Pius XII was een groot politicus Peking zou bereid zijn het vuren langer te staken kerko Rome rouwt om de dood van zijn bisschop Persoonlijke diplomatie van Macmillan en Adenauer DAMPO Van „kindschrijver" tot kerkvorst Politie nam gisteren dagbladen met een voorbarig doodsbericht in beslag Amerika staakt escorte voorwaardelijk 9 Nuntius Kardinaal Paus Zijn pausschap Na de oorlog Europese vrijhandelszone moet tot stand komen verkouden '5 Hertogenbosch heeft 70.000 inwoners Raad van Europa morgen in Straatsburg bijeen Havenplaats Sibolga op rebellen heroverd geeft uw zenuwen rust jntspant en is zo lekker NON-STOP Beraad over kernproeven in Geneve zal doorgaan pONDERDAG 9 OKTOBER 1958 gugenio, Maria, Giuseppe, Giovanni Pacelli is negentien jaar Paus geweest in een van de meest dramatische tijdvakken der wereldgeschiedenis. Hij werd ge kozen in 1939 toen nazi-Duitsland en fascistisch-Italië op het toppunt van hun macht stonden, de Spaanse burgeroorlog met een overwinning van Franco en (je Asmogendheden geëindigd was, de democratieën machteloos stonden en de oorlogsdreiging tastbaar was. Hij beleefde de tweede wereldoorlog van begin tot eind en daarna de politieke processen tegen prelaten in Oost-Europa en communistisch China. Het Rooms-Katholisime versterkte zich daarentegen in West-Europa en de Verenigde Staten. In vele West-Europese landen ontstonden sterke R.K. partijen, vakverbonden'en R.K. acties, die een aanzienlijke invloed kregen in politieke, sociale en economische beslissingen. (Van onze correspondent in Rome rOME Eugenio Pacelli, de overleden Paus Pius XII, was een groot diplomaat. jntoch heeft hij de diplomatieke loopbaan jjet zozeer uit eigen wil gekozen dan wel omdat anderen hem daartoe het meest ge schikt oordeelden. Zijn eigen priesterhart «ing uit naar de zielszorg en hij zou stellig £en uitstekend bisschop zijn geworden, in dien de Voorzienigheid hem niet had be ;|emd voor opperherderschap van de R.K. kerk. Op 24-jarige leeftijd werd hij „appren- jjsta" (letterlijk leerjongen) bij het pause lijke ministerie van buitenlandse zaken. In 1904, onder de regering van Pius X, werd de jonge Pacelli „minutant" (letter lijk „kindschrijver"), dat is de man die het concept opmaakt van een aktestuk. In datzelfde jaar werd don Pacelli dan ook monseigneur, geheim kamerheer van de Paus en een jaar later pauselijk huis- prelaat. In 1912 werd hij pro-secretaris, in 1914 secretaris der afdeling buitengewone kerkelijke aangelegenheden. In datzelfde jaar was de secretaris voor gewone ker kelijke aangelegenheden Paus geworden onder de naam Benedictus XV. Deze Paus die volop gelegenheid had gehad de onge wone werkkracht en toewijding van mgr. Pacelli te leren waarderen, richtte het oog op hem toen hij zijn grote vredespoging wilde beginnen. Op 20 April 1917 benoemde hij hem tot nuntius in München. Als nuntius heeft hij met grote energie en zeer veel tact gewerkt tot het welsla gen van 's Pausen vredesactie. Zijn bezoek aan Wilhelm II in het keizerlijk hoofd kwartier te Kreuznach is een eigen aardige bladzijde in de geschiedenis: de ernstige jonge bisschop tegenover een ge kroonde geweldenaar, die het pleidooi van de nuntius voor de ontvoerde Belgische ar beiders beantwoordde met juridische drog redenen en daarna in een lange rede de nuntius verzoekt aan de Paus te vragen of deze in de gehele wereld openbare bid stonden wilde uitschrijven voor de vrede. Duitsland stortte een jaar later ineen en in München werd de radenrepubliek uitge roepen. In die dagen toonde de nuntius grote geestkracht en moed. De nuntiatuur verd belegerd en onder mitrailleurvuur genomen, maar hij werkte onverdroten mort. Zijn auto doorkruiste de stad om hipte brengen aan de .uitgehongerde be reiking en wanneer zeven tot de tanden gewapende kerels in de nuntiatuur binnen dringen, hem daar bedreigen en eisen, dat hij München zal verlaten is zijn antwoord: neen. Hij verlaat zijn post niet. Zijn diplomatieke missie eindigt met een groot succes. Op 22 Juni 1920 wordt hij tot nuntius benoemd voor gans Duitsland met zetel te Eerlijn, doch voor hij daar zijn ambt aan vaardt, wordt eerst het concordaat voltooid met Beieren, dat op 15 Januari 1925 kon worden geratificeerd. Te Berlijn aangeko men begint hij onmiddellijk te ijveren voor een concordaat met Pruisen. Het woord valt daar niet in de smaak en wordt ver vangen door de term „plechtige overeen komst". Op 14 Augustus 1929 wordt die overeenkomst geratificeei'd, een grote over winning voor de Kerk van Rome. die met het grotendeels protestantse Pruisen sedert lange tijd geen overeenkomst had gesloten. Daarmee is zijn diplomatieke taak vol bracht. In December van datzelfde jaar wordt mgr. Pacelli teruggeroepen naar Rome, waar hem het purper wacht. Kardinaal Pacelli wist reeds wat hem te wachten stond en had tevergeefs een ver zoek tot de Paus gericht dat deze zijn be sluit zou herzien. Zijn verlangen ging nog steeds uit naar de directe zielszorg, doch Pius XI, die zijn diplomatieke gaven had 'eren waarderen, benoemde hem op 7 Fe bruari 1930 tot opvolger van kardinaal Gasparri als staatssecretaris. Het werk van een staatssecretaris is buitengewoon veel zijdig en kardinaal Pacelli, wiens onge hoorde werkkracht in Italië tot een legen darische is geworden, heeft i>n de negen jaren van zijn ministerschap grote dingen 'ot stand gebracht. Bij de vrede van Ver sailles was het Vaticaan gepasseerd, het telde voor de overwinnaars nauwelijks mee. Nadien zijn er ruim veertig concor daten gesloten, waarvan dat met Italië het belangrijkste is. Het heeft de Paus opnieuw tot een soeverein vorst gemaakt. De ande ren hebben door 't werk van kardinaal Pa celli de vernieuwde invloed van het Vati caan bevestigd in alle werelddelen. Dat concordaten lang niet altijd het eind betekenen van alle moeilijkheden, werd wel bewezen door Duitsland en Italië Met de beide riictatorstaten ontstond weldra onenigheid over de jeugdopvoeding Hitier heeft in de eerste jaren van zijn regime getracht het Vaticaan aan zijn zijd» te krijgen. In die jaren had het protes tantse christendom meer van vervolging te lijden dan het katholieke. De grote, on zichtbare macht van het Vaticaan liet een man als Hitier niet onverschillig en hij wenste die macht voor zich te winnen. De staatssecretaris had vele jaren in Duitsland doorgebracht, had sympathie voor het Duitse volk, telde vele vrienden in Mün chen en Berlijn. En was de zaak van Hitier "iet ook 's Pausen zaak? Hadden zij niet ®en gemeenzame vijand, het communisme? Maar kardinaal Pacelli doorzag die poli- tiek. Van zijn vriend kardinaal Faulhaber ^eeg hij voldoende inlichtingen om te weten welke de eigenlijke mentaliteit van bot nazisme was. Vandaar de reeks van scherpe encyclieken, waarin allerlei onder delen van het nazisme (en ook van het fascisme) met felheid werden aangevallen: de staatsvergoding, de ontkerstening der jeugd, de ondermijning van het gezinsleven door middel van de jeugdorganisaties. Men beeft wel eens getwijfeld of het kardinaal Pacelli dan wel Pius XI zelf was, die deze heftige encyclieken schreef. Deze twij fel kan nauwelijks de documenten gelden, waarin het Vaticaan met grote vastbera denheid wees op het naderend oorlogs gevaar. Kardinaal Pacelli was een diplo maat van zeer bijzonder formaat. Hij voor zag reeds in 1934 niet alleen dat Hitier een nieuwe wereldoorlog wilde ontketenen (dat zagen anderen met hem) maar noemde in een onderhoud