Horen en zien Per abuis omgezette schakelaar veroorzaakte scheepsramp r MADOEF EN MIRZA J „Het leven is voor ons een hel" CHINEZENWIJK Seléctape Seifotape Agenda voor Haarlem en aankondigingen en Telegram aan de Koningin over het lawaai van de straaljagers 7 radio NABESCI10ÜWliÖ1§' „Jeanne d'Arc" met vele kwaliteiten Chinchilla's voor NCR V'televisie RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Vestiging in Hilversum De radio geeft vrijdag In augustus 6557 nieuwe huizen UW HAAR IS UW KROON MAISON OERLEMANS Kleuterschool afgebrand in Wapenveld OMWONENDEN VAN SOESTERBERG: Voor 1001 plakwerkjes kleefband kleefband bij uw kantoorboekhandelaar Oud-minister P. A, Kerstens overleden Geautoriseerde bewerking uit het Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 In een speciaal voor de K.R.O.-televisie ingestudeerde uitvoering heeft de toneel groep „Theater" de kijkers gisteravond laten kennismaken met de „Jeanne d'Arc" van Max Mell, die aanzienlijk afwijkt van de visies van Shaw en anderen op de le gendarische Franse soldatenheilige. Mell heeft getracht ons de Maagd van Orléans van een andere, menselijker zijde te to nen. Hij voert haar daarom niet als de hoofdpersoon-heldin ten tonele, maar veel eer als de goddelijke en menselijke aan leiding, die twee mensen elkaar doet vin den en weer verliezen. In deze uitzichtlo ze liefde tussen twee uitersten de hu mane Britse bezettingsfunctionaris en de gefrustreerde vrouw van de verrader De Ligny symboliseert de auteur de lou terende invloed van Jeanne's zelfverloo chening en trouw op de mensen om haar heen. Maar die liefde zelf weet hij ons niet waar en onontkoombaar te maken, zodat men zich niet kan bevrijden van het onprettige gevoel, dat deze belangrijke ne venintrige er eigenlijk aan de haren bij gesleept. is. Het merkwaardige is trouwens dat de schrijver tenslotte in arren moede zelf terugvalt op de „klassieke" climax van proces en brandstapel, waarmee hij zich zelf als het ware een brevet van onvermo gen geeft om zijn oorspronkelijke opzet tot een aanvaardbaar einde te brengen. De dialogen boden weinig hoogtepunten, waaraan misschien wij kennen de ori ginele tekst niet de vlakke, nogal kunst matig-,,populair" aandoende vertaling van jan Willem Hofstra mede schuldig is. Dat het stuk desondanks een diepe indruk kon achterlaten, is in de eerste plaats te dan ken aan het uitermate beheerste spel van het Arnhemse ensemble, van wie vooral Anne-Marie Heyligers in de titelrol een prachtige creatie leverde. Haar Jeanne d'Arc, gesublimeerde eenvoud doorstraald van een „bovenaardse" sereniteit, was een juweel van plastiek. Haar dictie omspan de moeiteloos de gehele scala van mense lijke emoties, van de diepste deemoed tot aan de toppunten der vervoering. Naast haar onderscheidde zich Robert de Vries als de humane Britse advocaat des konings benevens Richard Flink, die een formida bele bisschop Cauchon gestalte gaf. Anny de Lange's madame De Ligny was enigs zins mat en ongeïnspireerd, Wim Hoddes daarentegen gaf in zijn rol van de brute Engelse stadscommandant mimisch wel eens wat teveel van het goede. Bepaald slecht vonden wij alleen Carl van der Plas, die zijn adellijke wachtcommandant, geen enkele allure wist te geven en bovendien erbarmelijk articuleerde. Regisseur Wim Barry had uitermate knap met de speelruimte en de kleine fi guratie gewoekerd, zodat men inderdaad de indruk kreeg van een „grand specta cle". De stijlvolle decors van Peter Zwart en de rijke kostumering van Henny Door- nink had men zich nauwelijks beter kun nen wensen. Beeldschermer Zaterdag 18 oktober zal de Haagse chin chilla-kweker kapitein A. Visser, met zijn chinchilla's voor de televisie verschijnen. Een van de NCRV-reporters zal een vraag gesprek met hem voeren, waarbij de kost bare pelsdiertjes eveneens zullen „op treden". Advertentie Van Nelle bestellen Een groot Engels filmbedrijf, dat actua liteiten levert voor de televisie-journaals in tal van landen, zal nog deze maand een Europees bureau in Hilversum vestigen ten einde zijn cliënten sneller te kunnen be dienen. Het bedrijf heeft in vele landen correspondenten, die de opnamen leveren, welke in de laboratoria van Cinecentrum (waar de redactie ook haar kantoor krijgt) voor vertoning gereed worden gemaakt en van Schiphol af verzonden. Gezien de cen trale ligging van ons land verwacht men, dat dit een aanzienlijke tijdswinst zal op leveren. HILVERSUM I. 102 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 tien woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 935 Waters!. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Progr. voor oudere luisteraars, 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram. of act, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 1400 Schoolradio. 14.25 Kamerorkest en sol. 15.10 Voordr. 15.30 Lichte muz. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Gram. 16.30 Meisjeskoor. 17.00 Voordr. 17-20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Voor de jeugd. 18.50 Rege- ringsuitz.: Uitzending voor de middenstand. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radio- «ant. 19.55 On de man af, caus. 20.00 Heet van de matrijs. 20.30 Kerkconc. Plm. 22.00 Ter intro auctie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. '3.15 De vloekzang van Sentot caus. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7,10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen .caus. 10.05 Morgen wij- djng. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 11.20 Voor de kleulers. 11.35 Gevar. muz. AVRO: «■00 Lichte muz. 12.20 Begeringsuitz.: Landbouw- rubriek. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- g[ tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 1325 Theater-orkest en sol. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voordr. 14.50 Gevarieerd progr. VARA: 16.00 Muziekrevue. 16.30 Voor de zieken. ['•00 Voor de jeugd. 17.30 Roemeens orkest. 17.55 '800 Nieuws. 18.15 P.v.d.A. caus. 18.25 De puntjes de i, caus.- 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 '"•10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, °aus. 19.45 Iets voor niets, causerie. 19.50 VPRO- meuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Vervaldag, hoorspel. [•ARA: 21.00 Villa Sidonia, hoorspel. 21.20 Ritm. mU2. 21.45 Lichten donker, klankb. 22.10 Musette- °rk. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg S™ dc mens, causerieën. VARA: 23.00. Nieuws. 24.00 Vergelijkenderwijs. Brussel. 321 m. 12.00 Gram, 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 «teuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. '10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Ork.- w^ert- 21 00 Kozakkenkoor. 21.30 Orkestconcert. «00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 22.55-23.00 Nieuws. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de fatale ramp met het Noorse tankschip „Artemis". Op 7 juni van dit jaar werd de 10.945 ton metende „Artemis" vlak voor de berg- haven in Hoek van Holland aangevaren door het 1545 brt. metende Noorse m.s. „Luksefjell". Uit een scheur van ongeveer een halve meter spoot uiterst brandbare vliegtuigbenzine uit de „Artemis", die on middellijk blam vatte. Het vuur en voor al de rookontwikkeling waren zo hevig, dat een deel van de bemanning overboord sprong. De hofmeester overleed ten gevol ge van ernstige brandwonden. Drie ande ren, die niet konden zwemmen, verdron ken. Ruim twaalf uur later kon de brand weer pas het sein „brand meester" geven. Merkwaardig was, dat enkele uren na de aanvaring nog bemanningsleden, die in het achterschip lagen te slapen en die niets van de ramp hadden bemerkt, gered kon den worden. De rijksloods van de binnenkomende „Luksefjell" verklaarde, dat de roer ganger binnen de pieren had bemerkt, dat het schip niet meer stuurde. De loods had het commando „stuurboord" gegeven maar het schip bleef bakboord uitgaan. Onmiddellijk werd door de kapitein de machinekamer gealarmeerd. Terstond werd vol achteruit geslagen. Het effect was, dat de „Luksefjell", die een linkse schroef heeft, nog meer naar bakboord ging. De loods gaf toen het bevel het anker te laten vallen, maar er was niemand op