, de ontvangstkamer en de aan de inpolderingen gewijde afdeling. Het is de bedoeling dat dit stuk „Neder land" van de Expo het begin zal worden voor een poldermuseum, dat men in de nabijheid van Purmerend wil stichten. Vrijdag zal de gemeenteraad van Pur merend een voorstel van burgemeester en wethouders bespreken om terrein voor dit „polderlandschap" beschikbaar te stellen. Er wordt naar gestreefd dit poldermu seum, met windmolens, een vijzel, sluizen, boerderij, kaasmakerij, vuurtoren enz., te openen bij het begin van de viering van het 550-jarig bestaan van Purmerend. De kosten van het gehele project wor den voorlopig begroot op een half miljoen gulden. De Centrale Bond van Scheepsbouwmees ters in Nederland heeft besloten de op de Nederlandse afdeling van de Expo staan de vuurtoren, die zijn eigendom is, te schenken aan het. poldermuseum. De krijgsraad in Den Haag behandelde het merkwaardige geval van een 28-jarige soldaat, die niet dienstplichtig was, maar desondanks toch in dienst werd geroepen en vervolgens zulke moeilijkheden met de toekenning van een kostwinnersvergoeding kreeg, dat zijn gezin in financiële nood ge raakte. De soldaat liet wat hij het zwaarst achtte het zwaarst wegen en ging tijdens een hem toegekend verlof naar zijn vrouw en kind in zijn woonplaats Osnabrück in Duitsland om daar voor hen de kost te gaan verdienen, hetgeen hem als vracht wagenchauffeur uitstekend gelukte. Dit alles speelde zich af in spril 1952. Toen hij deze zomer echtei de Nederland se grens wilde overschrijden, werd hij door de marechaussee aangehouden en wegens „onwettige afwezigheid in tijd van oorlog gedurende een periode van ruim zes jaar" voor de krijgsraad gedaagd. Dit college was overigens in tien minuten met hem klaar. De president toonde begrip te hebben voor de handelwijze van de sol daat. Ook de auditeur-militair achtte de soldaat wel schuldig aan een zwaar delict, doch ook hij zag zoveel verzachtende om standigheden, niet het minst door de fou ten die er in de militaire administratie wa ren gemaakt, dat hij hem voldoende be straft achtte met de twee maanden voor arrest. Pas een half jaar na de opkomst van de soldaat was bekend geworden dat de man niet had behoeven te dienen. Hij kreeg een straf gelijk aan het voorarrest zodat de soldaat meteen op vrije voeten werd gesteld. De Amsterdamse kunstschilder Theo Swagemakers heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de opdracht gekregen een portret te schil deren van prof. dr. W. J. M. Asselbergs (Anton van Duinkerken). De zevenentwintigjarige Willem G, Quist uit Amsterdam, zal aan de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen worden voorgedragen voor toekenning van de zilveren erepenning, verbonden aan de Prix de Rome voor de schone bouwkunst 1958 alsmede een reis- studiebeurs. Het juryrapport over de eind- kamp van de wedstrijd om deze prijs waaraan vier kandidaten deelnamen is woensdag bekendgemaakt tijdens een bij eenkomst in de Rijksakademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam. De jury achtte het werk van de heer Quist niet van dien aard, dat tot toekenning van de gouden erepenning kon worden geadvi seerd. De heer Quist, die al enkele jaren op architectenbureaus werkzaam is, stu deert aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam. In het bestuur van het Produktschap voor zuivel is gisteren langdurig gespro ken naar aanleiding van het feit, dat de consumptiemelk met 3Va pet. vet een zeer slechte ontvangst bij het Nederlandse pu bliek heeft gehad. De omzetten zijn tot slechts een half percent van het totale ver bruik gedaald. Behandeld werd een advies van de con- sumptiemelkcommissie van het produkt schap, dat behelsde, eigenlijk maar niets te doen en de produktie van deze 3% pet. vette melk niet te verbieden maar ook niet te stimuleren. De heer G. J. Blink, vertegenwoordiger van het distributieorgaan, stelde voor de verkoop van de vette melk maar weer ge heel ongedaan te maken. De heer S. van der Ploeg (arbeidersvertegenwoordiger) meende, dat het produktschap aan de mi nister van Landbouw moest voorstellen een gelijke subsidie op magere en vette melk te geven. Ir. J. B. Ritzema van Ike- ma (industrie) stond op het standpunt, dat het totaal van de produktie en afzet van de consumptiemelk opnieuw bekeken moet worden en dat het oude voorstel van het Produktschap voor Zuivel, over te gaan tot distributie van melk met 3 pet. vet in plaats van het tegenwoordige ge stan 'aardiseerde produkt, weer ter tafel moet worden gebracht in een volgende vergadering. Het voorstel van de heer Blink werd na breedvoerige discussie verworpen, zonder dat men hiermede echter wilde zeggen, dat het produktschap afziet van verho ging van het vetgehalte van alle consum- tiemelk. Het voorstel van de heer Van der Ploeg werd eveneens verworpen. Tot uiting werd gebracht, dat het verwerpen van beide voorstellen zou moeten beteke nen, dat de consumptiemelkfabrieken niet langer de plicht zouden hebben om mee te werken aan het in de handel brengen van melk met 3% percent. Tenslotte ging men akkoord met het voorste] van de consumptiemelkcommis- sie, de produktie van volle melk niet te verbieden, maar haar ook niet te stimu leren. In Haarlem geen volle melk meer Wegens te geringe vraag naar volle melk en de daardoor ontstane technische moei lijkheden zullen de melkinrichtingen van Haarlem en omstreken na zaterdag 11 ok tober geen volle melk meer afleveren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5