met de Franse ambassadeur Roux de verschillende étappes van de Duitse opmars één voor één: Oostenrijk, Dantzig, Memel, Poolse corridor, Sudeten- gebied, Bohemen. Zijn politieke activiteit in die jaren en daarmee de invloed van het Vaticaan op de wereldpolitiek is bijzonder groot geweest. Toen op 2 Maart 1939 het heilig college in conclave bijeenkwam om de nieuwe Paus te kiezen, voorzagen weinigen dat die nieuwe Paus reeds in het Vaticaan woonde De geschiedenis kent -nauwelijks andere voorbeelden dat een kardinaal-staatssecre taris tot Paus gekozen wordt. Voor sommige Italiaanse kardinalen was dit een verrassing. Voor zover zij van mening waren dat de tijden, met een wereldoorlog aan de horizon, een „"diplomatieke" Paus vroegen, waren zij toch huiverig de oude traditie te breken en op een staatssecreta ris hun stem uit te brengen. Anderen waren beducht dat de Vati caanse staat, in geval van een oorlog, waar bij Italië betrokken zou zijn, van de wereld afgesloten zou worden en dat het daarom wenselijk was het geschil met Mussolini, dat door Pius XI juist in de laatste dagen van zijn leven op de spits was gedreven, in der minne te schikken. De staatssecre taris leek niet de aangewezen man daar voor. Toch werd hij gekozen. Meer dan enig ander kardinaal schonk hij voldoening zowel aan hen die een „poli tieke" als aan hen, die een „vrome" Paus wensten. De omstandigheden hebben gewild dat r.a zijn troonsbestijging het politieke deel van zijn werkzaamheid minder de aan dacht heeft getrokken. In oorlogstijd kan hei Vaticaan, dat zijn getrouwen in alle landen heeft, niet anders doen dan zich wij den aan het lenigen van de nood, proteste ren tegen oorlogsgruwelen en door een be roep op de oorlogvoerende partijen er naar streven deze te voorkomen en voor alles pogingen in het werk te stellen om de vrede tot stand te brengen. Dat 's Pausen weigering, om Rome te ver laten ën zijn herhaald beroep op de beide oorlogvoerende partijen om de eeuwige stad te sparen, aanmerkelijk heeft bijgedragen tot het feit dat Rome betrekkelijk weinig onder de oorlog heeft geleden, is buiten kijf. Eenmaal werd het Vaticaan gebom bardeerd Er werd vrij ernstige schade aan gericht. In de stellige overtuiging dat de geallieerden van deze daad de schuld zou den krijgen, had Farinacci, in die dagen een soort „Gauleiter" van Italië, door Ita liaanse vliegtuigen deze bommen laten uit werpen. Men zou zich vergissen, indien men meende dat na zijn benoeming tot Paus Eugenio Pacelli ophield een „politieke per soon" te zijn. Zijn verantwoordelijkheid werd een andere, een hogere dan in de voorafgaande jaren, maar de geest bleef dezelfde en zijn woorden werden van on eindig meer gewicht, daar zij gedragen werden door de autoriteit, die verbonden is aan de tiara. Toen de oorlog ten einde was, kwam van zelfsprekend steeds meer het sociale deel van het programma naar voren, zonder dat de zuiver politieke zin van dit vredespro- gramma vergeten werd. Vreedzaam samen leven der volken gebaseerd op de trouw aan het gegeven woord, vreedzaam naast elkander leven der verschillende standen in een op christelijke beginselen berustend be grip voor elkanders noden Men kan de Paus 'n al de jaren van zijn pontificaat zien als een apostel voor wereldvrede en als een strijder tegen sociale misstanden Wat dit laatste betreft, heeft hij vooral in de laatste jaren meermalen scherpe woor den gesproken tegen het geringe sociale gevoel in bepaalde kringen der Italiaanse burgerij. Tijdens zijn jaren als „leerjongen" en als „minutant" bij het staatssecretariaat en in veel hogere mate later als nuntius in Duitsland, had mgr. Pacelli de moderne be lagers der Kerk leren kennen in hun veler lei schakeringen. Het