Uitgaan in Haarlem geen verf.... waag RIPOLIN Spaarradams Gemengd Koor besloot jubileum met eigen concert Kamermuziek in Renaissancezaal Cilli Wang vertoonde twee nieuwe en vele oude nummers Eerste pauzeconcert „Het wonderpaardje" voor scholieren CEIVi A-patent 11 Pastoraal centrum in Overveen gesloten AMA TE UR TONEEL „Een vrouw op zicht" Xockheed „Electra" komt proefvliegen in ons land 6 maanden garantie Kennismaking met een briljant talent Met de NRV naar Italië HEKLA VEILIGHEIDSHELM VRIJDAG 10 OKTOBER 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Deze maand vertrekt Cilli Wang de wereldberoemde mimische kunstenares, zoals op het affiche stond te lezen voor een tournee naar Amerika en Australië, die ongeveer een half jaar zal duren. Tot de steden waar zij afscheidsvoorstellingen geeft, behoorde ook Haarlem, waar zij don derdagavond een vrij talrijk publiek in de Stadsschouwburg tegenover zich vond, dat na afloop dankbaar klapte voor het fanta sierijke amusement en evenzeer voor het niet te verwaarlozen aandeel in het succes van pianist Wim de Vries. In het programma schrijft Cilli Wang, dat zij altijd „dansparodiste" wordt ge noemd, maar dat zij het met die kenschet sing van haar kunstzinnige wezen niet gens is. Zij heeft, vertelt zij, in een ency clopedie opgezocht wat „parodie" eigen lijk betekent en daar de volgende uitleg gevonden: „het bespotten van een se rieus bedoelde vorm van kunst door er een komieke of triviale interpretatie van te ge ven". Nu vind ik, dat deze definitie inder daad op een deel van haar programma van toepassing is, zeker op een van de nieuwe aanwinsten van haar ï-epertoire, de „pas de deux". Zij danst daarin een duet als partner van een pop, waarmee zij op lachwekkende wijze het besef versterkt, dat in de zogeheten klassieke balletten uit de decadente periode de vrouw inderdaad niet veel meer behoeft te zijn dan een me chanisch stuk speelgoed, een aantrekke lijke draaitol zonder ziel. Èn voor het ove rige maakt zij, met verbluffende overdrij ving, gebruik van bestaande kunstvormen om allerlei menselijke zwakheden zacht zinnig te bespotten, ook als zij daarbij in de huid van een dier kruipt een van ouds beproefd „fabelachtig" systeem, dat al in de vroegste der ons bekende vormen van humor werd toegepast. Noemt men haar dansen en pantomimes dus meta morfosen. zoals zij voorstelt, dan veran dert er niets aan de zaak. Bij vorige gelegenheden heb ik herhaal delijk betoogd, dat de clowneske kunst van Cilli Wang, die ook heel even poëtisch kan zijn en bij alle vermommingen het menselijke nooit verspeelt, veel beter tot haar recht komt, ook door de schokwer- king van het verrassende als intermezzo in een cabaret. Want laten wij bij alle waardering wèl wezen: in feite werkt zij in de sfeer van het variété. Wat zij te bie den heeft is een plezierig tijdverdrijf, ge heel in de trant van de ouderwetse roman tiek. Zij aarzelt niet (gelukkig niet) van allerlei trucs gebruik te maken om een illusie tevoorschijn te roepen. Zij wekt verbazing door vertoning van het onbe staanbare. Welke uitleg" men ook aan het veelzijdige begrip romantiek wil geven, al tijd is er sprake van een verlenging van de realiteit. Cilli Wang meet zich allerlei extra armen en benen en hoofden aan om het onmogelijke zichtbaar gestalte te ge ven. De pantomime (een danseres is zij niet oï nauwelijks) kwam tot bloei temid den van koorddansers en acrobaten in de zelfde tijd als de sprookjestonelen, de cir- cusdressuur en de virtuoos opgang maak ten. Haar onderwerpen komen vrijwel zon der uitzondering uit dergelijke catego rieën. Daarom kan zij overtuigen met haar parodistische vermakelijkheden, want zij leeft in hetzelfde klimaat. Haar spot is die'van de verliefde. Zij huldigt als alle romantici de dubbelzinnigheid: zij oogst in de eerste plaats waardering om haar knapheid, de gekundheid van haar ingenieus berekende