de bak. Het duurde ongeveer 2'/2 minuut voordat de tweede stuurman op de bak was. Volgens de loods heeft de stuurman de klamp losgeslagen, waardoor het anker gepresenteerd werd, maar hij is daarna weggelopen uit angst voor de gevolgen van de aanvaring, die toen onvermijdelijk was. Na de aanvaring is de „Luksefjell" naar Rotterdam gevaren, nadat een storing in de elektrische stuurinrichting was opgehe ven. Een schakelaar van deze installatie bleek in de neutrale stand te staan. Waar schijnlijk was dat gebeurd doordat de schakelaar tijdens het voorbijlopen van een der bemanningsleden in diens kleding was blijven haken. Advertentie Van Nelle bestellen l Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek werden in augus tus 6.557 woningen (evenveel als in juli) voltooid. Dit aantal is voor een augustus maand het hoogste dat ooit bereikt werd. In augustus 1957 kwamen 6.438 woningen gereed. In de periode van 1 januari 1958 tot en met augustus 1958 kwamen 56.373 nieuwe woningen gereed, tegen 54.329 in de over eenkomstige periode van 1957. Van de in augustus voltooide woningen werden er 639 als systeemwoning ge bouwd. In de eerste acht maanden van dit. jaar kwamen 5.511 systeem woningen ge reed. Gerekend tot en met augustus 1958 wer den sedert de bevrijding 652.931 nieuwe woningen gebouwd. In augustus werden 9.585 woningen in aanbouw genomen. Nimmer tevoren werd in één maand met de bouw van zoveel woningen begonnen. In de eerste acht maanden van 1958 werd met de bouw van 56.210 woningen begonnen tegen 62.721 in de overeenkom stige periode van 1957. Doordat in augustus 1958 met de bouw van ruim 3.000 woningen meer werd be gonnen dan er gereed kwamen, steeg het uitvoeringspeil wederorti. Het aantal wo ningen, dat op 1 september 1958 in aan bouw was beliep 89.727. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, concludeerde, dat de sto ring in de stuurinrichting van de „Lukse fjell" de voornaamste oorzaak voor deze ramp is geweest. De heer Metz vond het een tekortkoming in het systeem, dat de schakelaar niet vastgezet kon worden. Dat is veranderd voordat de „Luksefjell" weer uit Rotterdam vertrok. Voorts meende de heer Metz dat de aanvaring niet zou zijn geschied als het anker eerder was geval len. „Het is teleurstellend, dat niet aan het normale zeemansgebruik is voldaan om iemand op de bak te hebben vooral bij het aanlopen van een drukke wereldhaven om de ankers te laten vallen." De heer Metz bracht tenslotte hulde aan de kapitein van de kustvaarder „Heiloo", die op koelbloedige wijze vlak bij 't bran dende schip voor anker ging en ruim 20 leden van de bemanning van de „Artemis" redde. De Raad voor de Scheepvaart zal in de ze zaak schriftelijk uitspraak doen. Advertentie mitszéér goed geknipt. Wij brengen u de nieuwste modellen. Moderne permanent-systemen v.a. ƒ12.50. Verven en spoelingen met garantie nieuwe kleuren. Gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 De openbare kleuterschool te Wapen veld, gemeente Heerde is gistermiddag afgebrand. Van de inventaris kon niets worden gered. Een nieuwe piano en pas aangeschaft speelmateriaal werden een prooi van de vlammen. Het. houten gebouw brandde als een fakkel. De brand brak uit kort nadat ongeveer veertig leerlingen de school hadden verlaten. De oorzaak is nog onbekend. De school werd ongeveer negen jaar geleden door ouders van leerlingen gebouwd uit delen van barakken uit de Noordoostpolder. Moe van de lange tocht en van de vreemde drukte en het gewoel in de stad, zocht Madoef die avond een stil hoekje op bij de muren van een moskee. Hij at wat brood en dadels uit z'n pakje en vergat natuurlijk' Mirza niet. Toen gingen ze slapen. De volgende morgen liep Madoef de stad weer in. En toen zag hij tegen een muur een papier hangen. Hij bleef staan en las de aankondiging, die daarop geschreven stond3031 Advertentie Uw levenslust bewaren met Mops jonge klare! De regering voert op het ogenblik onderhandelingen over de aankoop van enkele villa's, die in de onmiddellijke nabijheid liggen van de start- en uitloopbanen van de vliegbasis Soesterberg. In