godloochenende communisme is sterker uit de wereldoorlog te voorschijn gekomen. En waar het voor 1940 slechts overheersend was in één land en dan nog een land. waar de Kerk van Rome weinig invloed had. zijn thans grote delen van Europa en daaronder uitgespro ken katholieke landen als Litouwen. Polen Hongarije, Tsjechoslowakije onder het rode bewind. De grootste aandacht wijdt dus de kerk in deze jaren vanzelfsprekend aan Oost- Europa, aan de „zwijgende kerken", waar bisschoppen en zelfs kardinalen niet in staat zijn hun geestelijk ambt uit te oefe nen. Daarnaast zijn het bepaalde missie gebieden, in de eerste plaats China, die het Vaticaan veel zorg baren. De vijand is steeds weer het communisme en in deze laatste jaren heeft een uitspraak, die een maal do „leus" was der fascisten: „Of Rome of Moskou" een geheel andere, veel diepere zin verkregen. Zal het nageslacht Pius XII. zien als een „politieke" Paus? Zee zeker. Maar het zal hem ook blijven gedenken als de Paus der breedopgevatte naastenliefde en voor alles als een bij uit stek „vrome" Paus. van een vroomheid dü> een zeer bepaalde tint verkreeg door de Maria-verering, waarop Pius XII meer de nadruk heeft laten vallen dan onverschil lig welke zijner voorgangers. CVan onze correspondent in Rome) Reeds gistermorgen waren er in Rome enkele dagbladen (en in Argentinië de radiostations) verschenen met het bericht, dat de Paus gestorven zou zijn. Dit be richt was voorbarig en een uitvloeisel van de grote spanning, waarin Rome en geheel Italië in deze dagen heeft geleefd. De af gelopen nacht heeft de bevolking van de stad voor een groot deel in gebed doorge bracht. Vandaar dat toen om vier uur in de ochtend de doodsklokken van de Sint Pieter begonnen te luiden, zich onmiddel lijk een grote menigte zich naar de kerken begaf, waar reeds zeer vroeg in de morgen de dodenmissen werden opgedragen. Het sterven van de Paus komt in zekere zin nog onverwacht, omdat na de eerste aan val van zijn ziekte op maandagmorgen er een verbetering was ingetreden, die zelfs zo ver ging. dat hij dinsdagavond in staat was zittend in zijn bed te luisteren naar een grammofoonplaat van dceerstesymfonie van Beethoven en de muziek met bewegin gen van zijn hand begeleidde. De muzikali teit van de Paus is steeds een van zjjn grootste gaven geweest en kennelijk heeft hij tot het einde toe de liefde en het ge voel voor muziek behouden. De dagbladen die gisteren verschenen met een te vroeg bericht over de dood van de Paus werden door de politie in beslag genomen, nadat het publick krantenjon gens te lijf was gegaan in de Gallcria Co- lonna. Toen duidelijk was, dat de Paus de crisis niet te boven zou komen, werden de personen, die in de anti-camera aanwezig waren, toegang verleend tot de sterfka mer, zodat op het ogenblik van het over lijden ruim dertig personen tegenwoordig waren. Onmiddellijk nadat de dood was vastgesteld, werd het stoffelijk overschot gekleed in het witzijden pauselijk gewaad, waarover een „mozzetta" werd aangetrok ken, een kort gewaad, enigszins in de vorm van een mantel, gemaakt uit rood fluweel en met hermelijn omboord. Op het hoofd werd de „camauro" gezet, een rood kapje. Een roodzijden laken bedenkt het stoffe lijk overschot ten dele. Onmiddellijk daarop hebben alle aan wezigen de Heilige Vader de hand gekust. Vier grote bronzen kandelaars staan om het praalbed, dat bewaakt wordt door de lijfgarde, gevormd uit edellieden, met ge trokken zwaarden, die ter aarde zijn ge richt als teken van rouw. Vanmorgen kwam de congregatie van Curie-kardinalen bijeen om vast te stel len, wanneer de Paus naar Rome zal wor den overgebracht, waarschijnlijk morgen, vermoedelijk in de namiddag. Het is de bedoeling, dat het