effecten, zonder ech ter de spanningverlenende risico's van de topprestatie te nemen. Ten overvloede, maar wel heel leuk, bleek dat uit de an dere noviteit: „Alles in handstand". Enfin, laten wij hier maar niet te lang over theoretiseren. Want tenslotte ziet men Cilli Wang altijd met genoegen, hoe zij haar optreden ook genoemd wil zien. En daarom: goede reis, veel succes en tot ziens. Daoid Koning Op het eerste pauzeconcert dat de or ganist Albert de Klerk donderdag van half een tot ongeveer kwart over een in de gemeentelijke Concertzaal gegeven heeft, was slechts een klein aantal toehoorders aanwezig. Dit was wel te verwachten. De pauzeconcerten leven nog te weinig als een begrip in de gedachten van de Haarlem mers, die nog te weinig weten, 'dat het fraaie orgel in de concertzaal bespeeld door een meesterhand, in het middaguur een rijkdom van schoonheid kan open baren, die de monotonie van een dagelijkse arbeidssleur kan doorbreken en die tot een heilzame therapie van een vermoeide geest kan worden. Maar het besef hiervan zal ongetwijfeld groeien en zeker door de aanmoedigingen van de belangstelllenden, die donderdag aanwezig waren en die genoten hebben van de prachtige probleemloze orgelmuziek, die Albert de Klerk ten gehore bracht. Daarbij was het Orgelconcert in F van Georg Friedrich Handel, een werk, uitmuntend van melodie, harmonie en bouw. dat in een klankengewaad van heldere timbres gaaf on transparant tot uitvoering kwam. Een ontroerende religieuze subjectiviteit sprak hierna uit het bemoedigende koraalvoor- spel „Werde munter mein Gemüthe" van Johann Sebastiaan Bach, een cantate- fragment. dat in de bewerking van Myra Hess voor piano „Jesu joy af mens desi ring" wereldvermaardheid kreeg. Een ju weel van intieme orgelkunst bracht de ver tolking van het Andante in F (K.V. 616) van Mozart, geschreven voor een klein mechanisch gedreven orgel, een muziek- rnachine dus, die echter op het wezen van dit pure, expressieve, verrukkelijke An dante geen vat had. Het slot van dit pauzeconcert kwam met de virtuose uitvoering van de stuwende Toccata van Léon Boëlmann. die door Albert de Klerk bekroond werd met een imposante climax. P. Zwaanswijk Het bestuur van het pastoraal centrum Lindenheuvel" in Overveen heeft zich Senoodzaakt, gezien dit huis, waar velen in de afgelopen zeven jaar tot rust en bezin ning konden komen, per 1 oktober te slui ten. Dit is noodzakelijk, doordat de eige naren van het buitengoed, de heer R. Bur- det en mevrouw E. Burdet, beiden woon achtig in Genève, bezig zijn met de ver koop ervan. Het bestuur'van „Lindenheu- vel" overweegt de pastorale arbeid elders voort te zetten. De herdenking van het gouden jubileum van Spaarndams Gemengd Koor, in de voorbije zomermaanden met zoveel luister rijk succes begonnen met zanguitvoeringen en instrumentale concerten door andere ensembles, werd donderdagavond besloten met een jubileumconcert, dat verzorgd werd door het koor zelve. Het concert, dat gegeven werd in de Nederlands Her vormde Kerk te Spaarndam, werd onder leiding van de dirigent Ernst van 't Kaar met de „Liebesliederwalzer" van Johannes Brahms geopend. Deze walsen, die uit drukking geven aan een gevoelige roman tiek, zijn niet eenvoudig om te zingen. En evenmin moet de vierhandige pianopartij onderschat worden. Voor wat de uitvoe ring van dit onderdeel van het werk be trof, behoefde Ernst van 't Kaar geen zorg te hebben, want de bekwame en muzikale pianisten Ans Bouter en Miep van Luin hadden deze op zich genomen. Maar ook het koor kwam goed voor de dag met deze vrij veeleisende muziek en kon zelfs voldoende aandacht schenken aan de pas sende sfeer. Alleen waren de inzetten van de sopranen niet altijd even gaaf en zui ver. De zangers van het koor konden zich onderscheiden door het handhaven van een bescheiden, beschaafde en ongefor ceerde stemklank. De tweede helft van de avond was voor de