het belang van de veiligheid van de bewoners heeft minister Staf namens de regering ir. C. Michielsen van zijn departement opgedragen, onderhandelingen met de eigenaars van de villa's te voeren. Eén villa is reeds door het departement van Defensie gekocht. Reeds jarenlang klagen de omwonenden over het ondraaglijke lawaai van de straaljagers op Soesterberg. Onlangs is de startbaan voor deze toestellen verlengd. Zij loopt nu recht op een viertal villa's aan en de bewoners verklaren, dat sindsdien het leven voor hen een hel is geworden. Als de straaljagers op ongev -r 50 meter hoogte overvliegen, trillen de ruiten en is praten of telefoneren onmogelijk. Op 25 september is een straaljager trainer op een der huizen afgestoven. Enige dennen in de achtertuin braken de snel heid van het vliegtuig, dat in vlammen op ging. Toen was de maat vol voor de be woners. Hun protesten werden publiek ge maakt en het ministerie kwam kijken. Na de kijkende ambtenaren zijn er anderen gekomen, die met de bewoners hebben ge praat. „Verkoop uw huizen aan het mi nisterie en bouw voor het geld ergens an ders een huis op een rustig plekje", zei den zij. Eén van de bewoners heeft zijn woning al verkocht. De overigen wachten op de taxatierapporten. Van de zijde van de Luchtmachtvoor lichtingsdienst is medegedeeld, dat de koopprijs van de huizen zodanig zal zijn, dat men hiervoor een gelijkwaardig huis kan kopen of laten bouwen. Wat het ministerie met de aangekochte villa's zal doen, is nog onbekend. Protestactie Gisteren hebben tientallen inwoners van Bilthoven, Zeist, De Bilt, Soest en Soester berg, Huis ter Heide en Den Dolder in een vergadering te Bilthoven uiting gegeven aan hun grote bezorgdheid en angst voor de straaljagers en nogmaals geklaagd over het verbijsterende lawaai dat deze vlieg tuigen veroorzaken. Nadat velen hun klachten hadden toe gelicht en de initiatiefnemer, de heer H. W. P. van Bockel uit Bilthoven, een toe spraak had gehouden besloot de vergade ring een telegram te zenden aan de Ko ningin van de volgende inhoud: „Circa 150 bewoners en bewoonsters uit alle lagen der bevolking, allen omwonen den van het vliegveld Soesterberg en naaste omgeving, in vergadering bijeen te Bilthoven, doen Uwe Majesteit het eerbie dig verzoek haar invloed te willen aan wenden om het ontstellende lawaai en het gevaar der straaljagers in deze omgeving te doen verminderen. Vele aanwezigen hebben in deze vergadering verbijsterende mededelingen gedaan over de ernstige ge volgen voor zowel lichamelijke als geeste lijke gezondheid der betrokkenen". De heer B. J. van Dillen uit Soesterberg verklaarde, dat hij reeds eerder een actie had ondernomen om het lawaai te be perken. Hij kreeg toen een brief van mi nister Staf, waarin deze had geschreven, „dat van een toeneming van het lawaai niets te constateren was, maar dat het pro bleem zijn aandacht bleef houden". De heer M. van Marwijk Kooy uit Soes terberg- zei. dat hij herhaalde malen po gingen in het werk heeft gesteld iets te bereiken. Steeds is hij van het kastje naar de muur gestuurd. Een brief aan minister Staf bleef onbeantwoord. Hij wilde nu in het parlement een actie ontketenen. Er waren vele adhesiebetuigingen, on der meer van scholen, waar het lesgeven onmogelijk wordt gemaakt door het la waai. De vergadering besloot tenslotte een werkcomité te vormen dat een rapport over het lawaai zal opstellen. Daarna wil men dan een nieuwe vergadering uitschrij ven, om met gemeentelijke autoriteiten en luchtvaartdeskundigen de moeilijkheden bespreken. Advertentie Van Nelle bestellen 1 Advertentie Te *s Gravenhage is op 62-jarige leeftijd na een ziekbed van drie maanden overle den, de heer P. A. Kersten, oud-minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij in het kabinet- Gerbrandy te Londen van 8 januari 1942 tot 31 mei 1944. De heer Kerstens werd op 23 augustus 1896 te Ginneken geboren. Hij koos aan vankelijk de onderwijzersloopbaan. Van 1919 tot 1926 was hij leraar aan een bij zondere handelsschool te Amsterdam. Tij dens zijn leraarsjaren verschenen er ver scheidene literaire studies