stoffelijk overschot van de bisschop van Rome eerst in de kerk van St. Jan van Lateranen wordt opge baard, de domkerk van Rome. en later zal worden overgebracht naar het Vaticaan. waar de Paus in Sint Pieter zal worden opgebaard en voor de bevolking zichtbaar zal zijn. Vanmorgen zou de deken van het Heilig College, kardinaal Tisserant, tezamen met de vice-camerlengo der Heilige Roomse Kerk, monseigneur Joseph da Costa Nu- nes, officieel vaststellen, dat het stoffelijk overschot dat is van Paus Pius XII, ge boren Eugenio Pacelli, waarna de dóóds- akte zal worden opgemaakt door notaris Felici en ondertekend dor alle leden van de Reverenda Camera Apost.olica. De deken van het Heilig College, de Franse kar dinaal Tisserant. hoofd der Oosterse riten, neemt in de pausloze periode de voornaam ste plaats in bij het bestuur over de tijde lijke zaken. (Reuter) De te Rome aanwezige kardinalen zijn vandaag in de pause lijke villa te Castelgandolfo bijeen geweest om een „camcrlengo van de Heilige Room se Kerk" te kiezen. Deze functionaris wordt meestal door de Paus aangewezen, maar Pius XII had sedert vele jaren geen ca- merlengo benoemd. De camerlengo zal ge durende de gehele periode dat de Heilige Stoel vacant is, verantwoordelijk zijn voor de wereldlijke goederen en de rechten van de Heilige Stoel. Voor de ingang van het Barberini paleis, het zomerverblijf der Pausen te Castelgandolfo bij Rome, verzamelde zich vanmorgen een ernstige menigte. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Premier Macmillan en bondskanselier Adenauer zijn het gisteren te Bonn eens geworden over de volgende punten: 1. De kwestie van de Duitse hereniging moet be sproken worden op een eventuele topcon ferentie. 2. De vrijhandelszone tussen de Europese Economische Gemeenschap en de andere Europese landen van de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking dient tot stand te komen. 3. Een akkoord tussen de grote landen, in het bijzonder met de Sovjet-Unie is noodzake lijk teneinde onverwachte aanvallen met kernwapens te voorkomen en 4. De weste lijke landen dienen meer overleg te ple gen over de grote problemen, die een ge volg zijn van het optreden der communis tische landen in de wereld. Protocol en diplomatieke etiquette wa ren voor Macmillans bezoek terzijde ge schoven. Men heeft kennelijk zo veel mo gelijk tijd voor de gesprek'--m tussen bei de staatslieden, die vandaag zouden wor den voortgezet willen vrijmaken. Over het onderhoud van gisteren werd geen com muniqué Verstrekt. Vandaag zou Macmil lan te Bonn op een persconferentie nade re mededelingen doen. Dit derde gesprek tussen Adenauer en Macmillan, het tweede in zeventien maan den, heeft geen Brits-Westduitse kwesties tot onderwerp. Het probleem van de sta- tioneringskösten voor in Duitsland gele gerde Britse troepen is naar de achter grond geschoven. De bijeenkomst is een voortzetting van het overleg, dat beide staatslieden elk half jaar willen voeren om elkaar op de hoogte te houden van weder zijdse plannen. Deze persoonlijke diplo matie beschouwt men te Bonn als iets bij zonders. Na het gesprek tussen Adenauer en De Gaulle was er in zekere Britse kringen on gerustheid ontstaan over wat men, met een verouderd begrip, de as Bonn-Parijs noemde. Men vreesde te Londen dat de band tussen Frankrijk en West-Duitsland te eng was aangehaald en dat dit nadelig zou zijn voor de sterke Brits-Amerikaan se positie in de Noordatlantische Verdrags organisatie. In het bijzonder gold deze on gerustheid de Franse plannen voor een eigen atoombom. Men hoopte te Londen Advertentie Vanmorgen om halfzeven is de zeven- tigduizendste inwoner van 's-Hertogen- bosch geboren. Het is Emilie, het twaalfde kind in het