uitvoering van een oude bekende com positie „Das Lied von der Glocke" van Andreas Romberg bestemd. Hierbij vielen wel een paar zwakke plekken te ontdek ken, zoals het „brand"-koor en een enkel ander fragment, voornamelijk door onjuist intoneren. Maar over het algemeen was het een uitvoering, het vijftigjarige koor waardig. Met de solisten had men het uitstekend getroffen: May Oranje-den Uyl was de stralende sopraan in dit gezelschap. Goed werk werd ook door de mezzo Amy Rogge- veen-Suyk en de tenor Ger Mouton ver richt. De alt Ans Wiersema was in de en sembles een kracht waarop men kon bou wen. De bas-bariton Henk Snoek zong de voor hem bestemde aria's met sonoor ge- Advertentie. Als een der oorzaken van het dikwijls enorme kwaliteitsverschil tussen een to neelvoorstelling door beroepsacteurs en dilettanten moet in vele gevallen het slor dige taalgebruik worden aangewezen, dat de laatstgenoemde' categorie zich soms meent te mogen veroorloven. Dergelijke voorbeelden van nonchalante taalbehan deling konden ook donderdagavond in ho tel „De Leeuwerik" te Haarlem worden beluisterd tijdens de opvoering, welke de toneelvereniging „Vondel" van Han van Teylingens klucht „Een vrouw op zicht" heeft gegeven. Het feit, dat de spelers zich hebben verenigd onder de naam van onze grote vaderlandse dichter, bleek voor sommigen geen beletsel om met gro te onverstoorbaarheid te spreken van „me nichio, ik gaan, ze heb trouwplanne, ech- genote" enzovoorts. Overigens he.bben de spelers deze klucht niet onverdienstelijk voor het voetlicht ge bracht. Het is een typisch stuk voor ama teurs, dit eenvoudige spelletje, waarbij van een overwogen karaktertekening evenmin sprake is als van'een spirituele dialoog. De hele pret is gebaseerd op de grap, die een zekere Jaap Boneman zich veroorlooft ten koste van zijn vriend Hen drik van Dalen, de traditionele „rentenie rende vrijgezel". Hij stuurt hem namelijk een aantal trouwlustige oude en jonge da mes op zijn dak, wier opdringerige liefde de arme Hendrik dan spoedig in de situa ties brengt, waarmee de auteur het publiek tot lachen wil overhalen. Dit paardemid- del is er dan ton slotte de oorzaak van, dat Hendrik de ogen worden geopend voor het feit, dat hij al die jaren reeds een ju weel van een huishoudster in zijn onmid dellijke omgeving heeft gehad. Onder regie van de heer D. H. van Ton geren hebben de spelers met dit vrolijke spelletje ongetwijfeld bij het publiek het beoogde lachsucces behaald. Vooral door het grappige onderlinge contrast, dat werd opgeleverd door de dames Abbink, Lan- gerak en Van der Spek. als de drie onver saagde mannenjaagsters. G. Kaldenbagh demonstreerde duidelijk in welke moei lijkheden de hoofdpersoon voortdurend verkeerde. Mevrouw Duindam was de sympathieke huishoudster. Mejuffrouw E. van der Spek beschikte over de juiste com binatie van levendigheid en charme om een vlotte Loes te kunnen spelen en de he ren Abbink en Koster ten slotte lieten zich als Frits en Jaap evenmin onbetuigd. Uit de aanhef van deze recensie moge het re gisseur Van Tongeren echter duidelijk zijn dat hij bij de voorbereidingen tot de vol gende opvoeringen van „Vondel" grotere aandacht aan de uitspraak dient te be steden. luid en bijzondere uitdrukking. En ten slotte- moet de voortreffelijke bas Gerard Droog genoemd worden, een zanger met een fraaie stem, die in de rol van „der Meister" veel indruk maakte. Miep van Luin verdient een woord van bijzondere waardering voor de uitnemende steun, die zij aan het koor verleende. Er kwam op deze jubileumavond nog een prachtig intermezzo met de vertolking van het Thema met variaties in C van Franz Schubert door de pianisten Miep van Luin en Ans Bouter, een tamelijk veeleisend werk, waartegen deze instrumentalisten volledig opgewassen bleken. Het werd een vertolking vol sfeer, gekenmerkt door een grote eenheid van samenspel en mooie toonvorming, voor