De opvolging van minister Algera Victoria. de beurs van gisteren Amsterdamse Beurs Op en om het Binnenhof VRIJDAG 10 OKTOBER 1 958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Verbod tot „Stille tocht" in Amsterdam Landbouwministers te Parijs bijeen Minister Vondeling: boter- probleem is prijsvraagstuk Dr. Mansholt sprak over landbouw en Vrijhandels zone Russische spionage hij Amerikaanse kernproeven? Euratoomcommissie gaat niet naar Amerika Nieuwe SER-voorzitter geïnstalleerd Altijd ovenvers- Altijd even lekker! De Indonesische nota aan Nederland Britse wapenhulp aan Israel? Felle reactie uit Cairo Dr. Drees betuigt Vaticaan deelneming van regering Scheepvaart burgemeester van Amsterdam heeft het houden van een zo genoemde stille tocht als protest tegen de terugzending van de 37 verstekelingen verboden. Aan de Initiatiefnemers tot deze mars door Am- ^tprdam is meegedeeld, dat deze afwijzing mnet worden gezien als een persoonlijke beslissing van de burgemeester. Deze is namelijk van mening, dat een dergelijke protestdemonstratie niet op de openbare weg thuis hoort. De protesttocht was voor zaterdagmiddag georganiseerd door het „Actiecomité 37". waarin zijn vertegenwoordigd het Vetera- nenlegioen Nederland, de stichting „Dooi de Eeuwen Trouw", de jongerenorganisatie De' Jonge Leeuwen" en „Permuda Ma- i'uku". AMSTERDAM De handel was over vrijwel de gehele linie van weinig betekenis. De koersver- houding was lager zonder dat er van een flauwe stemming gesproken kon worden. Het consolideren van de posities was eer der het geval. Aandelen Kon. Olie werden ingezet op 178,70, ofwel 2 beneden de vorige slotprijs en 1,40 onder pariteit Hew York. Moeilijkheden in Irak en de onrust in Libanon zijn niet bepaald be moedigend voor een gunstige stemming voor de oliewaarden. Toch kocht New York mondjesmaat waardoor de openings koers steeg tot I 179,50 op welk niveau ongeveer gesloten werd. O. deze basis blijven aandelen Kon. Olie echter voor de publieke speculatie nog fe zwaar. Koers verschillen naar beide zijden van 20 t.ot 40 punten, omgerekend op de oude basis. z"n voor deze aandelen normaal. De pu blieke belangstelling was dan ook thans weer voor de oliewaarden zeer minimaal Ook de overige internationale waarden bleven vandaag van de publieke belang stelling verstoken. Er kwam van deze fondsen ook geen stimulans uit Wallstreet. omdat de slotkoersen aldaar tegenvielen, ten gevolge van de vrees voor een dis contoverhoging. In de Philipshoek ging bitter weinig om. Hier en daar zitten nog flinke stroppen van enige dagen geleden die de handel in deze hoek sterk afrem men. Het gloeilampenfonds lag op 344Vz ongeveer 2 punten beneden de vorige slot prijs. Ook de 5 percent converteerbare obligaties Philips werden ruim 1 percent lager geadviseerd. Het bericht over on derhandelingen over de verkoop van de Unileverbelangen in Noorwegen, (vetraffi- naderij te Frederikstad en epfabrieken te Oslo) had geen invloed op de koers van de margarineaandelen. Deze gingen met het algemene marktbeeld mee en noteer den op 407 ongeveer 2 punten lager. A.K.U. was kalm en 2 percent beneden woens dag. K. L. M. noteerde minus een gulden ingevolge Wallstreet. In de scheepvaarthoèk ging zo nu en dan een stuk om. De stemming in deze sector was niet onvriendelijk en de koer sen bleven prijshoudend tot zelfs iets ho ger. De drukte in de cultuurwaarden is vrijwel afgelopen. Amsterdam Rubber liep van 69 op tot 70, maar verloor op deze prijs toch nog een punt bij de vorige dag. Deli was een gulden lager en H.V.A. een punt in reactie. Staatsfondsen waren kalm en prijshoudend. Aandelen Stokvis werden 2punten hoger vernomen op mededelingen over gunstiger vooruitzichten. Aandelen n.v. voorheen G.C.T. van Dorp en Co. wer den 4% punt lager op 45 geadviseerd. De maatschappij passeert het dividend (v.j 5 percent). Claims L. van der Grinten verder in reactie op f 460 480). Prolon gatie 3% percent. (ANP). NEW YORK Aluminium-, televisie- en papierfondsen hodden de leiding in een onregelmatige markt. Het industriegemiddelde kwam van 539,41 op 539,61; dat voor spoorwegen van 146,62 op 147,16 en dat voor openbare nuts bedrijven van 81,55 op 81,75. Dit betekende voor de gemiddelden records, respectieve lijk een absoluut, een sinds meer dan een jaar en een sinds 28 jaar, Alcoa en Kaiser stegen elk meer dan een dollar. De groep werd gesteund door nieuws over de activi teiten van enkele ondernemingen in ver scheidene delen van het land. ïn de sector televisie en elektronia steeg Zenith 4 dollar en Columbia Broadcasting, Raytheon en K.C.A. stegen 1 tot meer dan 2 dollar. De tabakswaarden stegen fractioneel tot meer 6an 2 dollar (Lorillard). De staalwaarden verstevigden hun positie onder leiding van Republic, dat meer dan een dollar steeg. Monsanto steeg meer dan 2 dollar in dé chemiesector. Van de 1196 vei-handelde fondsen stegen er 546 en daalden er 407. De omzet bedroeg 3.670.000 aandelen tegen de vorige dag 3.680.000. (UPI) 3-3J4«/o Nederl. *47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 »/0 ?r. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K- N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabviek. Sew.Phiüps Gloeil. Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Uordtsche Petrol. Ron. Petroleum Rilliton A'dam Rubber R.L.M [foil. Amer. Lijn. R-N.S.M N. Scheepv. Unie V- Nievelt Goudr. Pos. v. Ommeren H.V.A Uelimaatschappij Jmsterd. Bank.. Handelsbank Handel Mij Rotterd. Bank.... wentsche Bank. Anaconda Copper Rethlehem Steel.. «S. Steel General Motors.. Shell Union lidewater Slotkoers Heden gisteren 13.45 ui 91 92 94% 94% 109VJ 109% 84 93% 94% 96% 94% 104% 216% 219 328 328 186 185 321 321 189% 189 292 293 344% 348% 169% 407 408' 195 195 154 152 740% 745 f 179,60 i 180,-- 173 74 70'/2 69 f 101,50 f 100,50 148 148% 151% 152% 129 128% 130% 131 242 242 111% 112 f 124,— f 124,— i239% 239% 92 92 185 185 199% 199»/» 181 60% 60% 48% 49 807/is 81% 49% 49 83% 82 25% 25% De eerste dag van de bijeenkomst van de Interministeriële commissie werd voor een groot deel in beslag genomen door de algemene besprekingen over liet rapport van de plaatsvervangers over de landbouwpolitiek van de verschillende lan den van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.). De meeste delegatieleiders hebben dit rap port gunstig ontvangen en toestemming tot pubiikatic gegeven. De heer Thoma (Oostenrijk) stelde de oprichting voor van een supranationale centrale, die op Europees niveau het be langrijke vraagstuk der melkprodukten zou moeten regelen. Voor lord Waldegrave (Engeland) was het rapport der plaatsver vangers belangwekkender dan de voor gaande, daar d bijzondere problemen van elk land er in behandeld worden.In de middag hielden de ministers zich bezig meet de bespreking van het botervraag- stuk. De besprekingen zullen heden wor den voortgezet. (AFP). „Het botervraagstuk is voor alles een prijsvraagstuk", zo verklaarde de Neder landse minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vonde ling, tegenover een vertegenwoordiger van Agcnce France Presse. „Als alle Europese landen de boterprijs zouden ver lagen, zou er geen botervraagstuk meer zijn daar hel verbruik zou toenemen," zo vervolgde hij. Minister Vondeling bleek verheugd te zijn, dat het voorstel van de Nederlandse delegatie op de bijeenkomst van de mi nisters van de E.E.G., die zo juist te Brus sel is gehouden, om het vraagstuk der voe- dergranen te binden aan dat van de melk produkten werd aanvaard. Deze twee vraagstukken, die nauw samenhangen, zullen dus gelijktijdig door de deskundi gen bestudeerd worden. De sfeer is voor de werkzaamheden van de ministers van Landbouw, die te Parijs bijeen zijn, vol gens minister Vondeling niet gunstig. Be halve de nationale zorgen van elk van hen. is er een vraagstuk, dat bij .de besprekin gen overheerst, namelijk dat van het Vrij- handelsgebied. Het schijnt moeilijk con crete resultaten te bereiken op andere ter reinen zolang de onzekerheid dienaangaan de nog bestaat;. De directie van de Staatsmijnen heeft uit de winst van 1957 een miljoen gulden ter beschikking gesteld van alle werknemers Deze hebben daardoor een extraatje ver worven van 1 dag verlofloon. Wie dit bedrag in de spaarregeling van de Staats mijnen aan zijn spaartegoed toevoegt, krijgt er nog een extra premie van 45 per_ cent bij. Te Brussel In een vergadering van de Landbouw- commissie van het Europese Parlement heeft dr. Mansholt, vice-voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap, verklaard, dat het feit dat de commissie zich eerst op een probleem der marktpolitiek namelijk dat der voedergranen wil concentreren, geens zins betekent dat zij dit vraagstuk los ziet van het algemene marktbeleid. Zij ziet dit integendeel als het kernvraagstuk der marktpolitiek. Wat het opnemen van de landbouw In het Vrijhandelsgebicd betreft vestigde de heer Mansholt er de aandacht op, dat dit nooit de ontwikkeling van een gemeen schappelijk landbouwbeleid in het kader der zes mag bemoeilijken. De eerste vier jaar diende de aktiviteit op landbouw gebied der Vrijhandelszone beperkt te blijven, bijvoorbeeld tot een harmonisatie van subsidies en het wegnemen van enkele belemmeringen. De heer Mansholt wees op het nauw verband tussen marktpolitiek en struc tuurbeleid, en op het speciaal belang der structuurverbetering. Men dient niet lan ger uitsluitend middelen te gebruiken om de gevolgen van de moeilijkheden in de landbouw te verzachten, men dient ook de oorzaak van die moeilijkheden op te spo ren en tenslotte weg te nemen. Dit is een kwestie van jaren, misschien zelfs van generaties. De structuurverbeteringen kunnen zo wel door samenwerking met instellingen als de boerenleenbanken gefinancierd worden als wat de grotere projecten betreft door de Europese investering- banken. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat deze bank op een zakelijke basis werkt. NEW YORK (Reuter) Ambtenaren van de Amerikaanse commissie voor kern energie en van het ministerie van Defen sie hebben uiting gegeven aan hun vrees, dat de Russen spionage hebben gepleegd bij de proeven met Amerikaanse kernwa pens, aldus meldt de „New York Times". Volgens het blad zijn de ambtenaren ver ontrust over de nauwkeurigheid van de gegevens in de Russische bekendmakingen over kernproeven van de Amerikanen. Zij achten het onmogelijk, dat de Russen alle proeven, waarover zij juiste berichten heb ben gepubliceerd, hebben kunnen vaststel len met instrumenten die in de Verenigde Staten bekend zijn. In een door Euratoom uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat de Eura toomcommissie zich genoodzaakt heeft gezien de Amerikaanse regering te doen weten, dat zij in verband met de gezond heidstoestand van de voorzitter, Louis Armand, niet in staat is naar Washing- te komen. Het lag in de bedoeling, dat tijdens dit bezoek de ondertekening zou plaatsvinden van de overeenkomst inzake samenwer king tussen Euratoom en de Verenigde Staten. Rekening houdend met de nieuwe omstandigheden overweegt de commissie de ondertekening binnenkort te Brussel toe doen geschieden. Voorzitter en leden van de Euratoomcommissie zouden bij het bezoek de officiële gasten van de Ame rikaanse regering zijn geweest. Hoewel Louis Armand het voornemen te kennen had gegeven in verband met zijn gezond heidstoestand af te treden, heeft hij tijdens de deze week te Brussel gehouden bijeen komst van de ministerraad van Euratoom zijn ontslag nog niet aangeboden. (Belga- Reuter). Prof. dr. G. M. Verrijn Stuart is gisteren tot voorzitter van de Sociaal-Economische Raad geïnstalleerd. De installatierede werd gehouden dooi de waarnemend voorzitter, de heer T. J. Twijnstra. Als voorzitter heeft de raad, aldus de heer Twijnstra, een man nodig met ervaring en wijsheid. Bovendien moet hij een dynamische persoonlijkheid zijn. Zowel de wetenschap als de praktijk zijn door prof. Verrijn Stuart, die hoogleeraar in Rot terdam, Utrecht en Amsterdam was en bo vendien belangrijke functies in het bank wezen in het voormalig Nederlands-Indië en in Nederland heeft bekleed, verenigd. De wijze waarop prof. Verrijn Stuart zijn taak heeft verricht als lid van het dagelijks bestuur en tevens als voorzitter van de commissies Benelux, Europese Gemeen schap en vrijhandelszone, heeft in de SER de overtuiging gewekt, dat hij ook als voorzitter zijn taak 'zal kunnen ver vullen. In zijn dankwoord zei prof. Verrijn Stuart ondermeer, dat de behoefte aan publieke bevoegdheden niet overal even groot is. De inzichten verschillen, de weer standen tegen het invoeren van iets, dat nieuw is, zijn ongelijk. Het is niet verwon derlijk dat zich eerst een snelle ontwikke ling en daarna verlangzaming en stagnatie hebben voorgedaan. Voorts sprak de nieuwe voorzitter over het verwijt, dat er een te grote invloed van de S.E.R.-adviezen zou uitgaan op het economische en sociale beleid in den lande. Als deze adviezen be langrijke invloed hebben dan komt dit. omdat zij deugdelijk van voorbereiding en waardevol van inhoud zijn. Het pad van minister-president dr. Drees is de laatste tijd niet bepaald met rozen bezaaid. In de eerste plaats kan hij moeilijk geestdriftig zijn over de wijze, waarop de Kamer zich ter gelegenheid van de jongste algeméne politieke beschou wingen over het beleid van het kabinet heeft geuit. Voorts moet hij het in zijn hart toch zeker ook onaangenaam vinden, dat zijn naaste politieke vrienden inzake het beleid met betrekking tot Nieuw-Gui- nea, niet meer ten volle achter het kabi netsbeleid staan. En vervolgens kreeg hi.i onmiddellijk na afloop van het algemeen debat met een niet zo eenvoudige kwestie te maken door het aftreden van mr. Al gera, de minister van Verkeer en Water staat. Misschien, dat er ergens in