van zijn hand. onder meer „Catholic literature since the Reformation" en een vertaling van Ches terton's „Superstition of Divorce"-. In het najaar van 1926 vertrok de heer Kerstens naar Nederlands-Indië, waar hij hoofd werd van een onderwijsinstituut en tegelijkertijd aan een aantal andere scho len onderwijs gaf, onder meer aan een school waarin inlandse ambtenaren het Nederlands leerden om zich te bekwamen voor hogere posten in het burgerlijk be stuur. Zeven jaar later werd de heer Ker stens hoofd-redacteur van het tijdschrift „Sociaal Leven en Streven". Tevens werd hij medewerker van verscheidene dagbla den, onder andere van „De Maasbode" In 1933 richtte hij „De Nieuwe Tijd" op het orgaan van de Indische Katholieke Partij. Sinds augustus 1933 was hij voor zitter van die partij. Sedert 1935 had hij zitting in de nationale raad als leider van de Indische katholieken. Voorts was de heer Kerstens gedurende twee jaar dirigent van het zangkoor van de kathedraal op het Waterlooplein te Ba tavia. Tot 1941 bleef de heer Kerstens voorzit ter van het hoofdbestuur van de -Indische Katholieke Partij. Van 1935 tot eind 1941 was hij lid van de Volksraad en van het college van gedelegeerden als leider van de katholieke fractie. Van 1942 tot 1944 maakte hij deel uit van de regering-Ger- brandy te Londen waar hij de portefeuil les beheerde van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visserij Na van 1944 tot 1946 de posten te hebben bekleed van Indisch regeringscommissa ris van het ministerie van Overzeese Ge bieden en van directeur van Onderwijs en Eredienst in de toenmalige Indische rege ring, werd hij in 1946 gekozen tot lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. Hij bleef parlementslid tot 12 juli 1952. Gedurende één jaar, van 16 mei 1946 tot 1 juni 1947, vervulde de heer Kerstens het hoofdredacteurschap van het dagblad „De Tijd". Voorts was hij ondervoorzitter van de stichting Radio-Nederland-Wereldom roep en lid van de Raad van Toezicht op de Katholieke Economische hogeschool te Tilburg. Advertentie Van Nelle bestellen 59. Het gezelschap verspreidde zich in verschillende richtingen. Kleine krabbetjes schoten door bet water om zich in het zeewier te verbergen en Elsie was er een beetje bang voor. Na een poosje kwamen zij aan een plaats waar de bodem alleen helder zand was. El sies haar hing langs haar gezicht terwijl ze zich bukte om de mosselen te zoeken en haar mouwen werden nat. Nadat zij met haar eigen hand een mossel uit gegraven had, begon zij de smaak leet te krijgen. Bij tussenpozen klonk er een heldere metaalachtige klank als een van hen een mossel in de emmer gooide. Ver der was het zo stil dat zij zonder hun stem te verheffen met elkaar konden praten zelfs als zij vele meters van elkaar af stonden. Hun stemmen droegen over het wa ter met een speciale openluchtklank. De hele baai was van hen, de zon scheen en een briesje speelde zachtjes over het water. Tom en Elsie gingen steeds verder totdal zij vijftig meter van de kust waren en het water tot aan hun dijen kwam en zij onmogelijk meer met hun handen op de grond Iconden komen zonder zelf kletsnat te wor den. Tom zocht dus niet langer met zijn handen maar gebruikte zijn tenen om de mosselen op te sporen en ze op te rapen. Nog wat verder kwam het water tot aan zijn middel en werd het een hele kunst om een mossel van de grond met zijn tenen in zijn handen te krijgen. Maar Tom had vaardige tenen; hij groef een mossel los en gooide hem in de hoogte en als hij geluk had ving hij hem in zijn handen op. „Tom, kom terug", zei Elsie, die een eind van hem af stond. „Er zijn hier zulke grote". „Je kunt ze zo toch niet krijgen. Laten we terug gaan waar het niet zo diep is", zei zij. Tom keerde terug en zij waadden evenwijdig aan de kust. Nu waren zij alleen en zagen de anderen niet meer. Elsie stond tot aan haar knieën in het water, d'r haar en d'r broekspijpen en mouwen waren nat. Zij droeg Toms jasje in haar hand om de mosselen in te doen. „Het wordt zwaar", zei zij. Tom richtte zich op en kwam naar haar toe. „Laat het in het water