zover dit op de piano mogelijk was. Na afloop van het concert kregen alle medewerkende solisten en de dirigent bloemen en een bos van het beroemde Spaarndamse produkt: de gerookte paling, benevens een hartelijke toespraak door de heer G. Klomp, voorzitfër van de ver eniging. P. Zwaanswijk Onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de esthetische vorming van de lagere schooljeugd heeft het „Am sterdams Jeugdtoneel" donderdag de laat ste van een serie schoolvoorstellingen ge geven van „Het wonderpaardje van Mar jolein" van Rolf Petersen, onder regie van Willy Zuidema. Het is een grappig stuk. Marjolein is een arm meisje. Op oen dag gaat ze met. haar enige stuk speelgoed, een paard Stoetje, naar de poppendokter, want het beest is zijn staart kwijt. Bij die oude, vriendelij ke poppendokter ontmoet Marjolein alle maal poppen: een koningin, twee minis ters, een lakei en een prinses. Marjolein is verrukt en krijgt van de poppendokter toestemming een sprookje met ze te spe len, waarin zijzelf en haar paard Stoetje de hoofdrollen vervullen. Stoetje veran dert zelfs in een wonderpaard. Iedereen, die op haar rug zit en gelogen heeft, be kent onmiddellijk. Zo wordt de slechte mi nister, die allemaal plannen heeft bedacht om de koningin van de troon te stoten om zelf koning te worden, belachelijk ge maakt. Want zodra hij op de rug van Stoetje zit, zegt hij hardop, dat hij een grote leugenaar is, dat hij de koningin van de troon wil jagen en dat hij de hele hof houding bedriegt. Niet alleen de koninklij ke staf is blij, dat deze huichelaar einde lijk betrapt wordt, maar ook de kinderen in de zaal vonden het prachtig, dat de minister er zo invloog. Misschien wai-en er zelfs kinderen maar wat blij, dat zij thuis niet zo'n wonderpaardje hebben... Het „Amsterdams Jeugdtoneel" bracht een goed verzorgde voorstelling. Gerry Mantel als Marjolein was verrassend door haar grote spontaneïteit. Eddy Bollman, Ed Bauer. Ben Westerduin, Bertus Bot- terman en Willy Zuidema, als de minis ters, de koningin, de lakei en de prinses, waren zulke „echte" poppen, dat de kin deren in de zaal soms niet geloofden, dat het mensen waren. Toen de schouwburg uitging liepen voor, achter en opzij van ons alleniaal jongens en meisjes met stijve armen en benen. Ze probeerden poppen te zijn. Zij hielden het echter niet zolang vol. Eenmaal buiten ren den ze naar de gereedstaande bus. Maar onderweg naar huis zullen ze beslist nog hebben gepraat over „Het wonderpaardje van Marjolein". Een van de prototypen van de Lockheed Electra, het eerste Amerikaanse verkeers vliegtuig met. schroefturbines. is zondag uit Burbank in California voor een demon- stratietoernee van zes weken door Europa en Az.ië vertrokken. De eerste luchthaven op het Europese vasteland, die tijdens deze reis zal wor den hezocht, is Schiphol. De Electra wordt vandaag op Schiphol verwacht, waar de machine aan een inspectie zal worden on derworpen. Maandag en dinsdag aanstaan de zal een aantal demonstratievluchten worden gemaakt voor genodigden. Volgen de week dinsdagmiddag vertrekt het 'oe- stel. dat onder commando staat van Her man „Fish" Salmon, chef-invlieger van de Lockheed vliegtuigfabrieken, naar Brussel. De K.L.M. heeft twaalf Electra's besteld, waarvan de eerste eind volgend jaar zal worden afgeleverd. Advertentie TONEEL Zaterdag 11 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Orpheus daalt af" van Tennessee Williams, onder regie van Richard Flink. De hoofdrol wordt ver tolkt door Carovan Eyck. De overige rollen worden gespeeld door Maxim Ha mel, Mia Goossen en Elly van Stekelen burg. Zondag 12 oktober. Stadsschouwburg 20 uur: Nogmaals geeft Toneelgroep „Thea ter" onder regie van Richard Flink een voorstelling van „Orpheus daalt af" van Tennessee Williams in de vertaling van Alfred Pleiter en decor van Wim Ves- seur. BALLET Woensdag 15 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Het