ons land wel lieden zijn, die daarover min of meer verheugd zijn. Ik bedoel degenen, die niets moeten hebben van de verhoog de tarieven van de veerdienst tussen Bres- kens en Vlissingen. Waarschijnlijk zullen zij echter verstandig doen met niet te vroeg te juichen. Het indertijd omtrent die tarieven genomen besluit berustte immers op een beslissing van het gehele kabinet. En nu kan ik niet terstond zien, welke fac toren thans, slechts kort na de door die aangelegenheid veroorzaakte verwikkelin gen. aanleiding tot een ommezwaai in het kabinetsbeleid ten opzichte van de veren kwestie zouden kunnen geven. Dat zijnerzijds mr. Algera er niet rou wig om zal zijn. zich. nu hij toch tot het neerleggen van zijn portefeuille is overge gaan, van het probleem inzake de veren tarieven bevrijd te weten, ligt voor de hand. Overigens had hij nog met verschil lende andere, waarlijk niet eenvoudigere problemen te kampen. Vandaar, dat het heel begrijpelijk is, dat hij, wiens gezond heid een beletsel vormt om zich met vol le kracht aan het ministerschap te geven, het ogenblik aangebroken achtte het een beetje rustiger te gaan doen en dus als minister af te treden. Het pleit voor zijn gaaf karakter, voor zijn verantwoordelijk heidsgevoel, dat hij de volksvertegenwoor diging alle gelegenheid heeft verschaft om in het jongste algemeen debat haar me ning ook over zijn beleid kenbaar te ma ken en dat hij niet vóór dit debat tot zijn ontslagaanvrage is overgegaan. Wat nu verder de moeilijkheid betreft, waarvoor de minister-president zich ge plaatst ziet, deze is allereerst, dat het aantal personen geschikt om aan het hoofd te staan van een waarlijk niet licht te achten departement als dat van Ver keer en Waterstaat, niet buitengewoon groot is. Terecht heeft minister Drees in een gesprek met een journalist van de Volkskrant er al op gewezen, dat de mi nister, die dat departement moet leiden, een zware taak te vervullen heeft. Zeker, het is niet volstrekt nodig, dat men zelf vroeger bij dat departement of in een aan verwante diensltak werkzaam is geweest. Doch wel is als een van de belangrijke vereisten te beschouwen, dat men beschikt over ervaring alsmede breed inzicht op verkeersgebied, zowel nationaal als inter nationaal. Daarnaast behoort tot de moeilijkheden, die zich bij de vervulling van de open plaats in het kabinet voordoen, dat de minister-president volstrekt noodzakelijk acht, het politieke evenwicht niet te ver- bi-eken. Met andere woorden, hij moet uit zien naar een tweede anti-revolutionair. Zou de minister van Zaken Overzee, de tot de Christelijk-Historische Unie behorende mr. Helders, van zijn tegenwoordige baan tje genoeg hebben, dan ware de moeilijk heid voor de minister-president wellicht heel wat minder groot. In dat geval toch kon hij eventueel tot „stuivertje wisse len" overgaan en bij voorbeeld een Anti- Revolutionair voor laatstgenoemd minis terie, en iemand uit de Christelijk-Histori sche gelederen voor Verkeer en Waterstaat aanzoeken. Helaas is het echter niet zo gesteld, dat de heer Helders er de brui aan wil geven. En dus blijft het onontbeerlijk een Anti-Revolutionair te vinden, aan wie het departement van mr. Algera kan wor den toevertrouwd. Tussen twee haakjes: Vrijwel terstond na dat in 1956 ten lange leste het kabinet-Drees het levenslicht aanschouwde, heette het, dat de verschillende partijen er los van stonden. In het. bijzónder heeft toen en ook later nog. dr. Bruins Slot zich uitgesloofd om het bestaan van enige band tussen zijn partij en het kabinet te ontkennen. Mij is het steeds voorgekomen, dat die voorstel ling van zaken niet bijzonder in overeen stemming met de werkelijkheid was. De omstandigheid, dat degene, die aan het hoofd van het kabinet staat, het niet meer dan vanzelfsprekend, ja geboden vindt, de Anti-Revolutionair mr. Algera door een Anti-Revolutionair te vervangen, bewijst m.i. zonneklaar, dat de voorstelling van zaken van de A.K.