zakken. Dan is het lichter". „Maar dan wordt je jas nat". „Dat komt er niet op aan". Tom stak zijn hand uit naar het jasje en liet het voor haar zakken en raakte een ogenblik haar heup aan. Hij hield op en keek haar aan. Haar gezicht straalde van geluk als een juweel in de zon. „Elsie, ik hou van je", riep hij plotseling. Toen voeg de hij er zachtjes bij: „Wil je met mij trouwen?" Elsie was overrompeld: dat hij nu juist deze plaats voor een huwelijksaanzoek moest kiezen. Zij keek naar zijn natte verwarde haar en zijn gretige gespannen gezicht. „Tom", zei zij zachtjes, „je weet, dat ik van je houd. Maar je kunt het niet begrijpen". Zij zweeg. Haar ge laatsuitdrukking was oprecht, haar woorden eenvou dig en toch zag zij er nu weer zo ver-af uit. Dit was de eerste keer, dat hij uit haar eigen mond hoorde, dat zij van hem hield, al had hij het wel geweten. „Wat kan ik niet begrijpen? Elsie, je bent alles voor mij. Ik weet, dat ik je niet waard ben". „St., zeg dat niet". Zij maakte een beweging als om hem te troosten en toch hield haar hand stil voor dat zij hem aan kon raken. Een koel briesje, dat over het water kwam zond een rinpelende weerschijn over haar gezicht. „Wat. is het geheim? Ik lig 's nachts wakker en dan denk ik aan je, aan je gezicht, aan hoe je er uit ziet, aan alles wat je tegen mij zegt". „Er is geen geheim". Ze draaide haar hoofd om en keek naar de anderen, die in de verte langs het strand liepen. „Wat is het dan? Is er iemand in China? Heeft je moeder iemand voor je op het oog?" „Nee", zei zij zachtjes. „Is het omdat je naar China teruggaat?" „Misschien. Tom, ik heb je gezegd, dat ik van je houd. Ik heb nooit van iemand anders gehouden. Tom, wees niet ongeduldig. Er bestaat een hele wereld thuis in China, die je niet begrijpt". „Wat begrijp ik dan niet? Ik ben toch Chinees!" „Tom, ik weet, dat je niet naar China terug kunt. Je studeert hier en je familie is hier". „Elsie, ik begrijp het nog altijd niet. Zal je moe der misschien zeggen, dat ik maar de zoon van een wasman ben?" „Hoe kun je dat denken. Zo is mijn familie niet. Ik heb je van mijn vader verteld. Ik denk er over terug te gaan en je kunt niet met mij mee. Ik weet, dat je hier je studie wilt afmaken. Wie weet wat er over een paar jaar zou gebeuren?" „Elsie, toe, wij zouden ons nu toch kunnen verloven? Ik zal altijd op je blijven wachten. Als ik afstudeer en ik ben goed genoeg voor je, dan zullen wij trouwen en dan ga ik overal heen waar je maar wilt". „Zou je dat heus willen?" Tom knikte. „Tom! Tom!" riep Eva vanuit de verte. Tom riep terug. „Kom terug!" riep Eva weer. „Zij begrijpen niet wat wij hier doen", zei Elsie. „Laten wij er later over praten. Er zijn zoveel be zwaren". Toen zij naderbij kwamen, riep Flora: „Zeg, wat hebben jullie daar samen uitgevoerd? Jullie hebben geen mosselen gevangen". Tom liet hun zijn jasje zien met zijn zware last van bijna vijftig mosselen, die hij in de emmer stortte. Het was nog vroeg in de middag. Zij pakten hun pic- nicmand uit en zochten een plaatsje in het zand. Elsie zag er een beetje verhit uit en Flora vond, dat haar ogen een bijzondere glans hadden. Na de maaltijd la gen zij te zonnebaden en keken naar Mafco, die op het strand om hen heen speelde. Om een of andere reden bleef Elsie met Marco spelen en rondlopen alsof zij opzettelijk in beweging wilde blijven. „Elsie, kom toch zitten," zei Tom eindelijk. Zij kwam naast hem zitten, wat stil en verlegen. Het was voor iedereen duidelijk, dat Tom hevig ver liefd was. Elsies lippen waren als een kers wanneer zij ze opende. Waarom zou het zijn, dat het zand en de wind een zekere waardigheid verleenden aan een man en een vrouw, die op het strand zaten of liepen, een natuurlijke waardigheid, die door het vale kleed en de grijze muren der beschaving meestal wordt uit gewist of verborgen? Tom had het zand kunnen aan bidden waar Elsie op zat. Terwijl hij daar lag met Elsie naast zich zittend, liet hij zijn vingers door haar haren glijden, schijnbaar om het in de zon te helpen drogen, maar zij wist, dat het de aanraking der liefde was. Zij keek over