Ballet der Lage Landen geeft een uitvoering. Het programma omvat „De notenkraker" op muziek van Tsjaikofsky in de versie van Walter Gore en de tweede akte van „Het Zwa- nenmeer" in de versie van Jack Carter. MUZIEK Maandag 13 oktober, Concertgebouw 20 uur: De Engelse sopraan Jeanne Austin geeft een liederenavond. Zij wordt be geleid door de pianist David Money. Het programma bevat werken van Purcell. Chausson, Debussy en Williams. Maandag 13 oktober, Grote Kerk 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Het programma wordt op de dag van uitvoering bekendgemaakt. Advertentie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenen jiy'T'gij ft Jongens-en meisjesschoenen Het, Haarlems Comité voor Kamermuziek opende donderdag het nieuwe seizoen met een gemengd recital van solozang en piano spel in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. In de eerste helft van de avond hoorden wij de mezzo-sopraan Rose mary le Gras-Pierson, met klavierbegelei ding van Hanneke Compaan-Houbolt. De zangeres gaf blijk veel aanleg te heb ben inzake de voordracht. Haar tempera ment en haar intelligentie zijn daarbij fac toren van primaire betekenis. Wanneer zij zich volledig weet in te leven, zoals wij dat vooral constateerden in een viertal Spaanse liederen van Joaquin Nin en in een paar nummers van Schumann, brengt zij haar vrij grote stem op een spanning, waarvan het klinkende resultaat een overtuigende indruk maakt. Wanneer zij echter een meer objectieve toon aanslaat, dus met minder .nnerlijke spanning zingt, klinkt het geluid echter vrij vlak en bovendien niet erg zuiver, wat vooral in een der „Italiaantjes" opvallend was, die naar traditioneel ge bruik het programma inluidden. Ook in „A cradle song" van Britten liet de bezielende stuwing verstek gaan. Het bleek daarbij, dat het keelinstrument op zichzelf weinig charmerende of boeiende kracht heeft. El ders echter, bijvoorbeeld in aanvang en slotpassage van „Requiem" van Schumann was er kleur en innige bezieling in het sotto-voce. Mevrouw le Gras-Pierson bezit dus werkelijk wel de middelen om met haar stem uitdrukking te geven aan haar gemoedsbewegingen. Zij mag echter geen ogenblik vergeten, dat een pianissimo een ingehouden fortissimo is of hoort te zijn en verder, dat een quasi objectief voca liseren zijn waarde ontleent aan de schoon heid van de klank. De vertolkingen van „The nurse's song" van Britten en van de liederen van Nin lieten echter overvloedig blijken, dat de zangeres tot boeiende inter pretaties in staat is. Haar begeleidster, mevrouw Compaan-Houbolt, speelde met veel begrip en technische vaardigheid de belangwekkende klavierpartijen. De sa menwerking mocht voorbeeldig heten. Na de pauze maakten wij met het spel van de pianiste Marjolijn Snijder, een leer linge van Jaap Spaanderman, kennis. Met de Fantasia in c van Mozart, de suite „Pour le piano" van Debussy en Prélude, Choral et Fugue" van César Franck liet zij zich gelden als een opmerkelijk talent, toe gerust met een technische vaardigheid, waarmee zij haar krachtige innerlijke span. ningen volkomen kan uitleven. Synthetisch kan men haar prestaties van deze avond samenvatten met de woorden: kracht, lenigheid, ritmische correctheid en bloeien de muzikaliteit. Wie de aanzienlijke eisen technische en muzikale van Franck's nobele compositie zo briljant het hoofd weet te bieden als wij het van haar hoor den, behoort tot de uitverkorenen. Het is dan ook te voorzien dat Marjolein Snijder, die de jonge echtgenote is van Bernard Haitink, parallel met haar man een prach tige carrière voor de boeg heeft. Jos. de Klerk Advertentie Maandag 13 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Het „Nieuw Operette Gezelschap" geeft een voorstelling van „De zigeuner baron" van Johan Strauss, onder regie van Jos Dröse. Solisten in dit program ma zijn Theo Jansma, Lenie