gezin van de fabrieksarbeieder Buitenkamp. De aangifte geschiedde ten stadhuize in de kamer van burgemeester mr. H. Loeff. Op de vraag, welke naam de dochter zou dragen, antwoordde de vader dat hij haar wilde noemde naar de echtgenote van de burgermeester. De burgemeester over handigde aan de vader een spaarbank boekje met /250-. De kinderen op de kleuterscholen en de bejaarden in de te huizen kregen beschuiten met muisjes. Wegens het overlijden van de Paus bleef verder feestbetoon achterwege. dat dit Franse plan tenminste niet door Adenauer zou worden gesteund. Hierover hebben Adenauer en Macmillan wel ge sproken, maar er is niets over uitgelekt. In het bijzonder gaat het hier ook om De Gaulle's positie als hij gekozen wordt tot Frans president. De rol van Frankrijk in de NAVO en de onderscheiden Europese gemeenschappen en de vrijhandelszone wordt dan, zo meent men, bijzonder be langwekkend. (Reuter) Macmillan wordt bijgestaan door Ormsby-Gore, minister van staat voor Buitenlandse Zaken. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, is we gens een kou verhinderd mee te gaan. STRAATSBURG (ANP) Morgen begint in Straatsburg het tweede deel van de zitting van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa. Bij het ge bruikelijke algemene politieke debat zal in het bijzonder het vraagstuk van de coördinatie van het buitenlands beleid der staten- leden ter sprake komen. Men zal zich voorts bezighouden met in stitutionele hervormingen van de Raad van Europa en met de politieke en econo mische aspecten van de vrijhandelszone, de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom. Ook de. kwestie van de zetel van de Europese instellingen zal worden besproken. Bij de juridische onderwerpen op de agenda vindt men een ontwerp-con- ventie inzake verplichte verzekering van motorrijtuigen, een aanbeveling inzake strafrechthervorming en een rapport over de verontreiniging van de zeeën door storting van afvalstoffen van kernenergie bedrijven. Een deel van de zitting zal ge wijd zijn aan culturele kwesties, o.m. wordt de crisis in 't wetenschappelijk on derzoek in Europa besproken. Voorts zul len voorstellen inzake een cultureel fonds aan de orde komen. De zitting zal tot 18 oktober duren. Morgen zal de Turkse minister van Buitenlandse Zaken het woord voeren. Za terdag zullen de onderstaatssecretaris van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Folchi, de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken Ormsby-Gore en de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, spreken. DJAKARTA (ANP) Het legerhoofd kwartier in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat de havenplaats Sibolga, aan de west kust van Sumatra, thans weer door d° regeringstroepen is heroverd. Op 22 september was Sibolga in handen gevallen van troepen der opstandelingen, die onder commando stonden van ex- majoor Boyke Nainggolan. Deze troepen hadden van de gelegenheid, geboden door de overplaatsing van de daar gelegerde regeringstroepen, gebruik gemaakt om de stad aan te vallen en te bezetten. Dank zij snelle tegenacties der regerings troepen. die per vliegtuig werden aange voerd. konden de opstandelingen hun po sities niet uitbreiden en handhaven. Op 5 oktober, de „dag der strijdkrach ten". werd Sibolga door de regeringstroe pen heroverd. De tegenaanvallen van de regeringstroepen vanuit zee, de lucht en over land stonden onder leiding van de militaire commandant van Noord-Suma- tra, luitenant-kolonel- Djamin Gintings. Advertentie gezond lekker fri« WASHINGTON (Reuter) In de Ame rikaanse hoofdstad verluidt, dat de com- munistisch-Chinese ambassadeur te Mos kou de Noorse gezant in de Russische hoofdstad heeft meegedeeld, dat de rege ring te Peking misschien bereid is het sta ken van het vuren in de Straat van For mosa te verlengen, indien de Amerikaan se strijdkrachten zich onthouden van het begeleiden van konvooien van de Chinese nationalisten naar Quemoy. Een zegsman van de Noorse ambassade te Washington zei niets over een dergelijk bericht te we ten. maar andere diplomaten zeiden ver nomen te hebben, dat het bericht juist is. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zei het bericht niet officieel te kunnen beves tigen of tegenspreken. Wel heeft het de partement bekendgemaakt dat Amerikaan se oorlogsschepen de nationalistische-Chi- sc bevoorradingsschenen niet meer zullen begeleiden, tenzij de Chinese com munisten het bestand schenden. (UPI) Het opschorten van de kon- vöoiering betekent echter niet dat de Ame rikanen zich uit de Straat van Formosa terugtrekken, zo wordt in ingelichte krin gen vernomen. Schepen van de zevende vloot bevinden zich nog steeds in deze zee straat. Schending TOKIO (uri) In een radiouitzending van het persbureau Nieuw China is ge meld, dat Amerikaanse oorlogsschepen woensdag de territoriale wateren van com munistisch China hebben „geschonden", hetgeen, aldus dit persbureau, demon streert dat de Verenigde Staten voortgaan met militaire provocaties. Tsjoe En Lai heeft verklaard, dat het in de Straat van Formosa alleen „kalm en rustig" zal blijven, als de Verenigde Sta ten hun militaire strijdkrachten uit dat ge bied terugtrekken, aldus heeft radio-Pe king meegedeeld. SEOEL, (UPI) De Amerikaanse mi nister van Defensie McElroy, heeft in de hoofdstad van Zuid-Korea gezegd, te ho pen dat het staakt-het-vuren zou worden verlengd. De minister bezoekt troepenon derdelen in verscheidene Zuidoostaziati- sche gebieden. Bescherming KEELUNG (Reuter) Zevenhonderd man van het Amerikaanse tweede raket bataljon zijn op Formosa aangekomen om de basis voor Nike-Herculus raketten te bemannen. Volgens de bataljonscomman dant worden de raketten met bijbehoren de kernlading verzonden. Zij zullen ge bruikt worden tegen vijandelijke vliegtui gen. Over een week zullen vier raketbat terijen met elk negen lanceerapparaten zijn opgesteld. Binnen een maand moet het bataljon operationeel zijn. De meeste raketten zijn al aangekomen, maar er zijn nog meer raketten en uitrusting onder weg. Advertentie dat zit goect Kerho non-stop shirt Wassen, drogen, dragen keYRO Little or no-iron! LONDEN (UPI) Na de Verenigde Sta ten heeft ook Groot-Brittannië meegedeeld dat het opschorten van de proeven met kernwapens na 31 oktober „thans van de Sovjet-Unie afhangt". Volgens de Britse verklaring lijkt de mededeling van dé Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyko dat de Sovjet-Unie zich het recht voorbehoudt evenveel kernproeven te ne men als de Verenigde Staten en Groot- Brittannië tezamen (sinds 31 maart van dit jaar) de bedoeling te hebben, de her vatting van de Russische proeven te recht vaardigen". „Het is niet duidelijk, welke de politiek van de Sovjet-regering zal zijn ten opzichte van de proefnemingen na 31 oktober. „Wij handhaven onze bereidheid op 31 oktober (met de Verenigde Staten en Rusland, in Genève) onderhandelingen te beginnen en met ingang van die datum de proefnemingen stop te zetten, voorop gesteld dat de Sovjet-Unie gedurende die periode geen proefnemingen doet, aldus de verklaring. NEW YORK Gromyko heeft voor zijn vertrek met de „Queen Elizabeth" her haald dat de Sovjet-Unie zal deelnemen aan de besprekingen in Genève. Een con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken zou het bereiken van een akkoord over het staken van proeven met kernwa pens volgens hem echter bespoedigen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9