haar schouder en wierp hem een tedere blik toe. (Wordt vervolgd) Protest. De stichting Sigaretten industrie heeft in een adres aan de Tweede Kamer geprotesteeerd tegen het voorne men, de tijdelijke verhoging van de omzet belasting, welke zou gelden tot 1 augustus 1959, te verlengen tot 1 januari 1961. De industrie is hierdoor ontgoocheld, aldus het adres, omdat zij destijds besloot, de helft van de uit de verhoogde omzetbelas ting voortvloeiende verlaging van handels marge met 12V2 cent voor haar rekening te nemen. De tijdelijke duur van de verhoging tot augustus 1959 heeft toen de doorslag gegeven. Studiebeurzen. De Raad van Europa zal ook voor het jaar 1959 beurzen ter be schikking stellen ter aanmoediging van de bestudering van politieke, juridische, eco nomische, agrarische, sociale, opvoedkun dige en natuurwetenschappelijke proble men, verband houdende met de Europese integratie en de Europese beschaving: filo sofie," geschiedenis, letterkunde en kunst Het bedrag der beurzen is wederom vast gesteld op Fr. frs. 500.000 per beurs. Zij worden voor een periode van acht maan den ter beschikking gesteld. Advertentie Van Nelle bestellen I DONDERDAG 9 OKTOBER Stadsschouwburg: De dansparodiste Cilli Wang geeft een voorstelling. Frans Hals museum: Het Haarlems Comité voor Ka mermuziek „Jonge Toonkunstenaars" geeft een.kamermuziekavond (Volksuniversiteit) 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Harry Völker en Jan Campfens tot 22 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Wien bleibt Wien", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De ranch der vervloekten", 14 j., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Thee en Sympathie", 18 jaar, 20.15 uur. Luxor Theater: „Dorp aan de rivier", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „De circusheid", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Kerels en kogels", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The smallest show on earth", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT: Monopole Theater: „Pal Joey", 18 jaar, 20 uur. DIVERSEN „In 't Goede Uur": Klassiek grammo- foonplatenprogramma, 2122 uur. VRIJDAG 10 OKTOBER Stadsschouwburg: De Ned. Comedie geeft een voorstelling van ,,'n Tik van de zon", 20 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert on der leiding van Marinus Adam, 16.15 en 19.30 uur: Minerva Theater: mejuffrouw C. Hofstede houdt een lezing over „Siena, de hooghartige, in het land van de rode aar de" (Volksuniversiteit), 20 uur. Grote Kerk, Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30— 12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „Ten Bruggen-Cate": Exposi tie van werk van O. C. R. L. van Bennekom, Berna E. Braakman-Ten Bruggen-Cate en W. A. van der Colk, 1117 uur. Galerie Espace: Expositie van werk van onder meer: Chapon, Frankot en Yvonne Kracht, 1117 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Peter Giltay, 1022 uur. „Het Huis van Looy": Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem de Zwart, 10—12.30 en 13.30—17 u. „De Hoofdwacht": Tentoonstelling van werk der leden van de B.N.A. Kunstzaal „De Ark": Expositie van tekeningen en schilderijen van Harry Völ ker en Jan Campfens. 914 en 1922 uur. „De Hoofdwacht": Expositie B.N.A.ge opend dagelijks van 1012 en van 13.30 16 uur. tot 20 oktober. FILMS Cinema Palace: „De tien geboden", a.l., 14 en 19.30 uur. Frans Halstheater: „Het monster van Frankenstein", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Het lokkende moeras", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Trapeze", 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De zevende sluier", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Sluipvaart in de Pacific", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Moord op de voorpagina", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De 41ste", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De jonge leeuwen", 18 jr., 20 uur. DIVERSEN In 't Goede Uur: Klassiek grarnmofoon- platenconcert 2122 uur. Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7