Cramer, Bart van Oerle, Corry Lammers en Tini Kok. Dinsdag 14 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Nogmaals geeft het „Nieuw Ope rette Gezelschap" onder muzikale lei ding van Johan 't Vlie een voorstelling van „De zigeunerbaron van Johan Strauss. Dinsdag 14 oktober, Concertgebouw 20 uur: In een serie van drie concerten, die als „Meesterserie" gegeven worden, ver zorgt de pianist Jan Smeterlin het eer ste. Het zal geheel aan werk van Cho pin gewijd zijn. Woensdag 15 oktober, Concertgebouw 20 uur: Het Haarlemse Operakoor onder leiding van Bep Ogterop geeft een con cert. Als solisten in dit programma tre den op de sopraan Maria van Dongen, de tenor Chris Scheffer, de coloratuur sopraan Evelyn Leythe en de bas-bari ton Gerard Drove. Zij zullen onder meer fragmenten uitvoeren uit Carmen, Faust, Aïda en De Toverfluit. Vrijdag 17 oktober, Concertgebouw 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft onder leiding van Henri Arends het eerste concert in de serie V. Het programma bevat werken van Haydn en Hindemith. Na de pauze brengt de solist, de pianist George van Renesse, het Eerste pianoconcert van Brahms ten gehore. AMATEURTONEEL Zaterdag 11 oktober, wijkgebouw „De Princebof" 20 uur: De Heemsteedse to neelvereniging „Nut en Genoegen" geeft een voorstelling van „Je kunt het niet kopen" van Maarten van Vught. Op za terdag 18 oktober wordt deze voorstel ling herhaald in „Het wapen van Heem stede" aan het Wilhelminaplein. Donderdag 16 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: De toneelvereniging „Door In spanning Uitspanning" geeft een uitvoe ring van „Het oude ijzer". VOLKSUNIVERSITEIT Dinsdag 14 oktober. Gebouw van de Vrij zinnig Hervormden 20 uur: M. Th. Re- gout houdt bij de kleurenfilm „Tot de uiterste grenzen der aarde" een lezing over een tocht van Alaska naar Vuur land. (.Jacobstraat 6) Donderdag 16 oktober. Frans Halsmuseum 20 uur: Een filmprogramma. Als hoofd schotel „Het gebeurde gisteren" van Wim Povel. In het voorprogramma „Nice time" over het leven rond Piccadilly Circus en de experimentele film „Lueur". Vrijdag 17 oktober, Concertgebouw (bo venzaal) 19.30 uur: De toonkunstenaar Paul Chr. Westering geeft een inleiding tot het concert van het Noordhollands ..Philharmonisch Orkest. CURSUSSEN: Maandag 13 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Kees Hana houdt zijn tweede voordracht over „De natuur van zee, strand en duin" met lichtbe lden. V'ncnsdag 15 oktober, Frans Halsmuseum 20 uur: Over „Het Nabije Oosten vanaf de prehistorie tot het heden" spreekt de heer C. Th. de Bieshuizen. Het is de tweede lezing in een serie van drie. Donderdag 16 oktober, Coornhert-lyceum 20 uur: De kunstschilder L. H. H. Schut te geeft de tweede les uit een serie van zes, die onder de titel „Tekenen naar levend model" wordt gegeven. GELOOF EN WETENSCHAP Vrijdag 17 oktober, Stadsschouwburg 20 uur: Jan Glissenaar en Peter Pennarts houden een causerie met projectie van kleurendia's over „Mensen tussen Tunis en Aswan". CURSUSSEN: Maandag 13 oktober, Brinkmann 20 uur: Drs. Lambert Tegenbosch zal in zijn tweede litteratuurles spreken over „De contemporaine katholieke poëzie in Ne derland". Maandag 13 oktober. Brinkmann 21 uur: Dr. A. L. Constandse vervolgt zijn cur sus „De actuele wereldpolitiek". DIVERSEN Woensdag 15 oktober, gebouw Vrijz. Her vormden 20 uur: Voor de vereniging van Vrijzinnig Hervormden spreekt prof. dr. J. H. van den Berg over „Het menselijk gezicht sinds 1840". Donderdag 16 oktober, gebouw „Nieuw Berkenrode" (Herenweg) 20 uur: Voor de Heemsteedse afdelingen van de Ka tholieke Arbeiders Beweging en de rooms-katholieke middenstandsvereni ging houdt pater Henri de Greeve een voordi-acht over „Een opzienbare recht spraak". Donderdag 16 oktober „Wilhelminakerk" 20 uur: Voor de Bijbelkioskvereniging zingen de koren Haarlem, Laudate Do- minum, Asaf en Maranatha onder lei ding