-fractie!eider dr. Bruins Slot in zeer belangrijke mate met de nuch tere werkelijkheid in strijd is. Op het ogenblik, waarop ik deze kroniek schrijf, is nog geenszins bekend, of dr. Drees al een Anti-Revolutionair heeft ge vonden voor de opvolging van minister Algera. De omstandigheid, dat in I960 al gemene verkiezingen worden gehouden en daarmee aan het huidige kabinet een einde zal komen, zal hel ook niet gemak kelijker maken iemand te ontdekken, be reid om voor misschien slechts twee jaar, de portefeuille in kwestie te gaan torsen. Wie weet immers, of er in de in 1960 te vormen ploeg nog wel plaats voor een Anti Revolutionair zal zijn? Bovendien bestaat er nog altijd de mogelijkheid, dat er reeds eerder een kink in de kabel zou komen, die een kabinetscrisis tengevolge zou heb ben. Aldus, kort samengevat, de hier en daar wel gekoesterde mening, dat er vrij wat reden zou zijn om de kansen op spoedig succes, wat de vervulling van de vacatu re aangaat, niet zo hoog aan te slaan. Hiertegenover staat echter, dat het al heel vreemd zou moeten lopen, indien er in 1960 een kabinet zou optreden zonder Anti-Revolutionairen en dat dus degene, die thans de portefeuille in kwestie zou aanvaarden, vermoedelijk toch een vrij aardige kans zou hebben over twee jaar weer te worden ..ingehuurd". Natuurlijk blijft er het risico van een binnen twee jaar uitbrekende kabinetscrisis. Het merkwaardige is echter, dat ondanks het feit, dat er voor dr. Drees en zijn ambtge noten zeker geen reden tot voldoening bestaat over de van de zijde der Kamer onlangs ondervonden bejegening, het de bat anderzijds toch helemaal geen aanwij zingen opleverde, dat er een combinatie gereed staat om, zodra het maar even kan het tegenwoordige ministerie het vertrou wen op te kunnen zeggen. Veeleer schijnt de tijd nog niet rijp te zijn voor een ande re groepering. Welnu, zolang dat niet het geval is, kan men het er m.i. op houden, dat, de heren van nu zullen kunnen aanblij ven, zonder ernstig gevaar voor een dode lijke botsing tussen hen en de volksverte genwoordiging. BETERE VOORLICHTING. Tot de minder aangename dingen, die overigens de minster-president bij de jongste ontmoeting met de Tweede Kamer zijn overkomen, behoorde ongetwijfeld de kritiek op het gebrek aan bereidheid van de regering, daar waar zulks kan en even tueel zelfs moet, behoorlijk opening van zaken te verschaffen. Prof. Romme had groot gelijk, toen hij met een motie voor de dag kwam, waarin de wens werd geuit, dat ten opzichte van allerlei aan de regering door colleges van advies verstrekte adviezen, de algemene beleidslijn zal zijn het parlement de no dige voorlichting te verschaffen. Die ad viezen hebben in heel wat gevallen betrek king op aangelegenheden, waarmee de Kamers zich in verband met haar taak op wetgevend gebied hebben bezig te houden. Daarom ligt het voor de hand, dat zij in dat opzicht goed op de hoogte worden ge bracht en gehouden. Maar dat is nu juist iets waarvoor de minister-president in het algemeen niet bijster veel voelt. En dus stribbelde hij tegen. Echter zonder succes, want met uitzondering van de C.H. fractie, bleken de overige fracties aan de zijde van prof. Romme te staan, zodat de motie, bij zitten en opstaan, er glad door ging. Minister Drees moge nu wel kunnen beweren, dat er zich soms gevallen voor doen, waarin bij de regering ingekomen ad viezen zich niet voor publicatie lenen, dit neemt niet weg, dat hij er goed aan zal doen in den vervolge in het algemeen in overeenstemming met het door de Kamer verlangde te werk te gaan en dus nodeloze geheimzinnigheid te vermijden. Nu er enige noten gekraakt werden over onvoldoende medewerking in overheids- regionen met betrekking tot voorlichting, wist mr. Burger nog een mooi verhaal ten beste te geven van het ministerie van Ma rine. Ten behoeve van een Kamerlid, die hierom gevraagd had naar aanleiding van een buitenlands bericht over een officiële aankondiging, die er ten onzent zou heb ben plaats gevonden inzake „ombouw" van kruisers, had de bibliothecaresse van de Kamer aan genoemd departement ver zocht even te willen mededelen, waar die officiële aankondiging te vinden was. Ma rine had echter geweigerd hierop uitsluit sel te verstrekken en er aan toegevoegd, dat bedoeld Kamerlid zich maar met een schriftelijke vraag tot de minister moest wenden. Deze laatste, die-het zij tot zijn eer gezegd-zelf overigens helemaal niet ongeneigd blijkt te zijn om, als men hem daarom vraagt, inlichtingen te verschaf fen, meende het eerst in het Kamerdebat nog voor zijn departement te moeten op nemen. Begrijpelijkerwijze veroorzaakte dit verbolgenheid. Inmiddels schijnt minister Slaf wel tot de ontdekking te zijn gekomen, dat hij er met die aanvankelijk door hem aangeno men houding glad naast is geweest. Dit was trouwens evenzeer het geval met de functionaris, die het niet over zijn lippen had kunnen krijgen mede te delen, dat de buitenlandse schrijver zich vergist had. want dat de door hem bedoelde officiële aankondiging... nooit was geschied! Het is nu maar te hopen, dat de minister de ambtenaar in kwestie eens en voorgoed zal hebben duidelijk gemaakt, dat hij het voortaan niet in zijn hoofd moet halen, om, als men hem zo iets simpels en on schuldigs vraagt, de vereiste voorlichting achterwege te laten. Maar ja, het ongeluk wil nu eenmaal, dat een figuur als de mi nister-president jammer genoeg niet voor gaat in het streven om, waar het maar kan, de gewenste voorlichting te (helpen) verstrekken. Daardoor kan in verband met het zotte optreden van de door mr. Bur ger ten tonele gevoerde ambtenaar helaas enigermate gelden: zo heer, zo knecht, waarbij dan vooral te denken valt aan... de heer minister-president. Dr. E. van Raalte Advertentie Miuw tuc^v garandeert U de versheid DJAKARTA (ANP) „De Indonesische regering kan de financieel-economische be langen van Nederland in Indonesië niet be spreken, zolang geen oplossing is gevon den voor het vraagstuk van Nieuw-Gui- nea". Dit wordt gezegd in de nota, die woensdag op het ministerie van Buiten landse Zaken in Djakarta is overhandigd aan het hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging in Indonesië de heer Hasselman. De tekst was donder dag in de Indonesische hoofdstad gepubli ceerd en de hoofdinhoud is nog in ons blad van donderdag weergegeven. De Indonesische regering noemt in de no ta drie- punten, die een basis kunnen vor men voor normale betrekkingen met Ne derland. Als eerste wordt genoemd de li quidatie van het „vraagstuk van het kolo nialisme in Indonesië", voorts economi sche en handelsbetrekkingen tussen Indo nesië en Nederland op grondslag van ge lijkwaardigheid en wederzijds voordeel en tenslotte „andere onderwerpen, die de betrekkingen tussen beide landen nauwer kunnen maken". In de nota wordt voorts gesteld, dat In donesië van 1950 tot 1.956 ten koste van gro te inspanningen de financieel-economische verplichtingen, voortvloeiende uit de R.T.C., jegens Nederland is nagekomen „ofschoon Indonesië er zich van bewust was, dat de financieel-economische over eenkomst een zware last vormde voor In donesië en over het algemeen van meer voordeel was voor Nederland dan voor Indonesië". „Gezien deze Indonesische bereid heid", aldus gaat de nota verder, „kon worden gehoopt dat van Nederlandse zij de tenminste de morele plicht zou worden gevoeld de restanten van het kolonialis me op het grondgebied van de republiek Indonesië op te heffen. Het Indonesische volk kan waarlijk niet begrijpen, welke redelijke motieven Nederland bewegen aan zijn koloniaal bestuur in Nieuw-Gui- nea vast te houden". Tenslotte wordt in de nota gezegd, dat het conflict op econo misch gebied tussen beide landen is ge rezen, „omdat Nederland het niet nodig schijnt te achten het geschil over Nieuw- Guinea langs de diplomatieke weg en door overleg op te lossen". CAiRO (Reuter) In officiële kringen in de Verenigde Arabische Republiek wordt de verkoop van twee Britse duik boten aan Israel gezien als een „zeer ern stige actie tegen het Arabische nationa lisme welke niet onbeantwoord kan blij ven", aldus meldt het Egyptische blad „Al Ahram" Het voegt eraan toe, dat men thans te Cairo overweegt hoe men de Britse maat regel kan beantwoorden en hoe men En geland ervan kan weerhouden zijn hulp aan Israel uit te breiden. Egypte heeft ten minste vijf Russische duikboten. De minister-president, dr. W. Drees. heeft de secretaris van het College van Kardinalen te Vaticaanstad het volgende telegram gezonden: „Ter gelegenheid van het overlijden van Zijne Heiligheid Paus Pius de Twaalfde en een eerbiedige hulde brengend aan diens nagedachtenis, moge ik de gevoelens van de Nederlandse raad van ministers vertolken door aan uw hoogwaardige excellentie innige deel neming te betuigen". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, heeft een tele gram van rouwbeklag aan kardinaal Tis- serand gezonden. Hij bracht ook, verge zeld door de gouverneur een rouwbezoek aan de bisschop van Willemstad. Aagtedijk. 10 te Marseille, ibekerk, 10 te Singapore. Ab Acila, 9 te Curagao v.'Rotterdam. Adonis. 10 te Mobile. Albireo. 9 te Genua. Alcor, 9 te Buenos Aires. Aldabi, 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alderamin, 9 te Rotterdam. Algenib, 9 170 m. n.o. Madeira n. Las Palmas. Alkaid. 9 v. Salvador n. Las Palmas. Alphard. 9 v. Buenos Aires n. Bahia Blanca. Ajudra, 9 100 m. z.z.o. Ouesant n. Antwerpen. Alwaki. 10 te Marseille. Amstelbrug, pass. 10 Aden n. Dubai. Andijk. 9 te Havana. Angolakust. 10 te Lagos. Argos, 10 te Piraeus. Arendskerk. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Alblasserdijk. 9 te Bremen v. Rotterdam. Amstelpark, pass. 9 Beachyhead n. Montreal. Amstelland, 9 150 m. z.w. Ouessant n. A'dam. Banda. 10 v. Calcutta n. Singapore. Baud. 9 380 m. n. Sabang n. Penang. Bawean. 