van Kees Deenik liederèn. Vry'dag 17 oktober, Brinkmann 14.15 uur: Dr. L. van Egeraat, die reeds diverse malen gesproken heeft over Italië, hield donderdagavond voor de leden, van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging in de grote zaal van het Concertgebouw een voordracht over dit onderwerp. Het was de eerste keer dat de leden in het winterseizoen bijeen kwamen en de afdelingsvoorzitter, de heer G. Ver kerk, heette de vele bezoekers welkom. De opzet van dr. Van Egeraat was niet de leden der N.R.V. een indruk te geven van de vele bekende toeristische centra uit Italië, maar hen te wijzen op welke wijze zij het land moeten bereizen en aan welke punten zij in het bijzonder de aan dacht moeten wijden. Men dient niet in korte tijd aan vele plekjes een bezoek te brengen, omdat dit te vermoeiend is, maar rustig te reizen, waardoor men veel meer van de schoonheid in zich opneemt. Uit de wijze waarop dr. Van Egeraat zijn reis ervaringen vertelde bleek dat hij een bij zondere studie heeft gemaakt van de historie, de cultuur en het natuurschoon in diverse delen van het land. Bezoeken werden gebracht aan verscheidene kunst steden en hierover deelde de spreker inte ressante bijzonderheden mee. Advertentie ia (■f ki ■■■min BromfietserJ ^ïSïïïH; ■■■i ■■i Scooterrijder! Bescherm uw leven met de (in België en andere landen zijn veilig- heidshelmen reeds verplicht) en terecht» velen danken hun leven aan hun veiligheids helm! De statistiek bewijst het (■•■■■I ■■■I ■■■■«I ,0 ■■■■■■■■■■I Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt mejuffrouw D. Kroes een lezing over „Doe meer met minder geld". Zaterdag 18 oktober, „Het Huis van Looy" 20 uur: Dr. J. Meyer houdt onder de titel „Zeventiger contra tachtiger", een voordracht over Jacobus van Looy en Willem Paap. Zaterdag 18 oktober, Concertgebouw 20 uur: De mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" geeft in samenwerking met de zangvereniging „Apollo" een concert on der leiding van Ernst van het Kaar. Het programma omvat onder meer het „Te Deum Laudamus" van Hubert Cuypers. FILMVOORSTELLINGEN Zondag 12 oktober, Rembrandt-theater 11 uur: Een reprise van de film „Het grote avontuur". Zondag 12 oktober, Lido-theater 11 uur: Vertoning van de film „Koning der melodieën" over het leven van Verdi. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Hout weg 103): Geopend iedere donderdag van 10—12.30 en 13.30—17 uur; zondag van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—17 uur en op zon- en feestdagen van 1417 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse school van de zestiende to' de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten, 1017 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculrturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 uur. des zondags van 13 tot 16 uur. Kunstzaal „De Ark", Nieuw Heiligland 1-3: Tot 19 oktober een expositie van tekenin gen en schildersstudies van Harry Völker en Jan Campgens. Dagelijks ge opend van 9—14 uur en van 19—22 uur. Zondags van 1622 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat 1: Ex positie van werk van Pieter Giltay. Da gelijks geopend van 10—22 uur tot 1 no vember. Galerie Espace. Klein Heiligland: Expositie van werk van onder anderen Sanders, Chapon, Fronkot en Yvonne Kracht, tot 18 oktober geopend van 1117 uur. Het Huis Van Looy (Ingang Kamperlaan). Expositie van werk van Jacobus van Looy en Willem Zwart, tot 2 november. Dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. „De Hoofdwacht": Onder auspiciën van de Bond van Nederlandse architecten houdt de kring „Haarlem" een expositie van werk van de leden, dagelijks geopend van 10—12 en 13.30—16 uur, tot 20 ok tober. Vishal. De leden van „De Groep" houden een expositie, die dagelijks geopend is vanaf 11 oktober van 1017 uur. Zon dags van 1417 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11