9 te Bremen n. Hamburg. Blitar, 10 te Rotterdam. Bloemfont., 9 450 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas Bonita, 9 te Guayaquil verwacht v. New York. Bcschkerk, 10 te Bremen. Boskoop, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Breda. 9 v. Paramaribo n. Palua. Britsum, 8 120 m. o.z.o. Resolution. Concepcion. 8 40 m. z.w. St. Paulrock n. L. Palm Caltex Arnhem. 9 45 m. n. Malta n. Stdon Caltex Delft, 9 92 m. w. Alexandrië n. Rotterdam. Philadelphia. Calt. The Hague, 9 425 m. w. Bombay n. Bahrein. Caltex Leiden. 9 120 m. z.w. Goa n. Bahrein. Calt. Nederl., 9 90 m. w. Str. Ormoesz n. Colombo. Caltex Pernis, 9 43 m. n.w. Bone n. Port Said. Calt. Rotterd.. 9 30 m. o.n.o. Pantellaria n. Pernis. Caltex Utrecht. 10 te Rotterdam. Camitia, 14 te Curagao verwacht. Celebes, 9 te Colombo v. Belawan. Ceronia, 15 cl 17 v. Akkaba n. Abadan. Charis, 8 v. Savannah n. Norfolk. Cistula, 11 te Pladju verwacht. Cistula, 9 280 m. z. Kp. Cambodja n. Pladju. Clnulia, 8 op Mississipipi-rivier n. Curagao. Clavella. 9 te Teesport verwacht. Colyto, 11 te Baton Rouge verwacht. Corilla, 9 400 m. z. Sokotra n. Lor. Marques. Cradle of Liberty, 8 950 m. z.o. Bermuda naar Crania, 6 te Stanlow (8 gemeerd). Daphnis, 9 te Ciud. Trujillo verw. v. Amsterdam. De Eerens, 10 te Basrah. Dinteldijk, 10 v. Vancouver n. Portland. Dordrecht, 9 te Rio de Jan. verw. v. Ph.delphia. Doris, 9 te Port Au Prince verwacht. Katelysia, 9 v. Curagao n. Le Havre. Keizerswaard, 9 te Curagao. Drente, pass. 9 Ouessant n. Marseille. Eemland, 9 te Rio verwacht v. Amsterdam. Eenhoorn. 9 te Istanbul. Ena. 19 te Recife verwacht. Eos. 10 te Bremen. Esso Nederland, 9 v. Fao n. Suez. Etrema, 14 te Istanbul verwacht. Farmsum, 9 te Londen. Friesland. 9 te Amsterdam verwacht. Gaasterland, 9 te Bahia. Giessenkerk, 9 v. Hongkong n. Aden. Gooiland, 11 te IJmuiden verwacht. Groote Beer. 10 600 m. o.z.o. Halifax n. R'dam. Hathor, 10 te Bremen. Haarlem, 9 400 m. n.o. Terceira n. Cd. Trujillo. Heelsum, 9 v. New Orleans n. Savannah. Heemskerk. 10 te Sydney. Hera, 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Hermes. 9 80 m. n. Landsend n. Amsterdam Hilversum. 8 v. Mena A1 Ahmadi n. Ph.delphia. Hoogkerk, 9 v. Genua n. Marseille. Ivoorkust, 9 dw. I,as Palmas n. Le Havre. Jagersfontein, 9 te Antwerpen. Japara KRL. 9 te Houston. Java. 10 te Djibouti verwacht v. Djeddah. Johan van Oldenbarnevelt. 9 v. Pt. Said n Suez. Johannes Frans, 9 le Philadelphia. Joseph Frering, 10 le Monrovia. Jupiter, 8 te Lissabon. Kaap Hoorn, 9 850 in. w.z.w. Ierland n. Landsend. Kabylia, 11 te Eastham verwacht. Kalinga. 22 te Curagao verwacht. Kalydon, 11 v. Turku n. Rotterdam. Kara. 15 te Lorenzo Marques verwacht. Karimata. 10 le New York. r. Curaca 9 te Ci Kelletia. 9 te Rotterdam verwacht. Kellia, verm. 10 v. Rotterdam n. Curagao. Kenia, verm. 11 v. Port Harcourt n. Rotterdam. Kerkedijk, 9 v. New York n. Antwerpen. Khasiella. 11 te Yorktown (Virg.) verwacht. Kieldrecht. pass. 9 Ushant n. Antwerpen Krebsia. 9 te Singapore verw. v. Yokkaiche. Koningswaard, 8 280 m. o. Kp. Canaveral naar Landsend. Kopionella, 15 ter hoogte Landsend verwacht. Koratia, 9 te Willemstad v. San Lorenzo. Korenia, 9 te Rotterdam verwacht. Korovina. 15 te Abadan verwacht. Kreeft. 9 720 m. w. Ouessant n. Rotterdam Lzngkoeas, 9 le Bremen verwacht v. Hamburg Larenberg. 9 190 m. z.w. Las Palmas n. Dakar. Leopoldskerk, 9 te Abadan v. Basrah. Lekhaven, 10 te Santos. Lelykerk. 9 60 m. n.o. Malta n. Port Said. Liberty Bell, 9 v. Suez n. Mena. Lissekerk. 9 v. Kuwait n. Mombasa. Loenerkerk, 9 60 m. o. K. Ras Fartak n. Karachi. Lutterkerk. pass. 9 Vlissingen n. Hamburg. Maasdam, 9 v. Galway n. Southampton. Maaskerk, 10 te Aden. Macoma. 12 te Brisbane verwacht. Malea, II te Onslow verwacht. Mapia, 10 te Casablanca. Mariekerk, 9 te Duinkerken verwacht. Medon, 9 v. San Juan n. Jacksonville. Meliskerk, 9 v. Aden n. Suez. Merwede, 9 80 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Merwelloyd. 9 80 m. n.o. Bahrein n. Calcutta. Mitra. 18 te Curagao verwacht. Modjokerto, 10 te Surabaja verw. v. Semarang Moordrecht. 9 v. Mena n. Bombay. Muntoren, 9 75 m. z.w. Kuria Muria n. Suez. Nieuw Holland. 9 t.e Singapore v. Djakarta. Noess Comander 9 50 m. o. Mena n. Suez. Notos. 8 dw. Gibraltar n. Antwerpen. Oberon, 9 te Jacksonville. Omala, 17 te Rotterdam verwacht. Oostkerk, 10 te Hamburg. Oranjefontein, 8 v. Kaapstad n. Pt. Elisabeth. Ossendrecht, 9 180 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Overijsel. 9 te Aden. Parkhaven, 9 v. Hamburg n. Bremen. Ferna, 9 10 m. o. Singapore n. Heilo. Poelau Laut, 9 te Port Said verwacht. Prins der Nederl., 9 480 m. n.o. Az. n. Plymouth. Prins Willem III. 9 100 m. w. Scillys n. Le Havre. P. G. Thulin. 10 te Guayacan. Purmerend, 10 te Hamble. Prins Frederik Willem, 9 te Rotterdam. Prins Willem George Frederik, 9 te Rotterdam. Prins Casi'mir, 10 te Detroit. Pendrecht. 10 te Donges verwacht. Prins Willem II, pass. 9 Belle Isle n. Le Havre. Prins Willem IV, 9 te Hull verwacht. Pygmalion, pass. 8 Dover n. Trinidad. Raki, pass. 9 Gibraltar n. Mostaganem. Rotti. 9 te D.ieddah. Rijndam. 9 te Havana verwacht v. La Gualra Rondo, 10 v. Aruba n. Kaapstad. Sarpedon. 10 v. Amsterdam n. West-Indie. Schelpwijk. II te Bandar Mashur. Stad Amsterdam. 10 te Freetown. Straat Mozambique. 9 v. Buenos Aires n. Santos. Scherpendrecht, 9 te Sete verwacht v. Napels. Steenwijk. 9 v. Philadelphia n. Holland. Steven. 9 350 m. w.n.w. Azoren n. Montreal. Solon, 9 le San Juan verwacht. Sunetta, 11 te Yokohama verwacht (dokken). Slamat. 10 te Aden verwacht v. Suez. Stad Alkmaar, 9 70 m. o. Sundsvall n. A'dam. Sommelsdijk. pass. verm. 12 Vlissingen n. Antw. Salatiga, 9 130 m. o. Ceylon n, Colombo. Sliedrecht, 10 te Kaapstad verwacht. Straat Banka, 10 te Adelaide. Straat Madura, 9 te Sydney. Stad Arnhem, 9 v. Lulea n. Rotterdam. Sirrah. 9 600 m. z.o. Suez n. Suez. Stad Haarlem. 9 30 m. z. Wight n. Melilla. Stad Schiedam, 9 55 m. n.w. Oporto n. A'dam. Siberoet. 9 v. Calcutta n. Rangoon. Silindoeng. 9 v. Serng n. Sandakan. Soestdijk, 9 480 m. n.n.o. Azoren n. New York. Straat Lombok. 10 v. Hobart n. Melbourne. Stad Vlaardingen. 9 55 m. z. Dakar n. Emden. Stanvac Malacca, 11 te Sungeigerong verwacht. Stentor, 9 v. Aruba n. Trinidad. Stanvac Pendopo, 10 te Sungeigerong verwacht. Stanvac Taïangakar. 10 te Buatan verwacht. laria. 10 te Madras verwacht. Tjiwango, 9 te Tandjong Priok verwacht. Tompcyclüs. 11 te Djibouti verwacht. Trajanus, 9 te Trinidad verwacht v. Pto. Ordaz. Tamo. 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Tjibodas, 9 220 m. z.z.w. Kobe n. Shanghai. Tappanzee, 9 v. Karachi n. Bombay. Theiidomus. 9 te Port Said. Talisse, 10 te Singapore. Tibia, 10 te Abadan. Titus. 9 te Bremen. Tamo. 9 t.e Rotterdam. Tomori, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ti ba, pass. .9 Ouessant n. Rotterdam. Tahama, 9 op Groot Bittermeer n. Suez. Tankhaven I. .9 te Bangkok. Tarakan. 9 te Le Havre. Utrecht. 9 v. Marseille n. Rotterdam. Utrecht, .9 v. Marseille n. Rotterdam. Vivipara, 9 te Montreal verwacht. Vasum, 9 300 m. w.z.w. Lissabon n. Montreal. Van Waerwijck, 9 v. Manilla n. Hongkong. Van Linschoten. 10 te Hongkong v. Moji. Vlist, 9 540 m. w.z.w. Landsend n. Hpt. Roads. Van Neck. 9 38 m. n.o. Formosa n. Hongkong. Wonogiri. 9 v. Singapore n. Manilla. Waal. 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Westland SSM. 9 te Amsterdam. Waal. 10 te Amsterdam. V. oensdrecht. 9 tc Aruba. W. Alton Jones, 9 60 m. z. Ras Al Hadd n Mena. Zuiderkruis. 9 170 m. w.n.w. Scillys n. Rotterdam. Zwijndrecht. 9 290 m. z.w. Kp. St. Vincent naar Golf van Mexico. Zonnekerk, 9 v, Lorenco Marques n. Beira. Zaankerk, 9 v. Suez n. Port Said. KLEINE VAART Alcelas, 9 te Amsterdam n Rotterdam. Bab T. 8 v. Amsterdam n. Ornskoldsvik. Badzo. 9 te Smithkrioll n. Colchester. Bloemgracht, 9 te Yxpila. Elsa. 7 v. Sundsvall te Slocka. Flevo. 9 20 m. n. Burlings n. Antwerpen. Ilias. 9 te Rotterdam n. Tanger. Insp. Melelma. 9 10 m. n.o. Pltboei n. Borgestad. Joos! 8 v. T.Tmuidcn te Knrskaer. Julia Mary, 8 v. Manchester te Lissabon. Kaap Falga, pass. 9 JE 11 v. Rundvik n. A'dam Kaap St. Vincent. 7 v. Vestervik te IJsselm'onde. Manto, 8 v. Lissabon n. Savona. Mare Liberum, 9 te Dungeness n. Antwerpen. Marianne, 9 te Rouaan n. Parijs. Midas, 8 v. Odense n. Kopenhagen. Pavo, 8 v. Ostrand te Sundsvall. Phidias. 9 te Noordhinder n. Rotterdam. Plato, 8 te Bilbao n. Amsterdam. Ponza, 9 dw. Thvboron v. Truvon n. Zaandam. Prinsengracht, 8 dw. Borkum n. Amsterdam. Strabo, 9 10 m. o. Dover n. Le Havre. Thaletas, 8 15 m. z.o. Gibraltar n. Malta. Tilly, 8 v. Gruvon n. Zaandam. Twee Gebroeders, 9 te Rotterdam n. Lissabon. Westerdok, 8 v. Aalborg n. Aarhus. SLEEPVAART Hector, 10 v. Rotterdam n. zee. Hiimber, 10 v. Maassluis n. Genua. Loire. 10 12 m. z.w. Freetown n. Walvisbaai. Maas, 8 dw. eiland Man n. Hamburg. Oceaan, 10 740 m. n.o. Paramaribo n. Port Said. Oostzee. 2 v. Cristobal n. Havana. Rode Zee. 10 v Dakar n. Walvisbaai. Schelde, 10 te Rotterdam. Thames. 10 v. Aden n. Napels. Titan, 10 60 m. z. Santiago n. Caripito.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 17